WOV wacht op Haags besluit Steppers gaan vandaag van Zierikzee naar Vlissingen Toeristische plannen voor Brouwersdam jaar vertraagd Smog grotendeels verdwenen Verliefde dominee blijft Arnhemse vrouw achtervolgen Drukte op Vlissingse rede door staking in Antwerpen \wkè.\' EN NÉSTEN VERTRAPT ANARCHIE VRIJDAG 23 JUNI 1989 mentaliteit Varen werk Hartelijk Omwonende ontdekt gestolen motor Bert Altena een broeinest der B l)K K E R b o)e K E N RUDING AANZET Diefstal uit pand gezondheidscentrum GOEDEREEDE TREKT AAN DE REM Burgemeester Bedrag OPNIEUW KORT GEDING zeeland Visdiefjes verjaagd van Schouwen BURGHSLUIS - De nesten van een kolonie van dertig paren zeldzame visdiefjes en tientallen nesten van kokmeeuwparen zijn in de Koudekerkse inlaag op Schouwen-Duiveland door onbekenden vertrapt. Vrijwilligers van de vogelbescherming ontdekten dit aan het begin van de week. Vermoedelijk moet de dader gezocht worden onder één van de zeekraal snijders die hun activiteiten illegaal in de inlaag uitoefenen. De eitjes van de visdiefjes zouden bijna uitkomen. Bij de kokmeeuwen waren al verschillen de jongen geboren. Van dat alles zijn alleen nog lege nesten en enkele hoop jes eierschalen over. Van de jonge kok meeuwtjes is geen spoor meer. Ook de volwassen vogels zijn bijna allemaal uit de inlaag vertrokken. Johan Everaers van de natuur- en vo- gelwacht op Schouwen-Duiveland ontdekte wat er in de inlaag was ge beurd: „Ik reed er op mijn rondje langs de inlagen langs en ik vond het al zo stil. Ik dacht nog: ben ik gek of wat is hier eigenlijk gebeurd. Toen ik zag dat alle vogels waren verdwenen, ben ik meteen naar John Beijersbergen gere den, die ook van de vogelbescherming is, om samen poolshoogte te nemen." Beijersbergen vult aan: „Ik wist niet wat ik zag. Dat deze mentaliteit op Schouwen-Duiveland nog bestaat, kon ik me niet voorstellen. Er waren zeker 250 kokmeeuwparen en dan nog de 30 paren visdiefjes en daar was niets meer van terug te vinden. De nesten en de eieren waren op een paar hopen gegooid en in elkaar getrapt. En dan te bedenken dat we vorig jaar voor het eerst visdiefjes in de inlaag hadden. Die zijn zeer zeldzaam. Vorig jaar waren er twintig paar en dit jaar dertig. Nu is het nog maar de vraag of volgend jaar terug zullen komen." I De Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels in Zeist pacht een deel van de Koudekerkse inlaag van het waterschap Schouwen-Duive land. Dat stuk is duidelijk afgebakend en voorzien van voldoende bordjes met daarop een mededeling dat de toe- I gang tot dat gebied verboden is. Toch I bevinden er zich ieder jaar in de I maand juni zeekraal-snijders. Om die I reden maken enkele vrijwilligers in die I periode ook hun rondje langs de inlaag I om als onbezoldigd opsporingsambte naar van de AID te kijken of er zich ie- Imand in de inlaag bevindt. Dat gaat Ihet hele jaar door goed, behalve in de 1'zeekraalperiode'. I Beijersbergen: „De meesten begrijpen I best dat ze in een gebied zitten waar ze Iniet mogen komen. En ze willen dan look wel weggaan, al hebben ze niet al- llemaal evenveel begrip voor ons I standpunt. Maar hier is er kennelijk léén aan het werk geweest met een Imentaliteit van: mag ik hier niet ko- Imen vanwege de vogels Dan zal ik Idie vogels wel eens even uit de weg rui- Imen." Gesprekje over de heg tussen twee tuinen in Middelburg. „Zeg buurman, ik hoor je de laatste dagen toch zo hoesten." Aangesprokene, ingenomen met het hartelijke medeleven aan de andere kant van de li jster: „Ja, dat gaat nogal, hè. ik denk dat ik een lelijk kou-tje heb gevat". Opmerking van achter het Qroen, „Dan heb je vast weinig Qerookt. Heb je nog een sigaar voor mij Goed warm en erg veel voedsel. Nu kunnen we alleen maar hopen dat ze terugkomen." VLISSINGEN - De motor van A. P. K. uit Vlissingen is woensdagavond op de Nieuwendijk in Vlissingen terug gevonden, nadat de eigenaar zijn voertuig zondagavond op het Sta tionsplein had achtergelaten. Het contactslot was geforceerd en de mo tor had enige schade opgelopen. Een omwonende meldde de politie woensdagavond dat iemand met een motor was komen aanrijden op de Nieuwendijk, zijn voertuig tegen de havenmuur had gezet en met een grote zwaai zijn motorhelm in het water van de Koopmanshaven had gegooid. On derzoek bracht vervolgens de diefstal aan het licht. De dader is nog spoor loos. Advertentie Vlissingen, bolwerk van vrije socialisten. Een boek met tientallen foto's van bekende Vlissingse figuren, 553 pagina's. Nu nog voor de intekenprijs van f 49.50. Walstraat 94, Vlissingen Tel. 01184-12483 I Het onbegrip en de verslagenheid bij Ide natuurbeschermers is groot. De I zaak is wel bij de politie aangemeld, I maar die kan ook weinig doen zonder I concrete bewijzen. Jaren van voorbe- I reiding, vele uren werk aan bijvoor- I beeld de beheersing van het waterpeil I in de inlaag zijn in één klap wegge- I vaagd. „Hier heeft niemand wat aan", I vertelt Everaers. I Beijersbergen is van mening dat de in- Ilagen ongelooflijk kostbaar zijn voor Ide natuur. Hij noemt ze de gouden Irand van de Oosterschelde. Door de ■flinke zoute kwel i» het gebied, zeker Izoals nu in een droge periode, erg zout. I Daardoor is het ook voor de boeren Iniet aantrekkelijk om te pachten. De 1 vogelbescherming wil ze graag pach- |to, maar daar wil het waterschap ISchouwen-Duiveland niet altijd aan Imeewerken. Van de tweehonderd hec tare inlagen aan de zuidkust van het Inoord-Zeeuwse eiland mag de natuur- |oSchermin£tien procent pachten. IBeijersbergen kijkt bij het verlaten |van de inlaag nog éénmaal achterom: T'Het was zo'n mooi broedseizoen. VLISSINGEN - Het district Scheldemond van het Directoraat Generaal voor de Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) heeft van woensdag avond tot donderdagavond een algemeen opvaarverbod voor schepen met bestemming Antwerpen uitgevaardigd. Door wachtende schepen is het daarom op de rede van Vlissingen drukker dan normaal. Gisteravond lagen er ruim 40 schepen in het ankergebied. De haven van Antwerpen lag van woensdagavond tot donderdagavond lam door een staking van het gemeentepersoneel. Bruggen en sluizen ble ven gesloten en het scheepvaartverkeer werd danig in de war gestuurd. Om 20.00 uur hervatte het gemeentepersoneel het werk. Omdat het mo menteel erg druk is in de havens van Antwerpen (er lagen gisteravond laat nog ruim vijftig schepen die wilden vertrekken) zal het zeker nog ruim een dag duren eer de situatie weer normaal is. Afgelopen nacht werd continu geschut. Ook bij politie en brandweer (zij zijn eveneens gemeentepersoneel) werd donderdag gestaakt. Uitgerekend donderdag bracht koning Boudewijn een bezoek aan de Scheldestad in verband met het 150-jarig bestaan van het Albertkanaal tussen Maas en Schelde. Het Antwerpse gemeenteperso neel is al maandenlang onrustig. Net als veel andere ambtenaren in België voelt het zich onderbetaald. MIDDELBURG - Het is opnieuw aan 'Den Haag' om de vaste Westerschel- de-oeververbinding wel of niet tot een hersenschim te verklaren. Het lot van het WOV-project ligt sinds giste ren, zoals de afgelopen decennia wel vaker het geval is geweest, louter in handen van de (demissionaire) Haag se bewindslieden. De lijdensweg van het project hoeft nu 'geen uur langer dan noodzakelijk' te duren, beloofde minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gistermiddag tijdens een bespreking met een delega tie van het provinciebestuur en verte genwoordigers van de twee kandi daat-exploitatiemaatschappijen. Ze wekte de indruk dat wat haar be treft de financiering nu rond is, maar maakte meteen duidelijk dat haar col lega Ruding (financiën) het laatste woord heeft. De bewindsvrouw zegde toe de kwestie op zeer korte termijn, mogelijk nog dezelfde middag, bij Ru- ding aan te kaarten. De woordvoerder van Ruding kon gisteravond nog niet medelen hoever de besluitvorming op het ministerie van financieën is gevor derd. Geen van de gisteren bij het overleg betrokken partijen wil in dit stadium ingaan op handreikingen die zijn ge daan om het laatste gaatje in de finan ciering te dekken. Zoals gemeld gaat het alleen nog om de vraag in hoeverre de jaarlijkse bijstelling van de toege zegde rijksbijdrage (indexering) zich moet verhouden tot het rendement dat de exploitatiemaatschappij ver wacht. Er moet ook nog een modus worden gevonden voor vrijstelling van btw-plicht. WOV-gedeputeerde drs R. C. E. Barbé stelde na het overleg vast dat hij nu alleen nog maar kan afwachten. Di recteur G. P. M. van Os van de Tolbrug exploitatiemaatschappij (TBM), die een brug wil bouwen, houdt het erop dat minister Smit-Kroes tevreden is met de van zijn zijde gedane handrei kingen. Hij gaat er vanuit dat zijn maatschappij de concurrentiestrijd met de Exploitatiemaatschappij Wes- terschelde (tunnel-brug-project) heeft gewonnen. Voor zover bekend is het brugplan goedkoper. Woordvoerder J. Luijendijk van de Ex ploitatiemaatschappij Westerschelde wilde gisteren op dat aspect niet in gaan. Wel wees hij nog eens op het be staan van een oude samenwerkings overeenkomst waaraan zijn maat schappij financiële rechten kan ontle nen. Hij benadrukte bovendien dat het hangbrugplan van zijn concurrent kan leiden tot problemen met België. TERNEUZEN Tussen vorige week vrijdag en woensdag is ingebroken in het pand van het Vrouwengezond heidscentrum in de Walstraat in de Terneuzense binnenstad. De inbrekers stalen een kleuren-televi- sie, een wekkerradio, een cassette recorder, wat postzegels en enkele honderden guldens aan kasgeld. De drie Brabanders, Buijs, Mouws en Voermans, komen op de step Zierikzee binnen. ZIERIKZEE - De drie Brabanders die deelnemen aan de Brabant-Zee land route op de step reden donder dagmiddag precies om 17.00 uur door de Noordhavenpoort Zierik zee binnen. Maandag vertrokken de 48-jarige P. Buijs, de dertigjarige P. Mouws en de 25-jarige S. Voermans op een zelfgemaakte step uit Sprun- del. De tocht voerde over binnen wegen en fietspaden via Valkens- waard en Gorkum naar Zierikzee. Vandaag, vrijdag vertrekt het drie tal over de Zeelandbrug, de hele kust langs naar Vlissingen en terug naar Kapelle-Biezelinge, waar overnacht wordt. „Maandag en dinsdag hebben we veel last gehad van de warmte", ver telde Buijs. „We moesten om het uur stoppen om bouillon te drinken en te eten om het zoutgehalte op peil te houden". Donderdag stepte het trio onder heel andere weersomstandigheden. Er was veel wind en even onder Wil lemstad kregen zij een enorme on weersbui over zich heen. Tot nu toe hebben zich geen blessures voorge daan. Wel is een step onderweg ge broken, maar in de volgwagen stond een reserve-exemplaar, zodat de tocht kon worden voortgezet. „Het been waarop je staat krijgt veel meer te verduren dan het afzet- been", legde Mouws uit. „Na dertig keer afzetten moet je van been ver anderen". 's Avonds krijgen de steppers een vijftig minuten durende massage, wandelen een stukje, nemen ergens een pilsje en duiken vroeg onder de wol. Zaterdag hopen de steppers weer in Sprundel aan te komen. Dan hebben zij zes dagen steppen en een afstand van 600 kilometer achter de rug. SCHARENDIJKE - De ontwikkeling van het toeristisch speerpunt Brou wersdam is met minstens één jaar vertraagd. Om de plannen in dat ge bied uit te voeren moet eerst een on derzoek onder de recreanten worden gehouden. Met dat onderzoek wordt pas volgend jaar begonnen. Het was aanvankelijk de bedoeling nog deze zomer de toeristen te benade ren. Met name de gemeente Goederee de wil het onderzoek uitstellen. De Zeeuwse recreatie-gedeputeerde J. B. Ventevogel is daar ontevreden over: „De gang van zaken zoals die zich mo menteel op de Brouwersdam voor doet, is een treffend voorbeeld van de onjuistheid van een beleid dat bestaat uit niets doen". Hij erkent dat het aanvankelijk gede puteerde staten waren die het speer punt Brouwersdam in de ijskast heb ben gezet. „Toen de staten vorig voor jaar het licht op groen zetten, kreeg ik het idee dat we het naj aar daarop al uit de startblokken zouden zijn. Maar ik kom nu tot de conclusie dat het alle maal erg traag gaat", zei gedeputeerde Ventevogel. geld moeten worden. Zo is bijvoor beeld de provincie Zuid-Holland wel geïnteresseerd, maar die weet nog van niets, zo blijkt uit de woorden van de burgemeester van Goedereede. „Voor Pinksteren is dit allemaal naar voren gekomen. Nou, dan vind ik de tijd te kort. Aan de andere kant geeft ik toe dat er wel wat gereguleerd moet wor den op de dam, vooral ten aanzien van het verkeer", voegde Van Velzen er aan toe. Hij zou ook graag de effecten van het vakantiedorp Port Zélande in het on derzoek laten betrekken. Het is vol gens de heer Van Velzen een gebied in ontwikkeling waarvan nu nog nie mand kan voorspellen welke kant het uitgaat. Voorzitter W. den Boer van een werk groepje dat zich over enkele korte-ter- mijnmaatregelen bezint vindt het erg jammer dat de vertraging is ontstaan: „Zo verspelen we een seizoen. Maar ja, wij hebben ons best gedaan. Het is niet de eerste keer dat we met oponthoud te maken krijgen. De projectgroep Speerpunt Brouwerdam is ook al ver traagd van start gegaan". De gedepu teerde moet die projectgroep nog steeds officieel installeren. Dat laatste is voor de gedeputeerde geen probleem, zo maakte Ventevogel duidelijk. „Zodra de heer Den Boer mij laat weten: wij zijn zo ver, kan de projectgroep geïnstalleerd worden. Maar ik heb liever een niet-officieel geïnstalleerde projectgroep waarin goed gewerkt wordt, dan het omge keerde. Daar komt bij dat er op (Slot zie pagina 19 kolom 7) De burgemeester van Goedereede, G. van Velzen, heeft in de eerste plaats erg veel moeite met het bedrag dat voor het onderzoek neergeteld moet worden. Dat is 130.000 gulden en dan gaat het volgens hem alleen nog maar om een enquete. „Als er ook nog eens een paar conclusies op tafel gelegd zouden worden, dan spreek je mis schien over een volledig onderzoek. Maar dit is pas de eerste fase en dan vind ik dat veel geld." Iets anders waar de heer Van Velzen problemen mee heeft is het feit dat nu in een snel tempo allerlei zaken gere- MIDDELBURG - De voorwaarschuwingsfase luchtverontreiniging, die maandag 12 juni in Zee land van kracht werd, is donderdagmiddag opge heven. Woensdag bedroeg het daggemiddelde aan oxidantia (koolstofdioxyde en ozon) in Zierikzee en De Braakman respectievelijk 99 en 87 micro gram per kubieke meter per uur. De grens waarbij de voorwaarschuwing kan worden ingetrokken ligt op 90 microgram. Donderdag werden weer iets lagere waarden gemeten. De weersvoorspelling wijst niet op een mogelijke stijging van de verontreiniging, hoewel een weers- verbetering wordt verwacht. De temperaturen zul len echter minder hoog zijn dan de afgelopen tijd, terwijl de windrichting zal variëren. De voorwaarschuwingsfase werd woensdag 14 juni omgezet in een waarschuwingsfase, toen in Zierik zee 142 en in De Braakman 184 microgram werd ge meten. De volgende dag steeg de verontreiniging in Zierikzee tot 178 microgram per kubieke meter. Zondag 18 juni was de concentratie zodanig vermin derd, dat de waarschuwingsfase weer kon worden afgeblazen. Inmiddels is de smog ook onder de grens van de voorwaarschuwingsfase verdwenen. ARNHEM (GPD) - De verliefde ex-dominee uit Otterloo blijft, on danks forse dwangsommen, een 41-jarige Arnhemse vrouw achter volgen. Dat bleek donderdag tij dens de behandeling van een kort geding dat de vrouw voor de recht bank in Arnhem tegen haar kwel geest - tot 1980 dominee in Sint Philipsland - aanspande. Het was het tweede kort geding in nog geen zeven maanden. Omdat het bedrag van 2500 gulden per 'bezoekje' aan de voor hem ver boden woonomgeving van de vrouw kennelijk niet genoeg af schrikt, eiste de Arnhemse gisteren een verdubbeling van de dwang som en gijzeling van de ex-predi kant. De Otterloose dominee valt de vrouw al vanaf 1980 lastig. Toen belde hij bij haar aan met de mede deling: „Ik zoek een vrouw en die: vrouw bent u". Sindsdien heeft hij haar niet meer met rust gelaten. Door zijn gedrag werd hij in 1980 uit zijn ambt gezet als dominee van de Nederlandse Hervormde Kerk in St. Philipsland. De 49-jarige predikant verhuisde daarop naar Otterloo en dwaalde dagelijks rond haar huis en de school, waar zij werkt. Hij gluurde door haar ramen en parkeerde zijn auto zo, dat zijn koplampen haar huiskamer inschenen. In novem ber vorig jaar kreeg de man een straat- en contactverbod opgelegd. Toch heeft hij de vrouw ook sinds dien meermalen achtervolgd of be naderd. De vrouw eist nu gijzeling voor ie dere keer dat de predikant het straat- en contactverbod over treedt. De uitspraak is op 29 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 15