TOUR Man blokkade tanks zou zijn geëxecuteerd fanii de PZC vandaag week-uit/in Tulsp Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! VVfO EN NMV WIJZEN AKKOORD AF SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) Paramaribo achter akkoord met Brunswijk Lubbers kandidaat lijsttrekker CDA WD-congres van de verwarring Vanochtend bewolkt 232e jaargang no. 141 Zaterdag 24 juni 1989 VERHUUR EG-top Drinkwater Automatisering Concurrentie Kerncentrale haagman advocaten DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en bonden hebben vrijdag na uren moeizaam onderhandelen overeenstemming bereikt over een cao voor de 200.000 werknemers in het ziekenhuiswe zen. Alle werknemers krijgen per 1 september dit jaar 3 pro cent loonsverbetering. Werknemers die onregelmatig werken krijgen 4,25 procent meer loon door verbetering van de onre gelmatigheidstoeslag. Daarnaast krijgen alle werknemers in augustus een bedrag ineens van ongeveer 300 gulden. AbvaKa- bo-onderhandelaar Adriaan Wirtz noemde het akkoord na mens de vier bonden „verdedigbaar en aanvaardbaar". Lljnbach Stichting ""'Mil' Streekziekenhuis Walcheren Tegen inlevering van deze bon bij twee brillen halen en maar één betalen! Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Evenals gisteren begint de dag met be wolking, maar ook vandaag zal er zon zijn. De middagtemperatuur wordt omstreeks 20 graden. De veranderlij ke wind is zwak tot matig. Wegens grote vraag nog enkele nieuwe ca ravans en vouwwagens beschikbaar. Kampeerauto's, caravans en vouwwagens. Kleine en grote bestelwagens. Gert Jan Theunisse Over precies een week gaat in Luxemburg de Tour de France '89 van start. Om exact 14.00 uur vertrekt de eerste renner vanaf het podium op de Place de Paris in de stad Lu xemburg voor de proloog over 7,8 kilo meter. In deze bijlage wordt vooruitgeblikt op de komende Tour. Inter views met onder anderen Gert-Jan Theunisse (woens dag beslist hij of hij start in de Tour na zijn val in de Ronde van ZwitserlandPedro Del- gado en Steven Rooks, maar ook gesprekken metAnja Raas en Marjan Priem, de vrouwen van de Zeeuwse ploegleiders in de Tour. Be EG-top in Madrid wordt doorslaggevend voor Europa. PAGINA 4 De slechte drinkwaterkwali teit vraagt snel drastische maatregelen. PAGINA 7 De provinciale staten gaan ak koord met de automatisering bij de PSD. PAGINA 9 De Hogeschool krijgt een half miljoen gulden om de concur rentie met andere instituten aan te kunnen. PAGINA 11 Borssele is een dorp, geen kerncentrale... PAGINA 13 Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3,5 en 7. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 6. Provincie: 9,11,13,15 en 17. Sport: 35, 37 en 39. De Camera Obscura te kijk Zeeuwse tuinparadijzen Poëzie van een mysterieuze Tartaarse Broedertwisten door Joost Niemöller De taal van de Europese minder heden Waar bleef de vader van Saskia en Jeroen? Ver sierkunst: meer veren bete kent meer status Kinder- boekenkunde Het dubbelle ven van filmster Cary Grant Afghanistan heeft de klok tien jaar teruggezet Denkspor ten en puzzel. PAGINA 21, 22, 23, 24, 25 en 27. Advertentie ROTTERDAM DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met een wettelijk verplichte jaarlijkse milieukeuring voor auto's. De milieukeuring geldt voor alle auto's van vier jaar en ouder. Het is de bedoeling dat de keuring al volgend jaar verplicht wordt. Vooralsnog zal de keuring door de garages worden uitgevoerd. Door de keuring te combineren met de Algeme ne Periodieke Keuring (APK) kunnen de kosten volgens het kabinet relatief laag worden gehouden. Hoeveel de keu ring precies zal gaan kosten weet men op het ministerie van milieubeheer nog niet te vertellen. In 1993 wordt bezien of de milieukeuring afdoende werkt. Hiertoe worden steekproeven langs de weg gehouden. Wanneer blijkt dat gebreken in de garage niet worden ont dekt en verholpen wordt de keuring verzwaard. Daarvoor zullen dan meer centrale keuringscentra in het leven wor den geroepen. In net besluit permanente eisen motorrijtuigen luchtver ontreiniging wordt een verbod op verandering van het emissiesysteem opgenomen en wordt het maximaal toege stane CO-percentage bij een stationair draaiende motor verlaagd van 4,5 naar 3,5 procent. De Bovag vindt het besluit van het kabinet voor een wette lijk verplichte jaarlijkse milieukeuring voor auto's van vier jaar en ouder „een goed plan". De Bovag heeft zijn mede werking toegezegd om in nauw overleg met het ministerie van VROM een milieukeuring in te voeren. Plannen voor speciale keuringscentra die zouden moeten worden opgericht als de autobedrijven er niet in zouden slagen de auto's goed op milieu-aspecten te keuren, vindt de Bovag uit de lucht gegrepen. „Immers, de autobranche heeft met de invoering van APK voor personenauto's sinds 1985 aangetoond goed zulke keuringssystemen te kunnen uitvoeren." Principe-akkoord in cao-ziekenhuiswezen AbvaKabo, CFO, FHZ (hoger perso neel) en GOB (gespecialiseerde beroe pen) raadplegen begin volgende week hun leden over het akkoord. De bon den verwachten dat de leden, het ak koord zullen goedkeuren, omdat het uiteindelijke resultaat beter is dan het pakket dat de kaderleden afgelopen donderdag als voldoende beoordeel den. „Met name de eenmalige uitke ring is een flinke meevaller", aldus Wirtz. Door een extra bijdrage van de werkgevers is ook de onregelmatig heidstoeslag beter uitgevallen dan was verwacht door de bonden. De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV) heeft het cao akkoord niet ondertekend en is uit het overleg gestapt omdat de 5 procent loonsverbetering niet werd gehaald. Namens de werkgevers, verenigd in de Nationale Ziekenhuisraad (NZR), zei onderhandelaar drs. C. Meijers dit „geen serieuze manier van onderhan delen" te vinden. De NMV gaat nu haar leden benaderen met het advies om tegen het cao-akkoord actie te voeren. Ook de actiegroep voor Verpleegkun digen VVIO is het niet eens met het be reikte akkoord omdat pensioengeld wordt gebruikt om de loonsverbete ring te betalen en er geen bijzondere positie voor verpleegkundigen en ver zorgenden is overeengekomen. VVIO- woordvoerster J. Diesveld noemde het akkoord „gegoochel met cijfers". Een aantal boze aanhangers van de VVIO blokeerde uit onvrede over het niet ha len van de 5 procent vrijdagochtend enige tijd de hoofdingang van het NZR-gebouw in Utrecht. De VVIO roept zijn sympathisanten op volgen de week tijdens de ledenraadplegin gen tegen het cao-akkoord te stem men. Omdat de salarisverhoging september ingaat, terwijl de cao van af april dit jaar geldt, krijgen alle werknemers in augustus een uitke ring ineens van ongeveer 200 gulden, overeenkomend met 2 procent van de loonsom. Daarnaast zijn er in het akkoord af- (Van onze correspondent) BUDAPEST Het gevecht om de lei ding van de Hongaarse communisti sche partij was gisteravond nog niet beslecht. Er zijn echter de nodige aan wijzingen dat de hervormers in de partij er niet in zullen slagen partij pas in Karoly Grosz leider Karoly Grosz uit het zadel te wippen. Grosz zelf hield tijdens de be sloten zitting een lange toespraak over de politieke situatie in het land en de interne partijproblemen. Gisteravond werd bekendgemaakt dat de vergadering vandaag zal wor den beëindigd met wijzigingen in de top van de partij. Aan deze schaarse informatie werd toegevoegd dat de zit ting dan vermoedelijk openbaar zal zijn. Dit kan erop duiden dat Grosz, na zich eerst verzekerd te hebben van vol doende steun, vandaag voor het oog van de tv-camera's om een motie van vertrouwen zal vragen. Hij deed dat, met succes, ook op een vorige vergade ring van het Comité. Grosz heeft de laatste weken hevige kritiek gekregen van zowel conserva tieven als hervormers in de partij, om dat hij voortdurend van standpunt verandert. Een van zijn rivalen in de partijleiding, de radicale hervormer Imre Pozsgay, heeft deze week in de onderhandelingen met de oppositie aangekondigd dat er volledig vrije ver kiezingen zullen komen in Hongarije. Grosz schitterde bij die gelegenheid door afwezigheid, de partij is zeer ver deeld over deze kwestie. TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 0,10-4365233 LENINGRAD (AP) - Twee militaire musici, een Amerikaan (links) en een Rus geven op de bef aamde Nevski Pros- pekt in Leningrad een trompet-solo weg. Het trompetspel was onderdeel van een ongewoon concert: een gezamen lijk optreden in de havenstad van het orkest van de Amerikaanse kustwacht en de muziekkapel van het militaire district van Leningrad. De Amerikaanse musici kwamen naar Leningrad met het zeilend opleidingsschip van de kustwacht, de 'Eagle' spraken gemaakt over verlichting van de werkdruk. De Nationale Zieken huisraad en de bonden AbvaKabo, CFO, GOB en FHZ vragen het kabinet 90 miljoen gulden (1 procent van de loonsom) beschikbaar te stellen ter vergroting van het aantal arbeids plaatsen in de instellingen. Als ook in de academische ziekenhuizen en de overheidsziekenhuizen meer werkne mers worden aangesteld, komt dat be drag op 130 miljoen gulden. Het kabi net heeft toegezegd voor het zomerre ces een besluit te nemen over extra ar beidsplaatsen in het ziekenhuiswezen. Op het gebied van arbeidsmarkt, werkgelegenheid en opleiding wordt gestreefd naar een covenant met de overheid. Daartoe willen NZR en bon den een speciaal bedrijfstakfonds stichten, waarin overheid, werkgevers en bonden samenwerken. PEKING (AP) - De Chinese man, die op 5 juni op de Cangan Boulevard vier tanks de weg naar het Plein van de Hemelse Vrede versperde, zou zijn geëxecuteerd. Dit melden Chinees-ta lige kranten in Hongkong en New York. De man klom op de voorste tank en sprak korte tijd met de bemanning waarna hij door omstanders werd weggevoerd. De rechtbank in de Zuidchinese stad Changsha heeft donderdag zes men sen ter dood veroordeeld. Zij zijn on middellijk geëxecuteerd. Dit heeft het officiële Chinese persbureau Nieuw China vrijdag bekendgemaakt. Niet bekend is aan welk strafbaar feit zij schuldig waren bevonden. De politie in Peking heeft vrijdag raz zia's uitgevoerd in enkele universitei ten in Peking. Daarbij zijn minstens 17 docenten en studenten gearresteerd, zo is uit Chinese bron vernomen. De razzia's houden verband met de landelijke klopjacht op voortvluchti ge Chinezen die betrokken waren bij de begin juni met bruut geweld onder drukte democratische beweging. Die beweging had haar hoofdkwartier op universiteiten in Peking. De klopjacht heeft al tot ruim 2000 ar restaties geleid, hoewel de officieuze cijfers veel hoger liggen. Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vlisaingen Tel. 01184- 1S8I0 UTRECHT (ANP) - Het CDA-partijbe- stuur heeft vrijdag premier Lubbers gekozen tot kandidaat-lijsttrekker voor de Tweede-Kamerverkiezingen op 6 september. Dit heeft een woord voerder van het bestuur vrijdag avond bekendgemaakt. De gemeentelijke afdelingen van het CDA kunnen officieel nog tot 10 juli te genkandidaten stellen. Op de partij raad van 14 en 15 juli vindt de definitie ve verkiezing van de lijsttrekker plaats. Het partijbestuur heeft verder de CDA-ontwerplijst voor de Tweede Kamer vastgesteld. De volgorde van de eerste 62 kandidaten is ongewijzigd gebleven ten opzichte van eerdere be sluitvorming. (Advertentie Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van donderdag 29 juni a.s. vanaf 17.00 uur tot woensdag 5 juli a.s. 8.00 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. (Advertentie) (Geldig t m I juli 1Q8Q Het montuur dat u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. De gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode drie hoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. X. Middelburg, Goes, Hulst, Bergen op Zoom In de Gouden Gids vindt u de adressen. Vlissingen, I Terneuzen, Roosendaal. _028j Met de schrik nog in de l ■wj ivi benen van de verplette- rende nederlaag bij de Euro- stembus is de WD gisteren - naar Amersfoort getogen voor het tweedaags congres, dat het programma moet vaststellen voor de Tweede Kamerverkiezingen in sep tember. Dat is natuurlijk moed verza melen, want het is het congres-van- de-verwarring. Het bewuste program ma (onder de veelzeggende titel 'Een kansvolle toekomst. Naar een nieuw evenwicht.') ligt er al sinds maart van dit jaar, toen alles in Den Haag nog ta melijk rustig was. Een commissie on der aanvoering van oude rot Toxopeus had daarin een koers uitgezet, die een milder en sociaal-liberaler richting uit ging dan ruim een jaar eerder viel te bespeuren in het 'Liberaal bestek voor de jaren '90'. De programmamakers van de VVD konden in de vroege lente nog bogen op zeven jaar van tamelijk succesvol kabinetsbeleid, waarin alles bij elaar toch een leuke oogst was bin nengehaald. Maar er is sindsdien van alles gebeurd, wat de WD niet in de kouwe kleren is gaan zitten. Voorhoe ves geforceerde val van het kabinet, de helse heibel in de top van de partij, het vertrek van prima donna Smit-Kroes en de diepe kniebuigingen van Nijpels, de pogingen in de Middelburgse Schouwburg om de scherven bijeen te vegen en tenslotte het pak slag van de kiezers bij de 'peiling' voor het Euro pees Parlement, vorige week. Aan het verdofte imago heeft de WD dus het nodige op te poetsen. Vooral omdat de achterban niet meer precies weet hoe het nu eigenlijk zit met en binnen de WD. Van Smit- Kroes kreeg het publiek vaak te horen dat 'je geen omelet kunt bakken zon der eieren te breken'. Maar de WD heeft de afgelopen maanden nogal wat eieren gebroken die de partij beter nog even in het mandje had kunnen laten zitten: de omelet die nu op tafel staat ziet er kennelijk niet uitnodigend ge noeg uit. Opvallend genoeg heeft de jongste stembusuitslag laten zien dat tal van teleurgestelde WD-kiezers hun heil hebben gezocht bij de coali tiepartner van twee opeenvolgende kabinetten-Lubbers, het CDA. Waar uit alleen maar kan worden opge maakt dat Voorhoeve in zijn hardnek kig verzet tegen de afschaffing van het reiskostenforfait (het breekpunt bij de val van het kabinet) de eensgezind heid binnen zijn Tweede Kamerfractie als een te heilig gegeven heeft be schouwd. Bovendien heeft het geruzie achter (weliswaar gesloten) ramen en deuren, dat daarna in de hoogste re gionen van de partij losbrak, ook haar uitwerking niet gemist. Politici die te veel met zichzelf bezig zijn en de kiezer weinig meer te bieden hebben dan de verbazing van het toekijken, krijgen daarvan op termijn de rekening gepre senteerd. Met het congres van dit weekend zal de WD dus een poging moe ten ondernemen om geloofwaardig heid terug te winnen. Eenvoudig zal dat niet zijn, want de gebeurtenissen van de laatste tijd hebben duidelijk ge maakt dat de onrust uit de dagen van Nijpels' verwijdering als fractieleider per saldo nog steeds niet voorbij was. En die onderhuidse (soms zelfs openlij ke) strijd om het leiderschap binnen de partij heeft veel gefrustreerd wat werkelijk politiek belangrijk is. De WD kampt met onduidelijkheid naar de kiezer toe. Een echte keus tussen rechts of sociaal-liberaal wordt niet ge maakt. Het voorliggende programma van de WD is bij de 'tegenstanders' in de komende verkiezingscampagne niet als 'een ruk naar rechts' overgeko men, maar het politiek handelen van de WD-kopstukken ademt nu ook weer niet direct een geest van beweeg lijkheid. Over het milieu wordt in het programma veel behartigenswaardigs gezegd, maar huidig milieuminister Nijpels moet ermee leren leven dat de partij hem in zijn voortvarend beleid afremt. Lijsttrekker Voorhoeve moet de campagne in met de handicap van kabinetten-breker, iets wat de kiezer hem vorige week in ieder geval niet in dank heeft afgenomen. Alles bij elkaar een herstelprogramma voor de eigen beeldvorming, dat er niet om liegt. De WD zal er een zware dobber mee heb ben. vdM. (Van onze correspondent PARAMARIBO De Surinaamse re gering heeft het akkoord bekrachtigd dat twee weken geleden werd geslo ten tussen het Junglecommando van Ronnie Brunswijk en Assemblée- voorzitter Jagernath Lachmon. Op het Franse eiland Portal in de Maro- wijnerivier werd een „beëindiging van de vijandelijkheden" overeenge komen. Daaraan waren gekoppeld de opheffing van de noodtoestand in Oost-Suriname, de terugkeer van vluchtelingen uit Frans-Guyana, we deropbouw van het binnenland en tussentijdse verkiezingen voor de oorlogsdistricten. Lachmon had met Brunswijk afge sproken dat de regering „mede-goed keuring" zou verlenen aan het ak koord. De regering-Shankar heeft zich nu „ten volle achter de overeenkomst gesteld" en zal op korte termijn een re geringsdelegatie samenstellen die ver dere besprekingen met Brunswijk zal voeren om te komen tot duurzame vre de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1