Kabinet wil werkloze jongeren extra korten Gat in begroting door demissionaire status OP EEN HONDA SLAAG de r&v vandaag „TIJD RIJP VOOR Tegenvallers gas lopen in miljarden Duphar moet sanering Volger meer betalen Kernenergie voor CDA en PvdA geen obstakel Dankert slikt beschuldigingen zuivelfraude in Voorzitter Huis in VS treedt af Een enkele bui 232e jaargang no. 121 Donderdag 1 juni 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET BONN De Amerikaanse president Georg Bush wil alles wat in zijn vermogen ligt doen om de Europese deling te overwin nen. „Veertig jaar lag het zaad van de democratie in Oost-Eu ropa begraven onder de bevroren toendra van de Koude oor log. En 40 jaar heeft de wereld gewacht op het einde van de Koude Oorlog. Maar de passie van de vrijheid kan niet voor eeuwig worden genegeerd. De tijd is rijp. Laat Europa vrij en verenigd zijn". Dat zei Bush woensdagmiddag in Mainz. Show Kinderbijslag Jubileum Schelde Strafpunten Terecht Voorstellen Goede voornemens Westerschelde FINANCIERINGSTEKORT OP ZES PROCENT Financieringstekort Aanhoudend koel. Af en toe zon en een enkele bui. Maximum temperatuur rond 16 graden. Zwakke tot matige wind draaiend van west naar noord. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 (Van onze correspondent PZC André van Duin wil zijn gewis te jubileumshow opnieuw op nemen. PAGINA 2 D66 acht een forse verhoging van de kinderbijslag nodig. PAGINA 5 'Cuby' Harry Muskee viert zijn zilveren bluesjubileum. PAGINA 9 België frusteert het Neder lands verlangen om de Wester- schelde schoon te maken. PAGINA 13 De invoering van een strafpun- tensysteem voor verkeersde licten kan rekenen op een bre de steun onder de jonge wegge bruikers. PAGINA 15 Profwielrenner Johan van der Velde is weer terecht, de 32-ja- rige Brabander uit de ploeg van Cees Priem was dinsdag avond plotseling weggevlucht uit de Ronde van Italië. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Kunst, cultuur en pop: 9 Provincie: 13, 15, 17, 18 en 19 Sport: 21 en 23 De president erkende dat de weg naar democratie in Oost-Europa moeilijk zal zijn, maar „ik zal alles doen om de gesloten samenlevingen in het oosten te openen. Bij mijn aanstaande bezoe ken aan Polen en Hongarije zal ik deze boodschap uitdragen: er kan geen ver enigd Europees huis zijn voordat ie dereen vrij is van kamer naar kamer te gaan". De president kondigde vier voorstel len aan die de Europese deling moe ten helpen overwinnen. In de eerste DEN HAAG (GPD) - Een volgend kabi net zal de komende vier jaar 6,2 mil jard gulden minder ontvangen aan gasverkopen. Dit jaar zullen de gasba ten 700 miljoen gulden lager uitko men dan voorzien. Minister Ruding (financiën) heeft dit de Kamer woens dag in een nota over het verloop van de begroting 1989 laten weten. Oorzaak voor de lagere gasbaten zijn de nieuwe berekeningen van de koers van de dollar en de prijs van een vat olie. Voor dit jaar is de gemiddelde prijs van een vat olie inmiddels gezet op 16 dollar. In de Miljoenennota 1989 was nog gerekend op 18 dollar als ge middelde prijs. DEN HAAG (GPD) PvdA-europar- lementariër en lijsttrekker bij de ko mende verkiezingen voor het Euro pees Parlement Dankert heeft zijn be schuldigingen van fraude aan het adres van de Nederlandse zuivelin dustrie grotendeels teruggenomen. Hij deed dit gisteravond in het NOS tv-programma 'Den Haag Vandaag'. Dankert liet onlangs weten dat de zui velindustrie ten onrechte voor miljar den guldens aan subsidie van de EG zou hebben gekregen door de verkoop van boter, die volgens een niet-erkend procédé (het NIZ O-procédé) was be reid. Daarbij werden bedragen van 3,5 miljard gulden genoemd. In het tv-programma ontkende Dan kert zelf ooit dit bedrag in de mond te hebben genomen. Hij sprak van theo retische berekeningen die journalisten op basis van zijn stellingname zouden hebben gemaakt. AMSTERDAM (GPD) - De ver vuiler betaalt. Volgens die regel heeft de rechtbank in Amster dam het farmaceutisch bedrijf Duphar woensdag veroordeeld tot het betalen van de sanering van de Volgermeerpolder. Het schoonmaken van de zwaar ver ontreinigde vuilstort wordt ge raamd op 80 miljoen gulden. Du phar moet alleen de schade beta len waarvoor zij direct verant woordelijk is. Het bedrijf heeft in de jaren zestig circa 10.000 va ten chemisch afval, onder meer chloorbenzeen, naar de Volger- meer gebracht. Volgens de rechtbank had Du phar ook met de richtlijnen en kennis van dertig jaar geleden niet zo maar de zwaar giftige stof fen naar de Vogelmeer mogen af voeren. Daarmee werd het argu ment van Duphar afgewezen dat het bedrijf destijds niet in strijd met de (mondelinge) richtlijnen van de stadsreiniging heeft ge handeld. Ook het weerwoord dat volgens de kennis van de jaren zestig de stort verantwoord was, werd niet gehonoreerd. Minister Nijpels van Milieu toon de zich bijzonder verheugd met wat hij een principiële uitspraak noemde. Hij rekent nu ook op een positieve uitspraak in een honderdtal andere milieu-recht zaken tegen bedrijven. Duphar gaat in hoger beroep te gen de uitspraak. leefde het oranjeteam (en de miljoenen supporters voor de tv) tussen hoop en vrees. De weg naar het wereldkampioenschap voetbal werd dag voor Nederland uitstekend geplaveid door Wales. Zeer verrassend kwam Westduitsland in Cardiff tegen Wales niet verder dan 0-0. Daardoor heeft Nederland een vol punt voorsprong op de Westduitsers: Oranje heeft zes punten uit vier wedstrijden en de ploeg van Beckenbauer verzamelde slechts vijf punten uit vier duels. Op de foto staat Ruud Gullit centraal. Zie ook pagina 21 HELSINKI - Ruud Gullit is voor het Nederlands elftal belangrijker dan Thijs Libregts. Dat vermoeden is woensdagavond in Helsinki een zekerheid geworden. Vier minuten voor tijd legde de „invaller" na een schit terende persoonlijke actie de bal op het hoofd van Kieft, die de laatste van de vele kansen verzilverde (0- 1). Voor de derde keer in de kwalificatieronde scoorde Ne derland in de laatste minuten een duur doelpunt, een reddende treffer, afgedwongen op kracht, nadat kwali teit niet voldoende was gebleken om de fantastisch vechtende Finse voetballers stuk te krijgen. Heel lang DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil werkloze jongeren tussen 18 en 27 jaar extra hard aanpakken. Eerdere plannen voor een korting op de bijstandsuit keringen voor deze groep zijn naar beneden bijgesteld. Daardoor wordt een structurele bezuiniging bereikt van circa 560 miljoen gulden, 220 miljoen gul den meer dan eerder was ingeboekt. Dat blijkt uit de voorjaarsnota, die minis ter Ruding (financiën) gisteren aan de Kamer heeft gezonden. In het voorjaar van 1988 presenteerde het kabinet voor het eerst plannen om de uitkeringen van werkloze jongeren meer in overeenstemming te brengen met de studiebeurzen van jongeren. Hierdoor kon een besparing van 200 miljoen gulden worden geboekt. Doel was jongeren te stimuleren om of te gaan stude ren of werk te zoeken. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken wees er op dat het voorstel niet zal worden uitgevoerd omdat het kabinet demis sionair is. Na meer dan drie jaar van voorbereiding ligt dan nu het ontwerp-beleidsplan Westerschelde op tafel. Een boek vol goede voornemens over hoe in de toekomst om te gaan met de functies en de waarden van de ze internationale rivier en het onmid dellijk aangrenzende gebied. Voorop staat in het beleidsplan de betekenis van de Westerschelde voor het scheep vaartverkeer en de daaraan gekoppel de industrie- en havenontwikkeling in Nederland en België. Maar de Wester schelde kent nog een serie andere ka raktertrekken en functies: afstroom- gebied voor oppervlaktewater, na tuurgebied, recreatie, visserij. Stuk voor stuk zijn die lange tijd verwaar loosd, ondergewaardeerd of de vrije loop gelaten. En dat heeft de Wester schelde tegelijk de slechte naam be zorgd van zo ongeveer de smerigste ri vier van West-Europa en omstreken. Voor een deel is dat toe te schrijven aan het feit dat zoveel verschillende overheden en instanties zijn betrok ken bij het beheer van alles wat er op en in de Westerschelde gebeurt of daarop van invloed is. Belangrijkste verdienste van het nu ontwikkelde be leidsplan is dan ook dat het alle be stuurlijke lagen (rijk, provincie Zee land, gemeenten, waterschappen) met één mond laat spreken. De samenstel lers, uit die uiteenlopende bestuurlijke sferen afkomstig, moeten nu via de weg van voorlichting en inspraak te rug naar hun 'achterbannen'. Opzet is dat die het beleidsplan vaststellen en samen tot de bindende afspraak ko men dat zij de voorgestelde maatrege len ook inderdaad zullen uitvoeren en afdwingen. GENÈVE (DPA) - Iedere dertien seconden sterft ergens op de wereld een roker of rookster aan longkanker, longem fyseem, chronische bronchitis of een hartaandoening. Dat zijn jaarlijks bijna 2,5 miljoen mensen, onder wie een toe nemend aantal vrouwen. Dit heeft de Wereldgezondheids organisatie (WHO) woensdag in Genève bekendgemaakt. De WHO en tal van andere organisaties, gebruikten woens dag de tweede 'Wereld-Niet-Rokendag' om nadrukkelijk te wijzen op de risico's van tabaksgebruik. Omdat steeds meer vrouwen en jonge meisjes tegenwoordig naar een „saffie" grijpen, luidt het motto dit jaar „Rooksters lopen meer risico's". Een zegsman zei dat daarmee vooral wordt bedoeld dat vrouwen niet slechts worden bedreigd door de gebruikelij ke kwalen die aan tabaksgebruik zijn verbonden. Als zij bij voorbeeld de pil gebruiken is het gevaar voor een hartaan val of beroerte groter dan normaal, aldus de zegsman. Deze voegde daaraan toe dat zwangere vrouwen die roken bo vendien de gezondheid van hun kinderen op het spel zet ten. In de rijke landen sterven per jaar rond 1,5 miljoen mensen aan de gevolgen van roken, van wie 500.000 in Europa. Vol gens de WHO bestaat eenderde daarvan uit vrouwen. On der hen is de door longkanker veroorzaakte sterfte in de geïndustrialiseerde wereld sinds 1950 met 200 procent toe genomen. Minister Ruding Bush spant zich in voor één Europa kabinet definitief afziet van het verla gen van kinderbijslag voor kinderen die in het buitenland wonen, zodat de bijslag in overeenstemming wordt ge bracht met de levensstandaard in het betrokken land (het woonlandbegin sel). Uit het financiële beeld voor 1989 dat Ruding nu schetst, blijkt dat het kabi net 1,3 miljard gulden aan extra op brengsten heeft ingeboekt door de ver koop van nog eens 33 procent van de aandelen DSM. Onlangs maakte het kabinet bekend later dit jaar weer aan delen DSM te willen gaan verkopen. Het kabinet heeft voorts besloten om de vervroegde aflossing van woning wetleningen, die 600 miljoen gulden oplevert, als meevaller op te nemen in de rijksbegroting. Naast extra opbrengsten zijn er ook te- MAINZ (AP) - Kohl applaudiseert voor Bush na het einde van diens toespraak. DEN HAAG (GPD) Dit jaar dreigt een financieel gat in de rijksbegroting te ontstaan van 260 miljoen gulden. Oorzaak vormt de demissionaire sta tus van het kabinet als gevolg waar van de Kamer een aantal in haar ogen omstreden wetsvoorstellen niet meer wil afhandelen. Ingeboekte opbreng sten worden zo misgelopen. Minister Ruding (financiën) heeft dit de Kamer laten weten in een nota over het ver loop van de begroting 1989: de zoge noemde Voorjaarsnota. Behalve het financiële gat dat dreigt, erkent Ruding dat een aantal eerder ingeboekte ombuigingen bij diverse ministeries niet gehaald worden. Het betreft Onderwijs (345 miljoen), Socia le Zaken (150 miljoen) en WVC (225 mil joen). Uit de Voorjaarsnota blijkt dat het genvallers. Het betreft dan hogere uit gaven voor de Wet Investeringsreke ning (WIR) van 1 miljard gulden en te genvallers bij de gasbaten (1 miljard gulden). Stijgende lonen en prijzen kosten de overheid dit jaar 600 miljoen gulden extra. Andere tegenvallers zijn de reeds eerder gemelde problemen bij Volkshuisvesting (1250 miljoen gul den) en hogere uitgaven voor de Bij standswet (een kleine 600 miljoen gul den) De gunstige gang van zaken in de eco nomie levert 2,5 miljard gulden aan extra belastinginkomsten op. Al met al komt het financieringtekort van de overheid dit jaar uit op zes procent, het percentage dat eerder was ge raamd. DEN HAAG (ANP) - De opwekking van kernenergie in Nederland hoeft bij de komende formatie nauwelijks problemen op te leveren als CDA en PvdA samenwerking willen aangaan. De partijen willen eensgezind geen besluit nemen over de bouw van nieu we kerncentrales in de komende re geerperiode van vier jaar. De PvdA wil de bestaande kerncentrales (Bors- sele en Dodewaard) „zo spoedig moge lijk" sluiten, maar in een komend re geerakkoord moet uitsluitend de voorbereiding daarvan geregeld wor den. PvdA-kamerlid en woordvoerder over energiezaken dr. K. Zijlstra denkt aan een tweetal snel uit te voeren onder zoeksopdrachten in die voorberei dingsfase: naar de veiligheid en naar de financiële gevolgen van sluiting. Zijn evenknie dr. A. Lansink van het CDA vindt een veiligheidsonderzoek op zich terecht. Een onderzoek naar de rekening voor de staat als Borssele voortijdig wordt gesloten ziet hij „met vertrouwen" te gemoet. Die rekening zal te hoog uit pakken om tot sluiting over te gaan, zo vermoedt hij. Zijlstra daarentegen meent dat door de lagere aardgasprijs de rekening veel lager zal uitvallen dan de vijf miljard die de Commissie Beek taxeerde. Bovendien wordt er al en zal er nog veel meer geïnvesteerd moeten worden in de kerncentrale van Borssele om aan de eisen van de natio nale en internationale inspectie (in het kielzog van Tsjernobyl) te voldoen. Sluiting spaart dus ook investerings- geld uit. (Advertentie) Bel voor documentatie 01804-57333. Wat wordt de Westerschelde beter en de samenleving rijker van zo'n beleidsplan? Daarover is op dit mo ment weinig te voorspellen. De opstel lers zeggen met omhaal van woorden dat de afzonderlijke functies van de Westerschelde 'met elkaar in harmo nie moeten worden gebracht'. Ze be doelen tussen de regels door dat alles wat in dit estuarium is misgegaan zo snel mogelijk moet worden rechtge trokken. En ze gaan ervan uit dat het water van de Westerschelde in ieder geval 'schoon' moet worden, - wat daaronder dan ook precies moet wor den verstaan. Dat is een ambitieuze opgaaf. Tot nu toe versnipperd beleid, verspreide maatregelen en voorschrif ten en moeilijk te controleren naleving daarvan, moeten worden gebundeld. Dat veronderstelt onvoorwaardelij ke inzet van de betrokken overheden. Ze krijgen in beginsel de mogelijkheid aangereikt om een gerichte aanpak van de problemen die in de Wester schelde spelen bestuurlijk handen en voeten te geven. Het enthousiasme om er met dit beleidsplan in de hand nu eens echt tegenaan te gaan straalde gistermorgen bij de presentatie in Middelburg van de Zeeuwse gedepu teerde mevrouw De Vries af. Maar om echt iets te bereiken zal zij verzekerd moeten zijn van even enthousiaste me dewerking. Niet van een vorm van vrij blijvendheid die het 'vervolgverhaal' van andere beleidsplannen tot dusver heeft geschreven. Bovendien is het de vraag of het 'beschikbare bestuurlijke en juridische instrumentarium' om zo'n beleidsplan mee uit te voeren, in dit geval wel toereikend is. In de prak tijk zou dat nog wel eens heel wat lek ken kunnen vertonen. Extra ingewikkeld om de goede voornemens uit het beleidsplan Westerschelde in daden om te zetten is de internationale status van de rivier. Om een voorschotje te nemen op de nu lopende onderhandelingen tussen de legaties van België en Nederland (Pop- pe/Biesheuvel) over de zogenaamde waterverdragen van beide landen heb ben de opstellers van het beleidsplan een vertegenwoordiger van de Ant werpse Zeediensten als waarnemer bij de voorbereiding betrokken. Veel meer dan een gebaar kon dit niet zijn. Van enige Belgische binding met het plan is geen sprake. Het 'echte' overleg speelt zich af op het niveau van de na tionale regeringen (en de Belgische deelregeringen). Inzet daarbij is de Belgische wens tot verdieping van de vaargeul in de Westerschelde, ge schikt voor de grootste schepen die de haven van Antwerpen willen aandoen. Nederland is in principe bereid daar aan mee te werken, mits de Belgen aan strikte eisen voldoen om het water dat naar de Schelde afloopt vergaand te zuiveren. De doelstellingen in het (Ne derlandse) beleidsplan kunnen daar toe als uitgangspunt dienen. Maar in de betrekkingen met België spelen meer belangen. En dan wil het nog wel eens anders lopen dan goede bedoelin gen beoogden. Daarom is het nu gebo ren ontwerp-beleidsplan Westerschel de een stuk dat met gevoel voor be trekkelijkheid kan worden gelezen. Waar het op aankomt is de (internatio nale) politieke wil om er met zo'n be langrijke, maar op veel punten verloe derde rivier het beste van te maken. vdM. WASHINGTON (RTR) - Jim Wright, de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft woensdag zijn ontslag aangekondigd. Hij zal aftreden als komende dinsdag zijn opvolger is gekozen. Zijn emotionele aankondiging tegen over een volgepakt Huis is het sluit stuk van een slepende affaire, waarin Wright onder zware druk was komen te staan wegens een onderzoek naar zijn financiële handel en wandel. plaats wil hij zich inzetten voor vrije verkiezingen en politiek pluralisme in Oost-Europa. „De grenzen met ge weren en mijnen moeten weg. Ner gens is de scheiding tussen Oost en West zichtbaarder dan in Berlijn. Daar scheidt de wrede Muur buren en families. Deze Muur is een monument voor het falen van het communisme. De Muur moet weg". Zijn tweede plan heeft ook betrekking op Berlijn. „Glasnost is een Russisch woord, openheid een westers concept. Ons voorstel is van heel Berlijn een handelscentrum tussen Oost- en West te maken, een plaats van coöperatie en niet van confrontatie. Breng glas nost naar Oost-Berlijn". Het derde plan behelst mondiale sa menwerking op het milieugebied. Bush verwees naar de olieramp in Alaska en de kernramp in Tsjernobyl en bood technologische en juridische samenwerking aan. Zijn vierde voorstel was gericht op de afbouw van de overbewapening in Eu ropa. Hij herhaalde in grote lijnen zijn in Brussel op de NAVO-top gelanceer de plannen. Samenvattend zei presi dent Bush: „Groeiende politieke vrij heid in het oosten, een Berlijn zonder Muur, een schoner milieu, een minder gemilitariseerd Europa: stuk voor stuk edele doelen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1