Pil die effect alcoholgebruik wegneemt komt niet op de markt Minister wil Noordzee voor driekwart schoner Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! MILITAIREN TREKKEN HUILEND TERUG de PZC vandaag week-uit week-in ijnbachbv OP EEN HONDA HEB JE SNEL EEN VOORSPRONG Brunswijk wil Paramaribo in donker zetten Mandela wil bemiddelen in Natal Lubbers niet voor regelen euthanasie in kabinetsformatie Draaiboek voor een smogalarm Zonnige perioden 232e jaargang no. 123 Zaterdag 3 juni 1989 PEKING De bevolking van Peking heeft voor de tweede keer verhinderd dat het leger oprukt naar het Plein van de Hemelse Vrede. Enige duizenden met elektrische wapenstok ken uitgeruste soldaten waren tegen half twee vannacht (plaatselijke tijd) via de brede Changan-boulevard het plein genaderd toen van alle kanten het volk op hen afstormde en hen tegen hield. Passerende vrachtwagens blokkeerden de kruispunten, taxi's sneden de soldaten de pas af. Partij Smog Aandelen Kanker Televisie Kreken Breukink Familie In tranen Popzanger ri f U f' GREENPEACE START ACTIE Actie //legen inlevering van deze bon bij Brilmij twee brillen halen en maar één betalen! \jHulst' MiUSMil Het is vandaag zonnig met sluierbe- wolking en stapelwolken. De buien kans is klein. De maximumtempera tuur wordt omstreeks 16 graden. De noordoostenwind is matig. PROVINCIAL Zitcomfort waarmee u alle kanten op kunt. Ook op maat gemaakt. DEN HAAG (GPD) - De anti-alcoholpil, ontwikkeld door iet pharmaceutisch bedrijf Hoffmann-La Roche, komt niet op de markt. In een uitgebreid artikel in het Roche tfagazine, een blad van de onderneming, zegt het Zwitser se bedrijf nooit de bedoeling te hebben gehad de pil te pro duceren. In 1980 ontwikkelde Hofffnann-La Roche de synthetische stof Ro 15-4513, die de gevolgen van alcoholgebruik weg neemt. Experimenten op dieren toonden uiteindelijk aan dat het middel inderdaad werkt. Ratten werden dronken ;evoerd en vervolgens aan een rekstok gehangen. De rat en die de stof toegediend hadden gekregen, bleken in staat aan de rekstok te blijven hangen, terwijl de beesten zonder lo 15-4513 onmiddellijk naar beneden duikelden. 3e stof heeft een ontnuchterende werking: Ro 15-4513 ïeemt het effect weg, dat alcohol op het gedrag heeft. Aan hankelijk dachten de wetenschappers dat Ro 15-4513 ook voor de mens nuttig kon zijn. Wie teveel heeft gedronken, neemt een pilletje in en kan vervolgens zonder gevaar naar huis rijden. Het middel herstelt immers het reactievermo gen van de automobilist. Het succes van de werking van de stof leidde tot uitbundige perspublicaties. Volgens dr. Kos ter, verbonden aan de Nederlandse vestiging van Hoff- mann-La Roche in Mijdrecht, is het helemaal niet zeker dat Ro 15-4513 hetzelfde effect op mensen heeft als op dieren. „We hebben bij ratten gezien, dat de stof enkele alcoholef fecten opheft, zoals het wankelen. Maar lang niet alle in vloeden worden weggenomen". Bovendien is de werking van Ro 15-4513 van zeer korte duur, in het beste geval werkt het middel een half uur. Daarna komen de alcoholverschijnselen weer te voor schijn. Zo'n pil is eerder een gevaar dan een hulpmiddel, meent het bedrijf. „We kunnen nooit garanderen dat de au tomobilist na gebruik van de pil weer volledig nuchter is", zegt Koster. Bevolking Peking houdt leger tegen (Van onze correspondent De kans is groot dat in septem ber een nieuwe partij aan de verkiezingen meedoet: de Auto Partij Nederland. PAGINA 3 In gemeenten met 40.000 of meer inwoners moet het au toverkeer mogelijk geheel wor den verboden wanneer op nieuw sprake is van ernstige luchtverontreiniging. PAGINA 5 De belangstelling voor aande len van de vrachtwagenfa briek DAF is gigantisch groot. PAGINA 6 Het roken binnenskamers en stoken van open haarden is vaak een ongezonde bezigheid. PAGINA 7 Het kijkgedrag is sinds de komst van Nederland 3 weinig veranderd. PAGINA 7 Voor behoud van de Zeeuwse kreken is samenwerking nodig tussen een groot aantal instan ties. PAGINA II Een plaagstootje van Erik Breukink doet de favorieten veel pijn. PAGINA 37 De schoolslagfamilie Knoester uit Middelburg rekent niet op veel zwemtitéls. PAGINA 39 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3,5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,13,15,16 en 17 Sport: 37 en 39 Ger Vaders verslaat een gij zeling Reis mee met Cees Nooteboom Cultuurfeest in Edinburg Gerben Hellinga, de man van de Gouden Strop John Woodhouse hangt zijn ac cordeon in de wilgen. PAGINA 21, 22, 23 en 25 Europa, stiefkindje in de po litiek Is ons privé-leven wel zo privé? Londen-Vlissin- gen-Berlijn met de Stoomvaart Maatschappij Zeeland Golf, de bekoring van een goed ge slagen bal Denksporten en puzzel. PAGINA 29, 30, 31, 33 en 35 Vrouwen, mannen, kinderen en zelfs bejaarde mannen hielden de soldaten, gemiddeld zo'n 20 jaar oud en gekleed in khaki broeken en witte overhem den, tegen en smeekten hen onder tra nen om terug te keren. „Ga terug, ga terug, ik smeek je, in hemelsnaam, ga terug". Over de hele boulevard speel den zich dezelfde taferelen af. Na drie kwartier trokken de militai ren zich zwijgend terug. Ze keken ver schrikt, angstig, hielden zich aan el kaar vast. Van velen waren de over hemden gescheurd. Een van de solda ten werd door een woedende man aan gevallen, maar het volk nam hem ech ter in bescherming. De jongen barstte in tranen uit waarna een vrouw troos tend een arm om hem heen sloeg. Toen de soldaten rechtsomkeert maakten, ging er een daverend ap plaus op. De internationale werd ge zongen, de handen gingen zegevierend omhoog en overal werd het V-teken ge maakt. 'Het volksleger houdt van het volk', werd er gescandeerd. In koor werd het vertrek geëist van premier Li Peng. Volgens het publiek komen de soldaten uit de provincie Xinkiang. De legervrachtwagens hadden even na middernacht de soldaten afgezet op een kruispunt enkele kilometers voor het Tienanmenplein. De soldaten liepen in colonne in de schaduw van de brede Changan-bou levard naar het Plein van de Hemelse Vrede. Auto's die de troepen hadden gezien, gaven lichtsignalen en toeter den om de mensen te waarschuwen dat de troepen in aantocht waren. Ongeveer zestig meter van het plein kwamen uit alle zijstraten mensen op hen af en blokkeerden hen de w eg. De dreiging van de militaire actie tegen de studenten op het Plein van de He melse Vrede hing al de hele dag in de lucht. Rond het middaguur waren vrachtwagens met militairen in de buurt van het plein gezien. ROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van Greenpeace zorgden voor bloed stollende taferelen toen ze op grote hoogte vanaf de Euromast een reus achtig spandoek onthulden met de tekst 'Noordzee, geen tijd te verliezen, Greenpeace'. (Van onze correspondent) PARAMARIBO De eenheid van het Junglecommando die de elektrici teitscentrale van de Brokopondo- stuwdam bezet houdt, heeft het bau- xietbedrijf Suralco, eigenaar van de dam, opdracht gegeven de stroomtoe voer naar Paramaribo stop te zetten. President Shankar zei vrijdag in de Nationale Assemblée, dat Suralco van de regering niet in mag gaan op de eisen van het Junglecommando. On dercommandant Barabas heeft ge dreigd zes hoogspanningsmasten op te blazen en stelde zijn ultimatum vier uur uit toen Suralco de stroom toevoer niet onderbrak. Het nationale leger is in opdracht van president Shankar aan een tegenoffen sief begonnen. Het palmoliebedrijf Victoria is „gezuiverd van terroristen" en de drie auto's die het Junglecom mando in beslag had genomen, zijn heroverd. Landmachtcommandant Sital maakte bekend dat bij de ontrui mingsactie een onbekend aantal slachtoffers is gevallen aan de kant van het Junglecommando. Het leger heeft vier gewonden, waarvan één ern stig. Victoria ligt op 20 kilometer af stand van de bezette stuwdam. Een derde groep van het junglecommando houdt nog altijd het dorp Brownsweg bezet en heeft het bestuurscentrum daar overvallen. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers is het eens met PvdA-voorzitter Sint dat de euthanasiekwestie in de kabi netsformatie niet hoeft te worden ge regeld. „Ik zou niet gelukkig zijn met opnieuw het geknutsel aan allerlei wetsteksten in de formatie", zei de premier vrijdagavond in KRO's Brandpunt. „Het zou beter zijn geweest als het par lement keuzes zou hebben gemaakt. Nu dat niet het geval is, kunnen we de euthanasie beter aan de bestaande praktijk overlaten", meent Lubbers, die hiermee een lastige hobbel in mo gelijke coalitiebesprekingen tussen CDA en PvdA wegneemt. De ruim tienduizend bezetters van het Plein van de Hemelse Vrede in hartje Peking hebben vrijdagavond gezelschap gekregen van tien promi nente intellectuelen en een uit Tai wan overgelopen popzanger. De elf zijn een hongerstaking van 48 uur be gonnen ter ondersteuning van de de mocratische beweging. Ruim een half miljoen mensen waren vrijdag naar het plein gekomen om solidariteit te betuigen met de hon gerstakers. ROTTERDAM (GPD) - De Noordzee moet niet voor de helft maar voor driekwart schoner. Dan heeft het wa ter dezelfde kwaliteit als in 1930, toen er nog nauwelijks vervuiling was. De hoeveelheid schadelijke stoffen, die in de Noordeze worden gedumpt, moet daarom met 90 percent worden verminderd. Dat zei minister Neelie Smit Kroes van Verkeer en Water staat gisteren in Rotterdam bij een driedaags congres over de Noordzee. De demissionair bewindsvrouwe in troduceerde verder een zogenaamde Dow Jones voor de Noordzee; een over zichtskaart die als graadmeter gaat dienen voor de situatie van dit drukst bevaarde water in de wereld. Rond de eeuwwisseling kan de waterkwaliteit dan worden vergeleken met die van 1930. Europese landen het streven naar een schonere Noordzee uitsluitend met de mond wordt beleden. Gisteren werd door Greenpeace on der de Euromast het startsein gege ven voor een actie voor een schonere Noordzee, die zal duren tot de derde Noordzeeconferentie volgend jaar in Den Haag. Tot die tijd zullen de drie (Advertentie) Hoe de Noordzee schoner moet wor den gemaakt en wie dat zal betalen, liet Smit-Kroes in het midden. En juist dat steekt de milieu-organisatie Greenpeace, die stelt dat in de acht Merkspijkerbroeken v.a. 59,- kindermaten v.a. 35,- t/m 9 juni 2e voor de halve prijs! Goes: Schuttershof 24 (tussen parkeerterrein POR VOU Koepoort en de Stads- schuur) c Middelburg: St.-Jan- straat 27. Advertentie PEKING (AP) - De uit Taiwan overgelopen popzanger Hou Deijan tijdens het zingen van het Chinese volkslied. (Geldig t/m I juli 1080 Het montuur dat u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. De gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode drie hoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. I Middelburg, Goes, Y Bergen op Zoom k^Uiafliuaiuaa^lSMUilv J |0 In de Gouden Gids vindt u de adressen. Vlissingen, I Terneuzen, Roosendaal. _028j Greenpeace-schepen Moby Dick, Greenpeace en de Beluga Europese havens bezoeken. Greenpeace zet al les op alles om de conferentie niet te laten verzanden in een vrijblijvend evalueren. De volgende conferentie komt pas in 1995. Nog eens zes jaar wachten op nieuwe maatregelen doet de Noordzee, een van de meest ver vuilde zeeën ter wereld, geen goed, zo zegt Greenpeace. KAAPSTAD (AFP) - De leider van het verboden Afrikaans Nationaal Con gres (ANC), Nelson Mandela, wil een actieve rol spelen in onderhandelin gen om een eind te maken aan het ge weld in de Zuidafrikaanse provincie Natal. Dit heeft Harry Gwala, een vooraanstaande vertegenwoordiger van het ANC, vrijdag gemeld. Mandela zit al 27 jaar in de gevangenis, hij werd tot levenslang veroordeeld wegens hoogverraad. Gwala verklaar de na een bezoek aan Mandela tegen verslaggevers dat de ANC-leider hem had opgedragen in zijn naam te gaan onderhandelen met de rivaliserende partijen in Natal, waar gevechten sinds 1986 aan meer dan 2.000 mensen het leven kostten. In Natal bevechten leden van het ver boden Verenigd Democratisch Front UDF de aanhangers van de meer ge matigde leider Mangosuthu Buthelezi. Mandela heeft al een brief gestuurd naar Buthelezi waarin hij zegt dat hij wil bemiddelen in het conflict. Advertentie KANTOORINSTALLATiES Kantoormachines: schrijf- machines, tekstverwerkers, copiers, telefax en veel meer, vlissingen I DoorüjnbachKantoorinstal- /eL0U8T&3 Fax 0H84-13307 anjfszekornefd. Bezoek onze showroom. Hét statussymbool onder de vervoermiddelen van de toekomst is de flets. Twee commissarissen van de koningin dachten vorige week zelfs even dat zij door op het fiets- zadel te springen tegelijk het draai boek hadden uitgevonden voor doel treffende maatregelen, uit te vaardi gen bij smogalarm. De werkelijkheid bij zo'n eventuele ingreep van dwang tegenover de automobilist is een stuk weerbarstiger. Daar is de werkgroep, die minister Nijpels van milieu in het leven heeft geroepen om het hele veld van problemen in kaart te brengen dat zich voordoet bij een tijdelijk verbod op autoverkeer, inmiddels ook wel achter. De bestaande draaiboeken voor wat te doen bij een zo ernstige luchtverontreiniging dat er sprake is van schade voor de gezondheid, zijn in de praktijk niet veel meer dan papie ren tijgers. De betekenis van de waar- schuwings- en alarmfases, die daarin worden gehanteerd, is voor het pu bliek volstrekt onduidelijk, Wenken en adviezen om de auto zoveel moge lijk te laten staan verdrinken in vrij blijvendheid. President-directeur Ploeger van de Nederlandse Spoorwe gen heeft deze week nog eens laten we ten: het openbaar vervoer ziet geen en kele mogelijkheid om in zo'n noodsi tuatie al die uit hun auto gejaagde au tomobilisten te vervoeren. Kort en goed: bij schadelijke smogvorminghet autoverkeer onder dwang drastisch beperken en in het uiterste geval tot stilstand brengen is een beslissing, die grote zorgvuldigheid vraagt op straffe van een complete chaos in Nederland. De zware vorm van luchtverontrei niging, die zich vorige week onder een extreme combinatie van stikstof- dioxyde en ozon voordeed, kan via een afname van het autoverkeer tot een la ger niveau worden teruggebracht. Het verschijnsel is tot nu toe in Nederland - met uitzondering van het Rijnmond gebied - vrij zeldzaam geweest. Toch kan het, in de zomer zowel als in de winter, op onverwachte momenten op nieuw de kop opsteken. En dan is het riskant en slordig, dat het alleen maar via meting kan worden vastgesteld en dat de verantwoordelijke overheden er verder geen raad mee weten. Natuur lijk zal een beleid gericht op minder autogebruik de kans op smogvorming verkleinen. Maar niemand kan garan deren dat bij pakweg tien procent min der verkeer op de weg en in de stad zo'n precaire situatie als vorige week in de toekomst zal uitblijven. Er is daarom hoe dan ook reden om een sluitend sce nario voor zulke omstandigheden uit te werken. En dat houdt niet op bij tot vorige week nogal naïeve veronder stelling dat in zo'n geval van een nood zakelijk verbod iedere automobilist van het ene op het andere moment in wandelaar, fietser of gebruiker van het openbaar verandert en dat de samen leving vervolgens 'normaal' door draait. Ook strafbedreiging met zware boetes en dergelijke is maar een onder deeltje van het dan opgeroepen pro bleem. Waar het op aankomt is dat de overheid, die nu bezig is te bedenken wat er bij smogalarm aan maatregelen nodig is, zich ook eens een beeld pro beert te vormen van de situatie die dan ontstaat. Een draaiboek voor zo'n zware claim op het dagelijks leven - hoe tijdelijk ook - moet daarom een veel bredere uitwerking krijgen dan alleen die van ambtenaren, bestuurders en deskundigen. Nederland is de puin hoop bij de benzinedistributie tijdens de eerste oliecrisis aan het begin van de jaren '70 nog niet vergeten. Met de wenken en aanbevolen noodvoorzie ningen van wijlen de Bescherming Burgerbevolking (BB) tegen een drei gende atoomaanval is het in het verle den ook nooit wat geworden. Het is dus van belang dat de hele samenle ving van het nut van zo'n noodplan bij smogalarm wordt overtuigd en dat het bij de uitvoering zo breed mogelijk wordt gedragen. De effecten ervan moeten daarom via veel meer invals hoeken worden bekeken dan kennelijk tot nu toe is gedaan. Informatie en communicatie zijn daarbij van vitale betekenis. Ambtelijke geheimtaal werkt in dergelijke gevallen averechts. Alleen via volledige openheid en met een goede motivering van de nood zaak van dwangmaatregelen valt iets te bereiken. Oproepen om vrijwillig de auto te laten staan hebben vorige week niets opgeleverd. Smogalarm van een zodanige omvang dat er direct gevaar is voor de volksgezondheid vergt verdergaand beleid. Maar dat moet dan wel duidelijk beleid zijn. En net iets verder doordacht dan dat de fiets alles wel oplost, - hoe ver dit ver voermiddel ook op weg is om status symbool in het verkeer te worden. vdM. (Advertentie) Bel voor documentatie 01804-57333.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1