Harlcy voor politie Nieuwe acties ereo Smog-waarschuwing Zeeland van kracht om Gezondheidszorg vraagt dringend om herstelplan Vijf procent alleen voor verplegenden haalbaar UTIGING EN KOPPELING Middelburg wil tweekamp dammen Sijbrands-Gantwarg Nicky de Hiep weg als voorzitter studentenvakbond Verloedering van de Noordzee Formatenr krijgt het moeilijk Zonnige perioden !32e jaargang no. 133 londerdag 15 juni 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET waarschuwingsfase per provincie: Schrijnend VERBOUWINGS OPRUIMING Premieverlaging ZIEKENHUISRAAD:ACUTE KNELPUNTEN Televisie Belofte Teleurstellend Pop Aanslag Kunstenaars Voetbal Trainers Droog met zonnige perioden. Maxi mum temperatuur rond 25 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 concentratie ozon stikstofdioxyde wind 7 6 m/sec Amsterdam Ut^cht^//Apeldoorn. Rotterdam; Eindhoven voorwaarschuwing vanaf 125 mgr/m3 H waarschuwing vanaf 150 mgr/m3 1 alarm vanaf 200 mgr/m3 metingen In steden: gemiddelde per dag 13/6inmgr/m3 14 juni 16.00 uur 1989 UTRECHT (ANP) - De Nationale Zie kenhuisraad vindt dat er een herstel plan moet komen voor de gezond heidszorg. Vooral acute knelpunten zullen snel moeten worden aange pakt. De economie is grotendeels hersteld en veel mensen profiteren daarvan, zei NZR-voorzitter prof. dr. G.M. van Veldhoven woensdag in Utrecht op de algemene vergadering van de raad. Maar het herstelbeleid heeft tegelij kertijd ernstige achterstanden veroor zaakt in de gezondheidszorg. Van Veldhoven noemde het de hoogste tijd dat de opgelopen schade wordt her steld. Hij zei dat in de komende jaren een groter deel van de economische groei moet worden gebruikt voor verbete ring van de gezondheidszorg. Er zijn acute noodsituaties op het gebied van de bouw, er zijn wachtlijsten, ernstige personeelstekorten en de vergrijzing leidt tot capaciteitsproblemen. De NZR-voorzitter pleitte voor „soli dariteit van het welvarende gezonde deel van de natie met degenen die we gens ziekte of een handicap minder van de welvaart kunnen profiteren". ROTTERDAM (ANP) - Als de Rot terdamse veevoederhandelaar Gra- naria besluit met de 9,6 miljoen gul den schadevergoeding van de over heid eigen schepen te kopen, dan zullen de binnenschippers opnieuw in actie komen. Dat hebben ze woensdagavond op een schippers- vergadering in Rotterdam besloten. „Granaria vaart niet; als Granaria gaat varen breekt de pleuris uit; als Granaria vaart krijgt hij ons over zich heen", waren de uitspraken waarmee de schippers besloten nooit te zullen toestaan dat het be drijf opnieuw probeert zijn vrachten buiten de schippersbeurs om te ver voeren. De schipperscacties waren vorig jaar gericht tegen de goedkope methode van Granaria om een groot deel van het eigen vervoer te laten verrichten in eigen duwbakken met gecharter de duwboten. De enige honderden schippers die in het gebouw Palace bijeen waren ge komen legden zich morrend neer bij de constatering dat er waarschijnlijk weinig mogelijkheden zijn de door een arbitragecommissie berekende schadevergoeding voor het bedrijf te torpederen. De vaste Kamercommissie voor ver keer en waterstaat heeft woensdag besloten op 26 juni met minister Smit-Kroes te praten over Granaria. 's Ochtends zal er eerst achter geslo ten deuren gesproken worden met een aantal betrokkenen, 's Middags is er vervolgens een openbaar mon deling overleg met de minister. Smit-Kroes heeft de commissie toe gezegd nog voor het overleg een aan tal aspecten van de Granaria-zaak schriftelijk te zullen toelichten. In verband met de voorbereiding van die toelichting raadpleegt de minis ter juridische deskundigen. De gemiddelde Nederlander kan zich op het ogenblik heel wat veroorloven op het gebied van consumptieve be stedingen, vakanties, woongenot en hobbies. Maar een grote groep mensen blijft op essentiële punten van de wel vaart verstoken. Zieken die dringend behandeling nodig hebben moeten soms weken of zelfs maanden wachten op ziekenhuisopname. Voor veel zwak zinnigen is er geen plaats en als ze wel zijn opgenomen worden ze vaak aan hun lot overgelaten omdat er te weinig personeel is, aldus Van Veldhoven. UTRECHT (GPD) - De voorzitter van de Landelijke Studentenvakbond, Nicky de Hiep, is gisteren afgetreden. Zij stelde haar functie beschikbaar tijdens een emotionele ledenvergade ring van de vakbond in Utrecht. Ze wachtte een motie van afkeuring niet af en besloot zelf te vertrekken. De Hiep was pas sinds januari in functie, als opvolgster van Maarten van Poel geest. Ook in verpleeghuizen en psychiatri sche ziekenhuizen doen zich schrij nende situaties voor. Gedetineerden mogen in Nederland niet met z'n tweeën in één cel. Op het gebied van de privacy en het ongestoord genieten van nachtrust hebben zij het vaak heel wat beter dan patiënten in som mige instellingen voor gezondheids zorg, zei de NZR-voorzitter. Hij zei dat tot de herstelmaatregelen allereerst verbetering van de arbeids voorwaarden behoort. De gezond heidszorg zal voldoende gekwalifi ceerd personeel moeten kunnen aan trekken en vasthouden, zodat er een eind komt aan de personeelstekorten en de te grote werkdruk. Lange Vorststraat 76 - Goes DEN HAAG (GPD) - Een vijf-pro- cents loonsverhoging in de gezond heidszorg is alleen haalbaar als je die beperkt tot de verpleegkundigen. Er is eenvoudig niet genoeg geld be schikbaar voor de gehele sector. Maar het is de vraag of de bonden accoord gaan dat verplegers meer krijgen dan bijvoorbeeld technisch en adminstra- tief personeel. Dat verklaarde oud staatssecretaris Van der Reijden gis teren voor de NCRV-radio. Van der Reijden gaat ervan uit dat het kabinet bereid is een financiële bijdra ge te leveren aan het slepend cao-con flict in het ziekenhuiswezen. „De rege ring zal het serieus overwegen, ook al zijn de mogelijkheden buitengewoon beperkt". Samen met de verlaging van de premies, waartoe het pensioen fonds PGGM zich onlangs bereid ver klaarde, moet dat genoeg zijn voor een aanzienlijk beter aanbod aan de ver plegers. ROTTERDAM (ANP) - Een verontwaardigde schipper aan het woord. MIDDELBURG - Toenemende ver ontreiniging heeft er woensdag toe geleid, dat in het begin van de middag voor heel Zeeland de waarschuwings fase luchtverontreiniging van kracht is geworden. Later op de dag werd die waarschuwing ook ingesteld voor nog drie andere provincies, namelijk Noord-Brabant, Zuid-Holland en Utrecht. De weersverwachting maakt het waarschijnlijk, dat deze situatie de komende dagen gehandhaafd zal blijven. Aan 14 grote bedrijven in Zeeland is gevraagd de uitstoot van koolwater stoffen en stikstofoxyden te beperken. Dit heeft de provincie meegedeeld. Ook in de drie andere provincies is aan verontreigende bedrijven gevraagd de uitstoot van schadelijke stoffen te ver minderen. Het is de tweede keer bin nen een paar weken dat deze verzoe ken zijn gedaan. De inwoners van de provincies-in-de- waarschuwingsfase is geadviseerd zware inspanningen zo mogelijk te ver mijden. Dit advies geld vooral voor mensen met aandoeningen aan de luchtwegen en voor mensen met hart— en vaatklachten. Ook wordt de bevolking gevraagd de auto zoveel mogelijk te laten staan. De norm voor het intreden van de waarschuwingsfase ligt op 150 micro gram gemiddeld over een dag. Woens dag werd op het meetpunt in Zierikzee 142 microgram gemeten en in de Zeeuwsvlaamse Braakman 184. In tegenstelling tot de weervoorspel ling van dinsdag wordt nu verwacht dat het huidige weer nog wel tot en met het weekeinde zal aanhouden. Dat betekent een (afnemende) oosten wind en veel zon. Een situatie die een toename van oxidantia in de hand werkt, terwijl bovendien geen men ging van de onderste luchtlaag met ho gere luchtlagen plaatsvindt. Het rijks instituut voor de volksgezondheid en milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven acht het instellen van het alarmni veau, waarin concrete maatregelen te gen bijvoorbeeld het verkeer kunnen worden genomen, de komende dagen onwaarschijnlijk. (Zie ook pagina 19) T 7 -j i 1^, -"j\ X inister Smit-Kroes van V j ÏVI Verkeer en Waterstaat heeft heel wat verbaal ge- weid in huis als het er om I gaat een standpunt te ver duidelijken. Krasse uitspraken zijn haar niet vreemd. Zo ook weer bij de ^presentatie van het evaluatierapport Iover de Roemeense bulkcarrier Bor- cea, die begin januari vorig jaar niet minder dan honderdvijftig ton zware stookolie verloor op de Noordzee. Als gevolg daarvan werden de Zeeuwse en Zuidhollandse stranden ernstig ver- vuild en kwamen duizenden zeevogels om het leven. Een bewogen mevrouw Smit-Kroes riep toen uit dat het zó niet langer kon en dat dringend maat regelen moesten worden genomen ter bescherming van het leefmilieu in de Noordzee. Anderhalfjaar later zegt de bewindsvrouwe weinig anders: de maatregelen voor de Noordzee moeten "drastisch worden aangescherpt'. Het gelijk is honderd procent aan de kant van de minister, maar daarmee is alles gezegd. Terwijl de Noordzee een lang zame dood sterft, belijden de verant woordelijke ministers van de omrin gende landen met de mond dat er wat moet gebeuren, maar als concrete stappen moeten worden gezet geeft niemand thuis. Altijd moet 'de volgen de conferentie' uitkomst bieden. Om moedeloos onder te worden. Kabinet is uit op sociaal contract derheid tegen. Alleen D66 zelf steunde het eigen voorstel. Volgens De Vries kwam de motie te vroeg. Eerst moet vaststaan of de werkgevers en vak bonden wel zaken willen doen. WD'er Linschoten zei op zich geen be zwaar te hebben tegen gesprekken tussen kabinet, werkgevers en vak bonden. Volgens hem kan er echter niets concreets worden geregeld. Ook indien bepaalde zaken in de begroting voor 1990 zijn vastgelegd zal een vol gend kabinet volgens hem meteen met een wetsvoorstel komen om die begro ting naar eigen inzicht te wijzigen. De bewindsman heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. De Koning wees er op dat het kabinet alles moet doen wat in 's lands belang is. Overleg over een sociaal contract past in dat kader, al dus De Koning. Volgens hem zal ook de komende jaren werk boven inko men moeten gaan. De minister gaf verder te kennen dat het demissionaire kabinet in de begro ting voor 1990 een gelijkwaardige ont wikkeling van inkomens in de bedrij ven en in de overheidssector nastreeft. Dat betekent zoveel als een herstel van de koppeling. Volgens berekenin gen van het Centraal planbureau zou daar 3 miljard gulden voor nodig zijn, uitgaande van een stijging van de lo nen met twee procent. De Koning zei verder dat overschot ten in de sociale fondsen naar de me ning van het kabinet gebruikt moeten worden voor het verlagen van sociale premies. Ook dit plan wordt in de be groting 1990 verwerkt. Met de premie verlaging, en de reeds eerder afge sproken belastingverlaging volgens de plannen-Oort, wil het kabinet ook bijdragen aan het scheppen van meer banen en het bestrijden van de werk loosheid. In de begroting voor vol gend jaar zal verder koopkrachtbe- houd voor eenieder uitgangspunt zijn. RENKUM (ANP) - Brigadier Van Engeland poseerde woensdag met zijn Harley Davidson voor het politiebureau van Renkum. Zijn korps kreeg als eerste in Nederland de beschikking over een exemplaar van deze befaamde Amerikaanse motor. Het korps krijgt er binnenkort nog twee voor patrouillediensten. ■nHHBNI MIDDELBURG - De damvereniging Middelburg stelt alles in het werk de damtweekamp tussen Ton Sijbrands en Anatoli Gantwarg naar de Zeeuw se hoofdstad te halen. De tweekamp tussen de beide topdammers is beslis send voor de vraag wie wereldkam pioen Aleksei Tsjizjov uitdaagt. De ontmoeting (zes partijen) zou in sep tember in Middelburg gehouden moe ten worden. De damclub Middelburg heeft zich als enige vereniging kandidaat gesteld voor de organisatie van de damtwee kamp. De club uit de Zeeuwse hoofd stad is voornemens, in afwachting van de toestemming van de werelddam- bond, subsidie-aanvragen te doen bij provincie en gemeente. Het budget wordt geraamd op 75.000 gulden. Het prijzengeld bedraagt 25.000 gulden, waarvan 15.000 gulden voor de win naar. De strijd om het wereldkampioen schap wordt nog dit jaar gehouden. Over het tijdstip en de locatie is nog niets bekend. Zie ook pagina 25 Minister De Koning In de nu gereedgekomen rapportage over de olieramp met de Borcea worden vele behartenswaardige op merkingen gemaakt. Er blijkt uit dat het allemaal zoveel beter zou kunnen. Eén ding is duidelijk: de overheid kent en onderkent de problematiek. Het wachten is nu op daden. Wie kennis neemt van het gehaspel van de autori teiten begin vorig jaar, wordt door twijfel beslopen of ooit een duidelijke structuur kan worden gebracht in ver scherpte maatregelen voor het kwets bare gebied van de Noordzee. Eerst waren er de problemen rond de mel ding. gevolgd door een uiterst moeiza me opsporing van de dader. Fouten en blunders stapelden zich op. Zelfs de la boratoria, die werden ingeschakeld jvoor het nemen van monsters, bleken voor een deel niet berekend voor hun taak. Kortom een schoolvoorbeeld van naast elkaar werkende autoritei ten, die bovendien pog eens gehandi capt werden (en nog steeds worden) door een uiterst gebrekkige wetgeving op dit punt. Het is voor een buitenstaander niet te begrijpen dat na alles wat er is gebeurd, gezagvoerders van schepen met een gevaarlijke lading ongestraft hun meldingsplicht voor de Wester- schelde kunnen verzaken. Nota bene één van de drukst bevaren vaarroutes in Europa. Het is ronduit schandelijk dat concurrentiestrijd tussen Neder landse en Belgische havens, zoals de directeur van het Directoraat Gene raal Scheepvaart en Maritieme Zaken, regio Scheldemond, in de krant van gisteren aangaf, een obstakel is voor verscherpte meldingsplicht. Dat wil er bij de gewone burger niet in. Mevrouw Smit-Kroes vindt dat de Derde Noord- zeeconferentie, volgend jaar maart in Den Haag, de aangewezen plaats is een meld- en volgsysteem voor de Noordzee en de zeegaten ter sprake te brengen. Dat wil zeggen dat nu alweer rekening moet worden gehouden met een uitstel van minimaal negen maan den. Kennelijk is geen landsregering ervan doordrongen dat NU maatrege len voor de Noordzee moeten getrof fen. Elke dag uitstel kan fataal zijn. In tussen gaat de verloedering van de Noordzee ongestraft door. Dim Advertentie )EN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken) gaat net werkgevers en vakbonden praten over verdere loonmati- fing in 1990. Door afspraken in een sociaal contract wil de be- vindsman de koppeling tussen lonen en uitkeringen, die het labinet op zichzelf voorstaat, herstellen. De oproep aan het kabinet om met de werkgevers en vakbonden te gaan pra ten over een sociaal contract voor 1990 is afkomstig van CDA-fractieleider De Vries. Hij kreeg gisteren in de Kamer steun van D66. Woordvoerster Groen man diende zelf een motie in waarin van het kabinet werd verlangd om in de begroting 1990 zodanig maatrege len op te nemen dat de kansen op een sociaal contract zo groot mogelijk wor den. Alhoewel De Koning zei het oordeel over de motie-Groenman aan de Ka mer over te laten, stemde een meer- DEN HAAG (GPD) - De formateur van een volgend kabinet zal het moeilijk krijgen met het maken van afspraken over loonmatiging en de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Minister De Koning (sociale zaken) deed deze uitspraak gisteren in de Kamer. „Het is wel duidelijk dat de formateur het moeilijk zal krijgen wanneer hij gesprekspartners met op dit punt der mate tegengestelde uitgangspunten met elkaar zal moeten verzoenen op een gezamenlijke tekst. Deze zal meer moeten zijn dan een smal ezelsbrug getje. Het moet een werkelijk solide verbinding zijn, die noodzakelijk is voor een coalitiekabinet", aldus De Koning. De bewindsman zei voorts het „niet voor onmogelijk" te houden dat de PvdA bij het informatie-en formatie proces betrokken wordt. Televisie zonder grenzen is voorlopig van de baan. PAGINA 2 Michail Gorbatsjov belooft de Duitse ondernemers gouden bergen. PAGINA 4 Prof. dr W. Dekker vindt het 'ronduit teleurstellend' dat er 20 weinig vaart zit in de reor ganisatie van de gezondheids zorg. PAGINA 5 Het VNO wijst de cao-eisen van de FNV van de hand. PAGINA 5 Herman Brood lanceert een commercieel tussendoortje. PAGINA 11 Bij een aanslag in een café in Retranchement zijn twee Turk se mannen ernstig gewond. PAGINA 15 De Zeeuwse Kunstuitleen kost de Zeeuwse beeldende kunste naars eerder geld dan dat ze er aan verdienen. PAGINA 17 Heerenveen is volop in de race voor een plaats in de eredivi sie. PAGINA 23 De KNVB afdeling Zeeland wil net tekort aan oefenmeesters opvangen. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Kunst, cultuur en pop: 11 Provincie: 15, 17, 19, 20 en Sport: 23 en 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1