Vrijlating vriendin was doel gijzelnemer kolonel l__BB Zware olievervuiling aan Amerikaanse kust Hongaren zetten hun leider Grosz op een zijspoor \ërséhoorê OUDE GARDE WINT MACHTSSTRIJD vandaag Popfestival trekt 300.000 bezoekers Valse vuurtorens in omloop Thatcher soepeler over één EG-munt UUR FOTOSERVICE POLITIE UIT KRITIEK OP ARRESTATIETEAM Pfife'ï Massaal protest Turken tegen beleid Bulgarije Leerling eerste op lijst RPF Recordaantal bezoekers Roze Zaterdag Zomers SINGAPORE - De conservatieve oude garde in China heeft de machtsstrijd in de top van de communistische partij gewonnen. Partijleider Zhao Ziyang, de architect van de economische hervormingen, is afgezet, evenals zijn aanhangers in het Centraal Comité en het Politburo. In zijn plaats is de 61-jarige, kleurloze burgemeester en partijleider van Shanghai, Jiang Zemin, benoemd. Economie m Feduco Mediabeleid Eisen Hoorzitting Geflikt Timman Spaan Kritiek REZSÖ NYERS OPVOLGER De middagtemperatuur wordt evenals gisteren omstreeks 25 graden. De zuid tot zuidwestelijke wind is zwak tot ma tig. Er is volop zon en de buienkans nog klein. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT' GOES-VLtSSlNGEN-ZIERlKZEE-HUtSr DACCA (AFP) - Enkele duizenden militante moslims heb ben zondag bij Dacca, de hoofdstad van Bangladesh, een fabriek van de schoenen-multinational Bata aangevallen. De schoenenfabrikant wordt er van beschuldigd sandalen te maken die beledigend zijn voor de islam. Zeker tweehon derd mensen werden gewond bij politieoptreden. Dit heb ben ooggetuigen verklaard. De militante moslims, die horen tot de duistere groepering Islami Sangram Parishad, vielen de Bata-fabriek in Tongi, op 20 km van Dacca, aan uit protest tegen een versiering op een model sandalen van het bedrijf. Die kan volgens hen in het Arabisch worden gelezen als de islamitische gebedsfor mule „allah akbar" Allah is groot). De associatie van de godsdienst en schoenen is uitermate beledigend voor mos lims. De politie opende volgens de getuigen het vuur op de beto gers en gebruikte traangas. Er zouden zeker 200 gewonden zijn. Volgens onbevestigde berichten zou er een dode zijn gevallen en verscheidene ernstig gewonden. Chinese partijleider Zhao weggezuiverd (Van onze correspondenten) Naar buiten toe zal Jiang, een techno craat, zich waarschijnlijk gematigd opstellen. Als politieke leider van Sjanghai was hij voorstander van eco nomische hervormingen. Jiang Zemin is de schoonzoon van ex-president Li Xiannian, een prominent lid van de conservatieve oude garde die het be sluit van Deng steunde om het leger in te zetten tegen de studenten. De nieuwe partijleider is ook benoemd in het Politburo, samen met de 72-jari- Song Ping en de 55-jarige burge meester en partijchef van Tianjin, Lui Ruihuan. Van dit beleidslichaam ma ken verder deel uit: premier Li Peng, de chef van de staatsveiligheidsdienst, Qiao Shi, en Yao Yilin. Met Zhao Ziyang zijn ook het hoofd van de pro- paganda-afdeling en lid van het Polit buro, Hu Xili, en twee andere hervor mers Rui Xingwen en Yan Mingfu uit de top van de partij verdwenen. Zhao, die ervan werd beschuldigd de door studenten geleide pro-democra tische beweging te steunen, is van al zijn functies ontheven. Hij is niet al leen als secretaris-generaal van de partij ontslagen, maar ook uit het Po litburo en het Centrale Comité gezet en is verder zijn functie van vice- voorzttter van de centrale militaire commissie kwijtgeraakt. Het staatspersbureau Xinhua meldde niet of Zhao, die van 1980 tot 1988 pre mier was en sinds 1987 partijleider, zijn PZC lidmaatschap van de partij is kwijtge raakt. „Zijn zaak zal nog nader worden bekeken", zo staat in het communi qué. Het Volksdagblad, spreekbuis van de partij, plaatste gisteren de foto van Jiang Zemin naast die van Deng Xiao ping. Hoewel de 84-jarige Deng for meel geen lid is van het Centraal Comi té noch van het Politburo, liet het Volksdagblad er geen twijfel over be staan dat hij, als voorzitter van de cen trale militaire commissie, nog altijd de dienst uitmaakt. Officiéél is bekendgemaakt, dat Chi na zijn 'economische hervormingen zal voortzetten en de deur naar de bui tenwereld open zal houden'. Daaraan werd toegevoegd dat de één miljard Chinezen 'kunnen werken voor een betere levingsstandaard, maar geen politieke en intellectuele vrijheden kunnen krijgen'. Westerse diplomaten geloven niet dat de nieuwe partijleider lang zal aanblij ven. Wanneer Deng en president Yang Shangkun van het politieke toneel zouden verdwijnen, zijn wijzigingen in de top onvermijdelijk. In dat licht is een come-back van Zhao Ziyang heel goed mogelijk, meent de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Peking, Winston Lord. Volgens hem hebben de conservatieven voor de kortere ter mijn hun greep verstevigd, maar op de langere termijn geeft Lord Zhao en zijn hervormers grote kans op terugkeer. DEN HAAG (ANP) - Sommige toehoorders gingen zon dag tijdens het negende Parkpop-festival in Den Haag geheel op in de muziek. Het festival trok driehonderd duizend bezoekers, een record. Het evenement in het Zuiderpark trok vorig jaar 215.000 mensen. Dat het er dit jaar meer waren kwam onder meer door het prachti ge weer. Een aantal mensen viel flauw vanwege de hitte in combinatie met de drukte. Om erger te voorkomen werd het publiek regelmatig met water besproeid. De politie had weinig werk. Incidenten deden zich niet voor. Het grootste probleem vormde het verkeer. De chaos in en rond het park duurde uren. MADRID (RTR) - Aan de vooravond van de topconferentie van de Europese gemeenschap in Madrid hebben betogers buiten de arena in de Spaanse hoofd stad geprotesteerd tegen stierengevechten. De EG-delegaties zijn uitgenodigd om vandaag een van de beste stierengevechten van het seizoen bij te wonen. De rond 300 demonstranten, die zwaaiden met Franse, Britse, Italiaanse, West- duitse en Nederlandse vlaggen, hadden spandoeken waarop stond „stieren- vechten - Spanje's nationale schande" en „marteling is kunst noch cultuur". Betogers beeldden het stierengevecht uit, waarvan er de hele zomer talloze in het hele land worden gehouden. ARNHEM (GPD) - De 33-jarige Duit ser die donderdag kolonel Van der Kieft gijzelde waarbij deze om het le ven kwam, hoopte met deze actie zijn vriendin vrij te krijgen, die in West- duitsland gevangen zit. Dat heeft jus titie zondagmiddag bekend gemaakt. De vrouw was betrokken bij een van de roofovervallen, die de man in de Bondsrepubliek heeft gepleegd. Bij de overval, 31 mei van dit jaar, raakte een 70-jarige man dusdanig gewond dat beide benen geamputeerd moesten worden. De ontvoerder vluchtte de grens over en hield zich drie weken schuil in de buurt van Arnhem. De verdachte heeft dit na urenlange verhoren tegenover de politie ver- ■m in- De dagen van de educatieve omroep Feduco zijn geteld. PAGINA 2 VVD-leider Voorhoeve hekelt het mediabeleid van Brink man. PAGINA 3 PvdA-leider Wim Kok stelt ei sen aan regeringsdeelname. PAGINA 3 Hontenisse wil een hoorzitting over de gevolgen van de aan leg van de WOV. PAGINA 5 Profwielrenner Nico Verhoe ven uit de ploeg van Jan Raas voelde zich zondag na het Ne derlands kampioenschap 'ge flikt' door zijn eigen ploeg maats van wie Frans Maasen de titel greep. Maarten Ducrot werd derde; Patrick Tolhoek eindigde als vierde. PAGINA 9 Jan Timman heeft het wereld bekertoernooi schaken in Rot terdam op zijn naam gebracht. In de laatste ronde ivon Tim man van Seirawan. PAGINA 9 Motorcoureur Hans Spaan bracht de 150.000 toeschou wers bij de TT in Assen in ver voering door de wedstrijd in de I25cc-klasse op zijn naam te brengen. PAGINA 10 Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13 en 14. De Griekse tanker World Prodigy lekt lichte stookolie voor de kust van Rhode Island. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Bij drie verschil lende ongelukken met olietankers in de VS is het afgelopen weekeinde in totaal zes miljoen liter olie vrij gekomen. Het gaat om de ergste mi lieuramp in Amerika sinds de Ex xon Valdez in Alaska aan de grond liep. De meeste olie kwam vrij bij een on geluk met de in Uruguay geregi streerde tanker Presidente Rivera die zaterdag in een baai in de noord oostelijke staat Delaware aan de grond liep en lek sloeg. Daarbij kwam naar schatting drie miljoen li ter olie in het water terecht. De kustwacht meldde dat een deel van de olie is aangespoeld op de stranden langs de baai van Delawa re. Milieudeskundigen maakten zich hierover gisteren grote zorgen, omdat de baai bekend staat vanwe ge zijn rijkdom aan dieren- en plan tenleven. Enkele honderden kilometers ten noorden van de ramp met de Presi dente Rivera, voor de kust van de staat Rhode Island, liep vrijdag avond de Griekse tanker World Pro digy op een rif. Aanvankelijk liet deze ramp zich zeer ernstig aanzien. De eerste schattingen hielden het erop, dat meer dan vier miljoen liter lichte, maar zeer giftige stookolie in zee was terechtgekomen. Later bleek het om hooguit twee miljoen liter te gaan. De olie is grotendeels zee waarts gespoeld waar zij naar ver wachting spoedig zal worden afge broken. Een derde ongeluk vond vrijdag avond plaats in de Galveston Baai, in de staat Texas, toen een tanker botste met een duwboot met drie duwbakken olie. Daarbij ontstond in een van de bakken een gat, waar uit een miljoen liter zware ruwe olie ontsnapte. De ongelukken komen op een slecht moment voor de Amerikaanse olie industrie, die net vorige week pro beerde iets van de sinds de ramp met de Exxon Valdez verloren gega- ne populariteit terug te winnen door aan te kondigen vijf regionale ram pen-centra te zullen oprichten. Die moeten een snelle reactie mogelijk maken op rampen zoals die met de Exxon Valdez. klaard. Hij vertelde bovendien bewust een militair te hebben gegijzeld zonder vooraf de kolonel als slachtoffer te hebben gekozen. Waarom hij juist een militair op het oog had, is nog niet dui delijk. De man liet ook weten niet verslaafd te zijn aan verdovende middelen. De drugs die hij mede als losgeld had geëist, waren bedoeld als pepmiddel om tijdens de gijzelingsactie niet in slaap te vallen. Het Arnhemse recher cheteam zet deze week het onderzoek voort. In politiekringen is kritisch gerea geerd op het optreden van het arresta tieteam afgelopen donderdag, bij de mislukte poging kolonel Van der Kieft te bevrijden. Woordvoerder Geelof van de politie toonde zich ontstemd dat zij de Duit ser schopten, toen hij al ontwapend op de grond lag. „Het is begrijpelijk, maar niet goed te keuren. Zij reageerden 'zich af na een uur onder hoogspanning te hebben gestaan. Toen zij de kolonel zwaargewond aantroffen, hebben zij zich op de ontvoerder afgereageerd". Geelof beklemtoonde overigens dat de leden van de arrestatieteams toch ge traind worden om de kalmte te bewa ren in dergelijke situaties. De rijksrecherche zal een onderzoek instellen naar het gedrag van het ar restatieteams. Daarnaast zal de be vrijdingsactie worden gerecon strueerd, waarbij wordt getracht te achterhalen waarom de verkeerde man is neergeschoten. BUDAPEST (RTR/AFP/ANP) - De Hongaarse partijleider, Karoly Grosz, is door zijn partij „onder cura tele" gesteld. Het Centraal Comité van de partij koos zaterdag op een speciale bijeenkomst de hervor mingsgezinde Rezsö Nyers tot voor zitter van het partijpresidium. Grosz houdt voorlopig nog de post van se cretaris-generaal, maar het ziet er toch naar uit dat hij op een zijspoor is gerangeerd. Het Centraal Comité was bijeengeroe pen ómdat de partij verscheurd dreig de te raken door een diepgaand con flict tussen voorstanders van radicale hervormingen en de behoudende vleu gel onder leiding van partijleider Grosz. De meningsverschillen waren zo hoog opgelopen dat er zelfs een ech te breuk dreigde. Tijdens een achter gesloten deuren ge houden zitting koos het Centraal co mité een uit vier leden bestaand partij presidium onder leiding van de 66-jari- ge Rezsö Nyers. De overige leden van het partijpresidium zijn de 41-jarige premier Miklós Nemeth en de leider van de hervormingsgezinde vleugel, de 55-jarige Imre Pozsgay. Het Centraal Comité stelde ook een ploeg in onder leiding van Nyers, die met andere politieke groeperingen DEN HAAG (GPD) - De vuurtoren, het paarse biljet van 250 gulden, wordt op grote schaal vervalst. Banken en jus titie beschikken inmid dels over een honderd tal vervalste biljetten. Volgens justitie worden de biljetten via een spe ciaal procédé nage maakt op een kleuren- fotocopieermachine. De vervalsers beschikken over perfecte appara tuur. Politie en justitie hebben nog geen spoor van de daders. Volgens justitie krijgen alle filialen van groot winkelbedrijven deze week het verzoek goed op te letten als klanten ISTANBUL (RTR) - In Istanbul is za terdag massaal gedemonstreerd te gen de behandeling van de Turkse minderheid in Bulgarije. „Stuur het leger naar Sofia", luidde de leuze van nationalistische betogers met rood witte vlaggen op het Taksim-plein in de tweede stad van Turkije. Volgens de staatstelevisie namen tienduizen den betogers deel aan de demonstra tie, de grootste sinds 1980. Bijna 60.000 etnische Turken zijn sinds mei uit Bulgarije gedeporteerd of ver trokken, en dagelijks komen daar dui zenden bij. De meesten hebben slechts een paar koffers en een beetje geld bij zich. „Of vrijheid voor onze Turkse broe ders, of oorlog", schreeuwde een de monstrerende arbeider. „Als jullie bang zijn voor 1,5 miljoen (etnische Turken in Bulgarije), wat zeggen jullie dan tegen 56 miljoen", stond op een spandoek, refererend aan de gehele Turkse bevolking. Turkse functionarissen en diplomaten menen dat een conflict zeer onwaar schijnlijk is en de oorlogszuchtige leu zen contrasteerden met de houding van de meeste aanwezigen die rustig naar de toespraken luisterden. Sofia, dat het bestaan van een Turkse minderheid ontkent, heeft gezegd dat 150.000 etnische Turken een paspoort hebben gekregen en dat er 100.000 pas- poortaanvragen in behandeling zijn. PUTTEN (ANP) - De federatieraad van de Reformatorisch Politieke Federa tie (RPF) heeft in haar vergadering za terdag in Putten Meindert Leerling als lijsttrekker gekozen voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Als nummer twee op de lijst is gekozen drs. N. C. van Velzen, directeur van de Evangelische Hogeschool te Amers foort. HAARLEM (ANP) - Naar schatting vijftienduizend mensen namen zater dag in Haarlem deel aan de viering van Roze Zaterdag, de landelijke af sluiting van de traditionele Homo Ak- tieweek. Het hoogtepunt van de mani festatie was een kleurrijke optocht door de binnenstad van Haarlem. Het ging om de tiende Roze Zaterdag. Het bezoekersaantal is een record. Volgens organisator E. Ouwerkerk kwam er in voorgaande jaren nog niet de helft van dit aantal. Hij denkt dat de grote opkomst te danken is aan de brede opzet. Het thema „Doe Nor maal" gaf dat aan: Iedereen moet zich zelf kunnen zijn, ook binnen de homo beweging. Volgens Ouwerkerk was het evenement tot voor kort te veel een zaak van de radicale homobeweging. De optocht verliep in vriendelijke sfeer. In de stoet reden praalwagens, motorvrouwen en travestieten. De brandweer spoot op eigen initiatief confetti in plaats van water. Op de Grote Markt werd de manifesta tie officieel geopend door Haarlems burgemeester mevrouw E. Schmitz. Zij hoopte dat de politiek de wet gelij ke behandeling eindelijk eens durft te behandelen. „Een wet die we eigenlijk niet nodig zouden moeten hebben", zo vond Schmitz. gaat onderhandelen over de overgang van Hongarije naar een meerpartijen- democratie. Hoewel Nyers zelf als her vormer lang van de macht was uitge sloten, legde hij de schuld van het ge brek aan eenheid binnen de partij bij extremisten aan beide zijden. Als voormalig sociaaldemocraat ge looft Nyers krachtig in marktecono mie, in democratische besluitvorming en openheid. Maar hij geldt als minder radicaal dan Pozsgay, die economi sche zaken in zijn portefeuille heeft. De nieuwe voorzitter van het partij presidium, Reszö Nyers. willen betalen met bil jetten van 250 gulden. Bankfilialen zijn al eer der op de hoogte gesteld. Op de nep-vuurtorens ontbreken de ingebouw de veiligheidskenmer- ken, zoals het water merk en het gedicht van Slauerhoff. Ook kan de kleur licht afwijken van het origineel. (Van onze correspondent) MADRID - De Britse premier Thatcher lijkt bereid haar af wijzende houding tegenover het omvormen van de EG tot een echte economische en monetai re unie te versoepelen. Daarmee zou zij de EG-topconferentie, die vandaag in Madrid begint, voor een mislukking kunnen behoe den. De deelnemers aan de top moe ten een besluit nemen over het creëren van die economische en monetaire unie (de EMU) en over een sociaal handvest, twee zaken waartegen Thatcher zich tot nu toe fel verzette. Zij is nu volgens bronnen in de Britse regering bereid mee te werken aan de EMU. Thatcher zou in Madrid willen aankondi gen dat het pond meedoet onder twee voorwaarden: de inflatie in Groot-Brittannie (nu 8,5 pro cent) moet gezakt zijn tot het EG-gemiddelde (ruim 4 procent) en het vrijmaken van het kapi taalverkeer in de EG moet effec tief zijn gerealiseerd. Op de top dreigt toch een botsing over het sociaal handvest, waar in de Europese Commissie socia le grondrechten wil opnemen, onder meer over minimumlonen, pensioenen en medezeggen schap in de bedrijven. Thatcher heeft laten weten zo'n handvest nooit te zullen steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1