PZC notitie blijft uit Kunstenaars klagen over de uitleen omité wil monument oprichten ter ere van redders Burghsluis Ze behoren niet tot een aparte diersoort Zeeuwse steun fietsende ambtenaren uit Friesland 0 NEE HE...VLOOIEN! Bolfo bevindingen De nacht van de vleermuis provincie TWIET-TJOK 17 7N V-campagne onen horeca VOOR HUISDIER AM EN ZN OMGEVIN Fooi VOOR V AKAN TIEHVIS GEHANDICAPTEN r r DONDERDAG 15 JUNI 1989 MIDDELBURG - De Zeeuwse Kunstuitleen (SBK) kost de Zeeuwse beeldende kunstenaars eerder geld dan dat ze er aan verdienen. Bovendien bestaat er gerede twijfel of de Kunstuit leen in voldoende mate bijdraagt aan spreiding van kunst on der de bevolking. Jamenwerking politie CURSUS OMGAAN MET KINDEREN Respect NU GRATIS BO DE VLO-KINDERBOEKJES BIJ AANKOOP VAN BOLFO DRUPPELS EN BOLFO MAND- EN TAPIJTSPRAY VERKRIJGBAAR BIJ UW DIERENSPECIAALZAAK door Willem van D Meneer pastoor Waarnemingen Tot die slotsom komt de sectie beel- dende.kunst van de Zeeuwse Culturele Raad (ZCR). Steeds meer kunste naars, zo meldt de ZCR-sectie, vragen zich af of de uitleen in de huidige vorm bestaansrecht heeft. „Dat verklaart de terughoudendheid van een groep kun stenaars ten opzichte van de kunstuit leen in Zeeland." Het ministerie van WVC stopt Zeeland elk jaar zo'n zes ton toe voor het bevor deren van de beeldende kunst. Daar- gaans sluist het provinciebestuur daar ruim eenderde van door naar de Zeeuwse Kunstuitleen. Er zijn zelfs plannen het aandeel voor de kunstuit leen te verhogen. De Kunstuitleen gebruikt het geld voor het overgrote deel voor het aan kopen en huren van werk dat niet door Zeeuwse kunstenaars is vervaardigd. De sectie vindt dat niet bezwaarlijk, maar is bitter gestemd omdat de pro vincie tot nu toe niet bevordert dat in andere provincies werk van Zeeuwen wordt aangekocht. De Zeeuwse kunstenaars die er wèl van profiteren, worden in de meeste gevallen met een fooi afgescheept. In 1987 stelden bijna vijftig Zeeuwse kunstenaars werk voor de kunstuit leen beschikbaar. Het gros van hen krijgt daar een vergoeding voor van niet meer dan vijfhonderd gulden per jaar, ruim de helft wordt zelfs met minder dan tweehónderdvijftig gul den afgescheept. Vorig jaar waren de cijfers 'wat gunstiger'. Maar ook toen moesten twintig kunstenaars zich te vreden stellen met minder dan twee honderdvijftig gulden. De ZCR-sectie: „Een dergelijk bedrag is nauwelijks voldoende om de kosten die kunstenaars moeten maken (mate riaal, vervoer) te dekken". De sectie heeft het provinciebestuur inmiddels gevraagd waar de 'reeds lang' beloofde beleidsnotitie over de Kunstuitleen blijft. In dezelfde brief klaagt de sectie over de onduidelijk heid die er zou bestaan over de beste ding van de rest van de rijksbijdrage die eind vorig jaar werd gereserveerd voor provinciale kunstaankopen, aan koopsubsidies, opdrachtsubsidies en ondersteuning van tentoonstellings projecten. Belangengroepen van de Zeeuwse kunstenaars toonden zich toen allerminst ingenomen met het uitgestippelde beleid. Met name om dat het provinciebestuur weigerde geld vrij te maken voor beroepskos tenvergoedingen. Er zou teveel na druk worden gelegd op spreiding van kunst. Er zou nauwelijks aandacht zijn voor de penibele situatie waarin veel kunstprodukten verkeren. Nu 'verontrust' het de sectie 'dat vijf maanden later nog niets is onderno men om de beeldende kunstenaars te informeren over de beleidsmiddelen die voor hen van groot belang zijn'. Ook is nog niet medegedeeld wanneer de provinciale aankopen dit jaar zul len plaatsvinden en wanneer kunste naars daarvoor werken dienen in te leveren, klaagt de sectie. IURGH-HAAMSTEDE - Vijfduizend pilden zit er al in de kas van het Comi- Monument Redders Burghsluis. log vijfduizend erbij, en dan kan het loor Miems van Citters ontworpen nonument ter ere van diegenen die in iet verleden tientallen mensen heb- len gered, in Burghsluis worden op- [ericht. Iet het gereedkomen van de storm- 'loedkering kwam er een einde aan iet reddingswerk vanuit Burghsluis. Slot van pagina 15) Jantal overtredingszaken (voor negen- ig procent verkeerszaken) steeg met djf procent tot 27.581. De hoofdofficier 'etreurt het bijzonder dat de Duitse ustitie nog altijd medewerking wei- ;ert om vervolging van in Zeeland be- :eurde Duitsers mogelijk te maken. Voor de Zeeuwse politie is dit begrij- lelijkerwijs een grote ergernis." n 1988 werden 1.328 economische rafzaken behandeld. De visserijpro- ilematiek speelde een belangrijke rol. tan alternatieve afdoening van straf fen werd meer aandacht besteed, toor een tekort aan cellen in de pro- incie moesten vorig jaar eenentwin- |g verdachten worden vrijgelaten. In waren dit er nog zestien. Tegen olitie-optreden werden vijftig klach- eningediend (voornamelijk wegens te rachtdadig optreden en gebrek aan andacht). IIDDELBURG - De jongerenbewe- ing verbonden met de vakcentrale NV en de horecabond FNV starten andaag met een campagne 'goed »on, moet gewoon'. De campagne is ericht tegen de onderbetaling in de orecasector. Vaak wordt daar vol- ens de FNV de cao niet nageleefd, 'e horecabond FNV heeft enige tijd deden een nieuwe cao afgesloten. In e cao is een loonsverhoging afgespro- en van twee keer anderhalf procent, :n 38-urige werkweek en een stijging an het uurloon voor part-timers met procent. Jongeren vanaf 22,5 jaar rijgen het vakvolwassenloon. ijdens de campagne kan iedereen !et vragen en klachten terecht op de 'stnctskantoren van de jongerenbe- eging FNV in Zeeland. Maandag en wsdag is het spreekuur van 14 tot 17 nrin Middelburg (Dam 12-14) en Ter- euzen (Blokken 12-13). Aan het eind an de campagne worden alle klach- verzameld in een klachtenboek. De cursus omgaan met kinderen van het RPCZ leert ouders vaardigheden en technieken die ook in de omgang met volwassenen van pas komen. De reddingsboten liggen nu bij de ke ring. Mede naar aanleiding van een ar tikel in de 'Kroniek van het land van de zeemeermin' over de geschiedenis van het reddingswezen, werd in de ver eniging Stad en lande van Schouwen- Duiveland het idee geopperd een mou- ment op te richten in Burghsluis. 'Ter ere van de redders van Burghsluis', zal op het 1,60 hoge monument komen te staan. Het Comité Monument Redders Burghsluis, onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, is druk doende het benodig de geld te verzamelen. Het uit inwo ners van Schouwen-Duiveland be staande gezelschap weet zich daarbij gesteund door een comité van aanbe veling waarin onder anderen zitting hebben commissaris der koningin dr C. Boertien en de demissionaire minis ter van verkeer en waterstaat drs N. Smit-Kroes. Drs J. A. Brandenburg, bestuurslid van Stad en lande en van het regionale comité, zegt dat dit aan bevelingscomité aantoont dat het idee van een monument in brede kring wordt gedragen. Burgsluis is dan ook een belangrijke spil geweest in het Schouwen-Duive- landse reddingswerk. Hadden aan vankelijk Brouwershaven en Zierk- zee een eigen station, dat in Zierikzee in 1885 hield op te bestaan en dat in Brouwershaven verloor met het ge reedkomen van de Nieuwe Waterweg allengs haar betekenis voor een gro ter gebied. In 1862 - toen de haven in Burghsluis klaar was - kreeg het plaatsje een ei gen station, in eerste instantie een fi liaal van Zierikzee. Omdat er zoveel ongevallen plaatsvonden voor de Schouwse kust, werd Burghsluis in 1885 een zelfstandig station. Van daar uit kon het gevaarlijke gebied De Ban- jaard in de gaten worden gehouden. De jutters van weleer werden redders, al schrijft J. P. van den Broecke in arti kel in de Kroniek, dat de redders vaak na hun werk nog even op het in nood geraakte schip gingen kijken of er nog wat van hun gading bij was. Uitge breid gaat de schrijver in op het red dingswerk van de families Van de Klooster, die zeer veel werk hebben verricht en daarvoor overigens ook menigmaal zijn onderscheiden. Met enige nadruk evenwel verwoordt de vi- ce-voorzitter van het comité W. P. de Vrieze het streven van zjn club: „Het monument is niet alleen ter nagedach tenis van de Van de Kloosters, maar van alle mensen die zich met gevaar voor eigen leven veelal belangeloos hebben ingezet om anderen te hel pen." MIDDELBURG - Vadertje en moeder tje spelen, dat kan toch iedereen? Al sinds mensenheugenis worden kinde ren door hun ouders - of, in uitzonder lijke gevallen, door een stand-in - op gevoed. Het zal niet altijd goed zijn gegaan, maar door de bank genomen slaagde het gros van de ouders er toch in zijn kroost op meer of minder ver antwoorde wijze groot te brengen. Zonder dat daarvoor een specifieke opleiding of cursus werd gevolgd. De stichting Training Advies Ontwik keling, een nevenstichting van de schoolbegeleidingsdienst Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ), begint in september met een cursus Omgaan met kinderen. Doel groep: alle ouders in Zeeland. Het RPCZ heeft de cursus de afgelopen ja ren al meerdere keren met succes op gezet voor ouders, die via de school met de schoolbegeleidingsdienst in aanraking waren gekomen. De nieuwe nevenstichting biedt nu alle ouders de mogelijkheid om op de lessen in te te kenen. Dus toch: een cursus omgaan met kin deren. Kunnen pa en ma hun telgen zelf niet meer de baas? Heeft de autori teit van de ouders, na eeuwenlang on aantastbaar geweest te zijn, definitief schipbreuk geleden? Zo'n vaart zal het niet lopen. Marianne Anschütz en Sjaak de Reu, die de les sen in de regio Walcheren verzorgen, gaan niet uit van probleemgevallen. Het gaat om een manier van denken. Bewustwording van het eigen gedrag in de relatie met de kinderen, dat staat centraal. Het leren luisteren naar el kaar speelt daarbij een grote rol. „Kinderen behoren niet tot een aparte diersoort", zegt Marianne Anschütz. Waarmee ze wil aangeven dat de om gang met kleintjes het best gestoeld kan worden op een basis van gelijk waardigheid. Haar collega Sjaak de Reu: „Ouders en kinderen moeten res pect hebben voor eikaars gevoelens. Dat is het startpunt. Dan wordt er ook beter naar eikaar geluisterd en kun nen problemen worden voorkomen. Actief luisteren wordt dat genoemd". Het dagelijks gezinsleven biedt tallo ze voorbeelden. Zoals het jongetje, dat klaagt over slapeloosheid, omdat zijn lakens zo kriebelen. Aanschaf van nieuwe lakens, het gebruik van een ander wasmiddel, niets helpt. Totdat in een gesprek op de rand van het bed blijkt dat zoonlief zich zorgen maakt over het naar school gaan. In dat geval moest er dus niet op zijn eer ste boodschap worden afgegaan. Het actief luisteren kan volgens een vast principe als vaardigheid worden geleerd. Eerst de kern van het pro bleem vaststellen, dan de mogelijke oplossingen aandragen en pas daarna een afspraak maken over hoe er verder wordt gehandeld. Het lijkt misschien simpel, maar voor veel ouders is die gang van zaken lang niet altijd van zelfsprekend. Wie zo tewerk gaat laat het kind ook meer ruimte om zelf crea tief naar oplossingen voor problemen te zoeken. Anschütz: „De meeste vol wassenen hebben het idee, dat zij op alle vragen een passend antwoord moeten hebben. Laatje het kind mee denken en oplossingen aandragen, dan kan dat voor beide partijen bevre digend zijn. De begeleiders willen met de cursus een algemeen kader geven. „Het is niet zo dat we ouders leren geen fouten meer te maken. Fouten maken mag, als je maar in staat bent om ze te her stellen", zegt Marianne Anschütz. Kort en goed komt het erop neer, dat er vaardigheden en technieken wor den geleerd, die ook in de wereld van de volwassenen kunnen worden ge bruikt. De inschrijvingstermijn sluit donder dag 22 juni. Belangstellenden kunnen terecht bij de RPCZ-kantoren in Mid delburg, Goes en Terneuzen. In Zeeuwsch-Vlaanderen en op de Beve- landen begint de cursus op 4 septem ber. In Middelburg wordt de eerste les een week later gegeven. De lesstof is in drie blokken opgesplitst, waarop afzonderlijk moet worden ingeschre ven. - - -V,'. 'WNKÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ De sportieve Friese ambtenaren en hun Zeeuwse collega's-begeleiders op het Middelburgse Abdijplein, met in het mid den commissaris der koningin dr C. Boertien. MIDDELBURG - De sponsorfiet stocht die 26 Friese ambtenaren rij den ten bate van een vakantiehuis Advertentie voor gehandicapten in Bozum, in Friesland, heeft al bijna een ton opge bracht. Tijdens de tocht doen de wiel renners alle provinciehoofdsteden aan. Vijftien ambtenaren van de pro vincie Zeeland fietsten woensdag naar Woensdrecht om als begeleiding te fungeren. Op de Zeeuws-Brabantse grens namen zij de kop over van de Brabantse begeleiders en brachten de Friezen naar Middelburg. Op het Abdijplein werden ze ontvan gen door commissaris van de koningin dr C. Boertien, die zijn grote bewonde ring voor de sportieve ambtenaren uit sprak. Ook ging hij even in op het feit dat één van de Friese deelnemers, ge deputeerde Dankert, gisteren tijdens het fietsen officieel vernam dat hij bur gemeester van Het Bildt was gewor den. Mede dankzij de verkoop van loten werd ook in Middelburg het sponsor- bedrage weer vergroot. Ook met de voorzieningen van voedsel en onder dak aan de deelnemers draagt de pro vincie Zeeland een steentje bij in de sponsoring. Donderdag worden de Friezen bege leid tot de Zuidhollandse grens. Ook burgemeester Chr. Rutten van Mid delburg zal zich onder de begeleiders bevinden. De Friezen gaan na een ont vangst in Den Haag door naar Haar lem. Vrijdag zal de Afsluitdijk worden bedwongen en zullen ze in Bozum wor den ontvangen door de commissaris van de koningin in Friesland, drs H. Wiegel. De deelnemers zijn op 9 juni van start gegaan om veel geld bijeen te brengen voor het huis in Bozum. Dit huis heeft het Prinses Beatrixfonds als geschenk uit erfenis verkregen, maar er zijn veel voorzieningen en aanpassingen nodig om de zwaar gehandicapten een vakantie-onderkomen te kunnen bie den. I iiiii111111 ii 111 ii 11111 ii 111 ii 111111111111 ■1 Twiet-tjok-twiet-tjok. Kan niet mis sen; dat móet een nyctalus noctula zijn. Takketakketakke-, dat hoort een kind - da's een septesicus serotinus. En dat spetterende tikketikketik- fce-geluidje dan? Even stil zijn jon gens-ja hoor, heel duidelijk eenpi- pistrellus pipistrellus. De verrekijker op de buik. De appel en de plastic regenjas in het rug zakje gevouwen, de bat-detector op scherp. Met kwieke slag malen ge- sandaalde voeten de pedalen rond en verdwijnen tien achterlichtjes zwaaiend in nachtelijk Schouwen. Daar gaan ze, tien jeugdige natuur vorsers op jacht naar de Vleermuis. Op ruim veertig plaatsen in het land trokken meer dan driehonderd leden van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie (NJN) de duisternis in. Op zoek naar muis en vleermuis. De NJN-afdeling Schou wen-Duiveland was één van de af delingen die aan het landelijke pro ject meededen. De PZC fietste een nachtje mee. „Kijk daar, ik zie een vleermuis." „Awwennee, da's een zwaluw". Het persbericht maakte nieuwsgie rig. 'De afdeling Schouwen-Duive land van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie organi seert een openbare excursie met als thema zoogdieren. Deze avond zal de afdeling zich bezig houden met het bekijken van vleermuizen en muizen. Voor het vangen van muizen wordt gebruik gemaakt van life-traps, speciale vallen waarin de gevangen muis blijft leven. De vleermuizen worden opgespoord met behulp van een zogenaamde bat-detector. Een bat-detector is een soort radio die de ultra-sone ge luiden van vleermuizen ontvangt en omzet in voor de mens hoorbare geluiden. Aan de hand hiervan kan worden vastgesteld om wat voor soort vleermuis het gaat'. Er klinkt gestommel op de trap van het gebouwtje 'De Ruimte' op de hoek van de Melkmarkt/Maarstraat te Zierikzee. Jappe Beekman, be stuurslid van de NJN-Schouwen- Duiveland, torst de pakken appel sap. Hans Hollander, een 21-jarige student biologie, fluit een deuntje. Ze hebben er zin in, da's duidelijk. Jammer dat de muizevallen door een organisatorische oneffenheid niet zijn gearriveerd. Dat wordt dus alleen vleermuizen kijken van nacht. Ja, inderdaad: alleen kijken - aankomen mag niet. Want vleer muizen behoren sinds '73 tot de be schermde diersoorten. En da's maar goed ook, zegt Hans Hollan der. Ooit telde Nederland een groot aantal vleermuissoorten. Tot me neer pastoor met een spuitbus op de kerkzoldering verscheen om he le kolonies uit te roeien, omdat de kerkgangers wat al te vaak uitgle den over de vleermuizenpoep. Tot de boeren meer bestrijdingsmidde len gingen gebruiken. Tot voortva rende ruilverkavelingsplannen bo men, heggen en waterlopen deden sneuvelen. Maar ach, niemand die daar echt overstuur van raakte. Want vleermuizen; het zijn enge beesten die in je haar vliegen, hondsdolheid kunnen veroorza ken, stinken. Dat beeld is, zegt biologie-student en NJN-hoofdbestuurslid Hans Hol lander, gelukkig aan het verande ren. „Vleermuizen horen gewoon bij de natuur. Het zijn intrigerende beesten. Ze vormen een unieke groep in het dierenrijk. Een zoog dier dat kan vliegen, dat is fascine rend. Bovendien: het zijn insekte- neters en dus nuttige dieren." De schemer valt over Schouwen- lj I||II|IIIIII0 Duiveland. Tijd om op stap te gaan, besluiten Jappe en Hans. Want rond de schemering verlaten de vleermuizen hun zolders, holle bo men, spouwmuren en kelders om op jacht te gaan naar een hoeveelheid smakelijke insekten. De stemming onder de tien jeugdige Schouwse deelnemers aan de 'Nacht van de Vleermuis' is een beetje giechelig. Hans Hollander trapt onverstoor. baar door, de bat-detector dient al§ kompas. Eerder op de avond heeft- ie de werking van het ingenieuze ap: paraatje aan de leergierige natuur vrienden uitgelegd. Vleermuizen stoten tijdens hun vlucht voortdu-, rend hoge, schrille voor het mense lijk oor niet waarneembare gelui-" den uit. De bat-detector vangt dié, signalen op en 'vertaalt' ze in voor de mens hoorbare geluidjes. Het;' vereist enige oefening. Maar Hanrf weet het geluid takketakketak van de laatvlieger moeiteloos te ort- derscheiden van dat van de (tikke- tikketikk) dwergvleermuis. Het twiet-tjok-twiet-tjok van de rosse vleermuis klinkt de jonge biologie student als muziek in de oren. En de hoefijzerneuzen - een roodborstje is er niets bij. De torens van de 14e eeuwse Nobel- poort priemen in de schemerige avondlucht. Fietsen op slot, het Slingerbos in. Twiet-tjok-twiet-tjok zegt de detector. Een rosse vleer stelt Hans Hollander geroutineerd vast; daar, tussen die bomen - drie stuks maar liefst. Jappe trekt zijn notitieblokje en noteert. Zoals hij dat die avond wel vaker zal doen. Ie dere waarneming dient genoteerd te worden. Want later, als al die jeugdigde natuurvorsers, die in de Nacht van de Vleermuis op stap zijn- gegaan, hun aantekeningen op een hoop gooien, kunnen er misschien conclusies worden getrokken; wel ke soort komt waar voor? Da's be-' langrijk om te weten, zegt Hollan! der. Misschien komen dergelijke ge gevens nog van pas om een verdere bedreiging van de vleermuizen- stand tegen te gaan. Twee late wandelaars, die in het Slingerbos hun hond uitlaten, kij: ken met vraagtekentjes in de ogen toe hoe het gezelschapje vleermiïi- zenjagers bijna in extase raakt wan1 neer er weer een dwergvleer op duikt. Wat ze daar allemaal aan het uitspoken zijn. Een van de honden bezitters knikt na de verstrekte tekst en uitleg waarderend; goed dat er nog jongeren zijn die zich druk maken om de natuur, zegt-ie prijzend, want als je ziet wat ze tej genwoordig allemaal aan vuiligheid in het water gooien.... Even verder op draait z'n bouvier een gave lus in het kort gemaaide gras. De duisternis is volledig als de jon1 ge onderzoekers door de dicht be» boste omgeving van Schuddebeurs dwalen. De bat-detector zwijgt hardnekkig. Slechts heel af en toe produceert het apparaatje een on-, bestemd geluid; kan een storing zijn, maar ook een dwergvleer. Jap pe hoeft z'n notitieboekje nog maar een paar keer tevoorschijn te halen. De oogst valt een beetje tegen. Komt waarschijnlijk omdat het 's nachts toch nog wat aan de frisse kant is; dan zitten er niet zo veel in sekten in de lucht en valt er voor de vleermuizen weinig te jagen, zoekt Hans naar een verklaring. De wijzers van de kerkklok krui pen naar één uur. In een pittig tem po fietsen de natuurvrienden op huis aan; de Sturmey Archer in standje drie. In het licht van een lantarenpaal in een verstilde straat in het centrum van Zierik zee danst een schaduw: een dwerg vleermuis? Hij zal het notitieboek je van Jappe in ieder geval niet meer halen. Hans Hollander (l) spoort bij de Nobelpoort in Zierikzee de vleermuizen opt met de 'bat-detector'; de andere leden van de werkgroep speuren mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17