A utoverbod mogelijk in Middelburg/Vlissingen erpleging ,75 procent Woedende Mekkagangers zetten Schiphol op stelten 2paar Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! \ALS SMOG TOENEEMT I OORBRAAKIN ZICHT ie PZC vandaag week-uit week-in Deetman hoog op CDA-lijst SPOTGOEDKOOP! City-Marketing Drie arrestaties in verband met moord op Fagel ZOMER- AANBIEDING Smog over Zeeland Aanhoudend zomers 1232e jaargang no. 135 IZaterdag 17 juni 1989 I MIDDELBURG - Het autoverkeer in I Middelburg en Vlissingen wordt stil- I gelegd, als de smogvervuiling nog I toeneemt. Dat is volgens commissaris Ivan de koningin dr C. Boertien de |maatregel die op korte termijn het meeste effect kan opleveren. Boven- |dien loopt Zeeland dan in de pas met [andere provincies, waar eveneens [wordt overwogen het verkeer in ste lden met meer dan veertigduizend in- [woners in geval van ernstige lucht verontreiniging te verbieden. Speerpunt Cultuur Michiel Krap Middelburg Terug Kongres //Tegen inlevering van deze bon bij Brilmij twee brillen halen en maar één betalen! /Jb_ l Zonnig, droog en warm weer. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot noord. Middagtemperatuur om streeks 21 graden aan zee en landin waarts 25 graden. voor wie van echt design houdt.. PROVINCIALE ZEEUWSE |Hoewel door de noordelijke wind de |smog in het hele land is afgenomen, [hebben de commissarissen van de ko- [ningin in Noord-Brabant en Zuid-Hol land gisteren met de grote steden uit [hun gebied overlegd over scenario's [om het verkeer stil te leggen. Commis- |saris van de koningin Schelto Patijn [van Zuid-Holland kon nog niet zeggen lof bij ernstige smog het verkeer in de hele provincie wordt stilgelegd of al leen in de steden met meer dan 40.000 inwoners, omdat in het eerste geval ook het vrachtverkeer vanuit het Westland en het Botlekgebied niet meer kan rijden. Wel zal al het gemotoriseerde verkeer, waaronder wegvervoer, kleine vlieg tuigen en brommers stil komen te lig gen. Alleen openbaar vervoer, politie, brandweer en ziekenwagens mogen rijden. Artsen en vroedvrouwen krij gen niet zomaar een ontheffing. De commissaris van de koningin in Noord-Brabant, mr. F. Houben, denkt in eerste instantie aan stilleggen van het verkeer in steden van meer dan 40.000 inwoners. Commissaris Boertien maakte vrij dag bekend, dat de regio Middelburg- Vlissingen met tachtigduizend inwo ners speerpunt wordt in geval van ernstige luchtverontreiniging. Overi gens ziet het er door de lagere veront reiniging niet naar uit dat de ver keersbeperkende maatregel de ko mende dagen van kracht zal worden. Dit weekeinde wordt er een verdere daling verwacht. Wat niet wegneemt dat de commissaris een dringend be roep doet op de inwoners van Zeeland om de auto zoveel mogelijk te laten staan. Hoe de maatregel voor Middelburg en Vlissingen in voorkomende gevallen precies wordt uitgevoerd, is niet dui delijk. Daarover moet nog overlegd worden met de burgemeesters van de beide steden. Zij werden pas vrijdag op de hoogte gebracht van de mogelijke (Slot zie pagina 9 kolom 3) abinet biedt DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en vakbonden hebben zich vrijdagavond voorzichtig positief uitgelaten over een moge lijke oplossing voor het al drie maanden slepende conflict pver de ziekenhuis-cao. Een doorbaak lijkt in zicht, nu het ka- pinet 80 miljoen gulden ter beschikking stelt voor verbetering [van de onregelmatigheidstoeslag Van verpleegkundigen. De loonruimte kan via het bod van het kabinet en de verwachte premie verlaging van het pensioenfonds PGGM (1,2 procent) worden vergroot van de oorspronkelijke 0,75 procent naar 2,75 procent. September wordt in Zeeland de culturele maand. PAGINA 9 Het standbeeld van Michiel de Ruyter krijgt een forse op knapbeurt. PAGINA 11 De gemeente Vlissingen raakt erg krap bij kas. PAGINA 13 De voetbalclub Middelburg wil in de voetsporen van Vlissin gen hogerop. PAGINA 34 Kees Rijvers is terug bij PSV PAGINA 35 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9, 11, 12, 13, 15, 16 en 17 Sport: 34 en 35 Een ideaal podium voor Nieuwe Muziek dreigt te ver dwijnen Gerard Walschap schrijft in naam van zijn vader Bloemlezing van Engelse poëzie strijd om de nalaten schap van Dali Panamaren- ko: kunst is natuurkunde. PAGINA 19, 20, 21 en 23 Neeltje Jans van droom naar werkelijkheid Vrije Vlis- singse Socialisten Waar is Berkhouwer gebleven? Suri- Wme beleeft eenheid in rouw China is terug bij af Denk sporten en puzzel. PAGINA 27, 29, 31 en 33 Deetman Van der Linden Het kabinet ziet geen enkele mogelijk heid om tegemoet te komen aan de eis van de actievoerende verpleegkundi gen om de inkomens met vijf procent te verbeteren. Maar door verbetering van de onregelmatigheidstoeslag en verlaging van de pensioenpremie is een inkomensverbetering mogelijk die varieert van 2 tot 4 procent. Daarnaast stelt het kabinet geld beschikbaar voor vermindering van de werkdruk en uitbreiding van het aantal arbeids plaatsen in de ziekenhuizen. Het bod van het kabinet volgt na de 'verkenning' van oud-staatssecreta ris Van der Reijden, die op verzoek van werkgevers en bonden met de be trokken bewindslieden en het pen sioenfonds PGGM is gaan praten. Van der Reijden zei vrijdagavond bij her vatting van de cao-onderhandelingen 'spanningen' te verwachten, maar mogelijkheden voor een akkoord te zien. De acties in de ziekenhuizen zullen voorlopig doorgaan, omdat de vak bonden het gebaar van het kabinet on toereikend vinden. Maar AbvaKabo- onderhandelaar Adriaan Wirtz sluit niet uit dat de cao- onderhandelingen weer hervat zullen worden. Voorwaar de is volgens Wirtz dat de werkgevers, verenigd in de Nationale Ziekenhuis raad, „het bescheiden bod" van het ka binet verder aanvullen tot een „be hoorlijke loonruimte" voor alle werk nemers in de gezondheidszorg. „De le den moeten dan beslissen over het bod dat op tafel ligt, ook als dat minder is dan de geëiste 5 procent". De Actiegroep van Verplegenden en Verzorgenden in Opstand VVIO noemde in een eerste reactie het bod van het kabinet „een mooie openings zet". De VVIO ziet er een erkenning in van grote loonachterstand en werk druk van verpleegkundigen. „Het woord is nu aan de bonden, die weer terug moeten naar de onderhande lingstafel", aldus woordvoerster Adè- le Beerling. (Advertentie) donderdag 28 september 1989 in Stadsschouwburg-Middelburg bestemd voor bestuurders en beleidsmedewerkers van gemeenten en provincies, managers en medewerkers van bedrijven, publieke en private organisaties. opgave vóór 1 juli a.S. ini.Stichting Opbouwwerk Vlissin gen, sektie Organisatie- en Advies i.o., tel. 01184-16655. BUDAPEST (AP) - Hongaarse leiders, waaronder premier Miklós Nemeth (rechts op de voorgrond), vormen de dodenwacht bij de baar van Nagy. BUDAPEST (DPA) - Precies 31 jaar nadat hij wegens hoogverraad werd opgehangen is de Hongaarse ex- premier Imre Nagy eervol ter aarde besteld. Honderd duizenden Hongaren hebben vrijdag in Budapest eer bewezen aan de leider van de opstand van 1956. Om half een vrijdagmiddag luidden de kerkklokken en loeiden de fabriekssirenes in het hele land. Daarop werd een minuut stilte in acht genomen. De herdenking werd integraal uitgezonden door de Hongaarse radio en tele visie. Ongeveer 1.500 gasten en familieleden woonden de her begrafenis bij van Nagy en vier van zijn medewerkers op de begraafplaats Rakoskeresztur in een buitenwijk van Budapest. Tot maart hebben zij in een massagraf gele gen. Naast de vijf kisten werd een zesde, lege kist bijge zet ter nagedachtenis van de 300 mensen die na'het neerslaan van de opstand zijn terechtgesteld. Daarvoor namen meer dan 300.000 Hongaren uit bin nen- en buitenland op het Heldenplein in Budapest af scheid van de leiders van 1956. Delegaties van Solidari teit uit Polen en Charta 77 uit Tsjechoslowakije legden voor de lijkkisten kransen neer. Premier Miklós Nemeth stond met de hervormingsge zinde minister van staat Imre Poszgay bij de erewacht voor de kisten. Het parlement was vertegenwoordigd door zijn president, Matyas Szürös. Grote afwezigen waren de communistische partij en haar secretaris-ge neraal, Karoly Grosz. Volgens een hoge partijfunctio naris treedt Grosz mogelijk nog deze maand af wegens de toenemende kritiek van de hervormingsgezinde vleugel van de partij. DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft mi- ninster van Onderwijs Deetman en oud-staatssecretaris Van der Linden onverwacht hoog op de voorlopige kandidatenlijst voor de Kamerver kiezingen geplaatst. Deetman staat vierde, Van der Linden is door het partijbestuur op de tiende plaats ge zet. De eerste twee plaatsen zijn zoals verwacht voor premier Lubbers en fractievoorzitter De Vries. Het partijbestuur van het CDA stelde de lijst vrijdag vast. Volgende praat het bestuur opnieuw over de lijst, waarbij waarschijnlijk slechts kleine wijzigingen worden aangebracht. De partijraad stelt op 14 juli de rangorde definitief vast. Zowel Deetman als Van der Linden kwamen de afgelopen jaren in de pro blemen. Deetman overleefde ternau wernood de studiefïnancierings-zaak, Van der Linden moest aftreden we gens zijn aandeel in de paspoort-affai re. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek blijft met zijn derde plaats de officieuze kroonprins van het CDA. Vijfde is minister van landbouw Braks. De christendemocratische 'first lady' Van Rooy (Buitenlandse Handel) be zet de zesde plaats, voor WVC-minister Brinkman en minister Bukman van Ontwikkelingshulp, die respectieve lijk zeven en acht staan. Vice-fractie- voorzitter Eversdijk is negen, staatsse cretaris Heerma (Volkshuisvesting) staat nummer elf. SCHIPHOL (ANP) - Woedende Mekka gangers die vrijdag niet meekonden met de lijnvlucht waarop zij naar Djeddah zouden vertrekken hebben vrijdag in de vertrekhal op Schiphol veie uren voor commotie gezorgd. Een twintigtal politiemensen en sta- tionsdienstpersoneel van de luchtha ven was nodig om de zaak in de hand te houden. De opwinding ontstond toen vrijdag morgen bleek dat ongeveer honderd Mekkagangers niet meekonden met de lijnvlucht van Saudi Arabian Airli nes naar Djeddah, vanwaaruit zij naar Mekka zouden doorreizen. Aanvanke lijk eisten zij, bijgestaan door zeer vele ZEIST (ANP) - Het rechterchebij- standsteam in het arrondissement Utrecht heeft vrijdagmiddag drie mannen aangehouden die ervan wor den verdacht betrokken te zijn ge weest bij de moord op de restaurateur G. Fagel. De eigenaar van restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin werd op 9 juni om het leven gebracht. De drie mannen, M.A. (24), zijn broer S.A. (26) en M.F. (24), zijn alle drie af komstig uit Zeist. M.A. is een voorma lig werknemer van restaurant De Hoefslag. Het onderzoeksteam gaat er vooralsnog vanuit dat de motieven voor de moord berusten op wraak van een van de daders, zo heeft het recher chebijstandsteam laten weten. Nadere gegevens wil de politie nog niet kwijt. familieleden die hen uitgeleide deden, dat de maatschappij alsnog voor een toestel zou zorgen. Later wilden ze de garantie dat ze met de vlucht van zon dag zouden kunnen vertrekken, wat de maatschappij ook toezegde. De gemoederen raakten zo verhit dat de politie nog net op tijd kon voorko men dat de functionaris van de lucht vaartmaatschappij gemolesteerd zou worden. Aan het einde van de middag gingen de passagiers akkoord met het aanbod dat ieder die dit wilde op kos ten van de luchtvaartmaatschappij per taxi naar huis kon gaan of tot zon dag in een hotel bij Schiphol kon blij ven. Het overgrote deel van de Mekka gangers woont in Nederland. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij zijn compu terproblemen de oorzaak van het over boekt zijn van de vlucht geweest. Veel mensen die op zondag hadden moeten worden geboekt hadden tickets gekre gen voor de vlucht van vrijdag. (Advertentie) Shirts 1 voor 49,- 2 voor 75,- Pantalons vanaf 79,- STEUTEL HERENMODE Lange Kerkstraat 41, Goes, 01100-16415 (Advertentie) ^alléén vandaag 20- zwart en rood. Maten 36 - 41 Van 24.95. Per paar I vlot sleehak-sandaletje in I I I BRISTOL in MIDDELBURG I BJg mJP M M Mfè Markt 45 snaast de N.M.9.) BB M fff BI tel. 01180-29911 Donderdag koopavond (Advertentie) PARIJS (ANP) - Europese vlaggen zijn aangebracht op een garage van het Parijse vliegveld Charles de Gaulle. Daardoor wordt het zoeken naar de heli kopter die er vlak langs vliegt. Het heeft er verdacht veel van weg, dat de maatre gelen die nu worden voorge steld om de luchtverontrei niging op zomerse dagen te rug te dringen, haastig en weinig ge structureerd zijn genomen. Zij maken in elk geval geen onderdeel uit van een afgewogen beleid, dat er op langere termijn op gericht is het kwaad bij de wortel aan te pakken. Over het effect van het stilleggen van het autoverkeer - in Zeeland denkt de commissaris der koningin aan Middelburg en Vlissin gen - wordt verschillend gedacht. Veel deskundigen wijzen er op, dat de ver vuiling slechts minimaal zal afnemen en dat zo'n maatregel, die een paar miljoen automobilisten treft, het con trole-apparaat voor nauwelijks op te lossen problemen stelt. Wie als uit gangspunt neemt dat alle kleine beetjes helpen, is sneller geneigd de anti-auto-maatregel toe te juichen. Zij dwingt in elk geval de automobilist tot nadenken over het milieu, ook zijn woon-en leefomgeving. Milieubewust zijn is vooral een kwestie van mentali teit. Een dergelijke mentaliteit kan worden aangeleerd. Voorop gesteld zij dat de overheid zich terecht zorgen maakt over de gezondheid bedreigende smog op war me, zomerse dagen. Dat er iets gedaan moet worden staat vast. Het gaat om de aard van de maatregelen en hoe zij deel kunnen uitmaken van een totaal pakket van milieumaatregelen, die si tuaties als nu moeten voortkomen. Sinds in maart 1972 het befaamde rap port The limits to growth van de Club van Rome verscheen, is de leefomge ving van mens en dier een permanent onderwerp van gesprek geworden. Daartoe was alle aanleiding, want de economische groei in met name de geïndustrialiseerde landen dreigde steeds meer ten koste te gaan van de natuur en het milieu. De boodschap van de Club van Rome bepaalde de sa menleving erbij, dat als zij op dezelfde wijze zou voortgaan met het exploite ren van natuurlijke hulpbronnen zij op termijn bezig was zichzelf te vernieti gen. Maar zoals het zo vaak gaat met onheilsboodschappen, werd ook aan de waarschuwing vanuit Rome onvol doende aandacht geschonken. Het zou allemaal zo'n vaart niet lopen, waren de meeste regeringen van oordeel. Na tuurlijk vond iedereen het een goecft zaak over de bedreigingen van de tuur en het milieu te praten, mr noodzaak tot het nemen van vergaai, de maatregelen werd niet ingezien. Wat Nederland betreft lijkt de kente ring nu gekomen. Nederland is in korte tijd milieube wust geworden, althans een aan tal gebeurtenissen heeft ertoe bijge dragen dat in ons land meer aandacht uitgaat naar het milieu dan ooit tevo ren. Als een exponent van dat alles kan het Nationaal Milieubeleidsplan worden gezien, dat indirect de oorzaak is van de huidige kabinetscrisis. Er is sprake van een toenemende zorg om het milieu. Zonder meer een goede zaak. Daarover kan geen misverstand bestaan. Maar tegen de achtergrond van de aard van de smogvervuiling, rijst toch als eerste de vraag wat het buitenland doet. Is er overleg gaande met de autoriteiten over de grens? Zo ja, wat stellen zij als maatregelen voor hun land voor? Voor zover valt na te gaan gebeurt daar niets. Overigens is dat voor Nederland absoluut geen re den dan ook maar stil te zitten. Dat zou pas van een slechte mentaliteit ge tuigen. Het gevolg is wel dat het effect van de Nederlandse maatregelen ui terst beperkt is. Een groot deel van de luchtverontreiniging in Zeeland, om maar eens dicht bij huis te blijven, wordt veroorzaakt door industrieën en autoconcentraties buiten de provin cie. Vaststaat dat de luchtvervuiling in de streek rond Antwerpen-Gent en in mindere mate het Roergebied grensoverschrijdend is en voor een be langrijk deel verantwoordelijk voor de smog in Zeeland. Het is duidelijk dat het probleem van de luchtvervuiling het gehele continent aangaat. Maatre gelen moeten gezamenlijk worden voorbereid en uitgevoerd. De aanpak dient vanuit een gezamenlijke verant woordelijkheid voor het milieu van al le Europese landen tezamen uit te gaan, of op zijn minst van een groep van landen. Pas dan is effectieve be strijding mogelijk. Aan symptoombe strijding of paniekreacties is geen ge brek. Dim (Geldig t/m I juli 1989 I Het montuur dat u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f100,-. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen De gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode drie hoekje. I Middelburg, Goes, ty Huist, Y Bergen op Zoom In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. In de Gouden Gids vindt u de adressen. Vlissingen, I Terneuzen, Roosendaal. 0 2 sj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1