Kevin Schwantz: doldwaze waaghals met veel talent Assen vernieuwd Spaan snelste in kwalificatie Taru Rinne: snelste vrouw op twee wielen Verslaggever en voetbalver slaaf de FAVORIET IN TT VAN ASSEN IR. AD VAN EMMENES (91) OVERLEDEN: sport ZATERDAG 24 JUNI 1989 37 Ad Slot (30) overleden Jonge bridgers boeken succes Nieuw circuit TT-races Assen Glamour Razend populair Met de paplepel Totale lengte circuit: 6,134 kilometer 1 kilometer Milaan Bewondering TT-bureau Ijsstadion Drenthe richting r Veendam hoofdtribune lans Spaan gokt op een ereplaats ASSEN (GPD) Nog dagelijks wordt motorcoureur Hans Spaan (30) herinnerd aan de eerste Grand-Prixzege in z'n lange racecarrière op 4 juni in het Oostenrijkse Salzburg in de 125 cc. Op het rennerskwartier van het TT-circuit van Assen wordt de Castricumer om de haverklap aangesproken en gefelici teerd. Het doet de parttime automonteur zichtbaar goed. want ik heb nog nooit zoveel pech ge had als juist dit seizoen". Het zat hem inderdaad tot nu toe, af gezien van Salzburg dan, niet mee. In Japan viel hij - rijdend op de tweede plaats - met machinepech uit. In Au stralië ging hij - rijdend op de vierde plaats - onderuit en in Spanje had hij - rijdend op de tweede plaats - opnieuw motorpech. Verder boekte hij een tweede en een vierde plaats. Voor de Asser TT is Spaan optimis tisch en hoopt hij op een goede klasse ring. „Ik reken op een plaats bij de eer- ASSEN (GPD) De motorcoureur Ad Slot uit Bussum is in het Academisch Ziekenhuis in Groningen overleden. De teamgenoot van de Zeeuw Adrie van Schoonhoven was dinsdag tij dens de trainingen van de TT Formu le I op het Asser circuit zwaar ten val gekomen en brak daarbij zijn nek. Slot had in de eerste ronde van de trai ning ook al een schuiver gemaakt na dat zijn motor was vastgelopen. Hij pakte direct zijn tweede machine en maakte enkele ronden later zijn fatale val. Slot werd 30 jaar. nDie overwinning ijlt nog steeds na", zegt Spaan, „het was geen obsessie hoor, dat ik per se een Grand Prix moest winnen. Natuurlijk ben ik er hartstikke blij mee. Al is het wel zo dat er nu meer druk op de ketel komt, veel publiciteit, maar daar is wel mee te le ven". Spaan is bezig met z'n tweede seizoen in de 125 cc klasse, nadat hij in tien jaar tijd respectievelijk de 50 en de 80 cc heeft afgewerkt. Naarmate de klas se zwaarder werd, ging het Spaan pres- tatief steeds meer voor de wind. „In de 80 cc moet je alles zelf maken, de mo tor, alles moetje zelf doen. In de 125 cc is het materiaal te koop en dat werkt heel wat beter en sneller. De perspec tieven zijn daardoor voor mij gunsti ger. Ik geloof in deze klasse. Door die overstap naar de 125 cc kreeg ik de tijd om 20 uur per week als onderhouds monteur te gaan werken". Hoewel de Italiaan Enzio Gianola met 81 punten aan de leiding gaat in de strijd om de wereldtitel en Spaan met 58 punten op de vierde plaats staat, voorspelt Spaans teammanager Jan Huberts van het Samson Sharp-ra- cingteam dat zijn coureur dit seizoen toch hoge ogen zal gooien. De coureur self is duidelijk minder optimistisch. „Ik moet dat allemaal nog zien. Na tuurlijk is er nog een kans, wanneer de concurrentie pech krijgt. Maar voor tietzelfde geld krijg ik weer tegenslag, lans Spaan sleutelt zelf aan zijn machine om hem voor de race van vandaag in optimale conditie te brengen. ASSEN (GPD) Amper vijf jaar jong, knalde Kevin Schwantz op zijn mini-bike dwars door het tuin hek van het ouderlijk huis in Paige (Houston). Een brokkenpiloot is de blonde krullebol altijd gebleven. De cowboy uit Texas berijdt zijn steigerende stalen strijdros gelijk een rodeo-artiest een op hol gesla gen stier. Vanwege zijn agressieve rijstijl kreeg de waaghals vorig aar de titel 'most exciting rider' opgespeld. Gekkenwerk, oordeelde Boet van Duimen toen Kevin Schwantz in 6 over de Europese circuits be gon te scheuren. Het was Den Boet overigens niet ontgaan dat de dold waze durfal talent had. „Als hij dit aar overleeft, dan wordt het een he le grote," liet de laatste Nederlandse troef in de halve-literklasse destijds eveneens weten. De Yank overleefde niet alleen 1986, maar ook 1987 en 1988 en kan nog altijd „een hele grote" worden. Na dat hij vorig seizoen al twee GP's op zijn naam had geschreven (Japan en Westduitsland), zegevierde Schwantz dit jaar in de Grote Prij zen van Japan, Oostenrijk en Joego slavië. De Amerikaan mag dan de meeste Grand Prix van allemaal hebben gewonnen, hij bereikte ook 1 drie keer de finish niet (Australië, Spanje en Westduitsland). In de WK-tussenstand neemt hij met 77 punten slechts de vierde plaats in achter de rekenmeesters Wayne Rainey (123 punten) en Ed die Lawson (110 punten). De Frans man Christian Sarron staat met 82 punten derde. „Een tweede of derde plaats interesseert mij niet, alleen een overwinning telt voor mij", luidt Schwantz' stelregel. „Bovendien is mijn achtertsand op Wayne en Ed die al zo groot dat ik er niets mee op schiet om op zeker te gaan rijden. Ik ben genoodzaakt extra risico's te nemen." Vanwege zijn alles-of-niets stijl is Schwantz razend populair bij het publiek, maar hij zal de gashandel met meer overleg moeten hanteren wil hij ooit wereldkampioen wor den. Maar misschien komt zelfs bij Schwantz, van 19-6-1964 het ver stand met de jaren. Hoewel—on langs besloot hij met zijn maatjes Randy Mamola en Eddie Lawson na de Grote Prijs van Oostenrijk een autotochtje te maken. De drie mus ketiers waren in een jolige bui en trapten hun Porsches 944 flink op de staart. Zij haalden ook wat kwa jongensstreken uit, waarbij zij hun glanzende bolides gebruikten als botsautootjes. Men is niet het favoriete circuit van Keven Schwantz. Zijn vorige twee Vtredens in Nederland werden beheerst door valpartijen. Ondanks zijn woeste rijstijl, of mis schien juist wel daarom, is Kevin Schwantz momenteel de meest be geerde coureur van het motorcircus. Alle grote sponsors willen hem graag in huis halen. „Voor het begin van dit seizoen hebben zowel Yama ha als Honda contact met me opge nomen. Maar ik ben bij Suzuki ge bleven omdat ze me er altijd goed hebben behandeld. De enige reden waarom ik zou vertrekken is als ik ergens anders een betere motorfiets tot m'n beschikking zou krijgen. Maar Suzuki heeft me voor dit sei zoen beloofd dat ze een flets voor me zouden maken waarmee ik met de anderen zou kunnen concurreren. En ze hebben woord gehouden". En geld dan? Hij wil toch niet be weren dat hij daar vies van is. Schwantz: "Nee, natuurlijk niet, maar geld is niet alles. Eeen goede verstandhouding met de fabriek vind ik zeker net zo belangrijk. Als ik het ergens niet naar m'n zin heb, gaat dat ten koste van mijn presta ties. En bovendien word ik bij Su zuki ook goed betaald. Bij Honda en Yamaha kon ik niet veel meer ver dienen". Kevin Schwantz kreeg het racen met de paplepel ingegoten, want zijn ouders hadden een motorzaak. De kleine Kevin reed op tienjarige leeftijd zijn eerste cross-wedstrijd, die hij direct won. Aanvankelijk probeerde hij zijn geluk in deze tak van motorsport, maar hij bleek niet goed genoeg om de top te bereiken. In 1984 besloot hij een wegracecar- riere te beginnen. „We habben in Texas twee circuits waar ik terecht kon". Zijn debuut in Assen, in 1986, kan Kevin Schwantz nog kristalhelder voor de geest halen. Prettige herin neringen bewaart hij er niet aan. „Ik ben er toen nogal vaak afgevallen, een keer of vier wel, geloof ik". Ook zijn volgende optreden op de Drent se hei verliep pijnlijk. „Ik viel er toen weer af en brak mijn teen. Assen is niet mijn favoriete circuit. Ik heb er tot dusver weinig geluk gehad, maar misschien zit het me zaterdag in eens wel mee". ste drie. Assen is niet iets speciaals voor mij om te winnen. Elke Grand Prix is voor mij gelijk". De Honda-coureur pakte in Salzburg z'n eerste zege vooral door een goede bandenkeus op dat moment. Spaan koos voor regenbanden op het natte circuit en dat pakte dus uitstekend uit. „Mooi of slecht weer maakt mij trouwens niet zoveel uit. Het is wel zo dat er met mooi weer meer kansheb bers zijn, want op een nat circuit is het moeilijker rijden". Gezien het feit dat de prestaties ver beteren naarmate de klasse zwaarder wordt, zou het in de lijn der verwach tingen liggen dat Spaan overstapt naar de 250 of 500 cc. „Ik zit er op dit moment niet op te wachten. Ja, mis schien ooit de 250. De 500 cc bijvoor beeld vind ik helemaal niets aan. Daar kijk ik nauwelijks naar. De 500 cc is met meer glamour omgeven, maar dat creëren de coureurs zelf. Het veld ligt altijd verschrikkelijk ver uit elkaar. Je moet maar eens het verschil zien tussen de eerste en de laatste. Dat is in onze klasse lang niet zo erg. En op dit moment vind ik de 125 cc de mooi ste klasse". Spaan werd in 1985 door teammana ger Huberts tijdens de presentatie van de renstal gepresenteerd als de nieuwe wereldkampioen in de 80 cc. „Dat heeft er in die klasse geen moment in gezeten. Ik heb eenvoudigweg het ma teriaal niet gehad om een Grand Prix te kunnen winnen. Ik heb zelf nooit in een wereldkampioenschap geloofd in de 80 cc. In de 125 cc ligt de zaak duide lijk anders". Nieuwe circuit van Assen tribune met zitplaatsen tribune met staanplaatsen doorgaande wegen brug over circuit ASSEN - Het circuit van Assen is dit jaar in een nieuw jasje gestoken. Op het kaartje een overzicht van het wegencomplex dat een totale lengte heeft van 6,134 kilometer. ASSEN(ANP) - Hans Spaan heeft vast een voorschot genomen op de over winning in de Grand Prix 125cc van morgen (zaterdag). Net als vorig jaar sloot de Castricummer de training als beste af, waardoor hij zaterdag van pole-position van start gaat. Spaan's teamgenoot Wilco Zeelenberg verging het in de kwalificatietrainin gen een stuk minder. De Zuidhollan der bleef op de 23ste plaats steken.Zee- lenberg werd nog gepasseerd door Pa trick van den Goorbergh, die zich als negentiende kwalificeerde en daar te vreden mee was. Egbert Streuer zag zijn topplaats in de zijspanklasse in de laatste minuten van de training in handen van zijn Zwitserse vriend Rolf Biland over gaan. De Drent zette 's morgens met 2.17,75 de beste tijd neer. Biland dook er laat op de dag net onder: 2.17,42. In de 500cc-klasse noteerde Kevin Schwantz de beste tijd. De Suzuki-rij- der bleef als enige onder de twee minu ten en tien seconden. Die prestatie le verde hij donderdag op de eerste offi ciële trainingsdag en werd een dag la ter niet meer benaderd. Cees Doorak kers kwalificeerde zich als 22ste. Trainingstijden: 80cc-klasse is: 1. Dörflin- ger (Zwi) Krauser 2.33,35 (gem. snelheid: 144,000 km/uur), 2. Torrontegui (Spa) Krau ser 2.34,81, 3. Oettl (BrD) Krauser 2.34,81,10. Koopman (Ned) Ziegler 2.38,01, 16. Smit (Ned) Krauser 2.39,41, 22. Van Dongen (Ned) Casal 2.40,93. 125cc-klasse: 1. Spaan (Ned) Honda 2.25,20 (gem. snelheid: 152,082 km/uur), 2. Criville (Spa) Cobas 2.25,92, 3. Gianola (Spa) Honda 2.26,05, 34. Nijenhuis (Ned) 2.30,58. Niet ge kwalificeerd: 37. Smit (Ned) Honda 2.30,92, 44. Van Dongen (Ned) Honda 2.32,55. 250ee-klas.se: 1. Pons (Spa) Honda 2.15,10 (gem. snelheid: 163,452 km/uur), 2. Roth (BrD) Honda 2.15,18, 3. Ruggia (Fra) Yama ha 2.15,44,19. Van den Goorbergh (Ned) Ya maha 2.18,72, 23. Zeelenberg (Ned) Honda 2.18,98. Niet gekwalificeerd: 46. Koopman (Ned) Honda 2.25,85. 500cc-klasse: 1. Schwantz (VSt) Suzuki 209,85 (gem. snelheid: 170,060 km/uur), 2. Rainey (VSt) Yamaha 2.10,34, 3. Chili (Ita) Honda 2.10,59, 4. Christian Sarron (Fra) Ya maha 2.10,66, 5. Magee (Aus) Yamaha 2.10,95, 6. Lawson (VSt) Honda 2.11,33, 7. Haslam (GBr) Suzuki 2.11,46, 8. Spencer (VSt) Yamaha 2.11,87,9. Gardner (Aus) Hon da 2.12,20, 10. Mamola (VSt) Cagiva 2.12,42, 22. Doorakkers (Ned) Honda 2.18,72. Zijspan-klasse: 1. Biland/Waltisperg (Zwi) LCR Krauser 2.17,42 (gem. snelheid: 160,692 km/uur), 2. Streuer/Schnieders (Ned) LCR Yamaha 2.17,75, 3. Webster/Hewitt (GBr) LCR 2.17,84,20. Van Stekelenburg/Bettgens (Ned) LCR Yamaha 2.24,90. VLISSINGEN Aan de laatst gehou den zomeravond bridgedrive namen 28 paren deel. Twee groepen van 14 paren speelden volgens het Mitchell systeem. De uitslagberekening voor beide groepen werd gesplitst voor de N-Z en O-W spelers. De Zeeuwse jeugdbridgers lieten weer merken dat zij er waren. Ramondt/ Pattenier werden eerste in de C-lijn als N-Z met 60.41%, tevens hoogste score van de avond. Het duo Ramondt/Mar- kovic legde beslag op de eerste plaats als O-W spelers in die zelfde lijn met 57,73%. Uitslag groep A (N-Z): 1 Schute/Schrijne- makers 194, 2 Masbv. Geel 173, 3 mevr. v. Gelder/Smits en v. Oost/Lamein 170, 5 da mes Kessel/Sandberg 165 mp. Groep A (O-W): 1 mevr. v. Vorstenbos/Bas- tiaanse 184, 2 Ladonsky/Nuijten 183, 3 da mes Bezemer/Verstoep 174,4 echtp. Lamers 167, 5 echtp. v. d. Boomgaard 165 mp. Groep C (N-Z): 1 RamondfPattenier 203, 2 dames De Blieck-Mulder 184,3 dames Lopes Dias/Raaymakers 167, 4 mevr. Brouwer-v. Gent 163, 5 echtp. Dreessens 160 mp. Groep C (O-W): 1 Ramondt-Markovic 194, 2 echt. Otten 188,3 mevr. v. Boven/v. Leerdam 185, 4 echtp. Kramer 174, 5 echtp. Gouw 167 mp. Gemiddelde 168 mp. ASSEN (GPD) - Taru Rinne is een 20-jarige Finse juffrouw, die heel hard op een motorfiets kan rijden. Het roodharige 'pluisje' is de at tractie in de 125 cc. Geloof het of niet, maar Hans Spaan heeft een hele kluif aan haar. In de luwte van haar camper mag Taru Rinne een ingetogen, haast verlegen typetje zijn, gezeten op het zadel van een racemachine gaat zij voor niemand aan de kant. „Als je bang bent kun je het wel vergeten". Haar meest in het oog springende prestatie leverde Taru Rinne eind mei in de Grote Prijs van Westduits land. Zij klasseerde zich toen, na een tweede trainingstijd als zeven de. Nog nooit eindigde een vrouw zo hoog in een solorace meetellend voor het wereldkampioenschap. Er had op het circuit van Hockenheim nog meer voor haar ingezeten, als zij in de laatste ronde geen stuurfout had gemaakt. Een plaats op het ere podium ging voor haar verloren. Rinne: „Ik reed een beetje te en thousiast een bocht in, daardoor ging het even mis". Bij de Grote Prijs van Oostenrijk noteerde Rinne een week later de negende trainingstijd, nauwelijks een halve seconde langzamer dan Hans Spaan, de latere glorieuze winnaar van de race. Door een val in de eerste bocht was haar rol in de wedstrijd razendsnel uitgespeeld. Zij kneusde daarbij haar pols, maar was ondanks de harde buiteling verder nauwelijks aangeslagen. „Die dingen kunnen in deze sport nu eenmaal gebeuren", haalt zij haar ranke schouders op. Taru Rinne, 1.65 meter hoog en 50 kilogram licht, is afkomstig uit Turku, honderdvijftig kilometer zuidelijk van Helsinki gelegen. Sinds twee maanden woont zij in Milaan. „Dat is een stuk prakti scher omdat ik dan dicht bij de fa briek zit". Haar Italiaans is nog niet perfect. „Maar ik kan mij al be hoorlijk verstaanbaar maken". In 1985, 16 jaar jong, begon Taru Rinne te racen. Twee jaar later ein digde zij in het Finse kampioen schap in de 125 cc als tweede. In de zelfde literklasse werd zij toen ze vende in de Europese titelstrijd. In 1987 reed zij ook haar eerste Grand Prix, in het Zweedse Anderstorp. Vorig seizoen klasseerde zij zich als 37e in de WK-eindstand. Toen Rinne vier jaar geleden haar baan als cassière in een supermarkt opgaf („Dat vond ik zo saai") en dui delijk maakte een motorsportcar rière na te streven, reageerde haar omgeving hoofdschuddend en la cherig. Wat bezielde dat meisje wel haar geluk te willen beproeven in de keiharde mannenwereld die het wegracen per slot van rekening is. Alleen van haar vader, een gewezen autocoureur, kreeg zij direct alle steun. Pa Rinne, gisteren aanwezig op het Circuit van Drenthe, liet we ten vaak trillend van angst de race van zijn dochter te volgen. „Motor sport is gevaarlijk. Maar ik kan haar moeilijk tegenhouden. Assen is ge lukkig een veilige baan". Tegen de verdrukking in werkte Ta ru Rinne Scandinavisch stoïcijns aan haar carrière. „Ik heb me er niets van aangetrokken dat ik aan vankelijk werd uitgelachen. Ik wist dat ik goed was, ben steeds in me zelf blijven geloven en heb willen aantonen dat een meisje net zo goed kan motorracen als een jongen". Inmiddels lacht niemand haar meer uit. Tegenwoordig begelei den blikken van bewondering, maar toch ook van verbazing haar, als zij haar bokkende motorfiets, gelijk een kerel, in razende vaart over een circuit stuurt. Haar colle ga's nemen haar ook al lang serieus - ze zullen ook wel moeten. „Ze zijn erg aardig tegen mij, maar hoe ze over mij denken, weet ik niet. Denk overigens niet dat ze mij, omdat ik een vrouw ben, voor laten gaan, daarvoor staat er te veel op het spel". In haar eerste racejaren trok Rinne, vaak slechts begeleid door haar va der, in een oud, rammelend bestel busje van circuit naar circuit. „Ra cen was toen niet gemakkelijk, maar ik heb doorgezet". Haar vast houdendheid werd beloond. Inmid dels maakt zij deel uit van een Ita liaans fabrieksteam. „Motorracen kost mij nu niets meer. Alles wordt tegenwoordig voor mij geregeld". Het enige dat haar nog met zekere regelmaat kwelt is heimwee naar pa en ma, haar broer, twee zusjes en het schitterende Finse land, waar zij uren door de uitgestrekte bossen kon dwalen. Op de Dom van Milaan raak je per slot van reke ning ook een keer uitgekeken. „Maar ik moet niet zeuren, ik heb hier nu eenmaal voor gekozen". Nee, een vaste vriend heeft ze niet. „Dat zou ten koste gaan van het ra cen". Taru Rinne: „Ik wist dat ik goed was.' VOORSCHOTEN (GPD) - Van Em- menes overleden! Hij zou in augustus aanstaande 92 zijn geworden en mocht, sinds hij zijn laatste jaren met zijn vrouw sleet in een verzorgings flat in Voorschoten, terugzien op een enorm arbeidzaam leven, gewijd aan de sport en heel speciaal aan de voet ballerij. Een encyclopedie schreef 12 jaar geleden over hem: „Wordt alge meen erkend als voetbalprofessor, wandelende encyclopedie en nestor van de Nederlandse voetbaljournalis- tiek. Vierde in 1974 gouden jubileum als journalist". Daar is geen woord verkeerd bij. Van Emmenes was een unieke man. Qua fa natieke belangstelling voor de voet ballerij en alles wat daarmee te maken had. Hoewel opgeleid voor scheikundig in genieur en afgestudeerd in Delft kwam hij in de journalistiek terecht, name lijk bij 'De Sportkroniek', het officiële orgaan van de KNVB (toen nog NVB). Hij is daar 21 jaar als redacteur geble ven, tot Kick Geudeker, prominent Amsterdams journalist, hem weg kocht naar het weekblad 'Sport', dat later 'Sport en Sportwereld' ging he ten. Op wat bij anderen de 'oude dag' heet, werd ir. Ad nog redacteur van 'Neerlands Voetbal', een KNVB-blad dat de plaats van De Sportkroniek had overgenomen. Ad van Emmenes was in de voetballe rij zeer allround. Behalve journalist en boekenschrijver was hij een kwart eeuw lang docent op trainerscursus sen, waar hij spelregelkennis en spel techniek doceerde aan bekende en on bekende vakmensen, tot aan Rinus Michels toe. Wat heeft hij in de sport NiET gedaan? Bijna 25 jaren lang is hij hoofdredac teur van het blad 'De Scheidsrechter' geweest. Hij ontwikkelde trouwens een aanzienlijk begrip voor het lastige vak van arbiter. Er waren collega's die vonden dat Van Emmenes de heren in het zwart wat al te nadrukkelijk de Pionier hand boven het hoofd hield. Hij was geen man die met de vuist op tafel sloeg. De beheerste overreding was verving Van Emmenes op uitstekende wijze. Hij was de enige vaderlandse sport journalist die bij een doelpunt van het Nederlands elftal een luchtsprong maakte. In hem hebben de liefhebber en de beschouwende verslaggever al tijd hand-in-hand gestaan. Ir A. van Emmenes hem liever. Bovendien had hij groot respect voor allen die zich aan arbitra ge waagden. De enige keer dat hij even van zijn geloof in deze afviel, was in 1966, toen Johan Cruijff door de DDR- scheidsrechter Glöckner tijdens de in terland Nederland-Tsjechoslowakije uit het veld werd gestuurd en Van Em menes (die het radioverslag deed) op ontzette toon uitriep: „Maar wat heeft die jongen nou helemaal misdaan?" Van radio gesproken: Van Emmenes creëerde ook op dat gebied een zekere faam voor zichzelf. Halverwege de ja ren dertig was Han Hollander de onge kroonde Koning op dit moeilijke ter rein. Hollander had flair, routine plus een uitmuntende microfoonstem. Maar toen hij een keer wegens fami lieomstandigheden was verhinderd, Als tv-commentator behoorde hij tot de pioniers, want samen met Jan Cot- taar en Aad van Leeuwen werkte hij in 1951 mee aan experimentele uitzen dingen uit Brabant, waar Philips in actie kwam met uitzendingen van PSV thuiswedstrijden die in een straal van 60 kilometer rond Eindho ven ontvangen konden worden en waarbij de verslaggevers vanuit een vrachtwagen achter het doel moesten werken. Hij leefde de laatste jaren teruggetrok ken in Voorschoten, maar tot voor kort bezocht hij daar nog amateurwedstrij den, al gingen zijn ogen sterk achter uit, zodat hij geen kranten meer kon lezen. Zijn liefde voor voetbal is hij trouw gebleven. Toen iemand hem vo rig jaar vroeg welke geheimzinnige macht hem altijd weer naar de voet ballerij trok, antwoordde hij: „Het is een ziekte".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 37