llellé&qai yvinnaar j concours La Souter raine Dag van het Paard is visitekaart ruitersport Drieduizend bezoekers en 1400 honden in Zeelandhal Zomer tentoonstelling Joop Dam in Goes heet Zeeuwse Odyssee Anywave-festival in Zierikzee wordt herhaling van zichzelf streek Open dag vliegveld Tasjesroof Kunstkenners Europese eenwording VOOR TWINTIGSTE KEER GEHOUDEN WV Zeeland vergadert over nieuwe directeur TENTOONSTELLING KYNOLOGENCLUB ZEELAND Ouderen MAANDAG 26 JUNI 1989 Examens Delta College Maritiem Instituut 'De Ruyter' w Deze rubriek is uilsluitend be stemd voor reacties op berich ten, artikelen, of commenta ren, die in de PZC zijn ver schenen. Niet voor open brie ven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke op gave van adres en woonplaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 40 regels in de krant (maximaal 250 woorden). De redactie be houdt zich het recht voor in zendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Zaterdag 3 juni jl. was het open dag bij vliegveld Midden-Zeeland. Volgens de advertentie kon je er rondvluchten maken maar ook proeflessen nemen voor maar 25,-. Dit leek ons wel wat en zo ging ik met mijn vriend en zijn twee zussen die zaterdag naar het vliegveld. Mijn vriend kreeg als enige een inschrijfformulier in zijn handen, met o.m. de vraag of hij lid wilde wor den. Dat wilde hij niet, maar dat bleek geen probleem. We wilden alle vier een instructievlucht (geen rondvlucht), maar het was te druk, dus moesten er drie een afspraak voor zondag maken. Mijn vriend kon om 15:00 nog een in structievlucht maken en wij stapten op de instructeur af voor een afspraak. Hij adviseerde ons om in een zweef vliegtuig te gaan en niet in een motor- kist. Wij wilden echter veel liever in een gewoon vliegtuig. Maar meneer vond een zwever veel meer geschikt voor 'jonge dames' en zag ons boven dien niet als toekomstige leden. Hij wenste ons dus geen instructielessen te geven in een motorkist. Mijn vriend heeft wel gevlogen, terwijl hij geen lid wilde worden. Ledenwerving of dood gewoon discriminatie? C. Goedbloed Palsterstraat 7 Vrouwenpolder In de krant las ik voor de zoveelste keer, dat er weer een oudere dame in het ziekenhuis terecht kwam na een brutale tassenroof. Via deze plaats wil alle bejaarden de raad geven: laat uw tasje thuis. Maak in uw kleding bin nenzakken in de zij-naden van uw ja pon, of rok. Aan de bovenkant sluiten met klittenband. Draagt u een man tel? Een stukje voering aan de binnen kant - ook weer sluiten met klitteband. Geen tasjesroof. Geen valpartijen. De aan te brengen zakken kunnen zo groot worden gemaakt als men wilt. Er kan dan het een en ander in opgebor gen worden. Ik doe dit al jaren. C. Af. de Bruijn, Middelburg, Achter het Hofplein 7. Vanuit Venlo wil ik graag reageren op het artikel in de PZC van 10-6 Criteria, het gummetje van de Zeeuwse kunst kenners. Na lezing hiervan schoten me de oude woorden door het hoofd 'een profeet wordt in eigen land niet geëerd'. Wanneer ik kijk naar de prachtige rozenschilderijtjes in m'n kamer die Gera Dauvillier voor me schilderde. Als ik denk aan de mooie gave kunstwerkjes die elders in het land hangen bij m'n familie en vrien den, die allemaal fans van haar zijn. De blijdschap die ik voel, de verbonden heid met m'n geboorteplaats Middel burg, als ik een kaart van haar hand ontvang. Ik heb Gera Dauvillier ooit een profeet genoemd, want de mensen die oog en oor voor haar werk en per soon hebben, weten dat ze een geïnspi reerde boodschap te geven heeft aan mensen die daarvoor openstaan. Zij heeft geen instemming nodig van kort zichtige mensen die menen dat een chique atelier kunst voortbrengt. Zo'n instelling staat voor Zeeland op z'n smalst, je kunt het beter naast je neer leggen en er geen energie meer in te stoppen. Ik hoop dat veel mensen de kunst van Gera Dauvillier blijven ko pen. Zij maakt kunst met haar han den, hart en ziel. Marina Poortvliet, Goudenregenstraat 15 Venlo Vakbondsman Van de Broucke pleit in de PZC van 16 juni terecht voor een sterker Europees parlement. De grens loze markt van Europa mag ook niet alleen ten voordele werken voor de grote ondernemingen en ten nadele van de werknemers. Een fout die vele toppolitici maken is alleen economi sche motieven te hanteren. Hun Euro pa heeft middelen, geen ziel, geen geestdrift, het bezit business maar geen hart. Europa moet uit de klauwen van zijn eigen centralistische en bu reaucratische waterhoofd van een eco nomische gemeenschap blijven en zichzelf een beschaving weten. Men moet Europa zien als een gemeen schappelijk erfgoed. Wij moeten trots zijn wat Europa aan kunst en cultuur, aan ontdekkingen en uitvindingen aan wetenschap en kennis heeft gepresteerd. Maar Euro pa is groter dan de EEG. Wij mogen ook onze Oosteuropese cultuurbroe ders niet vergeten die nu nog onder Russische communistische overheer sing leven. Het strakke staatse denken is oorzaak geweest van talloze conflicten binnen de Europese ruimte. Indien wij niet in staat zijn deze zaken te realiseren zal wellicht Europa ge doemd zijn tot een langzame onder gang. Kortom in woord en daad dienen wij onze plicht indachtig te zijn, onze plicht van sociaal culturele en so ciaal-etnische solidariteit. F. Schoenmakers, Diezestraat 11, Oost-Souburg. MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walcheren. Abdij, 13.30 en 15 uur: Rondleiding. Nieuwe Kerk, 20 uur: Orgelconcert Gijsbert Lekkerkerk m.m.v. Zeeuwse Koorschool. VLISSINGEN - Bellamypark, 14.30- 17 uur: Reptielenzoo Iguana. Films BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 20.15 uur: Bat 21,12 jr. Roxy II, 20 uur: Married to the mob, a! Cinemactueel 1,20 uur: Licence to kill, a.l. Cinemactueel II, 20 uur: Licence to kill, a.l. Cinemactueel III, 20 uur: Gorillas in the mist, a.l.; GOES - Grand, 20 uur: Licence to kill; HULST De Koning van Engeland, 20 uur: Licence to kill, a.l.; 20 uur: The naked gun, a.l.; 20 uur: My stepmother is an alien, a.l.; 20 uur: Monkey shines, 12 jr.; MIDDELBURG - Electro, 20.30 uur: Rainman. Schuttershof, 20.30 uur: The romance of book and sword. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Rain- man, a.l.; 20 uur: Tequilia sunrise, 12 jr. VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: Licence to kill; Alhambra II, 20 uur: Gorillas in the mist. Tentoon s tellingen AARDENBURG Archeologisch Museum, 13-17 uur: Wat Aardenburg bewaarde 30 jaar museum en opgra vingen. BRLTNISSE - Hal Stadhuis, 8-17 uur: Rie Baauw, aquarellen en olieverven it/m aug.). BURGH-HAAMSTEDE - De Burght, "-12,14-17 en 19-22 uur: Werken J.P.A. ne Witte-de Regt (t/m 29/6). oAPINGE Atelier Gapinge, 11-17 uur: Werk amateur-kunstenaars (t/m 1/7). GOES - Galerie La Strada, 10-20 uur: loop Dam, Zeeuwse Odyssee, beel dend werken 1964-1989 (t/m 22/7). HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HULST Streekmuseum, 14-17 uur: volksvermaak in vroeger dagen' (t/m sept.). KATS Galerie 't Zwaluwenhof, 14-18 uur: Beeldhouwwerken Gerda Rutters en schilderijen Piet van Hageland (t/m Sept.). KRUININGEN Gemeentehuis, 9-17 uur: Werken Roland van Beeck (t/m ju ni). MARIEKERKE Gemeentehuis, 9- 16.30 uur: Werken inwoners Aagteker- ke (t/m 25/8). MIDDELBURG Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: 'Vormen in glas' (t/m 9/7). Zeeuwse Bibliotheek, 18-21 uur: Kin derboekomslagen (t/m 14/7); Copy right or copywrong (t/m 7/7). Z.K.C., 17.30-21 uur: Jacky Bongers keramische objecten (t/m 29/6). NEELTJE JANS - Topshuis, 10-17 uur: Delta expo en 'Van Arend tot dub beldekker'. OOSTKAPELLE Zeeuws Biolo gisch Museum, 13.30-17 uur: 'Zie zo zij de' (t/m 1/10). Molenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmu seum. STELLENDAM Haringvlietsluizen, 10-17 uur: 'De kraan van Nederland'. TERNEUZEN - Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13.30-16 uur: Scheepsportretten Durk Monsma (t/m 15/7). VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: 'Een gemeen erfgoed; Essex en de Neder landen door de eeuwen' en '150 jaar Westerschelde; levensader in de Delta' (t/m 22/10). Stadhuis, 12-17 uur: Oude rechtszaal (t/m 30/9). VLISSINGEN Gevangentoren, van af 17 uur: Manfred Schultz, grafiek met als thema kust (t/m 17/9). Zelke Negen-Een, 13.30-20 uur: Lan den en culturen (t/m 11/7). IJZENDIJKE Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: 'Het voortgezet onderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaanderen'. ZIERIKZEE Stadhuismuseum, 10- 12 en 13-17 uur: 'Klederdrachtmutsen, het behouden waard' (t/m 30/9). De Eenhoorn, 13-17 uur: Schilderijen van schilderclub Perspectief. Maritiem museum, 10-17 uur: 'Heistse vissers, 75 jaar geleden als vluchtelin gen in Zierikzee (t/m 30/7). Noordhavenpoort, 13-17 uur: Grafisch werk Ton Lamper (t/m 12/7). Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Ver. ter bescherming van het ongeboren kind, 01180-35736. Varia De beste prestaties zijn: Stamboek Appaloosa, algemeen kam pioen: Eastside Freule Charlotte, eig. De Werd, Alphen, jeugdkampioen: veulen, eig. S. de Feijter, Axel. Merries, trekpaarden, dagkampioen: Regi- na, eig. A. de Lange, Ritthem, reservekam pioen: Carola van 't Zillebeek, eig. A. Z. de Buck, Oostkapelle, erekampioen: Olga de St.-Pierre, eig. A. L. C. Brooymans en Zn, Tholen. Kampioen hengstveulens: Judas van Vee- rezicht, eig. A. Paauwe, Gapinge, kampioen merrie veulens: Ulvia van Bleijendaal, eig. Brooymans en Zn, Tholen. Kampioen 2-jarige merries: Tineke van de Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk, Nieuwer- kerk. Kampioen 3-jarige merries: Desiree uit de Bredeweg, eig. C. P. Oele, Kloetinge. Afdeling haflingers, kampioen veulens: Marieke van de Heksenketel, eig. stal De Heksenketel, Veere. Jeugdkampioen: Fan ny van Stalland, eig. C. P. de Boer, Tholen. Kampioen en erekampioen merries: Isaura, eig, P. A. Karelse, Heinkenszand, reserve kampioen: Marion uit 't Bokkegat, eig. P. de Buck, Wissenkerke. Kampioen entermerries: Olchaa, eig. A. B. Corijn, Oostburg, reservekampioen ruinen: Harrie V, eig. J. Boone, Middelburg. Welsh pony stamboek, afdeling Zuid, jeugdkampioen sectie A: Varpullan Wen- nan, eig. A. Bogers-Dam, Ossendrecht, kam pioen sectie A: Carlien, eig. P. Moens, Nw. en St. Joosland, jeugdkampioen sectie B: N.N., eig. F. M. Haak, Biervliet, kampioen sectie B: Rietheim's Rian, eig. J. van Belzen, Rit them, jeugdkampioen sectie K: Rietheim's Aniek, eig. J. van Belzen, Ritthem. Shetland pony stamboek, afdeling Zeeland, jeugdkampioen Carinen van Ysselhof, eig. J. Geschiere, Middelburg, reservekam pioen: Barbara van Biesterveld, eig. Staats bosbeheer, Goes. Kampioen en erekam pioen 3-jarige en oudere merries: Wilberdine van 't Wafeldorp, eig. J. Jacobse, Hengst dijk, reservekampioen: Suzan van de Zand- put, eig. F. A. Vader, Koudekerke. Fjordenpaarden stamboek, veulenkam pioen: Joyce, eig. P. W. Dekker, Wolphaarts- dijk. Jeugdkampioen: Helga, eig. J. C. Huizer, Herkingen, reservekampioen: Ingeborg, eig. M. J. de Groot, Koudekerke. Kampioen ruinen: Erik, eig. A. P. J. Beek man, Serooskerke (W). Kampioen zonder predikaat: Edelweis, eig. C. Provoost, Domburg, reservekampioen: Gedda, eig. W. Crezee, Dinteloord. Reservekampioen predikaat merries: Cin derella, eig. J. Zevenbergen, Strijen. Algemeen kampioen: N.N., reservekam pioen: Cinderella, eig. j. Zevenbergen, Strij en. MIDDELBURG - De vergadering van het algemeen bestuur van de Provin ciale WV Zeeland wordt woensdag ge houden in hotel Arneville in Middel burg. Behandeld wordt onder meer de benoeming van de nieuwe algemeen directeur en de taakverdeling binnen het dagelijks bestuur. De vergadering begint om 19.30 uur. Niet alle aanwezigen voldeden de verrichtingen in de ring even aandachtig tijdens de internationale hondenten toonstelling in Goes. GOES - Drieduizend bezoekers en veertienhonderd honden bevolkten zaterdag en zondag de Goese Zee landhallen tijdens de internationale hondententoon stelling van de Kynologenclub Zeeland, de vereniging van hondenbezitters die inmiddels dertig jaar actief is in Zeeland. Behalve een tentoonstelling van honden uit heel Neder land, België en Duitsland, waren er demonstraties be hendigheid en gedrag- en gehoorzaamheid. Zaterdag gingen de honden en hun baasjes in de ring voor de strijd om de beste hond per ras. Zondag kampten de winnaars per ras om de tentoonstellingstitel. Keur meesters uit heel Europa letten niet alleen op uiterlijke kenmerken, maar ook op het gedrag van de honden in de ring. Winnaar werd de Dobermann pincher Xysthos van Ste- vinhage van Eric van Dongen en Jan van Deuveren uit Beesd. De overige uitslagen: 2. Afghaanse Windhond, Lionel from House of Daylight van Jan Molendijk uit Breda. 3. West Highland White Terrier Caithness Popkin van Lia Meerwijk uit Beesd; 4. Maltezer, Caramalta Petino van W. van de Rijk-van Leeuwen uit Hellevoetsluis; 5. Tec kel King Kong from the Silly's Home van G. Tebben- van Gorkum uit Den Haag; 6. Cocker Spaniel Birchen Beau Brummel van Aldert Kuiper uit Weert; 7. Bearded Collie, Domeo Bevmore of Pribardom van K. Verhage uit Eindhoven; 8. Bemer Sennenhond, Grada van de Bernerhoeve van J. van Liere uit Oost Souburg; 9. Chow Chow, Pendletons Top Gun van Kitty Buurman uit Schiedam. GOES - De Goese burgemeester T. Seinstra opende zaterdag de dertien de Zomertentoonstelling van de Cul turele Raad tijdens een bijeenkomst in het Stadhuis. De tentoonstelling bestaat uit werken van Joop Dam, ge maakt gedurende de jaren dat de kun stenaar in Zeeland woont. Onder de titel Zeeuwse Odyssee gaat Dam in allerlei technieken langs de kust: van kustlandschap tot aan de vloedlijn, vaak in Zeeland zelf maar ook dikwijls langs andere west-Euro- pese kusten van de Noordkaap tot Gi braltar. Om het thema Odysee te versterken, is de Zomertentoonstelling niet, zoals gebruikelijk, op één lokatie ingericht. De Grote Kerk was trouwens door alle- lei verbouwactiviteiten niet beschik baar. Het publiek moet, wil het deelge noot worden van Dam's queeste, een tocht maken door de Goese binnen stad en zelfs daarbuiten. Het grootste deel van de expositie hangt in het Stadhuis aan de Grote Markt op een steenworp afstand van galerie La Stra da aan de Sint Jacobstraat. Daar laat Joop Dam Nehalennia omringen door centauren. Van La Strada is het maar een kleine afstand naar de bibliotheek aan de Oostwal, waar een diapresentatie de tentoonstelling onder de naam 'Getij denboek' toelicht. In de stallen van de kinderboerderij De Hollandsche Hoe ve is het centrale thema van de Dam- expositie 'Harthout'. Voor de tentoonstelling Anatomie van de Moer, ingericht in het Oosterschel- deziekenhuis, heeft Joop Dam zich la ten inspireren door wat er over is van de Kapelse Moer en wat weldra zal zijn verdwenen in de Yerseke Moer, waar de verkaveling en kanaalverbreding niet alleen de natuur zal kortwieken maar ook het Wemeldingse huis van Joop Dam tot slachtoffer zal maken. MIDDELBURG - De volgende kandi daten zijn geslaagd voor het herexa men Middelbaar Eonomisch en Admi nistratief Onderwijs: Laura Buteijn, Vlissingen; Marcel Caljouw, Middelburg; Mare Derksen, Kapelle; Milo Dingemanse, Middelburg; Frank Geensen, Oost-Souburg; Martin Janse, Vlissingen; Hans de Jonge, Ovezande; Liesbeth Kole, Middelburg; Inge v.d. Linden, Koudekerke; Jan Meijer, Middelburg; Lenny Melio, Drie wegen; Bert Moerland, Arnemuiden; Bian- ca Monteny, Middelburg; Yvonne Morssink, Vlissingen; André Traas, 's-Heerenhoek; Ri chard Wijkhuijs, Oost-Souburg; Wouter Wil- leboordse, Middelburg; Ard Wondergem, Arnemuiden. VLISSINGEN - Aan de Hogeschool Zeeland, sector Maritiem Instituut 'De Ruyter' te Vlissingen slaagden de volgende kandidaten: Studierichting Martiem Officier, hoofddis cipline Navigatie: O. van Biezen. 's-Graven- hage: A. Blok, Hoevelaken; H. R. Bouman, Amersfoort; P. H. Ekkebus, Middelburg; M. van Hemert, Holten; P. Heuseveldt, Almelo; A. W. Herrebout, Leiden: K. Koppejan, 's- Heer Arendskerke; H. A. van der Koppel, Doetinchem; P. van der Kroft, Vianen; H. J. Nieboer, Paterswolde; J. M. van Nieuwenho- ven, Dordrecht; H. E. G. M. Notten, Herwen; J. H. Slik, Veenendaal; P.G.La Vos, Oss; H. W. M. Veldhuizen, Gorinchem; R. A. Vroüjk, Zevenbergen. Studierichting Maritiem Officier, hoofddis cipline Scheepswerktuigkunde: J. F. Bas- tiaansen, Etten Leur; E. J. H. de Coninck, Eindhoven: A. J. R. van Dongen, Kaatsheu vel; J. F. van Dijk, Borkel en Schaft; J. H. Gispen, Middelburg; E. Huisman, Loos- drecht; M. J Muilenburg, Hellevoetsluis; G. Naudin ten Cate, Utrecht; M. J. Ooster kamp, Hulst; P. G. van Asten, Heeze; C. L. van Berkel, 's-Hertogenbosch; S. P. Bou- dens, Deume; J. A. van Druten, Lent; J. J. J. W. van Impelen, IJsselstein; J. Maas, Bres- kens; P. J. Mulder, Heukelum; H. C. de Munck, Kortgene; R. H. den Rooyen, Hei- en Boeicop; K. H. van Setten, Eist; E. L. H. Swets, Linne; E. J. Voetelink, Vlissingen; M. Wolters, Oss. Studierichting Haventechnologie: P A. M. de Bra, Roosendaal; C. J. Capel, De Lier; P. J. van Dijk, Veghel; B. de Haan, Brussel; J. F. M. Jeurissen, Valkenswaard; Y. O. T. Koppers, Dieren; E. Lock, Vlissingen; E. H. R. Luca, Middelburg; P. van de Mheen, Apeldoorn; O. de Nooyer, Vlissingen; M. Vermet, Vissingen; M. Wiersma. Grubben- vorst; H. van der Willik, Veldhoven. Studierichting Scheepsradiocommunica- tie: J. W. H. van den Berkmortel, Deume. Studierichting Navigatie (oude stijl): J. L. M. Braam, Amersfoort; M. Prijt, Eindhoven. Studierichting Scheepswerktuigkunde (ou de stijl): A. H. Kohlen, Nijmegen. SEROOSKERKE - De twintigste Zeeuwse Dag van het Paard, zaterdag op de terreinen van manege 'De Een dracht' in Serooskerke (W) gehouden, heeft ongeveer vijfduizend bezoekers getrokken. Er werd een gevarieerd programma voorgeschoteld; vooral het middagprogramma kende enkele uitschieters, zoals de show met de Ro meinse strijdwagens waaraan zes verschillende paardenrassen meede den. Maar ook het springconcours in diverse klassen, de hordenrace met pony's en het aan de hand voorbren gen van de 4-, 8-, 12- en 16-span trek paarden kreeg veel bewondering van de toeschouwers. Het ochtendprogramma werd voorna melijk in beslag genomen door de paardenkeuringen. Er waren bijna vijf honderd paarden door de jury te beoordelen. De dieren werden onder meer beoordeeld op exterieur, zoals loop, bouw, het 'benenwerk' en de be weging. De paarden werden daarbij onderverdeeld in rubrieken en aan de beste paarden werd een premie toege kend. Bovendien werd in elke sectie een kampioen en een reservekam pioen aangewezen. In tegenstelling tot twee jaar geleden- vorig jaar was het evenement tijdens de ZLM-manifestatie op Neeltje Jans - toen het terrein van De Eendracht door de vele regens een grote modder poel was geworden, hadden de organi satoren (de stichting Zeeuwse Dag van het Paard) nu te kampen met een veel te hard terrein wegens droogte. Vooral de springruiters zouden daarvan hin der ondervinden. En omdat een deel van de nationale ruitertop naar Se rooskerke kwam, moest er wat aan ge daan worden. In totaal is er op het springparkoers daags voor de wed strijd ruim honderdduizend liter water gespoten waardoor het terrein nage noeg optimaal was. „Het is tenslotte het visitekaartje van de Zeeuwse rui tersport", liet stichtingssecretaris A. Z. de Buck uit Oostkapelle weten. De toeschouwers kregen ook ruim schoots gelegenheid om een kijkje te nemen 'achter de schermen' van de paardensport; voorts waren er stal letjes met allerlei informatie over de ruitersport en voor een drankje en een hapje was eveneens gezorgd. Bij de morgenkeuringen kon de jury een groot aantal eerste premies uitde len en verder werd in elke sectie een kampioen aangewezen. De groep Case Crosshead trad tijdens het Anywave-festival in Zierikzee op voor een volle tent. ZIERIKZEE - Het Anywave-popfesti- val in Zierikzee begint meer en meer een copie van zichzelf te worden. Ie der jaar is het stramien hetzelfde, ook al wisselen de bands. Op de vrijdag avonden wordt het pas druk tegen de tijd dat de hoofdact op het podium staat en ook de zaterdag kent zijn twee drukte-pieken: het eind van de middag en de laatste optredens van het festival. Het Anywave-festival van het afgelopen weekeinde vormde daar geen uitzondering op. Het enige nieuwe was wellicht een gro te belangstelling vanuit Walcheren, maar dat is niet zo verwonderlijk met maar liefst zeven Walcherse popgroe pen op het programma. Overigens is die jaarlijkse herhaling voor de vele bezoekers van het festival (dit week einde waren er in totaal ongeveer tweeduizend) geen enkel probleem. Veel mensen gebruiken het jaarlijkse Zierikzeese popfestijn voor contacten met oude vrienden die men voor het laatst op het vorige Anywave-festival had gezien. Jongeren die in de loop van de jaren vanuit Zierikzee over Nederland uit zwermden, waren ook het afgelopen weekeinde weer in het gebouw en de tent van de organiserende jeugdsoos Brogum te zien voor de 'jaarlijkse reü nie'. Toch is het de vraag of de organisatie op dezelfde weg door moet gaan om het publiek vast te kunnen houden. Vorig jaar al was er vooral 's middags sprake van een geringe belangstelling, maar toen kon het nog op de finale van het Europees kampioenschap voetbal worden gestoken. Dit jaar was het wel iswaar druk, maar hoe zouden de be zoekersaantallen er uit hebben gezien zonder de grote belangstelling vanuit Walcheren Daarom is het goed dat voor de volgende aflevering van Any- wave, het tiende en dus een jubileum, naar een andere formule wordt ge zocht. Dit jaar werd al op een bescheiden wijze aan theater gedaan. Bestuurslid Jaap van Dijke suggereerde zaterdag avond dat in verband met het tweede lustrum, de programmering volgend jaar nog breder zou kunnen. Hij dacht bij voorbeeld aan de donderdagavond met een optreden dat ouderen aan spreekt. Een aardige suggestie. Daar mee stelt de jeugdsoos voor één keer de deuren echt voor iedereen open en kunnen ook ouderen eens een kijkje nemen in de voormalige schuur aan de Julianastraat. Dan zien ze misschien dat het tijdperk van de 'hasjies' ook in Brogum al lang voorbij is en dat het de jongeren daar vooral om amusement te doen is. Amusement dat vooral in de sfeer van theater en popmuziek op Schouwen- Duiveland nog steeds erg schaars is. Dan zien ze misschien ook dat wat in Renesse gebeurt geen regel hoeft te zijn: grote groepen jongeren kunnen zich ook zonder geweld amuseren. Dat kan dan voor wat meer gemeente besturen op Schouwen-Duiveland weer aanleiding zijn om eindelijk eens de subsidie-pot open te schroeven. Want op enkele positieve uitzonderin gen na geven de Schouwen-Duive- landse gemeenten géén subsidie. Dat betekent dat de kosten betaald moe ten worden uit de bar-omzet. En daar zijn op een eiland waar de politie, met veel moeite en energie, alcohol uit het verkeer tracht te bannen, op zijn minst vraagtekens bij te zetten. René Schrier Van onze correspondent MIDDELBURG - Zaterdag werden 10.000 duiven om 6.30 gelost in La Sou- terraine. De gemiddelde afstand be draagt 600 kilometer. Om 14.14 uur klokte S. Neeteson Kloosterzande de winnende duif van het bondscon- cours van de Zuid Nederlandse Bond. In Zeeuws verband namen 2108 dui ven deel. De vroegste meldingen zijn. S. Neeteson Kloosterzande, 14.14 uur, 1292 meter; Vis- ser-Lensen Axel, 14.12, 1272; J. Verstraeten, Axel, 14.12,1271; Hans v.d. Veeke, Westdor- pe, 14.09/14.181270/1246; J. de Blok, Heikant 14.12/14.14 1270/1264; R. Herman Axel, 14.14, 1266; E. v. Goethem, Koewacht 14.16, 1265; J. Blom Hansweert 14.32, 1262; E. Vermast, Yerseke, 14.37,1261; R. v. d. Berghe, Sas van Gent, 14.11, 1259; Comb. De Smet IJzendij- ke 14.18, 1254; H. v. Dijk, Kloosterzande, 14.30, 1252; J. de Wit, St. Jansteen 14.23, 1248; P. Steketee, Yerseke, 14.44,1244; R. v. d. Veeke, Temeuzen 14.26, 1244; Boudens- Raas, Kwadendamme 14.36, 1243; J. Dane Sluiskil 14.22,1242; Adr. Thys Heikant 14.25, 1238; Eyerkamp/Muller Wilhelminadorp 14.38, 1237; C. de Putter Zn. IJzendijke 14.25,1436; M. Rodts IJzendijke 14.23, 1235; K.Tjarks, Yerseke 2x 14.45,1226; L. de Waal, Kloosterzande 14.40,1425; J. van Maldegem Heinkenszand 2x 14.45, 1225; Ch. en H. de Poorter 14.36, 1222; J. v. Almenkerk 15.03, 1218; J. Risseeuw, Zuidzande 14.31,1218; E. Ulijn, Groede 14.34, 1216; R. de Smit, Bres- kens 14.34, 1216; Ch. de Poorter, Souburg 14.45, 1213; M. Jaspers, Middelburg 14.52, 1208; Bracke-de Regt, Biervliet 14.37, 1207; R. Braet, Sluis, 14.31, 1203; L. Fonteine, Dreischor, 15.12, 1202; Gebr. v. d. Velde, St. Kruis, 14.34,1201. De zaterdagvliegerij loste vrijdag de duiven in La Souterraine. In tegenstel ling tot de zondagvliegerij verliep deze vlucht minder goed. De vroegste meldingen zijn: Ko Sturm, Vee- re 942 m; Jo Hoek, Arnemuiden, 940; Nieu- werkerk, L. IJzelenberg 933; Zierikzee, Comb. v. d. Kamp 904; Westkapelle L. Waas dorp 901; Oud-Vossemeer Jos en J. Vader 898; Jo Moerland Scherpenisse 896; P. Arens, Zaamslag 890; L. de Fouw Zn. Kortgene 889; Comb. v. Hijfte, Yerseke 888; M. Quist, Sint Philipsland 883; W. v. Boven, Rilland 883; J. Bakker, Oostburg 883; W. Daane, Vlissingen 881; H. Kievit, Borssele 844; J. v. Hekken, Goes 831; Gebr. Scheele, Temeuzen 830; Comb. Houtekamer, Wol- faartsdijk 821; P. Laban, Tholen 804 en J. Feytel Wemeldinge 798. Zaterdagvlieger S. Neeteson uit Kloosterzande met zijn snelle duif.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7