Becker en Tiriac vormen al een hele onderneming Elektronica Protesten Ben Johnson PAUL FOORTSEREGELNEEF VAN BUUM BUUM Dwangsom Niet veranderd McEnroe Uniek Van 30 juni tot en met 8 juli wordt voor de achttiende keer de Deltaweek gehouden, het grootste zeilevenement in Zeeland. Gedeputeerde Jaap Ventevogel verricht zaterdag 1 juli om 17.00 uur de officiële opening vanaf de klipper Hoop op Zegen in de haven van Zierikzee. Negen watersport verenigingen zijn verantwoordelijk voor de organisatie: Alblasserdam, Sint-Annaland, De Schelde, Willemstad, Yerseke, Zierikzee, Wolphaarts- dijk, Nood-Beveland en De Maas. Het programma ziet er als volgt uit: 30 juni Bruinisse - Zierikzee; 1 juli Zeelandwedstrijd I; 2 juli Zeelandwed strijd II; 3 juli Onrustrace; 4 juli Zierikzee - Sint-Annaland; 5 juli Sint-An- naland - Wolphaartsdijk; 6 juli Wolphaartsdijk - Yerseke; 7 juli Veronica- race, Zeelandbrugrace, Yerseke-Colijnsplaat; 8 juli zaterdagwedstrijd. den aangepast. Daar is in het compu terprogramma rekening mee gehou den." Het gevolg is dat er voor de zei lers en eventuele toeschouwers op ge voel amper een stand gemaakt kan worden. De computer zorgt elke keer weer voor een verrassing. Vreeke: „Soms is je schatting wel goed, maar meestal moetje de computer maar ge woon geloven. We kunnen de uitslag hooguit nog een keer checken door wat andere gegevens in te voeren en te kijken of de uitslag dan vrijwel hetzelf de is". Om toch tot een overall-win naar van de Deltaweek te komen wordt niettemin behoorlijk wat reken werk (Vreeke: „vaak op het handje") verricht. vigatie-computertje, kost rond de 1200 gulden. Het nut ervan zal tijdens de Deltaweek niet al te groot zijn. De meeste schepen varen immers 'op el kaar'. Vreeke: „Maar het is toch wel ge makkelijk bij slecht weer als drie van de vier bemanningsleden met zeeziek te kampen en je jezelf ook niet zo hap py voelt." Zeiljachten in alle soorten en maten, met of zonder elektronica, nemen deel aan de Deltaweek. Families, compleet met hond en kat, en prestatiegerichte wedstrijdzeilers ontmoeten elkaar op het stromende water in de Ooster schelde. De schatting is dat ongeveer zestig procent van de deelnemers als 'familiezeiler' beschouwd kan worden. Niet alleen op de wal, maar ook op het water is de elektronica gemeengoed geworden. Niet bij iedereen, maar wie de financiële draagkracht heeft en de gemakken van de chip-techniek heeft ontdekt, kan alle kanten op. „Zodra je gaat zeilen weet je precies wanneer je begint te betalen, maar je weet nooit wanneer het ophoudt," lacht Adrie Vreeke. Een simpel 'deccaatje', een na- De overige veertig procent komt puur voor de goede prestaties op de 9 wed strijddagen. In elke andere tak van sport zou de samensmelting van re- creatie- en prestatiegerichte deelne mers tot botsingen leiden, maar in de Deltaweek blijken de beide groeperin gen elkaar wonderwel te verdragen. Vreeke: „Ze zitten ook niet zozeer in eikaars vaarwater." De zeilsport, die een naam heeft opge bouwd door de vele protesten na af loop van wedstrijden waarbij regel matig druk bezochte discussieavon den ontstaan, doet in dat opzicht haar naam geen eer aan in de Deltaweek. Vorig jaar werd er bijvoorbeeld niet één protest ingediend. „Het jaar er voor hadden we er een stuk of vier, vijf. Meestal zijn het steeds dezelfden. Mensen die het leuk vinden om de strijd aan te gaan". Een enkele keer zelfs is een protest op het hoogste niveau, bij de KNWV, uit gevochten. „Maar meestal wordt die soep niet zo heet gegeten. Soms is het indienen van een protest puur een ver zekeringskwestie. Bijvoorbeeld als twee schepen op elkaar gebotst zijn." De Deltaweek, een samenwerkings verband van negen watersportvereni gingen, kan jaarlijks rekenen op een flink aantal 'vaste klanten', zeilers die al sinds jaar en dag verknocht zijn aan de wedstrijdenreeks op de Ooster schelde. De afsluiting van de Ooster schelde in 1984 is amper van invloed geweest op de bont gekleurde vloot die jaarlijks acte de présence geeft. Toch is de romantiek van jaren geleden wat vervaagd. De Deltawerken en de ver dwijning van radiopiraat Veronica hebben aanpassingen gevergd. De Veronica-race, traditioneel één van de hoogtepunten tijdens de Delta week, kende vroeger Colijnsplaat als startplaats en radiopiraat Veronica als keerpunt. De naam is gebleven, maar Colijnsplaat is vervangen door Noordland en Veronica is aangespoeld en zit al weer jaren op het droge. Toch zijn andere tradities ongewijzigd ge bleven, zoals de zogenaamde Aan- brengwedstrijd; een voorproefje op de vrijdag voor de officiële opening. Veel schepen van buiten Zeeland varen dan in wedstrijdverband vanuit Bruinisse naar de startplaats Zierikzee. Door Jeroen te Nuijl) BUSSUM - „De Wimbledon-finale vorig jaar was wat mij betreft na de derde set voorbij, toen geloofde ik er niet meer in dat Boris Edberg nog zou verslaan. Uit een soort be roepsdeformatie ben ik toen op de tribune gaan uitrekenen wat hem dat over een seizoen aan directe in komsten zou schelen. Ik kwam uit op een miljoen dollar, hetgeen ach teraf aardig bleek te kloppen. Dat vond ik wel leuk, die juiste inschat ting. Op sponsorgebied is er inderdaad het nodige gebeurd. Dat Puma af haakte was logisch, ze konden hem simpelweg niet meer betalen. We hadden op onze strepen kunnen staan, maar hebben die zaak heel netjes afgehandeld. De contracten met de Deutsche Bank en Philips liepen gewoon af, die hadden kenne lijk het maximale uit Becker ge haald of hem juist verkeerd ge bruikt. Feit is dat Boris' slechte sei zoen in '87 commercieel gezien ei genlijk geen gevolgen heeft gehad, omdat we in de gelukkige omstan digheid verkeerden dat de meeste contracten meerjarig waren en ge woon doorliepen. Het afsluiten van nieuwe verbintenissen zou destijds heel moeilijk zijn geweest. Momenteel hebben we een overeen komst met Ford, Fila, Polaroid, Dia- dora en Coca-Cola. Die laatste loopt eind deze maand af en wordt niet verlengd. Maar ik sluit niet uit dat over enkele weken een gelijkluidend contract met een andere softdrink- firma rond komt. Nee, ik noem geen naam, anders sta ik voor gek wan neer het afketst. Bovendien ver wacht ik over een aantal maanden nog wat, een vijfjarige verbintenis. Ja, we doen alleen zaken met grote bedrijven. Björn Borg maakte voor alles en iedereen reclame, wij heb ben onze eigen filosofie: slechts een paar sponsors, die alle aandacht krijgen. Het moet iets exclusiefs, iets per soonlijks hebben. Achter een Bec ker-contract zit een concept, er ge beurt iets mee. Ook Boris heeft daarbij zijn verplichtingen als di ners, recepties en een rondgang door de Ford-fabriek. Aan de Ford overeenkomst heb ik vakmatig het meeste plezier beleefd. Dat was een van de moeilijkere omdat op het laatste moment het bedrag nog werd veranderd. Het heeft tien we ken geduurd voor alles getekend was" Met Diadora (schoenen) heb ik 's nachts vanuit Nieuw-Zeeland per telefoon onderhandeld op de rand Dat Boris Becker een onaf scheidelijk metgezel heeft die Ion Tiriac heet, mag als bekend worden verondersteld. Maar dat deze somber besnorde Roe meen al tien jaar lang wordt bij gestaan door een Nederlandse partner die gelijk een waak hond de commerciële belangen van de Westduitse tennisheld verdedigt, weten aanzienlijk minder mensen. Toch is mr. Paul Foortse (42), woonachtig te Bussum, na Tiriac niet alleen letterlijk de grote man achter de firma-Becker. Sinds de oprichting in 1979 van TiVi Tiriac Vilas) BV, waar van het hoofdkantoor in Am sterdam staat, regelt en bege leidt Foortse alle zakelijke be slommeringen. Aan de voor avond van Wimbledon, dat maandag weer begint, treedt de andere manager, gewoonlijk anoniem in de luwte vertoe vend, voor de verandering eens op de voorgrond. Een Goois ju rist over onder meer Tiriac („heel anders dan hij eruit ziet"), Becker („nog steeds een aardige jongen"), sponsorcon tracten („de bedragen die ik lees kloppen niet"), rechtspro- cessen („kosten alleen ergenis en tijd") en Het Toernooi, The Championships waarmee alles vier jaar geleden begon. „Als Boris Wimbledon straks wint, gaan we commercieel ge zien gewoon over tot de orde van de dag", beseft Foortse al. Een monoloog. van mijn bed. Na de slechte erva ring met Ben Johnson wilden die Italianen Becker als nieuw trek paard, maar onder de stricte voor waarde van een dopingclausule. Later las ik in NRC/Handelsblad dat het zou gaan om een contract van vijftig miljoen gulden. Nou, als de krant het verschil bijlegt, blijf ik voor mijn leven abonnee, en mijn familie erbij. Zo'n bedrag voor een paar schoenen, laten we wel even ons gezond verstand gebruiken. Alle cijfers die ik lees over Beckers sponsorinkomsten kloppen gewoon niet. En ik ga ze ook niet corrigeren, want daar zijn afspraken over ge maakt. Natuurlijk wordt er enorm veel geld verdiend, maar wie be paalt wat te gek is, waar de grens ligt? Ik ben inmiddels aan alles ge wend, in financieel opzicht verbaas ik me nergens meer over.. leltaweek zal begin juli weer een bonte vloot op de Oosterschelde te zien geven. Geef me wind en zeilen, geef me zon en Noordzee (Door Koen Mijnheer L1SSINGEN - Rond de jaarwisse- ng gaan er bij het Deltaweek-comité issen de 2200 en 2500 nieuwjaars- aarten de deur uit. Alle eigenaren an jachten die bij de KNWV (het wa- rsportverbond) geregistreerd zijn rijgen een nieuwjaarswens toege- luurd. Het is een traditie die in ere shouden wordt. Hoewel slechts een Bring percentage ruim een half jaar iter inschrijft voor deelname aan de eltaweek, wordt ten tijde van Oud iNieuw geen enkele kandidaat-deel- fimer vergeten. Het draagt er toe bij at de Deltaweek is uitgegroeid tot :n instituut onder de vaderlandse :il-evenenenten. Ook dit jaar kiezen md de 160 jachten begin juli op de osterschelde het ruime sop. en huize van Adrie Vreeke, de secre- iris van het organisatie-comité, ordt aan het einde van het jaar hard werkt om alle nieuwjaarskaarten op id de deur uit te krijgen. De KNWV vert weliswaar een adressenlijst op 'ppy en Vreeke's computer zorgt er- ior dat alle adressen worden geprint, aar het plakken van de adresstickers de kaarten is nog gewoon ouder ets handwerk. De techniek schrijdt »rt, maar is nog niet zaligmakend, at is ook ongeveer de gedachtengang 1 de zeilers die van 30 juni tot en met juni meedoen aan de Deltaweek. romige schepen zitten boordevol ektronie a en andere bemanningen "trouwen volledig op de eigen bere- "lingen en waarnemingen. Toch «ft de computer definitief zijn intre- gedaan in het wedstrijdzeilen. In n van de jongste klassen, de IMS, "rot de computer zelfs een onmisba- schakel bij de berekening van de assementen. Het KNWV levert het 'ogramma, de organisatoren hoeven tchts de gegevens in te voeren om tot n eindstand te komen. IMS (International Measurement r'Stem) wint vooral in de Verenigde aten en in Nederland aan populari- 't en als het even meezit organiseert watersportvereniging Breskens 'Igend jaar zelfs een wereldtitel- hd in deze klasse. Het bijbehoren- computerprogramma houdt reke- "g met zaken als: gemiddelde tijd, koersen die de schepen gevaren "ben, de stroomrichting en de win- "hting. Op basis van die gegevens 'rilt een stand opgemaakt. IMS maakt het ook voor zoge- amde toerschepen mogelijk mee te etl aan wedstrijden en daarbij zelfs is te maken op een hoge klassering, de al veel langer bestaande IOR- lsse, waar een vaste meetformule rot gehanteerd, worden boten op K-maat' gemaakt waardoor tijdens bouw op de werf al een voorsprong* veel concurrenten wordt genomen. IMS biedt mogelijkheden alle laPen onder één noemer te brengen, rie Vreeke: „Vorig jaar hebben we rL eerst met dit systeem ge kt. De computer rekent alles uit. rk- «nS betekent dat geen extra k- Het is bovendien een eerlijk sys- Als een schip bij windkracht vier ls en bij windkracht acht relatief szaam, dan kan de handicap wor- Dat TiVi tien procent krijgt van Beckers prijzengeld (over '88 bijna 1.7 miljoen dollar), 25 procent van de reclame-inkomsten en dertig pro cent van de exhibities zijn getallen die wel ongeveer kloppen. Maar ver geet niet dat we ongeveer twee mil joen dollar vaste kosten per jaar hebben. In '87 is er alleen al een half miljoen mark besteed aan het vast leggen en beschermen van de naam Boris Becker. Ik beschik over een heel boekwerk in welke landen hij geregistreerd staat, waar de proce dures nog lopen en waar het niet aan de orde is. Beroepsmatig allemaal best aardig, maar het kost eigenlijk alleen maar tijd en ergernis. We hebben we wel een keer actie ondernomen tegen iemand die ten opzichte van Tiriac echt te ver was gegaan. Het kwam er, in het Duits, op neer dat als Tiriac 's ochtends onder de douche stond, hij al pie kerde over wie hij nu weer te gra zen zou kunnen nemen. De rechter corrigeerde dat onmiddellijk op straffe van een dwangsom. Verder trekt hij zich niet veel aan van wat men over hem denkt. In Indian Wells riep Tiriac dat hij een „cli nic" gaf voor alle journalisten die niets van tennis wisten. Jullie zijn allemaal uitgenodigd, voegde hij eraan toe. Hoewel ik dat negatieve beeld van Tiriac best begrijp, vind ik het ge zocht. Hij is heel anders dan hij eruit ziet. Een harde onderhandelaar, maar eerlijk en erg principieel. Als een deal gesloten is, houdt hij altijd woord. Becker speelde in '85 na zijn Wimbledon-overwinning voor een habbekrats exhibities tegen Lendl, omdat het nu eenmaal zo was afge sproken. Tiriac heeft het echt uitgevonden, zowel commercieel als tennistech- nisch gezien. Ik weet zeker dat we met een aantal contracten voorlo per zijn, bijvoorbeeld op het juridi sche vlak en met bonussystemen. Ik ga verder niet op details in, anders nemen anderen het misschien over. Dat hebben we samen uitgedokterd. Bovendien is Tiriac een hele goede coach, al vindt hij zichzelf nu te oud. Toen Boris in '85 in de derde ronde op Wimbledon na vijf sets van Nys- trom won, zei Tiriac tegen mij: als hij in de finale staat, kom je toch? Hij zag het al gebeuren. Becker is sinds die tijd niet wezen lijk veranderd, hij ontwikkelt zich slechts. Ik vind hem nog steeds een aardige Duitse jongen uit een dorp met een degelijke opvoeding. Gla- mourkantjes zijn onvermijdelijk, maar hij gaat er goed mee om. Hoe wel je toch behoorlijk kopschuw moet worden van mensen die je nog voor het ontbijt in een hotel al na lopen roepen, maakt hij een behoor lijk stabiele en volwassen indruk. Dat bleek ook na zijn nederlaag te gen Edberg op Roland Garros. Bo ris was er doodziek van, maar toon de zich een prima verliezer. De andere jongens vinden het heel normaal dat alle aandacht zich op Becker richt. "Bobo" Zivojinovic hebben we onder contract omdat hij zo'n aardige jongen is, Tiriac en ik hebben gewoon een zwak voor hem. Verder regelen we de zaakjes voor Kuhnen en geeft Tiriac wat techni sche adviezen aan Bobo's trainings maatje Ivanisevic. Die wil zelf heel graag bij ons komen, maar staat on der contract bij IMG. Dan gaan we niet aan hem trekken, zoals we ook van anderen verwachten dat ze onze spelers met rust laten. Becker en Tiriac vormen al een hele onderneming, dat levert handenvol werk op. Maar ik bemoei me niet met technische zaken of waar Boris speelt. En ook als hij wordt ge vraagd voor Wedden Dat...verwijs ik door naar Tiriac. Verder adviseren we onder andere de Duitse tennis- bond en leveren we het spelersveld voor de Stuttgart Classic, een acht- manstoemooi in de eerste week van oktober. Ook de wereldwijde televi sierechten verzorgen we daarvoor. Officiële toernooien vormen welis waar de basis van het spel, maar ex hibities horen erbij, zeker naar de sponsors toe. Die kun je op hun wen ken bedienen. McEnroe is mijn persoonlijke favo riet, een fantastisch tennisser. Hij kan Wimbledon niet winnen, maar wel degene verslaan die het zou moeten winnen. Verder ben ik enorm voor „onze jongens". Nee, se rieus, hoewel ik van vlak na de oor log ben en zeer anti-Duits opge voed. valt er heel goed met de Duit sers samen te werken. Als indivi dualist heb ik wel moeite met dat collectieve, opgefokte sfeertje bij Daviscup-wedstrijden, maar za kendoen is uiterst plezierig. Mocht Becker straks de Wimble- don-titel pakken, dan valt dat niet te vergelijken met '85. Toen wilde ie dereen een stukje van hem hebben, een jaar later was zijn overwinning al geen verrassing meer. Als het nu weer lukt, gaan we commercieel ge zien gewoon over tot de orde van de dag. Qua image zou het zijn seizoen wel goedmaken, ook al was Roland Garros dit jaar sportief gezien een interessantere uitdaging. Ja, Boris kan de nummer één van de wereld worden, hoewel dat gezien het grote puntverschil met Lendl pas op zijn vroegst in de loop van volgend jaar zal kunnen gebeuren. Maar Becker is pas 21. Ik hoop alleen voor hem dat hij het spel net zo lang leuk blijft vinden als Vilas, Connors en McEn roe". Geholpen door vrijwilligers en spon sors is het comité Deltaweek er in ge slaagd het inschrijfgeld op slechts 175 gulden te bepalen. „Dat is echt niet te veel", meent Adrie Vreeke. „De sche pen krijgen voor dat bedrag een gratis ligplaats. In jachthavens bedraagt het liggeld per dag al gauw anderhalf tot twee gulden per meter schip". De tele foon in huize Vreeke rinkelt in de we ken voor de Deltaweek voortdurend. De belangstelling van zeilers is groot. ..Eigenlijk is de Deltaweek best uniek. Er wordt vanuit het noorden met veel jaloerse blikken naar gekeken. De Del taweek is dan ook veel nageaapt, maar nooit geëvenaard". „Geef me wind en zeilen, geef me zon en Noordzee". De zomerhit van enkele jaren geleden is nergens beter op van toepassing dan op de Deltaweek. Adrie Vreeke: „Een zonnetje en een beetje wind. We hebben al eens een keer bij windstil weer met 150 boten rond een ton liggen dobberen. Die moest gerond worden. Dat is ook niet alles". Paul Foortse:Achter elk Becker-contract zit een concept. Boris Becker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 39