Terneuzen digitaal in kaart gebracht Gemeentesecretaris van Hontenisse met de vut Elfjarige begint actie voor wilde konijntjes Communiecanten geven geld aan kinderafdeling vaartingen stresk DONDERDAG 15 JUNI 1989 ZA Vrouw (76) aangereden door brommer Inschakelen IK WAS EEN ECHTE PLAKKER9 Sporthal STENCILTJES IN DE BUS IN ZANDSTRAAT SPAARVARKEN MET OPBRENGST COLLECTE LACHT DIRECTEUR SOCIALE DIENST Twee tassen gestolen in Waterlandkerkje aan uitkeringsfront [ERNEUZEN - Wie zegt dat de rust aan het uitkeringsfront is weergekeerd, ieeft het mis. Tot die conclusie komt directeur F. P. M. Willaert van de ge meentelijke sociale dienst van Terneuzen in het voorwoord bij het jaarver- ilag van zijn dienst over '88. „Het lijkt er sterk op dat schijn bedriegt. Immers ide bijstand - die toch het sluitstuk van de sociale zekerheid dient te zijn - alt de ene klap na de andere." Willaert somt in dat verband een hele vaslijst op. Voor de gemeenten heb- ien twee 'kabinetsvoornemens' direc- gevolgen: de verhoging van het ge- neentelijk aandeel in de bijstandsuit- aven van 10 naar 20 procent en 'be- lerkende bepalingen die de Bijstands iet in een nog enger keurslijf rijgen zo- ils verplichte terugvordering en ver en beslag op uitkeringen tot een ioogte van 90 procent van de bij- itandsnorm'. jïillaert vindt het niet meer dan lo- jseh dat de gemeenten zich tegen die wee voornemens verzetten. „Niet al- een omdat dit meer geld zal kosten naar veel meer nog door de onver- iloemde beschuldiging dat gemeen- en de wet niet doelmatig uitvoeren, lit, terwijl het kabinet in de laatste j a- en de gemeenten stelselmatig heeft ;ekort op rijksvergoedingen en tegelij kertijd de verbods- en gebodsbepalin- -en heeft uitgebreid. Op basis van dit Hes rest mij nog slechts de conclusie lat er van rust in de sector bijstand een sprake is. Sterker nog, dat de Bij- tandswet haar fundamenteel open arakter dreigt te verliezen waardoor eze wet steeds minder als het alge- HNT-JANSTEEN - De Katholieke iondvan Ouderen afdeling Sint-Jan teen hield in gemeenschapscentrum )e Warande een kaarting voor oude en. Er waren 44 kaarters. 1 K. Hermans, Hulst, 2 mevrouw 'eeters, Hulst, 3 A. van Waesberghe, Sint- ansteen. café De Ouden Arend werd een aarting gehouden waaraan 37 perso- len deelnamen. litslag, bieden: 1 J. van den Ende, Hulst, 2 ijs, Terneuzen, 3 C. van de Branden, Clin- 4H. van de Berg, Sint-Jansteen, 5 P. Pop- Sint-Jansteen; jokeren: 1 mevrouw Iturms, Heikant, 2 mevrouw Pietersen, Hei- ant, 3 mevrouw Jansen, Sint-Jansteen. n dezelfde gelegenheid werd een kaar- ing met 72 deelnemers gehouden, titslag, bieden: 1 Colaone, 2 J. de Burger, 3 vanHecke, 4 mevrouw Van Goethem, 5 R. inthout; jokeren: 1 mevrouw Lernhout, 2 levrouw Sturm, 3 mevrouw Impens. 'oorts werd hier een kaarting gehou- enmet 51 deelnemers, litslag bieden: 1 E. Thijs, Hulst, 2 A. an Driel, Terneuzen, 3 C. de Smit, ixel, 4 mevrouw Schenkels, Ossenis- 5 mevrouw Elegeert, Westdorpe; jo- :eren: 1 mevrouw Impens, Terneuzen, mevrouw Kesels, Hulst, 3 mevrouw Iturms, Heikant. ILINGE - In café De Troubadour in linge werd een kaarting gehouden 'aaraan 43 personen deelnamen. itslag: 1 C. Weemaes, Clinge, 2 D. Verbrae- ïn, Clinge, 3 A. Michielsen, Clinge. TOPPELDIJK - De Katholieke ond van Ouderen afdeling Stoppel- ijk hield in de voormalige kleuter- ihool een kaarting. Er waren 42 kaar- ;rs. itslag bieden: 1 C. van de Hooft, Hengst- jk, 2 Th. Vereecken, Vopelwaarde, 3 J. oolsen, Vogelwaarde; jokeren: 1 mevrouw an Goethem, Waasmunster (B), 2 me- 'ouw Lernhout, Vogelwaarde, 3 mevrouw npens, Terneuzen. IEUW-NAMEN - In café Thilleman Nieuw-Namen werd een kaarting ge- ouden waaraan 24 personen deelna- len. g: 1 R. de Blok-J. Vermeersen, 2 F. !ommaert-W. Schelfhout, 3 C. de Bie-E. in Rooyen. hetzelfde café werd een kaarting ge- ouden met 24 deelnemers. 1 G. Verhulst-F. Blommaert, 2 A. de ruyn-J. Vermeersen, 3 W. Schelfhout-D. inVlierbergen. oorts werd hier een kaarting gehou- enmet 88 deelnemers. itslag bieden: 1 T. de Vet, Hulst, 2 me- 'ouw Wolfert, Axel, 3 H. van de Berg, West- arpe; jokeren: 1 H. de Vos, Sint-Jansteen, 2 «vrouw Koevoets, Nieuw-namen, 3 me- 'ouwPauwels, Kloosterzande. AMSWAARDE - In café de Lamso- n in Lamswaarde werd een kaarting ehouden waaraan 28 personen deel- amen. itslag bieden: 1 P. Pauwels, Kloosterzan- 2 R. Verschuren, Kloosterzande, 3 me- ouw Reyers, Terneuzen; jokeren: 1 me euw Van Driessch, Lamswaarde, 2 me euw Van de Vijver, Beveren (B), 3 A. den keejen, Lamswaarde. ENGSTDIJK - In café 't Jagershuis Hengstdijk werd een kaarting ge- >uden met 64 deelnemers. itslag bieden: 1 mevrouw Somers, Hengst- lk 2 J. van de Berg, Westdorpe, 3 L. Jonk- eu. Terneuzen; jokeren: 1 mevrouw De ort, Hengstdijk, 2 mevrouw Van Cadsand, 2 mevrouw Esseling, Hulst. ERHOLE - In café De Kroon in Ter- Me werd een kaarting gehouden met deelnemers. tslag bieden: 1 mevrouw Van Keelen, uist, 2 mevrouw Van Kerkhoven, Hulst, 3 neer Dierickx, Walsoorden; jokeren: 1 viouw Van Gink, Axel, 2 mevrouw Im- mt Terneuzen' 3 mevrouw Rietjes, Hei- ÜLST - De Katholieke Bond van Ou- :ren afdeling Hulst hield in het dien encentrum De Lieve een kaarting or ouderen. Er waren 46 deelnemers. ®ag: i l. Smet, Clinge, 2 P. Thijs, o. mevrouw Wolfert, Terneuzen. jcafé De Smidse werd hier een kaar- - gehouden met 25 deelnemers. iomV.U" Wulaert. Clinge, 2 D. Ouds- - Hulst, 3 P. Jonkers, Kloosterzande. i café De Kroon werd een kaarting 1ouden waaraan 36 personen deel- fflien. 'lalargueden: 1 T- de Vet- Hulst, 2 J. Dob- Iren i 3 mevrouw De Dey, Axel; jo- 1 mevrouw Pauwels, Kloosterzande, PS Hulst'Sint"Jansteen'3mevrouwEsse- meen sluitstuk van het sociaal zeker heidsstelsel kan functioneren", schrijft Willaert. De directeur van de gemeentelijke so ciale dienst stelt vast dat het beleid nog nadrukkelijker dan tot nu toe er op gericht dient te zijn langdurig werklozen weer in het arbeidsproces in te schakelen. Er moet nog meer aandacht worden besteed aan be roepsoriëntatie, beroepskwalificatie en het opdoen van werkervaring. De sociale dienst in Terneuzen ging met het oog daarop in de loop van '88 intensiever samenwerken met het ge westelijk arbeidsbureau. Die samen werking (waarin heroriënteringsge- sprekken centraal staan) begint nu vruchten af te werpen. De dienst verleende vorig jaar perio dieke bijstand aan 591 mensen (het jaar daarvoor 577) en incidentele bij stand aan 50 mensen. Op het pas inge stelde sociaal voorzieningenfonds Ter neuzen (ter leniging van acute finan ciële nood) werd 25 keer een beroep ge daan. Vijf aanvragen werden gehono reerd, 7 afgewezen en 2 ingetrokken. Op 31 december waren nog 11 aanvra gen in behandeling. De sociale rechercheurs verdiepten zich vorig jaar in 34 (ingekomen) zaken en 13 zaken die dateerden van het jaar daarvoor. Op 31 december hadden ze er nog 18 in behandeling. In 11 geval len werd de uitkering gestopt, in 2 ge vallen werd de uitkering gewijzigd en in 13 gevallen werd het onderzoek ge staakt. De totale kosten van de dienst bedroe gen vorig jaar 24.357.193 gulden, iets meer dan 2,5 miljoen minder dan in '87. Aan rijksbijdragen kwam iets meer dan 20 miljoen binnen zodat het jaar werd afgesloten met een nadelig resultaat van 4,2 miljoen gulden. Directeur mr A. F. Fas van het Zeeuwse kadaster (links) overhandigt een inge lijst deel van de Grootschalige Basiskaart aan wethouder W. A. Gosselaar van Terneuzen. TERNEUZEN - Na een korte plechtig heid in het gebouw van Openbare Werken is woensdag de digitale Grootschalige Basiskaart (GBK) van Terneuzen officieel aan het gemeente bestuur overhandigd. De kaart, waar aan sinds 1987 is gewerkt, is in de computer opgeslagen en bevat alle in formatie over de meer dan 12.000 hec tare landoppervlakte van de gemeen te Terneuzen. Met behulp van het systeem en de kaart, aangeleverd door het inge nieursbureau Oranjewoud BV in Oos terhout, kan de gemeente met een paar simpele drukken op de knop kaarten van allerlei soorten in allerlei maten afdrukken. Ook is het systeem in staat te helpen bij de vastgoedregi stratie. Aan de hand van de kaarten die voortaan in dit computersysteem zijn opgeslagen kunnen de ambtena ren sneller bestemmingsplannen en ci vieltechnische ontwerpen maken. Ir P. J. M. van Leijsen van Oranjewoud in Oosterhout overhandigde in aanwe zigheid van gedeputeerde E. Maris- Koster een ingelijst deel van de GBK aan directeur mr A. F. Faas van het Zeeuwse kadaster. Ook het kadaster is bij dit nieuwe systeem betrokken, als mede de nutsbedrijven PZEM en WMZ. Deze vier instanties herbben nu de beschikking over een uniforme kaart. Faas gaf op zijn beurt de kaart door aan wethouder W. A. Gosselaar van Terneuzen. Terneuzen is, na Middel burg, de tweede gemeente in Zeeland die haar grondgebied door een compu ter in kaart heeft laten brengen. Gemeentesecretaris B. A. de Schepper van Hontenisse. KLOOSTERZANDE - Acht keer maakte hij als gemeentesecretaris de wisseling van de politieke macht mee. Hij 'overleefde' drie burgemeesters en zag het ambtena renkorps uitdijen van een handvol tot 35 mensen. Nu is ook voor ge meentesecretaris B. A. de Schepper van Hontenisse de tijd aangebro ken zijn bureauladen en kasten uit te ruimen. De zestigjarige secreta ris gaat deze zomer in de vut. Vrij dag 23 juni wordt tijdens een bij zondere raadsvergadering afscheid genomen van het hoofd van de ge meentelijke diensten. Vader De Schepper zag voor zijn zoon geen ambtelijke carrière weg gelegd. De jongen had bijzondere aanleg voor rekenen en wiskunde. Ook zijn wiskundeleraar op de Hul ster HBS ontdekte die talenten en de jeugdige Ben belandde op de TH in Delft. „Ik ging mij bekwamen in de elek trotechniek, zonder over technische aanleg te beschikken. De studie liep uit op een fiasco en twee jaar later kwam ik met hangende pootjes te rug naar Stoppeldijk. Vader vond dat ik maar moest gaan werken en ik klopte aan bij de gemeentesecre tarie waar ik op 1 juli 1949 als inval kracht kon beginnen. Achter het lo ket", aldus de secretaris. Hij was binnen enkele jaren de eer ste ambtenaar in lijn. Dat was geen echte bliksemcarrière, omdat de se cretarie in de toenmalige gemeente Vogelwaarde slechts drie ambtena ren telde. „Het was een leuke tijd. Ik herinner me dat de eerste vrouw op de secretarie kwam, om het bevol kingsregister over te zetten op pons kaarten. Die verschijning deed stof opwaaien. Burgemeester Hendrikse liep fluitend door het gemeente huis." Burgemeester F. A. Hendrikse maakt begin jaren '60 plaats voor de latere burgemeester van Hulst, P. J. G. Molthoff. „Toen die jonge, ambitieuze burgemeester begon, ging ook bij ons de zweep erover. In de periode-Molthoff werd in Vogel waarde - waar ik in 1963 secretaris werd - hard gewerkt. De sportter reinen, de basisschool en het ge meenschapsgebouw getuigen daar van", vervolgt hij. De gemeentelijke herindeling in 1970 bracht veel teweeg. In de ge meenten die hun zelfstandigheid verloren (waaronder Vogelwaarde), in de politiek, maar ook binnen de diverse ambtelijke apparaten. Na die herindeling kreeg De Schepper een 'nieuwe baas', mr M. Somers, burgemeester van Hontenisse. „Hij was geen man die de publiciteit zocht. Toch waren zijn verdiensten groot. Hontenisse is jarenlang een artikel 12 gemeente geweest. Elke uitgave moest verantwoord worden. Dat was lastig, maar toch was die periode de vruchtbaarste voor de gemeente. We konden meer subsi dies van rijk en provincie in de wacht slepen dan andere gemeen ten. Die gelden werden gestopt in niet altijd zichtbare zaken, bij voor beeld het rioleringsstelsel, maar ook in de wegen. Somers wist door een weinig opzienbarend beleid de ge meente financieel gezond te maken en de weg te effenen voor de huidige beleidsmakers", beklemtoont hij. Over Kessen wil secretaris De Schepper niet veel kwijt. „Die is be kend in heel Nederland. Door zijn komst heb ik niet lekker rustig kun nen uithollen. Ik zit daar niet mee, omdat we toch wel worden meege sleept in het enthousiasme van die man. Dat er uit sommige hoeken kri tiek wordt geuit, is begrijpelijk." Om het stuntwerk van de liberale burgervader moet ook De Schepper wel eens lachen. „Maar ja, nadat we op de televisie waren geweest, kre gen we tal van reacties. Zeker in het geval van die tuinpremie." De Schepper is de afgelopen veertig jaar - op de herindeling na - nooit verkast. „Ik had daartoe geen be hoefte. Ik was wat ze hier noemen een echte plakker. Eens heb ik lopen denken naar de West uit te wijken, maar dat is nooit iets geworden." Ook voelde hij in die lange tijd geen enkele behoefte zich te profileren. „Ik ben CDA-minded, maar als se cretaris heb ik me altijd verre van de politiek gehouden. In mijn optiek is een gemeentesecretaris een soort scharnier; tussen bestuurders en personeel, tussen werknemers en werkgever. Daar hoort een rol bij die stilzwijgend vervuld moet worden." De Schepper wuift de kritiek weg van PvdA-statenlid C. Visser dat in Hontenisse achterkamerpolitiek bedreven zou worden,. „Als daar mee bedoeld wordt dat zaken in het geheim bekonkeld worden, is dat pertinent onjuist. Juist bij burge meester Kessen staat openbaarheid hoog in het vaandel. De sporthal kwestie heeft nogal wat voeten in aarde, omdat we er niet uit zijn. Maar het is absoluut onwaar dat we over die kwestie geheimzinnig doen." Secretaris De Schepper neemt vrij dag afscheid van het gemeenteper- soneel. Op 23 juni doet hij dat offi cieel tijdens de bijzondere raadsver gadering in sportzaal De Hinde in Kloosterzande. De aanvang is om 16.30 uur. Na afloop wordt de ge meentesecretaris een afscheidsre ceptie aangeboden. TERNEUZEN - Bij een ongeluk op de kruising van de Axelsedam met de Herengracht in Terneuzen is dinsdag middag de 76-jarige mevrouw L.B. uit Terneuzen zodanig gewond geraakt dat ze naar het ziekenhuis De Honte moest worden gebracht. Zij wilde met haar fiets vanaf de He rengracht de Axelsedam oprijden en stelde zich halverwege op om het ver keer vanaf de sluizen voor te laten gaan. Op dat moment werd zij aange reden door een bromfietser die vanaf de Axelsestraat kwam en onmiddellijk doorreed in de richting van de sluizen. Omstanders hebben mevrouw B. naar het bankje bij café De Vriendschap ge dragen en daar is zij later door een am bulance opgehaald. Het is niet bekend welke verwondingen zij heeft. De gemeentepolitie van Terneuzen zoekt nog naar de getuigen van dit on geval, in de hoop de bromfietser in kwestie te kunnen achterhalen. Zij worden verzocht contact op te nemen met het bureau aan de Rosegracht, te lefoon 01150-94151. CLINGE - Enkele honderden mensen bezochten woensdagmiddag het schaapscheerdersfeest op het terrein van de kinderboerderij De Cante- cleerhoeve bij De Sterre in Clinge. K. Vergouwen en G. Leten demonstreer den het schapen scheren. Er waren ook kraampjes met curiositeiten. Imker D. Weemaes hield een expositie over bijen. Alle attributen, nodig voor het houden van bijen, konden worden bekeken. Bijzondere aandacht trok het kraampje met bonsai. Dit zijn Ja panse mini-boompjes. Er waren ook oude ambachten te zien zoals kaas ma ken, spinnen, babbelaars trekken en kantklossen. W. Roelands liet zien hoe het vak van hoefsmid wordt beoefend. P. Jansen zorgde met zijn zelfgemaakt draai-orgel voor muziek, terwijl de volksdansgroep van De Sterre onder leiding van A. Hagenaar een optreden verzorgde. Beheerder van de kinderboerderij Ad van Hilst was bijzonder tevreden over het verloop van de dag. „Het was druk en de mensen hebben zich bijzonder geamuseerd. Wat moet je dan nog meer", was zijn commentaar. WATERLANDKERKJE - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn uit twee woningen in Waterlandkerkje tassen ontvreemd. In de woning van P. van L. kwam men binnen door een niet-afgesloten achterdeur. De wo ning werd doorzocht en de daders na men een tas mee met daarin papieren en cheques. De andere woning kwam men binnen door een raam aan de achterzijde te forceren. Hier werd de benedenwoning doorzocht. Een tas met inhoud werd meegenomen. Later werd die tas te ruggevonden. Alleen een portemon nee met zeven gulden werd vermist. ■i^ Maaike Nijssen toont het versierde spaarvarken aan Danny Buysrogge bij de overhandiging in de kinderafdeling van het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. TERNEUZEN - Toekomstige tijdelij ke bewoners van de kinderafdeling van het streekziekenhuis De Honte mogen Björn Obrie uit Sas van Gent dankbaar zijn. Dank zij hem werd de collecte-opbrengst van het jaarlijkse eerste communiefeest van de kinde ren uit Sas dit jaar besteed aan de kin derafdeling van het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Een bedrag van 680,- werd 28 mei op gehaald tijdens het communiefeest in Sas van Gent. Aan het bedrag wordt ieder jaar een bestemming gegeven. Omdat de zevenjarige Björn toevallig voor een hooikoorts-controle naar De Honte moest adviseerde hij zijn ouders de opbrengst van de communiecollec te te besteden aan de kinderafdeling van dit nieuwe streekziekenhuis waar hij zich best op zijn gemak voelde. Woensdagmiddag gaven de 23 com- ZANDSTRAAT - De elfjarige Ilya Bruggeman uit Zandstraat is erg be gaan met het lot van de wilde konij nen. Samen met een aantal vriendjes uit dé buurt gooide hij gisteren een stenciltje in de brievenbus van de be woners van de Zandstraat. „Vroeger waren er nog veel konijntjes, maar nu zijn er nog maar weinig in de pol ders", heft Ilya een waarschuwend vingertje. En dan wereldwijs: „Denk eens aan uw kinderjaren. U bent niet alleen op de aarde!" Maar gelukkig zijn Ilya en zijn kameraadjes er nog om de huppelende beestjes te redden. Straks gaan ze gewapend met pen en papier de deuren van de 'Zandstrate- naren' langs om een handtekening te vragen. „Want over een paar jaar zijn ze misschien weg, helemaal weg", roept hij verschrikt uit. Hij heeft van zijn vader gehoord dat er vroeger zo veel konijntjes in de polder waren. „Maar bij ons zie je ze niet meer rondhuppelen", weet hij zeker. Laatst heeft-ie er nog eentje gezien. Een heel kleintje in een oude bunker in de buurt, maar voor de rest... En dat ter wijl hij er zo veel van houdt. „Wij heb ben thuis zelf ook zes konijntjes, die al lemaal jonkies hebben." „Een heleboel konijntjes in het wild gaan dood", klinkt het verdrietig. Dat komt door de boeren en de jagers. Die jagen ze niet alleen weg, maar schieten ze ook gewoon dood of strooien achte loos wat vergif neer. Dat wrede lot moet worden vorkomen, vindt dierenvriend Ilya. „Anders is het te laat. We moeten wat doen. De hand tekeningen gaan we inleveren bij de burgemeester en dan vertellen we haar ook wat er aan de hand is." diertjes schrikken daar van, dat doen mijn eigen konijntjes ook. Dan komen ze ook niet op het land van de boeren en worden ze ook niet doodgemaakt." Het wordt geen grote actie. Alleen in de buurtschap Zandstraat, waar vol gens een schatting van Ilya al 225 hui zen staan. En een stenciltje maken kost niet niks. „We kunnen nu nog gra tis bij Dow kopietjes maken. Als we meer dorpjes gaan doen: Tja, dan moeten we betalen..." municantjes acte de presence in De Honte, in gezelschap van ouders en een welgeyuld spaarvarken. Spelleid- ster Petra Ferket nam het tot scherven gedoemde beest in ontvangst en gaf W ll(lSpi€£€lS aan dat voor het geld versieringen voor de zalen en peuterboekjes worden aangeschaft. De gulle gevers werden op hun beurt beloond met limonade en een kleur plaat. Hij wil de burgemeester ook wel in het oor fluisteren hoe de huppelende beestjes gered kunnen worden. „Ik heb veel boeken gelezen over hoe je ze van het land van de boeren kunt ver drijven. We willen vragen of er wild- spiegels neergezet kunnen worden. De Ilya Bruggeman in Zandstraat met zijn eigen lievelingskonijn. Rust nog niet terug

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 45