Nijpels wil vrije verkoop van smeerolie aan burger verbieden Koningin bij opening Holland Festival Politiekorpsen met tekort mankracht worden versterkt Je kijkt je ogen uit de ItAiV vandaag vrijdagkrant OP EEN HONDA NAAR ESCALATIE IN SURINAME RIJKSPOLITIE LEVERT IN 'IJKE AD verschijnt opnieuw niet Zuidafrika neemt Nederlands boek in beslag Helikopter ongeluk boven park Rome China ontkent Verkenningspoging gezondheidszorg loopt vertraging op gerucht ernstige ziekte Deng Zonnige perioden 232e jaargang no. 122 Vrijdag 2 juni 1989 VAN-OCCASIONSHOW AKANTIELAND PARAMARIBO Het Junglecommando heeft sinds woensdag de elektriciteitscentrale van de Brokopondo-stuwdam bezet. De opstandelingen van Ronnie Brunswijk hebben gedreigd met het opblazen van de elektriciteitscentrale en het openzet ten van de dam, waardoor een aantal dorpen zou overstromen. Zij hebben verder gedreigd het palmoliebedrijf Victoria plat te branden als de militairen en de politie zich niet uit de omge ving verwijderen. Toerisme Controle Otter Plan Waterschappen Thriathlon Overstap Geen ontslagen Audi 90 2.3 inj. Opel Omega 2.0 Inj. stationcar Opel Omega 2.0 inj. Ford Scorpio 2.0 CL Ipg autn adria Het blijft vandaag koel, maar de zon nige perioden hebben de overhand. De maximumtemperatuur wordt 15 gra den. De noord tot noordoostelijke wind is matig. Wegens ruimtegebrek nu goedkoper dan ooit! Bouwjaren1974t/m1988,vanaf/900,- Hoek Riiksweg Ruime keuze, zie ook onze advertentie in rubriek^—— 'Toerisme/Vakantieverblijven'. Ringbaan West 01100 GOES I ungle-commando bezet centrale (Van onze correspondent Dit is bevestigd door leden van de di rectie van Suralco, eigenaar van de dam. Een eenheid onder leiding van onder-commandant Barabas wil een gesprek afdwingen met de regering door te dreigen met stillegging van de elektriciteitscentrale PZC Het toerisme wordt voor de ontwikkelingslanden steeds belangrijker. PAGINA 7 Minister Braks is positief over de controle van de visserij. PAGINA 17 De otter is geheel uitgeroeid in heel Zeeland. PAGINA 17 De gemeente Middelburg heeft een nieuw reddingsplan ont worpen voor de openbare San- denburchschool. PAGINA 19 Veel waterschappen zijn zui nig in het kwijtschelden van de verontreinigingsheffing. PAGINA 20 Hans Cornells is klaar voor de dubbele triathlon. PAGINA 27 PAGINA 9,11,13,14 en 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 17, 19, 20, 21, 22 en 23 Sport: 25, 26 en 27 ROTTERDAM (GPD) - Acties van de redacteuren van het Algemeen Dag blad hebben ertoe geleid dat er van morgen opnieuw geen AD verschijnt. De directie van uitgever NDU weigert in te gaan op de eis van de redactie voor een dertiende maand. Dat komt neer op een loonsverhoging van 8,5 percent. Ook de journalisten van NRC Handelsblad en het Brabants Nieuws blad (een zelfstandige NDU-dochter in Roosendaal) eisen een dertiende maand. NRC Handelsblad rolt vanmiddag wel van de persen, verschijning morgen is onzeker. Het Algemeen Dagblad komt morgen wel uit, maar zonder bijlagen. De beide kopbladen van het AD, De Dordtenaar en de Rijn en Gouwe, ver schijnen vanmorgen met noodedities, hoofdzakelijk gevuld met streek- nieuws. De redacteuren van AD en NRC zijn vastberaden om door te gaan met hun prikacties, tot de NDU-direc- tie over de brug is gekomen. JOHANNESBURG (ANP) - De politie van Zuidafrika heeft de afgelopen week in het hele land invallen gedaan in boekhandels om het boek „Culture in another South Africa" in beslag te nemen. Het boek doet verslag van een grote conferentie van Zuidafrikaanse kunstenaars in 1987 in Amsterdam, onder redactie van Willem Camp- schreur en Joost Divendal, beiden Ne derlanders. David Philip, de uitgever die „Culture in another South Africa" in Zuidafrika verspreidt, vertelde donderdag dat de politie ook bij hem huiszoeking had gedaan en de exemplaren die hij nog in voorraad had meenam. Veertig leden van het Junglecomman do verblijven in de centrale en een on bekend aantal heeft het waterkracht- werk omsingeld. De ongeveer 30 perso neelsleden die de turbines onderhou den, worden niet lastig gevallen. Maar de personeelsbus en een auto van een staflid zijn in beslag genomen, zodat men vanaf woensdag noodgedwongen op het bedrijfsterrein bivakkeert. Ze sentwintig andere personeelsleden zijn door het Junglecommando in gij zeling genomen. Telefonisch contact met Paramaribo is door het jungle commando verboden. Een groot deel van de stroomvoorziening in Surina me en de bauxiet-industrie is afhanke lijk van deze waterkrachtcentrale. Suralco is in permenant overleg met president Shankar. Het nationaal le ger heeft zich al enige maanden gele den teruggetrokken uit het stuw- meergebied 'wegens gebrek aan mate rieel'. De laatste legerpost in het ge bied is 40 km noordelijker op de weg naar Paramaribo. Shankar heeft overleg gevoerd met legerleider Bou- terse. Daarna hield president Shan kar een televisietoespraak. Hij zei „het te betreuren dat het Junglecom mando in de aanval is gegaan, terwijl amnestie is aangekondigd en het le ger opdracht heeft gekregen zich de fensief op te stellen". Hij kondigde maatregelen aan waarvan hij hoopt dat „de bevolking erachter zal staan". De aard van de maatregelen is niet be kend. De centrale is overvallen op de dag dat de Surinaamse Nationale Assemblée begon met een debat over een door de regering ingediende amnestiewet. Een delegatie van de Assemblée onder lei ding van voorzitter Lachmon heeft aangekondigd op 5 juni naar Frans Guyana te reizen voor onderhandelin gen met Ronnie Brunswijk. (Advertentie) Bel voor documentatie 01804-57333. Minister Nijpels DEN HAAG (GPD) Minister Nijpels van Milieu wil dat een twaalftal bedrijven stoppen met het verwer ken van gebruikte olie. Hij heeft hiervoor een half mil joen gulden uitgetrokken. Nijpels wil tevens een cen traal bedrijf oprichten dat de afgewerkte olie gaat ver werken. Het bedrijf zou ook afvalolie en mogelijk ook bepaalde koolwaterstoffen moeten opruimen. De be windsman broedt nog op mogelijkheden om de vrije verkoop van smeerolie aan burgers aan banden te leg gen. Zo wil hij bereiken dat particulieren die zelf de olie in een auto verversen niet langer de oude olie ille gaal kunnen lozen. De bewindsman wil dat de circa 55.000 kubieke meter afgewerkte olie die jaarlijks vrijkomt, beter en goedko per wordt opgeruimd. Dat kan door zes inzamelende be drijven te stichten in evenzovele regio's. Nijpels heeft dit de Kamer schriftelijk laten weten. Het fonds om overbodige inzamelaars van afgewerkte olie aan te zetten te verdwijnen is een idee van de be trokken bedrijfstak zelf. De overblijvende zes bedrijven zullen zelf ook geld in het fonds steken. Behalve het ver dwijnen van de twaalf bedrijven, zal ook het aantal tankauto's met 20 procent omlaag moeten. Minister De Koning DEN HAAG (GPD) - Het kabinet neemt dit jaar geen maatregelen meer die de koopkracht verbeteren. Minis ter De Koning (sociale zaken) heeft dit de Kamer gisteren in een brief laten weten. Het kabinet beloofde eind 1988 nog voor 1 juli te bezien of nadere maatregelen voor koopkrachtrepara ties nodig zouden zijn. Volgens De Koning is er voor uitke ringstrekkers dit jaar sprake van koopkrachtbehoud. Dat geldt ook voor bejaarden. Voor ongeveer 10.000 huishoudens waar niet meer dan het minimumloon binnenkomt, is er een koopkrachtdaling van 0,2 procent, al dus de minister. Het betreft echter een snel wisselende groep mensen. Het ne men van specifieke maatregelen voor die groep is binnen de huidige wet niet mogelijk. Algemene maatregelen zou den te veel kosten. Bovendien zouden daarmee ook mensen worden gehol pen, die helemaal geen extraatje nodig hebben. DEN HAAG (GPD) - De korpsen ge meentepolitie die het grootste tekort aan mankracht hebben worden de ko mende jaren met 2100 'koppen' uitge breid. De eerste uitbreiding zal, als het parlement daarmee volgende week akkoord gaat, per 1 juli kunnen gebeuren. Welke korpsen het eerst van die uitbreiding van de sterkte zul len kunnen profiteren, zullen de mi nisters Van Dijk van binnenlandse za ken en Korthals Altes van justitie na het debat in de Tweede Kamer be kend maken. In Zeeland profiteert vooral de ge meentepolitie Vlissingen van de her verdeling. Dit korps kan rekenen op een uitbreiding van de sterkte met bij na 30 procent. De operatie is mogelijk geworden doordat het kabinet heeft besloten een deel van het budget van de rijkspolitie over te hevelen naar het budget van de gemeentepolitie, d.w.z. van het minis terie van justitie naar het ministerie van binnenlandse zaken. Het gaat daarbij om een bedrag van 9,7 miljoen gulden per j aar. Dit j aar zal een bedrag van 4,85 miljoen gulden overgemaakt worden. Dat betekent dat hiervoor 69 'koppen' bij korpsen van gemeentepo litie kunnen worden aangetrokken. In de komende vier jaren zal de rijkspoli tie op deze manier 675 'koppen' over dragen aan de gemeentepolitie. ROME (ANP) - Reddingswerkers bij een van de twee Italiaanse politieheli- kopters die donderdag met elkaar in botsing kwamen boven Villa Borghe se, het grootste openbare park in Ro me. Twee inzittende onderofficieren van de carabinieri kwamen om het le ven en twee andere raakten gewond. De helikopters maakten oefenvluch- ten voor de feestelijkheden in Villa Borghese op 7 juni. Het ongeluk leidde tot hevige emoties in Rome, waar wan delen in de Villa Borghese tot de tradi ties behoort. Het grote park met zijn tuinen en het befaamde kunstpavil joen werden opgericht door prins-kar dinaal Sdpione Borghese (1576-1633). De Villa Borghese is een traditioneel ontmoetingspunt voor geliefden, fami lies, moeders met kinderen en paar den- en kunstliefhebbers. UTRECHT (ANP) - De „verkennings poging" van oud-staatssecretaris Van der Reijden in het cao-conflict in de gezondheidszorg heeft vertraging op gelopen. Vorig weekeinde overleed de echtgenote van de voormalig be windsman. Van der Reijden was al achter op schema wegens „de comple xiteit van de technische kant". De werknemers van bijna tweehon derd instellingen onderbroken don derdag het werk voor korte of langere tijd. Volgens een woordvoerster van de AbvaKabo was de belangstelling aan zienlijk groter dan tijdens de vorige ac tiedag twee weken geleden, „toen de belangstelling toch wat magertjes was". Zij schat dat enkele tienduizen den mensen actie hebben gevoerd ter ondersteuning van de looneis van 5 procent. (Zie ook pagina 20) AMSTERDAM (ANP) - Met de eerste opvoering van de opera De Materie van Louis Andriessen (links op foto) is donderdagavond in het Muziektheater in Amster dam het 42ste Holland Festival geopend. Dat gebeurde in aanwezigheid van onder anderen koningin Beatrix en prins Claus, premier Lubbers, een aantal ministers, de commissaris van de koningin in Noord-Holland De Wit en burgemeester Van Thijn. De regie van De Materie is in handen van de Amerikaan Robert Wilson. Hij ontwierp voor De Materie ook de dé cors en schreef met de componist het libretto. In de vier delen, uitgebracht door de Nederlandse Opera, worden materie en geest tegenover elkaar gesteld. Als hoofd personen fungeren de eerste atoomtheoreticus Gor- laeus (een rol van James Doing), de Middeleeuwse mys- tica Hadewych (door Wendy Hill) en Madame Curie (Marjon Brandsma). De danseres en spreekster wordt gespeeld door Beppie Blanker! De overige opvoerenden zijn een bewegingsgroep, leden van het Nederlands Kamerkoor en het Materie-orkest onder leiding van Reinbert de Leeuw. Er worden in het Muziektheater zeven opvoeringen gegeven. Het 42ste Holland Festival duurt de hele maand en speelt zich af in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Themaland is dit keer de Sovjetunie. Een woordvoer ster van het festival deelde donderdag mee dat voor bijna alle voorstellingen nog kaarten zijn te krijgen. (Van onze correspondent) PEKING (GPD) - Het Chinese minis terie van buitenlandse zaken heeft donderdag ontkend dat 'sterke man' Deng Xiaoping ernstig ziek is. Britse bladen hadden gemeld dat Deng zuur stof krijgt toegediend. Feit is dat hij al weken niet in het openbaar is ge zien. De laatste keer was tijdens zijn ontmoeting met de Russische presi dent Gorbatsjov, medio vorige maand. Hij maakte toen al een onge zonde indruk. Hij beefde en kwam niet zo vlot uit zijn woorden. Ook partijleider Zhao Ziyang, die de machtsstrijd zou hebben verloren van premier Li Peng, is al twee weken niet meer in het openbaar gezien. Het Volksdagblad en andere door de staat gecontroleerde kranten noemden zijn naam niet in de boodschap die de Mili taire Commissie van de partij naar de regering stuurde, waarin steun wordt betuigd met het afkondigen van de noodtoestand. De naam van president Jang Shangkun komt wel voor in de boodschap. Jang Shangkun is na Zhao de belangrijkste man in de Militaire Commissie, die controle heeft op het leger. Het ministerie van buitenlandse za ken herhaalde echter dat er geen wijzi gingen zijn in regering, partij of leger top. Het stelde dit na berichten dat Zhao Ziyang als partijleider was afge zet door de conservatieven onder lei ding van premier Li Peng. Westerse di plomaten vermoeden dat binnen de partijtop een weg wordt gezocht om Zhao Ziyang niet weg te zuiveren. Hij zou in zijn functie blijven, maar zijn macht zou worden beknot. Een deel van zijn invloed zal gaan naar premier Li Peng en naar president Jang Shang kun, die ambities zou hebben om Deng op te volgen. Om dit te bereiken zal rijkspolitie mensen worden gevraagd over te stappen naar de gemeentepolitie en zullen jongeren die thans een oplei ding volgen op de scholen van de rijkspolitie een baan bij de gemeente politie worden aangeboden. Minister Ruding van financiën heeft aan zijn collefa Van Dijk een dusdanig bedrag uit de algemene middelen toe gezegd, dat hij de gemeentepolitie met nog eens 475 mensen kan uitbreiden. Daarnaast gaat Van Dijk ervan uit, dat binnen de korpsen van gemeente politie die, zoals uit studies blijkt, dik in hun mensen zitten, 825 mensen vrij willig zullen overstappen naar korp sen met een tekort. Van Dijk verwacht binnen het budget van de gemeente politie enige financiële groei, waar door op een termijn van vier jaar nog 200 mensen extra aangenomen kun nen worden. Beide politieministers en het kabinet hebben besloten, dat de korpsen met een groot tekort aan mensen dit kun nen wegnemen tot maximaal 30 pro cent van het tekort. Korpsen met een overschot aan mensen zullen tot maxi maal 10 procent van dat overschot worden ingekrompen. Beide politieministers benadrukten bij de presentatie van het plan, dat er geen gedwongen ontslagen of ge dwongen overplaatsingen zullen plaatsvinden. Met de politievakbon den hebben de ministers overeen stemming bereikt. De ministers zijn ook van mening, dat ondanks de val het het kabinet de herverdeling van de politiesterkte niet kan wachten op een nieuw kabinet. Ook vanuit de korpsen is aangedrongen op snelle maatregelen omdat de criminaliteits bestrijding geen langer uitstel meer duldt. (Zie ook pagina 17) Advertentie Kleur Bouwjaar Km Extra's Nieuwprijs Prijs Groenmetallic juni '88 44.000 licht met. vel gen, alarm, trek haak, radio/ cassette 68.000,- 47.500,- Kleur zilvermetallic Bouwjaar januari '87 Km 50.000 Extra's trekhaak Nieuwprijs 44.500,- Prijs 27.500,- Kleur grijsmetallic Bouwjaar januari '88 Km 44.000 Extra's licht met. vel gen, getint glas Nieuwprijs 47.000,- Prijs 34.850,- Kleur wit Bouwjaar april '88 Km 27.000 Extra's radio/cassette Nieuwprijs 42.500,- Prijs 32.500,- official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 S-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1