PZC Kabinet lijkt af te zien van wijziging mediawet Kind kan zich leren weren tegen incest Drastische wijziging afvalbeleid Brabant Investeringsaftrek in plaats van kleinschaligheidstoeslag Nederland vraagt Bulgarije eind te maken aan uittocht Turken Hof: Nieuwe Revu moet geluidsbanden aan wethouder geven HISTORISCHE ONTMOETING LEIDERS binnen- en buitenland Directie van Tyresoles wil bedrijf sluiten Fiod onderzoekt fraude piloten Iran boos op media Nederland wegens „leugens en laster" Leider Azerbajdzjan op eigen verzoek van mnctie ontheven PROFESSOR OP CONGRES Nierpatiënten willen aids-test MENSENRECHTENCONFERENTIE ZONDER SLOTVERKLARING UITEEN Terreur Gescheiden partner krijgt vordering op pensioenfonds ZATERDAG 24 JUNI 1989 Brinkman: subsidie kunst koppelen aan publieksresultaten Bestand Unita en TBILISI (TASS) - Een inwoner van Tbilisi kust de handen van moeder Teresa, die in de Sovjetunie op bezoek is op uitnodiging van het Sovjetrussische vredescomité. Nobelprijswinnaar moeder Teresa stelt zich op de hoogte van het werk van medische missies van haar eigen liefdadigheidsorganisatie, die met hulp van het vredescomité in de Sovjetunie zijn gesticht. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet ziet waarschijnlijk af van een wijziging van de Mediawet. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad laten blijken. Het plan van minister Brinkman (WVC) om dinsdag de wetswijziging naar de Tweede Kamer te sturen is voorlopig van de baan. DEN HAAG (ANP) - De berichtgeving in de Nederlandse media over Kho meini is Iran in het verkeerde keelgat geschoten. De Iraanse ambassade vraagt zich in alle gemoede af waar om de pers in Nederland meent „leu gens en laster" te moeten verspreiden over Iran en „onze grote leider en stichter van de Islamitische repu bliek, ayatollah Ol Ozma Imam Kho meini". In een persbericht aan de Nederlandse media uitte de Iraanse ambassade vrijdag haar ongenoegen over de wijze waarop in Nederland werd bericht over de begrafenis van Khomeini. „Hoe kan een leider als Imam Khomei ni naar wiens begrafenis miljoenen mensen uit de hele wereld kwamen om met geheel hun hart uiting te geven aan hun rouw - en de bijeenkomst was zo massaal dat veiligheidsdiensten niet in staat waren de aanzwellende stroom volgelingen die zijn stoffelijk overschot wilde bezoeken in de hand te houden - in de verbeelding van uw lezers worden gezien als een man die kwade eigenschappen vertegenwoor digt en die dergelijke beledigingen ver dient", aldus de Iraanse ambassade. MOSKOU (RTR/AFP/DPA) - De presi dent van de Sovjetrepubliek Azer bajdzjan, Soelejman Tatlijev, is don derdag op eigen verzoek van zijn func tie ontheven. Zijn opvolgster is Elmi- ra Kafarova, tot nu toe vice-premier van de Transkaukasische republiek. Dit heeft het officiële Sovjetpersbu reau Tass gemeld. Tijdens een zitting van het oude natio nale parlement in november vorig jaar beschuldigde Tatlijev Armeniërs er openlijk van dat zij de aanzet hadden gegeven voor de bloedige rellen rond om Nagorny-Karabach. Daarbij kwa men bijna 100 mensen om het leven en sloegen meer dan 200.000 anderen op de vlucht. Nagorny-Karabach is een gebied dat voor het merendeel wordt bewoond door Armeniërs, maar sinds 1923 bij Azerbajdzjan hoort. De wijziging zou twee zaken moeten regelen. Ten eerste zou het verbod voor buitenlandse zenders om spe ciaal op ons land gerichte reclame uit te zenden moeten vervallen. Dit naar aanleiding van een concept-richtlijn van de EG en een eerdere uitspraak van het Europese Hof in die richting. Ten tweede zou er in de wet een nieuwe definitie moeten komen van het begrip 'buitenlandse zender'. Daarmee zou voorkomen moeten worden dat TV 10 en RTV (Véronique) als Nederlandse bedrijven vanuit het buitenland com merciële tv-programma's in ons land gaan uitzenden. Premier Lubbers gaf te kennen dat de eventuele wijziging van de Mediawet al tussen enkele ministers is bespro ken, maar dat het kabinet nog over de zaak nadenkt. Begin volgende week zullen er ook nog contacten met der den zijn. Vaststaat dat de kleinste regerings partij geen maatregelen gericht tegen TV 10 en RTV zal accepteren. Ook D66 en PvdA menen dat een demissionair kabinet dat niet meer kan doen. Daar mee is in feite een discussie in de Ka mer geblokkeerd, indien het kabinet zou besluiten toch een wetsvoorstel in te dienen. GRONINGEN (ANP) - Op scholen zou het vak „zorgkunde" moeten worden onderwezen. Daarin zouden kinderen naast algemene lichamelijke hygiëne leren dat ze onder meer seksuele mis handeling niet hoeven accepteren en dat er hulp beschikbaar is. Dit was een van de aanbevelingen waarmee prof. H. Baartman, hoogleraar kin dermishandeling aan de Vrije Univer siteit van Amsterdam, vrijdag het congres over seksuele kindermishan deling in Groningen besloot. Kinderen realiseren zich vaak niet dat ze de mishandeling zelf kunnen laten ophouden. Op scholen ontbreekt vaak de tijd en de wil om leerlingen hierover voor te lichten. Structurele voorlich ting in het lespakket zou kinderen op de mogelijkheden wijzen. Bovendien zou het hun gedrag als volwassenen van morgen positief kunnen beïnvloe den. Een meldingsplicht door hulpverle ners van incest is volgens Baartman te omstreden. Daarom bepleit hij een meldingscode. Iedere beroepsgroep die met kinderen te maken heeft zou moeten afspreken dat onder een be hoorlijke uitoefening van het vak aan gifte van kindermishandeling wordt verstaan. De invoering van zo'n code zou overigens betekenen dat de op- vangsmogelijkheden voor mishandel de kinderen moeten worden vergroot omdat het aantal meldingen dan enorm zal stijgen. De omstreden diagnose in het geval van de Bolderkar moet hulpverleners volgens Baartman niet afschrikken. Deze affaire mag geen alibi worden om niets te doen en niets te melden. DEN BOSCH (ANP) - Noord-Brabant gaat de verwerking van huishoude lijk en bedrijfsafval de komende vijf jaar drastisch veranderen. Vrijdag stemden de Brabantse Staten in met een Provinciaal Afvalstoffenplan. Daarin staat onder meer dat 40 pro cent van het afval opnieuw moet wor den gebruikt. Volgens de gedeputeerde voor milieu zaken, R. Welschen. moet het mogelijk zijn de helft van alle afval een nieuwe bestemming te geven. Uit het plan blijkt ook een flinke verhoging, moge lijk zelfs verdubbeling, van de stortta- rieven voor de burgers. Over enkele jaren wordt het Brabant se afval in de hele provincie geschei den ingezameld. Het groenten-, fruit en tuinafval wordt vervolgens gecom- posteerd. Ook het apart ingezamelde glas, papier en textiel wordt opnieuw gebruikt. Het klein chemisch afval, zoals batte rijen, verf en olie, wordt afgevoerd naar gespecialiseerde verwerkingsbedrij ven. Wat overblijft wordt mechanisch gescheiden in een brandbaar en niet brandbaar deel. Dat laatste wordt ge controleerd gestort. Het overige wordt verbrand in een of twee nog te bouwen grootschalige verbrandingsovens. Die nieuwe manier van afvalverwer king gaat de Brabanders veel geld kosten. Een gemiddeld gezin betaald nu ruim 100 gulden per jaar voor de afvalverwerking. Gedeputeerde Wel schen verwacht dat dit bedrag binnen enkele jaren zal zijn verdubbeld. NAARDEN (ANP) - De directie van Tyresoles rubberindustrie in Naar- den (bandenvernieuwing, 65 werkne mers) wil het bedrijf in november dit jaar sluiten vanwege het teruglopen de marktaandeel en de zorgelijke fi nanciële positie. Volgens de directie is geen verbetering mogelijk, zodat sluiting onontkoombaar is. De ondernemingsraad van Tyresoles en de vakbonden zijn vooralsnog niet overtuigd van de noodzaak tot slui ting, aldus districtsbestuurder W. Brand van de Industriebond FNV. Zij hebben daarom een onafhankelijk on derzoeksbureau ingeschakeld dat moet nagaan of Tyresoles nog overle vingskansen heeft. DEN HAAG (GPD) - Nierpatiënten die periodiek spoelen of bij wie een nier wordt getransplanteerd, zouden regelmatig een aidstest moeten on dergaan. Deze eis stelt de Landelijke Vereniging van Dialyserenden en Ge- transplanteerden (LVD). Ook het bij spoeling of transplantatie betrokken ziekenhuispersoneel zouden de keu ring regelmatig moeten laten doen. Zo'n maatregel is volgens de vereni ging noodzakelijk ter bescherming van patiënten en verpleegkundigen. Geschat wordt dat het hierbij om ruim 10.000 mensen gaat. Het gevaar voor infectie is bij spoeling en transplanta tie groot vanwege de zogeheten open bloedbanen. Aids-deskundigen betwijfelen of deze patiënten wel een echte risicogroep vormen. De kwestie zal nog nader wor den bezien. Voor ongerustheid is ech ter voorlopig geen reden. Men gaat er nog steeds van uit dat bij normaal ge drag, bloed en bloedprodukten in ons land veilig zijn. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten de kleinschaligheidstoeslag te vervangen door een investe ringsaftrek in de inkomsten- en vennootschapsbelasting. De nieuwe aftrekmogelijkheid is bedoeld voor kleinere on dernemingen. De aftrek is mogelijk tot een maximum-in vestering van 441.000 gulden. De aftrek bedraagt dan twee procent. Dat percentage loopt op naar mate de investering kleiner is. Bij investeringen tot 50.000 gulden mag achttien procent worden afgetrokken. Verder heeft het kabinet uit het geld dat vrijkomt door af schaffing van de kleinschaligheidstoeslag in de Wet op de Investeringsrekening (WIR) 50 miljoen gulden toegevoegd aan de begroting van Landbouw en Visserij voor kleinere agrarische bedrijven. Niets staat nu de definitieve intrekking van de WIR meer in de weg. De basispremie in de WIR was eind februari 1988 al op nul gesteld. Van de kleine 700 miljoen gulden die oorspronkelijk op jaarbasis gemoeid was met de kleinschaligheidstoeslag is 640 miljoen gulden omgezet in een investeringsaftrek voor het midden- en kleinbedrijf. Het restant van vijftig miljoen is specifiek bestemd voor kleinere agrarische be drijven. DEN HAAG/PARIJS (ANP) - Namens de Nederlandse regering heeft oud minister Van der Stoel vrijdag Bulga rije opgeroepen een halt toe te roepen aan de massale uittocht van Turkse Bulgaren en in te gaan op een voorstel van de Turkse regering om onderhan delingen over deze zaak te beginnen. Van Der Stoel had het over de politiek van wrede onderdrukking waardoor al tienduizenden Turkse Bulgaren hun geboorteland hebben moeten verla ten. „Die exodus heeft niets te maken met zogenaamde pan-Turkse ambi ties. Het is een menselijke tragedie waaraan een eind moet komen. Daar voor moet Bulgarije erkennen dat het een Turkse minderheid in zijn midden heeft". De oud-minister van buitenlandse za ken voerde het woord als leider van de Nederlandse delegatie op een mensen rechtenconferentie in Parijs in het ka der van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Bij gebrek aan overeenstemming tus sen de 35 deelnemende landen werd deze bijeenkomst vrijdag na vier we ken zonder slotverklaring afgesloten. Volgens Van der Stoel moet Bulgarije onmiddellijk een einde maken aan ac ties die de toestand alleen maar kan verergeren en het menselijk lijden ver groten. De Bulgaarse onderminister van buitenlandse zaken Ivan Ganev zei donderdag dat al 50.000 Bulgaarse Turken zijn vertrokken en nog eens 250.000 een uitreisvisum hebben aan gevraagd. De totale Turks-Bulgaarse gemeenschap omvat zo'n 900.000 men sen. De Nederlandse delegatieleider maakte in zijn slotspeech de balans op van de conferentie. Verwijzend naar de golf van executies in China zei hij dat de regering van een land dat wordt beschouwd als een van de meest beschaafde, barbaarse metho den aanwendt. Van der Stoel sprak van een „vrije val naar de terreur". Van der Stoel liet, evenmin als andere delegatieleiders die vrijdag hun zegje deden, niet na kritiek te leveren op Roemenië dat „een muur bouwt, te vergelijken met de Berlijnse Mum1, om de Hongaren te isoleren". De Roeme nen werken aan een prikkeldraadhek met daarachter loopgraven langs de grens met Hongarije. Ook de Sovjetu nie. Roemenië's bondgenoot binnen het Warschaupact, toonde zich ont stemd over deze gang van zaken. De Nederlandse delegatieleider liet zich positief uit over de democratise ring in Polen. Hongarije maar ook de Sovjetunie „ook al valt daar nog het nodige te wensen". De Parijse conferentie krijgt een ver volg in juni 1990 in de Deense hoofd stad Kopenhagen en in september 1991 in Moskou. Sovjetambassadeur Kasjlev zei dat mensenrechtenorga nisaties zoals Amnesty International dan van harte welkom zijn. ROTTERDAM (ANP) - In het Kralingse Brainpark in Rotterdam is vrijdag het tien meter hoge stalen kusntwerk 'Sjatoodoo' van Kees Verschuren geplaatst. Om het gevaarte precies op zijn sokkel te krijgen was een mam moetkraan nodig. De naam van het kunstwerk is de fonetische spelling van het Frans voor waterkasteel, chateau d'eau. Het waterkasteel laat water via wanden en hellingen verticaal, diagonaal en horizontaal naar een vijver stromen. Met het kunstwerk wordt Rotterdam als waterstad gesymboliseerd. HAARLEM (ANP) - De fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst (FIOD) heeft een strafrechtelijk onderzoek ingesteld naar mogelijke fraude met belastingopgaven door een aantal pi loten van een Nederlandse lucht vaartmaatschappij. Zij worden ervan verdacht loonbelasting te ontduiken hoor een buitenlandse verblijfplaats op te geven. Zij zouden bij de belastingopgave ver weid hebben in Ierland te wonen, waar in werkelijkheid bleven zij ge woon in Nederland wonen. Daardoor hoefden zij slechts over een relatief hlein gedeelte van het salaris belas ting te betalen. De schade voor de schatkist loopt in de miljoenen, aldus de Haarlemse offi cier van justitie mr. W.F. Groos. Justi tie heeft aanwijzingen dat meer werk nemers van Nederlandse luchtvaart maatschappijen zich op deze manier hebben verrijkt. Dit wordt nog onder zocht. DEN HAAG (ANP) - Minister Brink- wan laat nagaan of de subsidies aan Wstellingen voor podiumkunsten ge koppeld kunnen worden aan publiek sresultaten. Hij heeft dit vrijdag opgemerkt in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, waar de eerste fase werd afgeslo ten van de restauratie vaft het gebouw. Hnnkman vindt het de moeite waard te onderzoeken of een deel van de sub sidies voor de grote gezelschappen op een andere manier in het kunstbedrijf «echt kan komen. Hij noemde als oorbeelden subsidies voor spreiding van voorstellingen. Angolese regering De Angolese president Dos Saritos. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Angolese president Jose Eduardo Dos Santos en de leider van de opstandige Unita-beweging, Jonas Savimbi, hebben vrijdagmorgen vroeg een wapenstilstand ge sloten. Het staakt-het-vuren kan de eerste stap naar vrede worden in het land dat sinds zijn onafhankelijkheid van Por tugal in 1975 door een burgeroorlog wordt verscheurd. De wa penstilstand gaat vandaag in. Leider van de Angolese verzetsbewe ging Unita, Jonas Savimbi. Het akkoord dat in het buitenverblijf van de Zaïrese president Mobutu in Gbadolite werd gesloten volgde na een onverwachte ontmoeting tussen beide Angolese leiders. President Kenneth Kaunda van Zambia noemde het een 'groot moment voor Afrika'. Savimbi was gisteren alsnog naar Zaï re vertrokken, waar staatshoofden van 18 Afrikaanse landen bijeen waren op een top-conferentie om de strijdende partijen tot een vreedzaam einde aan de burgeroorlog te bewegen. Aanvan kelijk maakte Savimibi geen deel uit van de Unita-delegatie die met de An golese regeringsafvaardiging zou on derhandelen. Dos Santos had tot don derdag geweigerd zijn rivaal te ont moeten. Maar na bemiddeling door president Mobutu en het hoofd van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, president Moussa Traoré van Mali, vloog Savimbi alsnog naar Gbadolite. De grote vraag is nu of het staakt-het- vuren gevolgd wordt door serieuze vredesonderhandelingen. De stand punten van beide partijen laten zich moeilijk verzoenen. De regering in Luanda houdt tot nog toe onwrikbaar vast aan een eenpartij- staat, terwijl de Unita een overgangs regering tussen beide partijen heeft voorgesteld, die binnen twee jaar vrije verkiezingen moet uitschrijven. Ook is nog allerminst duidelijk wat de positie van Savimbi is. Gisteren verklaarde hij voorlopig genoegen te willen ne men met een niet zo prominente rol op het Angolese toneel. Het akkoord moet gezien worden te gen de achtergrond van het vredes proces in Namibië. Zuid-Afrika heeft zich daarbij verplicht zijn steun aan Unita te staken, waardoor de opstan delingen, die 30 procent van Angola beheersen, wel gedwongen waren om mee te werken aan een vreedzame op lossing. Zambia Namibia Botswana DEN HAAG (ANP) - Het recht op ou derdomspensioen, dat tijdens een hu welijk is opgebouwd, behoort na een echtscheiding in beginsel voor de helft aan beide partners toe. Als een man een pensioen heeft opgebouwd kan zijn ex-vrouw van rechtswege haar deel vorderen van het pensioen fonds. De ministerraad is vrijdag akkoord ge gaan met een wetsvoorstel met deze strekking. De wet verevening pen sioenrechten bij echtscheiding beoogt duidelijkheid te scheppen in deze kwestie. De Hoge Raad deed in no vember 1981 uitspraak in een dergelij ke kwestie. Dat arrest bracht volgens het kabinet onduidelijkheid met zich mee. Het wetsvoorstel heeft alleen betrek king op ouderdomspensioen dat tij dens het huwelijk werd opgebouwd. De verevening geldt niet alleen bij een huwelijk in gemeenschap van goede ren. Alleen wanneer uitdrukkelijk een afwijkende regeling is overeengeko men geldt de wet niet. Het wetsvoorstel heeft geen terugwer kende kracht. Wel is het arrest van de Hoge Raad van toepassing op echt scheidingen sinds 1981. AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad Nieuwe Revu moet geluids- en beeld banden met daarop gesprekken tus sen de journalisten H. Ruigrok en P. Storms en wethouder W. Stuart van Bergen op Zoom afgeven aan Stuart. Dit op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag. Dit heeft het ge rechtshof in Amsterdam vrijdag be paald. Eerder slaagde de wethouder er niet in via een een kort geding de banden in zijn bezit te krijgen. Het gaat hierbij in totaal om drie uur beeld- en bandma teriaal, dat voor twee derde eigendom is van Veronica. Stuart raakte begin dit jaar in op spraak door een artikel van Ruigrok en Storms in Nieuwe Revu van 19 ja nuari. Daarin wekten de journalisten de suggestie dat Stuart vatbaar zou zijn voor corruptie en financieel gewin bij een transactie. De twee journalis ten deden zich voor als adviseurs van een Amerikaans bedrijf die „zaken" wilden doen met de wethouder. Volgens het hof hebben de verslagge vers van Nieuwe Revu zich „valselijk uitgegeven" voor zakenmensen die in Bergen op Zoom vestiging zochten voor een buitenlandse onderneming. Nu Stuart als gevolg van het artikel in opspraak is gekomen heeft hij er be lang bij te beschikken over het opge nomen materiaal en niet alleen de woordelijke tekst. Dit omdat het „bij gesprekken ook aankomt op toon, mi miek en gebaar", aldus het hof. Een woordvoerder van Nieuwe Revu verklaarde vrijdagavond de uitslag van het hoger beroep „te betreuren". Nieuwe Revu studeert nog op het von nis van het hof en kan daarom nog niet zeggen of het blad in cassatie gaat. Het hof veroordeelde het week blad vrijdag ook tot de kosten van het geding. Van de kant van Stuart was vrijdag avond geen commentaar te verkrij gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5