'Waar is de eau de Cologne' Informatiepanelen wijzen toerist weg door historie alltaafc Vloot jachten was op doortocht Nieuwe opleiding Maritiem Instituut voor radio-officier Oostburgse gedood bij auto-ongeluk Meisje bij kerncentrale verdronken Ondernemers willen overleg met PSD over veertarieven B EN W: NOG NIET INGELICHT Zeeuwse jongeren voor werkvakantie naar Amerika Kwalijk TECHNIEK AAN BOORD VERFIJNT Warmte AANGEBODEN DOOR ANWB ZEEUWSE MAANDAG 26 JUNI 1989 Rapport Ambtenarenbonden blokkeren weer reorganisatie by provincie zeeland Hontenisse wil WOV- hoorzitting KLOOSTERZANDE - Het gemeentebestuur van Hontenisse wil dat er op korte termijn een hoorzitting gehouden wordt over de infrastructurele gevolgen voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren van de aanleg van een Westerschelde-oeververbinding. Het heeft het college van b en w uiter mate bevreemd dat er tot nu toe wel hoorzittingen hebben plaatsgevonden in de Zak van Zuid- Beveland en Zaamslag, maar dat Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet zijn in gelicht over de consequenties van de verschillende plannen. KRUININGEN - Zeven jongeren uit Zeeland vertrekken morgen, dinsdag, voor een verblijf van vijf weken naar de Verenigde Staten. De reis wordt georganiseerd door de Stichting At lantic Bridge uit Kruiningen. De stichting is een christelijke organisa tie die activiteiten organiseert om jongeren uit verschillende landen, culturen en kerken met elkaar in con tact te brengen. De zeven deelnemers zijn: Jaap-Jan Speksnijder uit Wilhelminadorp, Si- mone van der Hooft, Goes, Simone Vroegop, Kapelle, Peter Uvijn, Ter- neuzen, Martin Hoevenaar, Kruinin gen en Charlotte de Koomen en San- der Meijsen, beiden uit Hulst. De jon geren bezoeken onder meer New York en Washington. Daarnaast nemen ze deel aan individueel gerichte projec ten, zoals opknapwerkzaamheden van een kerk in Chester, N. J., een jeugd kamp in de staat New Hampshire en een Vacation Bible School. Uit de voorkeursbehandeling die het tracé oostelijk van Terneuzen tot nu toe heeft mogen genieten, durft het Hontenisser college te concluderen dat het college van Gedeputeerde Sta ten een duidelijke voorkeur toont voor dit tracé. Dat zint het gemeentebestuur van Hontenisse niet. Want, zo stellen b en w in een stuk aan de raad, „Zolang er geen definitieve tracékeuze gemaakt is, blijft de optie voor Kruiningen- Perkpolder als de milieuvriendelijkste onverminderd van kracht". Het dagelijks bestuur van de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente wil op korte termijn meer vernemen over de consequenties van een WOV bij Ter- neuzen of elders. Nu al bleek uit een voorlopige rapportage van het stede bouwkundig bureau RBOI uit Mid delburg - dat voor het gemeentebe stuur de effecten van een WOV buiten gemeentelijk grondgebied, onder zoekt - dat Hontenisse rekenen moet op een aantal kwalijke effecten. Zo is er nog geen enkele duidelijkheid over de aanleg van een rondweg rond de kern Terhole. Een voorziening waar al twintig jaar door de dorpsbevolking om gevraagd wordt. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen is van plan om nog voor de zomervakantie contact te zoeken met GS en rijkswaterstaat om meer te vernemen over de rondweg plannen, alsmede de onwil van het provinciebestuur om Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen te informeren over de re cente WOV-ontwikkelingen. VL1SSINGEN - Er is een tekort aan j koopvaardij-officieren en ook het Ma ritiem Instituut De Ruyter in Vlissin- I gen kan niet aan de vraag voldoen. „Voor de studenten is dat wel een gun- I stige ontwikkeling, want al onze van- afgestudeerde Marofs (Mari- I tiem Officier) hebben reeds een werk kring gevonden". Met die woorden richtte ir J. van Donselaar, directeur van het Maritiem Instituut (aangeslo ten bij de Hogeschool Zeeland) zich zaterdag tot een volle zaal in het Open [Hof in Vlissingen tijdens de uitrei- I king van de diploma's aan 56 geslaag- I de eindexamenkandidaten. Het was overigens een gedenkwaardi- iag, want voor de afdelingen [Scheepsradiokunde, Scheepswerk- Ituigkunde en Navigatie is nu het doek I gevallen. Voor Scheepswerktuigkun- I de en Navigatie kwam al in 1985 de Ma- I rof-opleiding in de plaats, maar de stu- I denten aan deze opleidingen kregen Izaterdag hun diploma. Scheepsradio- Ikunde is nu ook van de baan, daarvoor ■komt in augustus de studierichting [Maritieme Systeemtechnologie in de Iplaats. Scheepsradiokunde is opgehe- Iven in verband met de verfijning van Ide techniek aan boord van de schepen. 1,,Omdat er een zeer grote vraag is naar ■technici voor de geavanceerde, elek tronische apparatuur beginnen we net deze nieuwe studierichting", zei Van Donselaar. Ook J. Smorenberg, hoofd sectie ar beidszaken van de Koninklijke Neder landse Reders Vereniging, stipte in pjn toespraak het tekort aan koop- jvaardij-officieren aan en J. Verkiel, ha venmeester van het Havenschap Vlis singen, wees op het grote belang van goed opgeleide haventechnologen. Niet alle geslaagde studenten gaan meteen aan de slag. Een aantal van hen zal aan de University of Wales de opleiding Master of Science Transport Technology gaan volgen. Dit is moge lijk door een samenwerking tussen de Hogeschool Zeeland en de Universiteit van Wales. Hiervoor werd een speciaal overbruggingsprogramma 'weten schappelijk Engels' ontwikkeld door de Interacademie Teachers in Middel burg. Van Donselaar meldde niet zon der trots dat de Vlissingse eindexa menresultaten - traditiegetrouw - bo ven het landelijk gemiddelde lagen. De vier kaarters monter bezig aan hun recordpoging. Vlnr: Eric Sturms. getuige Marjo Heijneman. Maria Roelands, Alfons Verhofstadt en Gerard van Ertvelde. Uiterst rechts HULST - „Maar jong, je wist toch dat hij nog met een troefkaart in zijn handen zat. Hoe kon je dat vergeten". Voor Maria Roelands, een van de vier fanatieke Hulster kaarters, die vrijdagochtend begonnen met hun aanval op het wereldrecord kaarten, telt zaterdagmiddag uitsluitend het spel. Met de minuten en uren die verstreken zijn, houdt ze zich niet bezig. Enkel en alleen met het vallen van de kaarten op de café-tafel. Haar drie mannelijke maten, Eric Sturms, Gerard van Eetvelde (beiden uit Hulst) en Alfons Verhof stadt uit Terneuzen, kijken nog redelijk fris uit de ogen. Gerard herinnert zich nog goed hoe vorig jaar, bij een eerste poging om in het Guinnes Book of Records te komen, zijn maat Roger Nafa, na ruim 60 uur het verschil niet meer wist tussen har ten, ruiten en klaveren. „Het is nog vroeg, dus waar we nu uitkomen, daar valt nog niks over te zeggen", stelt hij, terwijl hij nog een verse sigaret opsteekt. Het viertal is vast van plan de tachtig uur vol te maken. Dat betekent dus stug doorkaar- ten tot maandagmiddag een uur of vier. De zon kruipt langzaam maar zeker naar zijn hoogste punt in het zwerk. Op het terrasje achter bar De Smidse loopt de thermometer op naar de dertig graden. „Honderd", biedt Eric. De andere drie passen en hij komt uit met hartenboer. Alle slagen op een na zijn voor hem en partner Maria. Een goed begin van boom nummero 45. Zondagmiddag, de Belgische buren hebben ves tingstad Hulst weer grotendeels voor zichzelf. Zij aan zweterige zij schuifelen ze door de winkelstra ten. De ijscoboeren doen goede zaken, zo ook de cafés met terras. In De Smidse is het koel en don ker. Barman Eli schenkt wat watertjes in om ze vervolgens naar het belendend vertrek te brengen waar de vier kaarters zojuist aan hun 76ste boom begonnen zijn. Negenenvijftig uren zijn verstre ken. Maria komt uit. Resoluut met een klap op ta fel. De anderen schrikken niet wakker, ze zijn het nog steeds. „De man met de hamer zijn we nog niet tegengekomen", zegt ze tussen twee beurten in. „Als het zo doorgaat zie ik het record dat op 77,5 uur staat wel sneuvelen, maar ja, je weet het nooit". Alfons bekijkt stilzwijgend de slechte hand kaar ten. Werpt nonchalant een klaver negen neer en zegt dan: „Ik heb trek in een jonkie. Zomaar een tje. Al dat water is ook niet alles". Een paar toe schouwers moeten om de opmerking lachen. „Als je dat met dit weer gaat drinken ben je zo vertrok ken", roept men vanaf het terras. Gerard heeft zichtbaar last van de warmte. „Waar is de eau de Cologne?", roept hij verzorger Toon van Dorst, die achter het buffet doende is met een nieuwe vracht bruine boterhammen, toe. De man zoekt vertwijfeld naar een flesje 'Keuls water'. „Nee," zegt Gerard, „geen flesken, maar van die doekskes". De frisse doekjes blijken spoorloos. In allerijl wordt een ventilator opge trommeld, die dan maar voor verkoeling moet zorgen. Het apparaat brengt verfrissing en Ge rard slaakt een zucht van verlichting. Over belangstelling heeft het viertal niet te kla gen. „Er komen voortdurend mensen kijken en dat is nodig ook. Zonder steun red je het nooit", meent barman Eli. „Deurwaarder Van Damme vertoont zich ook regelmatig. Hij moet alles in het oog hou den. Kijken of alles volgens de regels verloopt, maar ja, dat gebeurt natuurlijk", stelt Eric, die en kele jaren geleden al zijn naam in het wereldre cordboek wist te krijgen door een paar dagen ach tereen achter een flipperkast te staan. Sindsdien staat hij niet vaak meer achter het ballenappa- raat. Kaarten daarentegen gaat hem zelfs nu na 57 uur nog goed af. Maria: „Dat verveelt niet zo vlug. Vorig jaar zaten we na onze mislukte recordpoging - na 69 uur moesten we er mee ophouden - 's avonds weer te bieden. Zonder roem, hè, anders wordt het te moeilijk om bij te houden". Terwijl het viertal een nieuwe boom opzet steekt een sla perig kind op het terras haar duim weer in de mond. „Die Daphne", klinkt het, „die zou zonder moeite tachtig uur achtereen kunnen duimen. Dat is eens wat anders". De Hulster winkeliers sluiten hun deuren. De Vlaamse dagtoeristen keren huiswaarts. Een en keling blijft in de stad hangen. In de Grote Bagij- nestraat klinkt gedempt jaren zestig muziek uit de luidsprekers. Twee jongens stappen het dranklo kaal binnen waar de vier kaartliefhebbers hun re- cordpoging even onderbroken hebben voor een ge zonde bruine boterham. „Ah, buurvrouw, hoe is het?", vraagt een van de jongens Maria. „Ah goed, en met jou", antwoordt ze alsof er van een slijtage slag, een wedkamp tegen de slaap, geen sprake is. De tijd van proefwerken, repeti ties en examenvrees heeft z'n sporen weer in vele gezinnen na gelaten. Vele scholieren zullen dan ook opgelucht ademhalen als ze hun vapport eindelijk in ontvangst kunnen nemen. Ook de wat jongere scholieren kijken met verlangen uit naar de uitreiking van het boekje, een handeling die het begin van een lange vakantie inhoudt. De elfjarige Peter uit Vlissingen kwam één dezer dagen trots thuis met zijn resultatenlijstje, l'vaar hij hard voor had gewerkt. Zijn ouders namen er de tijd voor. Set ivas een keurig lijstje met cij fers, dat wel. I klaar de onderwijzer had er een I opmerking onder geschreven, waarvan ze slechts één woord j honden ontcijferen: Peter. Den telefoontje bracht licht in de I 'aak: de onderwijzer vond dat I e}er duidelijker moest leren schrijven MIDDELBURG - Met een daverende knal, een rode gloed en naar beneden dwarrelende confettie werd zaterdag in Middelburg een informatiepoort onthuld met daarop enkele ANWB- borden. De borden - vervaardigd door de Werkplaatsen Walcheren - geven informatie over de geschiedenis van Middelburg, toeristische inlichtingen en laten enkele wandelroutes door de Zeeuwse hoofdstad zien. De panelen zijn aangebracht op een poort, die ter gelegenheid van de archi tectendag 1987, werd ontworpen door architect Keulemans. De poort stond enige tijd op de kop van de Nieuwe Burg, werd later van een nieuw verfje voorzien en doet nu dienst als informa tiepaneel op de hoek van de Markt. De poort werd onthuld door burgemees ter mr C. Rutten en J. Burgemeester, directeur van de Werkplaatsen. Zij de den dit onder het toeziend oog van ANWB-directeur mr P. Nouwen. Het geheel stond in het teken van de afsluiting van de William and Mary- herdenking, die vooral vorig jaar werd gehouden. Ook in Zierikzee, Vlissin gen (De Ruyterplein) en Veere (tegen over de VVV) werden informatiebor den onthuld en verder nog in twaalf andere steden in Nederland. Nouwen zei ondermeer dat hij blij was dat er steeds meer wandelroutes in Neder land bijkomen. „De Nederlanders waarderen hun eigen land weer. Een goede zaak, zeker ook met het oog op het milieu". Verder kondigde hij aan dat de ANWB een nieuwe serie info-panelen aan het voorbereiden is en dat er in 1990, in sa menwerking met de Vlaamse Toeris tenbond, een speciale Vincent van Goghroute wordt ontwikkeld. De plaatsing van ANWB-borden in alle steden waar deze schilder heeft ge woond en gewerkt vormt een onder deel van het totale Van Gogh-pro- gramma. Burgemeester Rutten vertelde zijn toehoorders zaterdag dat 'we' een Zeeuws produkt moeten leveren van de beste kwaliteit. „Niet denken: het is wel goed zo. Nee, we moeten streven naar steeds beter en naar een verdere ontwikkeling van het toerisme. Daar bij is een samenwerking met het be drijfsleven een eerste vereiste". De pa nelen werden door de ANWB aangebo den, „om", zo zei Nouwen, „het binnen landse toerisme te helpen bevorde ren". In Zierizee was het de consul van de ANWB in Zeeland, P. van der Maas, die een paneel en 27 borden voor even zoveel monumenten in het Ooster- scheldestadje overhandigde. De Zie- rikzeese wethouder L. J. van Gastel onthulde het paneel dat 'Onder de Beuze' is aangebracht. Hij toonde zich erg tevreden met het gebaar van de ANWB om ook in Zierikzee de monu menten wat extra onder de aandacht te brengen. Bij beloofde verder de borden in een goede staat te houden. De heer Van der Maas maakte bekend dat het de bedoeling van de ANWB is om jaarlijks op de nationale monu mentendag borden met beschrijvin gen van monumenten uit te reiken. Hij vertelde dat het van belang is dat het publiek weet welke monumenten er zijn. De ANWB had voor Zierikzee ge kozen omdat die stad in het stadhou- KNOKKE - De 31-jarige mevrouw J. van Hemert uit Oostburg is bij een verkeersongeluk te Knokke in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen. De auto, die zij bestuurde, vloog uit een bocht en ging op een kant. De vrouw werd uit de auto geslingerd en kwam op de vangrail terecht. De ande re inzittenden, waarvan de identiteit bij de rijkswacht te Knokke niet be kend was, raakten lichtgewond. derloze tijdperk als een van de eerste steden aangedrongen had op een stad houder. Om die reden is waarschijnlijk ook een deel van de armada van de stadhouder vanuit Zierikzee naar En geland vertrokken. Op het paneel dat zaterdagmiddag onthuld werd staat in het Nederlands en Engels een korte beschrijving van de geschiedenis van Zierikzee. Verder is een plattegrond van de stad te zien met daarin de nummers van 27 monu menten. BORSSELE - In de uitlaat van de Kerncentrale bij Borssele, aan de Ka- loot, is zondagmiddag de tweejarige peuter Joyce Luitwieler uit Middel burg verdronken. Het kind was met haar moeder en familie op het strandje en werd plotseling vermist. Andere re creanten, de vrijwillige brandweer van Borssele en de bewakingsdienst van de PZEM-centrales zochten meer dan een uur in de duintjes, op het strand en in het water voordat het stoffelijk over schot in het water werd gevonden. Het lichaam is overgebracht naar het zie kenhuis in Middelburg. De informatiepoort met ANWB-borden in Middelburg werd met vuurwerk ont huld. MIDDELBURG - De ambtenarenbon den blokkeren opnieuw de plannen van het dagelijks bestuur van de pro vincie om het ambtenarenapparaat drastisch te reorganiseren. Sruikel- blok is nog steeds de onwil van gede puteerde staten om een grote mate van zelfstandigheid te geven aan de afdeling Personeelszaken en Organi satie. Nadat de besprekingen tussen het provinciaal bestuur en de vakbon den vorig jaar vastliepen, hebben gs omzichtig geprobeerd de bonden en andere personeelsvertegenwoordi- gers weer om de tafel te krijgen. Dat gebeurde mede op basis van adviezen die het provinciaal bestuur liet uit brengen door de deskundige Statema. Afgelopen maandag kwamen de par tijen voor het eerst weer bij elkaar. De status van Personeelszaken en Orga nisatie bleek opnieuw een obstakel. In deze vergadering van het Georgani seerd Overleg hebben de werknemers vertegenwoordigers 'met onmiddellij ke ingang alle werkzaamheden met betrekking tot de doelmatigheidsope ratie voor onbepaalde tijd opgeschort in de dienstcommissies, het overleg platform en het Georganiseerd Over leg. Bovendien zal de werknemersver tegenwoordiging uit de Stuurgroep worden teruggetrokken'. Verder hebben de vakcentrales mee gedeeld de aangesloten leden te zullen oproepen geen verdere medewerking meer te verlenen aan de integratie werkgroepen en de werkgroep cultuur. De werknemersvertegenwoordigers in het Georganiseerd Overleg verwijzen naar eerder afgelegde verklaringen omtrent de positie van Personeelsza ken en Organisatie en de vraag in hoe verre verder overleg over de doelma tigheidsoperatie nog zinvol zou zijn. „Wij hebben één en andermaal na drukkelijk aangegeven dat Perso neelszaken en Organisatie een aparte status dient te krijgen los van enige di rectie en zijn hierin gesterkt door het rapport van de heer Statema", aldus de werknemersvertegenwoordiging in het Georganiseerd Overleg. TERNEUZEN - De Kamers van Koop handel ten noorden en zuiden van de Westerschelde, de Kring van Werkge vers, het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en de ondernemers verbonden willen een ontkoppeling van de automatisering van de kaart verkoop voor de veren en de herschik king van de veertarieven. De verschillende organisaties vragen daarom in een brief aan de leden van de commissies bestuurlijke zaken en Waterstaat en Verkeer, omdat zij eerst met de instanties overleg willen voe ren over de tariefaanpassingen. De vertegenwoordigers van het be drijfsleven in de provincie zeggen in het schrijven voorstander te zijn van een automatisering van de kaartver koop, maar de tariefsverhogingen zeer moeilijk te kunnen accepteren. Om die reden dient er eerst over de tariefher ziening te worden gesproken. MIDDELBURG - Zo'n tachtig jachten (zeil- en motorbotenmeer den zaterdagavond af aan de Los- kade in Middelburg, ter afsluiting van de William and Mary-herden- king. De boten waren afkomstig uit Hellevoetsluis en op iveg naar Lon den, waarnaar ze zondagochtend vertrokken. Onder de aanwezigen bevond zich minister L. Brinkman met gezin. Binkman had zaterdagochtend in Hellevoetsluis het startsein voor de tocht gegeven. Het gezelschap werd zaterdag ont vangen door burgemeester mr C. Rutten van Middelburg aan boord van het Ramschip De Schorpioen. Het werd een feest dat tot in de klei ne uurtjes duurde. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 21