Staking treft Londen oerco Dodelijk ongeluk werpt schaduw over feest NS Greenpeace doet poging afvaart te verhinderen van Russisch afvalschip de vandaag I OMWAAIEN KLIMREK KOST KIND MET LEVEN I Arrestaties in zaak gestolen Van Goghs VERDERE BEKOELING BETREKKINGEN Zak Chinese bewind houdt zich doof ZOMER- AANBIEDING Overslagbedrijven Rotterdam fuseren Bijdrage Boter Soepel Skinheads Universiteit Luchtballon Topzwemmers TREIN, BUS EN ONDERGRONDSE STONDEN STIL VERBOUWINGS OPRUIMING Rouw Wisselend bewolkt 232e jaargang no. 139 Donderdag 22 juni 1989 PZC De Ziekenhuisraad wil een extra bijdrage geven voor het looncon- flict van de verpleegkundigen. PAGINA 3 De WOV bepaalt ten onrechte de grens van de Zak van Zuid-Beve land. PAGINA 4 Braks ontkent fraude met EG-bo- ter. PAGINA 5 Roberto Jacketti and the Scooters toeren door de Sovjetunie: men wordt steeds soepeler. PAGINA 9 De nutsfusie in Zeeland bespaart miljoenen. PAGINA 13 De Vlissingse winkeliers zijn de overlast van skinheads beu. PAGINA 13 Wisse Dekker en Arie van der Zwan openen de Zomeruniversiteit. PAGINA 17 Zandvoort-directeur doet de plan nen voor een racecircuit in Rei- merswaal af als een luchtballon. PAGINA 21 Bondscoach Ton van Klooster ziet binnen korte tijd een nieuwe lich ting topzwemmers in Zeeland. PAGINA 23 Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Kunst en cultuur: 9. Varia: 11. Provincie: 13,15,17 en 19. Sport: 21 en 23. LONDEN (AP) - Te voet, fietsend, liftend, meerijdend met collega's of in door hun werkgever gehuurde bussen hebben Britse forensen woensdag hun weg naar hun werk moeten zoeken, terwijl de treinen in het hele land en het busvervoer en de ondergrondse in Londen plat lagen door een staking. Het was de eerste gelijktijdige sta king op drie vervoersfronten inds de algemene staking van 1926. Maar door tijdig inspelen door rezigers op de situatie en dank zij het gunstige weer was de chaos minder groot dan verwacht. De hotels in Londen wa ren volgeboekt met forensen die in verband met de staking in de stad overnachtten. Veel bedrijven had den touringcars gehuurd om perso neel naar het werk te brengen. De veerdiensten over de Theems had den over belangstelling niet te kla gen. De 20.000 Londense taxi's ken den een gouden dag. Londen droeg de staking gelaten. Automobilisten gingen twee tot drie uur vroeger dan normaal op weg om drukte te vermijden. Door de nood gedwongen, besloten veel bewoners uit de voorsteden om met de buren in een auto naar de stad te rijden. Ook namen veel automobilisten de fiets mee in de auto, om op twee wie len verder te gaan als er met de auto geen doorkomen meer aan mocht zijn. Aan de staking werd deelgenomen door 75.000 spoorwegarbeiders, 18.500 personeelsleden van het bus bedrijf en 10.500 werknemers van de ondergrondse. Het was de zevende staking bij de ondergrondse in elf weken, maar de eerste van de spoor wegarbeiders sinds 1982. De spoorwegbonden willen met de staking kracht bijzetten aan hun looneisen. Zij hebben een aangebo den loonsverhoging van 7 procent afgewezen, en de vergeefse pogingen van de directie om de stakingen door de rechter te laten verbieden hebben de strijdlust alleen maar aangewakkerd. De spoorwegbond NUR zegt zich nauwgezet te hebben gehouden aan de vakbondswetten van premier Thatcher, die bepalen dat vakbonden pas een staking mo gen uitroepen als 55 procent van de leden zich daar bij een geheime stemming voor heeft uitgesproken. Het buspersoneel heeft een aange boden loonsverhoging van 8 of 9 procent afgewezen en eist 14 pro cent. Het personeel van de onder grondse wil een toeslag van 64 pond per week voor werk zonder bewa ker. De directie biedt 30 pond toe slag plus 14 vrije dagen, maar heeft dit bod gekoppeld aan een toene ming van de produktiviteit. T~^v e eerste drie doodvon- fv^l J_y nissen na het studen- r=>c%\ tenverzet voor meer demo- cratie in China zijn voltrok- - ken onder het ongenadige bewind dat op het ogenblik in Peking aan de touwtjes trekt. De vrije wereld heeft er met afschuw kennis van geno men en ze wil er slagvaardig tegen pro testeren. Maar daar dient zich meteen een levensgroot probleem aan. Want waar, bij wie en hoe leveren acties van afkeuring uit het buitenland tegen de heksenjacht van de Chinese autoritei ten en militairen iets op? Ze hebben immers het Plein van de Hemelse Vre de bloedig schoongeveegd, willen een complete afrekening met alle 'schur ken en boeven' van de democratische beweging en houden intussen de be volking met vastberaden terreur on der. de duim. Voor iedere bemoeienis met hun spijkerharde aanpak, die van achter de Chinese muur komt, houden zij zich doof en blind. Sinds gisteren zijn snelle executies na doodvonnissen in de Chinese Volksrepubliek onder deel van het patroon van onderdruk king en geweld geworden. Het China van de economische verlichting heeft zijn bevolking terug gedreven in de donkere tunnel van harde onvrijheid, geheime politie op iedere straathoek, onmondigheid en heropvoeding in de orthodoxe communistische leer. Een griezelige stap terug in de tijd. In de nacht van de tanks die het stu dentenprotest in Peking letterlijk verpletterden, nu drie weken geleden, moest de rest van de wereld machte loos toezien bij dit massaal militair ge weld tegen ongewapende mensen op fietsen en in tentjes. De communisti sche partijtop leek een tijdje in verwar ring, maar de haviken wonnen de machtsstrijd. Meteen daarna werd het sein gegeven voor de beproefde metho de om schoon schip te maken: intimi datie, vervolging van de 'contrarevolu tionairen', gedwongen rust en orde. Mensenrechten worden aan dat proces van botte onderdrukking volstrekt on dergeschikt gemaakt. De massale ar restaties, de bekentenissen onder dwang en de groeiende lijst van dood vonnissen zijn daarvan de lugubere symptomen. Het bewind van de harde represailles, waarmee 'sterke man' Deng Xiaoping en de kliek om hem heen hun gezag tegenover de miljard Chinezen herstellen, doet alsof het zich niets aantrekt van het protest bui ten de grenzen. Verzoeken om gratie te verlenen aan ter dood veroordeelden lijken de executies alleen maar te ver snellen. Veroordelingen van het ge weld halen al helemaal niets uit. Voor Peking, dat een maand geleden nog zo graag zaken deed met vrijwel elk bui tenland, lijkt de rest van de wereld nog nauwelijks te bestaan. Moet het westen tegenover een China, dat zich opsluit in een (nieuw) zelf gekozen isolement, daar om maar werkelooos aan de kant blij ven staan? De tijd van behoedzame reacties, zoals in de eerste dagen na het neerslaan van het studentenver- zet, is voorbij. Bij de Chinese autoritei ten werkten die kennelijk alleen maar averechts. De Amerikaanse president Bush heeft nu het voortouw genomen tot sterke internationale druk op Pe king. Hij kondigde sancties aan, die deels diplomatiek en deels econo misch van aard zijn. Japan - de belang rijkste handelspartner van China - heeft als protest tegen het bloedbad in Peking en wat daarop is gevolgd, zijn miljardenleningen aan het land opge schort. En de Europese Gemeenschap, geschokt door de executies van giste ren, overweegt nu ook om tot hardere maatregelen over te gaan. Verwacht mag worden dat de Europese Top, die begin volgende week in Madrid bijeen is, duidelijk stelling zal nemen. Lan den waar de mensenrechten worden vertrapt zijn soms alleen nog maar te beïnvloeden met scherpe internatio nale druk over een zo breed mogelijk front. De tragische manier waarop in China alles wat aan democratische be weging even boven het maaiveld uit stak met militair geweld is wegge vaagd, laat weinig andere mogelijkhe den open. vdM. Advertentie f Lange Vorststraat 76 - Goes (Advertentie) Getuigen van het ongeluk zitten teneergeslagen op een bank op het Utrechtse Jaarbeursterrein om gehoord te worden door de politie. Op de achtergrond ligt het omgevallen klimrek. UTRECHT (GPD/ANP) - Bij een onge val tijdens de opening van de NS-ma- nifestatie Treinen door de tijd op het Utrechtse Jaarbeursterrein is woens dagmiddag het 6-jarige jongetje Leo Tjebbes uit Utrecht om het leven ge komen. Een 21-jarige vrouw uit Sit- tard ligt met hersenletsel in het zie kenhuis. Haar toestand is volgens de politie zorgwekkend. Het ongeval ge beurde rond kwart over vijf toen een stellage op het feestterrein omwaai de. Op de stellage, die niet aan de grond was verankerd, konden kinde ren een bergbeklimming simuleren. Het slachtoffertje, dat op slag dood was, was een leerling van de basis school Laan van Puntenburg in Utrecht. Alle leerlingen van de school, gelegen naast het spoorwegemplace ment van het Utrechtse Centraal Sta tion, waren door de NS uitgenodigd gratis het attractiepark te bezoeken. Het jongetje en de vrouw, die de kinde ren instructies gaf, raakten bekneld onder het vijf meter hoge gevaarte. Een 34-jarige vrouw en haar 8-jarige zoontje kwamen met de schrik vrij. Zij liepen slechts enkele kneuzingen op en konden gisteren het ziekenhuis al ver laten. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren besloten het feestterrein in elk geval tot volgende week woens dag te sluiten om alle attracties op veiligheid te kunnen controleren. Als teken van rouw zijn de NS-vlaggen rondom de Jaarbeurs gestreken. Er zullen de komende dagen ook geen tv-commercials en andere adverten ties worden uitgezonden of geplaatst. Het grote evenement, ter gelegenheid van de 150-jarig bestaan van de Ne derlandse Spoorwegen, gaat verder gewoon door. De Utrechtse recherche en de arbeids inspectie onderzoeken de toedracht van het ongeval. Gisteravond was nog niet bekend of de stellage vooraf is ge controleerd door de Dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Utrecht. De stellage was volgens de Utrechtse poli tie een bestaande attractie die al jaren in gebruik was. De politie heeft het klimrek in beslag genomen. Koningin Beatrix heeft inmiddels con tact opgenomen met NS, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst mee. De ko ningin zal een blijk van medeleven naar de nabestaanden sturen. De ko ningin had het kinderpark op het Jaar beursplein net bezocht en was per trein vertrokken, toen het ongeluk ge beurde. Kostuums vanaf 398,- (op elk kostuum minimaal 75,- voordeel) Pantalons vanaf 89,- (op elke pantalon minimaal 35,- voordeel). Lange Kerkstraat 41, Goes, 01100-16415 Wolkenvelden afgewisseld door opkla ringen. Kans op een lokale bui. Vrij krachtige noordelijke wind. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Veel buitenlandse regeringen hadden de Chinese autoriteiten verzocht om de doodstraffen niet ten uitvoer te leggen. Het Chinese bewind blijkt zich echter niets van hun pleidooien aan te trekken. De conservatieve pre mier Li Peng zei tijdens een ontmoe ting met de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Humayun Khan dat „de kleine minderheid van misda digers overeenkomstig de wet zal worden gestraft". Het bezoek van de Pakistaanse delegatie was het eerste Chinese contact met buitenlandse re geringen sinds de bloedige onder drukking van de studentenprotesten in Peking twee weken geleden. ROTTERDAM (ANP) - De milieuorga nisatie Greenpeace dreigt in de Rot terdamse haven de afvaart van het Russische schip Aleksandr Ulyanov te verhinderen. Volgens Greenpeace wordt het schip vanmorgen geladen met chemisch afval dat wordt ge dumpt in een Derde-Wereldland, al dus een woordvoerder woensdag avond. Het afval, voornamelijk bestaand uit zware metalen, is afkomstig uit Italië en België en gaat naar Brazilië. Daar zal het worden hergebruikt zo blijkt uit de laadbrief, maar volgens Green peace wordt het daar gewoonweg ge dumpt. Volgens Greenpeace is de doorvoer van het afval een gevolg van een maas in de Nederlandse wetgeving die de doorvoer van dit chemisch afval toe laat. De milieu-organisatie doet dan ook een klemmend beroep op de Ne derlandse overheid dit gat te dichten. Greenpeace vindt dat afval dat in Eu ropa wordt geproduceerd, ook in Euro pa moet worden opgeruimd. De actie is de derde van Greenpeace binnen twee weken. De acties worden gevoerd met het oog op de internatio nale Noordzee-conferentie die vol gend jaar maart in Den Haag gehou den wordt. Wanneer het Russische schip uit Rotterdam zal weggaan is nog niet bekend. ROTTERDAM (ANP) - Werknemers van drie overslagbedrijven in de Rot terdamse haven hebben massaal inge stemd met de fusie van hun bedrijven. Dat betekent dat de nieuwe onderne ming, Europe Combined Terminals (ECT), per 1 juli van dit jaar van start kan. Het protocol van de fusie wordt donderdag ondertekend. Over de fu sie is door vakbonden en directies dertien maanden onderhandeld. De werknemers van het stukgoedbe- drijf Quick Dispatch (QD) stelden zich woensdagmiddag op een kantinebij eenkomst achter het positief advies over de fusie van ondernemingsraden en vakbonden. Dat deden de werkne mers van het stukgoedbedrijf Müller Thomsen (MTR) en het containerbe- drijf ECT maandag en dinsdag. EDE/NIJMEGEN (GPD) - Een speciaal rechercheteam uit Ede heeft in de nacht van dins- !dag op woensdag twee man nen uit Nijmegen gearresteerd in verband met de miljoenen diefstal van drie Van Goghs uit het Rijksmuseum Kröller- I Müller in Otterlo op 12 decem ber 1988 en de daarop volgen de pogingen tot afpersing. De arrestaties volgden op her nieuwd contact tussen de ver- Imoedelijke kunstrovers en de politie. De twee werden op straat gearresteerd. De aanhoudingen werden in Nijmegen verricht door het vanuit Ede opererende Van Gogh-team, in samenwerking met de rijkspolitie Apeldoorn. Gearresteerd werden de 37-ja- rige A. W. B. en de 30-jarige A. O. uit Nijmegen. De politie ver richtte ook huiszoekingen, maar wilde gisteren nog niet meedelen of die actie iets ople verde. Volgens een politie woordvoerder zijn de twee ver- 1 miste schilderijen in ieder ge val nog niet terecht. De drie werken van Van Gogh werden in december vorig jaar na een inbraak gestolen uit het Kröller Müllermuseum. Een langdurig en een uitvoerig on derzoek leverde niets op. Pas toen het team nagenoeg ont bonden was, zochten de kunst- rovers contact. Het onderzoek is inmiddels weer in volle gang. De politie verwacht spoedig duidelijk heid over het lot van de twee nog steeds vermiste Van j Goghs, De Aardappeleters (de laatste voorstudie voor de defi nitieve versie, die in het Van Gogh-museum in Amsterdam hangt) en Uitgebloeide Zonne bloemen. De geschatte waarde van de drie werken is 200 a 250 miljoen gulden. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft nog niet gereageerd op de beslissing van de Amerikaanse president George Bush dinsdag om nieuwe sancties tegen China in te stel len uit protest tegen de aanhoudende repressie. De VS zullen pogen om ze ker 1,4 miljard dollar (bijna 5,4 miljard gulden) aan nieuwe internationale ontwikkelingsleningen aan China te blokkeren. Tevens besloot president George Bush alle contacten op hoog niveau met de Chinese regering op te schorten. Aan economische sancties denkt Bush echter niet, omdat daar mee voornamelijk de Chinese bevol king zou worden getroffen.In Peking zijn acht activisten ter dood veroor deeld en in de .stad Jinan werden woensdag nog eens 17 doodstraffen uitgesproken tegen personen die aan protestacties hadden meegedaan. Buiten de drie terechtstellingen in Shanghai zijn tot nu toe nog geen an dere doodvonnissen voltrokken. De golf van arrestaties onder sympa thisanten van de democratiseringsbe weging gaat intussen door. Sinds het bloedbad op het Tiananmen-plein op 3 juni zijn volgens officiële cijfers nu al meer dan 1.600 mensen gearresteerd. Op het vliegveld van Peking werden woensdag twee mannen en twee vrou wen gearresteerd, die het land pro beerden uit te komen. De vrouwen pro beerden aan boord te komen van een vliegtuig met bestemming Parijs. In de provincie Hebei, ten zuiden van Peking, werden 44 „misdadigers" gearresteerd die betrokken zijn ge weest bij de betogingen in de hoofd stad, zo maakten functionarissen woensdag bekend. Onder de arrestan ten waren twee leden van de onafhan kelijke studentenbond die de stuwen de kracht was achter de massale beto gingen in Peking. Executies in China roepen afschuw op PEKING/DEN HAAG (AP) - Westerse regeringen hebben woensdag de terechtstelling van drie activisten in China scherp veroordeeld. De Amerikaanse regering sprak haar diepe teleurstelling uit dat de doodstraffen in Shanghai toch waren uitgevoerd, maar zei geen verdere strafmaatregelen te gen de Volskrepubliek te overwegen dan de diplomatieke en financiële sancties die dinsdag al waren aangekondigd. De Nederlandse regering nam met „af schuw" kennis van de executies en verwacht via overleg in EG-verband een verdere bekoeling van de betrek kingen met China. Ook Groot-Brittan- nie en Frankrijk hebben hun scherpe afkeuring uitgesproken over de execu ties. In Shanghai werden woensdag drie ac tivisten ter dood gebracht die vorige week waren veroordeeld, omdat zij bij het bloedig door het leger onderdrukte volksprotest een trein in brand had den gestoken nadat die op demon stranten was ingereden. De drie ver oordeelden werden met een nekschot ter dood gebracht in een openbare te rechtstelling. Een van de drie geëxecuteerde activisten tijdens zijn proces. /jWFRISOSTR 31. KRAB8EN0UKE 0T134-1255 A PtESMANWEG 1. GOES 01100-32288 Solide motormaaier van CF tumtechmek 40 cm, 3Vs pk motor. Machine mèt achtervanger Nu slechts:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1