Kans op proef energie uit stro en hooi Staten gaan akkoord met automatisering bij PSD Onder de Wieken schenkt 19 mille voor bouw school in Indonesië Oostburg staakt voorbereidingen voor opvang van asielzoekers Verdachte van heroïnesmokkel op vrije voeten Gedeputeerden krijgen een 'kale' stoel MOGELIJK NATIONALE PRIMEUR Initiatief KAARTENHOKJES VERDWIJNEN BIJ VEREN RESULTAAT ACTIE BURGH-HAAMSTEDE Hoofdrol Tegenstanders Tarieven GEMEENTE BOOS OP MINISTERIE In het schip ZATERDAG 24 JUNI 1989 GOES - Zeeland krijgt mogelijk een proeffabriek voor de op wekking van energie uit hooi, afval en stro. Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in Den Haag heeft positief gerea geerd op een onderzoek naar de mogelijkheden. De Provincia le Zeeuwse Energie Maatschappij is bereid kennis en vaklui in te zetten. De drie Zeeuwse Landbouw Organisaties hebben dit vrijdag bekendgemaakt. Het onderzoek, dat in 1990 klaar is, en de eventuele proeffabriek betekenen een primeur voor ons land. Vuurwapens gevonden bij huiszoekingen op Schouwen-Duiveland zeeland -L:' V - i Een speciale commissie in Zeeland houdt zich al een halfjaar intensief be zig met de vraag of op een rendabele wijze energie uit de bio-massa van hooi en stro kan worden geproduceerd. Vol gens voorlopige berekeningen kan het antwoord voorzichtig positief zijn. Het LEI stelt voor een bredere studie op te zetten. Kosten: 150.000 gulden. Pro vincie en rijk zouden de kosten geza menlijk moeten dragen. De belangstelling voor de opwekking van energie uit landbouwprodukten stijgt de laatste jaren fors, ingegeven door de milieu-problematiek en de schaarste aan fossiele brandstoffen. De aandacht voor het gebruik van bio-massa kwam pas goed op gang na het bekend worden van Zweedse plan nen voor het verbranden, vergassen of vergisten van energierijke gewassen. De studie van het LEI moet aantonen of het economisch haalbaar is om ener gie te halen uit hooi en stro, eventueel aangevuld met huishoudelijk afval. Daarnaast wordt bestudeerd of de teelt van energierijke gewassen econo misch mogelijk is. Bij de huidige olie prijzen is dat nog niet geval. De plannen om energie op te wekken uit alternatieve brandstoffen zijn de laatste jaren reëler geworden als ge volg van overschotten in de Europese Gemeenschap, de braakpremierege- ling en de maatschappelijke druk tot hergebruik van afval. In Zeeland MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de voorlopi ge hechtenis van de 34-jarige Middel burger K. W. H., tegen wie twee weken geleden wegens betrokkenheid bij he roïnesmokkel zes jaar gevangenis straf was geëist, opgeheven. Er was zoveel kritiek op de dagvaarding die het openbaar ministerie tegen H. had uitgebracht, dat deze door de recht bank nietig werd verklaard. De omschrijving van de ten laste ge legde feiten was verre van nauwkeurig en ook rammelde het stuk aan alle kanten. Pas wanneer er een nieuwe dagvaarding wordt uitgebracht zal de rechtbank de zaak opnieuw behande len. De 34-jarige M. T. C. uit Oostburg, te gen wie twaalf jaar was geëist, moet ui terlijk 15 september opnieuw voor zijn rol in de smokkelaffaire terecht staan. De rechtbank vond het onderzoek in zijn zaak onvolledig. Dat geldt ook voor de derde verdachte, de 26-jarige T. Y. W. uit Hong Kong, tegen wie zes jaar was geëist voor het binnensmok kelen van vijftien kilo heroïne in Ne derland via Schiphol. De rechtbank wil met name opheldering over de plaats waar W. werd gearresteerd, daar uit het proces-verbaal niet blijkt of dat in Londen of op Schiphol is ge beurd. Alle drie worden ervan verdacht deel uit te maken van een organisatie die al sinds juni 1987 heroïne vanuit het Ver re Oosten naar Nederland brengt. C. zou de leiding van de operaties hebben gehad en H. en W. zouden als koerier zijn opgetreden. Alle drie zijn geboren in Hong Kong. Onlangs was de hoogste baas van de ANWB - hoger kon echt niet - in het Walcherse op be zoek. Een mooie gelegenheid om iemand die een paar dui zend leden achter zich heeft, te vertellen hoe mooi het wel is in dit gewest. „En zoveel uur meer zon", deed de Middelburgse burgemeester prijzend. „Bovendien schijnt de zon hier nog steeds als-ie el ders in Nederland al lang is on der gegaan." „Maar de zon komt in Zeeland 's morgens dan wel zeker later op", reageeerde een lid uit het ANWB-gezelschap wat onder mijnend. „Dat is voor ons geen enkel punt," sprak de Middelburgse eerste ingezetene, dat veron derstelde bezwaar luchtig weg wuivend. „Want dan slapen wij nog." Het stro wordt op 'ruitertjes' gedroogd. Met dit energierijke gewas kan mogelijk elektriciteit opgewekt worden. MIDDELBURG - Gemotoriseerde ge bruikers van de veerdiensten kunnen met ingang van volgend jaar een boot kaartje uit de automaat trekken. De kaartverkopers in hun kanariegele kantoortjes die nu nog aan de toegang van de veerpleinen gestationeerd zijn, zullen verdwijnen. Voetgangers en (brom)fïetsers worden voortaan gratis overgezet. Daar staat tegen over dat personenauto's en vrachtwa gens aanmerkelijk meer moeten gaan betalen. Een meerderheid van de provinciale staten ging vrijdag akkoord met de au tomatisering van de kaartverkoop van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD). De drastische aanpassing van de tarieven vormde een onderdeel van het totale plan. Ook voorziet het be sluit in het ontslag van achttien PSD- werknemers. Met de beslissing van provinciale sta ten kwam er een eind aan een schier eindeloze discussie over de toekomst van de PSD. Wel of niet of niet hele maal automatiseren, wel of niet sleute len aan de tarieven: de gemoederen lie pen het afgelopen half jaar hoog op. Uiteindelijk moest zelfs de geschillen commissie Van der Grinten eraan te pas komen om de weg voor de vernieu wing vrij te maken. En nog staat het i speelt verder mee dat graszaadhooi en stro steeds minder gemakkelijk kun nen worden afgezet als voer naar de in tensieve veehouderij. De superheffing heeft immers geleid tot een grotere produktie van veevoer op de veehou derijen zelf. Het initiatief voor de energieopwek king is afkomstig van het Aarden- burgse raadslid en akkerbouwer J. P. Dees en het statenlid J. L. A. Boogerd- Quaak uit Zaamslag. Door hun voor bereidend werk werd eind vorig jaar een commissie in het leven geroepen met vertegenwoordigers van de pro vincie, het landbouwschap, de land- bouwvoorlichtingsdienst, de Zuide lijke Landbouwmaatschappij, de Ra bobank, de PZEM, het LEI en de Zeeuwse Milieu Federatie. De com missie kwam uiteindelijk met het voorstel aan de drie Zeeuwse land bouworganisaties om een diepgaand onderzoek in te stellen. Voor de omzetting in energie kan in Zeeland beschikt worden over afval en bijprodukten van ongeveer 79.000 hec tare. De potentiële hoeveelheid ener gie die daarmee kan worden opgewekt bedraagt ongeveer 25 Megawatt. Een normale elektriciteitscentrale levert ongeveer 1000 Megawatt. De commis sie hoopt op een redelijke vergoeding van de PZEM aan de proeffabriek als er tijdens de piekuren geleverd kan worden. De Zeeuwse energiemaat schappij is dan namelijk verlost van de relatief hoge kosten die het produce ren van energie met zich meebrengt voor periodes waarin de meeste stroom wordt afgenomen. MIDDELBURG - De Zeeuwse poli tiek heeft vrijdag een punt gezet ach ter de stoelenaffaire die de afgelopen weken zoveel rumoer veroorzaakte in de wandelgangen. De commissaris van de koningin, dr C. Boertien, krijgt niet het door hem zo fel begeerde rijkswapen op zijn nieuwe stoel. Hij stelt zich tevreden met het provinciewapen. En de zes gedepu teerden hebben de hoop moeten opge ven dat hun nieuwe stoelen van het provinciewapen worden voorzien. Ze zullen straks, net als de 'gewone' sta tenleden op een ongedecoreerde stoel plaatsnemen. Dat betekent dat de herinrichtings commissie statenzaal alsnog haar zin heeft gekregen. Het dagelijks provin ciebestuur kreeg gisterochtend de kous op de kop tijdens het seniorenbe- raad (het besloten overleg van de frac tievoorzitters dat aan de maandelijkse statenvergadering vooraf gaat). CDA-fractievoorzitter mr J. A. de Boe, die de strijd tegen de op een wapen be luste bestuurders aanvoerde, hield zich na afloop van het seniorenberaad op de vlakte. Maar commissaris Boer tien, voorzitter van het seniorenbe raad, wilde van zijn hart geen moord kuil maken. Hij gaf grif toe dat het se niorenberaad resoluut een einde had gemaakt aan de wapenaspiraties van het dagelijks provinciebestuur. Voorzitter K.L.de Jong Ozn rechts achter de cheque) van de Unie School em Evangelie ontving van de leerlingen van Onder de Wieken in Burgh-H aamste de een bedrag van 19.000,- voor de bouw van een school in Indonesië. BURGH-HAAMSTEDE - De voorzitter van de Unie School en Evangelie, K. L. de Jong Ozn., kon vrijdagmiddag bij zijn bezoek aan Burgh-Haam- stede tevreden zijn. Van de leerlingen van de christelijke basissschool Onder de Wieken kreeg hij een cheque ter waarde van 19.000 gulden. Dat geld is bestemd voor de bouw van een basisschool in de Indonesische plaats Pontianak op het eiland Borneo. De kinderen van Onder de Wieken brach ten met verschillende acties dat geld bij elkaar. Het streefbedrag was 15.000 gulden. Daar kan in Pontianak een school voor gebouwd worden. Maar de acties gingen zo goed dat er nog eens 4000 gul den extra werd binnengehaald. Dat geld gaat naar een ander project van de Unie School en Evange lie. De heer De Jong werd vrijdagmiddag bij het betre den van de basisschool in Burgh-Haamstede eerst in een blauw T-shirt met het opschrift van de school gehesen. Toen hoorde hij er pas helemaal bij. Of, zoals schooldirecteur S. Karstens zei: „Hij kan wel geen leerling meer worden, maar hij is wel een heel belangrijke ouder". De voorzitter van de Unie gaf aan dat het hem niet elke dag overkomt dat hij midden tussen de kinderen zit om zoveel geld te ontvangen. Daarna legde hij uit waar het geld aan besteed zal worden. De kinderen van Onder de Wieken speelden vrij dagmiddag de hoofdrol. Eerst vertelden vier leer lingen van groep 7 iets over de acties die de school had gevoerd. Dat waren een klusjesmiddag die 3500 gulden opbracht, een fancy fair die meer dan 4.000 opleverde, een sponsorloop die een resul taat van 7.000 gulden had en de verkoop van eie ren voor in totaal 500 gulden. Ook leverden deel nemers aan de reünie een bijdrage. De school had voor het voeren van de actie besloten omdat de schoolvereniging 75 jaar bestaat. De keus viel op een project van de Unie School en Evangelie. In Pontianak is al een kleuterschool voor ongeveer 80 tot 100 kleuters. Dat zijn kinde ren uit niet-christelijke gezinnen die daar voor het eerst met de bijbel in aanraking komen. Nu be staat er behoefte aan een vervolgopleiding in de vorm van een lagere school. Die nieuwe school zal uit vier klaslokalen bestaan en wordt opgetrokken uit hout en cement. Aan het slot van de bijeenkomst vrijdagmiddag overhandigde J. Stout namens het schoolbestuur het jubileumboek aan de heer De Jong en hij sprak de wens uit dat de school op de hoogte zou worden gehouden van de vorderingen van de bouw. licht niet helemaal op groen. De dienstcommissie van de PSD over weegt momenteel een AROB-proce- dure aan te spannen tegen de automa tiseringsplannen. Dat neemt niet weg dat gedeputeerde J. D. de Voogd gisteren na de vergade ring tevreden de inmiddels tot een respectabele omvang uitgedijde sta pel rapporten en vergaderingsversla gen in zijn tas kon stoppen. Na al het wapengekletter in de commissiever gadering bleven slechts de fracties van de PvdA en D66 als notoire tegen standers over. PvdA'er J. Roodenburg hekelde het vroegtijdig ontslag van achttien PSD'ers. Dat gebeurt nu, betoogde hij, om de toekomstige financiering van de Westerschelde oeververbinding te ont lasten. „Die werknemers zijn het eer ste offer van de WOV, zonder dat zeker is of die verbinding er komt", zei Roo denburg. Mevrouw J. Boogerd (d66) wilde alle besluiten opschorten, tot de behande ling van de PSD-begroting later dit jaar. „We moeten oppassen dat we niet automatiseren om het automatiseren. Laten we eerst nog een aantal andere mogelijkheden bestuderen. Dan kan er tenminste een afgewogen oordeel worden gevormd." Een ruime meerderheid van de staten voelde daar niets voor. Automaten in plaats van kaartverkopers, dat leek de meesten de enige mogelijkheid om in de toekomst geld te sparen en doelma tiger te werken. Bovendien kon gede puteerde De Voogd een waarschu wend geluid laten horen. „Uitstel", dreigde hij, „betekent dat we een jaar achterop raken, en dat er een gat van 1,1 miljoen gulden in de begroting wordt geslagen. Om dat te kunnen dichten moet er aan een ta riefsverhoging van zes procent wor den gedacht". En dat was nu precies wat hij wilde voorkomen. In zijn voorstel bleef het totaalbedrag aan kosten voor de gebruikers gelijk. Zij het dat de lasten wel anders worden verdeeld: vrachtwagens en auto's moeten met een tariefsverhoging van 12 tot 36 procent rekening houden; passagiers in auto's, voetgangers en al dan niet van een hulpmotor voor ziene fietsen zullen gratis worden overgezet. De motie van de PvdA, waarin voorge steld werd slechts een gedeeltelijke automatisering door te voeren, kreeg alleen steun van D66. Daarna hielden de democraten als enigen voet bij stuk, en stemden tegen het gehele voorstel. De PvdA morde nog wat na, maar sprak zich niet uitdrukkelijk te gen het door een meerderheid gesteun de automatiseringsplan uit. Van meerdere kanten - onder andere WD en SGP - werd aangekondigd dat de nieuwe tarievenstructuur bij de be handeling van de PSD-begroting voor 1990 opnieuw aan de orde worden ge steld. Om de puntjes op de i te kunnen zetten - zoals dat heet - en te voorko men dat een gebruikerscategorie zich tekort gedaan moet voelen. ZIERIKZEE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft donder dag op drie adressen op het eiland huiszoeking gedaan in verband met il legaal wapenbezit. Dat gebeurde bij W. G. te Oosterland, A. B. de J. te Scha- rendijke en P. van D. te Burgh-Haam stede. In totaal bestond de oogst uit een flobertgeweer met demper, een dubbelloops jachtgeweer met munitie, een revolver en honderden patronen voor deze vuurwapens. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en de vuur wapens in beslag genomen. OOSTBURG - De gemeente Oostburg staat nu al maanden klaar om asiel zoekers onderdak te verlenen. Omdat het ministerie van WVC nog steeds geen rijksbijdrage krachtens de Rege ling Opvang Asielzoekers aan de ge meente heeft overgemaakt, stopt Oostburg nu met de voorbereidingen voor het opvangen van vluchtelingen. Het gemeentebestuur heeft enkele voorwaarden gesteld voor de ont vangst van de asielzoekers en verte genwoordigers van het ministerie zou den eerst graag mondeling met b en w willen overleggen. Het college (onder steund door de gemeenteraad) vindt dat echter onzin en is niet van plan 'een paar hoge ambtenaren een snoe preisje naar de West-Zeeuws-Vlaamse kust te laten maken', zoals mevrouw T. de Blok-van Herpen (d en t) in de afgelopen raadsvergadering stelde. Oostburg had in maart alles rond om de eerste vluchtelingen te ontvangen. De gemeenteraad ging akkoord met het in fasen huisvesten van twintig asielzoekers in de kernen Oostburg en Breskens. Wel wilde de raad een kleine wijziging in de voorwaarden aanbren gen. In het (rijks)contract is een rege ling opgenomen die stelt dat 'eenmaal ter beschikking gestelde plaatsen uit sluitend met instemming van beide partijen kunnen vervallen'. De ge meenteraad van Oostburg wilde voor zichzelf het recht behouden om bij 'bij zondere omstandigheden ter beschik king gestelde plaatsen te laten verval len'. Overigens zou ook dan een opzeg termijn van drie maanden in acht wor den genomen. En vluchtelingen die dan al in de gemeente wonen, kunnen 'uiteraard gewoon net zo lang in de ge meente blijven tot de procedure is af gerond', aldus hoofd burgerzaken A. J. M. Smeets. Waarnemend burgemeester en wet houder J. de Vries legt nogmaals uit waarom de gemeenteraad destijds op die bepaling stond. „Er blijven altijd een aantal onzekere factoren. Houden we voldoende enthousiaste vrijwilli gers, blijven de woningbouwvereni gingen medewerking verlenen, moet de gemeente op termijn extra midde len en menskracht inzetten voor een verantwoorde opvang? Daar komt bij dat we van het ministerie geen enkele garantie krijgen dat ook asielzoekers worden toegewezen. Als wij straks enkele huizen hebben gehuurd en in gericht en er komen geen vluchtelin gen waarvoor wij een rijksbijdrage ontvangen, zitten we als gemeente mooi in het schip." De Vries noemt de wijziging van Oost burg niet meer dan 'een logische voor waarde'. „We hebben het ministerie onze versie van het contract tijdig op gestuurd, maar nooit een officieel ant woord gekregen. Een paar hoge pieten zouden wel genegen zijn om eens met ons in Oostburg te overleggen. Dat komt toch weer wat hautain Haags over, maar wij laten niet met ons sol len. Onze argumenten zijn duidelijk genoeg. Laat ze daar eerst maar eens gewoon bellen of een brief met ant woord sturen," verklaarde De Vries vrijdagmiddag. De Atalantis temidden van de overige scheepvaart op weg naar de Schaar van Waarde. HANSWEERT - Drie sleepboten uit Hansweert zijn er vrijdagochtend rond 10.00 uur in geslaagd de duwboot Atlantis uit Rotterdam met de bak Euroduw 11 van de Oostelijke havendam in Hansweert te trekken. Een uur tevoren was de combinatie, geladen met 4814 ton fosfaat, bij het verla ten van de haven van Hansweert op de dam gelopen. Doordat het vallend water was, liep de bak het risco te breken. Zover kwam het niet. De slepers Alpha, Galgenplaat en En Avant van Polderman konden de combinatie van kapitein J. Waardenberg uit Rotter dam vlottrekken. De Atlantis, onderweg van Rotterdam naar het Belgi sche Ruysbroeck, werd eerst naar de Schaar van Waarde gesleept voor een inspectie op eventuele schade. Toen die er niet bleek te zijn kon de combinatie de reis vervolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 41