PZC een stemadvies Ombudsman: ongehuwde bejaarden worden door fiscus gediscrimineerd Benzine goedkoper Gouverneur Kremers van Limburg heeft 13 betaalde nevenfuncties Dekker: Teleurstelling over vertraging plannen VNO wijst cao-eisen FNV af binnen- en buitenland antiek ©curiosa BELANGRIJK BERICHT 150.-, 200.- en 250.- per stuk Twee jaar en ton boete voor ex-politieman NIEUW BIOTEX VLOEIBAAR VOOR INWEEK EN HANDWAS. \M\lt U \MtC tl4*l UXt AidtA4? VNU wil nieuw tijdschrift in Moskou uitgeven Olievlek geveegd op de Noordzee honderden japonnen en deux-pièces r?" TER KENNISMAKING NU EXTRA VOORDELIG Zilveren Kruis Nederland bereid duizend Vietnamezen extra op te nemen Kinderdijk 84 Middelburg Wij gaan door met de grandioze verkoop van (weer veel nieuwe modellen) in lichte en donkere kleuren, ook in uni-zwart, zwart-wit en marine-wit, normale prijs 298 - t/m 498-, nu voor de zeer speciale prijs van Veel prachtige zomerrokken o.a. in mooie bloemdessins nu voor 129.- met bijpassende bloezen nu voor 98.- Wij heten u hartelijk welkom De koffie of frisdrank staat voor u klaar! Noordweg 3 4413 AA Krabbendijke Tel. 01134-2784 Maandagmorgen gesloten Vrijdag koopavond Postweg 2 6741 BC Lunteren Tel. 08388-3533 Maandag de gehele dag gesloten Vrijdag koopavond DONDERDAG 15 JUNI 1989 J Onderwijs vraagt 2,8 miljard extra joen; voor de opvang van kinderen van buitenlandse komaf, en verbetering van de schoolleiding, 250 miljoen. )EN HAAG (GPD) Een stemadvies willen de onderwijsbon- len Abop, KOV, PCO en NGL „principieel" niet geven, maar foor het heil van het onderwijs in de komende jaren, hebben ij hun hoop gevestigd op de progressieve partijen. De bonden Salarisverhoging tomen tot deze conclusie na analyse van de verkiezingspro- ramma's. Zij denken dat er 2,8 miljard gulden meer nodig is roor het onderwijs. jet onderwijs verwacht het meest van ien coalitie waar de progressieve par ijen deel van uitmaken. Maar de orga- üsaties signaleerden tevens een ken- ering in het denken van de huidige re geringspartijen CDA en VVD. 3e bonden vinden dat minister Deet- nan van onderwijs te ver is doorge- ichoten met zijn bezuinigingen. Een jantal maatregelen is schadelijk voor jet onderwijs en moet zonder meer te- juggedraaid worden, zo zeggen de bon- ien in een open brief aan de politieke jartijen. Jet gaat onder mëer om de 4-jarigen- naatregel, waardoor kinderen van 4 lot 6 jaar minder naar school kunnen, ;oed voor 220 miljoen gulden; de leer- ingenstop in het speciaal onderwijs, iO miljoen; de bezuiniging in het mid- lelbaar beroepsonderwijs, 150 mil- oen; vervanging van zieke leerkrach- ,en, 130 miljoen; algemene salariskor- jng, 160 miljoen en het meetellen van ;ezakte eindexamenkandidaten voor naar tien procent, 35 miljoen, oor het terugdraaien van de maatre gel is 700 miljoen gulden nodig. Drie keer zoveel willen de bonden steken in verbetering van de kwaliteit van het onderwijs, nodig om in de jaren negentig goed mee te draaien in Euro- pt?s verband. Om onze economische positie te behouden, zijn meer mid delbaar- en hogergeschoolden nodig. Daarnaast zien de bonden scholing als het middel bij uitstek om de werk loosheid te bestrijden. In het beleid dat de bonden willen, neemt her- en bijscholing een belang rijke plaats in. En gezien het „crucia le" belang kan niet volstaan worden met de 137 miljoen die er dit jaar voor zijn uitgetrokken. De bonden willen meer dan een half miljard: 230 miljoen voor de cursussen zelf en 300 miljoen voor vervanging van de betrokken leerkrachten. De organisaties vinden dat ze het nog zuinig aan doen, want de cijfers hebben betrekking op een na scholing van niet meer dan vijf dagen per jaar. Verder is extra geld nodig voor vernieuwing van de eerste fase van het voortgezet onderwijs, 300 mil- Daarnaast willen de bonden vijf pro cent salarisverhoging om de „zeer grote achterstand" ten opzichte van het bedrijfsleven, variërend van 15 tot 25 procent, te verkleinen. Herstel van de koppeling tussen de lerarensa larissen en de salarissen in het be drijfsleven alleen, is niet voldoende. Al met al denken de bonden dat er - los van de salarisverhoging - de komende jaren 2,8 miljard extra nodig. De PvdA meent genoeg te hebben aan 1,7 mil jard. D66 en CDA komen uit op respec tievelijk 1,4 en 0,5 miljard. Volgens de VVD is er geen extra geld nodig. DEN HAAG (GPD) - Ongehuwde be jaarden en hulpbehoevende gehandi capten van 27 jaar en ouder worden door het ministerie van financiën ge discrimineerd. Als zij van anderen dan naaste familie hulp krijgen, wor den zij door het ministerie ingedeeld in belasting-tariefgroep I. Zijn het naaste familieleden die hen verzor gen, dan worden zij als alleenstaan den aangemerkt en in de gunstiger ta rief-groep II ingedeeld. De Nationale Ombudsman, mr. drs. Oosting, vindt niet alleen dat finan ciën daarmee discriminerend handelt, ook is het fiscaal beleid van het minis terie in strijd met het Internationaal Verdrag inzake Burger- en Politieke rechten en de Grondwet. De ombuds man dringt er bij staatssecretaris Ko ning (financiën) op aan de regeling te wijzigen. De ombudsman komt tot zijn aanbe veling op grond van een klacht van een ernstig lichamelijk gehandicapte vrouw uit Leidschendam. Zij heeft geen familieleden die haar de noodza kelijke hulp en verzorging kunnen of willen bieden en vond een andere al leenstaande vrouw bereid bij haar in te trekken, op niet-comerciële basis. Dat resulteerde voor beide vrouwen in indeling in de hoogste belasting-tarief groep, omdat zij werden geacht samen te wonen. Voor de alleenstaande-toe slag, waarin tariefgroep II voorziet, kwamen zij niet meer in aanmerking. Tijdens het onderzoek van de ombuds man erkende de staatssecretaris dat de regeling als onbillijk kan worden er varen. Maar de bewindsman verwees naar de Tweede Kamer, die haar goed keuring aan de regeling heeft gehecht. De ombudsman vindt dat de afwijzing van de staatssecretaris 'niet behoor lijk' was. Bovendien, zo stelt de om budsman, heeft de staatssecretaris een eigen verantwoordelijkheid en kan hij dus niet eenvoudig naar de goedkeuring van de Kamer verwijzen om zijn beslissing te motiveren. ROTTERDAM (ANP) - Slechts negenhonderd mensen kunnen volgende week zaterdag het concert van David Bowie in het Amsterdamse Paradiso bijwonen. Niet minder dan zestigduizend mensen hebben echter een aan vraag ingediend. Notaris mevrouw de Waard-Preller middenvelde woensdag het Salomonsoordeel door uit de berg 450 briefkaarten voor elk twee plaatsbewijzen te trekken. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van een liter benzine gaat vrijdag met twee cent omlaag. Een liter superben- zine gaat dan aan de zelftankpomp 173 cent per liter kosten en een liter euro loodvrij 164 cent. Dieselolie wordt een cent per liter goedkoper, zodat de prijs daarvan op 86,2 cent per liter komt. Dat hebben de benzine maatschappijen woensdag in Rotter dam bekend gemaakt. De doorgezette daling van de produkt- noteringen van de afgelopen tijd werd enigszins doorkruist door de sterke op mars van de dollar, waardoor de pro- duktprijzen omgerekend in guldens geen daling vertoonden. Nu de dollar koers enige kentering vertoont is er wel weer ruimte voor een prijsverla ging voor de consument, zo valt bij handelaren te vernemen. De vrije oliehandelaren, verenigd in de Novok, hebben besloten de adviesprij zen voor benzine met drie cent te laten zakken. Dat betekent dat voor de wit te pompen adviesprijzen gelden van 172 cent voor super en 163 cent voor euro loodvrij. Dieselolie gaat ook bij de Novok met eén cent omlaag. AMSTERDAM (ANP) - Een voormalig adjudant van de rijkspolitie te water in Amsterdam, de 41-jarige F.B., is door de rechtbank in Amsterdam ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf en 100.000 gulden boete. De ex- politiefunctionaris verkocht 133 kilo hasj aan een tipgever en heeft valse lijk een proces-verbaal opgetekend waarin hij verklaarde 267 kilo hasj te hebben laten verbranden op de vuil verbrandingsplaats in Alkmaar. De rechtbank oordeelde dat B. mis bruik heeft gemaakt van zijn positie als politiefunctionaris. „Door B. werd de eer en stand van de politie in discre- diet gebracht", aldus de rechtbank. De man werd begin april door de minister van justitie ontslagen. Voor de diefstal van 140.000 gulden in dollars (bijna 300.000 gulden), het eni ge feit dat B. heeft bekend, werd het openbaar ministerie niet ontvankelijk verklaard wegens verjaring. Bij de be handeling van de zaak oordeelde offi cier van justitie mr. H. Wooldrik dat de ex-politieman de diefstal niet heeft ge pleegd maar door het opbiechten er van een „schijn van rechtvaardiging" te hebben willen geven voor de fikse sommen geld die werden aangetroffen op zijn bankrekening. Het vonnis van de rechtbank is conform de eis van de officier. SLIEDRECHT (ANP) - De tewaterlating van het voor China bestemde baggerschip Hang Lian 702 zou, zoals gemeld, een sober karakter krijgen in verband met de bloedige gebeurtenissen in dat land. Staatssecretaris Van Rooy van buitenlandse handel zegde haar medewerking af en de champagne werd afbesteld. Tot overmaat van ramp bleek woensdag de waterstand op de Merwede bij Sliedrecht te laag, waardoor de tewaterlating niet door kon gaan. De zelfvarende emmermolen is gebouwd voor de Shanghai Dredging Corporation. Advertentie Even inweken met Biotex Vloeibaar, en vuil en vlekken worden gemakkelijk en snel losgeweekt. U heeft er geen omkijken naar. Ook de vuile handwas tussendoor wordt niet alleen lekker fris, maar ook vlug en goed schoon. Ideaal voor thuis èn op vakantie. Zonder bleekmiddel en fosfaatvrij, dus veilig voor kleur en textiel. DEN BOSCH (ANP) - Prof. dr. W. Dek ker vindt het „ronduit teleurstellend" dat er zo weinig vaart zit in de reorga nisatie van de gezondheidszorg en van het systeem van ziektekostenver zekeringen. De commissie waarvan hij voorzitter was heeft er al in maart 1987 advies over uitgebracht. Dekker zei woensdag op een door de provincie Noord-Brabant georgani seerd congres in Den Bosch weinig ge lukkig te zijn met de vertaling van de aanbevelingen in concreet beleid en vooral met de voortgang daarvan. Achteraf vindt hij het jammer dat de commissie aan haar advies geen con creet invoeringsvoorstel heeft toege voegd. Partijen zouden dan genood zaakt zijn, hun vrijblijvende mening over het rapport om te zetten in daden, zei Dekker. De in de afgelopen twee jaar geuite kri tiek richt zich volgens hem vaak op de tails en ook op totaal verschillende on derdelen van het advies, al naar gelang de bril waardoor het wordt gelezen. Hij waarschuwde dat het totaalbeeld en de samenhang tussen de verschillende onderdelen van het plan niet verloren mogen gaan. „Ruim twee jaar na het verschijnen van het advies is het nu aan de over heid om de politieke moed op te bren gen om met voortvarendheid de nog noodzakelijke keuzes te maken en die te effectueren", aldus Dekker. Zilveren Kruis, met bijna 670.0000 verzekerden de grootste particuliere ziektekostenverzekeraar in Neder land, meent dat pas stapsgewijs tot invoering van het plan-Dekker mag worden overgegaan als over allerlei belangrijke punten duidelijkheid be staat. Bestuur en directie zeggen in het jaar verslag over 1988 dat van de betrokken groeperingen in de gezondheidszorg geen medewerking kan worden ge vraagd als onvoldoende vaststaat wat bet uiteindelijke perspectief is. Vol gens hen bestaan er nog onvoldoende waarborgen dat er inderdaad genoeg concurrentie zal zijn om de zorgverze kering uit te voeren, dat er geen ver kapte „klassieke" volksverzekering komt en dat er prikkels zullen blijven bestaan om de kosten te beheersen. De tot nu toe gevolgde procedure leidt er volgens ZilverenKruis toe dat het „veld" in toenemende mate afhaakt of duidelijke voorwaarden gaat stellen aan zijn medewerking. Het plan-Dekker heeft al „concentra tie-bewegingen" veroorzaakt in de we reld van de particuliere verzekeraars en de ziekenfondsen. ZilverenKruis (veertig jaar geleden door ziekenfond sen opgericht) voert met een aantal ziekenfondsen besprekingen over voortzetting van de samenwerking. Die gesprekken kunnen leiden tot in tegratie of fusie. Advertentie uy) h E&ZETH modeadviesbureau - 'bon chic bon genre Op 19 juni a.s. vindt tussen 10.00 en 16.00 uur in onze kapsalon een de monstratie plaats. Twee kappers zullen u dan kennis la ten maken met nieuwe kapsels op ba sis van natuurprodukten. Tussen de demonstraties door zullen mode-sessies gegeven worden. U bent van harte welkom! Bereikbaar van maandag t/m zaterdag Loskade9 4331 HV Middelburg tel. 01180-35047/23246 DEN HAAG (ANP) - Nederland vol doet aan het verzoek van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties om de ko mende drie jaar duizend Vietnamese vluchtelingen op te nemen. Dat heeft de Nederlandse ambassadeur R. van Schaik gezegd op de internationale conferentie over het lot van de Indo- chinese vluchtelingen in Genève. De VN heeft een aantal Westerse lan den gevraagd Vietnamezen asiel te verlenen om de wachtlijsten voor vluchtelingen in de kampen in Zuid- oost-Azië weg te werken. Sinds de val van Zuid-Vietnam in 1975 zijn onge veer twee miljoen Indochinese vluch telingen en asielzoekers in andere lan den opgenomen, van wie ruim 6.000 Vietnamezen in Nederland. Ons land wil vooral asielzoekers opne men die moeilijk of niet in andere lan den terecht kunnen, bijvoorbeeld om dat zij een laag opleidingsniveau heb ben of omdat zij gehandicapt zijn, zo heeft ambassadeur Van Schaik ge zegd. AMSTERDAM (ANP) - De uitgeverij VNU wil in de Sovjetunie een nieuw tijdschrift gaan uitgeven. In Moskou moet een joint-venture komen van VNU en een staatsbedrijf, waar Nieuw Revu-hoofdredacteur D. Sauer de leiding aan moet gaan geven. Dit heeft Sauer woensdag desgevraagd bevestigd. Het idee van om een tijdschrift in de Sovjetunie uit te geven is afkomstig van het lid van de raad van bestuur van VNU die onlangs een bezoek aan Moskou bracht. Daarop volgde een be zoek van een Russische delegatie aan Nederland, waar verder over het idee werd gesproken. Tot nu toe was geen enkele Nederland se uitgeverij actief op de Russische markt. De Westduitse uitgeverij Bur- da geeft als enige westerse uitgever in de Sovjetunie een modeblad uit. De Amerikaanse uitgeverijen Time/Life en Penthouse overwegen zich op de Russische markt te begeven. ROTTERDAM (GPD) - Het oliebe- strijdingsvaartuig Smal Agt van Rijkswaterstaat heeft woensdag voor de kust van Hoek van Holland een olievlek geveegd. Een verkennings vliegtuig van de Kustwacht nam de vlek dinsdag waar. De ongeveer twee honderd meter brede vlek strekte zich toen uit over een lengte van zes kilo meter. Justitie in Rotterdam is begonnen met een onderzoek naar de lozer van de olie. Medewerkers van Rijkswater staat hebben monsters van de olie ge nomen. De olievlek heeft geen bedrei ging gevormd voor de Zuidhollandse kust. De oostenwind blies de vlek van de kust af. (Advertentie) MAASTRICHT (ANP) - De commissaris van de koningin in Limburg, dr. J. Kremers, houdt er tenminste dertien betaalde nevenfuncties op na in de vorm van commissa riaten bij het bedrijfsleven. Dit is heel wat meer dan zijn collega's, van wie er geen meer dan drie commissariaten bezit. De gouverneur ontvangt voor zijn nevenfuncties jaarlijks meer dan 175.000 gulden. Dat zegt het Limburgse Statenlid mevrouw C. Kienhuis- Smits (PSP/CPN). Zij heeft hierover schriftelijke vragen ge steld aan het college van Gedeputeerde Staten van Lim burg. Kienhuis is van oordeel dat het aantal nevenfuncties van GS-leden zeer beperkt dient te zijn en dat op den duur bij overheidsbestuurders van betaalde nevenfuncties geen sprake meer mag zijn. De huidige situatie noemt zij onaan vaardbaar. Het Statenlid is van mening dat betalingen voor commis sariaten die voortvloeien uit de functie van commissaris van de koningin en van het lidmaatschap van Gedeputeer de Staten, bij voorbeeld van provinciale instellingen, terug dienen te vloeien in de provinciekas. Het betreft immers werk, verricht in de tijd van „de baas", aldus Kienhuis. Zij heeft berekend dat de GS-leden, buiten de commissaris van de koningin, gezamenlijk een jaarinkomen genieten uit nevenfuncties van 140.000 gulden. Kremers wenste woensdag geen commentaar te geven. (Advertentie) Tijdens Braderie normaal geopend Tel.01180-16638 Si Pnvé 01185-2297 DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) wijst de cao-eisen van de vakcentrale FNV van de hand. Verdere arbeids tijdverkorting naar een gemiddeld 35-urige werkweek in 1993 is voor de grootste werkgeversorganisatie niet aan de orde. Ook het plan van de FNV om de helft van de ruimte voor verbe tering van arbeidsvoorwaarden te be steden aan loonsverhoging vindt het VNO niet reëel. VNO-voorzitter mr. C. van Lede zei woensdag op de maandelijkse pers conferentie in Den Haag dat hij „abso luut niet vermag in te zien waarom de vakbeweging nu ineens de helft van de ruimte aan loonsverhoging wil beste den". De koopkracht van de gemiddel de werknemer stijgt volgend jaar dankzij de herziening van het belas tingstelsel met zo'n 4 procent, een ge geven dat met name de FNV volledig buiten beschouwing heeft gelaten. De totale loonkosten zijn volgens bere keningen van het VNO gestegen van 2,45 procent in 1988 naar gemiddeld 4 procent dit jaar. Voor 1990 voorziet het verbond een stijging van 4,05 procent. „Dat is nog niet verontrustend, maar- het moet niet zo doorgaan. Het zou een schande voor ons land zijn als we dit gematigde beleid niet doorzetten", al dus Van Lede. Het VNO wil overigens volgende maand met de vakbeweging in de Stichting van de Arbeid tot een een sluidende definitie van het begrip loonruimte komen. FNV en CNV be grijpen onder loonruimte de stijging van de arbeidsproduktiviteit en de in flatie. Factoren als ruilvoetverhou ding, incidentele loonkosten en kapi taalkosten maken volgens het VNO echter ook deel uit van de loonruimte. De VNO-voorzitter liet zich opnieuw kritisch uit over de inzet van de vakbe weging voor een centraal akkoord tus sen kabinet en sociale partners voor de hoofdlijnen van het sociaal-econo misch beleid. „De vorm gaat weer eens boven de in houd. Het is een onzinnige situatie dat er nu al over zo'n akkoord is gepraat zonder dat duidelijk is waar de consen sus licht", aldus Van Lede. Hij bena drukte nog eens dat „Nederland zeer weigevaren is bij het decentrale over leg". Voor verdere arbeidstijdverkorting is het VNO niet beducht. Verdergaande atv heeft dit jaar geen succes gehad of schoon de vakbeweging zich er ernstig voor heeft ingezet. Volgens Van Lede zitten de leden van de vakbonden to taal niet op meer atv te wachten. Terugblikkend op de cao-onderhan delingen van dit jaar toonde de VNO- voorzitter zich teleurgesteld dat de leeftijd voor vervroegde uittreding niet is verhoogd. Vorig jaar leek die tendens op gang te komen, onder meer bij het bankbe drijf en het chemieconcern Akzo, maar deze ontwikkeling is dit jaar tot staan gekomen. Afspraken over de deeltijd-VUT juicht het VNO wel toe, omdat daardoor een selectiever ge bruik van vervroegde uittreding mo gelijk is. Laat dit niet voorbijgaan! wm 7 7H>/<> o

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5