PZC Eeuwfeest voor M. A. van Beveren Rampoefening ondanks smog toch van start Apparaat maakt vergaderingen te volgen voor slechthorenden Drie Brabanders steppen Brabant-Zeeland-route Boete 400 gulden voor mishandeling konijnen Speeltuin Wiplala geopend 1845 25P5 streek AANPRIJZERS VAN DE WEEK Mobiele Colonnes MOBIELE RINGLEIDING9 IN GOES TOCHT VAN 600 KILOMETER Zo makkelijk VERVUILING EN GEEN ETEN DONDERDAG 15 JUNI 1989 b 20 BIEZELINGE GOES HEINKENSZAND Huisvuil in brand in Oost-Souburg Ruilbeurs voor miniatuur-auto's Henkes jonge jenever 1 liter Joseph Guy cognac 0,7 liter-2735 Eeuweling M. A. van Beveren toont een feeststandaard die ter gelegenheid van zijn honderdste verjaardag is gemaakt. SINT-MAARTENSDIJK - Fruit manden, bloemen, zo'n tachtig schriftelijke en veel meer persoon lijke felicitaties vielen woensdag middag bewoner M. A. van Beveren van de Sint Maartenshof in Sint- Maartensdijk ten deel. Hij vierde een drukke en vermoeiende, maar onvergetelijke honderdste verjaar dag. Met name de brief van de ko ningin, het bezoek van mevrouw J. B. Boertien-Velema, echtgenote van de commissaris van de konin gin in Zeeland, burgemeester H. A. van der Munnik en een afvaardi ging van het Pensioenfonds voor de Landbouw maakten indruk op de eeuweling. Van Beveren, geboren en getogen in Stavenisse, werkte van jongsaf in de landbouw. Op jeugdige leeftijd zat hij met een groepje Stavenissenaren zelfs drie maanden in Engeland in de suikerbietenteelt. Als het nodig was wist hij echter ook op ander ge bied van aanpakken. Wanneer de gelegenheid zich voordeed hielp hij onder meer mee bij het lossen van schepen met grind of zand. Na zijn pensionering bleef hij tot zijn 83ste zijn eigen lapje grond beboeren. Na een huwelijk van bijna veertig jaar werd de Stavenissenaar weduw naar. Samen met zijn tweede echt genote, mevrouw M. Wesdorp die begin dit jaar overleed, verhuisde hij begin 1985 naar het bejaardentehuis in Sint-Maartensdijk. Haar zoon, B. van Oudenaarde, be zoekt nog wekelijks de hoogbejaar de in Sint Maartenshof. De gezond heid van de eeuweling is volgens hem nog buitengewoon. Alleen ge zichtsvermogen en horen laten wat te wensen over. Regelmatig bezoekt Van Beveren nog de recreatiezaal in het Smerdiekse bejaardentehuis voor een kopje koffie met andere be woners. Vooral met degenen die ook uit Sta venisse komen gaat hij ook tussen door weieens een praatje maken. „En als het mooi weer is maakt hij buiten nog een wandelingetje. Een rondje naar de straat en weer terug", voegt Van Oudenaarde hieraan toe. „Het was een razend drukke en ver moeiende dag voor hem", vertelt hij verder. „Maar ik merk dat hij die drukte niet had willen missen". ZIERIKZEE - Drie mannen uit Bra bant beginnen maandag 19 juni aan de eerste Brabant-Zeelandroute op de step. De eerst etappe gaat van Sprun- del naar Valkenswaard. Dinsdag ver trekt het trio richting Grave en de volgende dag komen de steppers in Sleeuwijk aan. Donderdag tegen 17 uur worden de mannen in Zierikzee verwacht. De route van Zierikzee, via Kapelle naar Biezelinge wordt vrijdag afgelegd en zaterdag stept het drietal weer naar Rommelmarkt De oudercom missie van de basisschool De Linge in Biezelinge houdt vrijdagavond een rommelmarkt/bazaar in en om de school aan de Noordstraat. De baten komen ten goede aan een kinderhuis op Sri Lanka. Er is ook een kraam met informatie over dit tehuis. De markt begint om 18.30 uur. Amnesty De Werkgroep Goes van Amnesty International houdt in juni twee schrijfactiviteiten. In het Infor matiecentrum aan de Albert Joachi- mikade in Goes kunnen belangstellen den dinsdag 27 juni vanaf 20 uur brie ven schrijven aan politieke gevange nen. Een tweede schrijfdag wordt vrij dag 30 juni vanaf 10.15 uur gehouden in de Goese Openbare Bibliotheek. Deze maand worden brieven geschre ven voor gewetensgevangenen uit La os, Zambia en Libië. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Fancy-fair Openbare basisschool De Hanekam in Goes houdt zaterdag een fancy-fair met een rommelmarkt, spelletjes, een springkussen en e( taart-smijt-wedstrijd. De leerling; voeren toneelstukjes op en imiter; hun idolen in een playbackshow. E; discjockey van Radio Noordzee zor voor muziek. Er is gelegenheid tot h nuttigen van een (buitenlands) hap of een drankje op het Hanekam-terr; De fancy-fair begint om 10 uur duurt tot 15.30 uur. Met de opbreng wil de school audio- en computerapp ratuur aanschaffen. Musical De leerlingen van de D; taschool in Goes, voor zeer moeilijk; rende kinderen, geven zaterdag 24 ju een voorstelling van de musical 'i Lachplant' in De Stenge in Heinker zand. De musical is geschreven, gei gisseerd en ingestudeerd in de s'choi Het verhaal gaat over een plant was van de vruchten een mens weer vroli maken. Als het bijzondere kweekpi dukt in verkeerde handen komt en v; zuurd water krijgt, ontstaan er aller grappige en spannende verwikkeli gen. Aan het eind komt echter all weer goed. De voorstelling is gra toegankelijk voor iedereen begint o 14.00 uur. BERGEN OP ZOOM - Ondanks de smogsituatie is de eerste dag van de grootschalige oefening in het kader van de rampenbestrijding woensdag avond op de terreinen van chemiegi- gant General Electric Plastics in Ber gen op Zoom toch doorgegaan. Op verzoek van de Brabantse commissa ris van de koningin Houben werd de oefening wel enigzins aangepast. Gisteren was in Noord-Brabant, even als in Zeeland, in verband met de mi lieuverontreiniging de waarschu wingsfase van kracht. Dat betekent onder meer dat aan de gemeenten ver zocht wordt de gemeentelijke auto's zoveel mogelijk te laten staan. Aan de oefening deden ongeveer 25 brand weerauto's mee, een aantal ambulan ces en voertuigen van het Rode Kruis. Volgens gemeentevoorlichter H. Boot werd de zaak niet afgeblazen, omdat een dergelijke oefening maar eens in de drie jaar kan worden gehouden. In verband met de waarschuwingsfase werd met de auto's zo min mogelijk ge reden. Verder gebruikte de brandweer maar weinig water. Daardoor hoefden de motoren van de auto's, die de water pompen aandrijven, niet of nauwelijks te draaien. De pompen van de brand weerwagens mochten per keer maar. twee minuten worden aangezet. Een geluk bij een ongeluk noemde burge meester P. Zevenbergen van de Mar- kiezenstad het feit dat het Sint Fran- ciscusziekenhuis in Roosendaal op het laatste moment had afgezien van deel name aan de oefening. Naar dat zie kenhuis zouden de nepgewonden wor den afgevoerd. De specialisten lieten echter weten niets voor de oefening te voelen omdat zij nog steeds een con flict met de overheid hebben over hun honorering. Zevenbergen was niet echt teleurgesteld over hun weigering. „Er hoeft nu niet naar Roosendaal te- worden gereden. Dat scheelt toch flink wat kilometers." Burgemeester Ze venbergen nad over het doorgaan van de oefening overleg gevoerd met de commissaris van de koningin en de mi nisteries van VROM en binnenlandse zaken. Ook de tweede dag van de oefening wordt niet afgelast. Vandaag (donder dag) komt het Korps Mobiele Colon nes (KMC) in actie, dat nog veel meer voertuigen en manschappen mee brengt. Gemeentevoorlichter Boot: „Het KMC zit met 1200 dienstplichti gen in Zeeland. Ze moeten uiteinde lijk terug naar Bussum en dan komen ze langs Bergen op Zoom. Omdat ze toch moeten reizen is besloten de oefe ning door te laten gaan." Wel zullen dezelfde beperkingen gelden als woensdag. Het transport van gewon den naar ziekenhuizen in heel West- Brabant komt te vervallen. Aan de eerste dag van de oefening de den ook de brandweerkorpsen van Tholen en Sint Philipsland mee. De Zeeuwse korpsen maken deel uit van de regionale brandweer van het streekgewest westelijk - Noord-Bra bant. Volgens het draaiboek kwam de regionale brandweer in actie nadat de korpsen van Bergen op Zoom en Hal steren de ontploffingen en branden, waarbij gevaarlijke stoffen ontsnap ten, niet meer aankonden. De Tholen- se Rode Kruiscolonne hielp met het af voeren en verzorgen van de gewonden. Die werden naar de Streekschool West-Brabant gebracht en daar opge lapt. Verder dan de school kwamen ze niet, omdat het ziekenhuis in Roosen daal moest afhaken. In totaal kwamen er woensdagavond ongeveer 450 hulp verleners in actie. Die werden op de vingers gekeken door een aantal pro minenten uit de regio, onder wie de burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Sprundel. In totaal leggen de mann ongeveer zeshonderd kilometer af. De 48-jarige P. Buijs uit Sprundel een paar jaar geleden begonnen n het maken van een vergrote uitga van een normale kinderstep. Hij pas de step aan aan de lengte van vota senen en begon er op te trainen. 1 dertigjarige P. Mouws uit Zegge en 25-jarige S. Voermans uit Etten-Le fabriceerden hun eigen step en slot zich bij hem aan. Onder de naam 't Stepke', hebben drie mannen al vier keer het traje Rucphen-Parijs afgelegd. De eers keer deden zij daar een week over, vi volgens drie dagen, daarna nog tw en de laatste keer legden zij de 430 ki meter naar Parijs in een dag af. hebt een heel goede condititie nodij vertelt Buijs. „Vanaf begin april ht tocht naar Zeeland. We worden ondt weg begeleid door een busje, waai twee verzorgers en een masseur z ten." Buijs, Mouws en Voermans vertrekk 's morgens om 8 uur. Ze houden om 1 uur een rustpauze en hopen rond uur in de plaats van bestemming a te komen, waar zij overnachten in e hotel. Per dag leggen zij ongeveer ho derd kilometer af. Het drietal maa zoveel mogelijk gebruik van fietst den en binnenweggetjes. „Onderweg er meestal veel belangstelling", verb Buijs. „Het publiek reageert heel e thousiast en moedigt ons aan, maar zijn er ook die ons voor gek verklar; Er is een keer een journaliste met o meegegaan op de step, maar die mo; het na een kwartier opgeven." VL1SSINGEN - In de nacht van di dag op woensdag zijn in Oost-Si burg op verschillende plaatsen vi niszakken in brand gestoken. In meeste gevallen kon het vuur di omwonenden worden geblust. Int geval moest de brandweer te hl worden geroepen. De Vlissingse politie kreeg de eer: melding omstreeks kwart voor éi Dat betrof een aantal vuilniszakk aan de Lekstraat in Oost-Souburg in brand waren gestoken. De survi lancewagen van de politie die een ki je ging nemen, trof ook op het Oran plein brandende vuilniszakken aan. beide gevallen blusten omwonend het vuur met een paar emmers wat* Even na één uur kreeg de politie nieuw een soortgelijke melding.Nul trof het vuilniszakken aan de Esdooi straat die in brand waren gestoken. 1 dit brandje werd een lantaarnpaal 1 schadigd. Drie minuten later ble ook aan de Leenhoutstraat huisvuil brand te staan. Hier moest de brar weer de zaak blussen. Het onderzo van de politie naar de daders van de brandstichtingen heeft nog niets opf leverd. Hoppe vieux 1 liter W\ Teacher's whisky O O 9 5 0,7 liter 5^95- wramfar William Lawson's whisky 12 years 0,75 liter ê9S5~ whisky 12 years old 37?5 GOES - Verenigingen, instellingen en bedrijven in de gemeente Goes kun nen voor hun bijeenkomsten, verga deringen en presentaties vanaf van daag gratis de beschikking krijgen over een mobiele ringleiding. Met be hulp daarvan zijn slechthorenden in staat het gesproken woord beter te volgen. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Doven en Slechthoren den, de Goesenaar J. J. Marks, bood de wethouder van maatschappelijke dienstverlening, mevrouw M. F. van Tooren-Loerakker, de apparatuur woensdag aan. Een ringleidingsysteem werkt met een magnetisch veld. Dat wordt in een speciaal voor dat doel aangepaste versterker opgewekt en via een dunne kabel verspreid. Het geluidssignaal in dat magnetisch veld kan door ge hoorapparaten worden opgevangen. Voorwaarde daarvoor is wel dat die moeten zijn voorzien van een schake laar om ze op de telefoon-stand te zet ten. De mobiele ringleiding bestaat uit een gemakkelijk te vervoeren ver sterker, waarop in totaal acht micro- BERGEN OP ZOOM - De internatio nale ruilbeurs voor miniatuur-auto's en blikken speelgoed wordt zaterdag voor de zeventiende maal gehouden in Bergen op Zoom. De beurs duurt van 10 tot 15 uur in zaal Den Ronden aan de Rembrandtstraat. foons kunnen worden aangesloten, één microfoon en een kabel op een ha spel. De Goese raad voor zorg en volksge zondheid heeft de aanschaf van het systeem financieel mogelijk gemaakt. De kosten (830 gulden) zijn uit het zo genaamde zorgfonds betaald. Wethou der Van Tooren vertelde dat ze zich nooit had gerealiseerd dat een ringlei ding zo simpel aan te leggen en te ge bruiken is. Ze vond het een belangrijke voorziening, omdat slechthorenden ermee in staat worden gesteld conver saties goed te volgen. Gezien de lage kosten had de apparatuur naar haar mening al veel eerder moeten wordan aangeschaft. De ringleiding kan na reservering kosteloos bij het bureau zorg en volks gezondheid in het stadskantoor in Goes worden opgehaald. Er moet slechts een waarborgsom voor worden betaald. Het systeem is in beginsel al leen beschikbaar voor aan Goese ver enigingen, instellingen en bedrijven. Maar wanneer er vanuit de andere Be- velandse gemeenten een beroep op wordt gedaan, zal dat welwillend wor den beoordeeld. MIDDELBURG - „Op een gegeven moment krijg je teveel van dat spul en dan kom je er niet meer van af." Dat was de verklaring van de Krabbendij- kenaar W. A. M. (27) voor de grove ma nier waarop hij zijn konijnen ver waarloosde. De man werd daarom door de Middelburgse kantonrechter mr J. den Hollander veroordeeld tot een boete van vierhonderd gulden waarvan tweehonderd voorwaarde lijk. „Dat zijn dure konijntjes geworden, maar wat u deed was ook gewoon die renmishandeling", zei de kantonrech ter. M. had de konijnen vorig jaar we ken achter elkaar in twee transport- kisten en twee kartonnen dozen laten zitten. De dozen waren krap en er kon weinig lucht bij de beesten komen. Op de bodem lag een dikke laag vuil. Toen de dierenbescherming een rapport kwam opmaken in december vorig jaar hadden de konijnen bovendien niet te eten en te drinken. Volgens M. liet hij de dieren toen hij ze pas had wel op zijn gazon lopen. Maar omdat er al drie weggelopen waren, liet hij ze later niet meer uit de kisten. Destijds waren er nog vier beesten over. Eén konijn lag dood in een doos en twee anderen waren ziek. Eén van de dieren bleek gebroken ribben te hebben. De zieke beesten heeft M. af gestaan, de andere zijn ondergebracht bij een kennis. „U hebt de dieren node loos laten lijden. Het is een grove schande wanneer mensen zo met bees ten omgaan", zei de officier van justitie mr H. Lind. De kinderen amuseerden zich kostelijk met het cloionsduo Flap en Flop in de nieuwe speeltuin in Nisse NISSE - De speeltuinvereniging Wi plala in Nisse heeft woensdagmiddag de gelijknamige speeltuin in het be stemmingsplan Diaconielaan ge opend. Voorzitter mevrouw A. Verkaart ver klaarde de speeltuin voor geopend en legde in het kort uit op welke manier de voorziening tot stand is gekomen. De gemeente stelde de overgebleven grond in het bestemmingsplan be schikbaar, ideaal ingesloten door de achtertuinen van de Diaconielaan, die in een blok is aangelegd. Het Natio naal Jeugdfonds Jantje Beton en de gemeente Borsele zorgden voor een deel van de aanlegkosten en de vereni ging bracht de rest zelf op. Wiplala heeft inmiddels 35 gezinnen als lid kunnen inschrijven. Dat zijn na genoeg alle gezinnen met kleine kinde ren in Nisse. Namens de gemeente Borsele sprak wethouder P. J. Vollaard met de aan wezige kinderen af dat ze goed voor de speeltoestellen zullen zorgen. Hij be loofde dat in het nieuwe bestemmings plan Vernovenhoek een speelplaats voor de oudere jeugd zal worden gerea liseerd. En dan hoeven de kinderen niet te wachten tot het hele bestem mingsplan is volgebouwd. De wethou der had het over een tijdsbestek van ruim een jaar.Ter gelegenheid van de opening van Wiplala kwam het clownsduo Flap en Flop een voorstel ling geven in de brandende zon. De kinderen hadden daar weinig last van want de vereniging had gele petjes la ten maken met het opschrift Wiplala. Er werd dankbaar gebruik van ge maakt. Dat machtig mooie boekje over Malt whisky dat Gall Gall speciaal heeft laten schrijven, krijgt u nu gratis bij elke hele fles Malt whisky. Voor de liefhebbers van het beste dat Schotland te bieden heeft, is het bijna verplichte lektuur. Het fijne weten van Bruichladdich, van de Cardhu en van de Macallan. Kennis nemen van de Isle of Jura, de Tullibardine en Aberlour. Intens genieten van de Glens: de Glenfiddich, de Glenlivet, de Glenmorangie en Gall Gall's eigen Glen Lion. En niet alleen op papier, want al die trotse Malts, The Pride of Scotch, heeft uw Gall Gall slijter nu allemaal bij elkaar in de winkel. Het is tenslotte niet elke dag vaderdag. Aanbiedingen zijn geldig t/m dinsdag 20 juni 1989 (zolang de voorraad strekt). Voor het dichtstbijzijnde adres, bel: 02503-605 55. r i li i Smirnoff wodka 1Q95 0,7 liter 2Q&XÜ7. Croft Port ruby of 0,7 liter Faugère Rode wijn uit de midi ruby of white 13?5 Faugères AC. 445 Domaine de Mourier Rode wijn uit de A.C. ^95 Costières du Gard \D Osborne sherry dry of medium 0,7 liter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 32