'anDuke Problemen Delta vallen mee Consumentenbond vraagt om verbod groeimiddel appels extra zuivering nodig Baby voor moeder dolfijn Kamer: Nijpels lokt illegale lozingen uit afscheid van brezjnev-doctrine Kohl en Gorbatsjov tekenen een 'historisch document' altena V oorwaar schuwingsfase Zeeland nog van kracht Kaartjes voor Paramaribo onder bedreiging afgedwongen De Koning wil voor kansloze ouderen banen KANKERVERWEKKEND BIJ DIEREN Grote olievlek voor Hoek van Holland 30-85% KORTINGl Warm AKANTIELAND PARADI Ik Vrij veilig Alcohol Natuur Rood Tbc Paarden Gekte NU 00K BIJ WIM ROBIJN! ÉÉNMAAL, ANDERMAAL, VERKOCHT 50% korting 98,- Zonnig, droog en warm weer. Boven zee mogelijk, wat mist. Zwakke tot ma tige wind uit zuidoost later uit noord oost. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. >32e jaargang no. 132 Ü/oensdag 14 juni 1989 Staat in slechts 3 seconden! 3 Uitvoeringen: Compact, 325 en Gran Para- diso Exclusief dealer voor Zuidwest-Nederland EEN TOERISTISCH WONDER Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 30ES GOES/ZEIST - In het gebied van de NV Watermaat schappij Zuid-West-Nederland (WMZ) vallen de pro blemen met verontreinigd grondwater tot op heden nog mee. Maar als er geen maatregelen worden geno men, komt op termijn ook de drinkwatervoorziening in het Deltagebied in gevaar. Het zuidwestelijke waterbedrijf heeft momenteel wél last door de vervuiling van oppervlaktewater. Volgens drs W. Bassie, hoofd laboratorium WMZ, zijn er op ver schillende plaatsen problemen. Hij zei dat in een reactie op het rapport over de kwaliteit van het grondwater in Nederland, dat dinsdag door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne werd gepresen teerd. WMZ gebruikt voor een belangrijk deel grondwater uit West-Brabant. Op de winplaatsen zijn nog geen ernsti ge problemen ontstaan, betoogt drs Bassie. Er zijn teke nen dat dit niet zo blijft. In sommige delen van het win- gebied Ossendrecht stijgt het sulfaatgehalte. In het wingebied Oranjezon is de bodem verontreinigd door dierlijke mest. Ook het (ondiepe) grondwater in winge bied Sint-Jansteen is aangetast. Erger is het gesteld met het oppervlaktewater. Vervui ling door mest doet zich voor in de Belgische polders Isabella en Zwarte Sluis. WMZ stelt al een premie be schikbaar voor boeren die hun mest elders dumpen. Het water in de Sint-Jansteenpolder bevat een hoog nitraat gehalte. In het water van het wingebied Ouddorp treedt verzilting op en zijn bestrijdingsmiddelen aangetroffen. DEN HAAG (GPD) - De Consumen tenbond pleit voor een onmiddellijk verbod op het gebruik van alar, een groeimiddel dat vooral wordt ge bruikt bij de appelteelt. Aanleiding is de ontdekking in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië dat een afbraakprodukt van alar (UDMH geheten) kanker bij dieren veroor zaakt. Daarop heeft de fabrikant het middel in de VS uit de handel geno men. Voor een Nederlandse over heidscommissie was dit geen reden het middel te verbieden, integen deel de vergunning is onlangs met twee jaar verlengd. „Onbegrijpelijk", omschreef woord voerder F. van der Meijden van de Consumentenbond deze beslissing gisteren voor Tros-Aktua. Naar zijn idee laat de overheid opnieuw het economisch belang prevaleren bo ven gezondheidsbelangen. Het ver baast Van der Meijden dat de over heid nooit eerder een onderzoek naar de effecten van alar heeft gehouden, ondanks de verontrustende berich ten die al enige jaren uit Amerika ko men. Inmiddels heeft Albert Heijn ha ar te lers laten weten niet langer produk- ten met alar te zullen afnemen. Het bedrijf wil geen enkel risico nemen, gezien de onrust, aldus woordvoer der s. Bouwen. Alar wordt vooral gebruikt bij ap pelrassen zoals goudreinet, elstar en jona-gold. Het middel stimuleert niet alleen de groei maar geeft de appels bovendien een mooie, glan zende kleur. Nadeel is dat het pro- dukt zich zeer moeilijk laat afbre ken, waardoor het doordringt in de vrucht. Wassen of schillen heeft der halve geen effect. Het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen adviseert de Nederlandse telers dan ook geen alar meer te gebruiken. ■■■■Ml' Vermesting vergiftigt grondwater )EN HAAG (GPD) - Rond de eeuwwisseling zal bijna een ;wart van de grondwaterstations op zandgrond geen accepta- lel drinkwater meer kunnen leveren als gevolg van overbe- nesting. In de provincies Gelderland en Overijssel zullen in iOlO zelfs alle 17 pompstations, die direkt onder de oppervlak- e water winnen, vergiftigd water naar boven halen. Vergaan- le milieumaatregelen, zoals voorgesteld in het Nationaal Mi- ieubeleidsplan, kunnen daar niets meer aan veranderen. linister Nijpels van Milieu overweegt ;an ook de maatregelen in het NMP egen de overbemesting verder aan te cherpen. In ieder geval wil hij een ver- nelde invoering van een aantal maat- egelen die het grondwater schoon loeten houden. Ixtra zuivering wordt in de nabije toe- omst onontkoombaar om alsnog te oldoen aan de nonnen voor veilig rinkwater. Maar de nieuwe technie- en om meststoffen als nitraat en ka- umuit grondwater te halen, verkeren og in de ontwikkelingsfase. Dat blij kt it een studie die het Rijksinstituut oor de Volksgezondheid en Milieuhy- iëne (RIVM) dinsdagmorgen heeft angeboden aan milieuminister Nij- els. De bewindsman noemde de on- erzoeksresultaten 'dramatisch'. Vol- ens de onderzoekers van het RIVM is et grondwater ernstiger vervuild dan ot nu toe werd aangenomen. Door overbemesting is zo'n 70 procent van het grondwater onder zandgrond verontreinigd met nitraat en kalium. De concentraties voor deze stoffen lig gen twee tot tien maal hoger dan voor drinkwater acceptabel wordt geacht. Omdat grondwater slechts traag stroomt, bereikt de verontreiniging pas vele tientallen jaren later de pompstations. Op dit moment kunnen twee pompstations niet voldoen aan de kwaliteitsnormen. Volgens het RIVM zal dat aantal snel toenemen. Binnen 25 jaar zal naar verwachting éénderde van alle pompstations op zandgrond vergiftigd grondwater naar boven halen. Vérgaande maatregelen kunnen daar niets meer aan verhel pen. Het effect van dergelijke maatre gelen op de kwaliteit van het grondwa ter wordt weliswaar rond 2000 merk baar, maar voordat het schonere grondwater de pompstations bereikt, is minstens dertig jaar verstreken. Als gevolg van de verzuring worden in het grondwater ook verhoogde alu- miniumconcentraties aangetroffen. Regelmatig wordt de drinkwater norm voor deze stof overschreden, zelfs tientallen malen. Datzelfde geldt voor bestrijdingsmiddelen die in de bollen-, aardappelen- en maisteelt worden gebruikt. In totaal zijn 19 ver schillende bestrijdingsmiddelen in het grondwater gevonden. De nieuwe Vrij Veïlig-campag- ne wil afrekenen met de vele 'smoezen'. PAGINA 5 Het Groningse openbaar ver voersbedrijf wil zijn bussen op alcohol laten rijden. PAGINA 6 Een natte duinvallei is een be langrijke schakel in het na tuurlandschap. PAGINA 7 Het Zeeuwse provinciebestuur zit plotseling in de rode cijfers. PAGINA 9 De bestrijding van tuberculose blijft nog steeds nodig. PAGINA 11 Dij het internationale spring concours in Waterlandkerkje worden veel topruiters ver wacht. PAGINA 18 De Chang-gekte is ook in Ne derland losgebroken. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,13,16 en 17 j Sport: 18 en 19 Totale zomercollectie t/m Speciale aanbieding: pantalon shirt Tot ziens bij: unnc unnn uakikipm MODE VOOR MANNEN Korte Kerkstraat 9 4461 JE Goes tel. 01100-31112 HARDERWIJK (ANP) - In het dolfinarium van Harderwijk is maandag een babydolfijntje geboren. Het kreeg de naam Robert en zwemt al driftig verkenningsrondjes met moeder moeder Maaike. Het dolfinarium verwcht bin nenkort de geboorte van nog eens twee borelingen. Ook de dolfijnen Wobke en Femke zijn namelijk zwanger. (Van onze correspondent) PARAMARIBO Zeker 100 mensen zijn vrijdag ten onrechte meegevlo- gen met de extra KLM-vlucht naar Suriname. Onder valse voorwendse len en bedreiging van het personeel in Amsterdam bemachtigden zij een kaartje voor de speciale vlucht van nabestaanden van de Surinaamse vliegramp. Directeur A. Mungra van de SLM heeft dat gisteren in Parama ribo verklaard. Van de 174 slachtoffers van de vlieg ramp met het SLM-toestel zijn er nu 60 geïdentificeerd door nabestaanden. Te verwachten is dat identificatie van een groot deel van de slachtoffers niet mogelijk zal zijn. De 'technische iden tificatie', zoals de nauwkeurige be schrijving van de stoffelijke overschot ten wordt genoemd, is dinsdag afgeslo ten. De onherkenbare lijken liggen in zinken kisten. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Ka mer vreest een vloedgolf van illegale lozingen door de binnenvaart. Vanaf 1 augustus moeten binnenvaartschip pers per keer gaan betalen voor de verplichte afgifte van chemisch afval, veelal afgewerkte olie. „Dit is waar achtig welhaast een uitnodiging tot clandestiene lozingen", aldus het CDA-kamerlid Esselink, die beklem toonde dat giflozingen door de bin nenvaart toch al nauwelijks te con troleren zijn. Ook de fracties van WD, PvdA en D66 hekelden de plan nen van minister Nijpels (Milieu) en Smit Kroes (Verkeer en Waterstaat). Nijpels wees de kamerbrede kritiek van de hand als 'perfecte onzin'. Net als de Kamer prefereert de bewinds man een jaarlijkse reinigingsheffing voor de binnenvaart, waarmee de inza meling en verwerking van chemisch afval in deze sector kan worden bekos tigd. Maar een dergelijk financierings stelsel vergt ingrijpende wetswijzigin gen en zal tenminste anderhalfjaar op zich laten wachten. Tot die tijd zullen binnenschippers per keer moeten be talen voor de afgifte en verwerking van hun afval. IJMUIDEN (ANP) - Voor de tweede maal binnen enkele dagen is een grote olievlek op het Nederlandse deel van de Noordzee aangetroffen. Het vlieg tuig van de kustwacht constateerde de vlek van circa zes kilometer lengte en 200 meter breedte bijna 20 kilome ter voor de kust van Hoek van Hol land. Woordvoerder C. van Dijk van het Kustwachtcentrum in IJmuiden heeft dit dinsdag meegedeeld. Een nog onbekend schip veroorzaakte zondag ten noorden van Vlieland een olievlek van 20 kilometer bij 200 meter. Het bestrijdingsvaartuig Smal Agt was bezig met het ruimen van deze vlek, maar heeft dinsdag koers gezet naar Hoek van Holland. Het kustwacht-vaartuig Zeevalk heeft monsters genomen van de nieuwe ver ontreiniging. Volgens Van Dijk gaat het om een vrij omvangrijke lozing. Het oliespoor is stabiel. Door de ooste lijke wind dreigt weinig gevaar voor verontreiniging van Nederlandse stranden. Er zijn nog geen getroffen vogels gevonden. De Kustwacht zal ook in dit geval trachten de vervuiler te achterhalen. (Advertentie) (Van onze correspondent) BONN - De Sovjetrussische staats-en partijleider Michail Gorbatsjov en de Westduitse kanselier Helmut Kohl hebben dinsdagmiddag het als 'histo risch' omschreven document over de toekomstige samenwerking tussen beide landen ondertekend. Voor het eerst zijn schriftelijk afspraken vast gelegd over het recht op zelfbeschik king van mensen en volkeren. Moskou neemt daarmee afstand van de zoge naamde Brezjnev-doctrine, die lan den binnen de Russische invloed slechts een beperkt recht op autono mie toestond. Bonn en Moskou schrijven in het zes pagina's tellende stuk dat de mens heid voor historische uitdagingen staat, die een nieuw politiek denken noodzakelijk maken. Topontmoetin gen tussen beide regeringsleiders zijn afgesproken en er komt een hot-line tussen Moskou en Bonn. Verder stel len beide landen vast dat iedereen het recht heeft zijn eigen politiek en maat schappelijk systeem te kiezen. Beide regeringen willen de deling van NEW YORK (AP) - Stuntman Nathan Taylor heeft een vergeefse poging gedaan het 36 verdiepingen hoge gebouw van de Newyorkse krant New York Daily News te beklimmen. De politie kon de stunt niet zo waarderen en hield Taylor op de 24e verdieping tegen. De stunt was bedoeld om recla me te maken voor een nieuw soort ijsje. Europa op vreedzame wijze overwin nen en een gemeenschappelijk huis bouwen, waarin ook Canada en de VS een plaats kunnen vinden. Moskou en Bonn willen alles doen om te voorko men dat conventionele of nucleaire oorlogen waar ter wereld kunnen uit breken en nog woedende militaire conflicten dienen op vreedzame wijze te worden bijgelegd. Verder gaan bei de staten samenwerken op het gebied van de milieuzorg, de bestrijding van het internationale terrorisme en be smettelijke ziekten. Daarnaast wer den nog elf overeenkomsten onderte kend, die de nauwe samenwerking op andere gebieden, zoals de jeugduit wisseling en de opleiding van mana gers in de Bondsrepubliek, regelen. Volgens Kohl en Gorbatsjov moet Eu ropa een bepalende rol gaan spelen bij de totstandkoming van een vreedza me toekomst in en buiten Europa. „Europa, dat het meest heeft geleden onder twee wereldoorlogen, moet voor de wereld een voorbeeld worden van stabiele vrede, goede relaties tussen buurlanden en constructieve samen werking die alle landen, ongeacht hun maatschappelijke stelsel, ten goede komen". Uitdrukkelijk wordt vermeld dat elk land het recht heeft vrij zijn politieke en sociale systeem te kiezen, waarbij de eigen veiligheid niet ten koste mag gaan van die van een ander land. „Oor log mag geen politiek middel meer zijn". In dat verband bepleiten Mos kou en Bonn een reducering met 50 procent van de strategische kernwa pens van de VS en de Sovjetunie, een oplossing van de strijd over een verde diging in de ruimte, een mondiaal ver bod op chemische wapens, een nu cleaire teststop en verdere vertrou wenwekkende maatregelen. Met dit document is voorgoed een streep gezet onder het Duits-Russi sche verleden. Opvallend is dat de Duitse kwestie en dus de Duitse her eniging met geen woord is genoemd. Desondanks prees ook de rechtse voorzitter van de CDU-CSU-fractie Alfred Dregger de Bonner verklaring als een nieuw hoofdstuk in de Duits- Russische betrekkingen. Ook de op positionele SPD ziet in het document een bevestiging van de eigen Oost- West-politiek. (Advertentie) Minister Nijpels Wij hebben plannen met onze verdiepingen daarom op de artikelen op de verdiepingen interieurverzorging Scheldestraat 25-29 4381 RP Vlissingen Telefoon 01184-13476 DEN HAAG (GPD) - Minister De Ko ning (sociale zaken) wil oudere, laag geschoolde werklozen met verouder de beroepservaring, die nagenoeg kansloos zijn op de arbeidmarkt, toch aan zinvol werk helpen. De bewinds man wil met een aantal gemeenten een experiment opzetten. Hij is bereid om uitkeringsgelden die nu aan de be trokken groep betaald worden, in te zetten voor het scheppen van werk. De Koning heeft dit de Kamer gisteren laten weten. De drie grote partijen drongen eind vorig jaar aan op maatre gelen voor deze groep. Naar schatting gaat het om 150.000 mensen. Voor hen is een werkervaringsplaats geen oplos sing. Individuele heroriënteringsge- sprekken leveren ook niets op. Onder de groep bevinden zich veel buitenlan ders. MIDDELBURG - De voorwaarschuwingsfase voor ver hoogde luchtverontreiniging in Zeeland is vandaag nog van kracht. Voor de waarschuwingsfase is geen aanleiding, zo blijkt uit een persbericht van de provin cie. De weersverwachting voor morgen is vrij gunstig. De wind draait naar het noordoosten en de temperatuur zakt naar circa twintig graden Celsius. Dat heeft tot ge volg dat de smogvorming afneemt. De situatie was dins dag in de grote steden en in Zeeuwsch-Vlaanderen het ongunstigst. Bij metingen op het controlepunt Braak man bleek de waarschuwingsnorm voor oxidantia (ozon en stikstofdioxyde) te zijn overschreden. De norm ligt op 150 microgram oxidantia per kubieke meter lucht, gemiddeld over een dag. Het getal lag in de Braakman dinsdag op 168, in Zierikzee is 140 micra- gram gemeten. Het RIVM verwacht ook voor de rest van het land een geleidelijke verbetering van de situatie. l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1