bevindingen De eenzame oorlog van Jan Oosthoek tegen de gifbommen Russische invasie lokt select publiek Aanval wereldrecord kaarten is begonnen Mechanisch planten helmgras in Zeeland nauwelijks toepasbaar Half miljoen subsidie voor Hogeschool Proefschrift over Vlissingen bewijst waarde van archief provincie ZATERDAG 24 JUNI 1 ALARM OPERABOOT NAAR ANTWERPEN VERTROKKEN Koffer Schuurtje Walcheren Jamsessie CONCURRENTIESTRIJD Aaltjes Inbraak in winkel Niet vastleggen Het was wel even slikken. Op minstens vijftig man had Oost hoek gerekend. Maar toen-ie die donderdagmiddag in z'n eentje achter de bestuurstafel in het het zaaltje van 'De Drie Zwaantjes' te St. Michielsgestel schoof om de we reld te alarmeren voor een nade rende gifgascatastrofe, grijnsden de lege stoeltjes hem toe. Wat was er misgegaan? Hij had de ambassades van Groot-Brittannie, de Sovjetunie, West-Duitsland, Po len, Noorwegen, Denemarken, Zweden en Finland allemaal een uitnodiging verstuurd. Op de convocaties aan de Tweede- Kamerfracties en aan de ministe ries van Verkeer en Waterstaat, VROM en Defensie had-ie toch ook genoeg postzegels geplakt. En waar bleven al die vertegen woordigers van gemeente- en pro vinciebesturen, milieuorganisa ties, universiteiten en visserijorga nisaties? Een paar dagen later haalt Jan Oosthoek (een 51-jarige Zeeuwse domineeszoon) met een treurige blik achter de ruime brilleglazen enigszins uit het lood geslagen de schouders op. Hij had zich een spectaculairder presentatie van z'n stichting Beter Leven ge droomd. „Uit het gebrek aan be langstelling blijkt maar weer eens, dat het grote gevaar nog altijd niet onderkend wordt." In het rijtjeshuis aan de Azalea straat in St. Michielsgestel, een dorp in de schaduw van Den Bosch, is geen plaats voor twijfel: de bo dems van de Noordzee, het Skager- rak en de Oostzee zijn vergeven van de gifgasbommen; mens- en milieu- bedreigende souvenirs van de beide wereldoorlogen. Hoe lang zal het nog duren voordat al die doorge roeste bommen openbarsten; tien jaar, vijftien jaar, of misschien mor gen al? „Geen mens die het weet. Maar één ding is zeker: het is voor Europa een zaak van leven of dood. Wanneer die bommen openbarsten, zijn de gevolgen niet te overzien. Die gifgassen zijn veel gevaarlijker dan kernafval. Weg met die rot zooi." geruchtmakende schandaal rond het Nederlandse Leprafonds aan het rollen bracht. Weg met die rotzooi. Vanuit St. Mi chielsgestel wil Jan Oosthoek een grootscheeps internationaal offen sief op gang brengen tegen een drei gende gifgasramp. Met een brede armzwaai gebaart-ie naar het schuurtje in z'n achtertuin; een paar bureaus d'r in en het kan uit stekend dienst doen als kantoor voor zijn stichting Beter Leven. Dan nog een paar administratieve krachten en een financieel deskun dige aangetrokken, een indrukwek kend comité van aanbeveling in el kaar getimmerd, misschien een ei gen krantje - de zaak kan toch niet meer stuk? „Als dat aanslaat zijn we zo een Europese stichting." Moet er nog wel een kleinigheid worden opgelost: de financiën. Oosthoek ('ik heb tot nu toe zelf ze venduizend gulden aan onkosten gemaakt') is platzak. En de paar tientjes van de drie donateurs die zich tot dusver bij de stichting heb ben aangemeld, spijkeren niet echt aan. Maar Oosthoek is gewend tegen de wind in te fietsen. Hij werd in Zoute- lande als zoon van een dominee ge boren. Via de HTS in Vlissingen werd-ie inspecteur waterkeringen bij Provinciale Waterstaat in Zuid- Holland. Daar werd Oosthoek aan de dijk geparkeerd, omdat-ie wat al te vaak kritiek uitte op de werkwij ze van z'n superieuren. In Waddinx- veen - daar woonde hij inmiddels - richtte hij een comité 'Solidair met (nieuw) Nicaragua' op. Later zou hij duizenden guldens inzamelen voor Leprapatiënten. Weer wat later dook zijn naam veelvuldig op in dag- en weekbladen; het was mede Jan Oosthoek, die het destijds zo Waar Oosthoek ook gaat, hij torst immer een koffer vol wereldleed met zich mee. Geen oorlog - hoe ver ook buiten de eigen landsgrenzen uitgevochten - laat 'm onberoerd. De uitbuiting van de Derde Wereld vervult hem met afschuw. „Het Ka pitaal probeert zich van de Derde. Wereld te ontdoen. De arme landen worden uitgezogen, vol met wapens gestopt, we sturen er ons afval naar toe. Want ach, het zijn toch maaï zwartjes. Als je daar met mensen over praat en écht doorvraagt, is er niemand die dat wil. Maar toch ge beurt het. Iedereen loopt achter het- systeem aan. Daar kan ik niet te gen. Ik kan niet tegen onrechtvaar-' digheid. Ik denk, dat ik dat van' mijn vader heb meegekregen. Weet je wat hij deed? In '42; de pastorie waar we toen woonden, stond tus sen twee cafés in. Daar hingen bord jes: 'Verboden voor Joden'. Mijn va-- der heeft toen op de deur van de. pastorie geschilderd: 'Alle rassen welkom'. Dat was m'n vader; hij was nog een échte dominee." Toen in april dit jaar de verhuiswa gen in de Azaleastraat te St. Mi chielsgestel stopte, laadde Oost hoek behalve z'n meubilair ook twee levensgrote internationale problemen uit. De stoelen stonden nog niet op de juiste plaats, of in het Gestels Nieuws verscheen een inge zonden brief: hoe voorkomen we een hervatting van de oorlog tussen Irak en Iran én: hoe raken we het tapijt gifgasbommen dat de zeebo dems bedekt kwijt? Irak en Iran houden zich voorlopig koest. Maar de gifgasbommen lig gen er nog steeds en de angst van Oosthoek voor een immense ramp groeit met de dag. Oosthoek dook in archieven, sjouwde ambassade.^ af, benaderde de marine, klopte bij ministeries aan. Overal waar Oost hoek verscheen, werd beleefd ge knikt. Daar bleef het veelal bij. „Je hoort steeds hetzelfde verhaal: er is geen geld en het is technisch onmo gelijk om die bommen op te ruimen. Dat is onzin natuurlijk; we kunnen wel vanaf de maan een muis in de straten van Moskou fotograferen, maar dit zouden we niet kunnen? Het is ze öf te link, öf te politiek. Nie mand durft zijn vingers er aan te. branden". Oosthoek weet het vrijwel zeker: ook ergens voor de kust van Wal cheren moet een scheepswrak lig gen met aan boord een aanzienlijke lading aan gifgassen. Dat heeft-ie gehoord van een 'deskundige die absoluut onbekend wenst te blij-- ven'. Oosthoek heeft de tip inmid dels doorgegeven aan rijkswater-' staat. „Wel zeker nemen we dat verhaal serieus", zegt 'wrakkenman' Van. der Vlies van Rijkswaterstaat-Zee- land. „Ik heb uitvoerig contact ge had met meneer Oosthoek. Maar" heeft u enig idee hoeveel wrakken er op onze wrakkenlijst staan? Dat. zijn er duizend. En met de kennis, van nu geloof ik niet, dat er in ons gebied een dergelijk schip ligt. Maar als meneer Oosthoek met, meer gegevens komt, gaan we ver der spitten." Op zoek gegaan naar de geheimzin nige tipgever. Hij blijkt in Den Bosch te wonen, heet J. Steenhorst" en is oud-directeur van een Bel gisch bergingsbedrijf. Het tele foongesprek is zeer kort. „Ik wens me hier niet over uit te laten. Als u informaties wilt, belt u maar met rijkswaterstaat, die mensen zijn het best geinformeerd. Wat die me neer Oosthoek allemaal beweert; die man jaagt spoken na." gespeeld. De new wave band Televizor uit Leningrad kreeg geen visum om naar Nederland te reizen. De Russi sche bureaucratie wist de leden van Nikolaj Kopernik zo lang op te houden dat ze pas donderdagavond op Schip hol arriveerden. Ze hadden die avond al moeten optreden in de Scheldestad, maar gelukkig kon worden gewisseld met de band Bix. Vlissingen kreeg Ni kolaj Kopernik nog te zien. Amster dam en Gouda, de steden die 'From Russia with love' voor Vlissingen be zocht, moesten het zonder dit onder deel stellen. Het festival was opgezet door de Am sterdammer August Dirks. Hij schafte onlangs een logger aan en doopte hem Azart, het operaschip. Op het vaartuig wil hij volgend jaar in het hartje van Moskou een opera opvoeren. Met het schip maakt hij momenteel een toer- nee door Nederland en België om be kendheid te geven aan zijn initiatief en tevens de benodigde geldbronnen aan te boren. Een dag lag Azart in de ver nieuwde Koopmanshaven. „Ik ben een moderne koopman," sprak Dirks tot het publiek op de kademuren. „Ik handel in cultuur en ontspanning." Azart vertrok gistermorgen vanuit Vlissingen naar Antwerpen. De Piek had er in samenwerking met de Cultu rele Raad Vlissingen nog een Rus sisch dagje aan vastgeknoopt. De j am- sessie viel in goede aarde. De muzi kanten sloten, ondanks de totaal ver schillende muziektraditie, goed bij el kaar aan. De ontwikkelingen lijken in Rusland achter te lopen bij die in West-Europa. Dat bleek ook donder dag bij de voorstelling van theater groep Oleg Kiselov. Het bewegings theater dat zij bracht, was voor Russi sche begrippen modern, maar in Ne derland alweer passé. Op het gebied van de popmuziek lijkt de golf 'depri pop' de grens van de Sovjetunie nog te moeten passeren. Nikolaj Kopernik, die vrijdagavond optrad, bracht daarentegen experi mentele muziek. Nummers van John Cage, Philip Glass en Johan Sebastian Bach stonden op het programma. Ook werden verbanden gelegd met de folk muziek. De Gigantjes sloten 'From Russia with love' af. Zij vervingen de band Bix. In eerste instantie is gepro beerd Roberto Jacketti The Scoot ers naar Vlissingen te halen om nog enigszins de link met Rusland te be houden. Deze nederpopband was ech ter net op toernee door de Sovjetunie. Jan Oosthoek: ...het gevaar wordt nog altijd niet onderkend.... VLISSINGEN - Vlissingen heeft de Russische invasie gelaten ondergaan. Slechts een select publiek heeft ken nis genomen van de kunstuitingen uit de Sovjetunie. De gemiddelde Vlissin- ger heeft zich waarschijnlijk uitslui tend verbaasd over de rode vlaggen op de verschillende plaatsen in de stad. Het dundoek met hamer en sik kel is inmiddels binnengehaald. Een echte kennismaking met de Rus sen was alleen voor een aantal Zeeuw se muzikanten weggelegd. Onder het motto 'Zeeland meets Russia' werd vrijdagmiddag in uitgaanscentrum De Piek een muzikale sessie gehouden. Leden van de Russische muziekgroep Nikolaj Kopernik speelden samen met collega's uit Zeeuwse bands als Car Trouble, Stormbringer en I. D. Het po dium werd continu bezet door tien mu zikanten in wisselende samenstelling. Muziek bleek universeel en grensover schrijdend te zijn. Het was nauwelijks te onderscheiden wie met een Rus sisch paspoort in de achterzak speel de. Alleen de vocalisten verraadden zich. SpOOrt De verschillende volks- en muziekaarden van de muzikanten bleken gistermid- Net paspoort heeft de manifestatie dag prima samen tegaan in een jamsessie van Russen en Zeeuwen in de Piek in Erom Russia with love' danig parten Vlissingen. HULST De vier enthousiaste kaarters, die vrijdagmorgen om 8.00 uur in de bar De Smidse in Hulst begonnen een aanval te doen op het wereldre cord kaarten <77,5 uur), trokken de gehele dag flink wat belangstelling. Bij de vier fanaten, Erik Sturms, Gerard van Eetvelde en Maria Roelands uit Hulst en Alfons Verhofstadt uit Terneuzen, zat 's-avonds de stemming er nog goed in. Bovendien verkeerden zij in prima conditie. Als alles goed gaat kunnen zij zich maandagmiddag even na half drie de nieuwe recordhouders noemen. Wanneer hun lichamelijke en geestelijke toestand het toelaat, zullen ze proberen het tot 16.00 uur vol te houden. Hiermee komt het record 'bieden zonder roem' op tachtig uur te staan. Voor supporters en belangstellenden blijft Bar De Smidse van het begin tot het eind van de recordpoging geopend. Deunvaarder Van Damme uit Terneuzen houdt nauwlettend in de gaten of alles volgens de regels ver loopt. MIDDELBURG - Klein maar fijn. Dat moet hét kenmerk van de Hogeschool Zeeland worden. Om het enige Zeeuwse insti tuut voor hoger beroepsonderwijs in staat te stellen zich de komende jaren met andere hogescholen in het land te meten, besloten provinciale staten vrijdag een eenmalige subsidie van een half miljoen gulden toe te kennen. Die stimulerings subsidie is vooral bedoeld om het management van de school te versterken. GOES - Helmgras is mechanisch te planten. Met een schijven-eg kunnen de ondergrondse stengels in stukjes worden gesneden en ondergeploegd. De slapende knoppen in de stengeldelen komen ver volgens tot ontwikkeling en vormen nieuwe helm- planten. Proeven bij het Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek in Oostvoorne hebben te zien ge geven dat deze methode goede resultaten geeft. De toepasbaarheid ervan in Zeeland lijkt evenwel ge ring te zijn. De mechanische manier om helmgras te planten is beschreven in een proefschrift waarop ir W. H. van der Putten aan de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen is gepromoveerd. Volgens de traditionele pootmethode worden helmgrasplanten eerst met een deel van de ondergrondse stengel afgestoken en daarna in bosjes uitgeplant. Dat gebeurt in de win ter. De slapende knoppen van de stengels lopen in het voorjaar uit, zodat nieuwe planten ontstaan. De ze werkwijze leidt ertoe dat het plantmateriaal vaak slecht aanslaat, waardoor in een proefgebied op Voorne drie tot vijf keer moest worden gepoot. Dat was voor Van der Putten, medewerker van het Insti tuut voor Oecologisch Onderzoek, aanleiding te zoeken naar een nieuwe methode. Uit de proeven bleek dat de in stukjes gesneden en verspreide helmstengels het zandoppervlak zeer goed vastlegden, zeker in combinatie met ingeëgd stro of in het zand gepote rietbundels. Slechts 5 pro cent van de proefoppervlakte moest opnieuw wor den beplant. Van der Putten heeft zich ook verdiept in de oor zaak van het afsterven van helmgras. De boosdoe ners daarvan zijn schadelijke bodemaaltjes en - schimmels die de wortels van de helmplant aantas ten. Het gras gedij dt goed als het regelmatig met vers zand worden overstoven. De plant kan in die situatie ontsnappen aan aaltjes en schimmels door in het verse zand nieuwe wortels te ontwikkelen. Dit laatste deel van Van der Puttens onderzoek geeft volgens bioloog drs J. Beijersbergen van pro vinciale waterstaat in Zeeland aan waarom terug houdend moet worden omgesprongen met de me- Alle fracties waren het er roerend over eens: de Hogeschool Zeeland is van on schatbare waarde voor de provincie. Hoewel de bekostiging van het onder wijs een taak van het rijk is, zagen de statenleden dan ook het nut van een flnanciële injectie. Sinds de samen voeging van alle in de provincie aan wezige vormen van hoger beroepson derwijs in de Hogeschool Zeeland, is er van een groeiende concurrentie spra ke met de hogescholen elders in den lande. De slag om het voortbestaan moet - oordeelden de staten - met ver ve kunnen worden gevoerd. Vandaar dat een subsidie van 500.000 gulden als een nuttige investering werd be schouwd. VLISSINGEN Uit een dierenspe ciaalzaak aan de Kleine Markt in Vlis singen is in de nacht van donderdag op vrijdag een hoeveelheid hengelspullen en wat geld gestolen. De toegangsdeur werd geforceerd en de dader(s) verdwe nen met hengels, molens en een paar honderd gulden uit de kassa. Voor zover er al kritiek was, betrof het slechts opmerkingen in de marge. Met name de PvdA wilde bij monde van fractieleider P. de Nooijer meer zicht hebben op de precieze besteding van het provinciegeld. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé legde de nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van de schooldirectie. Achteraf zal volgens hem wel duidelijk worden hoe de sub sidie is aangewend. Hij voelde er niet voor zich als provinciale overheid in het beleid van de hogeschool te gaan mengen. Uiteindelijk kon ook De Nooijer zich in die redenering vinden, en werd het voorstel unaniem aange nomen. Aan het besluit ging een langdurig overleg met de Hogeschool Zeeland vooraf. Aanvankelijk werd er om een financiële injectie van een miljoen gul den gevraagd. Gedeputeerde staten overwogen daarop een half miljoen te verstrekken, met daarnaast nog eens een jaarlijkse subsidie van 25.000 gul den. Na een grondige bestudering van de financiële positie van de hoge school werd dat laatste onderdeel uit het voorstel geschrapt. chanische plantmethode. Duingebieden zijn, zo laat hij in een reactie op het proefschrift weten, dynami sche landschappen die verstuivingen nodig hebben om zichzelf voortdurend te verjongen. Vanuit dat gezichtspunt gaat het volgens hem niet aan grote oppervlakten duinzand door mechani sche verspreiding van helmgraswortels vast te leg gen. „Uit natuurtechnisch oogpunt is deze manier van helmgrasaanplant een gruwel," zegt hij. „Maar ik kan me voorstellen dat waterschappen, die nu eenmaal vooral naar het beheer van de zeewering kijken, er wel oren naar zullen hebben." Beijersbergen kan zich in Zeeland overigens maar weinig lokaties voorstellen waar Van der Puttens methode bruikbaar is. Hij weet er één: de zeereep voor de Zoute en Zoete Haard op Schouen-Duive- land, even ten westen van de Brouwersdam. De smalle strook duin moet daar met behulp van een zandsuppletie worden versterkt. Mechanische aan plant van helmgras kan verstuiving van dat verse Helmgras bewijst zijn nut als vasthou- zand helpen voorkomen. der van zand. Auteur B. Altena middenpresenteerde zijn proefschrift over Vlissingen, geflankeerd door burgemeester J. C. Th. van der Doef (links), wethouder D. J. P. Bruinooge en archivaris C. H. J. Peters (uiterst rechtst). Uiterst links mevrouw Altena. VLISSINGEN - Particuliere instellin gen moeten hun archieven op tijd in bewaring geven aan overheidsarchie ven en zo bereikbaar maken voor his torisch onderzoek. Wethouder D. J. P. Bruinooge van archiefzaken deed vrijdagmiddag die oproep na de offi ciële overhandiging van het proef schrift 'Een broeinest der anarchie' van historicus B. Altena uit Amster dam. Bruinooge kreeg vrijdag een eerste exemplaar van het standaard werk over de geschiedenis van Vlis singen tussen 1875 en 1928 uit handen van Altena. De Vlissingse gemeente-archivaris C. H. J. Peters haalde in z'n toespraak de bekende Nederlandse cultuurhistori cus J. Huizinga aan om het nut van Al tena's studie aan te geven. „Geschie denis is de geestelijke vorm waarin een volk zich rekenschap geeft van zijn verleden". Peters toonde zich een blij man. Door het vele werk van Altena heeft, volgens hem, het gemeente-ar chief bewezen materiaal te hebben dat de moeite waard is te bewaren. „Het bewaren is geen doel op zich", stelde Peters vast. „Het doel is onder meer: het zich rekenschap kunnen geven". Tijdens het langdurige verblijf van de jonge doctor in het Vlissingse gemeen te-archief is, aldus Peters, een wissel werking opgetreden tussen onderzoe ker en archivaris. Altena vond dingen tussen de vele paperassen die onbe kend waren. De archivaris dacht met de onderzoeker mee. Altena kwam 18 september 1978 voor het eerst naar Vlissingen om in het ge meente-archief te snuffelen. Hij was er elf jaar niet meer weg te slaan. Promo tor prof dr H. Lademacher had zich daar donderdagmiddag over verbaasd tijdens de promotie in de Vrije Univer siteit in Amsterdam. „Wat is hij toch een doorzetter, en dat voor Vlissin gen". Wethouder Bruinooge kon het eerste deel van die zin onderschrijven, maar niet het tweede. „Deze studie is voor Vlissingen van groot gewicht en heeft ook een regionale én landelijke betekenis. Zij geeft een kleurrijke ge schiedenis weer. 't Is een pracht werk stuk". Sociaal-democraat Bruinooge zei met dankbaarheid terug te kijken op de moeizame opkomst van de So ciaal-Democratische Arbeiders Partij (SDAP) in Vlissingen. „De Partij van de Arbeid staat in de traditie van die partij en moet evenals de SDAP een bepaalde rol spelen, uitgaande van de bevolking". Ondanks de lovende woorden en de subsidie van de gemeente voor de pu blicatie van zijn boek liet Altena zich niet verleiden tot een kritiekloos dankwoord. Hij maakte bezwaar te gen sloop van oude gebouwen, zoals de ronde smederij aan het Betje Wolff- plein in Vlissingen, voor de project ontwikkelaars. ,,'t Gaat mij niet om behoud vanwege het behoud. Dat is conservatief. Geschiedenis is een ge meenschappelijke ervaring. Als die ervaring weggehaald wordt, worden mensen stuurloos. Ze kunnen dan door onwetendheid grote schade aan richten". Altena vertelde dat zijn studie over de opa's en oma's van huidige Vlissingers gaat. Over mensen als Frits de Kaart, Jan Post en Jacob Moerland. Over het ontbreken van een burgerlijke cultuur en de rijke arbeiderscultuur. Over de christelijke vakbeweging en de ener gieke bestuurder Jan Smit die bij Dis hoek een waterleidingbedrijf opricht te. Altena riep het Vlissingse gemeente bestuur op de grootheid van de kleine mensen levendig te houden. „Mijn boek 'Een broeinest van anarchie' is een broeinest van straatnamen, vol doende om de gemeente Vlissingen aan Middelburg vast te bouwen. Vlis singen is een arbeidersstad, breng daarom ook de mensen in herinnering die zoveel hebben betekend".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11