PZC Borssele is een dorp, geen kerncentrale... Chemieconcernswerken samen voor vakopleiding VLOOfi LlAR-M provincie ZATERDAG 24 JUNI 1989 1 3 ONDERZOEK: PLAATS VOOR TWEE Concurrentie Spoeling MUZIEKVERENIGING WISSENKERKE VIERT EEUWFEEST Stadswandeling door Middelburg op cassette Tweede zeilrace voor bruine vloot op rede Veere ONDERZOEK POLITICOLOGEN: Kaloot Verhalen Ringrijderij in Biggekerke wf>ie nan heefj &el\\k PAf als ysteeds VERHALEN in de KRANT zbf over .5Mog, pan schrikt patonze. a ik 2e6 alt dp -jt noet (5een Slapende honden klik in het ruhroebiep z>jn heus wel wat l/ervuiuna &ewenv. vat MERKEN ze echt niet als te hier. KONEN laat ze toch KEER aelooenj By the WAy.—, Hoe. /s't met ma Hotels gaan strijd aan in Vlissingen VLISSINGEN - Het oude Strandhotel aan de Boulevard Evertsen in Vlissingen maakt na oktober of vanaf begin maart volgend jaar plaats voor een volledig nieuw vijf sterren-hotel. B. Stegeman, eigenaar van het Strandhotel, maakte dit vrij dag bekend. De Vlissingse boulevards tellen - als alle plannen doorgaan - aan het begin van de jaren negentig drie moderne, kwalitatief goede hotels: Britannia, een vernieuwd Strandhotel en een nieuw hotel van Bouwmaatschappij Ufkes Apeldoorn naast de Zeevaart school. Onderzoekers hebben vastge steld dat aan de boulevards maar voor twee grote hotels plaats is. Stegeman, projectontwikkelaar in het Brabantse Te teringen, was vorig jaar de kandidaat-bouwer van het nieuwe hotel waarvoor de firma Ufkes zich nu heeft opgeworpen. Gemeente Vlissin gen sloot met hem een contract af, maar verbrak enkele maanden later deze overeenkomst. Stegeman zou niet aan zijn verplichtingen hebben voldaan. De door de gemeenteraad goedgekeur de overeenkomst kwam echter niet overeen, vertelde de kandidaat-pro jectontwikkelaar, met het contract dat hij was overeengekomen met het college van burgemeester en wethou ders. Stegeman heeft na de verbreking van het contract geen juridische stap pen ondernomen, maar is verder ge gaan met een nieuwbouwplan voor het Strandhotel. De Brabantse projectontwikkelaar wil het Strandhotel verbouwen tot een vijf sterren-hotel met tachtig kamers, een verdubbeling van het huidige aantal. De investering bedraagt twaalf mil joen gulden. Stegeman is nog druk be zig met afronding van de plannen en heeft nog geen bouwaanvraag inge diend. Vlissingen heeft aan een ver bouwing van het Strandhotel de voor waarde gesteld dat de huidige omvang moet worden gehandhaafd. Stegeman houdt zich aan die eis. Hij blijft met zijn voorstel binnen de nor men die zijn vastgelegd in het bestem mingsplan. De Brabander meldde vrij dag concurrentie van Britannia en het nieuwe hotel van Ufkes zonder meer aan te kunnen. „Ik neem aan dat Ufkes weet wat hij doet, maar het Strandho tel is het enige met strand voor de deur. Als het vernieuwde Strandhotel aanloopverliezen maakt, sta ik voor de tekorten in. Voor mij staat namelijk voorop: de ontwikkeling van de Vlis singse boulevards." Twee en niet drie hotels kunnen, vol gens onderzoekers, renderen aan de Vlissingse boulevards. Stegeman er kende dat. „Dat is ai heel lang bekend bij de gemeente en de provincie. Het is niet juist, drie grote hotels. Ik wilde op de plek van Ufkes bouwen, maar die kans is mij ontnomen. Ik ben be reid alsnog te praten met de gemeente Vlissingen over de grond bij de Zee vaartschool, anders blijft het Strand hotel waar het zit. Ufkes of Britannia gaan er dan aan. Het Strandhotel niet, want dat ligt gewoonweg beter." De projectontwikkelaar ontkende ran cuneuze gevoelens te koesteren. „Al les is mensenwerk. Ik ben terugge worpen op de oude lokatie en ga daar iets moois van maken." Wethouder D. J. P. Bruinooge van eco nomische zaken was vrijdag nog niet op de hoogte van Stegemans plannen. Hij deelde mee de bouwvergunning- aanvraag af te wachten en noemde de voorwaarden waaraan de gemeente die zal toetsen: de nieuwbouw moet gebeuren binnen de huidige eigen domsverhoudingen, de parkeercapa- citeit wordt in ogenschouw genomen mèt de architectonische en stede- bouwkundige vormgeving. Bruinooge vreesde niet dat de voor stellen voor het Strandhotel de ge meentelijke partner Ufkes zullen af schrikken. „De kans dat dit zou plaats vinden, is onderkend. Voor Ufkes is dat geen beletsel geweest met zijn ei gen plannen te komen." De wethouder waagde zich niet direct aan een uit spraak of aan de boulevards plaats is voor drie grote hotels. „Ik wil mij niet mengen in het vrije spel der maat schappelijke krachten, 't Zal van het hotelmanagement afhangen. Aanbod schept ook vraag. De gemeente Vlis singen wil een nieuw vier sterren-hotel aan de Boulevard Bankert en dat komt er dankzij Ufkes." De heren M. de Box (opleidingsfunctionaris M T.), A. Koole hoofd pz Herculesen C. Beinsdorff hoofd pz Hoechstvlnrondertekenen de overeenkomst. J. Swinkels kijkt of alles naar wens verloopt. MIDDELBURG - Vertegenwoordi gers van de bedrijven M T Che micals, Hoechst en Hercules heb ben vrijdag een samenwerkings overeenkomst getekend, die leidt tot een gezamenlijke opleiding in de proces-industrie. Dat gebeurde in het Centrum Vakopleiding tech nische beroepen in Middelburg. Het gevolg van de overeenkomst is dat leerlingen van het Centrum ver zekerd kunnen zijn van een stage plaats bij een van de drie bedrijven. Het gaat om 45 a 50 stagières per jaar. Het geheel vindt plaats onder auspiciën van het Arbeidsbureau Walcheren. De overeenkomst werd gekend onder het toeziend oog van Arbeidsbureaudirecteur J. Swin kels. Al in 1986 bleek er behoefte te zijn aan een eigen vakopleiding in de proces-industrie in Midden- en Noord-Zeeland. Vorig jaar is de zo geheten Vapro-opleiding in het Centrum Vakopleiding van start gegaan. Daarnaast worden er zes vrouwelijke process-operators op geleid in samenwerking met de Jan- neke Dierx-school. „In de toekomst zal niet alleen wor den opgeleid tot process-operator, maar ook voor mechanisch opera tor en op termijn wordt gedacht aan de opleiding tot operator in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie. Het Centrum Vakopleiding zal zich sterk maken om deze opleidingen te realiseren en ervoor zorgen dat er een goede afstemming bestaat tus sen de opleidingsbehoefte van de werkgevers in Noord- en Midden- Zeeland, de opleidingswensen van de bij de arbeidsbureaus ingeschre ven werkzoekenden én de mogelijk heden die de regionale arbeids markt te bieden heeft", vertelde Swinkels gisteren. Namens de drie bedrijven zei drs C. Beindorff (hoofd personeelszaken bij Hoechst): „Op MBO- en HBO-ni- veau is er nog geen regionale oplei ding op dit gebied, daarom vinden wij deze mogelijkheid een zeer goe de zaak. Er is een enorme behoefte aan. Vooral als je bedenkt dat we in de jaren negentig een chronisch te kort aan vaklieden op het gebied van process-operating verwach ten". Geconcentreerd musiceren de basisschoolleerlingen mee met de 100-jarige muziekvereniging Apollo. WISSENKERKE - De jubilerende muziekvereni ging Apollo in Wissenkerke was vrijdagavond tij delijk uitgebreid met pakweg 100 jeugdleden. De kinderen, leerlingen van de basisscholen in Wis senkerke en Geersdijk, gaven samen met het hon derdjarige Apollo een concert ter afsluiting van een muziekproject. De leerlingen hadden zelf mu ziekinstrumenten gemaakt voor dit optreden. Op school hadden de kinderen vier weken lang re gelmatig aandacht besteed aan muziek. Zo wer den liedjes geleerd en kwamen leden van Apollo demonstraties geven op school. De vereniging had samen met de schoolkinderen enkele fanfarenum mers ingestudeerd, die vrijdagavond ten gehore werden geven in de feesttent aan de Sportlaan in Wissenkerke. Eerder liepen de kinderen samen met Apollo al musicerend een ronde door het dorp. MIDDELBURG - De Middelburgse WV introduceerde vrijdag op het ramschip 'De Schorpioen' haar stads wandeling per walkman. Een nieuwe mogelijkheid om de stad te bezichti gen naast de al bestaande stadswan delingen met een gids. „De walkman is een uitkomst voor de toerist die op eigen houtje, in een eigen tempo een stadswandeling wil maken", zei VW-voorzitter H. M. J. Bogaert. Hij overhandigde het eerste exemplaar (een cassette met walkman) aan de Middelburgse burgemeester mr C. G. J. Rutten. Bogaert benadrukte dat Middelburg de eerste stad is die het walkmantoe- risme in Zeeland introduceert. „In ste den als Den Haag, Maastricht en Dor drecht is het fenomeen reeds bekend", zei Bogaert. De Middelburgse route start op de markt voor het VW-kan- toor en leidt via het stadhuis en de Lange Noordstraat naar het Sint An- theunisstraatje, waar Middelburgs enige hofje ligt. Vandaar gaat de route naar de abdij en eindigt via Spanjaard- straat, Dam, Bellinckstraat en ver schillende Middelburgse kaaien weer bij het VW-kantoor. De wandeling duurt ongeveer drie kwartier. Cassette en walkman zijn bij het VW-kantoor voor 5,- te huur. Na afloop van de wandeling is het ook mogelijk de cas sette te kopen. Gemeente-archivaris drs P. W. Sijnke heeft de tekst voor de toeristische wandeling geschreven. De cassette is gemaakt door het Utrechtse bedrijf Frans Van Der Drift Producties. De kosten van het project bedroegen cir ca zesduizend gulden. VEERE Zaterdag 8 juli wordt op de rede van Veere de tweede zeilrace voor traditionele bedrijfsvaartuigen, de zogenaamde bruine vloot, gevaren. De wedstrijd wordt georganiseerd door Zeilvloot De Zeeuwse Stromen in Zierikzee, die al een aantal jaren ook tekent voor de Oosterscheldera- ce. De start is omstreeks 10.30 uur en de finish valt tussen 15.00 a 16.00 uur. Om 17.00 uur worden de prijzen uitgereikt in het gebouw van de jachtclub Veere. De organisatie verwacht zo'n twintig deelnemende schepen, waaronder tjal ken, klippers, kotters, en botters. Ge gadigden kunnen meevaren met de ra ce. Directeur F. Buys van hotel Britannia aan de Boulevard Evertsen reageerde vrijdag nuchter op alle plannen voor nieuwbouw, ,,'t Is prachtig, maar ik moet eerst nog zien of de hotels er ko men. We zullen dan allemaal wat op moeten schikken, want de spoeling wordt dan dunner. Je blijft in Vlissin gen zitten. Twee maanden per jaar zit je vol. 't Zal van de prijsstelling en presentatie afhangen wie het beste boert." Buys wil in Britannia, een vier ster ren-hotel, ook wat veranderen. Een aantal kamers wordt na het zomersei zoen op vijf sterren-niveau getild en hij heeft nog een optie op 35 nieuwe ka mers, een verdubbeling van het huidi ge aantal. „De bouw van de kamers zal", vertelt Buys, „geen jaren meer op zich laten wachten." BORSSELE - Wie op zomerse een dag het dorp Borssele binnenrijdt - met het mooie, rechthoekige en vooral lommerrijke plein, de statige pastorie tussen de bescheiden woningen, de kinderen rond de vaete en de bijna voorwereldlijke rust rond de kerk - is geneigd te concluderen dat hier de laatste vijftig jaar niets is veranderd. De moderne auto's, de brommers, de buurtsupermarkt en de graffiti hinde ren die indruk niet. En voor wie dan nog speciaal gekomen is om te verne men of de mentaliteit van de inwo ners werkelijk zo gezagsgetrouw is dat de vestiging van kerncentrales en opslaggebouwen voor radio-actief af val zonder mopperen wordt geaccep teerd, leiden de eerste contacten tot dezelfde conclusie. Maar schijn bedriegt en in Borssele moet je van goeie huize komen om door die schijn te breken. Chris van der Borgh en Jon Marree - de één afgestu deerd, de ander daarmee bezig, in de politicologie aan de Universiteit van Amsterdam - is dat gelukt. Zij onder zochten de veranderingen in Borssele gedurende de laatste twintig, vijfen twintig jaar. Op de weerslag van het onderzoek: „Borssele is geen kerncen trale, het is een dorp" studeerde Chris van der Borgh af. Betrokkenheid bij het kernenergie vraagstuk en de mare dat Borsselaren gewend zijn omstreden industriële projecten in alle vriendelijkheid in hun omgeving te ontvangen, vormden voor Chris van der Borgh en Jon Marree de aanzet om in het Zuidbelandse dorp hun onderzoek te gaan doen. „Maar het was vanaf het begin duidelijk de opzet om de dorpsgemeenschap veel breder te leren kennen dan in de be trekkingen tot de kerncentrale. Die centrale maakt deel uit van de veran dering, in de economie, in het denken, in de welvaart, maar net als Hoechst, Pechiney, de crisis in de landbouw en de gemeentelijke herindeling," zegt Chris van der Borgh. Een serie van 24 diepte-interviews met alle 'soorten' Borsselaren, van alle denominaties en maatschappelijke geledingen, leverde hem niet alleen een uiterst leesbaar en interessant onderzoeksverslag op, maar ook een waardevolle vriend schap. Al in de inleiding staat het dui delijk te lezen: Borsselaren zijn in de eerste plaats ontzettend aardig. Maar daarom was het de onderzoekers niet begonnen. Ze wilden een beeld krijgen van het dorp Borssele, hoe het veranderde en wat de dorpsbewoners daarvan vinden. Het tijdsbestek waar in ze hun interviews afnamen wordt, toevallig, begrensd door twee voor Borssele uiterst belangrijke gebeurte nissen: de 'nooit-meer Tsjernobyl-de- monstratie'in het voorjaar van 1987 en de oprichting van de dorpsraad in ja nuari 1988. De twijfel, het totale ge brek aan vertrouwen in het democra tisch functioneren van de overheid, door de onderzoekers als bindend ele ment in de interviews herkend, kwam toen met een verpletterende eenstem migheid naar buiten. Chris van der Borgh en Jon Marree be ginnen met een overzicht van de ge schiedenis. Van schorren naar een be dijkt eiland. Van moeizaam ploeteren in de zware klei naar een ontsloten Zeeland. Van de industriële ontwikke ling die Borssele, ondanks het aanvan kelijke verzet van het provinciebe stuur, vroeg of laat wel moest aan doen. De onderzoekers laten de Bors selaren zelf het verhaal doen: in de landbouw, waar het grootste deel van de bevolking zijn boterham moest ver dienen, was geen werk meer. De ontei gening van landbouwgrond voor de ontwikkeling van het Sloegebied riep bij de boeren en boertjes wel emotione le bezwaren op maar die werden goed gemaakt met een puike prijs per vier kante meter. Bovendien waren de Borsselaren nuchter genoeg om in te zien dat de spoeling alleen maar dun ner zou worden als ze niet de kans zou den grijpen die een baanje bij Hoechst, Pechiney of Total hen bood. Ze waren blij met de industrie en dus met de kerncentrale, die het allemaal mogelijk moest maken. Met weemoed zagen ze hun Kaloot verdwijnen. waar ze allemaal leerden zwemmen, leerden vissen, waar ze lamsoor en zeekraal sneden, waar ze kruukels raapten en waar nu de eerste Neder landse commerciële kerncentrale verscheen. Toch ook een ding dat me nig Borsselaar met een bescheiden trots vervulde. En last hebben ze er nooit van gehad. De centrale stinkt niet, er komt geen rook uit en je hoort 'm zelden. Dat is meer dan je van an dere industrieën kunt zeggen. Tsjemobyl en, met terugwerkende kracht, de vrolijke voorlichting waar mee de komst van de centrale was be geleid, hielpen de twijfel te zaaien, die uiteindelijk de dorpsraad aan de bel deed trekken. „Het is waar," zegt Chris van der Borgh, „de Borsselaren zijn nimmer bij het gemeentebestuur op hun strepen gaan staan om geïnfor meerd te worden. Zé hadden er geen flauw benul van dat het een deel van de Borsselepolders was, vlakbij, waar de gemeente een afvalopslaggebouw wilde helpen zetten. Er werd gespro ken over het Sloegebied en het Sloe, weet iedere Borsselaar, lag aan de an dere kant van de dijk. Uit het late tijd stip waarop de realiteit tot de inwo ners doordrong, kun je concluderen dat het contact tussen gemeentebe stuur en bevolking minimaal, zoniet nihil, was. Je kunt je afvragen in hoe verre dit het gemeentebestuur goed uitkwam". De komst van de kernenergiecentrale in Borssele werd door het merendeel van de inwoners van het dorp met instem ming begroet, zo concluderen onderzoekers Chris van der Borgh en Jon Marree. Het verhaal van de kerncentrale is er één, in het onderzoek staan vele ver halen, anoniem opgetekend uit de monden van een kleurrijke bevol king. Over de sociale controle in de gereformeerde gemeente, over de ver meende betaling van anti-kernener giedemonstranten, over verborgen te levisies en over bijnamen. Sommige onderwerpen krijgen een belichting van alle kanten in een soort raamver telling die de lezer doet smullen. Chris van der Borgh en Jon Marree zijn van plan het onderzoek in boekvorm uit te geven zodra de op- en aanmër- kingen van de geïnterviewden zijn ver zameld en verwerkt. Wellicht gaat die uitgave vergezeld van een tweede boekje: het onderzoek dat een logisch gevolg is van het eerste. De periode tussen de oprichting van de dorpsraad en de komst van de COVRA, waarin de ontwikkeling van de dorpsgemeen schap tot een mondige club met een duidelijk spreekbuis, in een stroom versnelling is geraakt. Borssele is geen kerncentrale, het is een dorp. Een dorp waar veel is veran derd maar waar voldoende bewaard is gebleven om het de moeite meer dan waard te maken er op een zomerdag binnen te rijden. Mieke van der Jagt BIGGEKERKE Bij de kerk in Big gekerke wordt vandaag (zaterdag) een ringrijderij gehouden. Leden van de af deling Biggekerke van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging treden daar te gen elkaar in het strijdperk. De wed strijd begint 's morgens om acht uur en zal omstreeks 17.30 uur worden afge rond. oosterburen AF IN ONS PkOPUKT'.fWCHE LUFTl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13