PZC Van oude geweren naar stingers en scuds week-u it/in 25 ZATERDAG 24 JUNI 1989 Raketten Shi'ieten Fiasco Nostalgie AFGHANISTAN/ r* PAKISTAN De Afghanen vechten weer gewoon tegen elkaar Is er eigenlijk nog oorlog in Afghanis tan? De winkeliers verkopen er Stella Artois, Sisi en andere genotmiddelen in blik. In de schappen ligt Franse parfum naast geconserveerde vis uit Nieuwzee- land, waarvan de uiterste verkoopdatum al lang verstreken is. Er zijn ook Chinese legershirts te koop die in de Volksrepu bliek zelf sterk aan populariteit hebben ingeboet. En in de boekhandel ligt 'Het le ven is vurrukkulluk' van Remco Campert alsmede 'Het was een vreemde nacht' van de zelfs in de Lage Landen nauwelijks ge kende Albrecht Goes. Begin dit jaar deden de Westerse diploma ten in Kabul definitief het licht uit in hun ambassades. Voordat zij op het vliegtuig stapten naar veiliger oorden, sloten enke le helderziende chargés d'affaires nog weddenschappen af. De Russische troe pen zouden op 15 februari het land verla ten en de vraag was slechts: wanneer valt het Afghaanse marionetten-regime? De Chinese vertegenwoordiger hield het op 15 maart, zijn Japanse collega prikte een mooie dag in augustus. Zelden was het corps diplomatique eensgezinder. De hei lige guerrillastrijders, de mujahedien, zouden Jalalabad en Kandahar verove ren, waarna Kabul hen als een rijpe vrucht in de schoot zou vallen. Eind juni, vier maanden na de geruchtma kende Russische aftocht, is Kabul nog al tijd niet stormrijp. In weerwil van de om singeling slaagde de regering erin de hoofdstad te blijven bevoorraden, waar door een opstand onder zijn inwoners uit bleef. De aanval op Jalalabad, die begin maart werd ingezet en volgens verzetslei der Gulbuddin Hekmatyar precies 72 uur in beslag zou nemen, is verzand. De voor spelling dat de regeringssoldaten massaal naar de mujahedien zouden overlopen, kwam niet uit. Abdul Wakil meent als minister van Bui tenlandse Zaken de beweegredenen van de vertrokken diplomaten als geen ander te doorzien. „Door hun ambassades te sluiten wilden de Westerse landen het ver zet een hart onder de riem steken. Het was een royaal geschenk aan de mujahedien, een poging ons te demoraliseren. De slui ting vormde onderdeel van een psycholo gische oorlogsvoering die zelfs de Poolse en Hongaarse diplomaten hier niet onbe roerd liet". Veinsden de Westerse diplomaten hun angst? Een achtergebleven Turkse colle ga denkt van niet. „Ze herinnerden zich nog de 'Kabul Catastrophe' uit de vorige eeuw. Talloze Britse ingezetenen werden toen met zwaarden en messen afgeslacht. Ik denk dat niemand kan ontkennen dat de Westerse diplomaten echt bang waren. Zelfs de Russen gaven onder vier ogen hun angsten toe". Voor de argeloze bezoeker is, ook in Ka- bul, de oorlog nog alomtegenwoordig. Vanuit de kale bergen die de stad in een eeuwige omsingeling houden, dalen ra ketten neer. Russische transportvliegtui gen moeten bij het landen en opstijgen nog altijd brandbommen afwerpen om het hittezoekende afweergeschut der mujahe dien te misleiden. De UN Staff House Club, deprimerend trefpunt van gefrus- teerde diplomaten, is omgeven door een metershoge muur van zandzakken. En voor de deur van het in oud-koloniale stijl opgetrokken Kabul Hotel hebben gewa pende obers post gevat. De meer gelouterde Afghanistan-kenner weet echter dat Kabul niet echt bedreigd wordt. Natuurlijk, er ontploffen nog auto bommen. Bulgaren worden nog aangezien voor Russen en krijgen messen in de rug geplant. Maar de droom die de Sovjets koesterden toen zij hun gemechaniseerde divisies uit het land terughaalden, lijkt uitgekomen: Afghanistan is geen tweede Vietnam geworden, hooguit een nieuw Li banon. Geen van de steden is ten prooi gevallen aan allah's heilige strijders. In Jalalabad, vlak bij de grens met Pakistan, wisten de mujahedien het strategische belangrijke vliegveld te benaderen, maar werden toen teruggeslagen. In Kandahar slaagde het regeringsleger erin stand te houden en in Herat is er sprake van een patstelling. De gemiddelde hoofdstedeling ten slotte, heeft nog nooit een mujahedien in leven den lijve mogen aanschouwen. „Ik zie niet in hoe het verzet deze oorlog kan winnen, zegt een vertegenwoordiger van UNGOMAP, de VN-organisatie die waakt over de naleving van het 'vredesak koord' tussen Pakistan, Afghanistan en de Sovjetunie. „De regering heeft tanks en een luchtmacht. Ik ben 15 jaar in het Mid den-Oosten gestationeerd geweest. Alle oorlogen daar zijn beslist door de lucht macht". Mazar-i-Sharif was ooit een ingeslapen provinciestadje, gelegen in een vruchtba re vlakte. Er was voedsel en later was er ook aardgas. Het stonk er omdat de stad was dooraderd met open riolen, maar wie de stank en de verzengende zomerhitte wilde ontvluchten, kon binnen de dikke muren van de imposante Hazratte Ali Moskee altijd nog de Koran bestuderen. Tegenwoordig wordt het geprevel der isla mitische schriftgeleerden in het godshuis overstemd door het hemelse gebulder der straaljagers. De oorlog heeft Mazar defini tief uit haai- slaap gewekt. De nabijheid van de Sovjetunie, slechts 50 kilometer noordwaarts, heeft het stadje getransfor meerd in een militaire basis zonder gelij kenis in Afghanistan. Op de luchthaven stijgt elke tien minuten een MiG- of Suk- hoi-bommenwerper op, de weg naar de stad is geplaveid met tanks, artilleriege- schut en ander rollend materieel. Hier lieten de Russen een groot deel van hun geavanceerde uitrusting achter toen zij half februari de deur achter zich terug trokken. Mazar werd gebrandmerkt als nieuwe hoofdstad voor het geval Kabul mocht vallen. Er werden drie verdedi gingslinies omheen gelegd en op de lucht haven zijn bulldozers nog altijd in de weer om nieuwe landingsbanen aan te leggen. Partijleider Said Tahtahir blaakt van zelf vertrouwen. In de boekenkast op zijn werkkamer, die de grootte heeft van een voetbalveld, prijken slechts 35 boeken: de Verzamelde Werken van Lenin. Maar Tah tahir, die twee maanden geleden vanuit Kabul in Mazar werd geparachuteerd, heeft zijn lesje geleerd. „Wij communis ten? Dat is een verzinsel van de Westerse pers. Wij zijn democraten". Het democratische imago moet verzoe ning met sommige mujahedien-groepen mogelijk maken. En inderdaad, van in slaande raketten of mitrailleurvuur is in Mazar geen spoor meer te bekennen. Het leven heeft er zijn gewone loop hernomen en wie de auto's en tanks uit het straat beeld wegdenkt, waant zich weer in de Middeleeuwen. „Inmiddels hebben 17 op positiegroepen hier de wapens neerge legd", zegt de partijleider. „In ruil daar voor hebben de dorpen die onder hun con trole stonden, van ons voedsel en benzine gekregen". Mazar-i-Sharif is van essentieel belang voor de bevoorrading van de hoofdstad. Vanuit de stad vertrekt elke dag een kon vooi van 300 vrachtwagens met Russische hulpgoederen naar Kabul. Het is een bar re tocht van 2 dagen die over de beruchte Salang Pas voert, waar de Sovjet-troepen bij hun aftocht voortdurend werden aan bevallen. „Er zijn bijna dagelijks overval len op het konvooi", zegt vrachtwagen chauffeur Mohammed Yassin. „Daarom wordt ieder konvooi begeleid door tanks. De trucks worden bestuurd door soldaten die veiligheidshalve burgerkleding dra gen. In burgerkostuum loop je minder ge vaar aangevallen te worden". Hoewel dagelijks ook 25 grote Iljoesjin- transportvliegtuigen op de luchthaven van Kabul landen, blijft de Salang-route de navelstreng waardoor de hoofdstede ling wordt gevoed. Na de Russische af tocht werd algemeen voorspeld dat de route afgesloten zou worden door het ver zet, dat zo de hoofdstad in een ijzeren wurggreep zou nemen. Maar zover is het nooit gekomen. De belangrijkste mujahedien-comman- dant in het gebied, Massoud, zegde royaal toe de voedseltransporten ongemoeid te zullen laten en meer weerbarstige com mandanten in de buurt van Kabul werd de wind uit de zeilen genomen door de aanleg van een nieuwe, beter te beveiligen weg. Welke concessies aan Massoud wer den gedaan, is nooit onthuld. „President Najibullah heeft eerst getracht Massoud om te kopen", weet een hoge VN-functio- naris. „Hij heeft hem zelfs het ministerie van Defensie aangeboden. Maar Massoud weigerde en eiste slechts in zijn eigen ge bied, de Pansjir Vallei, met rust te worden gelaten. Die eis willigde het regime maar al te graag in. Een oud spreekwoord zegt hier echter:Je kunt een Afghaan huren, je kunt hem niet kopen'. Massoud kan elk moment besluiten de Salang-route alsnog af te grendelen". Op de dag van het Khomeini's teraarde bestelling begint in de shi'ietenwijk van Kabul een indrukwekkende optocht. Van uit de hutjes die als lemen wangedrochten uit de steile berghellingen stulpen, dalen duizenden mensen af naar de hoofdstraat langs de rivier. Beneden vormen zich af zonderlijke demonstraties achter een ge meenschappelijke banier: een levens groot portret van de Iraanse imam. Voor op gaan de vrouwen in hun saffraankleuri- ge chadors daarna komen de mannen in hun grijze stofjassen en vervolgens de kin deren met ontbloot bovenlijf. Voor zover er nog iets te ontregelen valt in Kabul, zal de optocht de hele dag het ver keer ontregelen. Wat echter verbazing wekt, is het lankmoedige optreden van politie en leger die zich beperken tot het omleiden van auto's, ezels, koeien, tanks en schapen. Dat was in het recente verleden wel an ders. Bij de laatste optocht die door de stoffige straten van Kabul trok, begin ja ren '80, hadden de betogers de doorgang geblokkeerd gezien door geüniformeerde mannen met machinepistolen in de aan slag. Zonder enige waarschuwing was het vuur geopend op de voorste rij demon stranten en de verbijsterde massa telde tientallen doden. Maar in een vermetele poging de mujahe dien mild te stemmen heeft het regime van partijleider Najibullah zich nu be keerd tot de islam. De partijleider zelf, die eigenlijk Najib heet, heeft 'ullah' aan zijn naam toegevoegd 'zoon van god'. Hij laat zich geregeld zien in de moskee en toen Khomeini overleed, kondigde hij drie dagen van nationale rouw af. Minister van Buitenlandse Zaken Wakil werd in een vliegtuig met bestemming Teheran gezet, maar Iran, dat het islamitische verzet steunt, wenste niet aan de poppenkast mee te werken en weigerde de Afghaanse minister te ontvangen. Om zich de be schamende vertoning te besparen op de luchthaven van Teheran als een school jongen te worden teruggestuurd, moest Wakil besluiten het toestel aan de grond te houden. Hoe schijnheilig ook, het verzoenende be leid lijkt zijn vruchten te hebben afgewor pen. Nu de Russen zijn afgereisd en het re gime 'Het Kapitaal' voor de 'Koran' heeft verruild, zijn steeds meer mujahedien- commandanten bereid tot onderhande len. Tegelijkertijd verbreedt de kloof zich tussen de commandaten te velde en de po litieke leiders van het verzet, die vanuit hun luxueuse villa's in Pakistan de ene na de andere aanval verordonneren. „We zien nu dat de plaatselijke mujahe- dien-commandanten weerstand bieden aan de militaire bevelen uit Pakistan", zegt minister Wakil. „De aanval op Jalala bad geschiedde op instigatie van de lei ders in Peshawar. Maar op veel plaatsen kwamen de commandanten niet in actie, toen zij erachter kwamen dat het aanvals plan mede was opgezet door de Pakista- nen en de Saoedische Wahadi's. Ze wei gerden hun medewerking". De aanval op Jalalabad, waar de mujahe dien hun eerste regering op nationale bo dem hadden willen installeren, is om meer dan een reden in een fiasco verkeerd. „De mujahedien zijn niet alleen hopeloos ver deeld, ze hebben ook nog nooit gehoord van strategie en logistiek", zegt een VN- functionaris. Iedere generaal weet dat je per frontsoldaat zeven waterdragers no dig hebt. In Jalalabad zijn de mujahedien vlakbij het strategisch zeer belangrijke vliegveld gekomen, maar toen zij zich daar eenmaal hadden ingegraven was er niemand om hen van munitie, water en voedsel te voorzien". Voor de Russische aftocht werd algemeen aangenomen dat met het vertrek van de gedisciplineerde Sovjet-eenheden ook het laatste greintje betrouwbaarheid uit de doorsnee-regeringssoldaat zou verdwij nen. Het overlopen naar de mujahedien, ten tijde van de Russische bezetting een populair tijdverdrijf, zou een hoge vlucht nemen en sommige mujahedien-leiders voorspelden zelfs dat Jalalabad zou vallen zonder één schot. Het mocht niet zo zijn, en de spaarzame ooggetuigen van de aanval op Jalalabad weten waarom niet. „Ik zag met eigen ogen hoe ze op 8 maart honderden rege ringssoldaten die met de handen omhoog uit de loopgraven kwamen, door de muja hedien werden neergemaaid", verklaart een Brit. „Na dat incident zakte de animo om over te lopen tot het nulpunt. Niet dat elke overloper zo werd behandeld, maar de soldaten hadden in elk geval niet de garantie dat ze niet zouden worden afge slacht. Ze besloten zich dan maar liever dood te vechten". Het incident bij Jalalabad was niet enig in zijn soort. Eind vorig jaar gaven 75 rege ringssoldaten zich over toen de mujahe dien de grenspost Torkham innamen. De heilige strijders hakten hun krijgsgevan genen in mootjes, stopten deze in kratten en stelden een en ander olijk ten toon in de Afghaanse vluchtelingenkampen net over de grens. Bij een andere gelegenheid kreeg een een armige mujahedien opdracht 20 krijgsge vangenen, geblinddoekt en vastgebonden op stoelen, te executeren. De man had een arm verloren in de strijd en zou, zo meen den zijn kameraden, de executie met graagte voltrekken. Maar omdat hij met zijn ene arm de kalashnikov maar ternau wernood kon bedienen, werden de krijgs gevangen niet goed geraakt en stierven zij een langzame marteldood. Afghanistan was altijd een vergeten land, en zou dat waarschijnlijk ook zijn geble ven als de Russen het niet op een koude decemberdag in 1979 de actualiteit had den ingeschoten. De bezetting door het Rode Leger plaatste Afghanistan tien jaar lang in het brandpunt van de belangstel ling. Nu de Russische tanks definitief terug zijn gerold naar Moskou, ebt ook de belang stelling voor de oorlog weg. In het Inter continental Hotel zijn de journalisten nog steeds de enige gasten, maar hun aantal valt in het niet bij het aantal kelners. Het majestueuze Kabul Hotel, dat de omvang heeft van een paleis, heeft nog maar een paar kamers in gebruik. De belangstelling is verdwenen, de oorlog is gebleven, een oorlog die nu weer tussen Afghanen en Afghanen gaat. Maar terwijl zij hun blow-pipes, stingers en scuds in stelling brengen zullen de veteranen on der de strijders in nostalgie terugdenken aan de tijden dat de strijd nog met oude Lee Enfield geweren gevoerd werd. Cees van Zweeden Toen de laatste Rus Afghanistan had verlaten, wachtte de hele wereld met ingehouden adem op wat onvermijdelijk leek: de val van Kabul. Maar vier maanden na dato zit president Najibullah zelfverzekerder in het zadel dan ooit tevoren. Het vertrek van de Russen bracht de regeringssoldaten ertoe de rijen te sluiten; de mujahedien daarentegen verloren hun gemeenschappelijke vijand en zagen de aloude splijtzwammen terugkeren. Sloten de westerse landen wat al te voortvarend hun ambassades? Waarom bleef de alom verwachte desertie van Najibullahs soldaten uit? Hoe slaagde de regering erin het volk van Kabul zijn dagelijks brood te geven? Een reportage uit een land waar de klok weer gewoon tien jaar terug is gezet. Verzetsstijders en burgers bij het wrak van een Russische tank op de weg van Jalalabad naar de Pakistaanse grens. Betoging van Shi'ieten na de dood van Khomeini. Kinderarbeid in Mazar-i-Sharif. Belangrijke weg km300 Samarkand: jjermez Faizabad W AKH Kunduz •Mashhad' /Shibarghan Mazar< j) i-Sharif^Baghlan Maimana Salangtunnel Asadahad jfQala-i-Naw Charikarl y Chaghcharan ^KABljyJalalabad M Ghazni/ Gardez si:i [Khyberpas, Peshawar Kandahar^Kalat CHINA Lashkargah Quetta Zahédan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 25