Van Vlimmeren boekt zege in Nieuwerkerk ...dat ventje heeft behoorlijk wat lef. Van Cadsand succesvol in Zwitserland Gunstige loting voor volleyballers op EK Ax WEDSTRIJD Dreigend Meeuwenmeer Birdie Controle Gekraakt Smog Merkwaardig Hoopje TWEEDE PLAATS JOHN DE CROM Sympathie NIEUWERKERK - De zesde wielerronde van Nieuwerkerk voor amateurs werd zaterdag een prooi voor de ex-beroepsrenner Mario van Vlimmeren. Daarmee kreeg deze ronde een winnaar die daar ook de meeste aanspraak op mocht maken. Van Vlimmeren was gedurende het grootste gedeelte van de 100 kilometer lange wedstrijd in de spits te vinden. Daarbij bleek hij in de slotron- de van deze loodzware krachtmeting over de meeste reserves te beschikken. Onder een brandende zon draaide het peloton al in de eerste minuten de energiekraan ver open. De fietsende agent van politie Ko Schrijver bracht al in een vroeg stadium het spel op de wagen. In zijn spoor trokken Wilfried Raas, V/d Maden, Keller, Francois Franse, Henri Roepen, Huismans, Ri- ni Tak, Bus en Kroon, mee op het oor logspad. Veel kanshebbers hielden zich in dat stadium van de strijd nog schuil in het peloton en oordeelden dat energieverbruik op dat vroege tijdstip, later zou opbreken. Een veronderstel ling die juist zou blijken te zijn, want toen de wedstrijd in een definitieve LAUSANNE - De Zeeuws-Vlaamse wielrenner, junior Johnny van Cad sand is dit weekend bijzonder succes vol geweest bij een meerdaagse wed strijd in Lausanne, Zwitserland. Van Cadsand, uitgezonden op voor spraak van de nationale keuzeheer voor junioren Egon van Kessel, reed in de eerste etappe naar een bijzonder knappe zevende plaats. Deze prestatie kreeg extra glans doordat hij in de der de etapppe in een tweede groep finish te op een 27ste plaats, waarna hij in het klassement voor eerstejaars junioren doorschoof naar de tweede plaats. Van Cadsand had een achterstand van slechts 10 seconden op de leider in dat klassement. Van Cadsand stelt met deze prestatie nadrukkelijk zijn kandi datuur voor de nationale juniorense- lektie 1990. plooi werd gelegd, bleek van de vroege vogels alleen Henri Roepen in staat om opnieuw op de barricades te stap pen. De uiteindelijke finale werd ingeluid door Heddy Nieuwdorp, winnaar van de editie 1988, in gezelschap van Ma rio van Vlimmeren. Het gevaar werd onderkend door eerst Nap Hage, in ge zelschap van Dennis van den Ouden, Henri Roepen en De Vos, kort daarop gevolgd door Cor v/d Korput en Pierre van Est. het zestal vocht en verbeten strijd te gen het duo Nieuwdorp-van Vlimme ren, dat een voorsprong van maximaal 30 seconden met hand en tand verde digde. De achtervolgers werden op slag kansrijker toen ze uit de achter hoede assistentie kregen van de sterke Toon van der Steen en kort daarop John de Crom. Werkelijk alles dienden de achtervolgers te geven om neer te strijken op de biede koplopers. Dat ging overigens ten koste van De Vos, Roepen van Van den Ouden die zich in de finale nog moesten haasten om de grote groep voor te blijven. Het steekspel bij de overgebleven ze ven sterken duurde tot in de laatste ronde toen Mario van Vlimmeren 75 meter voorsprong nam en die met suc ces tot op de streep verdedigde. De Crom won de sprint van de achtervol gers, vóór Heddy Nieuwdorp, waar mee Nieuwerkerk een fantastische bezetting kreeg op het erepodium. Uitslag: 1 M. van Vlimmeren, Hoeven, 100 km in 2.13.41; 2 J. de Crom, Woensdrecht; 3 H. Nieuwdorp, Yerseke; 4 C. v/d Korput, Os- sendrecht; 5 N. Hage, Poortvliet; 6 A v/d Steen, Bruinisse; 7 P. van Est, Fijnaart; 8 H. Roepen, Oudenbosch; 9 A. de vos. Oude Tonge; 10 D v/d Ouden, Oude Tonge; 11 C. Boden, Wouwse Plantage; 12 R. Kroon, Oud-Gastel; 13 F. Franse, Kwadendmme; 14 N. Elzakker, Hoogerheide; 15 T. rozema, Pijnacker; 16 H. Oomen, Etten-Leur; 17 F. Geensen, St. Gilles Waes; 18 W. van Hoof, Hoogerheide; 19 H. de Rooij, Schiedam; 20 R. Tak, Oudenbosch. Marco van Vlimmeren zegeviert in Nieuwerkerk. Op de achtergrond wordt voor de troostprijzen gespurt. Patrick Tolhoek voert een groepje aan bij de beklimming van de Posbank. RHEDEN - Op het gezicht van Pa trick Tolhoek is teleurstelling af te lezen. Zijn vierde plaats in het Ne derlandse kampioenschap voor profs geeft hem, in ieder geval niet direct na de finish, geen vreugde. Niet dat hij te moe is om blij te zijn, integendeel zelfs want hij kijkt na 228 kilometer nog net zo fris als 's ochtends bij de start. „Ik was te goed in vorm vandaag, ik had dit NK kunnen winnen. Maar als Tom Cordes, Nico Verhoeven en Frans Maassen ook van Superconfex voor in zitten dan moet ik afstoppen. Ik heb pech gehad", verzucht de 23-ja- rige wielrenner uit Yerseke. Twee dagen eerder fietste Tolhoek nog in de Omloop van de Mijnval- leien. Hij werd daar in Spanje zesde en met die plaats was hij beste Ne derlander. In hotel Rozenhoek in Velp vertelt hij zaterdagavond over de vermoeienissen van de voorbije week. „Vrijdag heb ik nog een koers van 160 kilometer gereden, met een paar bergen, en diezelfde avond landden we alweer om tien uur op het vliegveld van Brussel. Vanoch tend om acht uur zat ik in Zeeland alweer op de fiets om de stijfheid van de Spaanse week uit mijn benen te rijden. Maar van die Spaanse week ben ik boordevol moraal teruggeko men." De 'held van de Mijnvallei', zoals Jel- le Nijdam Patrick Tolhoek zaterdag begroet, zit een dag voor het NK ont spannen op het terras. „Die bergen in Spanje zijn wat lager, dan die in Frankrijk", doet Patrick Tolhoek zijn eigen goeie prestatie onrecht aan. „Ja, de Tour daar zou ik dol graag aan mee willen doen. Dat is voor iedere beroepsrenner een must. Maar als het me dit jaar niet lukt, dan zal ik er niet om treuren. Dan moet ik volgend jaar zo sterk rijden, dat ze niet om me heen kunnen. Nu kan Jan Raas nog zeggen: Patrick, jouw tijd komt nog wel." Minder dan een etmaal later heeft hij uitsluitsel. Jan Raas selecteert hem voor de Tour. Als dank voor de bewe zen diensten, want 'Tolhoekje' is hard op weg Tolhoek te worden. Hij verdient het op basis van zijn karak ter, want na een voorseizoen met te genslag werkte hij keihard om in vorm te komen. „Ik kampte met een vervelende heupblessure. Maar de osteopaat René Zweedijk heeft mij er helemaal van kunnen genezen. Er zijn wielrenners die hun loopbaan voor een soortgelijke blessure op moeten zeggen. Na die tijd is het de UIT goeie kant opgegaan. Ik heb de ron de van Baskenland, Romandië en de Dauphiné Liberé gereden. In de Om loop van de Mijnvalleien heb ik vol gens mij mijn kandidatuur voor de Tour de France gesteld." Als een rode draad loopt de selectie voor de Tour de France voor veel wielrenners door dit Nederlandse kampioenschap. Patrick Tolhoek weet die zaterdagavond dat een goeie prestatie op het Nederlandse kampioenschap hem een vrijbrief oplevert voor de Tour. „Op dit par koers zal een allrounder winnen. Het is te weinig selectief voor de klimmers. Het vals plat is verve lend, maar als we eenmaal bezig zijn dan merk je die lichte stijging am per", vertelt hij. Het is inmiddels zondag. Het NK voor profs komt in een beslissende fase. Tom Cordes een ploeggenoot van Tolhoek springt weg uit de kop groep. Na een aantal kilometers al leen aan kop te hebben gereden, sluit de Zeeuw Peter Hoondert van de PDM-ploeg aan. De achtervolgers kijken naar elkaar en wachten af. Pa trick Tolhoek kijkt zoekend naar de volgwagen van Jan Raas. De ploeg leider haalt een huzarenstuk uit en komt langszij. De opdracht van Raas aan Tolhoek is duidelijk: „Terug pakken die twee." Direct zetten de achtervolgers aan met Tolhoek als de grote animator. En met succes want snel daarna volgt de hergroepe ring. Intussen wordt het warmer, de geur van smeltend asfalt hangt over het parcours. Bij de verzorgingswagen van Superconfex, halfweg het par koers, worden de zakken met pro viand gevuld. „Drie vlaaitjes, twee bidons met water en wat broodjes zitten erin", zegt de soigneur Fons van Heel. Maar met nog ongeveer een uur te rijden schreeuwen de cou reurs bij de verzorgingspost om co la. „Dat vinden ze nu eenmaal lek ker, en ze hebben geen last van het koolzuur", weet Van Heel die dit werk al zo'n jaar of tien doet. De ge koelde blikjes cola komen uit de verzorgingswagen en de bidons worden gevuld. Ze vinden gretig af trek bij de coureurs. Nog drie ronden te gaan. De demar rages volgen elkaar in rap tempo op. „Verhoeven, alweer een renner van Raas is ontsnapt", roept hij. Pas in de voorlaatste ronde wordt Nico Ver hoeven teruggepakt. De kansen van Patrick Tolhoek stijgen. Hij steekt een duim omhoog ten teken dat alles goed gaat. Dan volgt de laatste ontsnapping met Maarten Ducrot, Johan Lam- merts en Frans Maassen. „Ik mag in zo'n geval geen kopwerk verrichten, ook al voel ik me goed. Maassen is een rappe sprinter en mijn taak in dit geval is er voor te zorgen dat nie mand bij het leidende tweetal kan komen", zegt Patrick Tolhoek direct na de finish. De slechts 63 kilogram zware wielrenner onderstreept zijn goeie vorm door de sprint van het achtervolgende groepje van negen man te winnen en als vierde te eindi gen. Een troostprijs die aan waarde wint door zijn uitverkiezing voor de Tour de France. Tolhoek debuteert zater dag in Luxemburg. Jan Raas, door gaans toch niet snel te betrappen op een complimentje, heeft duidelijk een zwak voor zijn provinciegenoot. „Patrick Tolhoek is een jongen met lef. Toen ik zelf nog fietste, heb ik hem zien komen als jong ventje. Hij was de enige die met ons, de vedet ten van toen, mee durfde te fietsen. En dat geeft toch aan dat je niet flauw bent. Hij weet van zichzelf dat hij niet over absolute topklasse be schikt, maar die tekortkoming vangt hij op door veel inzet en fanatisme." Vooral door die instelling1, maar ook door de goede resultaten van de laatste weken, kan Tolhoek op de sympathie van zijn 'baas' rekenen. Raas: „Voordat het seizoen begint, rijdt hij rustig naar de Ardennen om alvast te wennen aan de bergen. Die hebben we in Zeeland niet. Daar blijft hij dan een week met als ge volg dat hij dan al gewend is aan het klimmen. Maar als iemand mij een maand geleden gevraagd had, wie stuur je naar de Tour, dan had Pa trick zeker geen deel uitgemaakt van de ploeg. Maar vorige week ben ik twee dagen naar de Omloop van de Mijnvalleien geweest, waar vijf renners van mijn ploeg reden, en ik was verbaasd hoe goed hij daar reed. Hij toonde een enorme vorm verbetering. Hij* maakt het me nu moeilijk, maar het is natuurlijk een luxe-probleem als ik kan kiezen uit alleen maar goeie renners. Patrick Tolhoek heeft mijn vertrouwen. En ik ben blij dat hij een metamorfose heeft ondergaan in zijn voordeel." Edith Ramakers „Wat is het toch een verwaande, arrogante ...(PIEP)... die Sabo- nis". Censuur tijdens het verslag van de basketbalwedstrijd Sovjetunie-Nederland door Mart Smeets in Studio Sport. „Volgens de computer hebben wij de beste slagploeg van de Na tional League. Maar ja, compu ters hoeven de bal niet te slaan". Ron Darling, pitcher van de New York Mets in The Sporting News. „Overdrijf de kijkdichtheid van Studio Sport bijvoorbeeld niet. Die is pakweg 20,18,16. Maar zet dat tegenover Jaap Aap en je blijft nergens'L Joop van der Reijden in Sport Business. „De spelers kunnen op z'n minst vechten voor de goede resulta ten. Op de klok kijken doe ik wel voor ze. En laten ze niet zeuren over salarissen. Ze kom.en met schone broeken het veld af. Het eerste was ze 's morgens doen is het aanzetten van de video. Nee, niemand verdient hier meer dan een ton. Natuurlijk niet. Als ze zo goed waren, zouden ze ook niet bij PEC spelen. Ik heb wel eens gezegd dat ze mij hier niet zou den zien, wanneer ik twintig gul den moest betalen om naar luie varkens te kijken". Marten Eibrink, financier van PEC Zwolle in Sport Business. „Het antwoord is altijd: fysiolo gie. Als ik straks niet hard roei, zou dat dan zijn, omdat ik niet goed gemotiveerd benOnzin. Je nóemt het zo omdat je niet weet wat het is. Psychologische bege leiders als Ferdy Oyen, Peter Blitz en Ted Troost? Weg ermee! Als het werkt, is het de psycholo gie geweest Als het fout gaat, heeft de sporter het gedaan". Roeier Ronald Florijn in Sport International „Jan Raas, welke renner uitjouw ploeg is de volgende aanvaller?" NOS-radioverslaggever Jorrit Jor- ritsma tijdens de beslissende fase van het Nederlands kampioenschap voor professionals. STUTTGART (ANP) - Het Nederland se mannen volleybalteam heeft nie ongunstig geloot voor de eindrond! van de strijd om de Europese titel, van 23 september tot en met 1 oktobei in Zweden. Bij de loting, die verricht werd in de Westduitse stad Stuttgart, werd de formatie van bondscoacl Harry Brokking gekoppeld aan titel verdediger de Sovjetunie, de numrae drie van de vorige titelstrijd Grieken land, Polen, Joegoslavië en Roenw nië. De wedstrijden voor deze groe worden afgewerkt in Orebrö. De andere groep, die wordt gespeeld i Stockholm, bestaat uit Frankrijl Zweden, Bondsrepubliek Duitslani Bulgarije, Italië en de DDR. Het Nederlandse team start de Eun pese titelstrijd op zaterdag 23 septen ber met het duel tegen de Sovjetunif Daarna volgen als tegenstanders Grif kenland (24e), Roemenië (25e), Joegf slavië (26e) en op 27 september Polei De plaatsingswedstrijden zijn Stockholm. De indelingen: Groep 1 (Stockholm): Frankrijk (2e EK'81 Zweden (4e EK '87), Bulgarije, Italië, DDI Bondsrepubliek Duitsland. Groep 2 (Orebrö): Sovjetunie (titelhoudei Griekenland (3e EK '87), Nederland, Polei Joegoslavië, Roemenië. Harde woorden, dreigend gedrag, net geen rake klappen. Avro's Sportpa- norama wilde dit weekeinde van Hans Spaan filmen, maar dat mocht niet van IRTA en Motor Media, res pectievelijk belangenvereniging van rijders en verhandelaar van televisie rechten. De banden werden afgeno men, stekkers uitgetrokken en de ca mera stuk geslagen. Einde reportage. De uitzendrechten van de TT-races waren exclusief verkocht aan de NOS. Verslaggever Rob Pach wilde toch een reportage maken over de be levenissen van Hans Spaan en de at mosfeer rond diens persoon. Pach kreeg te horen dat hij daarvoor 3000 dollar moest betalen. De Avro liet de camera toch lopen, in de hoop dat in de tussentijd een oplossing gevonden zou worden. Alles ging goed, tot de ploeg zich in de pits meldde om de start van Spaan op band te zetten. De banden werden opgeëist en de camera vernield. Pach: „Dat ging echt onder bedrei ging." De verslaggever beroept zich op vrije nieuwsgaring. Het gaat hem vooral om het principe: „De organi satie heeft zich verkocht aan de dui vel. Aan mensen, van wie ik de inte griteit in twijfel trek." Voor de motorcoureur Peter van An- del uit Hoofddorp kreeg de TT van Assen zaterdagmiddag een vroegtij dig einde. Tijdens de wedstrijd in de 500 cc vloog ter hoogte van het Meeu wenmeer - hoe kan het anders - een meeuw dwars op de motor van de on fortuinlijke coureur. De meeuw raakte de radiator van de Kawasaki, direct daarna liep de tem peratuur van de motor ijzingwek kend snel omhoog. Van Andel staak te de strijd met een kokende machi ne. Hij lag op dat moment op de 22- ste plaats in de race die meetelde voor het Europees kampioenschap. „Ik zat helemaal onder het bloed en de darmen van de meeuw", vertelde hij na afloop. „Ik schrok me trou wens rot, want ik zag de vogel op me af komen, maar kon hem niet meer ontwijken". Golfbaaneigenaar Elwyn Harris staat dezer dagen onder grote druk. Hij moet een „birdie slaan" en wel heel letterlijk. De handicap op zijn negen holes-baan in Wales is een enorme kraai, door de locale spelers I-»»»:- is, dat de kritiek na thuiskomst van de selectie nog verder zal aanzwellen. „Deze mensen vernietigen zonder medelijden het prestige dat wij de laatste jaren wereldwijd hebben op gebouwd", aldus Pereira. Brazilië verloor tijdens de wedstrijdenreeks van Zweden (2-1), Denemarken (4-0) en Zwiterland (1-0) en speelde gelijk (0-0) tegen AC Milan. Probleem voor Lazaroni is, dat hij vaak geen beroep kan doen op ge waardeerde krachten die in Europa voetballen. Voor de strijd om het Zuidamerikaans kampioenschap, die op 1 juli in eigen land begint, kan '■oaaaoaaaa «oa« «Ja Charlie gedoopt, die op elk moment van de dag weer toe kan slaan. De vogel heeft er een sport van ge maakt de balletjes die in de buurt van de eerste hole landen te stelen. De golfers staan daardoor allerminst te kraaien van plezier. „Het is onge looflijk, maar dat beest heeft al tien tallen keren een bal gepikt. Hij denkt waarschijnlijk, dat het eieren zijn", vertelde Harris. „Sommigen mensen vinden, dat ik kraai Charly moet laten afschieten, maar dat is wel erg cru." Een vogeldeskundige van de Lon- dense dierentuin bevestigde het ver moeden. „Kraaien zijn liefhebbers van eieren en zien waarschijnlijk die golfballetjes daarvoor aan. Ze heb ben een erg sterke snavel en eten ei genlijk alles." hij het inzetten van PSV's Romario bijvoorbeeld wel vergeten. Volgens Braziliaanse kenners is de voorhoede Careca/Romario nochtans de best denkbare. Waldir Pereira, een voetballer van het Braziliaans elftal, dat wereld kampioen werd in 1958 en '62, heeft de nationale ploeg gekraakt. Hij zegt zich vernederd te voelen, na de wel zeer magere resultaten van bonds coach Lazaroni's keurkorps tijdens de Europese toernee. De verwachting De rijkspolitie Alkmaar heeft zondag bij een grote controle onder motorrij ders die terugkeerden van de TT-ra- ces in Assen 267 processen-verbaal opgemaakt. Dit heeft een woordvoer der van de rijkspolitie zondag meege deeld. Een radarwagen controleerde in en kele uren 2.852 voertuigen op de Af sluitdijk op snelheid. Op weggedeel ten met een maximum snelheid van zeventig kilometer per uur kregen 206 bestuurders een proces-verbaal wegens te hard rijden. Op wegvakken waar ten hoogste honderd of hon derdtwintig mag worden gereden, werden 12 weggebruikers geverbali seerd. De radar klokte de snelste op 171 kilometer per uur. Volgens de woordvoerder was het overgrote deel van de overtreders motorrijder. De politie maakte daarnaast 49 ver balen op tegen motorrijders, onder meer wegens slechte banden, rijden door rood licht, manco's in rijbewijs, motorpapieren of verzekering, rechts inhalen en een te kleine kenteken plaat. Volgens de woordvoerder wordt met name het rijden met een te kleine kentekenplaat een rage onder motorrijders. Deze illegale platen bezorgen de poli tie veel problemen bij het achterha len van met automatische camera's vastgelegde overtredingen. Ook met het blote oog zijn deze kentekens op snelle motoren nauwelijks te regi streren. Deze „plaag" is voor de poli tie aanleiding de komende weken ge richte controles uit te voeren. De politie omschrijft het weggedrag van de TT-bezoekers als „veel pro cessen-verbaal oogstend, maar beter dan enkele jaren geleden". De atletiekvereniging V en L- TC heeft er een prominent lid bij. Billy Konchellah, wereldkampioen op de 800 meter, zegevierde vorige week in het tenue van de Haagse atletiek- club. De 26-jarig Kenyaan noteerde tijdens nationale atletiekwedstrij den in Santpoort een onbedreigde overwinning in 1.55,76. Twee jaar geleden werd Konchellah in een tijd van 1.43,06 nog wereld kampioen in Rome. De atleet, die vo rig jaar door blessures buitenspel stond, heeft zich tijdelijk gevestigd in Den Haag. De smog in Los Angeles zou Konchellah, een astmalijder, hebben verdreven. Voorzitter Johan van Espen van de voetbalvereniging Breskens heeft al tijd verzekerd dat hij in de gerucht makende competitiewedstrijd tus sen Breskens en Axel net even niet keek, toen scheidsrechter Jan Mara- nus door een botsing of een trap werd geveld en een dubbele beenbreuk op liep. Hij beweerde ook tijdens de be handeling van de strafzaak: „Ik liep net naar de kantine en ik heb het niet gezien." altijd afvragen: wat had het eigenlijk voor zin om alleen mensen te laten getuigen, die net even niet keken... Merkwaardig is het dan ook dat hij nu in het clubblad van zijn vereni- TlplnnriH ging schrijft: „Wat er toen allemaal UCIUUIIU gebeurde is eigenlijk te gek om over te praten en het overschreed werke lijk alle fatsoensnormen. Wat ik me afvraag is: hoe komen sportmensen er toe om zo te handelen?" Terecht stelt hij later in zijn vernaai vast: „Met zijn alleen moeten we er voor zorgen, dat het geweld in welke vorm dan ook van de velde ver dwijnt." Een nobele gedachte voor een voorzitter van een voetbalclub. Maar waarom heeft hij zich tegen over de rechtsprekers van de tucht- commissie ook niet eerlijke uitge sproken? We mogen ons dan ook nog De voetbalvereniging LEW uit Eind hoven gaat een 'contract' met alle tweehonderd jeugdspelers afsluiten. Daarin beloven de voetballers dat ze zich goed en correct zullen gedragen. Wie zich aan het contract houdt, krijgt aan het einde van het seizoen als tegenprestatie een kaartje voor de bioscoop, het zwembad of een Eu ropa Cup-wedstrijd. Inspecteur H. van Zanten van de Eindhovense politie, van wie het idee afkomstig is, verwacht dat deze over eenkomst op termijn een bijdrage Rugby leidt nu en dan tot onoverzich telijke situaties. Dit hoopje mannen verzamelde zich tijdens de interland tussen Argentinië en Italië. De Argen tijnen wisten zich, met bal, het snelst aan de kluwen te ontworstelen. kan leveren aan de bestrijding van het voetbalvandalisme. De jeugdspelers, in de leeftijd van zes tot achttien jaar, verplichten zich on der meer dat ze zich op en rond het voetbalveld sportief gedragen en dat ze zich niet kwetsend over anderen uitlaten. In het contract staat ook dat ze zich ervan bewust zijn dat alco hol en roken niet goed samenga® met voetballen en dat ze zich rus* schuldig mogen maken aan vandalis me.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 14