junglecommando geeft bezetting centrale op d; Ali Khamenei opvolger overleden Khomeini Eerste steekproeven wijzen grote zege voor Solidariteit op \erschoore VELE HONDERDEN DODEN IN PEKING de PZC vandaag GESPANNEN RUST IN IRAN 'Iemand in Kenia houdt van mij.' UUR FOTOSERVICE ionderden loden door |xplosie tunie m Hel op Plein Hemelse Vrede Vanavond KRO Ned.1 20.20uur. Enkele buien 232e jaargang no. 124 Maandag 5 juni 1989 GOES-VLlSSINGEN-ZIERlKZEE-HULSr Verontwaardigd Mireille Euthanasie Afval Breukink Onthulling Doden bij treffen aan grens Israël VRIJE VERKIEZINGEN IN POLEN _J Han van der Meer neemt vanavond zes jeugdige Nederlandse verslaggevertjes mee naar leeftijd genootjes in Kenia. Het kijken meer dan waard. i KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Er is vandaag veel bewolking met en kele buien. De middagtemperatuur wordt omstreeks 15 graden, vannacht 9 graden. De matige wind is noord westelijk, vanavond tijdelijk zuid. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) PARAMARIBO De eenheid van het Junglecom mando onder leiding van ondercommandant Bara- ias heeft in de nacht van zaterdag op zondag de elektriciteitscentrale van de Brokopondo-stuw- jjtm in alle stilte verlaten. Bij gevechten op 15 kilo- ibèter afstand van de dam raakten vijf militairen gewond. Later werd een soldaat gedood, zo is giste ren officieel in Paramaribo meegedeeld. Het slachtoffer is „in de rug geschoten vanuit het bos, terwijl hij een brug bewaakte", zei een leger- woordvoerder, die niet wist hoeveel slachtoffers er gevallen zijn aan de kant van het Junglecommando. Het leger heeft de dam en de elektriciteitscentrale niet 'overgenomen' maar voert zuiveringsacties uit in het gebied tussen het oliepalmbedrijf Victoria en de stuwdam. Een woordvoerder van het Junglecommando in Ne derland verklaarde dat de eenheid van Barabas zich „om strategische redenen" heeft teruggetrokken en „posities heeft ingenomen in de buurt van de dam". Leger richt bloedbad an onder studenten (Van onze correspondent) 'EKING Het Chinese leger heeft de nacht van zaterdag op zondag een bloedbad aangericht ider de ruim 40.000 studenten die drie weken lang het Plein van de Hemelse Vrede in hartje Ibking hebben bezet. Hoeveel doden en gewonden er zijn gevallen, is niet bekend. Een Franse iplomaat heeft verklaard dat er minstens tweeduizend studenten gedood en tienduizend ge- vond zijn. Andere schattingen liggen rond de duizend doden. Duizenden soldaten hielden zondag iet Tienanmenplein bezet. Maar woe lende burgers konden niet geloven lat het leger het vuur had geopend op [iet volk en waagden zich toch op maat. Het leger opende herhaaldelijk It vuur, waarbij keer op keer tiental- sji doden vielen. Zondagavond laat Dod de omgeving van het plein een le is, maar grimmige aanblik. Tientallen iiks en pantserwagens reden heen en 1 CIHICK reer op Changan-boulevard, de be- angrijkste verkeersader naar het jein. Op andere plaatsten in de stad Ijven burgers in grote groepen de mi- tóiren uitdagen. Gevreesd wordt dat (it leger zal optrekken tegen de uni- lersiteiten, waar duizenden studenten jen heenkomen zochten. De honderden tanks, waaronder enke le uitgerust met kanonnen, pantser voertuigen en legertrucks omsingel den het plein, ontstaken hun koplam pen en openden het vuur. Ooggetui gen zagen dat studenten elkaar een arm gaven en op de tanks inliepen. Ze werden zonder enig pardon neerge- maaid. Anderen namen hun plaats in. a het buitenland is verontwaardigd ereageerd op de actie van het leger :gen ongewapende burgers. In Hong- ong gingen honderdduizenden men- sn de straat op. In China zelf is in en- ele steden gedemonstreerd. In hanghai namen woedende betogers iezit van het centrum, maar leger en olitie lieten hen ongemoeid. Het oofd van de Chinese academie van wetenschappen noemde Deng Xiao- Big, de bejaarde leider, en premier Li jng, „de ergste misdadigers in de Ihinese geschiedenis". Invankelijk heerste er zaterdag gro- e opluchting toen de bevolking van [eking andermaal duizenden solda- pn tegenhield. Maar de vreugde laakte plaats voor ontzetting toen pt leger terug kwam. Nadat een tank I eerste barrciades forceerde, volgde in grootscheepse aanval. Op het ein zelf kwamen van alle kanten manschappen met automatische ge- reren. Zonder enige consideratie moten deze soldaten, veelal uit lansjoerije gehaald, op de studenten, 'anks reden over de talrijke tenten Seen waarin studenten zaten. MOSKOU (RTR/AFP) - In de Sovjetu nie zijn zaterdag bij een treinramp op le Trans-Siberische spoorweg in de öeral, nabij de stad Tsjeljabinsk, ten Éiinste 650 mensen om het leven geko men. Dit heeft een verslaggever van jet plaatselijke partijdagblad zondag [emeld. Eerder had het Sovjetpersbu- pau TASS melding gemaakt van [talrijke" doden. pet ongeluk deed rich zaterdagavond «»r toen een lek in de gaspijpleiding |n hevige ontploffing en een vuurzee veroorzaakte. Een gedeelte van de jpporbaan werd weggeblazen, toen Wee treinen uit tegengestelde rich- jing elkaar passeerden. Door de ont ploffing ontspoorde een trein, die op de indere inreed. Voorts is een grote hoe- felheid gas vrijgekomen, aldus PASS. lp twee treinen reden tussen de Sibe- ische stad Novosibirsk en de zuidelij- je Russische stad Adler bij de Zwarte tee. In totaal waren er bij de ramp cir- H1.200 passagiers betrokken. In de tein naar Adler zaten vooral vakan- iegangers, onder wie veel kinderen. iZeker de helft van de passagiers op de Wee treinen is omgekomen", aldus de correspondent Vitali Tsjerepanov, die lokale partijleider citeerde. „Dat tetekent dat er 650 doden zijn, wei ght meer." fct Sovjetpersbureau TASS heeft nog |êèn dodental bekendgemaakt. Het Mldde dat tot dusver het lot bekend van 400 inzittenden, van wie er veel g> omgekomen. torbatsjov, premier Nikolaj Ryzjkov, Waster van defensie Dmitri Jasov, jghister van gezondheid Jevgeni Tsja- W en de premier Aleksandr Vlasov Wi de Russische Federatie zijn zon- agochtend naar de plaats van de Wvp gegaan, aldus TASS. Het Krem- hheeft voor vandaag een dag van na- ionale rouw afgekondigd. De militaire operatie werd uitgevoerd door de 27e, 38e en 65e divisie die loyaal zijn aan Deng Xiaoping, presi dent Yang Sjangkun en premier Li Peng. Het vrijheidsbeeld dat de stu denten vorige week dinsdag op het plein hadden neergezet, werd door een pantserwagen omver gereden en later in brand, gestoken. Omstanders die te dicht in de buurt kwamen van de in slagorde opgestelde tanks en troepen, werden neergeschoten. Na een zo'n salvo vielen dertig mensen neer op het wegdek. Doden en gewonden werden in bak fietsen of achter op de fiets naar het dichtbijzijnde ziekenhuis gebracht. In de ziekenhuizen in het centrum heerste paniek. Zij konden de stroom gewonden niet aan. Onder de soldaten zijn tenminste duizend gewonden ge vallen. Zij werden in helikopters af gevoerd. Twee militairen zijn levend verbrand, het lijk van een derde werd aan een lantaarn opgehangen. Vier soldaten zouden zijn ontvoerd. Eerder hadden de studenten op het Plein van de Hemelse Vrede een molo- tov-cocktail gegooid naar een tank die vlam vatte. De inzittenden kwamen in de vlammen om. Overal in de stad werd geschoten, soms met kanonnen. Hier en daar gingen gebouwen in vlammen op. De studenten hebben tot de laatste adem gevochten. Vanuit het Bejingho- tel, een steenworp afstand van het Plein van de Hemelse Vrede, waar het drama zich voltrok, kon men horen hoe de studenten de internationale aanhieven. Daarna viel er een stilte, (Slot zie pagina 5 kolom 6) (Zie ook pagina 4) PvdA, CDA en VVD zijn het niet met elkaar eens hoe de euthanasie kwestie moet worden afgehandeld. PAGINA 3 Een aantal Zeeuwse ziekenhuizen laat potentieelbesmet afval ver branden door een bedrijf dat daar toe niet gemachtigd is. PAGINA 7 •V- Erik Breukink heeft in een sneeuw bui zijn kansen op de eindzege in de Ronde van Italië volledig ver speeld. Een ontketende Laurent Fignon reed de uitgeputte Neder lander in de laatste kilometers van de etappe van zaterdag op een ach terstand van zes minuten. De ritze- ge van Jean-ul van Poppet kon de pijn nauwelijks verzachten. PAGINA 9 Verrassend is Mireille Lemaire van Deltasport uit Zierïkzee gisteren in Cuijck Nederlands turnkampioene geworden. De jeugdige Zeeuwse turnster bekroonde haar optreden met een prachtige vrije oefening. PAGINA 9 De Zeeuwse sprintkampioen Al- fons Frankevijle deed tijdens de provinciale atletiekkampioen- schappen een onverwachte beken tenis. Hij onthulde dat hij voor de genezing van een achillespeesbles sure cortisonen kreeg toegediend. Doping dus. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Provincie: 7 en 9 Sport: 11,12,13,14,15 en 16 NICOSIA (RTR) - De Iraanse presi dent Ali Khamenei is zondag gekozen tot opvolger van ayatollah Ruhollah Khomeini die afgelopen weekeinde op 86-jarige leeftijd overleed. Dat PEKING - Tanks verpletterden studenten en hun fietsen op het Plein van de Hemelse Vrede toen het leger zondagoch tend vroeg tegen hen in actie kwam. heeft het Iraanse persbureau IRNA bericht. Khamenei (49) is gekozen met twee derde meerderheid in een tachtig le den tellende commissie van deskundi gen na acht uur vergaderen, aldus Ra dio Teheran. De ambtstermijn van de president loopt in augustus af. De Iraanse leider Ruhollah Khomeiny overleed in de nacht van zaterdag op zondag. Radio Teheran las zondag ochtend een verklaring voor van Kho meini's zoon Ahmed. De ayatollah overleed in het ziekenhuis van Tehe ran aan complicaties na een operatie. De Imam Khomeini onderging een week geleden een operatie om een in wendige bloeding te stelpen. De toe stand van de ayatollah werd eerst be vredigend genoemd, maar zaterdag traden complicaties op. De Iraanse regering heeft besloten het openbare leven in het land 5 dagen vol ledig stil te leggen. Ook werd zondag ochtend een rouwperiode van 40 da gen afgekondigd. De autoriteiten rie pen het volk op om niet naar de woon plaats van de imam te komen. In de straten van Teheran heerste zon dag een gespannen rust. Revolutio naire Garde-leden hebben posities in genomen bij de belangrijkste kruis punten in de stad om eventuele onrust te voorkomen. De meeste winkels in het stadscen trum hadden de rolgordijnen neergela ten, terwijl in sommige etalages een portret van de ayatollah werd ge plaatst. De religieuze leiders riepen de gelovigen op om „in de moskeeën te bidden voor het zieleheil van de Gids van de Revolutie" en om hem de laat ste eer te bewijzen. Vanaf moskeege bouwen hangen zwarte vlaggen als te ken van rouw. De Nederlandse regering heeft zondag met een zeer korte verklaring gerea geerd op de dood van de Iraanse geestelijk leider Khomeiny. Daarin wordt gezegd dat de regering „kennis heeft genomen" van zijn over lijden. „De implicaties van rijn dood rijn nog niet te overzien", aldus de ver klaring van een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. PAGINA 4: Gesel der tirannen President Ali Khamenei van Iran Ontzet heeft de wereld gisteren toegezien hoe het taaie studentenverzet op het Plein van de Hemelse Vrede in de Chinese hoofd stad Peking in een hel van vuur en bruut militair geweld is geëindigd. Het bewind, dat jarenlang verwachtingen wekte met een 'open-deur-politiek' naar het buitenland, is er niet voor te ruggeschrokken om het Volksleger met tanks en mitrailleurs in te zetten tegen betogers die alleen maar met hun blote handen en him eigen li chaam als barricade konden terug vechten. In de brallende taal van de of ficiële regeringsverklaringen heette het dat een grote overwinning was ge boekt op 'bendes schurken, die het land in een chaos wilden storten'. In werkelijkheid is China met dit bloed bad in één klap terug bij de barbaarse onderdrukking van alles wat op we zenlijke verandering in het huidige Chinese staatsbestel aanstuurt. De conservatieve vleugel van de harde lijn in de communistische partij en in de legertop heeft met gruwelijk ver toon duidelijk gemaakt dat rij de touwtjes in handen heeft. en Xiaoping, de 84-jarige 'sterke 'man' van China, heeft rijn gena deloze gezicht laten zien. Hij wil het oude bestel tegen alle verzet in hand haven. Dat bestel wil economische hervormingen, maar geen politieke vrijheden. Sociale onrust, waarmee het vijf weken lang voor het oog van de hele wereld veroordeeld was te leven, komt in de steile communistische ideologie van dit slag leiders niet voor. En daarom moest het met wortel en tak worden uitgeroeid. Het geweld in het centrum van Peking was daartoe dit weekeinde een schokkende poging. Weinigen zullen durven voorspellen waartoe dit alles in China zal leiden. Komt er opnieuw een periode van ijze ren dictatuur in dit land met 1,1 mil jard inwoners? Of is het juist het sig naal voor een naderende burgeroor log? De onvrede onder de Chinezen is groot. Er is hun een toekomst in het vooruitzicht gesteld, die op geen stuk ken na is waargemaakt. De levens standaard verslechtert met de dag. Het bestuursapparaat is verkalkt en corrupt. De Chinezen van vandaag zien in de communistische wereld om zich heen - de Sovjetunie en in Oost- Europa - snelle veranderingen. Dat bewustzijn zal alleen maar groeien, ze ker wanneer zal blijken dat de Chinese machthebbers hun verbeterde betrek kingen met de buitenwereld door dit bloedige optreden weer op de tocht hebben gezet. Eens zal de tragedie van de studentenopstand toch een keer punt in China's ontwikkeling beteke nen. Maar dat is nu nog onvoorstel- baar. vdM. JERUZALEM (REUTER/UPI) - Bij een treffen tussen het Israëlische le ger en Palestijnse guerrillastrijders aan de grens met Libanon zijn zondag drie Palestijnen en een militair om het leven gekomen. Dit heeft een le- gerwoordvoerder in Jeruzalem be kendgemaakt. (Van onze correspondent) WARSCHAU - De eerste steekproe ven na het sluiten van de stembussen in de Poolse verkiezingen wijzen op een forse overwinning voor Solidar- nosc. Een woordvoerder deelde mee dat het tot voor kort verboden vak verbond in Warschau op 80 procent lag. Ook uit andere delen van het land wezen eerste resultaten op groot suc ces. De Polen hebben redelijk enthousiast gereageerd op de eerste mogelijkheid tot enigszins vrije verkiezingen die hen na veertig jaar werd geboden. Gister avond bij het sluiten van de stembus sen was bijna 80 procent opgekomen, zo meldde de Poolse tv. Dit percentage ligt hoger dan bij vorige verkiezingen maar is iets lager dan verwacht. In sommige delen van het platteland viel de opkomst tegen. De officiële uitslag van de verkiezin gen wordt, zo is door regeringswoord voerders meegedeeld, niet voor dins dag verwacht. Maar Solidarnosc pro beert eerder met die gegevens te ko men, op basis van informatie van de vertrouwensmensen van de vakbond in de stembureaus. Die wordt via koe riers doorgegeven aan het verkiezings hoofdkwartier van de oppositie in Warschau. De Polen dienden hun voorkeur op soms zeven verschillende formulieren (elk corresponderend met de aan het betreffende kiesdistrict toebedeelde zetels in de Sejm (Tweede Kamer) en de Senaat kenbaar te maken door alle niet-gewenste kandidaten resoluut door te strepen. De meer dan twintig kiezers, gisteren bij een aantal stembureaus in en bui ten Warschau ondervraagd, bleken al len op de kandidaten van Solidarnosc te hebben gestemd. Echter, het in de campagne van de onafhankelijke vak beweging gegeven advies om alle an dere kandidaten door te strepen, was maar door enkele ondervraagden op gevolgd. Andere westerse correspon denten hadden gelijksoortige ervarin gen. Over dat advies was grote ruzie ont staan tussen autoriteiten en Solidar nosc, maar ook in de boezem van de vakbeweging zelf. Hei was de autori teiten vooral een doom in het oog dat de verkiezingscomité's van Solidar nosc opriepen alle 35 kandidaten op de zgn. 'nationale lijst' door te strepen. Dat zijn prominenten uit de commu nistische en de daaraan gelieerde par tijen. Premier Rakowski bijvoorbeeld, vakbondschef Miodowicz en minister van binnenlandse zaken Kisczcak. Zij dienen in één keer de helft plus een van het aantal geldige stemmen te ha len om zich te verzekeren van een plaats in de Sejm. De tweede ronde, op 18 juni, beslist over de kandidaten voor de overige 525 zetels in Sejm en Senaat die dit resultaat niet wisten te bereiken. MIDDELBURG - Met krachtige hand wierp de oud secretaris-gene raal van de NAVO, mr Josph Luns, zaterdagmiddag aan de Middel burgse Loskade een touw uit voor het afmeren van het ramschip Schorpioen. Het historische mu seumschip maakte zaterdag, met aan boord een groot aantal geno digden, zijn laatste reis. De tocht ging via het Kanaal door Walcheren van Vlissingen, waar de gemeente het inmiddels groten deels gerestaureerde schip geen ligplaats kon aanbieden, naar de Zeeuwse hoofdstad waar de Schor pioen wèl welkom is. Op de foto links naast mr Luns het CDA-ka- merlid drs H. Eversijk en mevrouw Wil van Son van de Stichting Ram schip Schorpioen. Luns is lid van het comité van aanbeveling (Zie ook pagina 7 (Advertentie) 4-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1