Auto-Poppe Walcheren nra ie rJA vandaag Solidariteit grote winnaar Zag u Hart in Kenia? Scheepvaart van EG krijgt een eigen vlag BOSPEEN EN BRAADWORST Kok ziet belangrijke verschillen met CDA SEJM VS stoppen wapenverkoop ROEPEN ZOUDEN ONDERLING VECHTEN Irans toekomst onvoorspelbaar TNO: karnemelk en yoghurt tegen borstkanker Bewolkt en buiig |32e jaargang no. 125 Dinsdag 6 juni 1989 ALS HET OM EEN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO GAAT... Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 Iussen Bel nu Mensen in Nood06-3212175 Milieuplan Sensatie Stacaravan Doden Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bospeen, 1 AQ Braadworst, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Er is vandaag veel bewolking en enke le buien. De zuidelijke wind is matig en draait in de loop van de dag weer naar het noordwesten. De maximum tempe ratuur is 15 graden. dus ANWB-gekeurd èn BQVAG-garantie. VRIJDAG AVOND KOOP AVOND PROVINCIALE ZEÊU1 T""v e dagen en uren tussen X-) het overlijden van de Iraanse leider ayatollah Ru- hollah Khomeini en zijn be grafenis, vandaag, hebben in dat land diepe emoties van rouw opge roepen, Tien jaar van islamitische re volutie volgens 'zijn' recept van het ra dicale fundamentalisme hebben Iran gestempeld. Miljoenen moslims zagen al die jaren in Khomeini de aardse af gezant van de profeet Mohammed en kenden hem bijna goddelijke macht en invloed toe. Als zo'n leider er plotse ling niet meer is. valt er een groot gat. Zo luidruchtig ontroerd als de Iraanse massa daarvan blijk geeft, zo terug houdend wordt vooral buiten de isla mi tische wereld op dit overlijden gerea geerd. Want nadrukkelijker dan op elk ander moment sinds de revolutie het bewind van de sjah Reza Pahlevi in 1979 verdreef is de vraag aan de orde welke richting Iran nu zal opgaan. On der Khomeini is er weinig ruimte ge weest om af te wijken van de goddelij ke leer, die deze geestelijke en wereld lijke leider voorstond en met harde hand in praktijk bracht. Nu is het ge vaar aanwezig dat in Teheran een machtsvacuüm ontstaat. Vandaar dat afgelopen zondag meteen de 49-jarige president Ali Khamenei tot tijdelijk opvolger van de overleden leider werd benoemd. Iraanse regeringsleiders en hoogste geestelijken willen zich de tijd gunnen om het schriftelijk politieke testament van Khomeini te bestude ren. Het ligt voor de hand dat dit docu ment suggesties bevat over de manier waarop Iran in het tijdperk na Kho meini moet worden geregeerd. Khamenei heeft altijd een sleutel rol gespeeld in de islamitische re volutie. In de hiërarchie van de mos lim geestelijkheid staat hij een trapje lager dan een ayatollah (hij is hojato- leslam) en dat kan hem nog in proble men brengen met de Iraanse grond wet. Khomeini's tijdelijk opvolger staat bekend als een pragmaticus, die niet gelukkig is met de radicale ten- denzen in het fundamentalisme. Hij is meer de kamergeleerde, geniet een ze kere populariteit onder de bevolking en bedient zich niet van de felle reto riek, die andere leiders vaak gebrui ken. In het Iraanse staatsapparaat en in de politiek hééft Khamenei veel be langrijke posten bezet, maar de positie van al die instellingen is in de loop van de jaren sterk ondermijnd. Als geeste lijk leider van de middenklasse ziet hij in de islamtische revolutie van Iran een ontwikkeling die het denken van moslims overal in de wereld heeft her steld en gestimuleerd. Maar Khame nei heeft zich nooit zo sterk doen ken nen als man van de boodschap dat dit slechts mogelijk is in het isolement, als waarin Iran onder Khomeini is ge raakt. Mag uit zijn benoeming daarom de conclusie worden getrokken dat Iran na vandaag een leiderschap tege moet gaat, dat minder doordrenkt is van het islamitisch fanatisme dan in de voorbije tien jaar? Het blijven voorlopig speculaties. Want in Iran is niets voorspel baar. Bani Sadr, Irans eerste president na de terugkomst uit Parijs van Kho meini in 1979 (al snel daarna in onge nade gevallen vanwege zijn liberale opvattingen en nog net op tijd ge vlucht) houdt het erop dat zijn land voorlopig nog wel even door verwar ring aan de top zal worden geregeerd. Er zijn volgens hem drie mogelijkhe den. Óf er breekt een complete opvol gingsoorlog uit. Óf er komt een machts overname door een driemanschap, be staande uit Khamenei, parlements voorzitter Rafsanjani en Khomeini's zoon Ahmad. Óf Iran keert terug naar de democratie. Liberale stromingen hebben onder de nu emotioneel be jammerde Khomeini in Teheran geen schijn van kans gehad. Iedere toena dering tot het westen drukte de ayatol lah hardhandig de kop in. Drie maan den geleden ervoer Khomeini's tot dan gedoodverfde opvolger, ayatollah Montazeri dat nog. Hij had openlijk af gegeven op de tekortkomingen van de islamitische revolutie en gepleit voor meer vrijheid. Kort daarna werd hij op een zijspoor gezet: hij moest aftreden. In zekere zin staat na de dood van de als onfeilbaar beschouwde Khomeini in Iran de deur op een kier voor nieuwe ontwikkelingen. Maar of die er ook ko men en het land zich weer wat meer deelnemer zal willen voelen van de in ternationale gemeenschap, - daarover blijft het voorlopig nog gissen. vdM. ZEIST (ANP) - Vrouwen die dagelijks ruim anderhalf glas karnemelk of yoghurt drinken, lopen veel minder kans borstkanker te krijgen dan vrou wen die deze produkten niet gebrui ken. Medewerkers van het Onderzoekinsti tuut voor Voeding Cifo-TNO in Zeist hebben namelijk duidelijk aanwijzin gen gevonden dat consumptie van karnemelk en yoghurt bescherming biedt tegen het ontstaan van borst kanker. De resultaten van het onder zoek zullen volgende maand worden gepubliceerd in het gezaghebbende Amerikaanse tijdschrift Cancerre- search. Ir. P. van 't Veer, als epidemioloog ver bonden aan de TNO-instelling, vertelt dat ook de consumptie van kaas een beschermend effect blijkt te hebben. irde slachting op het plein is de 27e isie verantwoordelijk, die onder be staat van een neef van president ïg Shangkun. Hij is aanhanger van harde lijn. De volkswoede geldt imamelij k deze divisie die met ks en duizenden soldaten positie ft ingenomen op het plein en bij de lomatieke wijken waar 650 buiten- dse gezinnen wonen, conservatieve regering van Li Peng ft troepen uit Manchurije die ge- d zijn en oorlogservaring hebben, trde hoofdstad gehaald. Ze hebben taak overgenomen van de 38e divi- die verantwoordelijk is voor het mi- ir gebied van Peking. Deze divisie ft geweigerd om het studentenpro- te onderdrukken. De comman- ït is ontslagen en moet voor de gsraad verschijnen. Zijn plaatsver- iger zou zelfmoord hebben ge- universiteit van Peking zich ingegra ven voor de mogelijke aanval door de regeringstroepen. Naar verluidt heb ben andere groepen soldaten wapens ter beschikking gesteld aan de stu denten, die dit aanbod afwezen. De autoriteiten hebben studenten van de Academie van Schone Kunsten die het vrijheidsbeeld hebben opgericht op het plein, gearresteerd. Sommige zouden zijn doodgeschoten. De Neder landse ambassade heeft alle Neder landse studenten die aan de universi teit van Peking studeren naar veiliger plaatsen geëvacueerd. De Amerikaan se en Franse ambassades zijn al eerder tot dergelijke maatregelen overge gaan. Ïe nacht van maandag op dinsdag ben burgers de belangrijke kruis ten met in brand gestoken bussen 'sperd. Ook militaire voertuigen den in brand gestoken, troepen die in slagorde staan opge- d op het plein hadden eerder mee- ;enloos op burgers geschoten die te it in de buurt kwamen. Na een s salvo's vielen tientallen mensen het wegdek neer. Mensen die te |p schoten werden eveneens be oten. 's Nachts werden de troepen terkt met 80 tanks en nog meer ischappen, naar wordt aangeno- om een offensief van andere lege- ieden te keren, dingen over het aantal doden als 'olg van de militaire operatie varië- van 2000 tot zeker 7000. Toen de tairen het plein bestormden waren ongeveer 40.000 studenten, issen hebben de studenten aan de (Van onze correspon dent) WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren be sloten alle wapenverko pen aan China stop te zetten, uit protest tegen de gewelddadige onder drukking van de demon straties in Peking. Maar de president zei ook, voorzichtig te wil len blijven. „Ik wil een sterk signaal sturen naar China, maar niet de banden verbreken. Onze ambassadeur terugroe pen zou een slecht idee zijn. Dit is niet de tijd voor een dergelijke emo tionele reactie", aldus Bush. De uitspraken van Bush betekenen, dat de al overeengekomen ver koop van meer dan een miljard dollar aan wa pentuig aan China voor lopig niet doorgaat. Het gaat daarbij onder meer om munitie, radars, tor pedo's en om de moder nisering van in China ge maakte F-8 gevechts vliegtuigen. Bush zei gisteren ook nog, dat Chinese studen ten die in de Verenigde Staten naar de universi teit gaan, de mogelijk heid zal worden geboden langer te blijven dan hun visa hen toestaat. Gisteren op tv. liet Han van der Meer Nederlandse kinderen zien hoe Keniase leeftijdgenootjes een toekomst kregen. Voor nog geen 3 kwartjes per dag geeft u een kind zijn toekomst terug. Neem een kind voor uw rekening. Lhina stevent af De stacaravan blijft, ondanks een forse landelijke teruggang, in Zeeland populair. PAGINA 9 Het milieuplan is voor het be drijfsleven te duur. PAGINA 10 Sensatie op Roland Garros: de 17-jarige Amerikaan Michael Chang wipt de grote favoriet Ivan Lendl. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: Provincie: 9,10,11 en 13 Sport: 14 en 15 SEN (ANP) - Staatssecretaris van economische zaken onkuis is voor de rechtbank in Assen gedaagd door de ndsspaarbank in een kort geding dat donderdag zal die- De bank eist onmiddellijke aflossing van een hypo- ek die de staatssecretaris heeft afgesloten bij de Bonds- arbank, omdat Evenhuis zijn betalingsverplichtingen zou nakomen. De achterstand in rente en aflossing be- agt meer dan 40.000 gulden, zo blijkt uit de dagvaar- 9- nhuis sloot in februari vorig jaar met de Bondsspaar- k een hypotheek van 300.000 gulden af. Daarbij was reengekomen dat elk kwartaal de rente en 5.000 gulden ssing zouden worden betaald. Evenhuis heeft niet aan e verplichting voldaan, aldus de dagvaarding, nli en november stuurde de Bondsspaarbank de staats- retaris vergeefs aanmaningen. Eind januari van dit jaar volgde een persoonlijk gesprek tussen Evenhuis en de bank, dat evenmin resultaat had. Begin maart zond de Bondsspaarbank Evenhuis een brief waarin deze gesom meerd werd het achterstallige bedrag te betalen. Dit be droeg toen bijna 43.000 gulden. Toen de staatssecretaris op deze sommatie niet reageerde, zegde de Bondsspaarbank op 14 maart de lening op. Tege lijkertijd vorderde de bank de totale hypotheek terug. Doch ook nu bleefbetaling uit. Daarop stapte de bank naar de rechter. Staatssecretaris Evenhuis kon maandag niet meer dan een korte reactie geven. „Er is een bod gedaan aan de Bondsspaarbank voor aflossing van het hele bedrag", al dus de staatssecretaris. De bank had op dit bod nog niet gereageerd. Evenhuis wilde verder alleen zeggen dat de situatie is ontstaan doordat hij iemand heeft geholpen". (Van onze correspondent) LUXEMBURG - Met uitzondering van Griekenland staan alle EG-landen positief tegenover het voorstel van de Eu ropese Commissie voor de instelling van een 'Europese vlag' in de scheepvaart. Daarmee hoopt men de positie van de Europese handelsvloot in de wereld te versterken. Met zo'n EG-registratie wil men voorkomen dat nog meer rederijen hun (vracht)schepen laten registeren in landen buiten Europa met een zogenaamde 'goedkope vlag', zoals Panama of Liberia. Dat zijn landen met zeer gunstige fisca le en sociale voorwaarden voor reders en bemanningen en waar lage lonen worden betaald. Door de concurrentie van de goedkope-vlaglanden is de EG-vloot van de laatste jaren sterk afgenomen. Zij maakt nu nog maar 15 procent van de wereldvloot uit. De Europese Commissie wil met haar voorstel de Europese scheepvaart in een zelfde positie brengen als de Ameri kaanse en Japanse, die al jaren profiteren van bijzondere steunmaatregelen van hun regeringen. Maar vooral wil zij de seheepvaartpolitiek van de lidstaten meer met elkaar in overeenstemming brengen. Om in het EG-scheepsregister, dat de naam 'Euros' krijgt, te kunnen worden opgenomen, moeten de reder van het schip een onderdaan van een van de EG-lidstaten zijn. Bo vendien dienen van de bemanningen alle officieren en min stens de helft van de niet-offïcieren aan boord uit een EG- land te komen. Daarmee wil men de praktijk tegengaan waarbij bemanningen worden geworven in landen buiten Europa waar zeer lage lonen gelden. Dat beschouwt men als een vorm van 'sociale dumping' die nadelig werkt voor de werkgelegenheid van Europeanen in de scheepvaart en het zeevervoer in gedrang brengt. (Advertentie) (Advertentie) Het gedrang bij de baar van Khomeini eist doden. PAGINA 3 PEKING - Een man bracht gisteren in z'n eentje een tankcolonne tot stilstand op de Changan-boulevard in Peking. Hij ging voor de tanks staan en dwong de tankbestuurder tot stoppen. Daarna klom hij op de tank en begon een discussie met de bemanning. Even later stapte hij eraf, maar wilde zijn eenmansstrijd nog niet opgeven. Anderen hebben hem uiteindelijk weggehaald. per bos ±«rZJ 500 g §#9 4.49 7QQ kilo 10t99"/i^7Z/ >P burgeroorlog WARSCHAU -Verheugde aanhangers van Solidariteit begroeten bij een stembureau in Warschau de voorlopiger uitslag van de verkiezingen, waarin hun partij als overwinnaar naar voren komt. (Van onze correspondent) KING - In China dreigt een burgeroorlog uit te breken. De afgelopen nacht zouden Chinese epen onderling met elkaar slaags zijn geraakt; in verscheidene delen van de stad wordt trailleurvuur met mitrailleurvuur beantwoord. Het is onduidelijk wie tegen wie vecht, ar naar verluidt zijn er vele onderdelen in het leger die het bloedbad op het plein van de melse Vrede veroordelen. De inwoners van Peking zijn inmiddels aan het hamsteren gesla- uit angst dat er voedselschaarste zal ontstaan. (Van onze correspondent) WARSCHAU Solidariteit is met grote overmacht winnaar geworden van de Poolse parlementsverkie zingen. Dat voorspelden zegslieden van de onafhanke lijke vakbeweging gisteren nadat de telling van zestig procent van de zondag uitgebrachte stemmen bekend was. Woordvoerder Jan Bisztyga van de communisti sche partij en haar bondgenoten gaf toe dat Solidari teit „een doorslaggevende meerderheid" had verkre gen. De definitieve uitslag wordt pas woensdag ver wacht. Prominenten van de coalitie rond de partij, zoals bij voorbeeld premier Rakowski en minister van binnen landse zaken generaal Kiszczak slaagden er in de eerste ronde niet in een zetel te halen. Zij moesten daarvoor de helft plus één van het aantal geldige stemmen bemach tigen. Volgens de voorlopige cijfers van Solidariteit winnen de 'kandidaten van Lech Walesa' alle 161 zetels die de op positie kon behalen in de Sjem, de Tweede Kamer. De overige 299 zetels zijn gereserveerd voor de partij en haar bondgenoten. Bij de volledig vrije verkiezingen voor de nieuwe Senaat wist de overgrote meerderheid van de Solidariteit-kandidaten al meteen een zetel te veroveren. De door Solidariteit beheerste Senaat kan elke door de Sejm goedgekeurde wet afstemmen. In dat geval moet de Sejm opnieuw over de wet debatteren en is een twee derde meerderheid nodig voor goedkeuring. Omdat So lidariteit alle 161 'vrije' zetels (35 pet) in de Sejm zal be zetten, is de meerderheid die de regeringscoalitie vol gens het Ronde Tafel-akkoord tussen regering en Soli dariteit vooraf werd gegarandeerd, niet toereikend. De reacties gisteren van de autoriteiten illustreerden dat zij volledig zijn verrast. Persconferentie en afspra ken voor interviews werden afgezegd. Partij- en coalitie woordvoerder Jan Bisztyga beperkte zich gisteravond tijdens het tv-nieuws tot een korte verklaring. Volgens de partij moet Solidariteit nu ook mede-verantwoor delijkheid gaan dragen voor de Poolse staat. „De eerste stap is het gezamenlijk bewaren van de orde. Gevoelens van triomf en avonturisme kunnen voor anarchie zor gen en een serieus gevaar voor democratie en sociale vrede opleveren", aldus Bisztyga. DEN BOSCH/DELFZIJL (GPD) - Er bestaan geen grote overeenkomsten tussen de opvattingen van PvdA en CDA op de terreinen zoals bestrijding van werkloosheid en rechtvaardige inkomenspolitiek. Uitspraken van premier Lubbers dat dit wel het geval zou zijn, worden niet gesteund door de feiten. Aldus PvdA-voorman Kok gisteravond op een PvdA-manifesta- tie in Den Bosch. Kok wees erop dat de werkloosheid in de afgelopen drie jaar met 45.000 is ge daald. Dat is veel minder dan de door Lubbers beloofde daling van 150.000 om de werkloosheid zo terug te drin gen tot onder de 500.000 mensen. „Het karwei is dus mislukt", concludeerde Kok. Met die wetenschap in het achter hoofd doet het CDA echter niets, aldus de PvdA-voorman. In het verkiezings programma staan veel woorden maar worden geen daden aangekondigd. Er is geen sprake van een nieuwe forse im puls voor de werkgelegenheid, het be strijden van de langdurige werkloos heid of het investeren in meer en bete re scholing, zo hield Kok zijn gehoor voor. Ten aanzien van een rechtvaardige in komenspolitiek erkende Kok dat PvdA en CDA beide 12 miljard gulden hebben uitgetrokken om de koppeling tussen lonen, uitkeringen, ambtena ren- en trendvolgerssalarissen te be werkstelligen. Toch zei Kok niet voor bij te willen gaan aan de bange vraag of het CDA bij een ander economisch verloop als nu gedacht de koppeling wil vasthouden. WD-fractievoorzitter Joris Voorhoe- (Slot zie pagina 3 kolom 7)j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1