PZC Besparing door automatisering bij PSD rechtvaardigt ontslagen niet R. H. ter Heide is kandidaat directeur van provinciale VVV Distributie Mazda's brengt Vlissingen honderden banen Zeeuwse Kruis kraamzorg via regelt de computer in beeld ...betrapt worden in vakantieland geeft niet te overziene ellende. provincie DRUGSSMOKKEL 17 statenleden: hardere cijfers nodig financiering eindelijk rond barbé schat kansen hoog in soepeler bedrijfsvoering kraamzorg Vlissinger krijgt twee jaar voor drugshandel j Gewonde Turken uit ziekenhuis Bedrijfsauto met inhoud gestolen Inbraak in cafetaria in Tholen VRIJDAG 23 JUNI 1989 Besprekingen Hotelketen Lifters Hulp MIDDELBURG - Gedeputeerde J. D. de Voogd moet met harde cijfers komen over besparingen die automatisering van de kaartverkoop bij de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) oplevert. Hij kreeg donderdag die opdracht mee van de sta tencommissies waterstaat en bestuurszaken. Statenleden mevrouw L. A. Boogerd-Quaack (d66) en J. Roodenburg (pvda) vonden de besparingen bij voorbaat te laag om ontslag van achttien PSD- werknemers te rechtvaardigen. Secretaris J. Mak van de dienstencommissie PSD verkondigde aan (jfCltlS tïl£€ het begin van de commissievergadering hetzelfde standpunt. Roodenburg voelde meer voor een gedeeltelijke au tomatisering. Alleen WD-statenlid J. I. Hennekeij sprak zich zon der meer uit voor een algehele automatisering. De liberaal had meer moeite met de wijzigingen in de veertarieven die aan de automatisering zijn gekop peld. Hij vond daarvoor gehoor bij andere statenle den en wist zich ook gesteund door de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophandel. Gedeputeerde staten willen bezuinigen op de kaart verkoop bij de PSD. Zij staan een volledige automa tisering voor. Deze operatie is ingegeven door verla ging van de rijksbijdrage voor de veren over de Wes- terschelde. Gedeputeerde De Voogd rekende don derdag voor dat algehele automatisering van 1990 tot en met 1994 bijna zes miljoen gulden oplevert. Een gedeeltelijke automatisering - waarbij geen ontslagen vallen - brengt over die hele periode twee miljoen gulden minder op. Statenlid Roodenburg betwijfelde of die cijfers wel klopten. Hij haalde een uitspraak aan van de PSD-directie waaruit blijkt dat zij geen besparingen verwacht, maar wel proble men met de introductie van de verkoopautomaten. Volgens die Kamer is het moeilijk verteerbaar dat de tarieven voor de incidentele gebruikers van de veren fors omhoog gaan. Als de plannen worden gerealiseerd, mogen namelijk voetgangers en (brom)fietsers voor niets meevaren over de Wester- schelde. Ook de inzittenden van een auto mogen dan gratis mee. Dat 'verloren' geld moet ergens vandaan komen en gedeputeerde staten hebben voorgesteld vooral de incidentele gebruikers zwaarder te belasten. P. Roose van de RPF/GPF- fractie kon zich daarin vinden. Automobilisten zijn relatief goedkoper uit, volgens het nieuwe sys teem, als ze meer passagiers meenemen en dat is 'milieu- en gezinsvriendelijk'. De Voogd volgde Hennekeij. De tariefswijzigingen kunnen ook aan bod komen bij bespreking van de begroting van de PSD voor 1990. PSD-directeur F. Vos drukte de statenleden wel op het hart een ta riefsstructuur vast te stellen, omdat hij anders in de knoei komt met de invoering van gegevens in het kaartverkoopsysteem. Een later besluit over de hoogte van de veertarieven geeft geen problemen, zei Vos, omdat die makkelijk kunnen worden verwerkt. Zo tekende zich een meer derheid in provinciale staten af voor het bespreken van de tariefsverhogingen als de PSD-begroting in discussie komt. De Voogd gaf na afloop van de ver gadering toe dat dan weinig speelruimte meer be staat. De tariefsstructuur is snel maatgevend. Als provinciale staten vandaag de volledige auto matisering van de kaartverkoop aanvaarden, vin den ze hoogstwaarschijnlijk weer de dienstencom missie PSD op hun weg. De dienstencommissie neemt geen genoegen met het rapport van de arbi tragecommissie Van der Grinten. Die oordeelde on langs dat gedeputeerde staten de hele operatie zorg vuldig hebben voorbereid. Achttien PSD-ers moe ten, concludeerde secretaris Mak, de deur uit louter en alleen om de veertarieven laag te kunnen hou den. Dat is, merkte Mak op, niet acceptabel. De PSD-dienstencommissie overweegt om die reden een AROB-procedure tegen de provincie aan te spannen. Ook dan wordt de zorgvuldigheid van de besluitvorming getoetst. D66-statenlid J. L. A. Boogerd-Quaak MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provinciale WV draagt dezer dagen ing R. H. ter Heide uit Boskoop voor als nieuwe directeur. Hij is nu werkzaam bij de toeristenbond ANWB als chef afdeling publica ties en evenementen. Ter Heide (43) was bij de ANWB lange tijd chef afdeling recreatie, milieu en landschap en als zodanig had hij ook veel te maken met de ontwikkelingen in Zuidwest-Nederland. Het is de bedoe ling dat de nieuwe directeur - vooropgesteld dat het algemeen bestuur hem benoemt - per 1 oktober met zijn werkzaamheden begint. Ter Heide is bij het dagelijks bestuur aanbevolen door een selectiecom missie, bestaande uit leden van het dagelijks en algemeen bestuur van de provinciale VVV. Aanstaande woensdag vergadert het algemeen bestuur - in een besloten bijeenkomst - over de voordracht. Voorzitter J. B. Vente- vogel wilde, hangende die bijeenkomst, niet ingaan op de voordracht. Na dere informatie van bestuurszijde komt pas na de algemeen bestuursver gadering. Ter Heide wordt bij de provinciale WV opvolger van A. C. Bontenbal. Die vertrok per 1 april '89 naar Tilburg, waar hij directeur van de stichting Parkland Brabant is geworden. Bontenbal trad drie jaar als provinciaal VW-directeur op. Hij volgde destijds, na een periode van grote proble men, J. P. de Regt op. Bontenbal vertrok naar zijn 'thuisland' Noord-Bra bant, mede wegens geldgebrek en verdeeldheid bij de Zeeuwse WV. PSD-directeur mr D. F. Vos och bouw hotel op de boulevard VLISSINGEN - Bouwmaatschappij Ufkes uit Apeldoorn wil november dit jaar beginnen met de bouw van een vier-ster- ren-hotel aan de Boulevard Bankert in Vlissingen. De bouw onderneming heeft de financiering rond. Ze is er daarmee in geslaagd een pro ject van de grond te tillen waarop eer der twee bedrijven, de Bataafsche Aannemings Maatschappij (BAM) en Name Gets Deux van de Brabantse ar chitect B. Stegeman, stuk liepen. On derhandelingen met kandidaat-hotel- exploitanten zijn nog bezig, maar de bouw hangt daar niet vanaf. De Vlissingse gemeenteraad neemt volgende week donderdag een besluit over de erfpachtsovereenkomst waar in de bouw van een hotel én minstens 250 appartementen aan de Boulevard Bankert is geregeld. Vier raadscom missies buigen zich maandagavond al over het voorstel. Zij komen om half acht samen en vergaderen in het ge meentehuis. Het college van burge meester en wethouders heeft de plan nen van het Apeldoornse bouwbedrijf 'uitermate positief beoordeeld'. „Wij zijn nog nooit zover gekomen", stelt wethouder D. J. P. Bruinooge van economische zaken vast. „Ik twijfel er geen seconde aan dat het contract wordt uitgevoerd. Ufkes heeft de j acht- haven ook aangelegd, die zou 1 mei opengaan en is ook 1 mei openge gaan." Ondanks dat grote vertrouwen is een boeteclausule opgenomen in de erf pachtsovereenkomst. Als de Bouw maatschappij Ufkes in september niet met voorbereiding van de werkzaam heden op de Boulevard Bankert is be gonnen, moet zij 1,4 miljoen gulden aan de gemeente Vlissingen betalen. De inning van dat bedrag levert geen problemen op, omdat het bedrijf voor dien al 1,6 miljoen gulden voor de grond op tafel moet hebben gelegd. Het vier-sterren-hotel - een voorzie ning waaraan de gemeente Vlissingen altijd de hoogste prioriteit heeft gege ven - gaat 8,5 miljoen gulden kosten. Het krijgt standaard veertig kamers plus dertig dubbele kamers. De dub bele kamers worden verkocht aan particulieren en worden bij het hotel getrokken zodra die particulieren er niet in verblijven. Een dubbele kamer wordt dan heringericht tot twee ho telkamers. Het maximale aantal verhuurbare ka mers is theoretisch honderd. Het hotel zal vergaderzalen, restaurants, een overdekt zwembad en een fitnessruim te bevatten. Als de bouw eind dit jaar begint, moeten de deuren een jaar la ter opengaan voor het publiek. Het organisatie-adviesbureau TRN Groep uit Nieuwegein heeft de haal baarheid van een nieuw vier-sterren- hotel op de Walcherse en Zuidbeve- 'andse markt onderzocht. Uit de stu die blijkt dat de gemiddelde bezet tingsgraad van dergelijke hotels in Midden-Zeeland zeer laag is en dat er voldoende van dergelijke voorzienin gen zijn. Van de dertien concurrerende verblijfplaatsen verdient, zo bevond de TRN Groep, slechts een drietal het predikaat 'goed' tot 'bijna goed'. Het adviesbureau concludeert daaruit dat 'een in alle opzichten kwalitatief goed hotel zich een goede positie moet kunnen verwerven in Midden-Zee land'. De TRN Groep rekent de eerste driejaar op een exploitatietekort van 1.3 miljoen gulden. Na vijf jaar moet het hotel een omzet kunnen draaien van vijf miljoen gulden. Het rende ment blijft vooralsnog laag, met een hoog risico, melden de adviseurs. de eerste partner van de gemeente Vlissingen, heeft nooit aangegeven die stap te willen maken. De financië le deelname van Ufkes in het hotel project maakt het waarschijnlijk aantrekkelijker voor een hotelketen zich op de Boulevard Bankert te ves tigen. Ufkes verwacht in september of oktober bekend te kunnen maken welke onderneming de nieuwe ac commodatie in Vlissingen zal exploi teren. Het vier-sterren-hotel maakt slechts een klein onderdeel uit van het hele bouwproject op de Boulevard Ban kert. Ufkes heeft een optie op de ande re stukken langs het visitekaartje van Vlissingen tot 31 januari 1993. De bouwmaatschappij wil die onderdelen stapsgewijs ontwikkelen om de markt niet met appartementen te overvoe ren. Zij mag er pas mee beginnen als het hotel zo goed als gereed is. De ap partementenflats worden, naar de hui dige tekeningen, 27 tot 65 meter hoog. De bouw van het laatste complex moet eind 1992 beginnen. De financie ring van de appartementen staat los van die van het hotel, maar Ufkes zal wel uit de verkoop van de woningen zijn grootste winst moeten halen. Een impressie van het aanzien van de boulevard van Vlissingen zoals dat er in de toekomst zal uitzien. WILHELMINADORP - Als het goed is, merkt niemand er iets van. Het In formatie Systeem Kraamzorg (ISK), donderdagmiddag officieel in ge bruik genomen door de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis, is op gezet om de bedrijfsvoering in de kraamzorg soepeler te laten lopen. Wat tot nu toe handmatig gebeurde: de registratie van de vraag naar kraamhulp, het erbij zoeken van een kraamverzorgende, de afhandeling van de betaling, personeels- en sala risadministratie, alles gaat nu in de computer. Samen met de kruisvereni ging in Twente ontwikkelde Het Zeeuwse Kruis, met geld van de mi nister van WVC en hulp van een auto matiseringsdeskundige van de Natio nale Kruisvereniging, het program ma. Tijdens de feestelijke ingebruikname in Wilhelminadorp werd mevrouw M. Steendijk-Lochman in de bloemetjes gezet. De geboorte van haar zoon Ro bert op 12 juni maakte haar de 4.096ste kraamvrouw die door Het Zeeuwse Kruis met hulp van het programma werd geholpen. Het getal 4.096 komt overeen met het aantal kilobytes dat het geheugen van de nieuwe kruis werkcomputer omvat. Al sinds 1 april vorig jaar worden vraag en aanbod met behulp van de compu ter verwerkt. Sinds 1 januari van dit jaar gaan alle aanvragen langs de geautomatiseerde weg. De automati sering is ingevoerd om de kraamzorg, en later ook de andere diensten van de provinciale kruisvereniging, ge- stroomlijnder te doen verlopen. Momenteel hebben verzekerden recht op maximaal 8 tot 10 dagen kraam zorg. Gemiddeld kan de kruisvereni ging zeven dagen hulp geven met een garantie voor een minimum van zes. De verwachting is dat de verbeterde interne planning zal helpen de kwali teit van de zorg te behouden en te ver beteren. MIDDELBURG - Als de Japanse auto fabrikant Mazda besluit om in het Vlissings havenschapsgebied een Eu ropees distributiecentrum te vesti gen, levert dat de provincie vele hon derden nieuwe arbeidsplaatsen op. Gedeputeerde drs R. C. E Barbé, voor zitter van het havenschap, zei dit na terugkomst uit Japan waar hij be sprekingen heeft gevoerd over een eventuele vestiging van Mazda in het Sloegebied. Hij hoopt dat Mazda eind dit jaar een voor Vlissingen positief besluit zal ne men. De autofabriek wil in Noord- West-Europa één centraal distributie centrum vestigen. Het bedrijf heeft meerdere vestigingsplaatsen op het oog waaronder nog eén elders in Ne derland. Vlissingen, aldus Barbé, gooit hoge ogen. Maar hij heeft er nog geen idee van hoe hoog die kansen moeten wor den ingeschat. „We hebben ons best gedaan om ons zo goed mogelijk te presenteren", zo karakteriseert hij de aard van de gevoerde besprekingen. Daarbij kwam een dossier 'van hier tot ginder' op tafel met gegevens over as pecten als grondprijzen, transportver bindingen met het achterland, haven voorzieningen en havenprijzen. De gedeputeerde neemt aan dat, mocht Vlissingen niet voortijdig af vallen, in de loop van het jaar nadere besprekingen plaats zullen vinden met het Japanse bedrijf. Volgens Bar bé heeft Mazda uit eigen beweging in teresse voor het Sloegebied getoond. Er is daar grond genoeg voorhanden. Via Vlissingen geïmporteerde auto's kunnen gemakkelijk via de weg of per spoor over Europa worden verspreid. Momenteel transporteert Mazda de auto's rechtstreeks uit de fabriek naar de landen van bestemming. Het be drijf wil de export naar Europa laten verlopen via één in Noord-West Euro pa gelegen tussenstation, later wel licht via twee lokaties. De export naar Nederland verloopt momenteel via Rotterdam. Vestiging van het distributiecentrum in Vlissingen levert niet alleen nieuwe werkgelegenheid op. Het zou ook de fi nanciële positie van het havenschap flink verstevigen: verkoop van een gro te hoeveelheid verliesgevende grond; ontvangst van meer havengelden. - Aannemer Ufkes geeft aan dat het des kundigenrapport van de TRN Groep "i elk geval geen negatief beeld schetst. „Een op zijn taak berekend hotelmanagement zal het waarachtig Seed doen". De Apeldoornse bouw maatschappij is van plan een deel van het financieel risico te dragen. De Ba- a'sche Aannemings Maatschappij, 1111111111111111111111111111111111111M111 VLISSINGEN - Er valt - zeker in de ze tijd van vakanties - niet genoeg op te hameren: in het buitenland be trapt worden op het in bezit hebben van drugs brengt niet te overziene ellende met zich mee. Toch wordt er met een regelmaat, die ernstig doet twijfelen aan het opvolgen van de wijze raad die het ministerie van buitenlandse zaken bij herhaling geeft, gewag gemaakt van de arres tatie van Nederlandse jongelui op verdenking van drugssmokkel. Dezer dagen nog werd er een ouder paar uit Middelburg opgeschrikt door het bericht dat hun 29-jarige zoon in Spanje was aangehouden. Bij aankomst van een vlucht vanuit In dia trof de douane op het vliegveld in Barcelona in de bagage van de jonge man een hoeveelheid van 4,8 kg he roïne aan. Straatwaarde: vijftien mil joen gulden. Uit de eerste berichten heeft de fami lie afgeleid dat hun zoon 'er is inge luisd'. Een vluchteling in India had de jongeman verzocht een pakje geld mee te nemen, omdat-ie bang was dat hem dat geld onderweg zou wor den afgepakt. Het geld in de koffer zou zonder dat de zoon van de Mid delburger het wist vlak voor de vlucht zijn verwisseld met drugs. De zaak van de zoon van de Middel burgse ingezetenen is een bekend 'per ongeluk'-geval: er wordt een pakje meegenomen namens een aar dige onbekende. Volgens woordvoer ster mevrouw C. Bus van het ministe rie van buitenlandse zaken komt het nogal eens voor dat men in de nesten raakt omdat er op een naïeve manier aan iemand diensten worden ver leend. Maar het gebeurt net zo goed, dat men zelf wel degelijk op de hoog te was van wat men aan drugs tussen de reisbescheiden had zitten. Vergeleken met jaren geleden belan den er steeds meer Nederlanders in een buitenlandse cel. Waren het er in 1980 nog 280, nu zijn het er al rond de zeshonderd. Zeker tweederde kwam vanwege drugsdelicten in het gevang terecht. De meesten zitten in Frank rijk en West-Duitsland. In Spaanse gevangenissen verblijven momen teel 66 Nederlanders. Vakantieland Griekenland telt stukken minder mee. Daar 'genieten' momenteel acht Nederlanders op staatskosten logies en verblijf. Douanecontrole met de hasjhond op Schiphol. Veel Nederlanders komen 'per onge luk' in het buitenland via drugs in de problemen. Hoewel, per ongeluk „Je kunt ook vooruitzien", vinden ze op het ministerie van buitenlandse zaken. In dit verband wordt het voor beeld aangehaald van menige lifter die geen risico neemt. Als hij een lift krijgt over de grens, biedt hij zijn lift- gever aan om uit te stappen voor de controle, er op eigen gelegenheid doorheen te gaan en na de grens weer in te stappen. Zo kan hij niet als aflei dingsmanoeuvre worden gebruikt. Met name in Griekenland en in Spanje zijn de verblijfsomstandig- heden in de gevangenissen niet om over naar huis te schrijven. Dat geldt met name voor de voedselver- strekking. „Op een aantal plaatsen wordt aangenomen dat de familie voor bijvoeding zorgt", legt me vrouw Bus uit. Verder is het, zeker in Spanje, heel gebruikelijk dat drie tot vijf man één cel moeten delen. Woordvoerster Bus: „Een stevige waarschuwing is dan ook zeer op •zijn plaats". De straffen die worden uitgedeeld op het bezit van drugs liegen er niet om. In bepaalde gevallen zijn er levens lange gevangenisstraffen uitgespro ken en doodvonnissen geëist. De bui tenlandse autoriteiten hebben geen enkele boodschap aan de tolerante cultuur in Nederland waar soft drugs oogluikend zijn toegestaan. Drugs zijn in het buitenland drugs. Soft of hard: het maakt er geen verschil. Een 'vakantievoorraadje' hasj voor eigen gebruik is er zonder enige vorm van discussie strafbaar, om maar niet te spreken van een handelspartijtje hard drugs. De ANWB, die zoveel voor in het bui tenland vertoevende leden doet, trekt de handen af van personen die in de problemen komen omdat ze drugs bij zich bleken te hebben. „Drugs zijn uitgesloten van de reis- en kredietbrief', meldt men vanaf de afdeling juridische ledenservice buitenland. De eerstbetrokkenen bij moeilijkheden rond Nederlanders in het buitenland zijn de ambasssades en de consulaten. Voorkomen is echter beter dan gene zen, want het 'genezingsproces' kan langdurig zijn. Straffen voor bezit van drugs lopen uiteen van zes maan den tot 24 jaar. Het op postkantoren verkrijgbare boekje 'wijs op reis' is er duidelijk over: 'Driehonderdenveer tig keer de zon in de Middellandse Zee zien zakken is leuk, maar niet vanuit een gevangeniscel". Jacques Cats TERNEUZEN - De Turks-Koeraispue voorman H. Yilderim is twee dagen geleden uit het ziekenhuis ontslagen. Zijn landgenoot L. K. kon gisteren het ziekenhuis verlaten. Beide Koerdi sche activisten raakten vorige week dinsdagavond gewond bij een aan slag in een café in Retranchement. Of ficier van justitie S. Tempel wilde donderdag niet meer kwijt dan (jat beide mannen 'huns weegs' waren ge gaan. Of de mannen naar een schuilplaats zijn overgebracht en nog onder politie bewaking staan, wilde Tempel niet zeggen. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Tot nu toe konden geen aanhoudingen worden verricht. Op de vorderingen in het onderzoek naar de moord op een 30-jarige vrouw uit Clinge vorige week donderdag wil de de officier niet ingaan. Twee van de drie verdachten uit Zaanstad zitten nog vast. Eén van de drie mannen is vrijgelaten. Of de politie een vierde verdachte ook in hechtenis heeft geno men, liet Tempel in het midden. „Ik kan daar niets publiek over maken. Dat zou het onderzoek niet bevorde ren." DEN HAAG/ZOETERMEER/VUS- SINGEN - De rechtbank in Den Haag heeft de 26-jarige G. F. uit Vlissingen donderdag tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. De man stond te recht wegens het handelen in cocaïne. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. Op 6 maart zou de man in Den Haag in een huis aanwezig zijn geweest, waar cocaïne aan een pseudo-koper werd verkocht. Een vriend van F. bij wie hij voor een paar dagen logeerde, de acht tienjarige J. G., werd tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hij had een kilo cocaïne ge kocht, om mee te handelen. Tegen hem was drie jaar geëist. De 24-jarige R. van D. uit Zoetermeer werd veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. Tegen hem was vier jaar geëist. V. D. had in eerste instantie om de partij coke gevraagd, omdat hij er een afnemer - de pseudo-koper - vpor had. De 27-jarige Zoetermeerder M. K. werd tot vijftien maanden veroor deeld. Hij was met van D. de bewuste dag mee naar Den Haag gegaan. Te gen hem was twee jaar geëist. VLISSINGEN - Van een bedrijfster rein aan de Hermesweg in Vlissingen is in de nacht van woensdag op don derdag een bestelwagen met inhoud gestolen. Het betreft een blauwe Mercedes 307 D met kenteken BZ-65-RS. De auto is ei gendom van Horeca Centrum Zeeland en de waarde bedraagt zo'n 40.000. De inhoud, bestellingen die donder dag zouden moeten worden afgele verd, had een waarde van 1200. THOLEN - Onbekenden hebben in'de nacht van woensdag op donderdagin- gebroken in cafetaria De Smulhoek in Tholen, eigendom van de heer L.'uil die plaats. Er verdween voor een onbekend "be drag aan klein geld, snoepgoeden rookwaar. De daders zijn door een raam de zaak ingeklommen. De in braak moet zijn gepleegd tussen half twaalf 's avonds en zeven uur 's och tends.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 25