almanak Opening expositie omslagen kinderboeken een happening Verjaardagskalender in kinderboekenweek Samenwerking Zeeuwse politie moet verbeteren Uit gevangenis ontsnapte Belgen stelen auto in Breskens Haagse drugsdealer in Middelburg gepakt POLITIE: POLITIEKE ACHTERGROND 15 Zglp; 'WE WANT WIMWE WANT WIM!' Vormgeving Ravage ANWB plaatst panelen over Willem en Mary Opgeschrikt VERZUCHTING HOOFDOFFICIER VAN JUSTITIE: Strafzaken DONDERDAG 15 JUNI 1989 Pauw zeeland „Pauw, pauw," schreeuwde de tweejarige Carlijn vanuit de huiskamer naar boven, waar haar moeder druk doende was het huis te kuisen. „Wat is er schatje? Ben je aan het schieten?", vroeg de moe der van de Vlissingse kleuter. „Pauw op straat," riep Carlijn opgewonden uit. „Nee, meisje, dat kan niet. Pau wen zitten in de kinderboerde rij' meldde moeder met de wijsheid waarvan ouders vaak denken dat ze die in pacht heb- hen. Het bezoekje aan de kin- j derboerderij stond haar nog vers in het geheugen. Het ge tokkel, gekakel, gebrom en ge hinnik had zóveel indruk op haar dochtertje gemaakt, dat beide ouders een flink deel van hun nachtrust voor opgeofferd hadden om de ervaringen van dochterlief aan te horen. „Pauw op straat," hield Car- hjn echter stug vol. Haar moeder, inmiddels hoog- I zwanger in verwachting van de tweede telg, daalde statig de I trap af en trof haar dochter in de kamer aan, praktisch staand op de vensterbank. I „Kom daar eens vanaf. Pau- ®en l°Pen niet op straat." I wijzend met haar vingertje I herhaalde Carlijn nogmaals 1 "hauw" en op hetzelfde mo- I went gleed een waaier van ve- I ren majestueus langs het ko- ryn' „Pauw", meldde Carlijn og eens bedremmeld. Moeder wierp een blik naar buiten, mg nog net een glimp op van tvots voortschrijdende dier Ifl Mompelde enigszins be- t ijhaamd: „Verrek, een pauw". K arhjn keek niet eens meer op, Irtf was inmiddels al weer I J'doende de architectuur deren T poppehuis te bestu- Jeugdige handtekeningjagers belagen Wim Hofman (r) en Burny Bos (naast Hofman. MIDDELBURG - We want Wim, we want Wim! Gouden Griffel-winnaar Wim Hofman slaagde er niet in zich aan de jeugdige handtekeningja gers te onttrekken. Want, klonk het ongelovig, het is hem echt. De entree van Burny Bos bleef evenmin onop gemerkt. Het jeugdig publiek kent zijn coryfeeën: Burny, Burny! En ook hij moest de pen op haastig toe geschoven papiertjes zetten. Het kon en mocht allemaal. De ope ning van de tentoonstelling Omslag '89, woensdagmiddag in de Zeeuwse Bibliotheek, was vooral een happ<, ning voor kinderen. Op de expositie zijn 22 originele omslag-illustraties te zien van in 1988 verschenen kin- der- en jeugdboeken. Op die manier hopen de organisatoren - Kinderga lerij Bellemans in Axel, het Neder lands Bibliotheek en Lektuurcen- trum (NBLC), de Zeeuwse Biblio theek en Art Unlimited in Amster dam - de omslagtekeningen van kin derboekillustratoren onder de aan dacht te brengen. Art Unlimited heeft dertien van de geselecteerde il lustraties op prentbriefkaart uitge bracht. De promotiecampagne voor het kin derboekomslag is een initiatief van boekhandelaar R. Bellemans in Axel. Twee j aar geleden kwam hij tot de conclusie dat de illustrator zelden de aandacht krijgt die hij verdient. Een eerste expositie was daarvan het uitvloeisel. Dit jaar heeft Belle mans de zaak breder opgepakt. De tentoonstelling van kinderboekom slagen, die tot 15 juli in de Zeeuwse Bibliotheek is opgesteld, reist het hele land door. Televisieprogrammamaker .en kin derboekenschrijver Burny Bos viel de eer te beurt de tentoonstelling of ficieel te openen. Kinderen en kunst, was het thema van zijn voor dracht. Zelf, zo vertelde hij, is hij in zijn jeugd volstrekt verstoken ge bleven van elke vorm van kunst of cultuur. Deelname aan een kleur- wedstrijd leverde hem het boek 'Jo nas ziet sterretjes' op. Daar heeft hij lang op moeten teren. „Ik heb veel gemist in mijn jeugd", verklapte hij zijn jonge gehoor. Tegenwoordig is er op het gebied van theater en literatuur veel meer voor kinderen op de markt. Alleen televi sie en film schieten volgens Bos op alle fronten tekort. Momenteel draait in het Schuttershoftheater in Middelburg de door hemzelf geschre ven film 'Mijn vader woont in Rio' (vandaag om 20.30 uur, zaterdag om 14 uur). Meer voorbeelden van ge slaagde Nederlandse jeugdfilms kon Bos niet noemen. De illustraties op de tentoonstelling MIDDELBURG - De Werkgroep Kinderboekenweek geeft komend najaar een verjaardagskalender voor de jeugd uit. Twaalf bekende Nederlandse en Vlaamse kinder boekillustratoren verzorgen de te keningen. De kalender wordt eind september op alle scholen, die daarvoor belangstelling tonen, verspreid. In Zeeland kost de ka lender 1 gulden, buiten de provin cie moet 7 gulden per exemplaar worden neergeteld. De afgelopen tien jaar bracht de werkgroep in het kader van de kin derboekenweek telkens de literaire krantèn Lurv en Lurvje uit. Omdat er aan een professionelere opzet van die in 30.000 exemplaren gedrukte uitgave wordt gewerkt, verschijnen de kranten dit jaar niet. De verjaar dagskalender dient om te voorko men dat er een hiaat in de jaarlijkse produktie ontstaat. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om extra aandacht te vra gen voor de Vlaamse jeugdlitera tuur. Aan de kalender werken dan ook zeven in Vlaanderen woonach tige illustratoren mee: Kristien Aertssen, Gerda Dendoven, Anne Westerduin, Linol Rabijns en André Sollie; Koen Fossey en Lieven Bae- ten leveren een co-produktie. Van Nederlandse zijde wordt er werk ge leverd door Friso Henstra, Margriet Heymans, Max Velthuijs, Wim Hof man, Wilfreda de Nie en Ivo de Weerd. De Engelse illustrator Tony Ross verzorgt de omslagtekening. De kalender telt zes dubbelzijdig bedrukte pagina's, waarop de illu straties in kleur zijn gedrukt. zijn geselecteerd door een speciaal daarvoor in het leven geroepen werk groep. Naast illustrator en schrijver Wim Hofman hadden daarin zitting Joke Bellemans-van der Wijst van boekhandel/galerij Bellemans, illu strator Alfons van Heusden, consu lente jeugdbibliotheekwerk Thea de Leeuwen, Mara Piek-van Slooten van de dienst boek en jeugd van het NBLC en redactrice Ida Schuurman. De uitverkoren illustraties van Ne derlandse en Vlaamse tekenaars ge ven een indruk van wat er vorig jaar aan kinderboekomslagen is gepro duceerd. Volgens Hofman wordt in de keuze duidelijk gemaakt, dat de tijd van realistische voorstellingen op basis van de aquareltechniek voorbij is. „De huidige tendens is", lichtte hij toe, „om meer op vormge ving en design te letten. Bovendien wordt er van een groter aantal ver schillende technieken gebruik ge maakt". De opvatting dat jonge kinderen vooral gebaat zijn bij heldere kleu ren als rood en geel is nog steeds niet verdwenen. De werkgroep heeft zich - gezien de selectie - niet aan die op vatting gestoord. Op de tentoonstel ling is zelfs de abstracte omslagillu stratie te zien, die Juul van den Heu vel voor het boek De reizen van de slimme man van Imme Dros maakte. Omslag '89, tentoonstelling van kinder boekomslagen, tot 15 juli in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Van 15 juli tot 12 augustus is de expositie te bezichtigen in boekhandel Bellemans in Axel. Daarna wordt de expositie in diverse boekhandels en bibliotheken in den lande geëxposeerd. MIDDELBURG - De Middelburgse politie heeft dinsdag ■en Haagse handelaar in heroïne en cocaïne opgepakt. De herdachte, de 27-jarige H. A. M„ had ongeveer 10 gram he- ■oïne voor de verkoop bij zich in zijn auto. De Haagse lrugsdealer had connecties met twee mensen uit de Stro- nenivijk en vanuit hun woning werden de drugs ver- wcht. je politie is er nog niet achter hoe de verbinding Middel- mrg-Den Haag tot stand is gekomen, maar de man hield er ien soort lijndienst op na. Bijna elke dag reed hij wel met ■en kleine hoeveelheid hard-drugs voor zijn vaste Zeeuwse dantenkring op en neer. je politie van Middelburg en Vlissingen verdacht hem op -rond van gegevens die uit gezamenlijke eerdere onderzoe ken naar de handel in hard-drugs op Walcheren naar voren waren gekomen. M. heeft in ieder geval vanaf half april tot nu regelmatig hard-drugs in Middelburg gesleten. Na zijn aanhouding konden later op de dag de medeplichti gen van wie de woning is, de 36-jarige J. S. en de even oude R. W., worden aangehouden. Ook werd de 27-jarige Middel burger R. B., die samen met de Hagenaar de drugs ver kocht, opgepakt. Verder werden twee gebruikers die de he roïne in huis bleken te hebben verhoord. De 28-jarige M. J. A. M. uit Vlissingen en de 28-jarige M. H. M. uit Middelburg zijn na dat verhoor heengezonden. De twee handelaren worden voorgeleid aan de officier van justitie. De twee anderen, die hun woning beschikbaar stel den, worden voorlopig in verband met het onderzoek nog in het bureau vastgehouden. Het onderzoek naar de omvang van de handel is nog in volle gang. Aanslag op Turken in Retranchement holm. Hij was sinds enige tijd te gast bij V. De politiewoordvoerder wilde geen verband leggen tussen de aan slag en de moord op de Zweedse pre mier Olof Palme, drie jaar geleden. Aanvankelijk werd Palmes moorde naar in Koerdische kringen gezocht. „Maar we sluiten niets uit", aldus de woordvoerder. De twee beschoten Turken zijn met di verse verwondingen (V. werd onder meer getroffen in zijn onderkaak en I. in zijn bovenbeen) naar een ziekenhuis overgebracht. Met het oog op hun vei ligheid wilde de politie niet vertellen naar welk ziekenhuis. De slachtoffers zijn in elk geval niet in levensgevaar. De politiewoordvoerder wist gister avond niet precies hoeveel man op de aanslag zijn 'gezet'. „Maar er wordt met man en macht aan gewerkt." Beide Turken zaten dinsdagavond aan een tafeltje voor het raam iets te drinken. Plotseling werden zij van bui ten af, door de ruiten, een aantal keren beschoten. De twee mannen vielen ge wond op de grond. Een derde cafégan ger en de uitbaatster van Le Hollan dais bleven ongedeerd. De twee daders renden weg, stapten tweehonderd me ter verder in een auto die al met draai ende motor klaar stond en scheurden weg richting Belgische grens. Of er nog een chauffeur in de gereedstaande au to zat, is nog niet bekend. De politie kon niet meer vertellen dan dat het om 'een donkere auto' zou gaan. In het café ontstond een grote ravage. De twee Turken lagen hevig bloedend op de grond tussen glasscherven van drie gesneuvelde ruiten en kapotge schoten stoelen. Ook in het biljart za ten verschillende kogelgaten en het laken zag eruit alsof iemand zojuist een piqué had gemist. Uitbaatster El- ly Koppers stond achter de tapkast op het moment van de aanslag. „Ze heb ben hier veertien kogels gevonden. Ik ben gelijk achter de toog gedoken. Het heeft waarschijnlijk niet veel langer RETRANCHEMENT - Bij een aanslag in café/grill Le Hollan- pais in Retranchement zijn dinsdagavond laat twee Turkse nannen ernstig gewond geraakt. Twee mannen vuurden om- Itreeks half twaalf een salvo schoten op de twee Turken af. De politie vermoedt dat de aanslag om politieke redenen is ge pleegd. Beide slachtoffers zijn actief in Turkse politieke krin- [en. De politie wilde woensdagavond niet kwijt of zij denkt lan bij voorbeeld Koerdische opstandelingen of de organisatie Prijze Wolven. lén van de slachtoffers, de 29-jarige L. woonde in Retranchement. De an- lere, de 49-jarige H. I„ komt uit Stock- DEN HAAG (ANP) - De ANWB zal op zaterdag 24 juni op zeven tien verschillende lokaties in Nederland informatiepanelen plaatsen ter afsluiting van de Willem en Mary herdenking. Middelburg speelt daarin een centrale rol. Burgemeester mr C.G.J. Rutten zal samen met on der anderen hoofddirecteur Nouwen van de ANWB op de Markt een informatiepaneel onthullen. Ook de overige zestien lokaties hebben alle iets te maken met het leven van de Koning-Stad houder en dienst echtgenote Ma ry Stuart. Het betreft landhui zen, die in opdracht van Willem of iemand uit zijn gevolg zijn ge bouwd, zoals de paleizen Soest- dijk en Het Loo, Huize Voorst en Slot Zeist. Maar ook in het Delta- gebied worden panelen onthuld, want van hieruit werden expedi- j ties ondernomen naar Engeland. dan een minuut geduurd, maar voor mijn gevoel waren het eeuwen." Ze realiseerde zich woensdagmiddag nog 'bijna niet wat er is gebeurd'. „Ik weet eigenlijk nog nauwelijks of ik echt erg geschrokken ben." De familie Koppers kende V. vaag. „Hij kwam zo af en toe eens iets drin ken. Als ik iets voor hem op schreef en naar zijn naam vroeg zei hij altijd: 'Noem me maar Ali. Mijn echte naam is veel te moeilijk voor jullie.' Dus noemden we hem Ali, sommige men sen zeiden ook wel Baba tegen hem," vertelde Elly Koppers. Haar jongste dochter was heel erg geschrokken. „Ze lag boven in bed en dacht dat ik werd doodgeschoten. Ze had een fikse shock, maar ht gaat nu al een stuk be ter," aldus mevrouw Koppers. Echtge noot Hans Koppers, die om half twaalf ook al in bed lag, moest gisteren zijn middenstandsexamen doen. In het be gin had hij het idee dat hij er niks van bakte, maar achteraf heeft hij toch nog wat hoop. „Ik zie het in juli wel." De familie Koppers is door de aanslag ook financieel flink benadeeld. De ver zekering betaalt alleen de schoon maakkosten en schade die door val lend glas is veroorzaakt. „En dan zijn ze al soepel. Maar de ruiten zelf, de ka potte stoelen en het biljart worden niet gedekt. Dat betekent toch zo'n vijf mil le schade." Retranchement (zo'n 420 inwoners) leek woensdagmiddag al weer inge dommeld in de brandende zon. Maar de meeste buurtbewoners verklaar den flink geschrokken te zijn of wil den 'er niks over zeggen'. Sommigen dachten eerst aan 'vuurwerk of een auto die in de lucht vloog'. Een me vrouw ('alsjeblieft geen naam') sta melde: „Dan denk je hier rustig te wo nen. Je zou er bijna voor verhuizen. Ik ben er nog hevig van ontdaan. Het is toch wel een heel rottige ervaring." Hoewel verschillende mensen de schutters hebben zien wegrennen, kon niemand een redelijk signalement ge ven. „Het ging veel te vlug. Je ziet niet meer dan een paar schimmen. En men sen die zo iets van plan zijn, trekken natuurlijk geen witte jas aan", ver klaarde een buurtbewoonster. Het meubilair van cafélgrill Le Hollan dais in Retranchement staat op de stoep, na de bloedige aanslag op twee Turken, waarbij dinsdagavond laat in het etablissement een grote ravage werd aangericht. MIDDELBURG - De samenwerking van de Zeeuwse politie moet verbete ren. Daarbij gaat het in de eerste plaats om de uitvoerende politie dienst, in feite de politie op de straat, Wat dat betreft is er in Zeeland nog een lange weg te gaan. Deze verzuch ting komt van mr J. M. Huijgen, hoofdofficier van justitie bij het ar rondissementsparket te Middelburg. Hij beklemtoont dat de bestaande vormen van samenwerking (oplei ding, scholing, informatievoorzie ning, materiaalaankopen) onvoldoen de zijn. Huijgen constateert dat verbetering van de situatie niet eenvoudig is. In Zeeland is er één openbaar ministerie. Maar er zijn vier gemeentepolitiekorp sen, één korps rijkspolitie met één dis trictscommandant en twaalf groeps commandanten. Bovendien zijn er nog eens dertig burgemeesters. „Hun be langen op korte termijn zijn niet altijd met elkaar in overeenstemming," zegt de hoofdofficier. Er bestaat sinds enige jaren wel een re geling samenwerking politie in Zee land. In het kader daarvan zijn enkele langlopende projecten aangepakt, zo als: een regionale meldkamer voor de Zeeuwse politie, een recherche-basis cursus voor politiepersoneel, diverse vormen van automatisering op het ge bied van informatievoorziening en ad ministratie. Huijgen geeft aan dat mo menteel ook overleg wordt gevoerd om tot afspraken te komen voor bestrij ding van georganiseerde zwaardere criminaliteit. Regionaal is al geruime tijd sprake van een zogenaamd recherchebij standsteam, dat optreedt in gevallen van zeer ernstige vormen van crimina liteit, waarbij de dader niet snel kan worden aangehouden. Volgens de hoofdofficier van justitie is er tevens behoefte aan samenwerking op andere BRESKENS - Twee uit een gevangenis in Bel gië ontsnapte criminelen hebben woensdag een bedrijfsauto van de firma I. uit Breskens gesto len. De twee Belgen, een 25-jarige en een 26-jarige, ontsnapten woensdagmorgen uit de gevangenis in het Belgische Hoogstraten. Het duo werd woensdagmiddag door surveillerende politie agenten in Breskens gesignaleerd. De twee kon den echter dankzij het drukke verkeer en de aan plant van bosschages ontkomen. Een zoekactie leverde niets op. Vlak na hun ontsnapping had den ze een bestuurder onder bedreiging van ge weld zijn auto afgenomen. Dit betrof een zwarte Ford Escort met het Belgisch kenteken BTU- 671. De in Breskens gestolen auto, een rode Toyota Starlet, heeft het kenteken BV-86-JX. Aan de zijkanten van de auto, die ongeveer vijf tienduizend gulden waard is, staat in witte let ters C1000. Eén van de ontsnapten moest nog tot volgend jaar zijn straf uitzitten. De andere zou in 1991 vrijkomen. Het was bij de politie niet be kend voor welke feiten ze gestraft zijn. De poütie vraagt iedereen die inlichtingen over de gestolen auto's of over de verblijfplaats van de twee ontsnapte Belgen kan verschaffen contact op te nemen met het politiebureau in Oostburg, telefoonnummer 01170-3156. terreinen van criminaliteitsbestrij ding. Huijgen denkt met name aan vormen van bovenlokaal en/of interre gionaal georganiseerde zwaardere cri minaliteit, waarvan de bestrijding de mogelijkheden van een individueel po litiekorps te boven gaat. „In dat ver band is juist in het kader van de poli tiële samenwerking de rol die de regio nale criminele inlichtingendienst zou moeten vervullen, onder meer in sa menspraak met het openbaar ministe rie, van cruciaal belang," betoogt mr Huijgen. Het hoofd van het arrondissements parket meldt in zijn jaarverslag 1988 dat er geen noemenswaardige achter standen zijn opgetreden bij het be werken en afdoen van strafzaken. Het Middelburgse parket streeft naar een vervolg op elk door de politie inge stuurd proces-verbaal en wel binnen een redelijke tijd. De rechtbank heeft in 1988 geen zaak wegens traagheid van het parket terzijde gelegd. Huij gen wijst er overigens op dat door de grote werkdruk fouten onontkoom baar zijn. Vorig jaar vertoonde het aantal door de politie ingestuurde misdrijfizaken- met-bekende-dader een opvallende stijging van negentien procent (van 4.500 naar 5.316). Huijgen merkt op dat de politie met succes meer tijd in de opsporing van misdrijven stak. Het (Slot zie pagina 17 kolom 1) SHHBBflj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 15