PZC Horeca wil dat meer bedrijven toeristenbelasting gaan betalen Afvalschip verlaat ongeladen haven Nederlands 9nationaal geheugen' in bibliotheken ernstig bedreigd CPB voorziet verlies van internationale 22.000 banen veehouderij Rafsanjani handhaaft vonnis van Rushdie binnen- en buitenland DRIE MILJOEN BOEKEN IN GEVARENZONE AFSPRAAK OVER HOOGTE BOETES Waarschuwing arbeidsinspectie voor asbest-zeil socialistische verburg interieurverzorging Busmaatschappij zet bussen op aardgas in Onderzoek Bezoeken Duitse GREENPEACE VERHINDERT LADEN oorlogsvliegers van de baan BIJ DOORVOEREN MILIEUPLAN Kok tweede man VRIJDAG 23 JUNI 1989 Binnenkort krijgt Paauwe er zo'n 2500 m2 bij, dan wordt *t al heel wat: Arts vrijgesproken van dood aidspatiënt OEN HAAG (ANP) - Door een combinatie van een aantal grote evenementen, wegwerkzaamheden en beginnende vakanties in de Bondsrepubliek Duitsland verwachten de politieverkeerscentrale in Driebergen en de ANWB het komende weekeinde op een aantal plaatsen in ons land filevorming en vertraging. Bij mooi weer kunnen er verkeersproblemen ontstaan rich ting Assen, Den Haag en Scheveningen. Zaterdag vinden in Assen namelijk de TT-races plaats, zondag in het Haag se Zuiderpark het Parkpop-festival en op beide dagen in Scheveningen internationale vliegerfeesten. In de Westduitse deelstaat NordrheimWestfalen (onder an- dere het Ruhrgebied) zal de eerste grote groep vakantie gangers zich op weg begeven. Vanaf vanmiddag (en zater- dag nog) zal dat te merken zijn op de Nederlandse wegen. Vooral op de oost-west-verbindingen Duitse grens-Den Haag (A12) en Venlo-Bergen op Zoom A67/A58) kan het tot vertragingen leiden. De verwachting is dat het dit weekein de in de richting van de kust druk zal worden waardoor ook op die routes rekening moet worden gehouden met filevor ming en vertraging. In Duitsland zelf zal het in noordelijke maar vooral in zuidelijke richting dringen worden. Op de wegen in Zuid- Duitsland worden de grootste problemen verwacht. Verder is zaterdag tussen 04.30 uur en circa 13.00 uur de Van Brienenoordbrug in beide richtingen voor het ver keer afgesloten. Het doorgaande verkeer wordt geduren de de periode van afsluiting omgeleid via de Beneluxtun- nel, wat ook tot vertraging zal leiden. Dat geldt ook bij de Haringvlietbrug, waar één rijstrook is afgesloten en in de IJtunnel in Amsterdam, waar het verkeer in beide richtin gen door één buis wordt geleid. Staatssecretaris Evenhuis DEN HAAG (GPD) - Het is meten met twee maten dat zogeheten lo- giesbedrijven wel toeristenbelas ting moeten betalen en de detail handel niet. De heffing van deze be lasting moet worden verbreed. Dat heeft het Bedrijfschap Horeca donderdag voorgesteld aan staats secretaris Evenhuis (economische zaken). De gezamenlijke horeca-organisa- ties constateren in een nota dat slechts een beperkt deel van het be drijfsleven dat profiteert van de toe ristische voorziening wordt belast met de bestaande heffing. Ook blijkt dat de opbrengst van toeristenbe lasting steeds minder in 'de toeris tenindustrie worden geïnvesteerd. Uit onderzoek is gebleken dat 40 procent van de toeristische gulden in de detailhandel wordt omgezet. Verblijfsrecreanten besteden slechts 8,3 procent daadwerkelijk in logiesbedrijven. Het bedrijfsle ven dat profiteert moet worden be last, zo vinden de horeca-organisa- ties. Vooral hotels bevinden zich wat dit betreft in een ongunstige concurrentiepositie. Gemeentebe sturen delen deze visie, maar kun nen er door de wet niets aan veran deren. Met heffingen via de Kamers van Koophandel zou wellicht ook te bereiken zijn dat meer delen van het bedrijfsleven kosten gaan op- brengsen voor het toerisme. De toeristenbelasting wordt in ongeveer 250 van de 700 gemeenten geheven. De lokale overheden heb ben daardoor een totale jaarop brengst van 55 miljoen. ROTTERDAM (ANP) - Het Russi sche schip Aleksandr Ulyanov heeft donderdagmorgen zonder la ding de Rotterdamse haven verla ten. Het schip zou in de Merwedeha- ven een lading van 1000 ton che misch afval aan boord nemen. Greenpeace kwam hiertegen in het geweer. Volgens de milieuorganisa tie was het de bedoeling dat het af val in Brazilië zou worden ge dumpt. De vertegenwoordiger van de Sov- jetrussische staatsrederij Trans- world In Rotterdam, eigenaresse van de Aleksandr Ulyanov, beves tigde dat het schip onverrichterzake naar Bremen is afgevaren. Gezien de te verwachte moeilijkheden voel de de rederij er niet voor de lading aan boord te nemen. „We kunnen het ons niet veroorlo ven het schip nog langer in Rotter dam te laten liggen. Dat wordt een te kostbare zaak", aldus een woord voerder van Transworld. Greenpeace wil nu dat de Neder landse regering zo snel mogelijk stappen onderneemt om het afval terug te sturen naar Italië en België waar het afval vandaan komt. Giftig afval moet niet worden geëxpor teerd naar Derde Wereldlanden maar moet bij de producent zelf wor den verwerkt, aldus Greenpeace. Directeur De Ruyter van SOM, het bedrijf waar het afval momenteel op de kade ligt, maakte gisteren be kend dat hij de eigenaren van het afval tot en met maandag de tijd heeft gegeven een oplossing te vin den. „Als ik had geweten dat het zo zwaar verontreinigd was had ik het zeker niet op mijn kade geaccep teerd", zo zei hij donderdagavond. Advertentie RUIMER "EN HAAG (ANP) - Toekomstige be doeken van Duitse oorlogsvliegers aan Nederlandse vliegbases zijn van oe baan. Minister Bolkestein van de fensie heeft dit donderdag het CDA- Kamerlid Frinking geantwoord. Frinking ergerde zich aan een bezoek van 18 Duitse ex-piloten aan de vlieg basis Gilze-Rijen, waar zij tijdens de Tweede Wereldoorlog gelegerd waren. Kennelijk om oude herinneringen op te halen hadden zij behalve hun be- ,^°ek in mei aan Gilze-Rijen ook vlieg bases in Leeuwarden, Deelen en Eind hoven bezocht. Frinking vond dit on gepast, zeker gezien de bezwaren die in .oud-verzetskringen leven, zo bracht bij naar voren. Bolkestein geeft hem daarin gelijk. Het Greenpeaceschip Beluga begeleidt de Aleksandr Ulyanov bij zijn vertrek uit de Rotterdamse haven. DEN HAAG (ANP) - De Arbeidsin spectie van het ministerie van Socia le Zaken waarschuwt, in navolging van de consumentenorganisaties, voor gevaren voor de gezondheid bij het weghalen van vinyl-vloerbedek- king waarin asbest is verwerkt. Dat heeft het ministerie van Sociale Za ken donderdag bekendgemaakt. Nieuw tapijt kan het beste over de ou de laag heen worden gelegd. Het gaat om vinyl-vloerbedekking die tussen 1970 en 1980 is gemaakt in ons land en die naar verwachting de ko mendejaren zal worden vervangen. Bij het weghalen van de vloerbedekking kan asbest vrijkomen, zelfs als men de vloerbedekking daarbij vochtig houdt, en inademing daarvan kan lei den tot longkanker of een andere long ziekte. Is de oude vloerbedekking dermate beschadigd dat er geen nieuwe laag overheen kan worden gelegd, 'dan moet een gespecialiseerd sloopbedrijf worden ingeschakeld. Particulieren moeten daar zelf niet aan beginnen, zo adviseert de Arbeidsinspectie. DORDRECHT (ANP) - De rechtbank in Dordrecht heeft donderdag de 38- jarige internist A. E. G. L. uit Ridder kerk vrijgesproken. L. werd ervan verdacht op 16 april van het vorig jaar in het Rooms-Katholieke Zieken huis in Dordrecht de 46-jarige onge neeslijk zieke aids-patiënt H. J. van Geemen van het leven te hebben be roofd. Tegen L. was twee weken gele den zes maanden voorwaardelijk geëist. De internist verdrievoudigde in de pe riode van 8 tot 16 april 1988 de met het infuus toegediende dosis morfine en voegde op 16 april tien ampullen ka- liumchloride toe. De rechtbank oor deelde dat niet ondubbelzinning is ko men vast te staan dat Van Geemen daardoor is overleden. De patiënt was al stervende. Wel bewezen is volgens de rechtbank dat de internist een valse overlijdensverklaring heeft opge maakt. Hij kon er als arts niet van overtuigd zijn dat Van Geemen inder daad een natuurlijke dood was gestor ven. Hij had derhalve het opmaken van de schriftelijke verklaring achter wege moeten laten, zo oordeelde de rechtbank. Hiervoor kreeg L. een geld boete van 250 gulden. Rafsanjani spreekt met de Sovjetrus sis che minister van Buitenlandse Zaken, Shevardnadze. IIUANCAYAO (AP) - In het Peruaanse Andes-gebergte is woensdagavond een vliegtuig van de luchtmacht met 42 inzittenden tegen een berg gevlo gen en in stukken gebroken. Volgens de politie was het donderdag nog onduidelijk of er overlevenden wa ren. Bergingsploegen zijn bij het aan breken van de dag op pad gegaan om bij het wrak te gaan kijken. Het toestel, een tweemotorig Buffalo- vrachtvliegtuig van Canadese makelij dat was omgebouwd voor personen vervoer, was woensdag uit San Ra mon, in het oerwoud 210 kilometer ten noordoosten van Lima opgestegen. Het verongelukte bij het dorp Uyu- bamba, 160 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad. De Peruaanse luchtmacht neemt op vluchten naar afgelegen bestemmin gen in het oostelijke Amazone-gebied dikwijls burgerpassagiers mee omdat deze routes voor commerciële ver keersvliegtuigen onrendabel zijn. DEN HAAG (ANP) - Ten minste drie miljoen boe ken van ons culturele erfgoed dreigen verloren te gaan als gevolg van verzuring van papier, veroude ring en milieu-invloeden. Er dient een nationaal beleid te komen voor het behoud van ons nationale geheugen, duizenden kilometers opgeslagen ken nis. Een Nationaal Conserveringscentrum kan dit beleid het beste uitvoeren. Dit zegt de Raad van Advies voor Bibliotheekwezen en Informatieverwerking (Rabin) in zijn donderdag gepubliceerd advies aan de ministers Deetman van onderwijs en wetenschappen en Brinkman van cul tuur. Jaarlijks gaan in ons land unieke en kostbare werken verloren. Een groot aantal bijzondere collec ties van nationaal of internationaal belang verkeert daarnaast in slechte tot zeer slechte staat. De instel lingen kunnen alleen noch gezamenlijk de verant woordelijkheid dragen voor het nationale erfgoed, vindt de raad. Hier ligt een taak voor de overheden ofschoon de kosten van conservering betaald moe ten worden door de eigenaren. Voor de overheid becijfert de Rabin deze kosten op 275 miljoen gulden voor ongeveer één miljoen boe ken. Deze banden vormen tien procent van het to taal dat landelijk gezien op dit moment in aanmer king komt voor conserverende maatregelen. De Rabin stelde zich, voor het opstellen van zijn ad vies, op de hoogte via een enquête onder een groot aantal bibliotheken en andere instellingen met bij zondere collecties. De ernstigste problemen doen zich voor bij materiaal van na 1800. Twintig instel lingen gaven aan dat ten minste een kwart van hun collecties, in sommige gevallen tachtig procent, acuut wordt bedreigd. Doel van het beleid op internationaal niveau moet volgens de Rabin zijn „het lokaliseren, registreren en bewaren van ten minste één exemplaar van het Nederlands-eigen gedrukt en audiovisueel mate riaal". Harde aanpak van fraude apothekers DEN HAAG (ANP) - Als het Nationaal Milieubeleidsplan ongewijzigd wordt doorgevoerd en er geen belang rijke technologische doorbraken ko men verliest de Nederlandse veehou derijsector 22.000 arbeidsplaatsen. Dat is het gevolg van een inkrimping van de varkens-, pluimvee en rund veestapel met achtereenvolgens 40,17 en 6 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Planbureau. Voor het onder zoek is er vanuit gegaan dat de ammo- niakuitstoot met 70 procent wordt ver minderd en de mestproduktie met 16 procent in vergelijking met 1986. De onderzoekers gaan er vanuit dat de landbouw de kosten van de milieu maatregelen maar ten dele zullen kun nen doorberekenen aan de consu ment. Op termijn zullen de maatregelen lei den tot een verslechterde concurren tiepositie van de Nederlandse veehou derij ten opzichte van andere regio's in de Europese Gemeenschap. Een deel van de produktie zal dan ook naar an dere regio's verdwijnen, meent het CPB. DEN HAAG (ANP) - PvdA-leider Kok is door het congres van de Socialisti sche Internationale te Stockholm ge kozen als vice-voorzitter. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft dit donderdag meegedeeld. De SI, het internationale samenwerkings verband van sociaal-democratische partijen, heeft de Westduitser Brandt herkozen als voorzitter. Advertentie pendulum. Ontstaan uit scherpe observaties van het zitten tijdens het eten, bij conferenties, in collegezalen, overal waar op een natuurlijke, ontspannen manier gecommuniceerd dient te worden. De Pen dulum reageert op de, door de natuur gegeven, bewegingen van het lichaam door zijn beweeglijke onderstel. In huiselijke kring. Praten. Communiceren. Uw lichaam onderstreept de taal, geeft antwoord. U leunt achterover, maakt een gebaar. Neigt voorover voor een intiemer gesprek. Ademt diep in, buigt zich naar voren, richt zich op stoelen. Stoelen als deze laten uw natuurlijke bewe gingsbehoefte vrij spel. Kaaistraat 9-13. Kortgene. 01108-1225 recht in recepten zonder meer wense lijk is. Evenhuis en Dees konden mede daar door weinig concreets zeggen over de vrij algemene wens van de Kamer om de benadeelde patiënten achteraf van de terugbetaalde bedragen te laten meeprofiteren. Met name Lansink (CDA) en De Pree (PvdA) konden zich moeilijk neerleggen bij de mededeling van staatssecretaris Dees dat de te ruggevorderde gelden in de staatskas zullen terugvloeien. De hele Kamer gaf de bewindslieden de boodschap mee de gekozen aanpak te steunen, met de voorwaarde dat de overheid nu al wettelijke maatrege len voorbereidt voor het geval ECD en OM er niet in slagen alle onwettige handelingen boven water te krijgen. Zowel Dees als Evenhuis verzekerde dat daaraan voortvarend wordt ge werkt. UTRECHT (GPD) - Na de zomer vakantie gaat tussen Utrecht en Bilt- hoven lijn 57 van Centraal Nederland op aardgas rijden. Iets later wordt op de lijn naar Maarssen ook zo'n milieu vriendelijke streekbus ingezet. Minis ter Smit Kroes gaf donderdagmiddag bij het Gasbedrijf Centraal Neder land de start voor dit project. Om te bereiken dat de bus op aardgas kan rijden, hebben het Gasbedrijf Cen traal Nederland, de vervoersonderne ming Centraal Nederland, de Gasunie en DAF de technisch knapste koppen bij elkaar gestoken. Hun taak was om een gewone dieselmotor zodanig om te bouwen, dat aardgas als brandstof ge bruikt kon worden. Dat is gelukt en metingen hebben uit gewezen, dat aardgas aanzienlijk schoner rijdt dan diesel. De uitstoot van stikstofoxiden (NOx) bedraagt nog maar tien procent en veroorzaakt dus minder zure regen. De giftige kool monoxide bedraagt slechts 4 procent van de uitstoot bij diesel en aan kool waterstoffen, die smog veroorzaken, komt nog maar één procent vrij. Nadelen kleven ook wel aan de nieuwe bus, waaronder maar liefst elf tanks met een tachtig liter inhoud gemon teerd zijn. Veel volume voor relatief weinig brandstof. Op deze tanks kan de bus 500 km rijden. Ook personenauto's kunnen op aard gas rijden. Bij het Gasbedrijf Centraal Nederland zijn enkele personenauto's al omgebouwd voor het gebruik van aardgas. Benzinemotoren zijn zelfs veel makkelijker dan dieselmotoren om te bouwen, volgens Gasunie-ex pert dr. J. Klimstra. In Italië rijden al meer dan 250.000 personenwagens op aardgas. Daar zijn ook 226 vulstations. Het experiment lukte daar, omdat in Italië de benzineprijs erg hoog ligt. DEN HAAG (ANP) - Apothekers en apotheekhoudende huis artsen die de Wet tarieven gezondheidszorg hebben overtre den, kunnen op een strenge aanpak rekenen. ,Voor eenvoudige overtredingen van de tariefbepalingen zal, krachtens afspra ken tussen de Economische Controle dienst (ECD) en het Openbaar Minis terie (OM), een transactie mogelijk zijn van 2500 gulden, terwijl het onrecht matig verkregen voordeel zal wordeh opgevorderd. Tariefsovertredingen van enige omvang zullen worden be boet met 7500 gulden, eveneens met ontneming van het onrechtmatig ver kregen voordeel. „Echte" gevallen van .substitutiefraude zullen door de straf rechter worden beoordeeld. De staatssecretarissen Dees (volksge zondheid) en Evenhuis (economische zaken) deelden dit donderdag mee tij dens commissie-overleg met de Twee- 'de Kamer naar aanleiding van de uit komst van een ECD-onderzoek bij 216 apothekers en 54 apotheekhoudende artsen. In 199 van de 270 gevallen, of wel 74 procent, zijn overtredingen ge constateerd. Het zou, volgens de ECD, gaan om het ten onrechte berekenen van administratiekosten, prijsovertre- dingen en substitutiefraude, in totaal tot een bedrag tussen de 90 en 100 mil joen gulden. Het ECD-onderzoek is nog in volle om vang gaande, aldus de bewindslieden. Wanneer het zal zijn afgerond, konden zij met geen mogelijkheid voorspellen. Het onderzoek wordt bemoeilijkt om dat een aantal wettelijke bevoegdhe den ontbreekt bij het onderzoek. De ECD is van oordeel dat een inzage- linge verschillen, eens over het lot van Rushdie.. „Er is niemand in Iran die het besluit zou willen of kunnen terug draaien", voegde hij eraan toe. De onlangs overleden Iraanse geeste lijke leider, ayatollah Ruhollah Kho meini, sprak in februari het doodvon nis tegen Rushdie uit, nadat islamie ten in verscheidene landen hadden ge demonstreerd tegen „De Duivelsver zen", dat volgens hen godslasterlijk is. Moskou heeft geen duidelijke positie ingenomen in de kwestie, en heeft al leen voorgesteld te bemiddelen tussen de EG-landen en Iran. Wel heeft een aantal leidende intellectuelen een pro testbrief ondertekend tegen de Iraan se maatregel. Tijdens de persconferentie in Moskou zei Rafsanjani dat Iran ernaar streeft helemaal zelfvoorzienend te zijn op ge bied van bewapening, waaronder tanks raketten en vliegtuigen. Maar hij zei dat het land „wat behoeften heeft op technologisch gebied, waar aan vanuit verschillende bronnen zou moeten worden voldaan". MOSKOU (RTR/AFP/DPA) - De Iraan- ;se parlementsvoorzitter, Ali Akbar Hashemi Rafsanjani heeft donderdag ï.in Moskou gezegd dat Iran vasthoudt aan de doodstraf voor de Britse Schrijver Salman Rushdie, wegens diens boek De Duivelsverzen. Rafsan jani, die een bezoek brengt aan de Sovjetunie, zei dat het besluit in Rushdies geval niet kan worden gean nuleerd. „Niemand kan uit naam van God verandering brengen in het voor schrift" hem de doodstraf te geven. Rafsanjani wordt naar verwachting volgende maand in Iran tot president gekozen. Tijdens een persconferentie in Moskou 'zei Rafsanjani, die met veel eerbetoon is ontvangen door de Sovjet-autoritei ten en twee dagen besprekingen heeft gevoerd met partijleider Michail Gor- batsjov, dat het Westen de affaire- Rushdie „niet begrijpt". „Wat Iran heeft gezegd is conform de Shari'a (is lamitische wet)." En de hele islamiti sche wereld is het, ondanks de onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5