\ërschöorê Vondst tas en jasje in moord Fagel Chinese actievoerders massaal opgepakt Drie gewonden ramp Suriname in Nederland RAZZIA'S TEGEN DE 'CONTRA-REVOLUTIONAIREN' 0MENDE VERKIEZINGEN UUR FOTOSERVICE nbbers niet kabinet Slider Kok Franse kernproef Moord in Kampen op meisje (19) Warm Rellen Sanering Tennis tieners Beenhakker Fignon Goed Stemmig KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Zonnig, droog en warm weer. Boven zee mogelijk wat mist. Zwakke tot ma tige wind uit zuidoost later uit noord oost. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. 32e jaargang no. 130 aandag 12 juni 1989 GOES-VUSSINGEN-ZIERIKZEE-HULST I De etnische rellen in Oezbekis tan zijn weer onder controle. PAGINA 3 De sanering van de kottersec tor neemt toe. PAGINA 5 Twee tennistieners hebben voor sensatie gezorgd in het oven tennistoernooi van Pa- vijs. Zaterdagmiddag werd de onverslaanbaar geachte Steffi Graf verslagen door de 17-jari- 9e Spaanse Arantxa Sanchez en zondagmiddag ging favo riet Stefan Edberg onderuit te- 9en de eveneens 17-jarige Ame rikaanse Chinees Michael Chang. PAGINA'S 9 en 15 Trainer Leo Beenhakker was Qeêmotioneerd toen Real Ma drid voor de vierde achtereen volgende maal kampioen van Spanje werd. PAGINA 10 Ondanks protesterende arbei ders, die de weg versperden, neeft de 29-jarige Fransman durent Fignon de Ronde van talie gewonnen. PAGINA 9 Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,15, en 16. ZEIST (ANP) - Bij het onderzoek in de moord op restau rateur Gerard Fagel blijkt de politie vrijdag al een tas met gereedschap te hebben gevonden. De vondst werd gedaan op een paar honderd meter afstand van restau rant De Hoefslag in Bosch en Duin waar Fagel vrijdag morgen om vijf uur was doodgeschoten. Naar aanleiding daarvan is volgens politiewoordvoer der J. Servaas aan mensen in die buurt gevraagd, extra op te letten. Dat leverde zondag een jasje op dat sterk overeenkomt met het jasje dat is beschreven door Fa- gels vriendin en door iemand die 's ochtends vroeg in de buurt een man heeft zien lopen. De politie heeft nu besloten speurhonden in te zetten in de hoop het moordwapen te vinden. Zaterdag is Fagels vriendin Peggy gehoord. Zij was met hem in de slaapkamer in de woning boven het restau rant toen hij daar door een man met een bivakmuts op werd doodgeschoten. Het verhoor heeft volgens Ser vaas geen echt nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Wel is duidelijk geworden dat de dader, die binnenkwam via het dak van de serre en een openstaand raam, in de slaapkamer is geweest en van zeer korte afstand heeft geschoten. Motieven heeft de politie nog niet kunnen vinden. Na gesprekken met familieleden en personeel sluit ze nu uit dat er afpersing of financiële moeilijkheden in het spel zijn. Servaas zei desgevraagd dat het steeds meer op een persoonlijke afrekening gaat lijken. procent). Dat is zes minder dan in 1986. jaar geleden goed voor vijf Euroverte- De huidige coalitie van CDA en WD genwoordigers, ze zullen het er volgens bereikt daardoor met 73 zetels geen beide onderzoeksbureau's straks meerderheid. waarschijnlijk met drie moeten doen. Dit blijkt uit de jongste cijfers van bu- Bij de landelijke politieke kopstuk- reau Inter/View in opdracht van Vara's ken valt een fors verlies aan vertrou- Politieke Barometer. Het onderzoek wen in WD-leider Voorhoeve op. wijst uit dat de forse winst voor de Voorhoeve kon in april nog bogen op PvdA van de afgelopen maanden lang- een totaalvertrouwen bij 36 procent, zamerhand afbrokkelt door een stij- nu is dat niet meer dan 19 procent, ging van D66 en Groen Links. D66 kan Vooral de CD A-aanhang ziet Voorhoe- volgens de enquête rekenen op een ve niet meer zo zitten: april nog 44, nu winst van twee zetels en daardoor op 12 procent. Bij zijn eigen VVD duikelt elf uitkomen (7,6 procent). De nieuwe de liberaal van 71 procent in medio combinatie Groen Links zit behoorlijk april naar 52 vertrouwen nu. in de lift: klein links heeft nu drie ka- Premier Lubbers kan blijkens de pei- merzetels, dat zouden met 5,6 procent ling niet meer stuk. Zijn positie lijkt er in september acht worden. Klein onaantastbaar te zijn. Zelfs bij de rechts handhaaft zich met zes zetels WD-aanhang is het vertrouwen in de (4,5 procent). CDA-premier sinds april gestegen: Zowel Inter/View als NIPO (in opdacht van 67 naar 76 procent. Het CDA geeft van de Avro) verwacht voor PvdA en Lubbers 55 procent, de PvdA 33 pro- CD A donderdag bij de Euroverkiezin- cent (ofwel 15 punten hoger dan in gen 9 zetels. Voor de PvdA is dat even- april). veel als in 1984, voor het CDA een Bij de totaalscore over de drie grote winst van één zetel. De WD was vijf partijen komt Lubbers uit op 55 pro cent vertrouwen, Kok krijgt 41, Van Mierlo 28, Voorhoeve 19 en CDA-frac- tievoorzitter De Vries brengt het tot 32 procent. Met vice-premier De Korte gaat het niet goed. Hij schopt het niet verder dan 21 procent (was 27) waarbij zelfs bij zijn eigen WD-achterban niet meer dan 36 (was april 55) procent ver trouwen in zijn optreden zegt te heb ben. De opkomst bij de Europese verkiezin gen van 1984 was 50 procent. Inter/ View constateert dat zeker door de ka binetscrisis de interesse nu is vergroot, maar signaleert tegelijk onder nogal wat kiezers weinig enthousiasme voor de eigen partij. Dat laatste geldt voor al de WD-kiezers. Met de gebruikelij ke slagen om de arm verwacht het on derzoeksbureau een opkomst van 5 procent hoger dan in 1984. Bij slecht weer kan dat tegenvallen, bij fraai zo merweer is een opkomst van 55 tot 60 Voorhoeve procent mogelijk. LVERSUM (ANP) - Premier Lubbers vindt dat er een rd beleid moet komen om de problemen op te lossen iarin langdurig werkloze allochtonen (mensen van bui- ïlandse afkomst) zich bevinden. Hij vindt het een rege- igsverantwoordelijkheid om voor deze groepen „meer te leveren". bbers heeft dit zondag voor de Vara-tele visie gezegd, armee reageerde Lubbers op een rapport van de Weten- lappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) dat jrigens pas vandaag wordt gepubliceerd, bbers zegt de lijn te volgen dat werkloze allochtone min- rheden moeten kunnen worden verplicht de Nederland- taal te leren. Aan de andere kant moet dan ook de ver- chting kunnen komen dat Nederlandse bedrijven al- htone minderheden in dienst nemen, trapport - waarvan reeds delen uitgelekt en dat een alar- irend karakter heeft - stelt vast dat er een tweedeling mt in de maatschappijEr is ghetto vorming eneengrote ucturele werkloosheid onder sommige allochtone groe- n. Lubbers beaamde dat. Hij zei dat de WRR terecht de noodklok luidt. „Op deze wijze kan het eigenlijk niet door gaan", aldus de minister-president. Volgens hem zitten er twee kanten aan de zaak. De alloch tonen die hier gekomen zijn, zijn welkom, en er wordt voor gezorgd dat het democratisch goed geregeld is met stem recht en dergelijke. Voor de rest wachten we maar af. Dat is te passsief, aldus Lubbers, die meer activiteit bepleitte van de overheid. Maar ook werkgevers en werknemers zullen meer in deze mensen moeten investeren, zo liet hij weten. Daarmee doel de hij op een eventuele verplichting aan bedrijven om al lochtone minderheden aan te stellen. Het minste zou zijn in de CAO's daarover afspraken te maken. Maar deze minderheden hebben zelf ook verplichtingen, zo vindt de premier. Volgens hem beschouwen te velen Neder land als een welvaartsstaat waar de uitkering en de finan ciële voorzieningen goed zijn geregeld. Volgens Lubbers moet ons uitkeringssysteem in algemene zin gekoppeld worden aan de plicht om er alles aan te doen om ook zelf aan de slag te komen. (Van onze verslaggever HONGKONG - De Chinese politie heeft het afge lopen weekeinde honderden studenten, arbei ders en leden van niet-erkende vakbonden gear resteerd. De razzia's vonden plaats in Peking en Shanghai alsmede in de andere grote provin ciesteden. De Chinese televisie liet beelden zien van de aanhouding van wat genoemd werd de 'contra-revolutionairen'. Alleen al in Peking zijn zaterdag en zondag zeker vijfhonderd mensen aangehouden. In de hoofd stad verloopt het dagelijks leven inmiddels weer vrijwel normaal. Nog slechts een tiental tanks, omgeven door zo'n honderd soldaten bewaken het Tiananmen-plein. Uit verschillende berichten blijkt dat in Shang hai zeker 150 mensen zijn opgepakt. Daarbij wa ren 24 arrestanten voor het vorige week in de brand steken van de trein. Vooral arbeiders wa ren onder de gearresteerden. In deze grootste stad van China vinden nog steeds demonstraties plaats, zodat wordt gevreesd dat de echte arres- tatiegolf daar nog op gang moet komen. De beelden van de arrestaties van de actievoer ders vormden zondagavond onderdeel van een intensieve propagandacampagne. Centraal daarin stond de mededeling dat er geen slach ting was geweest op het Tiananmen-plein. In plaats daarvan werden beelden vertoond van ongewapende soldaten, vrijwillig vertrekkende studenten en militairen die elke tent met de hand afbraken. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen, aldus het televisiecommentaar. Diplomaten en journalisten in Shanghai ver wachten dat de autoriteiten spoedig correspon denten en andere vreemdelingen zullen dwingen de stad te verlaten. Zaterdag is een Engelse tele visie-reporter uitgewezen omdat hij aan het filmen was op een verboden plaats. Door het hele land worden de 'vrije' vakbonden opgeheven en worden de muurkranten verwij derd. Inmiddels heeft de Chinese regering een of ficieel arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de dissidente fysicus Fang Lizhi. Deze heeft met zijn vrouw een veilig heenkomen gezocht in de Amerikaanse ambassade. Fang wordt er door Peking van beschuldigd een van de organisato ren van de studentenacties te zijn. KAMPEN (ANP) - De politie van Kam pen heeft zaterdag in een woning aan de Plantage het stoffelijk overschot gevonden van de 19-jarige Caecilia Maria Bot uit het Gelderse Gorssel. Uit sectie is zondag gebleken dat het meisje slachtoffer is geworden van een misdrijf. In samenwerking met het recherche bijstandsteam Overijssel is de politie begonnen met een uitgebreid onder zoek. De politie wilde zondagavond nog geen verdere bijzonderheden ge ven over de dood van het meisje. Even min wilde zij bekend maken wie het slachtoffer heeft gevonden. Het slachtoffer woonde sinds oktober 1988 in Kampen waar zij studeerde aan de Kunstacademie. De leiding van deze opleiding heeft verslagen gerea geerd op de gewelddadige dood van de studente. Een voor zaterdagavond ge pland eindexamenfeest werd daarom op het laatste moment afgelast. ek-aan-nek-race ussen CDA-PvdA j)EN HAAG (ANP) - De verkiezingen donderdag voor het Europees Parlement en 6 september or de Tweede Kamer beloven een ongemeen spannende strijd tussen CDA en PvdA. Beide rtijen hebben volgens de laatste peilingen exact dezelfde aanhang: 34,0 procent. j de Tweedé Kamer levert dat 52 ze is op. Voor de PvdA is dat een stabili se, voor het CDA een verlies van |ee. De WD herstelt zich enigzins n de forse klappen van de laatste we len en zou uitkomen op 21 zetels (13,8 N HAAG (ANP) - Minister-presi- nt Lubbers vertrekt naar de Twee- Kamer als de PvdA de veikiezin- n van 6 september wint en opposi- leider Kok bij een PvdA/CDA-coa- ie het premierschap in de wacht ept. De CDA-voorman zei dit zon- g voor de televisie. Lubbers heeft der te kennen gegeven een post als windsman onder Kok niet uit te liten. iocht onverhoopt Kok minister-pre- ent worden, van mij uit gezien on tloopt, dan ga ik natuurlijk mijn rk in de Tweede Kamer doen. Ik op niet dat dat te zijner tijd wordt gevat als een acte van onvriende- dieid, dat is geen daad van onvrien- lijkheid, maar gewoon van realis- gaf Lubbers uitsluitsel. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Op Schip hol zijn zondag de eerste drie gewon den van de vliegramp in Suriname te ruggekomen. Terwijl pers en belang stellenden op grote afstand moesten blijven, werden de drie in ambulan ces vervoerd naar het academisch zie kenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daar zullen ook de vol gende vier gewonden, die vandaag worden terugverwacht, behandeld worden. De eerste doden van de ramp kunnen wellicht dinsdag al in Nederland wor den terugverwacht, zo werd zondag meegedeeld door een lid van het spe ciaal naar Paramaribo overgevolgen Rampen Identificatie Team (RIT) van Rijkspolitie. Van de ruim 170 doden zouden er inmiddels 90 zijn geïdentifi ceerd. Van deze 90 zouden 20 tot 25 naar Nederland kunnen worden over gebracht zodra de benodigde papieren zijn afgewerkt. De eerste acht stoffelijke overschotten zijn ondertussen in Paramaribo over gedragen aan familieleden. Van deze slachtoffers kon de identiteit onom stotelijk worden vastgesteld. De twintigjarige Ortwin Linger, voet baller bij de club Haarlem, is zaterdag overleden in het academisch zieken huis in Paramaribo. Zaterdag leek het goed met hem te gaan. De beade mingsapparatuur, waaraan hij lag, werd losgekoppeld. Enige tijd later overleed hij echter. De algehele toestand van de zondag in het VU-ziekenhuis opgenomen drie gewonden (S. Lens, J. Netteb en M. Hayatmohamed) is goed. Dat was de eerste indruk van prof. H.J. Haarman, hoogleraar traumatologie aan de VU, die het drietal behandelt. De gewon den die vandaag verwacht worden zijn er aanzienlijk slechter aan toe, al dus Haarman. Sigi Lens, speler van Fortuna Sittard, heeft „een lastige heupfractuur" en moet misschien worden geopereerd, wat tot een verblijf van enkele weken in ziekenhuis kan leiden. De ander twee hebben een kraakfactuur en keu zingen aan de borstkas, maar mogen - als alles goed gaat - al binnen enkele dagen naar huis. Een van de overlevenden, die ter be scherming van zijn privacy niet bij naam genoemd wil worden, vertelde zondag aan een begeleider wat hij heeft meegemaakt. Hij herinnert zich nog dat hij boomtoppen heeft gezien en dat het vliegtuig daarna enkele ke ren over de kop is gegaan. Net als alle anderen die de ramp hebben overleefd werd hij uit het toestel geslingerd. Bij het SLM-kantoor van Amsterdam probeerden zondag honderden men sen nog een plaatsje te bemachtigen voor de tweede speciale vlucht met een DC-10 van Martinair, die vandaag naar Suriname vertrekt. De extra KLM-vlucht die 400 nabe staanden naar Paramaribo bracht, is rustig verlopen. „Een schoolvoorbeeld van kalmte", typeerde KLM-purser De Vroe de stemming aan boord. Emotio nele taferelen op het vliegveld Zande rij bleven uit. de eerste burger. J. van Marle, voorzitter van de KNVB, hield een korte toe spraak. „Het wegvallen van zo veel leden van de KNVB laat diepe sporen na". Voetballers Ruud Gullit en Frank Rijkaard toonden zich hevig ontdaan en geëmotioneerd. Speciale woor den richtte Gullit tot hun overle den vriend Jerry Haatrecht. „Jerry, waar je ook bent, we hou den van je" was het laatste wat Gullit nog kon uitbrengen voor hij in snikken uitbarstte. Zaterdag werd in Den Haag een herdenkingsbijeenkomst gehou den, waar de Surinaamse ambas sadeur in Nederland, C. Ramki- sor, sprak van een „zielsver- scheurende rampspoed". Meer dan achthonderd leden van de Surinaamse gemeenschap in Flevoland, onder wie de Ajax- voetballer Aron Winter, hebben zaterdagavond in Lelystad hun rouw betuigd aan de slachtoffers. WELLINGTON (AFP) - Frankrijk heeft zaterdag een kernlading tot ont ploffing gebracht op het atol Fanga- taufa in de Stille Zuidzee. Dit hebben Nieuwzeelandse en Australische seis mologen zondag verklaard. De directeur van het seismologisch in stituut in de Nieuwzeelandse hoofd stad Wellington, Warwick Smith, zei dat de explosie een kracht had van 70 kiloton en daarmee een van de sterk ste was die ooit in het gebied is geme ten. AMSTERDAM-Onder de duizenden belangstellenden bij de herdenkingsdienst voor de slachtoffers van de vliegramp in Suriname waren ook vrnl. minister de Koning en echtgenote, premier Lubbers en zijn vrouw, en burgemester Van Thijn van Amsterdam. AMSTERDAM (ANP/GPD) - In Amsterdam hebben zondagmid dag naar schatting 8.000 mensen een oecumenische rouwdienst bijgewoond ter nagedachtenis van de slachtoffers van de vlieg ramp, woensdag met een DC 8 van de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM. In het RAI- complex in Amsterdam bleek de Zuidhal te klein en moest ook een congreshal worden openge steld, waar videoschermen wa ren opgesteld. Buiten en binnen het RAI-complex stonden nog eens honderden die geen zit plaatsen wisten te bemachtigen. De dienst werd behalve door de naaste familieleden ook bijge woond door tal van hoogwaar digheidsbekleders. Namens de Nederlandse regering waren aan wezig minister-president Lub bers en de ministers De Koning en Van Dijk. Ook de Amsterdam se burgemeester Van Thijn, ge meenteraadsleden en leden van de Tweede Kamer, onder wie fractievoorzitter Kok, waren pre sent. De dienst werd rechtstreeks uit gezonden via radio, televisie en Wereldomroep. De rouwdienst is niet rechtstreeks uitgezonden op de Surinaamse televisie. Het zou onmogelijk zijn geweest uitzend tijd op de communicatiesatelliet te huren. Een bandopname van de dienst wordt met het eerste vliegtuig meegestuurd naar Su riname. In een stemmige en aangrijpen de sfeer werden traditionele lie deren gezongen en werd in de verschillende Surinaamse talen gebeden voor de slachtoffers en hun nabestaanden. Minister-president Lubbers sprak namens de regering en het hele Nederlandse volk. Hij bracht een speciale boodschap over van koningin Beatrix. „De koningin heeft mij gevraagd haar verdriet over te brengen en haar gevoelens van medeleven", aldus Lubbers. Hij legde grote nadruk op de verbondenheid tussen Nederland en Suriname. „Die verbondenheid van het ver driet is óók over de grenzen zicht baar. Burgermeester Van Thijn van Amsterdam sprak in zijn toe- - - spraak over het verlies dat ook AMSTERDAM-Ruud Gullit (links) kon zijn emoties niet de baas tijdens de rouwdienst gisteren in de Amsterdamse RAI. de stad Amsterdam moet ver- Ook Frank Rijkaard toonde zich ontdaan. werken. „Verbijstering, onbe grip, woede en verslagenheid. Woorden schieten tekort", aldus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1