PZC Weer boosdoener bij huidige smog-plaag Seizoen zorgt voor daling werkloosheid Zo leer je een aap kunstjes" WELKE VROUWEN HEBBEN ALSNOG RECHT OPEEN AAW-UITKERING? UITGEREIKT DOOR NIJPELS provincie 19 99 Op 22 juni opnieuw gesprek ovèr WQV Automatisering kaartverkoop PSD kan doorgaan fb DONDERDAG 15 JUNI 1989 Bijzonder weer Recreatieschap Veerse Meer vergadert over begroting 1990 MOBIELE COLONNE OEFENT Vrachtwagens Blauwe Vlag voor 11 kustgemeenten SCHOORL - Demissionair minister drs E. H. T. M. Nijpels van milieu heeft woensdag aan elf Nederlandse gemeenten de blauwe vlag uitgereikt vanwege hun schone stranden en ha vens. In Zeeland vielen de gemeenten Domburg en Wester- schouwen in de prijzen. Aan Westerschouwen werden zelfs twee vlaggen toegekend voor zowel het strand van Haamstede als de haven van Burghsluis. Nijpels noemde de kustgemeenten een goed voorbeeld om te illustreren dat milieu en economie niet op gespannen voet met elkaar hoeven te staan. „Een milieubewuste gemeente probeert ver vuiling terug te dringen. En een schoon strand is voor recreatieplaat sen een economische factor van be lang. Daar komen de toeristen op af en aj brengen geld in het laatje," aldus de bewindsman. Hij sneed daarmee één van de belangrijkste aspecten van de blauwe vlag aan: de promotionele kant. De bekroonde gemeenten schro- 1 men niet het dundoek bij reclame-acti viteiten te gebruiken. Om voor de vlag in aanmerking te ko men moet de waterkwaliteit minimaal vijf keer per jaar worden gecontroleerd door rijks- of provinciale waterstaat. Gemeenten zonder meetpunt of vol doende metingen vallen buiten de boot. Van verschillende kanten werd dit woensdag betreurd. Mevrouw A. J. Wals, Nederlands coördinatrice van de organiserende FEEE (Foundation for Environmental Education in Europe): „Waterstaat houdt er een andere visie op na. Zij vindt metingen op een aan tal representatieve punten voldoen de." De gemeente Westerschouwen heeft daarom besloten zelf op verschil lende lokaties de waterkwaliteit te gaan meten. Rijkswaterstaat zorgt voor de meetpunten en de gemeente is verantwoordelijk voor de bemonste ring. Dit zei burgemeester mevrouw J. Niemantsverdriet-Leenheer woens dagmiddag na afloop van de officiële uitreiking. Nijpels prees haar gemeente vanwege de twee onderscheidingen voor strand en jachthaven. „De provincie Zeeland mag trots zijn op dit resultaat." Na mens Domburg nam J. van Asseldonk, directeur van de plaatselijke Stichting Badplaatsen Eelangen, de blauwe in ontvangst. De Walcherse ge meente stond op het lijstje van win naars dankzij de stranden van Oostka- pelle en Domburg. Lovende woorden rielen haar ten deel vanwege de op de jeugd gerichte milieu-educatieve acti viteiten. Domburg heeft dit project in samenwerking met het natuurhisto risch museum opgezet. Valkenisse heeft het inmiddels overgenomen. De- gemeente had zich overigens ook voor de blauwe vlag aangemeld, maar kon niet voldoen aan het minimum aantal metingen. De vierde Zeeuwse aanmelding, die van Oostburg, kwam te laat binnen. De feestelijke uitreiking van de blau we vlaggen vond plaats in het even eens in de prijzen gevallen kustdorp Camperduin bij Schoorl. Het felbe geerde blauw werd door vier uit de lucht vallende parachutisten aange reikt. Ze scheerden tijdens hun lan ding rakelings langs de badgasten op het volle strand van Camperduin heen. Nijpels hees vervolgens de eerste vlag met het nieuwe jaartal. Hij noemde de Europese blauwe vlag een belangrijk symbool. Vooral om dat het net als de milieuproblematiek de landsgrenzen overschrijdt. Hij constateerde dat het milieubewust zijn in Nederland groter is dan in an dere Europese landen. „Tussen zijn en handelen zit echter een groot ver schil. De burger kan thuis en op het werk al aardig de handen uit de mou wen steken. Goed gedrag moet wor den beloond. De uitreiking van de blauwe vlag is een goed initiatief, om dat daarmee actieve kustgemeenten worden beloond." De eerste vlaggen werden twee jaar ge leden, tijdens het Europees jaar van het milieu, overhandigd. Domburg heeft aangeboden de uitreiking vol gendjaar binnen haar grenzen te laten plaatsvinden. Naast Domburg en Wes terschouwen vielen vanwege de stran den Hoek van Holland, 's-Gravezande, Noordwijk, Zandvoort en Camperduin én vanwege de havens Terschelling. Ameland, Schiermonnikoog en Lau- wersoog in de prijzen. Burgemeester Niemansverdriet van Westerschouwen krijgt de Blauwe Vlaa met oorkonde uit handen van minister Nijpels. MIDDELBURG Volgende week donderdag, 22 juni, vindt in Den Haag opnieuw topoverleg plaats over de vaste Westerschelde-oe ver verbin ding. Het is de bedoeling dat dan niet alleen de Zeeuwse bestuurders en de minister met elkaar praten, maar dat ook de twee particuliere exploitatie maatschappijen bij het gesprek wor den betrokken. Het dagelijks provinciebestuur en de exploitatiemaatschappijen verwach ten van de minister nu eindelijk een 'ja' of 'nee'. Hoe delicaat de kwestie is bleek de afgelopen dagen uit een wei gering van het hoofd van de provincia le afdeling voorlichting om de precieze datum te noemen. Hij zei niet de vrij heid te hebben er mededelingen over te doen. De directeur van Provinciale Water staat, ir T. G. van der Meer, die namens de provincie de onderhandelingen met de exploitatiemaatschappijen heeft geleid, bevestigde gisteren desge vraagd dat het topoverleg volgende week donderdag plaatsvindt. Volgens hem willen de exploitatie maatschappijen proberen om in direct overleg met de minister tot een ak koord te komen over de indexering (aanpassing aan het inflatiepeil) van de reeds toegezegde rijksbijdrage. De minister heeft tot nu toe onduidelijk heid laten bestaan over de aard van de indexering. Het dagelijks provinciebe stuur heeft nauwelijks nog iets aan de discussie hierover toe te voegen omdat de interne besluitvorming over de hoogte van de provinciale bijdrage is afgerond. De laatste ontmoeting tussen het da gelijks provinciebestuur en de minis ter vond anderhalve maand geleden plaats. De provinciale onderhande laars werden toen terug gestuurd om nog eens met de exploitatiemaat schappijen te praten. De twee oostzeeuwsvlaamse CDA- statenleden Th. Baert en P. Everaert hebben ondertussen andere zorgen. Het dagelijks provinciebestuur wekt volgens hen herhaaldelijk de indruk dat het de WOV-tracé's Kruiningen- Perkpolder en Terneuzen(west)-Elle- woutsdijk(west) niet serieus neemt. Ze vinden dat in strijd met een state- nuitspraak. De twee statenleden wil len weten waarom tot nu toe alleen over de route Terneuzen(oost)-Elle- woutsdijk(oost) voorlichtingsbijeen komsten zijn gehouden. Ze hebben daarover schriftelijke vragen gesteld. Bedrijven is gevraagd uitstoot van verontreinigende stoffen te verminderen. MIDDELBURG - De waarschuwin gen voor smog zijn de laatste weken niet van de lucht. In Zeeland is de alarmeringsfase nog niet bereikt, maar een krachtdadig ingrijpen van de commissaris van de konin gin is zeer nabij. Het gaat dan om het stilleggen van (gedeelten van) bedrijven en het verkeer. Tot nu toe een ongekende situatie. Is de lucht vervuiling in korte tijd zo enorm toegenomen dat er in Zeeland toe standen ontstaan die bijvoorbeeld in steden als Athene en Mexico City aan de orde van de dag zijn? Wordt er scherper gecontroleerd? Of is het een actie ter onderstreping van het Nationaal Milieubeleidsplan? Van alles een beetje; maar het weer is grootste boosdoener, zo blijkt uit een toelichting van ir A. Krijgsman, hoofd milieu van provinciale water staat Zeeland. Sinds begin 1989 is er voor het hele lan deen draai boek van toepassing voor de gevol gen van luchtverontreiniging en de te nemen maatregelen. Het wil zeg gen dat in alle provincies gelijke normen en dezelfde maatregelen gelden. Een nieuwe opzet, want veor '89 schatte elke provincie afzonderlijk in hoeverre sprake was van luchtverontreiniging en wat daar aan gedaan moest worden. In het nationale draaiboek zijn strakke normen opgenomen voor het uitvaardigen van een voorwaar schuwing, een waarschuwing en een alarmering. Ir Krijgsman zegt dat de komst van uniforme spelregels en eenduidige normen een rol kan spe len bij de snel opeenvolgende smo- gaffaires. Hij vindt dat aan het eind van het jaar bekeken moet worden in hoeverre de normen voor waar schuwen en alarmeren juist bepaald zijn. Misschien zijn die normen voor de hoeveelheden ozon en stikstofo- xyden te kritisch bepaald. Krijgsman: „We exerceren nu met een nieuw draaiboek op verstandige wijze. Geen paniek zaaien, niet met een de zwaarste maatregelen afkon digen. We moeten oppassen niet on nodig en niet teveel aan alarmering te doen. Dan verdwijnt ook het ef fect en geloven mensen niet meer in de noodzaak om maatregelen te ne men. Er moet geen flipperkasteffect ontstaan." Het hoofd milieu herin nert aan het verhaal van een jongen die almaar, nodeloos, waarschuwde voor wolven. Op den duur geloofde niemand er meer in. Tot op een gege ven moment e recht wolven de jongen belaagden en er geen actie meer werd ondernomen. „Zoiets moeten we vermijden," aldus Krijgsman. Er is in het voorjaar '89 sprake van bijzondere weersomstandigheden. Een uitzonderlijk warme maand mei en ook in begin juni zomerse temperaturen, waarbij het KNMI al in de richting van een hittegolf denkt. „Het is een heel gek voor jaar," stelt ir Krijgsman. Volgens hem zijn de weersomstandigheden in belangrijke mate van invloed om de smogvorming. Hij heeft niet de indruk dat de vuiluitstoot als zoda nig sterk is toegenomen. In elk ge val niet in Zeeland. Precieze gege vens daarover ontbreken nog. Ook over de ontwikkelingen in het buitenland tast Krijgsman in het duister. „We weten bijvoorbeeld niet wat er direct over de Belgische grens gebeurt. Informatie daarover komt pas later. Wel is ons duidelijk dat veel van de vervuiling vanuit het buitenland komt." Het hoofd milieu gaat ervan uit dat de aanpak van de smogvorming in bestuurlijke zin ko mende tijd verfijnd zal worden. Technisch zijn er voldoende moge lijkheden. In Zeeland wordt op twee plaatsen luchtverontreiniging ge meten: Zierikzee en Braakman. Dat gebeurt in het kader van een lande lijk, computergestuurd meetnet. De oxyderende smog is overigens een bekend gegeven. In 1944 werden in Los Angeles (VS) voor het eerst waarnemingen gedaan. De smog on tstaat door inwerking van zonlicht op luchtverontreiniging met meng sels van koolwaterstoffen en stiksto- foxyden. De mengsels komen vrij bij verbruik van fossiele brandstoffen, vooral ook van olie, benzine en LPG. Door de inwerking van het zonlicht worden oxydanten gevormd. De kans hierop is in Nederland groot als er in de zomer boven het vasteland een hogedrukgebied ligt, de tempe ratuur hoog is en de wind zwak. MIDDELBURG - De automatisering van de kaartverkoop bij de Provincia le Stoomboot Diensten (PSD) hoeft niet uitgesteld te worden. De arbitra gecommissie Van der Grinten in Rot terdam - die ingeschakeld wordt bij ambtelijke geschillen - oordeelde woensdag dat gedeputeerde staten de gehele operatie voldoende zorgvuldig hebben voorbereid. Daarmee worden de bezwaren van de werknemersorga nisatie in het georganiseerd overleg van de PSD aan de kant geschoven. De werknemers schakelden de arbitra gecommissie in om te voorkomen, dat er een besluit over de totale automati sering wordt genomen, vóór er duide lijkheid is over de aanleg van de WOV. Volgens hen liep het dagelijks bestuur van de provincie te hard van stapel. Uit de mondelinge uitspraak van de commissie blijkt dat daarvan geen sprake is. Gedeputeerde staten zijn de werknemers open tegemoet getreden en hebben hen voldoende geïnfor meerd. Dus wordt het niet onredelijk geacht als besloten wordt de totale au tomatisering van de kaartverkoop door te voeren. De automatisering moet in de periode 1990 tot 1994 een besparing van 5,7 mil joen gulden opleveren. Belangrijk on derdeel is de invoering van een nieuwe tarievenstructuur, die de overtocht voor personenauto's aanmerkelijk duurder zal maken. Als de staten deze maand met de voorstellen akkoord gaan, kan de operatie eind volgend jaar worden afgerond. Donderdag 22 juni kan er in de gecombineerde verga dering van de statencommissies be stuurszaken en waterstaat een eind oordeel worden geformuleerd. MIDDELBURG - Het algemeen be stuur van het recreatieschap Veerse Meer vergadert donderdag 22 juni on der meer over de begroting voor het dienstjaar 1990. Verder komt de meer jarenraming voor de periode 1990- 1993 aan de orde. De vergadering wordt gehouden in het Provinciehuis in Middelburg en begint om 14.00 uur. Het algemeen bestuur vergadert voorts over een voorstel voor de aanleg van een toeristisch fietspad vanaf de haven van Kortgene via Geersdijk naar de St Felixweg. De gemeenten Kortgene en Wissenkerke zijn al be gonnen met de verwerving van de gronden die voor het fietspad nodig zijn. Tijdens de vergadering wordt het algemeen bestuur van het recreatie schap gevraagd in te stemmen met het voorgestelde tracé. Het bestuur buigt zich tevens over een voorstel voor de herinrichting van de Veerse Dam. Voor dit project is inmid dels subsidie aangevraagd bij de Rijksconsulent Openluchtrecreatie en het provinciaal bestuur is gevraagd het project prioriteit te geven in het kader van de ontwikkeling van toeris tisch/recreatieve projecten. MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is in de maand mei licht gedaald. Aan het eind van die maand stonden 9.561 werkzoekenden (mannen en vrouwen) ingeschreven; eind april waren dat er nog 10.073. Dit komt neer op een daling van 9,2 naar 8,8 procent van de beroepsbevolking. Een en ander blijkt uit het maandelijks overzicht van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorziening. Het seizoen is voor een groot deel bepalend voor de ze cijfers. De grootste daling deed zich dan ook voor in de categorie personeel dat afhankelijk is van sei zoenarbeid. Als 'voorzichtig voorjaarseffect' signa leert het districtsbureau daarentegen ook al iets van de gebruikelijke toevloed van schoolverlaters die op zoek zijn naar een baan. Onder de mannen laten vooral de seizoengevoelige sectoren (zoals bouwvak en horeca) een daling van het aantal ingeschreven werkzoekenden zien. Ten opzichte van de maand mei vorig jaar is er met name in de metaalbewerking sprake van een fose daling. Bij de vrouwen manifesteert de daling van het werk loosheidscijfer ten opzichte van de maand april zich vooral onder het horeca- en handelspersoneel. Het aantal aangemelde vacatures steeg in mei be- hoorljk. De beroepsgroep met de meeste vacatures blijft het metaalbewerkend personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen blijft, met een percentage van 7,4 procent, het gewest met de laagste werkloos heid in de provincie. Ter vergeljking: voor het ge west Goes (Goes, Zierikzee en Tholen) geldt een per centage van 8,2 en voor het gewest Walcheren (Mid delburg en Vlissingen) een percentage van 10,6. Advertentie !ehandeling van gewonden bij de oefening in Vlissingen. VLISSINGEN Op het oefenterrein van de brandweer in Vlissingen lig gen her en der verspreid mensen met verwondingen. Ze kreunen in de zen gende hitte. Eén voor één worden ze voorzichtig uit de benarde positie be vrijd. De duizend man sterke 66ste co lonne van de Koninklijke Mobiele Co lonnes (KMC), een onderdeel van de landmacht, is woensdagmiddag in Vlissingen neergestreken. J. M. M. van Goethem, sergeant-majoor bij de KMC, kijkt het aan. „Zo leer je een aap kunstjes". De KMC is in 1955 opgericht, met als doel: rampenbestrijding in oorlogs- en ook in vredestijd. Afgezwaaide dienst plichtigen uit de algemene reserve worden erbij ingedeeld. Als er wat ge beurt, worden zij in elk geval niet in hun eigen gebied ingezet. „Zij zouden dan eerst naar hun schoonmoeder gaan kijken", stelt Van Goethem, „en vervolgens pas aan anderen denken". De KMC heeft geen beste naam in de krijgsmacht. Het blad van de konink lijke marine, Alle Hens, gaf daar on langs een staaltje van weg: 'Het perso neel van de KMC voldoet voor velen nou niet aan het beeld van de soldaat als vechtmachine. Een paar jaren lage re school, bakfietservaring en wat danslessen, dan kun je bij de KMC goed uit de voeten'. De sergeant-ma joor reageert laconiek: „Als een ramp gebeurt, moetje wel terugvallen op die bakfietservaring. Je rukt bij een aard bevingsramp zoals in Armenië niet met stel kraanwagens uit, als dat al mogelijk is. Je kunt een blok beton ook met tweeduizend man optillen". Van Goethem komt op die opmerking terug op het oefenterrein aan de Vlis- singse buitenhaven. Een gewonde, lid van de Landelijke Organisatie Tot Uit beelding van Slachtoffers (LOTUS), wordt via een simpele lijn van een enorme hoogte omlaag gebracht. „Kijk, dat bedoel ik nou". Soldaten vangen het slachtoffer op. Dat ze niet worden gezien als vechtmachines, vin den zij stuk voor stuk prima. Een KMC-er uit Beverwijk: „Mensen red den is leuker dan het doden van men sen. Dit betekent écht wat". Zijn colle ga's uit Arnhem en Wezep beamen dat volmondig. „De KMC is een goede zaak", zegt de inwoner van Wezep. „Er moet er één zijn die jullie redt". Het drietal heeft tweeënhalf jaar geleden twee weken lang 'bakfietservaring' op gedaan. Zij zijn deze week voor het eerst 'live' bezig. De slachtoffers worden in vrachtwa gens naar de verzamelplaatsen voor gewonden (vege's) getransporteerd. De kantine van de middelbare techni sche school (mts) in Vlissingen is on der meer voor dat doel 'gevorderd'. De gewonden hebben in het rampgebied een patiëntenkaart gekregen. Een arts kan direct aan de kleur van de kaart zien of het zinnig is een slachtof fer te vervoeren naar een ziekenhuis. „We sturen uiteraard geen mensen waaraan door een team chirurgen uren moét worden gewerkt", schetst Van Goethem de procedure. De oefe ning houdt in Vlissingen op bij de ve ge's. Het Bethesda Sint-Joseph-zie- kenhuis wilde niet meedoen, omdat dat wordt verbouwd tot streekzieken huis. Een melding komt binnen van een ge wonde bij de werkplaatsen van de Pro vinciale Stoomboot Diensten, het tweede oefengebied. „Is het werkelijk of een oefening wordt voor alle ze kerheid door de centrale van de brand weer gevraagd, 't Is echt, een LOTUS- slachtoffer is door de hitte bevangen. Hij moet naar het ziekenhuis. De KMC is nog nooit ingezet. Het on derdeel bestond niet toen de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden in 1953 door het water werden overspoeld. De KMC is er ook niet speciaal voor de be strijding van rampen in vredestijd, maar in oorlogstijd. Van Goethem moet echter ontkennend antwoorden op de vraag of de KMC is ingericht op een nucleaire oorlog. „Wij zijn niet meer nodig als op ons land een grote atoombom valt". De Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) is kortgeleden veranderd. Dit houdt verband met het gewijzigde uitkeringsrecht voor vrouwen. Daarom is het voor vrouwen belangrijk om te weten of zij alsnog recht hebben op een uitkering. U kunt in aanmerking komen als u arbeidsongeschikt bent geworden vóór 1 januari 1979 en óf in het verleden een AAW-uitkering hebt aangevraagd die werd afgewezen omdat u gehuwd was en niet aan de voorwaarden voldeed óf in het verleden als ongehuwde vrouw een AAW-uitkering had die werd ingetrokken omdat u trouwde óf een lagere uitkering kreeg omdat u getrouwd was en vóór de arbeidsongeschiktheid part-time werkte. Wat moet u doenWanneer u denkt aan de voorwaarden te voldoen, kunt u een uitkering aanvragen door zo spoedig mogelijk een 'meldingsformulier AAW' in te vullen, in ieder geval vóór 1 juli 1990. Het formulier is opgenomen in de folder 'Hoe gaat dat met de AAW', die voor u klaar ligt bij de postkantoren,de districtskantoren van het GAK en de vestigingen van de Bedrijfsverenigingen, FEDERATIE VAN BEDRIJFSVERENIGINGEN die de aanvragen in behandeling nemen. Postbus 8300,1005 G4 Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 41