anDijke Lubbers: PvdA in coalitie mag herstelbeleid niet aantasten Befaamd restaurateur Gerard Fagel vermoord I I Partijleider China weer in openbaar verschenen Gorbatsjov rekent niet op staatsgreep de vandaag Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! week-uit week-in I-H.|lld=l:ll NU ALLES OP HET GEBIED VAN CARAVANS IN HEINKENSZAND bij caravanhandel 'Stelleplas' Caravanhandel 'Stelleplas' M!vs7zrh,vp INSTEMMING STUDENTEN BRILMIJ Ook lichtpunt voor Suriname Zonnig en warm i ACCI CAMPINGMEUBELSHOW o.a. dealer van Lafuma, Marco en Lallemand. ACCESSOIRES- SUPERMARKT irre staties UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen en de stads en streekvervoerondernemingen hebben het contract met het ministerie van onderwijs over invoering van de OV-studen- tenj aar kaart opgezegd. Lijnbach Verplichting POLITIE TAST NOG IN DUISTER Signalement •Tegen inlevering van deze bon bij Brilmij twee brillen halen en maar één betalen! IY Bergen op Zoom Ramp Stijging Fysiotherapie Tennis Sloe gebied Wisselend, bewolkt en later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Zwakke tot mati ge wind uit zuid tot zuidoost. Middagtemperatuur 20 gra den. 232e jaargang no. 129 Saterdag 10 juni 1989 ROVINCIALE w7a. Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zorgeloze wegvakantie. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Deng Xiaoping Van onze verslaggever HONGKONG De Chinese par tijleider Deng Xiaoping heeft zich vrijdagavond voor het eerst sinds het Tiananmen-bloedbad weer in het openbaar vertoond. Hij verscheen op de Chinese staatstelevisie, terwijl hij hoge officieren complimenteerde met het optreden van het leger. Dengs optreden ontzenuwde ge ruchten dat hij zwaar ziek zou zijn of zelfs al was overleden. Tijdens de uitzending was Deng, die een zeer vermoeide indruk maakte, vergezeld door een groot aantal top-functionarissen [van de partij. Daarbij was onder ieer premier Li Peng. Partijse- iretaris Zhao Ziyang ontbrak, at leidde onmiddellijk tot ge- chten dat hij huisarrest zou ebben. eng zei dat het oproer veroor- ;aakt was door een kleine groep ontra-revolutionairen, die de lommunistische partij en het so- ialisme in China omver wilden 'erpen. let televisienieuws kondigde iok aan dat de commandanten an vijf van de zeven militaire istrieten hun steun hadden uit- ;esproken aan de communisti- che partij. De commandanten an de twee meest westelijke re- o's werden niet genoemd. nmiddels verkeert Peking in af wachting van een golf van arres taties. De afgelopen dagen heeft de militaire politie en de staats veiligheidsdienst al talrijke stu denten en intellectuelen opge pakt, ook in provinciesteden Vaar studenten demonstreer de berichten over de arrestatie- golf volgen op het uitkammen door leger en militaire politie van de universitaire wijk in het noordwesten van de hoofdstad, daarbij is vrijdag een onbekend antal arrestaties verricht. i Shanghai greep de politie ove- s vrijdag niet in toen daar |issen de 20.000 en 50.000 stu- enten en arbeiders de straat op- Sngen. Peking komt het normale le- pn langzaam weer op gang, naar de uittocht van buitenlan- ers gaat door. Verse troepen na- nen gisteren stellingen in de oofdstad in. De troepenver plaatsingen verliepen rustig. Amerikaanse president Bush ceft gisteren gezegd goede ban en met China te willen behou- en, maar dat er pas weer van en normale relatie sprake kan ijn als het land de rechten van rotesterende studenten erkent. DEN HAAG (GPD) - Het CDA zal in een eventuele rege ringscoalitie met de PvdA geen „wezenlijke elementen van het herstelbeleid prijsgeven". CDA-lijsttrekker en premier Ruud Lubbers zegt dat vandaag in een interview met deze krant. Lubbers laat in het interview doorsche meren dat hij een herstel van de coalitie met de WD nog steeds een reële mogelijkheid vindt. De premier verweet de liberalen vorige week nog dat. zij zich 'diskwalificeren' als gesprekspartner. Vooral de op stelling van de VVD rond het milieubeleid en de koppeling van lonen en uitkeringen vormen obstakels voor herstel van de coalitie. Maar in het interview weerspreekt Lubbers de kritiek van de liberalen dat hij nu al een voorkeur heeft voor een coalitie met de PvdA. De CDA-voorman vindt een coalitie tussen twee bijna evengrote partijen als CDA en PvdA 'moeilijk'. „Iedere par tij, en dat geldt dus ook voor het CDA, wil in een coalitie zo ruim mogelijk bemeten zijn. Naar dat criterium bemeten heeft het CDA een voorkeur voor de VVD. Als er een coalitie mogelijk is tussen een grote partij en een kleine, dan komt die coalitie er". De programmatische afstand tot de PvdA is bovendien groter dan die tot de liberalen, aldus Lubbers. De christendemocraten zullen in formatiege- sprekken met de socialisten de resultaten van het herstel beleid met kracht verdedigen, kondigt Lubbers aan. De premier spreekt in het interview de hoop uit dat de in terne verhoudingen binnen de WD weer normaler worden: „De operationele vraag is of het weer goed komt. Of er weer een sfeer van kameraderie kan ontstaan. Dan kan ik er ook weer bij horen. Het zou me heel lief zijn als ik daar wat aan kon bijdragen, maar zo werkt dat niet." (Interview op pagina 4) Lubbers UTRECHT (GPD) - Het wordt volgende week in ons land erg warm. Volgens het KNMI in De Bilt zou het wel eens vijf dagen achtereen meer dan dertig gra den kunnen zijn. In dat geval is er sprake van een hittegolf. Meteoroloog G. Haitink van het KNMI baseert zijn lange-termijn- voorspellingen op grond van computermodellen. „We zitten volgende week in een zuidelijke luchtstroom die wordt veroor zaakt door depressies op de At lantische Oceaan en een hoge- drukgebied dat zich boven de Oostzee zal ontwikkelen"zei Haitink vrijdagmiddag Vervoer zegt contract OV-kaart op In een brief aan minister Deetman van onderwijs schrijven de ondernemin gen vrijdag dat zij de overeenkomst niet langer kunnen nakomen „gezien de onzekere politieke situatie". Invoering van de studentenkaart kwam, na aanzienlijke vertraging in een eerder stadium, op de lange baan door de val van het kabinet. De Eerste Kamer wilde er in mei daarom niet over besluiten. De openbaar vervoer bedrijven had- MOSKOU (REUTER/AFP/DPA) - De Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft vrijdag in een toespraak tot het Congres van Volksafgevaardigden ge zegd dat zijn positie niet bedreigd wordt door een staatsgreep. Hij eiste dat er een einde komt aan de stroom geruchten dat hij gevaar loopt de macht uit handen te moeten geven. De partijleider deed zijn uitlatingen tijdens de laatste dag van de vergade ring van het Congres. Het Sovjetrussi- sche parlement kwam op 25 mei voor het eerst bijeen, na de verkiezingen, de eerste waarbij een keuze uit meerdere kandidaten mogelijk was. Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4332 NA Vliasingen den de minister al eerder laten weten dat een latere invoeringsdatum voor hun alleen acceptabel was als de staat voor de kosten van de vertraging zou opdraaien. Deetman voelde daar niets voor. Het openbaar vervoer wil blijkens de brief niet langer capaciteit reserveren voor studenten die voorlopig toch geen kaart krijgen. „De thans opge bouwde capaciteit moet in tegendeel worden aangewend voor nieuwe ge bruikers, niet alleen vanuit bedrijfse conomisch oogpunt maar ook op grond van het algemeen belang", schrijven de bedrijven. NS is in onder handeling met grote klanten, zoals mi nisteries en grote bedrijven, over afna me van grote aantallen OV-Jaarkaar- ten. De bedrijven behouden zich het recht voor om te reeds geleden schade alsnog te claimen. In een eerste reactie toonde M. Udo, secretaris van de Landelijke Studen ten Vakbond (LSVB) zich tevreden over de stap van de openbaar vervoer ders. De LSVB heeft zich steeds tegen de OV-studentenkaart verzet gezien het verplichte karakter. Studenten hadden niet de vrijheid om te kiezen voor de kaart, waarvoor zij een deel van hun beurs zouden moeten inleve ren. „Ik denk dat het heel verstandig van de OV-bedrijven is", zei Udo. „Wij zul len er niet wakker van liggen als die kaart helemaal niet meer wordt inge voerd". Het ministerie van onderwijs liet vrijdag in een reactie weten dat mi nister Deetman zich beraadt over het opzeggen van het contract. Gisteren was een reactie van de bewindsman in ieder geval niet meer te verwach ten, aldus een woordvoerder. Het terrein rond het restaurant De Hoefslag is afgesloten in verband met het onderzoek naar de moord op eigenaar Gerard Fagel. BOSCH EN DUIN (GPD) - In de slaapkamer van zijn woning boven het restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin is vrijdagmorgen rond vijf uur de 42-jarige restaurateur Gerard Fagel doodgeschoten. Een onbekende man drong het slaapvertrek binnen en bracht Fagel voor de ogen van zijn vriendin om. De dader vluchtte on middellijk daarna en liet de vriendin ongedeerd achter. Gerard Fagel is een telg uit een roem rijk Utrechts geslacht van restaurant houders. Zijn broers Frans, Martin en Paul werken allen in de horeca. Het recherchebijstandteam, dat de moord onderzoekt, tast nog volkomen in het duister over dader en motief. De moordenaar zou de slaapkamer zijn binnengekomen via het dak van de serre aan de zijkant van het restau rant. Door het openstaande slaapka merraam schoot hij Fagel dood. Vlak het schot, zou hij Fagel nog toe gevoegd hebben 'ik kom je vermoor den'. Het slachtoffer moet vrijwel op slag dood geweest zijn. De dader zou goed bekend zijn met de gewoonten van de restaurant-eigenaar. Het recherchebijstandsteam beschikt over een vaag signalement van de da der: een in het blauw geklede, vrij kleine man van tussen de twintig en dertig jaar, met bivakmuts. Of de man Nederlands dan wel een andere taal sprak, wil de politie niet vrijgeven. Advertentie (Geldig t/m I juli 1Q8Q Het montuur dat u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f100,-. •De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. De gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode drie hoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. I Middelburg, Goes, Ky Huist, PEARLE VISION CENTER IndeGoudenGidsvindtudeadressen. Vlissingen, I Terneuzen, Roosendaal. _028j ROTTERDAM (ANP) - Actievoerders van Greenpeace probeerden vrijdag een lozingspijp van het kunstmestbedrijf Kemira in de Botlek af te sluiten. Via de pijp wordt met afvalgips zwaar verontreinigd water geloosd. Het afvalwater komt via de Nieuwe Waterweg in de Noordzee terecht. Kemira loost 1,2 miljoen ton afvalgips per jaar. Het was de bedoeling dat de twee duikers twee pijpen waardoor afvalgips wordt geloosd zouden afsluiten en dat de geul waardoor al het afval in de Nieuwe Waterweg stroomt met een scherm afgesloten werd. In het gips zit onder andere cadmium, kwik, fosfaten, stikstofverbindingen en het licht radio-actieve radon. De druk op één van de twee pijpen was verhoogd en de „stop" wilde er absoluut niet in. Het scherm hield slechts korte tijd stand en bezweek toen onder de waterdruk. De gewonden van de SLM-ramp wellicht vandaag terug naar Ne derland. PAGINA 3 De Coöperatieve Veiling Zeeland heeft vorig jaar een flinke omzet stijging geboekt. Het doek is definitief gevallen voor de Zeeuwse school voor fysiothera pie in Vlissingen. PAGINA 15 Stefan Edberg houdt op Roland Garros Boris Becker uit de finale. PAGINA 37 PAGINA 11 Een getuige meldt een in het blauw geklede man in de buurt van De Hoef slag gezien te hebben. Over het motief van de moord tast de politie nog in het duister. „Er doen vele geruchten de ronde", vertelde het hoofd van het bijstandsteam, W. Hoef sloot, gisteravond. „Er wordt gespro ken over financiële problemen, een af rekening door heroïnedealers of in de sfeer van niet accepteren van protectie op zijn zaak. Al deze geruchten heb ben, zover we het nu kunnen bekijken, geen grond van waarheid, maar we wil len ook niets uitsluiten". irrtemidden van alle ver- _L warring, emoties en rouw na de luchtramp met het vliegtuig van de Suri naamse Luchtvaart Maat schappij is het belang van een geheel anderssoortige gebeurtenis voor Suri name wat onderbelicht gebleven: het nog onverwachte (principe)akkoord over een staakt-het-vuren in Oost-Su- riname. Voorzitter Lachmon van de Nationale Assemblee en de leider van het Junglecommando Brunswijk zet ten daaronder hun handtekening en beloofden elkaar 'terstond een begin te zullen maken' met besprekingen die tot een duurzame vrede in Suriname moeten leiden. Het bestandsakkoord tussen de strijdende partijen moet op korte termijn resulteren in opheffing van de noodtoestand in het onherberg zame Oost-Suriname, tot normalise ring van het openbare leven en in een later stadium tot verbetering van de omstandigheden van de bosnegerbe volking. Nog geen week geleden lever de het junglecommando slag met het Surinaamse regeringsleger, nadat de de rebellen van Brunswijk de vitale elektriciteitscentrale van de Broko- pondostuwdam hadden bezet en ge dreigd de stroomvoorziening in het land lam te leggen. Kenpelijk heeft dat treffen voor een doorbraak aan de on derhandelingstafel gezorgd. Lachmon en Brunswijk hebben met elkaar op voet van gelijkheid zaken gedaan. Na alle eerdere moeizaam verlopen be middelingspogingen bleek dit een ope ning te bieden voor een vredesak koord. Eindelijk een lichtpuntje voor de toekomst van Suriname, dat de laatste jaren nu letterlijk niets be spaard is gebleven. Drie jaar lang al weer - sinds de zomer van 1986 - heeft het commando van Brunswijk vanuit de binnenlanden een guerrilla gevoerd tegen het bewind in Paramaribo. In die jungle-oorlog zijn veel slachtoffers gevallen en hebben zich wrede exces sen onder de burgerbevolking voorge daan. Ongeveer 10.000 Surinamers vluchtten voor de gevechten in het oosten van hun land naar de overkant van de Marowijnerivier en verblijven daar in kampen op het grondgebied van Frans Guyana, een uit Parijs be stuurd overzees gebiedsdeel. Op de achtergrond hebben de Fransen - in een neutrale positie - ongetwijfeld druk uitgeoefend op de partijen aan weerskanten van de onderhandelings tafel. En dat konden ze omdat Bruns wijk voor de logistieke behoeften van zijn legertje en voor zijn bewegingsvrij heid sterk van de Fransen afhankelijk was. Bovendien wil Frankrijk ook wel eens af van het vluchtelingenpro bleem met de Surinamers. De tijd was dus rijp voor besprekingen, die verder reikten dan dat het junglecommando de wapens moest inleveren en verder een vrijgeleide kon krijgen. De doorge winterde politicus Lachmon heeft in gezien dat hij Brunswijk en zijn man nen ook iets moest bieden, dat zij al die jaren met wapengeweld probeerden af te dwingen: meer uitzicht voor de be-, volking in het volstrekt verwaarloosde binnenland van Suriname. Het burgerbewind in Paramaribo kan zich met dit (principe)ak- koord ontdoen van een netelig pro bleem. De steeds weer oplaaiende oor log in het binnenland frustreerde de wederopbouw van Suriname ernstig. Legerleider Bouterse heeft een oplos sing van het conflict altijd in de weg gestaan omdat hij niet wenste te on derhandelen met de 'terroristen' van Brunswijk. Zeker toen hij de touwtjes nog volledig in handen had, zag het er daarom maar somber uit. Sinds janua ri 1988 heeft Suriname een democra tisch samengestelde regering, die hoe dan ook tot een akkoord wilde komen met de opstandelingen in het binnen land. Stap voor stap hebben de politici ook in dit opzicht het initiatief bij 'de bevelhebber' uit handen genomen. In de verbeterde verhouding met Neder land heeft beëindiging van de jungle oorlog ook steeds hoog op de agenda gestaan. Het was onderdeel van het uitgangspunt dat voor volledig herstel van de wederzijdse betrekkingen in Suriname de mensenrechten behoren te worden gerespecteerd. Voor Surina me, dat economisch en sociaal nog steeds in een diep dal zit, is duurzame vrede in het land zelf een bijzonder be langrijke voorwaarde om er eindelijk - na tien jaar revolutie-avonturen - weer eens bovenop te komen. vdM. De bedrijvigheid in het Sloegebied blijft groeien. PAGINA 13 Rusland, China, Brazilië, inter nationale poëzie van Valeri Pere- lesjin Cabaret-bloemlezing van Guus Vleugel Schuilen voor de regen met Vincent Mahieu Herin neringen aan Louis Paul Boon Dr Wim Knuist is blij met ruimte voor culturele fijnproevers. PAGINA 21, 22, 23 en 25. De kaars van het nieuwe China flakkert Schipbreuk op weg naar Indië Parijzenaars gegijzeld door de bicentenaire Hoe moet het ver der met Ben Johnson? Denkspor ten en puzzel. PAGINA 29, 31, 33 en 35. (Advertentie) Moderne werkplaats voor onderhoud, repa ratie en accessoires. Remmentestbank aanwezig. Diverse occasions. Dealer van o.a. Münsterland, Adria, Solifer Swift en Sunseeker (stacaravan). ADAIIL NOORDLAND 29 - 4451 RP HEINEKENSZAND - TEL. 01106-2390 Openingstijden ma. t/m zat. 10.00 tot 17.30 uur, zondag 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1