PZC opinie en achtergrond Afknijpen Van Brienenoordbm dit weekend: 'stapelen" of niet? Bejaardenmisbruik VRIJDAG 23 JUNI 1989 denkwijzer Schaamte Weinig boeiends Erfenis Aan de zijlijn 'Stom aangepakt' Opluchting Onzekerheid Nieuwe leider (Door René Diekstra) 1) Tk ben een fatsoenlijk mens. Ik 1 help oude vrouwtjes altijd naar de overkant van de straat, zelfs als ze niet willen". De grapjas, die zichzelf op deze ma nier typeerde, is daarmee mooi door de mand gevallen. Want hij heeft waarschijnlijk niet in de gaten ge had dat hij daarmee ook liet door schemeren een houding tegenover de bejaarde medemens te hebben, die bepaald niet zo grappig is. Kern van die houding is, dat bejaarden niet meer voor 'vol' kunnen worden aangezien en datje af en toe gewoon beslissingen moet nemen voor 'hun eigen bestwil'. Net zoals je dat ook met onwillige kinderen doet. En net zoals met onioïllige kinderen die niet naar je willen luisteren, moetje ook bij je bejaarde vader of moeder af en toe eens flink optreden. Soms zelfs de harde hand gebruiken. Uit een onderzoek van het Nationaal Instituut voor Geestelijke Gezond heid in de Verenigde Staten blijkt dat lichamelijke en geestelijke mis handeling van bejaarden helemaal geen zeldzaamheid is. Zo'n vier op de honderd mensen van 70 of ouder blij ken af en toe of zelfs geregeld klap pen, stompen of knepen van anderen te ontvangen zonder dat ze daar uit drukkelijk om hebben gevraagd. Ook geestelijke wreedheden, zoals sarren, doen schrikken, het uiten van dreigementen en het opzettelijk geven van valse informatie 'de dokter heeft mij gezegd dat je veel zieker bent dan je zelf gelooft" zijn geen uitzondering. Een 79-jarige vrouw nam na het overlijden van haar man haar 48-ja- rige dochter weer in huis. De dochter had twee mislukte huwelijken achter de rug en was juist aan een nieuioe vriend begonnen. De eerste tijd ging het heel goed. Problemen begonnen te ontstaan toen de nieuwe vriend steeds vaker kwam, en bleef slapen. Dochter en vriendlief besloten dat ze af en toe het rijk alleen mochten heb ben en dat moeder dan bij een vrien din of een familielid zou moeten loge ren. Omdat ze daarmee niet iedere keer instemde, vielen er nogal eens woorden en later ook weieens klap pen. Geleidelijk aan liepen de vijan delijkheden steeds hoger op en be gonnen dochter en vriend de moeder het leven vrijwel onmogelijk te ma ken. Het gevolg was, dat ze ten slotte nauwelijks meer haar eigen slaap kamer uit durfde te komen. Het was uiteindelijk de huisarts, die vanwege de blauwe plekken en an dere verwondingen die de oude vrouw steeds vaker vertoonde, on raad begon te ruiken. Maar het duurde nog een hele tijd voor het ho ge woord eruit kwam en zij hem durf de te vertellen over de terreur waar onder ze leefde. De meeste oudere mensen, die het slachtoffer zijn van geestelijke of li chamelijke mishandeling, vooral als eigen kinderen de daders zijn, scha men zich er vreselijk voor om daar anderen ook maar iets van te laten merken. Dat is begrijpelijk, want er bestaat voor mensen nauwelijks een grotere vernedering dan geslagen of Chinezen zullen vooral zwijgen (Van onze verslaggever Ad Hoogerwerf) Kantelt er zaterdagochtend er gens op de verkeersruit rond Rotterdam een vrachtwagen met een baaltjes pinda's - zoals enige maanden geleden gebeurde - dan wordt het 'stapelen'. De Rotterdam se politie zegt er verder geen idee van te hebben welke verkeers-ellen- de haar komend weekeinde boven het hoofd hangt. Uit veiligheidsoverwegingen wordt de Van Brienenoordbrug, een inter nationale verkeersader van de eerste orde, van vrijdagnacht tot zaterdag middag afgesloten. Totdat zaterdag ochtend in alle vroegte een aanvang wordt gemaakt met het inhijsen van de gigantische klep van de tweede Van Brienenoordbrug, is het voor J. den Broeder van de afdeling Ver keerspolitie en Motorbrigade ge woon wachten op de dingen die ko men gaan. Als de automobilisten niet massaal gehoor geven aan de oproep, om vooral de auto te laten staan en be sluiten om uitgerekend zaterdag een tochtje langs Rotterdam te maken, „dan kunnen we ook auto's gaan sta pelen en spreken we van autofilis- ten," voorspelt Den Broeder. Loopt de zaak daadwerkelijk uit de hand, dan is hij de gelukkige die het dichtgeslibde wegennet weer mag ontrafelen. Vanaf vrijdagnacht 4.30 uur tot zaterdagmiddag 13.00 uur heeft Den Broeder de leiding van de Verkeers Commando Kamer (VCK). Het team van Den Broeder maakt deel uit van het 'crisisteam' van Rijkswaterstaat, dat vanaf vrijdag de plaatsing van de brug begeleidt. Dat 'crisis'- of beheersteam, Bricor ge naamd (van Brienenoord-Corridor), heeft zich met haar hoofdkwartier in een keet bij de brug genesteld. Ver van alle verkeersrompslomp, dicht bij het eigenlijke karwei. Den Broeder moet een geboren opti mist zijn. „Ik denk dat het zal mee vallen" zegt hij hoopvol. „Ik kan de komende situatie niet vergelijken met welke gebeurtenis in het verle den dan ook. Je sluit hier een interna tionale verkeersader af. Zo, pats! Aangezien we enkele jaren geleden ervaring hebben opgedaan met het afsluiten van een buis van de Bene- luxtunnel, wisten we in ieder geval dat er veel meer voorlichting nodig zou zijn dan indertijd voldoende werd geacht." „Vandaar de huidige campagne, waarbij we al weken lang erop hame ren: laat de wagen staan, of mijdt in hemelsnaam de ruit rond Rotter dam. In kranten zijn advertenties ge plaatst, zodat de vakantieganger uit Noord-Holland en Zeeland ook weet wat hem hier te wachten staat. Door heel het land zijn posters opgehan gen bij wegrestaurants en benzine stations. Daarom heb ik er niet echt een hard hoofd in". Even later klinkt toch bezorgdheid in zijn woorden wanneer hij de moge lijkheid oppert dat er „altijd mallo ten zijn die denken: ha, lekker zonne tje, mooie dag om bij opa langs te gaan. Met dit lekkere weer zijn er na melijk altijd mensen die geen tv kij ken, geen krant lezen en niet naar Ra dio Rijnmond luisteren". Ongetwijfeld wordt het een volle bak. Al het verkeer wordt omgeleid via de Beneluxtunnel. Bij Dordrecht staan sinds enkele weken de eerste borden die de wijziging aangeven. De Beneluxtunnel kan per uur hoog uit 3600 voertuigen behappen. Tij dens normale zaterdagochtenden ligt de spits tussen elf en twaalf uur. Bij de tunnel en brug samen worden dan ongeveer 6400 auto's geteld. Tel uit de lengte van je file, als niemand zich iets van de oproep aantrekt. Het zal wel meevallen, meent Den Broeder. Hij moet er echter niet aan denken als onverhoopt het noodlot toeslaat in de vorm van bijvoorbeeld een kantelende aanhanger met con tainer. Dan is de chaos compleet. „Niet te overzien", beaamt het VCK- hoofd. Dergelijke calamiteiten moeten wor den opgelost door snel takelwagens in te zetten. Het tweetal wagens van de Rotterdamse politie dat immer stand by staat, is aangevuld met nog eens twee door Rijkswaterstaat ge huurde takelwagens. Aan het Bri- cor-team de taak al naar gelang de si tuatie in te grijpen om de knelpunten weer begaanbaar te maken. Ing. G. Broekhuizen van Rijkswater staat maakt deel uit van het 'crisis team', dat zaterdag de afsluiting en verkeersafwikkeling in goede banen moet leiden. Volgens Broekhuizen zal er op de dag zelf geïmproviseerd moeten worden. „Je kunt nu niet in een draaiboek vastleggen: als de tun nel tijdelijk is geblokkeerd, leiden we verkeer om via de Maastunnel. Want dan zitje klem in de stad". Dreigen toevoerwegen van bepaalde kruispunten vol te lopen, dan is het Den Broeders taak met behulp van de techniek de orde enigszins te her stellen. „Vanuit de commandokamer kunnen wij zorgen dat verkeerslich ten op het verkeersaanbod worden afgesteld". De woordvoerders van Rijkswater staat als van het Rotterdamse poli tiekorps denken dat er bij de brug zelf zaterdag weinig boeiends voor nieuwsgierige toeschouwers is waar te nemen. Vergeleken met het inva ren van het tweede brugdeel valt het hijswerk van overmorgen in het niet, luidt het niet overtuigend. Want dat het takelen van de 1,2 mil joen kilo staal door de Takliften 1, 4 en 6 geen grandioos spektakel wordt, gelooft geen Rotterdammer. Het publiek wordt zoveel mogelijk van de werkplek geweerd. Volgens Broekhuizen deze keer dus geen waarneembare 'Hollands Glorie'. De afgrendelingsmaatregel is getroffen omdat het stalen gevaarte geduren de enkele uren los in de kabels hangt. „Knapt zo'n kabel terwijl er omstan ders staan de kijken, dan kunnen we zoeken naar de resten van die men sen", verklaart Den Broeder. Hollandia Kloos 1 BV, de bouwer van 's werelds grootste bascule, heeft als tegemoetkoming voor het ongerief een deel van het metrotraject afge huurd. Tot twee uur 's middags rijdt de metro gratis tussen Rotterdam- Centraal en station Slinge. (Vanaf vandaag tot zaterdagmiddag twaalf uur is er een speciaal informa tienummer bereikbaar ivaar inlich tingen ivorden verstrekt over de af sluiting van de Van Brienenoord brug: 010-4243045). op een andere manier mishandeld te worden door hun eigen kinderen- Het is voor ouders vaak al heel be schamend een grote mond van hm kind te krijgen in het bijzijn van an deren. Maar het is wel een hele grott schande om te moeten toegeven da, hun kind hen aftuigt als dat zo uit komt. Het meest smadelijke bewijs dat je kind geen greintje, maar dar ook geen greintje respect voor jj heeft. Het is niet voor niks, dat door de eeu\ wen heen bij vrijwel alle volkeren hei opheffen van de hand tegen de eigeia ouder het absolute einde van iederM ouder-kind relatie betekende. He, kind, dat zoiets deed, werd heenge stuurd om nooit meer terug te mogei komen. Een 75-jarige vader, die door zijr zoon in elkaar werd geslagen toer, hij pertinent bleef weigeren om hen, een aanzienlijk geldbedrag te schen ken, verwoordde het effect dat dit gebeurtenis op hem had als volgt. "Zelfs als ik hem kan vergeven, en ik denk dat ik dat kan, komt het tusser, ons toch nooit meer goed. Dit blijft al tijd tussen ons staan". Uit het Amerikaanse onderzoek blijkt dat mishandeling van bejaar den meestal door bekenden of fami lieleden gebeurt. Onder die beken den komen nogal eens mensen vooi aan wier zorgen te zijn toever trouwd, zoals zieken- of bejaarden verzorgers. Als er mishandeling door familiele den plaatsvindt, dan zijn het helaat meestal kinderen. Gek genoeg zijr, het heus niet alleen zonen, maar bij na even vaak dochters die zich ver grijpen. Hoewel, zonen slaan eerder terwijl dochters vaker psychisch wreedheden begaan. Het is overigens helemaal niet waar zoals in populaire romans en goed kope detectives zo vaak wordt uitge speld, dat er achter de wreedheden meestal de lust naar een erfenït schuilgaat. Bejaardenmishandelini komt minstens zo vaak voor in fami lies waarin niets te erven valt als in families waarin wel het een en andei valt weg te slepen. Wel is waar dat kinderen die mishan delen, vaak ook zelf in hun jeugc mishandeld of afgeknepen zijn. Zc bezien oogsten sommige ouders oj hoge leeftijd soms dat wat ze zelf heb ben gezaaid. Het probleem is alleen dat als de vader het kind regelmatk mishandeld heeft, het meestal dt moeder is die als bejaarde de klap pen krijgt. Eenvoudig omdat vrou wen nu eenmaal langer leven dm hun mannen. Uit het Amerikaanse onderzoek vat ook af te leiden dat bejaardenmis- handeling een verschijnsel is dat ir, populariteit toeneemt. Waarom dai zo is, weet men niet precies. Een var de veronderstellingen is, dat het U maken heeft met de veranderde posi tie van de oudere mens in onze sa menleving en de veranderende hou ding ten opzichte van ouder worder, en ouderen. Kern van die verandering is, dat ou der worden of bejaard zijn in de oger, van de jongere generaties vaak hele maal niets meer met eerbiedwaar digheid of wijsheid te maken heeft maar eerder met waardeloosheid oj nutteloosheid. Uit een onderzoel naar de opvatting van jongeren ovei bejaarden komt als duidelijke con clusie naar voren dat bejaarden vaak worden gezien als niet-creatie ve, slome denkers en als personen die zich niet meer ontwikkelen, dit niets meer bijleren en die ook nieti meer bij te dragen hebben. Verder if oud voor veel jongeren hetzelfde ah ongezond, gebrekkig en lelijk. De waarheid is dat dit beeld in feilt voor hoogstens 5% of minder van dt bevolking van 65 en ouder opgaat De meesten van hen zijn gezond, hur, intelligentie is volledig intact en doei niet onder voor of is zelfs superieur aan die van veel jongere mensen en hun bijdrage aan de samenleving is zeer aanzienlijk. Vanwaar dar zo'n negatief idee over ouderdom bi. zoveel jongeren (en, helaas, ook bi zoveel ouderen zelf)? Het antwoord ligt in de houding van de maatschappij in haar geheel, van ons allemaal dus, ten opzichte van de oudere mens. De meeste mensen worden tegenwoordig zo tussen hun 60ste en 65ste gepensioneerd en vaak nog wel eerder ook. Vanaf dat moment worden ze geacht aan de zij lijn te staan. Maar dat toekijken kar wei eens een hele tijd duren. Veel mensen hebben op het moment van hun pensioen nog 20 tot 25 jaar en vaak nog langer voor de boeg. En al die tijd wordt de kennis en de vaar digheden die ze in de loop van hun leven vergaard hebben vrijwel onge bruikt gelaten, weggegooid dus. Er zijn heel veel mensen die zich nu druk maken over hoe dat straks alle maal wel moet als 20 op de 100 men sen bejaard zijn. Of de kosten daar voor nog wel op te brengen zijn- Vooral de kosten van de gezond heidszorg zouden gigantisch oplo pen, want daarvan maken bejaar den relatief veel meer gebruik. Maar ik zou niet weten waarom wt bejaarden niet zouden kunnen in schakelen bij het verzorgen en ver plegen van andere bejaarden. lijkt me een goed idee om een soort sociale dienstplicht in te stellen voor mensen van 65 jaar en ouder. Op re der jaar pensioen, verplicht twee maanden voor het algemeen belang aan de slag. Zo'n bejaardenleger mag wat mi] be treft ook knokploegen instellen, zo dat er niemand meer tegen zijn zin a straat wordt overgezet. Van onze speciale verslaggever Louis Burgers in China) Fan Fubai wordt plotseling weer ernstig. „De mensen in China zul len zeker een half jaar hierover zwij gen. Ze zullen afwachten wat er ge beurt. Het kan niet anders of de situa tie moet daarna explosief worden". Fan (38) had even eerder een grap ver telt, die de sfeer in China zou moeten kenschetsen. Een jong vogeltje kruipt net uit het ei en roept, 'eindelijk vrij'. Hij heeft niet door dat hij met zijn moe der in een vogelkooi zit. Het is Fans manier om te zeggen dat China nog niet rijp is voor een westerse vorm van democratie. Daarom moe ten de mensen op andere wijze hun doel bereiken. Tegenover de regering zal gezwegen worden, en het hoofd ge bogen. „De regering is al te ver gegaan. De mensen weten dat er leugens verteld worden. Nu zal de staat proberen de mensen te dwingen zelf die leugens te herhalen. Of ze zullen ze onderwijzen. Als dat niet lukt, zal de regering het met bonussen proberen. Maar veel mensen zullen liever zwijgen, ze zullen niet overtuigd worden." Fan is vertegenwoordiger. Hij behoort tot de Chinese 'verloren generatie'. Tij dens de culturele revolutie, in 1968, werd hij zoals alle jongeren van zijn leeftijd gedwongen naar het platte land te verhuizen. Toen hij in de stad terugkeerde, was er geen plaats meer op de universiteit. Andere jongeren hielden die plek bezet. Hij zou nog wel kunnen studeren, maar dan moet zijn arbeidseenheid hem toestemming ge ven en financieel ondersteunen. Die weigert dat. In het diepste geheim, en na een om slachtige omweg ontmoeten wij elkaar op een veilige plek. Een betrouwbare gemeenschappelijke kennis treedt op als tolk. Fan (een schuilnaam) is be reid gevangenisstraf te riskeren om de buitenwereld te vertellen wat er in Chi na aan de hand is. „De mensen zijn ongelukkig. Daarom kregen de studenten zoveel steun voor hun eisen van meer vrijheid en minder corruptie en de wens dat de regering meer naar het volk zou luisteren. Het zou al genoeg zijn geweest als ze een klein beetje hadden gekregen van wat ze wilden. Dan hadden ze zich al beter gevoeld". „U moet niet denken dat de studenten precies weten wat ze roepen, daarvoor weten ze te weinig van regeren. Hun leuzen zijn oppervlakkig. Maar bij het volk slaat het aan". „Uit het antwoord van de regering op de wensen van de studenten, kun je precies opmaken waarom ze juist met eisen komen. Ook al was het niet hel der; ze willen bijvoorbeeld de vrijheid om niet gedood te worden. Daarom zullen de meeste mensen ook niet door de regering overtuigd worden. Vooral in de grotere steden zal het verzet toe nemen. En hoe groter de stad, hoe meer verzet er komt". Volgens Fan is vrij algemeen bekend wat er op die bloedige zondag 4 juni op het Tiananmen-plein in Peking ge beurd is. „Voor die tijd werd hier geen enkele korte golf radio verkocht. Daar na kon je ze niet meer kopen. Bijna ie dereen luistert naar de Voice of Ameri ca of de BBC. En hoe vaker de regering roept dat dat westerse propaganda is, hoe meer er geluisterd wordt". „Ze hebben het heel stom aangepakt. Al hun propaganda werkt contra-pro- duktief. De mensen gaan naar hun ver gaderingen, en luisteren en zwijgen. Daarna knikken ze van ja. Maar die zelfde man die het ene moment nog ja Een Chinese beklaagde hoort het doodsvonnis tegen zich uitspreken knikt, kan het volgende ogenblik een handgranaat werpen". De Chinese geschiedenis kent vele pe rioden van onderdrukking. Dat heeft de massa's geleerd te zwijgen. Veel mensen weten immers dat 'hoe donker de nacht ook is, de zon straks toch weer opkomt', zegt Fan. „Iedereen bo ven de 25 weet wat er gebeurt als je te gen de regering bent. En als je een goe de opvoeding hebt gehad, weet je het al vanaf je tiende". „De mensen zijn al tevreden als er een nieuwe, verlichte keizer zou opstaan. Ze willen iemand die ze kunnen ver trouwen, en wiens opvattingen dicht bij die van het volk liggen". Volgens Fan reageerden de Chinezen met opluchting toen Deng Xiaoping weer op de televisie was verschenen. „Je merkte dat men wat ontspande. Dengs verschijnen betekende dat een groot deel van de door hem ingevoer de hervormingen door zouden gaan. De massa's waren tot die tijd vooral bang dat er een ingrijpende poliZieke verandering zou komen". „Ze negeren daarbij de misschien wel de 2000 doden van het Tiananmen- plein. Veel mensen willen geloven dat Deng daar niet schuld aan is, want hij heeft de hervormingen ingevoerd. En als hij wel het besluit heeft genomen, dan zeggen ze dat hij oud wordt". China weet inmiddels dat elke politie ke campagne veel slachtoffers eist. Ze zijn nog lang niet vergeten dat onder Mao Zedong veel mensen 'zelfmoord' hebben moeten plegen. De rehabilita tie komt ook wel, al kan het soms lang duren. Fan: „Maar het zal dit keer veel sneller gaan. Na 1957 duurde het 22 jaar eer het voorbij was. In 1976, na het eerste Tiananmen-incident, nog maar één jaar. De wereld draait nu nóg sneller. Nu hangt het er vooral van af. hoe lang sommige mensen nog blijven leven". „Je merkt de onzekerheid bij het loca le bestuur. De provincie Jiangsu bij voorbeeld durft nog geen duidelijk standpunt in te nemen. Ze houden hun opties open. Dat geeft ze de kans zich aan te passen aan de wensen van Peking. Vooral ook in Shanghai wordt zo gedacht. Niemand weet im mers wat er nog gaat gebeuren". Fan stelt vast dat de regering en de Communistische Partij geen enkel ar gument hebben voor hun bewering dat de studenten tegen hen zijn. Maar de oude revolutionairen, die nog steeds aan de macht zijn, weten niet hoe ze met deze massale beweging moeten omgaan. „Zij zijn geestelijk blijven steken in het voor-revolutionaire tijdperk, in de tijd van de burgeroorlog. Toen werd er nog gewoon onderdrukt. Ook Deng denkt nog zo, kijk maar hoe hij tegen de Rus sische leider Gorbatsjov liet blijken dat hij tegen ontwikkelingen is zoals in Hongarije en Polen. De huidige leiders hebben grote moeite met nieuwe mo dellen". „Voorlopig hebben hervormingen zo als Gorbatsjov die in de Sovjetunie wil doorvoeren, geen kans hier. Dat kan alleen als ze ophouden mensen dood te schieten of in de gevangenis te stop pen. Maar dan nog heb je te maken met de partijkaders, die steeds slech ter worden. In China zeggen we: „Elke nieuwe generatie is nooit zo goed als de vorige". In ieder geval is het volgens Fan dui delijk dat ook de partijtop nog niet weet wat ze moet doen. Het Comité van het Volkscongres heeft voorlopig besloten niet te vergaderen, en zelfs een halve maand na Tiananmen zijn V de posten in het Politburo nog niet verdeeld. „De Chinezen geloven dat er nog grote meningsverschillen zijn. Een oplos sing is er natuurlijk niet na een halve maand. Dat betekent dat zelfs als die er nu komt, deze toch maar voor korte tijd kan bestaan. Kennelijk is het niet waar dat het maar om een klein aantal 'contra-revolutionairen' gaat. Daarom geloof ik ook niet dat het opnieuw tien jaar duurt tot nieuwe hervormingen worden doorgevoerd. We kunnen veel sneller die betere, open regering krij gen". „Maar veel Chinezen zijn nu over tuigd dat deze regering slecht is. De gebeurtenissen op het Tiananmen- plein heeft de laatste twijfels daar over weggenomen. De leiders zijn cor rupt, egoistisch en zij onderdrukken het volk. Allen hebben het vertrou wen verloren. Dat zal pas veranderen als er een nieuwe leider opstaat".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 4