PZC 1MÉM op tv Loterij moet bestaan Jong Ambon garanderen JE KUNT VADER TOCH NIET TONDER £NVB wil tekort aan lefenmeesters opvangen sport VOOR TWEEKAMP SIJBR Schiedamse voetballers maken een monstertocht IET CURSUSSEN OP ZEEUWSE BODEM DONDERDAG 15 JUNM989 ,bw25 Prijzengeld Illustratief Zeeuwse schutters veroveren brons Binding Helemaal niet, nu deze echte Polaroid zonnebril ter ere van Vaderdag maar f 29,95 kost. Dit bijzondere model is verkrijgbaar in twee uitvoeringen, elk uiteraard met de beroemde rQ polariserende lenzen. Ga nu voor deze speciale Vaderdag aanbieding naar uw opticien, Vroom Dreesmann of de Benkorf E Polaroid Subsidies Damclub Middelburg op zoek naar sponsors Wereldkampioen Aleksei Tsjizjov (midden) met zijn bokaal na het behalen van zijn wereldtitel, vorig jaar in Parama ribo. Links Anatoli Gantwarg en rechts Ton Sijbrands die, mogelijk in Middelburg, een tweekamp afwerken. De winnaar van die tweekamp mag de wereldkampioen uitdagen. MIDDELBURG - De damclub Middelburg denkt een reeële kans te hebben de tweekamp tussen Ton Sijbrands en Anatoli Gantwarg naar Middelburg te halen. Secretaris Arie Kammeraat: „Het is toch eigenlijk te gek voor woorden, dat een man als Sijbrands zo'n match niet in eigen land zou kun nen spelen. Noem de naam Timman en de sponsors staan in de rij. Terwijl Sijbrands Nederland op damgebied meer te bieden heeft dan Timman op schaakgebied. Sijbrands is als dammer een potentiële wereldkampioen, Timman is dat als schaker absoluut niet." De Damvereniging Middelburg heeft er alles voor over de beide dam-giganten naar het Zeeuwse te halen. De Middelburgse damvereniging denkt in totaal een budget van 75.000 gulden nodig te hebben. De gemeente Middelburg en de provincie worden volgens secretaris Arie Kammeraat van de hoofdstede lijke damclub nog deze week schriftelijk om subsidie gevraagd. Kammeraat: „De plannen verkeren nog in een zeer prematuur stadium. We hebben nog geen locatie op het oog. Er is, voor zover ons bekend, op dit mo ment geen andere gemeente in Nederland die de tweekamp wil organiseren. Er zijn een paar clubs geweest die het hebben geprobeerd, maar die pogingen zijn op niets uitgelopen." De tweekamp tussen de ex-wereldkampioenen Sijbrands en Gantwarg gaat in eerste instantie over zes partijen. Is de stand dan gelijk, dan volgt er nog een cyclus van zes partijen. Wanneer de strijd dan nog onbeslist is, wordt de winnaar bij loting aangewezen, zo zijn beide spelers met toestemming van de werelddambond overeengekomen. Dat is in het voordeel van Sijbrands. Vol gens de reglementen zou Gantwarg bij een onbesliste tweekamp automatisch de uitdager van Tsjizjov zijn, omdat hij tijdens de strijd om de Challenge Cup dit jaar in Suriname iets beter heeft gepresteerd dan Sijbrands. Voor de tweestrijd tussen beide damcracks moet een prijzengeld van 25.000 gulden op tafel komen. Vijftien voor de winnaar, tien voor de verliezer. Dui delijk is dat de te vergaren financiële middelen en de toestemming van de werelddambond de grootste obstakels zijn. Kammeraat verwacht niet dat Gantwarg bezwaar zal maken tegen het spelen van de tweekamp in Neder land. „Gantwarg staat bekend als een sympathiek persoon in de damwereld. Ook het feit dat hij heeft toegestemd in een afwijkende formule voor deze tweekamp geeft dat aan, die is tenslotte in zijn nadeel." MIDDELBURG - De zaalvoetballers van de het Schiedamse HBSS komen morgenavond (vrijdag) een wedstrijd spelen tegen het Middelburgse Maar- tense Tapijt in de sporthal aan de Na- ssaulaan. HBSS maakt namelijk vrijdag, zater dag en zondag een tocht langs alle pro vincies van Nederland, waarbij in elke provincie een zaalvoetbalwedstrijd wordt gespeeld. Het is de bedoeling dat de tocht binnen 48 uur wordt vol tooid. Op sommige plaatsen zal de bus van de Zuidhollanders dan ook kun nen rekenen op politiebegeleiding. De Schiedammers mikken hierbij op een goed doel: de 'Tour van dertien' moet voldoende geld opleveren om de aan leg van een aangepaste speelplaats voor gehandicapte kinderen in Schie dam te kunnen financieren. De wedstrijd op vrijdagavond tegen Maartense Tapijt is de tweede in de reeks van dertien. De Zuidhollanders komen met een groep van zo'n twintig spelers van Schiedam naar Middel burg, waar na afloop van de wedstrijd in recordtempo wordt afgereisd naar de volgende bestemming. Op zondag wordt de Monstertocht afgesloten in Schiedam met een wedstrijd tegen een sterrenteam, waarin Ben Cramer, Frank Masmeyer en Oscar Harris hun opwachting maken. De wedstrijd tegen Maartense Tapijt wordt morgenavond (vrijdag) ge speeld in de sporthal aan de Nassau- laan in Middelburg, en begint om 19.00 uur. Paardesport Aken, CHIO: Internationaal springcon cours, tabel A, 1,50 meter, na barrage: 1. Lenssens (Bel) Dalkin 0-32,78, 2. Robert (Fra) Onze de Trefle 0-32,91, 3. Sprunger (Oos) Damokles 0-35,71, 4. Ledingham (Ier) Gabhran 0-36,26, 5. Albarracin (Arg) El Ca- tegorico 0-36,99, 6. Prudent (Vst) Nordic Venture 0-38,63, 7. Godignon (Fra) La Belle- tiere 0-41,48, 8. Fargis (Vst) Chef 4-35,34, 9. Dolan (VSt) Albany 4-35,97, 10. Schroder (BrD) Cabinett 4-36,78. Jachtspringconcours, tabel C, max. 1,50 meter 1. Prudent (VSt) Make My Day 58,60, 2. Koof (BRD) Wallenstein 58,77, 3. Philip- paerts (Bel) Vanna 58,88, 4. Lenssens (Bel) Bijou d'Or 59,26, 5. Pessoa (Bra) Caroline 59,93,10. John Whitaker (GBr) Irmino 62,32, 16. Van der Schans (Ned) Dee Jay 67,70, 18. Hendrix (Ned) Decision 68,48. Tennis Queens, internationaal toernooi tweede ronde: Lendl (Tsj)-Kratzman (Aus) 6-2, 6-3, Stich (BrD)-Cahill (Aus) 7-6, 6-3; Bailey (GBr)-Pereira (Ven) 6-3, 7-6; Wilander (Zwe)-Wheaton (Vst) 7-6, 2-6, 6-3; Reneberg (Vst)-Woodforde (Aus) 6-1, 6-2; Annacone (Vst)-Youl (Aus) 3-6, 7-5, 6-4. Voetbal Kwalificatie-groep 5 toernooi om het we reldkampioenschap: Noorwegen-Joegosla vië 1-2 (0-1). 21. Stojkovic 0-1,86. Vujovie 0-2, 88. Fjoertoft 1-2. Scheidsrechter: Vadim Zoek (Sov), toeschouwers: 22.740. Gele kaar ten: Kojedal (Noo), Jozic (Joe). Stand: Schotland 5-9; Joegoslavië 5-8; Noorwegen 5-4; Frankrijk 5-4; Cyprus 5-1 Jubileum-toernooi in Kopenhagen: Dene- marken-Zweden 6-0. Volleybal La Coruna, EK vrouwen: Nederland-Spanje 3-0 (15-10, 15-4, 15-3), Joegoslavië-Zweden 3- 0 (16-14, 15-6, 15-3). DONDERDAG 15.15-18.30 BBC 2: Tennis: voor heren van uit Queen's Club in Londen. 18.30-20.00 Ned 2: Jeugd Olympische Dagen. 18.45-19.20 RTL Sport. 19.00-19.30 SKY: Motorsport News. 19.30-20.00 SKY: Surfen: vanuit Hawaii. 20.00-22.00 SKY: Internationaal Tennistoer nooi vanuit Queen's Club in Londen. 22.00-23.00 SKY: Indy Cart Races: tweede ronde vanuit Long Beach, Califomië. 23.00-00.00 SKY: Australian Rules Football. 00.00-00.45 BBC 1: Tennis: voor heren vanaf Queen's Club in Londen. 00.00-01.00 SKY: Hockey: Champions Trop hy in Westberlijn, Groot-Brittannië-Austra- lië. ISSINGEN - De KNVB afdeling eland wil voorzien in de vraag naar liplomeerde oefenmeesters in de ovincie. Daartoe worden, zo is de joeling, dit najaar drie cursussen ;even: de opleiding tot jeugdvoet- Itrainer, oefenmeester 3 en oefen ester 2. De KNVB hoopt daarmee oral te voldoen aan de vraag naar voegde trainers voor de tweede en gdselectie-elftallen. Volgens de reniging Voor Oefenmeesters Ne land (WON) is de vraag in Zee- id momenteel stukken groter dan 1 aanbod. t ligt in de bedoeling de cursus oe- imeester 2, die bevoegdheid geeft or het trainen tot en met derde klas JVB, te geven in Zeeuwsch-Vlaan- ren, omdat het gros van de kandida- ïuit dit deel van Zeeland komt. Tot toe hebben achttien kandidaten h opgegeven voor de opleiding, die Breskens moet gaan lopen. Het is ir het eerst dat deze cursus in de ivincie Zeeland gegeven zal worden. Schoe, secretaris van de afdeling eiding KNVB Zeeland: „De kandi en uit Zeeuwsch-Vlaanderen heb- vooraf laten weten zich terug te kken voor deze cursus als ze niet in :uwsch-Vlaanderen wordt gegeven, n vindt dat er anders te veel (reis- d in de opleiding gestoken moet rden. De KNVB in Zeist, die officieel toestemming moet verlenen, wordt dus onder druk gezet. Ik heb de indruk dat we in onze opzet zullen sla gen." Illustratief voor de verhouding tus sen vraag en aanbod is wellicht het aantal Zeeuwen dat afgelopen sei zoen de cursus oefenmeester 2 volgde (en succesvol afrondde): Hugo Baar- ends uit Goes was de enige Zeeuw tus sen veertien Brabanders op de cursus, die gegeven werd in Roosendaal. „Veel Zeeuwse trainers vielen in de loop der jaren af, omdat ze de reistijd en -kosten niet konden of wilden ma ken. De opleiding oefenmeester 2 kost tegenwoordig 800 gulden (was 1000 gulden) en daar komt dan, negen maanden lang, twee keer per week het reizen bij", aldus Piet Lindenberg, die namens de WON in contact staat met trainers en clubs. Voor de cursus oefenmeester 3 zijn er tot op heden nog te weinig aanmeldin gen binnen bij/de KNVB. Vijf kandida ten hebben zich opgegeven, en dat zul len er minimaal veertien moeten zijn. De laatste twee jaar werd deze cursus in Brabant gegeven. „In die periode is de aanwas in Zeeland met tien trainers gering geweest", aldus Lindenberg. „De vraag naar oefenmeesters is groot. Er zitten nog tien clubs, met name in de afdeling, zonder een gediplomeerde oefenmeester. Maar ook bijvoorbeeld Baarends: „Een trainer met diploma oefenmeester 2 zou eigeniijtc zot en tweede klas moeten kunnen trainen." clubs als Vlissingen, RCS of Middel burg zijn nog op zoek naar trainers voor de jeugd." Het tekort aan trainers in Zeeland steekt nogal af bij bijvoorbeeld Bra bant, waar het aanbod de vraag vol gens Lindenberg overtreft. Dat is ook de reden dat hij zich samen met de KNVB Zeeland sterk heeft gemaakt de cursussen voor oefenmeester 2 en 3 weer in Zeeland te geven. Een nog gro ter probleem is het behalen van het di ploma oefenmeester 1, waarmee trai ning gegeven kan worden in alle ama teurklassen. Lindenberg: „Zeist wil daarvoor voorrang geven aan oud profs. Een club als Hoek bijvoorbeeld moet het daarom, zonder iets af te din gen op de kwaliteiten van Piet Emans, doen zonder een gediplomeerde trai ner. Er lopen in het Zeeuwse maar wei nig trainers rond met het oefenmees ter I-diploma, dus is de KNVB gewoon verplicht dispensatie te verlenen." Hugo Baarends, die komend seizoen Lewedorpse Boys traint, pleit voor een verruiming van de mogelijkhe den voor trainers met het diploma oe fenmeester 2. „De mening van de cur sisten in Roosendaal was dat mensen met dit diploma te weinig mogelijk heden hebben. Men vond het verschil tussen iemand met oefenmeester 1 en 2 te groot. Dat verschil is belachelijk groot. Iemand met 2 zou eigenlijk tot en met tweede klas moeten kunnen trainen. Die mening hebben we ook aan de afdeling opleidingen van de KNVB voorgelegd." LIENDEN - Ideale weersomstandig heden en een goede organisatie ston den aan de basis om het Nederlands kampioenschap in de op één na hoog ste - de A-klasse - tot een goede wed strijd te laten uitmonden. De KSV De Betuwe mocht 80 deelnemers begroe ten die elkaar als 12 teams en 8 indivi duele deelnemers bekampten om de nationale wisselbeker. De wedstrijden werden verschoten over een ronde skeet en een ronde trap, derhalve waren per schutter 50 punten maximaal te behalen; hetgeen echter niemand lukte. De hoogste score, 48.4, was voor Berkemeijer van het Overijs selse team; voor Heesbeen van Gelder land met 47.6 en Vaan van Drente I met 46.4, die net voorkwam dat een Zeeuw op het ereschavot kon plaats nemen; te weten Arnold Simonse uit Biervliet die beslag legde op de vierde plaats met 45.4 voldoende om het gou den insigne te verwerven en daardoor voor de derde maal in zijn loopbaan naar de H-klasse te promoveren. Het tweede Zeeuwse team eindigde met 188 punten op een negende plaats. Einduitslag teams: 1 Drente 1,219; 2 Gelder land, 213; 3 Zeeland I, 204; 4 Groningen I, 203; 5 Overijssel, 192; 6 Friesland, 192; 7 Utrecht, 191; 8 Drente II, 190; 9 Zeeland II, 188; 10 Zuid-Holland, 187; 11 Noord-Hol land, 184; 12 Groningen II, 176. Individueel: 1 B. Berkemeijer, 48.4, Overijssel; 2 Th. Heesbeen, 47.6, Gelderland; 3 P. Veen, 46.4, Drente I; 4 A. Simonse, 45.4, Zeeland I; 5 J. B. Bolt, 45.5, Groningen I; 6 J. M. Veenen- bos, 45.7, Noord-Holland. Jaco Hitijahubessyde voorzitter van Jong Ambon staat trots voor de fundering van het clubhuis inaanbouw. Daarop heeft de voetbalvereniging 30 jaar op moeten wachten. MIDDELBURG - Nauwelijks een jaar geleden waarschuwde Jong Ambon- voorzitter Ruud Loppies dat het voortbestaan van de vereniging onze ker was. De Middelburgse club vierde zijn 30-jarig jubileum, maar het bank roet stond voor de deur, vooral omdat de Molukkers nog steeds geen club huis hadden. Loppies is inmiddels vertrokken, maar volgens nieuwe voorzitter Jaco Hitijahubessy ver keert men nog steeds in gevaar. „We zitten nog steeds op het randje", ver klaart de 34-jarige Middelburger de financiële nood. Toen Jaco Hitijahubessy een jaar gele den de voorzittershamer overnam van de naar Breda verhuisde Ruud Lop pies was hij op de hoogte van de pre caire situatie van de vereniging. „Toch dacht ik dat het allemaal wel zou mee vallen. Ruud vertelde wel dat het over twee of driejaar afgelopen kon zijn met de club, maar ik had toen toch het idee dat het niet zo'n vaart zou lopen. Nu ikzelf voorzitter ben, besef ik pas dat het geen loze kreten waren." Eén van de belangrijkste oorzaken voor de zorgen van de Middelburgers is altijd het ontbreken van een club huis geweest. Het is tenslotte een pu bliek geheim dat voor vele voetbalver enigingen een goed draaiende kantine één van de grootste bronnen van in komsten is. Een voetbalvereniging als Jong Ambon, die het zonder clubge bouw moet doen, verkeert dan ook al snel in financiële nood. De Middelburgers hebben het in hun 30-jarig bestaan altijd moeten doen zonder een vast honk. Sinds de oprich ting in 1958 werd gespeeld in Vlissin gen tot de club in 1968 werd opgeheven door problemen van financiële aard. Twee jaar later werd de club heropge richt en werd de Middelburgse Na- ssaulaan de nieuwe thuishaven. Door een te geringe capaciteit in de Nassau- laan werd Jong Ambon in 1983 ge dwongen door de gemeente om naar de Middelburgse Kruitmolen te ver huizen. Al die tijd maakten de leden van Jong Ambon gebruik van de ge meentelijke kantine. Vorig jaar hebben Ruud Loppies en Jan Felius de zaak opgestart om alles erop te richten om een clubgebouw te krijgen. Niet alleen om eindelijk eens uit de zorgen te zijn, maar ook om an dere redenen", weet Hitijahubessy. „De binding tussen de leden wordt bijvoorbeeld groter door het organi seren van activiteiten. Daarnaast is het dit jaar wel eens voorgekomen dat jongetjes van acht een paar kilometer op de fiets kwamen om te trainen en dat de training door weersomstandig heden was afgelast. Zulke jongens moesten we dan onverrichterzake te rugsturen." Er is natuurlijk ook het aspect van re presentatie. „Het is dit seizoen voorge komen dat we een half uur voor £en wedstrijd van het eerste elftal nog lie pen te zoeken naar een ruimte om het bestuur van de tegenpartij in te ont vangen. Op zo'n moment voel je jezelf ontzettend opgelaten." In de vereniging is dan ook hemel en aarde bewogen om een clubhuis te bouwen en met succes. De fundering ligt inmiddels al aan de Middelburgse Kruitmolenlaan en de planning is dat op 12 augustus alles in gebruik kan worden genomen. De fundering, mu- Advertentie) Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. ren en het dak worden neergezet door een aannemer, de rest van het gebouw wordt met vereende krachten afge maakt. Voor bouwmateriaal hebben de Middelburgers een oude kantine en wasgebouw van 'De Schelde' in Vlis singen gesloopt. Betekent dit dat de problemen voor de Middelburgers voorbij zijn? Volgens de Jong Ambon-praesens is het nog lang niet zover. „Het geld voor de bouw hebben we verkregen via een le ning bij de bank. Die lening zal wel te rug moeten worden betaald." Jong Ambon heeft eerst geprobeerd om het benodigde geld binen te halen via subsidies. Een Jong Ambon-docu- ment werd opgesteld waarin alle re denen voor het verkrijgen van subsi dies waren vermeld en dit werd ver stuurd naar maar liefst zeventien in stanties, zoals gemeente, provincie. „De respons was echter nihil. Nergens was geld", aldus Hitijahubessy, die ook geen subsidie kreeg op grond van de sociaal-maatschappelijke functie van de club in de Molukse gemeen schap. „In Capelle aan den IJsel is er wel een Molukse vereniging die om die reden anderhalve ton kreeg van de gemeente Rotterdam. Wethouder Vink veegde hier echter dat argument van tafel, omdat er in Middelburg een ander beleid wordt gevoerd." Het zou volgens hem ook te ver voeren om te stellen dat Jong Ambon meer is dan een voetbalvereniging. „Natuur lijk speelt het culturele aspect een rol, maar we zijn wel een voetbalclub, niets meer en niets minder. Andere activi teiten laten we over aan andere Moluk se instanties." Het is de bedoeling dat het benodigde kapitaal om de lening af te betalen moet komen uit de opbrengst van een loterij. Hitijahubessy: „We zijn eerst bezig geweest met legeflessen-acties, oud-papieracties en sponsorlopen, maar we zijn al snel tot de conclusie gekomen, dat een loterij de oplossing was." Er bestaat natuurlijk het gevaar dat de loterij geen succes zal worden en men opgezadeld wordt met een grote schuld. „Dat behoort inderdaad tot de mogelijkheden. Dat zou toch triest zijn in een jaar dat we met het eerste elftal promoveren naar de KNVB. Toch blijf ik optimistisch. Volgens de laatste be richten gaat het goed met de ver koop", aldus de voorzitter, die de hoop heeft gevestigd op het Zeeuwse voet balpubliek om de loten van tien gul den te slijten. „In die dertig jaar heb ben we toch onze plaats wel verdiend in de Zeeuwse voetbalwereld." Jong Ambon besluit de verkoop van de loten in de maand augustus. Dan, namelijk op 12, 19 en 26 augustus, wordt de trekking van de winnende nummers gehouden en zal de winnaar van de hoofdprijs 10.000 gulden mo gen innen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 27