anDijke m eeuws duo veilig in ambassade Massahysterie beheerst begrafenis Groep verplegers wil hongerstaking als actiemiddel Geen opwerking in Wackersdorf BUITENLANDERS IN DE RIJ d; Gouden Griffel toegekend aan Wim Hofman Poolse kiezers namen wraak Foley voorzitter Amerikaans huis Afgevaardigden Buien \z2e jaargang no. 126 ifoensdag 7 juni 1989 AK AKANTIELAND Cultuur Koppeling Overgeslagen UmiAAM VAN VALT OP DE GROND Zon Chemicaliën Borcea Operaties schaken BOUW FABRIEK IS DEFINITIEF VAN DE BAAN Af en toe zon en enkele regen- of on weersbuien. Maximum temperatuur rond 16 graden. Later toenemende noordwesten wind. fZ PARADISO-SHOW l-MKMUiaU EEN TOERISTISCH WONDER Staat in slechts 3 seconden! 3 Uitvoeringen: Compact, 325en Gran Para- HoeR R ksweq ."Rmgbaan'west diso 01100 - 1 14 40 GOES Exclusief dealer voor Zuidwest-Nederland PROVINCIALE ZEEUW BOES - De pas begonnen wereldreis van journalis- Eis Fokke, afkomstig uit Goes, is dezer dagen ïtrupt gestrand in de Chinese hoofdstad Peking, amen met haar vriend Leo Dalebout, afkomstig |t het Schouwse Ellemeet, zocht zij een veilig (enkomen in de Nederlandse ambassade te Pe ps;. Per telex ontvingen Els' ouders in Goes dins- lag bericht dat het tweetal gezond en veilig is. Be telex was om 14 uur Chinese tijd (7 uur in Neder- jid) verzonden. Naast de mededeling dat alles wel j, stond er ook in het bericht dat Els en Leo hopen .onderdag uit Peking te kunnen vertrekken, waar- ichijnlijk richting Honkong. 0e boodschap veroorzaakte grote opluchting bij de nilie Fokke, die naarmate de toestand in China nstiger werd, steeds ongeruster raakte. Journaliste Fokke - die tegenwoordig in Amster dam woont - beëindigde onlangs haar werkzaamhe den bij de Perscombinatie in Weesp. Ze wilde gedu rende één jaar samen met haar vriend een wereld reis ondernemen. Die tocht begon ongeveer drie we ken geleden, met als eerste bestemming de Russi sche hoofdstad Moskou. Van daaruit was een reis met de Trans-Siberische spoorweg naar China ge programmeerd. Bij aankomst in Peking en na de almaar toenemen de ongeregeldheden besloten ze hun toevlucht te zoeken tot de Nederlandse ambassade. Die gaf de ongeruste ouders in Goes zo spoedig als mogelijk was een geruststellend sein. Mevrouw D. Fokke toonde zich uiteraard erg verheugd over het goede nieuws. Ze verwachtte dat het tweetal, eenmaal vei lig uit Peking vertrokken, de lang verbeide wereld reis wel zal voortzetten. De Nederlandse ambassade in Peking biedt verder in verband met de situatie in de Chinese hoofdstad onderdak aan vier Nederlandse studenten en een vriendin van een van de studenten. Vier andere Ne derlandse studenten hebben er de voorkeur aan ge geven op de universiteit te blijven, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag meegedeeld. De Nederlandse ambas sade staat in contact met de ongeveer zeventig Ne derlanders die zich in Peking en omgeving bevin den. Het advies aan hen is zich niet in demonstraties te mengen, binnen te blijven en contact met de am bassade te houden, aldus de woordvoerder. MIDDELBURG - De Gouden Grif fel 1989 is dit jaar toegekend aan de Vlissingse kinderboekenschrijver Wim Hofman (48). Hofman, die al eerder werd onderscheiden, krijgt de prijs voor zijn autobiografische kinderboek 'Het Vlot', dat geheel over Vlissingen gaat. (zie ook pagina 11) verhaaste lucht uit haos China (Van onze correspondent KING - De situatie in Peking wordt steeds onduidelijker, irichten over het uitbreken van een burgeroorlog hebben mderden buitenlanders naar de internationale luchthaven dreven om het land te verlaten. Een aantal westerse regerin- n is van plan extra vliegtuigen naar Peking te sturen om hun iderdanen te evacueren. stralië kondigde aan dat het de am- isadestaf grotendeels zal terugtrek ken. Vele Singaporezen hebben hun w( rk in de steek gelaten en boekten 11 vlucht naar Hongkong of naar Sin gs pore. Vanuit de stad is naar het vliegveld in transport meer beschikbaar. de weg hebben troepen hun p opgeslagen. Uit het feit dat de olking deze soldaten helpt mag irden afgeleid dat zij aan de kant van burgers staan. erlei geruchten doen de ronde. In noorden van de stad is gisternacht tk geschoten. Eenheden van de 27e isie, die verantwoordelijk zijn voor bloedbad op het Plein van de He lse Vrede, zouden slaags zijn ge- iktmet troepen van de 38ste divisie, achter de studenten staan. Deze eden zouden erin geslaagd zijn de epen van de 27e divisie terug te drij- Het cultuurleven buitenshuis is een elitaire bezigheid gewor- den. PAGINA 2 De PvdA wil herstel van de koppeling van de uitkeringen aan de lonen in het bedrijfsle ven. PAGINA 3 De staatstelevisie ontkende een be richt uit Taiwan dat sterke man Deng Xiaoping is overleden aan kanker. Over de toestand van premier Li Peng heerst ook onduidelijkheid. Hij zou zondag tijdens een moordaanslag door een politieagent in zijn dijbeen zijn ge schoten. Radio Peking heeft dinsdag laten doorschemeren dat het conservatieve Politburo-lid Qiao Shi het partijleider schap heeft overgenomen van de her vormingsgezinde Zhao Ziyang, die waarschijnlijk aan de kant is gezet. Volgens de radio stuurde het Opperste Volksgerechtshof een telegram naar „kameraad Qiao Shi en het Permanen te Comité van het Politburo om zijn steun te betuigen aan de acties om de contra-revolutionaire onlusten neer te slaan'. Intussen heeft de woordvoerder van de regering, Yuan Mu, voor de televisie gezegd, dat volgens eerste schattingen er maar 23 studenten zijn gedood tij dens actie op het plein. Andere bron nen zeggen dat bij het bloedbad zeker 7000 mensen om het leven zijn geko men. Yuan Mu zei dat de „contra -revo lutionaire opstanden" in Peking nog niet helemaal zijn onderdrukt. Hij be schreef de situatie als zeer ernstig. De onrust is inmiddels overgeslagen naar andere steden in China. Honderd duizenden mensen zijn de straat opge gaan om te protesteren tegen het op treden van het leger. Onbevestigde be richten melden dat honderden men- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Een hysterische menigte verdringt zich rond de stoffelijke resten van Khomeini, die een lijkwagen worden binnengebracht TEHERAN (RTR) - De stoffelijke resten van de Iraanse leider Ruhollah Khomeini zijn dinsdag begraven nadat eerder op de dag miljoenen hyste rische gelovigen de teraardebestelling onmoge lijk maakten, 's Morgensvroeg waren volgens de politie al een miljoen mensen op de been. De me nigte groeide later aan tot zeker twee miljoen, al dus verslaggevers. Het lichaam werd per helikopter naar de begraaf plaats Beheht-e-Zahra gebracht, waar een graf was gedolven voor de geestelijk leider in de harde grond. Eerder op de dag gelukte het niet om de dode ten grave te dragen. Duizenden gelovigen hadden de weg geblokkeerd, zodat de lijkwagen muurvast kwam te zitten in de menigte. Het laat ste deel van het traject naar de begraafplaats werd daarom per helikopter afgelegd. Eenmaal aangekomen werd het stoffelijk over schot bestormd door een waanzinnige menigte die de lijkwade van Khomeini aftrok en vervolgens ir. kleine stukjes verscheurde. De gelovigen beschou wen het doodskleed als heilig en willen een stuk kleed als relikwie. In de chaos en de haast ontglipte het stoffelijk overschot aan de handen van de dragers, zodat het half ontklede lichaam op de grond in het stof viel. Het lijk werd daarop weer snel teruggebracht naar de helikopter. Het toestel vertrok vervolgens met aan boord het lijk en Khomeini's zoon Ahmad om enkele uren later weer terug te keren om de ayatollah nog voor het vallen van de avond te begraven. Het werd een race tegen de klok omdat de shi'itische wet voor schrijft dat de religieuze voorman bij daglicht moet worden begraven. Toen leden van de revolutionaire garde het pu bliek in toom konden houden, kon de plechtigheid eindelijk beginnen. De begrafenis ging verloren in een wolk van stof en massahysterie van de toeschouwers. Slechts een enkeling kon zien hoe aarde op het graf werd ge worpen. E'e Nederlandse Kankerbe- trijding wijst op de gevaren an langdurig zonnen. PAGINA 5 De zwembaden in Zeeland lap- Ven de veiligheidseisen voor het gebruik van chemicaliën aan hun laars. PAGINA 9 IDe Vogelbescherming wil de ei- venaar van de Borcea voor de vechter dagen. PAGINA 13 Bram Schrier, voetballer van Nieuwdorp, stopt na 13 opera dies. PAGINA 16 Jan Timman gaat kansloos on deruit tegen Anatoli Karpov. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 'Port: 16 en 17 DEN HAAG (GPD) Een groep van 25 verpleegkundigen is van plan een hongerstaking te beginnen als de be middeling van oud-staatssecretaris Van der Reyden in het conflict rond de cao voor het ziekenhuiswezen niets oplevert. Na drie maanden tevergeefs actie voeren voor 5 procent loonsver betering is bij veel verpleegkundigen „grote verbittering ontstaan". Dit heeft CFO-bestuurder Dinie Eer- land dinsdag bekendgemaakt. Zij wil- PEKING - Twee Engelsen en een vrouw uit Hongkong wisselen op het vliegveld van Peking gegevens uit over hun de nie(- meedelen in welke instelling de zitplaatsen in een vliegtuig dat door de Britse regering was gecharterd om mensen uit de Chinese hoofdstad weg te halen, bewuste verpleegkundigen werkzaam BONN (DPA7ANP) - De bouw van de zeer omstreden fabriek voor de opwerking van splijtstof uit kern centrales in het Beierse Wackersdorf is definitief van de baan. Het Westduitse kabinet besloot dins dag gebruikte splijtstof ook in de verre toekomst te laten opwerken in Frankrijk en mogelijk Groot- Brittannië, overeenkomstig de wens van de elek triciteitsbedrijven in de Bondsrepubliek. De bouwwerkzaamheden zijn vorige week al ge staakt. De splijtstof uit Westduitse kerncentrales wordt nu ook al in Frankrijk opgewerkt, maar daaraan had een einde moeten komen met de voltooiing van de fabriek in Wackersdorf. Het contract met de Fran sen loopt in 1999 af. Nu zullen de splijtstofstaven ze ker nog tot het jaar 2015 naar de uit te breiden fa briek in het Franse La Hague gaan. Het Westduitse energieconcem VEBA sloot hiertoe op 3 april al een overeenkomst met het Franse bedrijf Cogema. Het initiatief van VEBA betekende de nekslag voor de fabriek in Wackersdorf. Het belangrijkste argu ment van het concern was dat opwerking in Frank rijk veel goedkoper zou zijn. De Westduitse regering probeerde de onrust bij de autoriteiten in Beieren over het mogelijke schrappen van het project nog enkele weken weg te nemen, maar ging uiteindelijk toch door de knieën. Minister van milieuzaken Klaus Töpfer en de Fran se minister van industrie Roger Fauraux, onderte kenden dinsdag een gezamenlijke verklaring waar in zij hun fiat geven aan de overeenkomst tussen VEBA en Cogema. De Beierse premier Max Streibl maakte dinsdag middag bekend dat de Westduitse elektriciteitsbe drijven een miljard mark hebben toegezegd voor een ander project in Wackersdorf. is. Eerland benadrukte veel begrip op te kunnen brengen voor een honger staking van verpleegkundigen: „Na zeven jaar van botte bezuinigingen grijpen deze mensen naar het uiterste middel". De bemiddelingspoging van Van der Reyden is vertraagd wegens persoon lijke omstandigheden van de oud staatssecretaris. Omstreeks 15 juni zou een eerste gesprek tussen de par tijen in het cao-conflict plaatsvinden. Dit gesprek is minstens een week uit gesteld. Ondanks de voortdurende acties in de gezondheidszorg zit het cao-conflict nog steeds muurvast. De bonden Ab vaKabo en CFO en de actiegroep WIO eisen 5 procent loonsverhoging voor verpleegkundigen, terwijl minis ter De Koning van sociale zaken blijft vasthouden aan een maximale loon ruimte van 0,75 procent. De actievoerende verpleegkundigen voelen zich volgens VVIO-woordvoer- der Adèle Beerling gesteund door de recente forse loonsverhogingen in de Westduitse verpleging, die in sommige gevallen oplopen tot tien procent van het salaris. Het Westduitse akkoord tussen vakbonden en werkgevers kwam tot stand na maandenlange conflicten, stakingen en betogingen. „Het succes van de Westduitse ver pleegkundigen, die evenveel verdie nen als hun Nederlanderse collega's, geeft ons hoop", aldus Beerling. e Poolse communisti- 'sche partij heeft het land meer dan veertig jaar onder de knoet gehouden. Maar bij de eerste min of meer vrije stembus hebben de kiezers haar hardhandig afgestraft: ze blijkt nauwelijks enige voedingsbodem on der de bevolking te bezitten. Pas van daag wordt de officiële uitslag van de eerste ronde van de parlementsverkie zingen verwacht. Maar het beeld kan daardoor niet meer worden bijgesteld. De kandidaten van de (nu erkende) vakbond Solidariteit hebben bijna alle verkiesbare zetels in de wacht ge sleept. De bevolking laat er geen enkel misverstand over bestaan: ze moet niets hebben van de communistische partij en het systeem. De woede over die lange, zwarte periode van vrij heidsberoving, onmondigheid, econo misch wanbeleid en bittere armoe on der de massa is via het stembiljet ge ventileerd. Voor 'de Partij' restte slechts de erkenning van de complete nederlaag. Inmiddels is ze officieel toe gegeven. De klap voor het prestige van de bonzen en de autoriteiten in War schau is onbeschrijflijk groot. Ze zul len de komende jaren nog wel het heft in handen houden. Maar ieder moreel gezag is hen ontvallen. Polen heeft met deze uitslag een ongekende primeur van landen met een communistisch re gime in Oosteuropa: een oppositiebe weging zal er een vrij gekozen kamer van het parlement controleren en het recht van veto hebben over vrijwel alle wetgeving. Voor het bewind in Warschau was er sinds de grote stakingsgolven die het land overspoelden nog nauwelijks een andere uitweg dan een dialoog aan te gaan met Lech Walesa's lange tijd verboden 'vrije vakbond Solidariteit'. De economie van het land stond op in storten. Het ontbrak overal aan de eer ste levensbehoeften: de rijen voor de winkels met lege schappen werden steeds groter. Uitzicht op verbetering was er niet. De trotse Polen moesten de hand ophouden in het westen, dat (onder meer vanuit Nederland) voed sel- en kledingtransporten naar War schau, Gdansk en al die andere steden van maatschappelijke somberheid or ganiseerde. Partijleider Jaruzelski be gon het hopeloze karakter van zijn in timiderende regiem steeds scherper in te zien. In de lange periode van onder gronds verzet had de vakbeweging - met steun van de nog altijd invloedrij ke rooms katholieke kerk - zich inmid dels tot een politieke factor van bete kenis ontwikkeld. Toen vorig jaar op nieuw stakingen op het punt van uit breken stonden kwam de eerste recht streekse toenadering. Solidariteit was bereid om tafel te gaan met de autori teiten in Warschau. Walesa had zware eisen op zak. In een langdurige Ronde tafelconferentie werden de afspraken gemaakt voor het 'nieuwe politieke systeem', dat met deze stembus zijn eerste fase is ingegaan. Solidariteit verbond zich tot medeverantwoor delijkheid voor het economisch her stel in Polen. Maar niet dan nadat de bevolking zich duidelijk had kunnen uitspreken. Dat is nu gebeurd, - en hoe. Via zoiets als een nationale afreke ning met de communistische Pool se Verenigde Arbeiderspartij staat het land nu voor een even bijzonder als de licaat experiment. De grote vraag is nu hoe het politiek hervormingsproces in de praktijk moet gaan werken en in houd krijgen. Dat daarover onder de bevolking op zijn minst grote twijfels leven heeft de betrekkelijke tegenval lende opkomst bij deze stembus laten zien. Maar nog belangrijker is dat de economie van Polen snel uit de staat van totale verloedering wordt getrok ken. Solidariteit heeft daarover met zijn politieke ambities bij de doorsnee Pool hoge verwachtingen gewekt. De winnaar van deze verkiezingen houdt vooralsnog vast aan zijn rol in de oppo sitie. Maar toch zullen de gematigden in de verslagen communistische partij en de gematigden in Solidariteit er gens een basis moeten zien te vinden deze uitslag in daden om te zetten. Da den, waaraan de Polen hard toe zijn. Daden, die trouwens ook een sterke voorbeeldwerking naar buiten kunnen krijgen. Want ook elders in het Oost blok wordt het Poolse experiment met tegelijk angst en verwachting gevolgd. Het meer-partijen-stelsel heeft in de tot nu toe gesloten communistische wereld zijn intree gedaan. Wie had dat enkele maanden terug durven voor spellen? Het gaat er nu om of het - na dit succes van de stembus voor de op positie - bestand zal blijken tegen het verzet uit de stalen partij kaders die hun politieke verlies èn dat van hun posities moeten gaan verwerken. vdM. (Van onze correspondent) WASHINGTON De leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den hebben gisteren de Democraat Tom Foley gekozen tot voorzitter van het Huis. Hij volgt Jim Wright op, die vorige week aftrad omdat hij de re gels van het Huis zou hebben geschon den. Wright werd onder meer werd beschuldigd van het ten onrechte niet opgeven van inkomsten. Er waren twee kandidaten voor het voorzitterschap: Foley, de fractielei der van de Democraten, en Bob Mit chell, zijn Republikeinse collega. Maar omdat de Democraten een meerder heid van 259 tegen 175 zetels in het Huis van Afgevaardigden hebben, stond Foley's overwinning al van tevo ren vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1