PZC provincie vrijdag 23 juni 1989 »18 Dienstverlening voor fraude met uitkering Russische popgroep Televizor komt niet naar Vlissingen Werkgelegenheid in de chemie zeèr goed Vogelaars krijgen uitkijkpost Sloop bunkers Oostburg definitief Arts hoort opnieuw eis gevangenis voor fout Gesjoemeld Auto geslipt in Terneuzen THEATERGROEP OPENDE MANIFESTATIE Theatergroep Link Man weg WESTKAPPELS INITIATIEF BELOOND Uniek MEER MOGELIJKHEDEN RECREATIE Hardrijders werden bekeurd OOSTBURG - De sloop van de bun kers in Oostburg laat nu niet lang meer op zich wachten. Op WD'er K. Malcorps na stemde de gemeenteraad van Oostburg voor de 'beul' van sloopbedrijf Vermeulen uit Breskens. Hoewel het verdwijnen van de bunkers van tevoren al zo goed als vast stond, wilden verschillende gemeenteraads leden toch nog even laten weten hoe weloverwogen zij hun besluit hadden genomen. Vooral in de WD-fractie hadden deze afwegingen tot een ware 'scheuring' geleid. De drie fractieleden (wethouder J. Thomaes was met vakantie) hadden alle drie een andere argumentatie. Dat ontlokte waarnemend burge meester (ook burgemeester J. Kruize is met vakantie) J. de Vries de opmer king: „Bij de WD is dezelfde eensge zindheid waar te nemen als de landelij ke tendens aangeeft. En dat zal bij de verkiezingen in september dan ook blijken." A. Rosendaal repliceerde even later dat De Vries de 'vergadering goed leidt, maar zich moet onthouden van partijpolitiek commentaar'. Ook Rosendaal en (meer van harte) J. Provoost stemden de museumbun kers echter weg. Alleen bij Malcorps leidden de bedenkingen tot een ferm 'nee' tegen de sloop. Hij had het idee dat er 'gesjoemeld en gesjouwd' was om de afbraak erdoor te krijgen. Mal corps begreep niet dat VROM eerst een subsidie van meer dan een mil joen gulden beschikbaar stelde en dat vervolgens verschillende hoge amb tenaren van het ministerie een adhe siebetuiging voor behoud van de bun kers tekenden. „In een brief van VROM staat dat de bunkers wegmoeten omdat de scho lengemeenschap op termijn moet kun nen uitbreiden. En aan de andere kant wordt gezegd dat juist dat schoolge bouw gesloopt gaat worden. Ik kan dat niet met elkaar rijmen", zei de liberaal. Wethouder A. de Feijter stelde na de vergadering dat hij altijd heeft gezegd dat de sloopsubsidie twee jaar terug is aangevraagd (en verleend) om of de schoolgebouwen uit te breiden öf wo ningen te bouwen. CDA'er H. Lippens vond de meest praktische reden om de bunkers af te breken. Hij kreeg de la chers op zijn hand met: „De gebouwen komen in het bestemmingsplan niet voor. Bovendien is er destijds geen bouwvergunning voor de bunkers af gegeven." TERNEUZEN - Bij een ongeluk op de kruising van de Rooseveltlaan met de Guido Gezellestraat in Terneuzen is donderdagmiddag de auto van R. P. uit Terneuzen zwaar beschadigd ge raakt. P. raakte niet gewond. Volgens de politie is de man, die van de Guido Gezellestraat kwam en via de rotonde de Rooseveltlaan in de rich ting van de mr F. J. Haarmanweg wilde rijden, te snel door de bocht gegaan. Omdat het onverwacht was gaan rege nen bleek ook het wegdek gladder dan verwacht. P. vloog uit de bocht en ram de een boompje en enkele struiken. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 26-ja- rige Vlissingse W. J. S. V. conform de eis veroordeeld tot een maand gevan genisstraf voorwaardelijk en 60 uur dienstverlening wegens valsheid in geschrifte. Zij heeft in de periode ja nuari 1986 tot augustus 1988 het Ge meenschappelijk Administratiekan toor (GAK) onjuiste gegevens ver strekt waardoor haar meer AAW-uit- kering werd uitbetaald dan waar zij recht op had. Zij moet bovendien de te veel ontvan gen 7500 gulden aan het GAK terugbe talen. „Dat zal niet meevallen", was het commentaar van politierechter mr G. H. Nomes, „als je - met permissie - In het kader van de manifestatie 'From Russia with love' meerde de kustvaarder Azart donderdag af in de Vlissingse Koopmanshaven. |.T1.„..|.r-rw.,.^T1HeEM,3 VT.TS.QTMriï^^ riirgnnr»r«ti«r»h hmini^on aan Hg ViG-wig1 in er Ticin Hg T?hq- o-rnon Riv pan nnnpprt in "Dg "PigIt "Riv QGrGn \7i VLISSINGEN - Bureaucratisch Mos kou dreigt de manifestatie 'From Rus sia with love' in de war te sturen. De leden van de popgroep Televizor kre gen niet tijdig hun visa en konden niet naar Nederland reizen. De muzikan ten van Nikolaj Kopernik hadden den nodige problemen: zij kregen de beno digde papieren te laat verstrekt, waardoor het donderdag geplande optreden moest worden afgelast. Zij zijn - als het goed is - gisteravond op Schiphol aangekomen en geven van avond (vrijdag) een concert. De rode invasie in Vlissingen bleef be perkt tot enkele vlaggen met hamer en sikkel en een kustvaarder met Russi sche tekens in de Koopmanshaven. Het schip, Azart genaamd, vormt de spil van het festival. De stichting Azart (bezieling) wil met het vaartuig de Ne derlandse cultuur in het buitenland gaan uitdragen. Dit moet aansluiten •op de maritieme traditie van Neder land. Daarom heeft August Dirks, di recteur van Azart, in februari de 28 me ter lange logger gekocht. Hij is inmid dels omgebouwd tot zee- en zeilwaar- dig operaschip. Dirks, gisteren getooid met een groot uitgevallen matrozenpet, wil volgend jaar op de Azart midden in Moskou een opera presenteren. Daarmee wil hij eer bewijzen aan de bezieling van de Rus sische kunstenaars in de jaren twintig. Gedacht wordt aan een vrije bewer king van Ilja Ehrenburgs 'Geef om Eu ropa' om de culturele eenwording van Europa te symboliseren. Om reclame te maken voor zijn project heeft Au gust een toernee georganiseerd langs zeven Nederlandse steden en Antwer pen. Na Amsterdam en Gouda legde het in 1918 gebouwde schip gisteren in Vlissingen aan. Aan boord bevond zich de theater groep Oleg Kiselov. Oleg is al jaren lang in Moskou bezig met theater. Sinds Gorbatsjov een frisse wind door de Sovjetunie laat waaien, wor den zijn activiteiten getolereerd. Het spel van zijn groep is voor Nederland se begrippen ouderwets. Ze beperkt zich tot woordloos bewegingstheater. Binnen de verbale toneeltraditie van Rusland een unicum, maar deze trend is in Nederland inmiddels al overge waaid. Het zestigkoppige publiek op de kademuren van de vernieuwde Koopmanshaven keek met gefronste wenkbrauwen. Alleen om een act met een man zonder hoofd die rustig een krant ging lezen, werd gelachen. Aansluitend op dit optreden- gaf de groep Bix een concert in De Piek. Bix brengt melodieuze popmuziek met swingende en ritmische percussie. Blaasinstrumenten als saxofoon en trompet zorgen voor de afwerking. De teksten worden geschreven door zan ger/gitarist Siaulus Urbonavicius. Hij laat zich inspireren door de folktradi- tie uit de Baltische staat Litouwen. Met hun eigen taal en cultuur zetten de Litouwer muzikanten zich af tegen het Sovjet-systeem dat zelfs vanuit Moskou een manifestatie in Vlissingen weet te verstoren. Het Vlissingse jongerencentrum De Piek heeft ingehaakt op de komst van de Azart. Het haalde Bix naar de Scheldestad. De poging Televizor hier heen te dirigeren is mislukt. Deze new wave-band uit Leningrad wordt van avond vervangen door De Gigantjes. In De Piek is vanmiddag vanaf 14.00 uur een muzikale sessie. Hieraan doen de leden van Nikolaj Kopernik en een aantal Zeeuwse muzikanten mee. Van af 22.00 uur treden achtereenvolgens Nikolaj Kopernik en De Gigantjes op. Organisator August Dirks beschouwt de huidige toernee als repetitie voor zijn uiteindelijke grote project: een opera op een schip in Moskou. Het dek, de stuurhut en de masten moeten het podium vormen. Het idee ontstond in het brein van August bij het zien pas- de zaak zo lang bedonderd hebt." Dat was voor de vrouw aanleiding om in tranen de zaal te verlaten, waarna haar advocaat mr L. M. Wirjoesoekar- to-van de Goorberg haar met moeite kon overreden de behandeling van haar zaak toch verder bij te wonen. De politierechter vond dat eigenlijk niet zo nodig, daar de zaak ook buiten haar aanwezigheid kon worden afgedaan. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer merkte aan de hand van het re- classeringsrapport op: „Uw pad is niet over rozen gegaan. U heeft nu gelukkig veel steun van hulpverleners". Hij vroeg de raadsvrouw in verband met het verzoek om een eventueel op te leg gen gevangenisstraf door dienstverle ning te vervangen, hoe in dat geval de opvang van haar kind was geregeld. Daar bleek al een oplossing voor te zijn gevonden. Mr Wirjosoekarto betoogde dat haar cliënte zich destijds niet bewust ge weest was dat haar opgaven niet deugden. Haar man had haar in 1985 verlaten, waardoor ze recht had op een uitkering. Omdat ze met schulden achterbleef en haar gas en licht afge sloten dreigde te worden vroeg ze een voorschot aan, wat ze ook kreeg. De jaren daarop kwam de man op ongere gelde tijden bij haar thuis, maar na korte tijd verdween hij steeds weer met ruzie. Hij zou nooit wat in de kos ten van het huishouden bijgedragen hebben als hij weer eens bij haar inge trokken was. Volgens de advocaat hadden ze nooit meer echt samengewoond, maar van de perioden dat de man over de vloer was had ze geen melding gemaakt bij het GAK. Ze had toen volgens de g dende regels uiteraard geen recht op een uitkering. Tot overmaat van ramp woedde er eind 1987 ook nog brand in haar woning, waarbij moeder en kind het er ternauwernood levend vanaf brachten, en moest ze drie maanden wachten tot de brandverzekering over de brug kwam. seren van de mooiste boten langs zijn woning in Amsterdam. Hij studeerde Russisch dus de link met Moskou was snel gelegd. Om geld voor het verwezenlijken van zijn idee te verdienen, zette hij het Cultureel Bureau Rusland op. Via zijn bureau wist hij acteurs en muzikanten naar Nederland te halen. Met hen maakt hij nu een promotietocht die tevens het nodige geld in het laatje moet brengen. August denkt 35.000 gulden nodig te hebben voor de opera. Dat hij nog geen formele toestemming heeft van de Russische autoriteiten deert hem niet. „De theaterbond on dersteunt me en probeert de zaak in Moskou rond te krijgen". De lokatie in de Russische hoofdstad heeft hij wel uitgezocht: het Gorkipark aan de Mos kou-rivier. De jeugdige directeur ge looft dat ze in Rusland op hem zitten te wachten. „Er is nog nooit een buiten lands schip in Moskou geweest. De be woners zijn razend nieuwsgierig". Met zijn Azart en bemanning vertrekt Au gust Dirks vanmorgen vroeg via de Westerschelde naar Antwerpen. De Vlamingen probeert hij vandaag (vrij dag) warm te maken voor zijn initia tief. O C-7 GOES - Leerlingen aan de hogere en middelbare laboratorium- school in Goes kunnen na het eind examen bijna probleemloos een baan vinden. Van de geslaagden aan het Hoger Laboratorium On derwijs (HLO) zijn nog slechts twee personen werkzoekend. Aan de La- boratoriumschool Zeeland (MLO) heeft bijna driekwart van de kan didaten een baan gevonden. Een aantal van hen stroomt door naar het HLO of vervult de militaire dienstplicht. Directeur dr M. M. Springer van het HLO en drs P. C. U. Fiers, directeur laboratorium- school, maakten dat donderdag middag ieder afzonderlijk bekend op de diploma-uitreikingen. Dr Springer deelde verder mee dat het aantal eerstejaars studenten aan het HLO het komend schoolsei- zoen verder stijgt. „We verwachten dat deze groei bijna vijftig procent zal zijn. Het totaal aantal studenten blijft echter klein. In september zul len we ongeveer honderdvijftig stu denten hebben. Alhoewel de groei van het HLO gewenst is, vormen we een kleine opleidingseenheid, voor de studenten heeft dit het voordeel dat we meer aandacht aan hen kun nen besteden dan bij een grote HLO-opleiding." De grote vraag naar gekwalificeerd laboratoriumpersoneel schreef drs Fiers toe aan een aantal factoren: verhoogde aandacht voor het mi lieu, groei van de export en meer in vesteringen voor research en ont wikkeling. „Het aandeel van de che- mie-branche, één van de vijf pijlers waarop het land drijft, neemt ge staag toe. Laboratoriummedewer kers maken een zeer goede kans om in de chemische en medische sector werk te vinden." Het tekort aan per soneel is volgens drs Fiers te wijten aan studenten die kiezen voor een studie, die voor werkgevers van minder nut is. Hij oefende voorzich tige kritiek uit op mavo-leerlingen die volgens hem te vaak kiezen voor een vervolgopleiding in het alge meen vormend onderwijs, terwijl een keuze voor het middelbaar be roepsonderwijs beter op zijn plaats WESTKAPELLE - Vogelaars zijn meestal in de weer vogels te beschermen, maar die op de West- kappelse zeedijk willen dit keer zichzelf bescher men. Niet dat zij in hun bestaan worden bedreigd. Het gemeentebestuur ziet juist in hun aanwezig heid een verhoging van de recreatieve waarde van de zeewering. Ze willen zich beschermen te gen onaangename weerselementen. Burgemeester en wethouders van Westkapelle kwamen vorig jaar gedeeltelijk tegemoet aan hun wensen. Op de zeedijk werden twee oude bushok jes geplaatst. Deze moesten in het dorp het veld ruimen voor een moderne variant. Voor die tijd zochten de vogelkijkers de beschutting van het ij zeren torentje, waarin de kustwachters zetelen. Dat was, zegt de Middelburger Giao Davidse, on doenlijk. Hij en de andere leden van de Vogelwerk groep Walcheren willen de gesignaleerde vogels op papier registreren. Dat valt niet mee in weer en wind. Het schrijfwerk wordt verricht door een aan tal mensen met een koudebestendige hand. De bushokjes brachten verlichting. Maar ze ont sierden de dijk naar het oordeel van het gemeente bestuur. Nadat de waterkering op deltahoogte was gebracht, is zij opnieuw aangekleed. Burge meester H. A. van Maldegem vond dat in die stijl ook een onderkomen voor de vogeltellers moest verrijzen. De districtsopzichter werd aan het werk gezet. Hij ontwierp een stenen observatiepost die gelijkenis vertoont met het traoljewerk(een schuilplaats voor oudere Westkappelaars) elders op de dijk. Het waterschap Walcheren heeft als ei genaar van de zeewering geen bezwaar tegen het bouwwerk. Om voor een subsidie van 75 procent door de pro vincie in aanmerking te komen, is een recreatieve draai aan het ontwerp gegeven. De post wordt uitgerust met informatiepanelen en zitbanken. Het is de bedoeling dat de vogelwerkgroep de borden vult met afbeeldingen van vogels en bij behorende informatie. De zitbanken hadden van Gido Davidse niet gehoeven. Hij ziet het als een concessie van hun kant in ruil voor de luxe die ze krijgen. De post wordt een open achtkantig ge bouw met in het midden een scheidingswand, zo dat de vogelaars altijd in de luwte kunnen staan. Westkapelle is als westelijkste punt van Neder land een voortreffelijke lokatie om zeevogels te aanschouwen. Er zijn relatief veel jagers en pijl-, stormvogels te zien. Volgens Davidse en collega Fred Twisk is de Walcherse zeedijk beter dan Bres kens. Vanuit het Zeeuws-Vlaamse dorp is vooral de voorjaarstrek te volgen. „Voor de najaarstrek moet je echt in Westkapelle zijn; daarvan zie je in Breskens nauwelijks iets. Bovendien zijn de vo gels bij de Westkappelse zeedijk onvoorspelbaar der," zegt Davidse. Aan die onzekere factor liggen de zeevogels ten grondslag. Zij leven voor een groot deel van het jaar op volle zee. Twisk: „Ze kunnen bijna alles op zee. Behalve jongen voortbrengen, omdat ze sim pelweg geen eieren op het water kunnen leggen." Het is voor de met kijkers en telescopen gewapen de fanaten de sport zeevogels te ontdekken. „Ze gaan niet zomaar voor je neus zitten. Ze hebben een air van zeldzaamheid." Een voorbeeld zijn de pijlstormvogels. Zij leven op volle zee en zwerven meestal in de buurt van Zuid-Amerika. Het eerste weekeinde van september passeren ze gewoonte getrouw Westkapelle. Davidse noemt dit-weekein- de „legendarisch". Een observatiepost op een zeedijk is uniek voor Nederland. Volgens Twisk zijn er wel binnendijk- se hutten, zoals in Oostburg en op Noord-Beve land. Zeevogels worden veelal vanuit strandpa viljoens bestudeerd, maar daar werkt het glas voor de ramen uitzichtbelemmerend. De gege vens worden landelijk verwerkt door de club van zeetrekwaarnemers, zodat jaarlijks een globaal beeld van de vogelstand ontstaat. Gido Davidse is al acht jaar lang ieder weekeinde tussen juli en december in de vroege ochtenduren op de dijk te vinden. Hij heeft inmiddels 2400 Jan van Genten geteld. „Ze blijven mooi. Vooral als ze netjes voorbij komen. Nee, het verveelt nooit. Pa pegaaiduikers en zwarte zeekoeten heb ik bijvoor beeld nog nooit gezien. Toch kunnen ze ieder mo ment onverwacht opduiken en dat moment wil ik niet missen." Het is nog onbekend wanneer de bouw van de post kan beginnen. Gedeputeerde Staten hebben posi tief geadviseerd over de subsidie, maar het voor stel moet nog verschillende commissies passeren. Burgemeester Van Maldegem hoopt nog dit jaar met de bouw te beginnen. De kosten zijn geraamd op 30.000 gulden. Vogelaar Gido Davidse moet het momenteel nog stellen met een oud bushokje, maar in de nabije toekomst zal er een fraai onderkomen voor de vogelobser vatie verrijzen op de dijk. Watersport: Park-status O-Schelde DEN HAAG - Het is misschien beter van de Oosterschelde een Nationaal Park te maken in plaats van een beschermd natuur monument. Ook in een nationaal park staat de bescherming van natuurwaarden voorop, maar de eraan vooraf gaande pro cedure weegt zorgvuldiger dan de Natuurbeschermingswet de mogelijkheden tot recreatief medegebruik van het betreffen de gebied. Het Breed Overleg Waterrecreatie (BOW) komt tot deze suggestie in een reactie op de voorlopige aanwijzing van de Oosterschelde als beschermd natuurmonument. Het BOW, waarin 26 organisaties, in stellingen en overheidsinstanties die iets te maken hebben met de waterre creatie zijn vertegenwoordigd, presen teerde de in de notitie 'Oosterschelde Natuurlijk recreatie!' gevatte reac tie donderdag in Den Haag. Het eerste exemplaar was voor het Zeeuwse CDA-kamerlid drs H. Eversdijk. De verenigde pleziervaarders, sportvis sers en andere waterrecreanten alsme de het bedrijfsleven in deze sector heb ben, zo verzekerden sprekers namens al deze takken, geen principiële be zwaren tegen bescherming van de na tuurwetenschappelijke waarden van de Oosterschelde. Sterker nog, ze zijn zich er terdege van bewust dat maatre gelen noodzakelijk zijn om de kwali teit van het gebied te behouden, want aan die kwaliteit ontleent het juist zijn aantrekkingskracht. Punt is alleen dat de waterrecreatie vooraf bij de plannenmakerij voor de aanwijzing van de Oosterschelde als beschermd natuurmonument betrok ken had willen zijn. De belangenorga nisaties menen dat de op handen zijn de wijziging van de Natuurbescher mingswet moet worden aangegrepen om te bewerkstelligen dat de recreatie voortaan in vergelijkbare situaties bij de voorbereidingen wordt betrokken. Op die manier kan, zoals BOW-voor- zitter W. F. de Vreeze zei, worden voor komen dat voorlopige aanwijzingen van gebieden als beschermd natuur monument worden gekenmerkt door een zekere eenzijdigheid, waarin later slechts in geringe mate iets kan wor den bijgesteld. De BOW-vertegenwoordigers legden er de nadruk op dat het beter is de waarden van de Oosterschelde te be schermen met maatregelen die breed worden gedragen dan met voorschrif ten en regels die door een groot deel van de gebruikers worden betwist. Want dat laatste betekent dat water recreanten de neiging zullen hebben zich niet te houden aan bepalingen waarvan ze de noodzaak niet inzien. En in een gebied met de schaal van de Oosterschelde is het moeilijk overtre ders te berispen. De bezwaren van de watersporters richten zich vooral op het aangekon digde verbod door het Oliegeultje bij Neeltje Jans te mogen varen, waar door het geliefde rondje om de Rog- genplaat tot het verleden zal behoren. De pleziervaarders willen verder blij ven ankeren aan de oostkant van de Roggenplaat en de noordoostrand van de plaat Neeltje Jans, omdat dit de weinige beschutte ankerplaatsen in het westelijke deel van de Oosterschel de zijn. De sportvisserij hecht zeer aan zo min mogelijk beperkingen voor de ze vorm van recreatie in de Ooster schelde, omdat de hengelsport in an dere Deltawateren, zoals het Veerse Meer en de Grevelingen, in de verdruk king is gekomen. De mogelijkheid in ruime mate pieren te kunnen spitten op de slikken in de Oosterschelde is voor de sportvisserij een levensvoor waarde. De zeeaaskwekerijen kunnen lang niet aan de vraag naar zagers en leeglopers voldoen. DEN HAAG - De nu 37-jarige arts W. S. uit Rotterdam moet wegens on achtzaamheid tot drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf worden veroordeeld. Dat vindt de procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag, H. Feber. De arts liet de 9-jarige Vanessa Cronk- hite op 18 november 1984 in het Zweed se Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee een infuus met een verkeerde vloeistof toedienen, nadat hij bij haar ten on rechte een lichte shock-toestand had geconstateerd. Het meisje, dat bij een val in een manege in Bruinisse verwon dingen had opgelopen, overleed. De procureur-generaal vindt dat de zaak de arts heel zwaar aangerekend moet worden. Hij was ondeskundig en onoplettend, gedroeg zich bij aan komst van het meisje in het ziekenhuis onaangenaam en arrogant en gaf de verpleegkundigen later opdracht de fles van de verkeerde vloeistof maar gauw weg te doen: hij probeerde dus de zaak te verdoezelen. Wel moest vol gens de procureur-generaal worden gezegd dat de arts in Zierikzee vrij pri mitief toegerust was. De rechtbank in Middelburg veroor deelde S. ook al tot drie maanden voor waardelijk wegens nalatigheid, maar de dokter ging in hoger beroep. Zijn raadsman stelde dat de arts niet te snel met zijn conclusie is geweest: veel mensen sterven juist doordat er op een trauma niet meteen wordt gereageerd. Verder had de verkeerde vloeistof niet aanwezig mogen zijn. De arts, die dus ook nog snel moest handelen, ging er niet geheel ten on rechte van uit dat deze hem niet eens aangereikt kon worden. Verder had den de goede en de verkeerde vloeistof dezelfde kleur. Bovendien zou de dood van Vanessa weieens te wijten kunnen zijn aan een allergische reactie op de contrast vloeistof die haar voor het maken van foto's was toegediend. Tenslotte vindt de raadsman de hele kwestie eigenlijk meer een zaak voor de medische tucht raad. Uitspraak 6 juli. WISSENKERKE - De groep Noord- Beveland van de rijkspolitie heeft don derdagmiddag 13 bekeuringen uitge deeld aan automobilisten die met te grote snelheid het kruispunt Hoveijn passeerden bij Wissenkerke. De politie controleerde in totaal 196 voertuigen. De hoogste snelheid die werd gemeten was 104 kilometer per uur. Op het kruispunt mag 70 worden gereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 18