Reserveren ruimte voor kerncentrales niet langer gewenst almanak Eerste schip aan kade nieuwe Bijleveldhaven Komst COVRA weer een stap dichterbij WK NIET VIA VEREN LEDEN STATENCOMMISSIE ZEEUWSE Licht vliegtuigje maakt noodlanding op aardappelveld RIJK VERLEENT VERGUNNINGEN Lozingen Aanrijding van camper en bus Moriaanshoofd Honkbalspullen in Vlissingen gestolen Provincie trekt voorwaarschuwing vuile lucht in Brug Zandkreek elk uur minstens 7 minuten open DINSDAG 30 MEI 1989 HIDDELBURG - Er komt geen geld uit de reserves van de PZEM beschikbaar om andere voorzieningen zoals een Wes- ;erschelde-Oeververbinding te betalen. Evenmin mogen be iparingen bij de Provinciale Stoomboot Diensten voor de aan eg van deze verbinding worden benut. Die opvattingen kwa men maandag naar voren in twee statencommisies, die van rerkeer en waterstaat en van economische zaken. Boterhammen zeeland Ook de vangrail bij Driekwart vertoont de duidelijke kenmerken van een rupseninvasie. Geen geld van de PZEM voor WOV ZANDSTRAAT - Ruim dertig wilge bomen langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen, ter hoogte van Drie kwart, zijn bestormd door duizen den rupsen. De groenvretende beest jes hebben een enorme hoeveelheid wit spinsel geproduceerd, zodat het lijkt of de bomen van wortel tot kruin strak in witte lakens zijn inge pakt. De invasie van de kleine diertjes is volgens J. Calle, medewerker van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut, een uniek natuurver schijnsel. „In de volksmond noemt men deze bomen ook wel spookbo- men. Het zijn spinselmotten die voor dit effect zorgen." „In het Latijn heten de diertjes Ypo- nomeuta Rorella. Het is bekend dat ze in grote kolonies leven en ter be scherming van de eigen soort in die spinselnetten leven. Normaal komen ze voor op struiken als de meidoorn en de kardinaalsmuts en ook wel in kleine hoeveelheden op wilgen. Maar nu zijn de bomen bedekt door een gi gantisch aantal rupsen. Dat is in ho ge mate zeldzaam", aldus Calle. Deskundigen verzekerden hem dat het verschijnsel nauwelijks voor- Gedeputeerde W. Don (pvda, nutsbe drijven) hield de statencommissie voor economische zaken voor, dat de reserves van de PZEM geen melkkoe zijn. Ze zijn volgens de gedeputeerde gewenst om de tarieven zo laag moge lijk te houden. Zeker na het overdra gen van de produktiesector aan de Elektriciteits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) speelt dat een rol. Dan moet Zeeland als zelfstandig distributiebedrijf verder. Door geografische omstandigheden betekent dat onder meer hoge uitga ven voor waterkruisingen. Zeeland g niet teveel uit de pas lopen met andere provincies. Daarvoor is de ren te van de PZEM-reserves onontbeer- Dit verklaarde de gedeputeerde van de nutsbedrijven maandag in de statencommissie economische zaken. We zullen de reserves hard nodig heb ben," betoogde hij. Don wees erop dat au al de PZEM-tarieven gedrukt wor- ien door de rente-opbrengsten. De gedeputeerde gaf aan dat bekeken ïordt welke kostenbesparing de nuts bedrijven hebben als ze in de toekomst gebruik kunnen maken van een Wes- terschelde-Oeververbinding. Hij maakte duidelijk dat de kabels over de bodem van de Westerschelde regelma tig kapot gaan, een hoge verzekerings premie vergen, terwijl PZEM een eigen risico heeft van een half miljoen gul len. Ook wordt jaarlijks 260.000 gul len betaald aan het Belgische EBES- bedrijf, om een noodverbinding tussen Oostburg en Maldegem paraat te heb ben. De watermaatschappij WMZ beeft spaarbekkens in de Braakman. Als die makkelijk met Midden-Zee land te verbinden zijn, hoeft er bij Ka- pelle geen nieuw zuiveringsstation te bomen. Don werd onderbroken door CDA-sta- tenlid P. J. Everaert. Die zei dat enkele jaren geleden al eens is bekeken wat bet PZEM-voordeel van een vaste oe ververbinding zou zijn. „Het was finan cieel absoluut niet aantrekkelijk voor le PZEM. Wat is er ineens veran- lerd?". Don ging daar niet op in. „Al les wordt grondig bestudeerd. Laten we een broedende kip niet storen," merkte hij op. De gedeputeerde be klemtoonde dat als het even kan een WOV tot stand moet komen, zonder dat 12 tot 15 percent rente betaald moet worden aan particuliere beleg gers. In de statencommissie verkeer en wa terstaat kwamen bezwaren tegen het gebruik van besparingen op de veer diensten voor de WOV ter sprake, toen daar de voorgestelde automatisering van de kaarverkoop bij de bootdien sten werd behandeld. Van verschillende kanten werd be toogd, dat meeropbrengsten als ge- volgt van die automatisering ten goe de moeten komen aan de gebruikers van de veren. In het plan voor die auto matisering wordt geen link gelegd tus sen de veerdiensten en de WOV. Gede puteerde J.D. de Voogd weigerd op een mogelijke koppeling in te gaan. „De WOV zit niet in mijn portefeuille," was zijn korte commentaar op de voor zetjes van de statenleden. (Zie ook pagina 13) Zwemmen maakt hongerig. Zwemmend redden maakt bui tengewoon hongerig. Ronnie, die in Zeeuwsch- Vlaanderen als lid van een reddingsbrigade de golven klieft, had daar rekening mee gehouden. Toen hij zich on langs in Amsterdam moest me ten met andere navolgers van Naerebout, had hij de voedsel voorziening veiliggesteld. Hij voerde een omvangrijk pak bo terhammen met zich. Na de wedstrijd, in de tram naar het Centraal Station, sloeg hij er een bres in. Een medepassagier volgde de maaltijd met intense belang stelling. Iedere hap werd gere gistreerd. Na de derde boterham was Ronnie het zat. Hij keek de kij ker doordringend aan en vroeg: ,,Ok 'n stute mé frenz'n- seleije?" De aangesprokene maakte een ontregelde indruk. En kreeg langzaam een kleur. Die van aardbeienjam. MIDDELBURG - In de statencommis sie voor economische zaken hebben verschillende leden maandag laten weten dat het reserveren van ruimte voor kerncentrales bij Borssele maar eens afgelopen moet zijn. Dat blok keert de bouw van andere stroomfa- brieken. Gedeputeerde W. Don (nuts bedrijven) voerde aan dat de deskun digen het laten vallen van kernener gie betreuren. „Uit milieu-oogpunt is geen vriendelijker energievorm te be- BROUWERSHAVEN - Een ultra licht vliegtuigje heeft maandagmiddag een noodlanding gemaakt bij Brou wershaven. Door de tegenwind ont stond een tekort aan brandstof. De piloot, die op terugtocht was naar het vliegveld te Brouwershaven, zocht na het uitvallen van de motor een vei lig heenkomen in een aardappelper ceel nabij Den Osse. Door deze ongemakkelijke landing liep het toestel schade op aan het neuswiel. De piloot, Hans Terweel uit Oirschot, bleef ongedeerd. Bij de lan ding liep het neuswiel lichte schade op. denken dan kernenergie. In Amerika verwachten ze over vijfjaar weer vol op met kernenergie bezig te zijn. Ge bruik van fossiele brandstoffen is mi lieu-onvriendelijk." De gedeputeerde vond dat er snel duidelijkheid moet komen. Don toonde zich niet voor één gat te vangen. Hij maakte duidelijk dat de lo- katie Borssele ook prima geschikt is voor bouw van gasgestookte centra les. Hij herinnerde eraan dat het ko mende elektriciteitsplan uitgaat van gasfabrieken. De gedeputeerde atten deerde op plannen om in het Belgische Zeebrugge gas aan te voeren. „Beke ken moet worden of we met de bedrij ven die dat doen contracten kunnen sluiten. Een pijplijn naar Borssele is zo gelegd." De gedeputeerde deelde mee dat nog dit jaar een systeem van kwaliteits zorg klaar is voor de kerncentrale Borssele. Hij betreurde de vertraging die dit project heeft opgelopen. Enkele weken geleden kreeg de Kern Fysische Dienst - die met ingrijpen dreigde - het kwaliteitshandboek. Vóór novem ber '89 moet de zaak zijn afgerond. PZEM-directeur ir A. Tiktak zei dat de keus van een goed systeem veel tijd kostte. „De centrale is 20 jaar geleden besteld. De kennis en de know how van de oude generatie moeten we overdra gen op de nieuwe." komt. Een verklaring voor de rupse ninvasie heeft hij echter niet. „Ik zou het niet weten. Misschien dat het warme weer en de droogte ermee te maken hebben. In het algemeen ont wikkelen insecten zich heel goed bij hoge temperaturen." De piepkleine diertjes hebben, zo legt Calle uit, een levenscyclus van één jaar. De rupsen zijn nu volwassen. In juni verpoppen ze zich in de spinselwebben, waarna ze in juli als vlinders uit hun cocons kruipen. De gevleugelde dierjes leg gen op hun beurt weer eitjes, waaruit in augustus rupsen komen. Hoewel de rupsen alle blaadjes ope ten, zullen de wilgen volgens Calle weinig schade van de rupsenplaag ondervinden. „Dit seizoen zal er wei nig aanwas van jong groen zijn. De wilgen hebben genoeg energie, zodat er in juli weer nieuw blad verschijnt. Volgend jaar is er niets meer van de aantasting te merken." Rijkswater staat, eigenaar van de grond waarop de bomen staan, treft volgens een woordvoerder daarom geen maatre gelen. Automoblisten, ook spookrij ders, kunnen de komende tijd daar om nog genieten van het verschijnsel van de spookboom. Eén van de wilgebomen bij Driekwart, van wortel tot kruin ingepakt met het witte spinsel van de rupsen. De Nordic, als eerste afgemeerd aan de Bijleveldkade. VLISSINGEN - Het Noorse koelschip Nordic heeft zondag als eerste gebrui ker aangelegd aan de nieuwe kade van de Bijleveldhaven in Vlissingen- Oost. Het schip lag tot het vertrek - maandagmiddag - in zijn eentje in het nieuwe deel van de vrijdag officieel geopende haven. De Nordic maakte zijn wekelijkse reis van de Noorse Far Öer eilanden naar Vlissingen. Nadat de gekoelde vis ge lost werd, is de Nordic weer naar het noorden vertrokken met import-goe deren. De vis wordt vanuit de Vlissingse ha ven vervoerd naar bestemmingen in Nederland, Spanje en Frankrijk. Op de terugvaart is de Nordic geladen met cement, aardappelen en groenten. De zestig meter lange Nordic vaart voor het Noorse Starshipping Torshavn. De Bijleveldhaven werd vorige week vrijdag geopend door staatssecretaris A. J. Evenhuis van economische za ken. Met de aanleg van de haven is in 1984 begonnen. Aanvankelijk werd al leen aan de zuidwestkant een kade ge bouwd, waar zich inmiddels koelhui zen gevestigd hebben. De behoefte van het veembedrijf Flushing Cold Stora ge was aanleiding om ook de andere zijde van de haven te ontwikkelen. Met de aanleg van de haven is in totaal 27 miljoen gulden gemoeid. Het is niet be kend wanneer een tweede schip aan legt aan de nieuwe kade. De nieuwe lokatie voor het nationale opslag- en verwerkingscomplex van de COVRA bij de Kaloothaven. MIDDELBURG - De komst van het nationale opslag- en verwerkings complex voor radioactief afval naar het Sloegebied is een stap dichterbij. Het rijk is van plan de NV Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) vergunningen te geven. Dat gebeurt in het kader van de kernener giewet en de wet verontreiniging op pervlaktewateren. Het betekent dat de 3642 tegen het plan ingediende be zwaarschriften, worden verworpen. De ontwerp-beschikkingen, waarbij zes ministeries betrokken zijn, gaan dezer dagen de deur uit. Om tegemoet te komen aan een be zorgde bevolking, zal een onderzoek programma worden uitgevoerd. Nage gaan moet in elk geval de ontwikke ling van het milieu op de plaats van de COVRA-vestiging bij de Kaloothaven. Het gaat daarbij ook om de wijze waar op de plaatselijke bevolking COVRA's komst ervaart. Het onderzoek, dat verschillende jaren in beslag neemt, zal worden begeleid door een speciale commissie, waar voor ook vertegenwoordigers van de plaatselijke (beroeps)bevolking wor den uitgenodigd. Het programma loopt vanaf het begin van de bouw werkzaamheden. In de ontwerp-beschikking van de mi nister van Verkeer en Waterstaat (wet verontreiniging oppervlaktewate ren) worden eisen gesteld om te voor komen dat de Westerschelde ontoe laatbaar wordt vervuild door lozin gen van COVRA. Het bedrijf krijgt on der meer de verplichting het sanitair afvalwater via de persleidingen van het waterschap Walcheren af te voe ren. Het regenwater en het bedrijfsaf- valwater mogen - onder voorwaar den - de rivier in. Het bedrijfsafval- water wordt eerst als radioactief-af- valwater schoongemaakt. De ontwerp-beschikking op grond van de kernenergiewet wordt onderschre MORIAANSHOOFD - Op de provin ciale weg bij Moriaanshoofd zijn zon dag om 19.35 uur een camper en een autobus zwaar beschadigd bij een aanrijding. Een inzittende van de bus raakte licht gewond. De bestuurder van de camper, W. M. uit Frankfurt, reed richting Zierikzee en wilde bij de afslag naar de Oude Hoofdweg linksafslaan, wat verboden is. Op het zelfde moment haalde een bus van de ZWN, bestuurd door L. H. uit Nieuwe Tonge, de camper in. Een aanrijding volgde, waarbij beide voer tuigen zwaar beschadigd werden. Een passagier van de bus, waarvan de iden titeit onbekend is gebleven, raakte licht gewond. VLISSINGEN - Uit een hok op het honkbalveld van de rijksscholenge meenschap Scheldemond in Vlissin gen is afgelopen weekeinde een grote hoeveelheid materiaal gestolen. Meegenomen werden 18 handschoe nen, 10 knuppels, een thuisplaat, 2 maskers, 37 ballen, banden, een voet bal en een materiaalzak. Van het ge bouwtje bij de sportvelden aan de Iris laan waren de sloten vernield. VLISSINGEN - Het provinciebestuur heeft maandag de voorwaarschuwing ingetrokken die was afgekondigd in verband met de verhoogde luchtver ontreiniging. Volgens een gistermid dag uitgegeven voorspelling van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) zal de waar de voor het gehalte aan stikstofdioxy- de en ozon in de lucht onder het dagge middelde van 90 microgram per ku bieke meter lucht zakken. Door de aanvoer van schonere en koe lere lucht kon vrijdagmiddag de waar schuwingsfase voor verhoogde lucht verontreiniging al worden ingetrok ken. Daarmee gold niet langer het ad vies, de auto zo min mogelijk te gebrui ken en zware lichamelijke inspanning in de buitenlucht te vermijden. De nu ook opgeheven voorwaarschu- wingsfase hield in dat overheidsin stanties in verhoogde staat van pa raatheid waren. ven door de ministers van Economi sche Zaken en Milieubeheer, de staats secretarissen van Sociale Zaken en Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Met de ministers van Verkeer en Wa terstaat en Landbouw en Visserij is overeenstemming bereikt. De beschikking gaat uitvoerig in op de bezwaren die massaal zijn ingediend. De stukken liggen vanaf 1 juni tot en met 14 juni op verschillende plaatsen ter inzage. Er kunnen bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen worden in gediend. De bouwvergunning voor het complex, die het gemeentebestuur van Borsele moet verlenen, komt later aan de orde. Bij het dagelijks provin ciebestuur is een zogenaamde verkla ring van geen bezwaar aangevraagd. Volgens het tijdschema komt de bouwvergunning begin augustus uit. In de ontwerp-beschikking wordt aangeduid dat het advies van de com missie voor de milieu-effectrapporta- (Slot zie vagina 13 kolom 3) GOES - Met het naderen van de zomer breekt ook de tijd weer aan dat het verkeer op de weg Goes-Zierikzee ernstig re kening moet houden met ver traging doordat de brug over de Zandkreeksluis zeer regel matig wordt geopend. Oor zaak: de grote stroom plezier vaartuigen die het Veerse Meer in of uit wil. Rijkswaterstaat heeft ander maal een vaste periode in elk uur gekozen waarop de brug in elk geval geopend is voor het wegverkeer. In de maanden ju ni, juli en augustus kunnen au tomobilisten tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds erop rekenen dat ze van één minuut voor het halve uur tot zes minuten erover geen gesloten brug zullen aan treffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 19