Ronde van St Jansteen met sterke amateurs Picavet recreanten STERK OPTREDEN BIJ ZEEUWS TENNISKAMPIOENSCHAP Sterrit van trimclubs Schietingen TRIMTOCHT MET VEDETTEN WERD AFVALRACE Huldiging Weg kwijt Jan Janssen onderhoudt zich voor de start onder andere met Herman van Springel: zijn concurrent in de Tour van 1968. Rennen naar de bierpomp DAMME - De grens tussen het re creatieve fietsen en wielrennen is moeilijk te trekken, zo bleek weer eens duidelijk tijdens de eerste Smokkelronde voor toeristen, die zaterdag met Damme als start- en aankomstplaats werd gehouden. Een groot aantal oud-wielervedet- ten was door de organisatie aange trokken als lokkertje voor de gewo ne trimmers. Ze zouden gewoon lek ker meefietsen, maar enkelen van hen maakten er een complete afval race van. Reden voor Jan Janssen om na afloop flink van leer te trek ken tegen het gedrag van zijn oud collega's. De organisatoren, de serviceclub Ki- wanis uit Damme, die zich inzet voor sociale projecten die te kampen heb ben met geldgebrek, had drie duide lijke doelstellingen: geld inzamelen, de mooie streek tonen en hulde bren gen aan een aantal kampioenen uit het verleden. Daarom werd een fietstocht voor wie lertoeristen georganiseerd. De trim mers konden over het parkoers van de toeristisch bekende Smokkelrou te 90, 50 of 25 kilometer afleggen. De wielerkampioenen werden aange trokken door bemiddeling van oud- Belgisch kampioen Guido Rey- broeck, die een aantrekkelijk deelne mersveld bijeen wist te krijgen. De klinkende namen van Eric en Ro ger de Vlaeminck, Jo de Roo, Vic van Schil, Herman van Springel, William Tackaert, Patrick Sercu, Piet Rent meester, Wim Dubois en Jan Janssen spreken tenslotte nog genoeg tot de verbeelding om de fanatieke trimmer de fiets te doen bestijgen om in het gezelschap van deze vroegere idolen rond te rijden. Men rekende dan ook op een vijftienhonderd deelnemers. Dat valt vies tegen die middag op het met een groot aantal spandoeken versierde plein in Damme, want het worden er 'slechts' een kleine vijfhon derd. Hoofdorganisator Hans Kolijn uit Sluis kan de teleurstelling dan ook niet verbergen. „Tja, het zijn er niet zoveel als we gehoopt hadden. Maar de Belgische pers heeft ons niet veel publiciteit gegegeven, terwijl het tijdstip misschien ook ongeluk kig is. Morgen is hier Gent-Wevelgem voor'trimmers en die trekt in elk ge val duizenden deelnemers. Die ko men hier vandaag natuurlijk niet rij den". De aangekondigde grote namen wa ren voor het merendeel wel gekomen. Zij verkleden zich achter een deur in het stadhuis, gesierd met de veelzeg gende naam: vedetten. Twee oud- Tourwinnaars, Eddy Merckx en Lu- cien van Impe laten verstek gaan. Voor de start is er ten overstaan van de trimmers een huldiging van de grote mannen. Herman van Springel vroeg zich dan al af, of er een bezem wagen was en of er voldoende ca feetjes langs de route waren. De oud ste nog in leven zijnde wereldkam pioen Aarts (81 jaar en deelnemer aan de 25 kilometer) ontving evenals de anderen bloemen en laat zich ge willig kussen. Dat één van de vedet ten de schenkster van de bloemen tijdens het zoenen langdurig in de bips kneep, werd voor deze keer maar door de vingers gezien. De tocht zelf kwam temidden van het doorgaande verkeer wat chaotisch op gang. Alle deelnemers starten, te gen de afspraken in, tegelijkertijd. Eén van de laatsten die van de Markt vertrok was Jan Janssen. „Ik ben ei genlijk voor de zestig kilometer geko men, maar die is er niet. Nu heb ik me laten overhalen negentig te rijden". Een langgerekt en bontgekleurd lint, waarin zich ook wielercommentator Mark Stassijns verschuilt, trok ver volgens langs de Damse vaart rich ting Sluis. Daar was het gezellig druk en zagen verbaasde toeristen een kopgroep met vrijwel alle oud-be roepsrenners door de smalle straten trekken. Met snelheden van vaak bo ven de veertig kilometer, vooral be werkstelligd door Eric en Roger de Vlaeminck ('Mijn Hitachi-ploeg loopt leeg, ik ben volgend seizoen nog de enige die geen baan heeft was het on mogelijk om te genieten van de na tuur. DAt was wel het geval voor de echte trimmers, onder wie een groot aantal Zeeuws-Vlamingen. Zo waren er, naast talrijke individuelen, clubs uit Nieuwvliet, Oostburg, Aardenburg en Terneuzen present. Zij reden mee tussen de in grote verscheidenheid van kledij aanwezige Belgen, waar van de sponsornamen op de truien uiteenliepen van bandencentrales tot slagers. Maar vooral de biermerk truien waren uitermate goed verte genwoordigd. Het Vlaamse Kruis zorgde voor de medische begeleiding. Wat één van de Nederlandse trimmers verleidde tot de vraag, of hij met zijn Hollandse kruis ook mee mocht doen. Dat de organisatie nog het één nen ander moet verbeteren aan de be wegwijzering staat vast. De op de weg geplakte tapes die de richting aangaven lieten onder de werking van het zonnetje los en verdwenen in de kant van de weg. Mede daardoor raakte een groep met Roger de Vlae minck, rijdend achter de auto van de wedstrijdleiding, het spoor bijster en kwam uit in de buurt van Oost burg, zo'n zeven kilometer van het parkoers. „Ach", merkt Vic van Schil laconiek op, „dat is ook wel een schoon plaatsje". De Nederlandse ex-beroepsrenners reden dan al wat meer naar achter. Jo de Roo: „Ik rij nog wel, maar zelden toertochten. Het echte wielrennen volg ik vanachter de televisie. Het is in feite sinds ik 21 jaar geleden stopte niet zoveel veranderd. De ploe- gentactiek is gedisciplineerder ge worden, maar het is toch zo, dat dege ne die het hardst rijdt ook wint. Dit hier is leuk om eens te doen, maar het moet geen gewoonte worden." Sommige trimmers sneden onder het motto: het is toch een Smokkelron de, een deel van het parkoers af. „Ach", merkte een zuiderbuur op, „laat die grote mannen maar rijden. Die worden er voor betaald en ik moet er voor betalen." En intussen sprinten de eersten de Markt van Damme al op, regelrecht naar de bierpomp. De brouwer heeft tenslotte niet voor niets tien vaten bier beschikbaar gesteld. Eric de Vlaeminck, bondscoach van de Belgische amateurveldrijders, oogde nog fris. „Het is goed weer en leuk om te doen. Ik volg het fietsen natuurlijk op de voet, maar het is aar dig om zelf ook weer eens te rijden". Toen Wim Dubois arriveerde, moest hij uitgebreid het zweet van het voor hoofd vegen. De oud-inwoner van Nieuwvliet, die twintig jaar geleden vooral als amateur grote triomfen vierde, rijdt nog regelmatig. „Door mijn werk (verkoop van wielersport artikelen) heb ik nog geel contacten. Het is leuk om de oud-collega's in zul ke ronden nog eens te ontmoeten". Een standpunt waar Jan Janssen het duidelijk niet mee eens was. „Ik dacht dat we hier kwamen om tus sen de trimmers rond te rijden.'Maar wat gaan die gekken doen: ze buigen voorover over hun stuur en maken er een echte koers van. Laten ze dan opnieuw een licentie aanvragen en het in wedstrijden proberen." Op zijn wat eigenzinnige manier zei de Tourwinnaar van 1968 het recht voor zijn raap. „Wat ik gezien heb is absurd: valpar tijen en kotsende recreatiefietsers langs de weg. In onze groep hebben we zo'n 28 kilometer per uur ge draaid en lekker gekletst, gewoon plezierig. Die mannen hebben hier een hoop mensen teleurgesteld." Eric de Vlaeminck kon zich er niet druk om maken. „Kom, iedereen wil zich toch eens uitleven. Bovendien bepaalt de ouderdom in welke groep je meekunt", haalde hij wat snerend in de richting van Janssen uit. Het was één van de weinige wanklan ken bij het gezellig fietsgebeuren, zo als dat alleen in België georganiseerd schijnt te kunnen worden. „We hebben fouten maakt om van te leren", zegt Hans Kolijn. „Maar in zijn totaliteit is het een geslaagde dag geworden". Veel trimmers kon den dat slechts beamen. SINT JANSTEEN - Traditiegetrouw is het amateurcriterium van Sint Jan steen één van de sterkste, zoniet het sterkst bezette van Zeeuwsch-Vlaan deren. Morgen (dinsdag) verschijnt er weer een aantrekkelijk deelnemers veld aan het vertrek in de Wilhelmi- nastraat. Het wielercomité De Sporters is er op nieuw in geslaagd een goed gevulde premiepot bijeen te krijgen. En dat laatste is volgens secretaris Gaston Everaard de belangrijkste oorzaak van de grote belangstelling, die het amateurpeloton telkens weer aan de dag legt voor de kermisronde van 'Steen'. Als één van de belangrijkste favorie ten voor de eindzege gaat Eric Vereec- ken van start. De uit Sint Jansteen af komstige wielrenner (die overigens sinds zijn huwelijk met een Poolse in Hulst woont) wil voor de deur van de ouderlijke woning altijd schitteren. Vooral nu dit jaar het eerste echte suc ces voor Vereecken nog altijd is uitge bleven. Maar de concurrentie zal hem niet zo maar vrij baan geven. Daarvoor ver schijnt er een te sterk veld amateurs aan het vertrek. Want renners als Rob Bijvank, Mario van Vlimmeren, Henry Rovers, Nico van de Klundert, Heddie Nieuwdorp, Paul Barten, Frank Tim- mers, Vital Timmermans, Harry Ak kermans, Frank Gommers en Twan den Braber zullen ook hun naam wil len bijschrijven als opvolger van Toine Goense, die vorig jaar met de erepalm naar huis mocht. De wedstrijd in Sint Jansteen begint dinsdagavond om 19.00 uur, de af te leggen afstand is 96 kilometer. BRESKENS - De vijfde sterrit van de gezamenlijke wielertrimclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een over winning opgeleverd voor de Trim Club Sas van Gent. In Axel behaalde deze ploeg 15 punten: drie meer dan TIO Oostburg. Verdere uitslag: 3. TC Axel 11; 4 Freewheel 79 10; 5 St. Aloy Graauw 7; 6 De Wielertoe rist 7; 7. TC Breskens 6; 8 TC NSM 6; 9 RTC PZEM 5; 10 TC Westdorpe 1. Tussenstand na vijf wedstrijden: 1. Wielertoerist Eede 363; 2 TC Axel 239; 3 Freewheel 173; 4 TC Sas van Gent 166; 5 TC Breskens 153; 6 RTC PZEM 137; 7 TC NSM 128; 8 St Aloy 120; 9 TIO 109; 10 TC Zaamslag31,11 TC Westdor pe 21; 12 RTC Panneschuur 4. CLINGE In café de Troubadour werd een schieting gehouden waaraan 30 schutters deelnamen. Uitslag: hogevogel F. de Vos Kieldrecht (B. le zijvogel E. Luykx R[ulst; 2e zijvogel W. de Cuyper Hulst; meeste kleine vogels 5 stuks J. van Kerkhoven Sint-Jansteen. KAPELLEBRUG - In café Fabie werd een schieting gehouden waaraan 49 schutters deelnamen. Uitslag: le hogevogel R. Geerink Paal (B.); 2e hogevogel P. de Koster Sint-Jansteen; le en 2e zij vogel J. Raes Sint-Pauwels (B 3e zijvogel P. Colleman Sint-Jansteen; 4e zijvo gel A. Schelfhout Clinge; meeste kleine vo gels 5 stuks Ch. Piessens Paal. ZUIDDORPE In café Gemeente huis werd een schieting gehouden waaraan 25 schutters deelnamen. Uitslag: le en 2e hogevogel F. de Waal Koe wacht; le zijvogel R. d'Hondt Zuiddorpe; 2e zijvogel G. d'Hondt Zuiddorpe; meeste klei ne vogels 7 stuks G. van Landegem Stekene Peter Picavet werd winnaar van de koers over 50 kilometer. KRUISPOLDER - Peter Picavet uit Hulst heeft het criterium van Kruis polderhaven voor recreanten van de Zeeuws-Vlaamse trimfederatie ge wonnen. In de laatste ronde liep de winnaar weg uit een kopgroepje van drie renners. Herman Muller klopte Piet van Bendeghem voor de tweede Plaats. De winst van de Hulster trimmer kwam tot stand na een bijzonder levendi ge wedstrijd. Theo Wullems was de eerste aanvaller, maar na de hergroe pering werd zijn rol overgenomen door een trio, bestaande uit Piet van Bendeghem, Herman Muller en Sjaak Boekhout. Boekhout zou echter door materiaalpech vooraan wegvallen. Hij werd, nadat het duo Muller-Van Bendeghem naar een voorsprong van een halve minuut was gereden, afgelost door Peter Picavet. In een fraaie achtervolging dichtte de latere winnaar op zijn eentje het gat en na de aansluiting sloegen de drie leiders alle aanvallen vanuit de achterhoede af. In de laatste ronde nam Picavet afscheid van zijn vluchtmakkers en won na een korte solo. 1. Peter Picavet, Hulst, 50 km. in 1.19.21; 2. op 50 sec. Herman Muller, Ter- neuzen; 3. Piet van Bendeghem, Sluiskil; 4. op 1.30 Theo Wullems, Hei kant; 5. Mark van Overbeeke; Overslag; 6. Jaap Geensen, Terneuzen; 7. Ron Smits, Clinge; 8. R. Serverius, Clinge; 9. Piet Harms, Sluikil; 10. R. Monneman, Antwerpen; 11. Benny de Ruysscher, Aardenburg; 12. Isidoor Buyse, Assenede; 13. Johan Krap, Koewacht; 14. Piet Hamelink, Hoek; 15. Mark Herrewegh, Heikant. Dethlef Pieters naar tennistop VOGELWAARDE - De pas zestienja rige tennisser Dethlef Pieters uit Vo gelwaarde verbaasde dit weekeinde in Terneuzen de Zeeuwse tenniswe reld. Zaterdagmorgen sloeg Pieters, notabene als C-speler, de als eerste ge- plaatse Joost Thorenaar in de B-cate gorie letterlijk van de baan. Een sen sationele wending in het B-toernooi van het Zeeuwse districtskampioen schap gehouden op de banen van de tennisvereniging Animo in De Oude Vaart van Terneuzen. Later op de dag moest Pieters welis waar de tol betalen van de zware in spanningen, maar de setstanden (6- 4/6-4) in de verloren partij tegen Mark Zuidweg waren zeer eervol. Dethlef Pieters zette zondag alweer een schitterende prestatie neer met de behaalde districtstitel in de C-catego- rie. Hij mocht dan als nummer één ge plaatst zijn, de druk was er na zaterdag zeker niet minder om geworden. Bo vendien had de Vogelwaarde-speler zaterdag zes uur op de baan gestaan, wat zondag zich openbaarde in de ver moeidheidsverschijnselen (kramp in het bovenbeen) tijdens de finalepartij tegen Harald Schipper. „Ik denk dat ik mijn doel dat ik vorig jaar vorig ogen had, vandaag heb be reikt. Mijn streven is door te stoten naar de B-lijst. Dit seizoen heb ik in door al voor enkele verrassingen ge zorgd. In de finale Zeeuwse kampioen- schapppen tot zeventien jaar heb ik- nog winstkansen gehad tegen Tim Veldhoven, maar ik verloor uiteinde lijk toch. Vorige week heb ik nog ge wonnen in Hulst en nu dit weer". De jonge belofte acht daarom de kan sen op promotie naar de B-klas volop aanwezig. De ontwikkelingen van de atletisch gebouwde tennisser zijn in een snel tempo gegaan. „Vorig jaar werd ik nog door jongens als Guido Tolhoek en Bernhard Quekelberghe van de baan geveegd, nu heb ik in dit toernooi keihard teruggeslagen. Je moet wat dat betreft geen medelijden hebben met elkaar". Voor zijn trainer Rob Simon kwam de uitschakeling van Joost Thorenaar niet eens als een verrassing. „Ik wist dat Dethlef hem kon pakken. Hij is mentaal binnen een korte tijd een heel stuk vooruitgegaan. Hij heeft een groot fysiek vermogen, is snel, wend baar en is nu in optimale conditie. En wat ook belangrijk is: Dethlef luistert goed. Het is altijd nog zo, de voorzet moet door mij worden gegeven, maar zelf moet hij het afmaken. Meer kan een trainer niet doen. Dat is een stel regel voor alle tennissers, men moet het zelf uitvechten". Volgens Simon heeft het voetballen een heilzame werking gehad op de vor deringen bij het tennissen. „Die com binatie blijft opmerkelijk en vergeet niet dat Dethlef nog maar vijfjaar ten nis speelt". Inmiddels heeft hij definitief gekozen voor de tennissport. „Ik heb dit jaar nog negen wedstrijden meegedaan met de A-junioren van Vogelwaarde in de interregio-klas. Ik wist dat ik de knoop moest doorhakken. Het viel niet meer te combineren, 's Zaterdags ging ik eerst een tennistraining doen, vervolgens kwam ik even thuis om mijn voetbalspullen te pakken om za terdagmiddag nog eens een wedstrijd te spelen, 's Avonds was ik compleet versleten. Ik ben blij dat ik alles op het tennissen heb gezet. Zo'n prestatie komt toch echt van jezelf', meent hij zelfverzekerd. Pieters is er wel van overtuigd, dat hij door het voetballen menig inzicht heeft opgedaan wat hem bij het tennis sen goed van pas komt. „Je ziet de mo menten datje naar voren moet komen. om de bal lekker af te maken. Dat ba seer ik toch op het spelinzicht verkre gen door het voetballen". Ook Guust de Schepper, de gerouti neerde keeper van de vv Vogelwaar de, is van mening dat beide sporten sterke overeenkomsten hebben. „Je zag dat bij de partij tegen Thorenaar. Hij kwam steeds naar voren, maar kreeg toen enkele goede passeersla- gen van Dethlef rond zijn broek. Dan moet je je speelwijze veranderen, want anders blijft het fout gaan. Zo ligt dat ook bij de voetbalsport. Als een doelman goed op hoge ballen is, moet de tegenstander ook niet blijven volharden in hoge ballen voor de pot". Guust de Schepper en Pierre Pieters (de vader van Dethlef) volgen zondag trouw en aandachtig met een handvol supporters uit het dorp de verrichtin gen op de het sportcomplex in Oude Vaart. „Het is een geweldige steun voor mij. Dat werkt stimulerend", ver telt hij na afloop. „Je moet rustig blij ven en vooral réalistisch. Jezelf blijven oppeppen en je niet afreageren op het publiek. Een speler als Dennis de Jong praat zichzelf uit de wedstrijd met al die loze kreten. Ik weet van mezelf dat ik nog weieens te laks ben en ik ken mijn zwakke punten. De service en de fore-hand moeten nog beter worden". In de C-finale tegen Harald Schipper hanteert Dethlef Pieters zijn fantasti sche dubbelhandige back-hand. Met enkele ferme linkse klappen wint hij na een slopende strijd van meer dan twee uur. De trainingsarbeid van an derhalf uur per dag heeft het beoogde doel bereikt. „Die wil moet je jezelf op leggen, ook als het slecht weer is. Dan ga je gewoon lopen voor de conditie op peil te houden". De LTS-scholier aan de Rietvliet in Hulst heeft deze week vakantie. Een reeks toernooien staan hem nu te wachten. Zijn trotse ouders offeren hieraan graag hun vakantie op. Dethlef Pieters doet er werkelijk alles aan om de absolute Zeeuwse top te be reiken. De indruk is sterk aanwezig, dat het talent uit Vogelwaarde in zijn opzet zal slagen. Koplopers in de Smokkelronde rijden al ver voor het omvangrijke peloton uit. Vanaf de start werd er voorin een strak tempo aangehouden. Dethlef Pieters in actie tijdens de voor hem zo succesvolle Zeeuwse tenniskampioenschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 27