Voorstanders harde lijn China krijgen overhand straks met elkaar trouwen Zonnebrillen vliegen de winkels uit Verpleging massaal naar Brussel De sterren vail TV10 Dppncp hnmnfiplpn klinnpn Paauwe laat een veer!? PSP-vragen over pindakaas W: SNAPPER MAAKT MAAIEN AANGENAAM ONTDEK HET VERSCHL Havens Moeras PSV Milieuplan van de trage start MORGEN: Rotio van MMten-Zeelani Saudi's kopen voor 60 miljard Franse wapens Verkopen Vervuiling DEN HAAG (GPD/ANP) - De regeringspartijen CDA en WD hebben positief gereageerd op de milieuplannen van het de missionaire kabinet. De fracties spreken van een ambitieus actieprogramma. Toch pleit het CDA, net als de PvdA, voor een ruimere bijdrage van de rijksoverheid. Bovendien vinden PvdA en CDA dat met uitvoering niet tot 1992 gewacht kan worden. De PvdA zegt dat de voorstellen „teveel in goede be doelingen blijven steken". Mkenvelden maar af en toe ook wat 0. Matige, langs de kust krachtige ïind uit noord tot noordoost. Middag- weratuur 18 graden. /MOTPRENREVISe/ BU CF TUNMACHNES QQK DIVERSE AKTE MODELLEN /JWFRISOSTR 31. KRAB8ENOIJKE 0H34-1255 PLESMANWEG 1. GO€S 01100-32288 lamer wil meer geld voor milieu PZC Zeeland moet zich verkopen als aantrekkelijk gebied om in te wonen en te werken. PAGINA 9 Havens aan de Oosterschelde krijgen binnenkort een schoonmaakbeurt PAGINA 11 Rijkswaterstaat maakt bij de Krammer zes moerasgebie den. PAGINA 13 PSV heeft het seizoen afgeslo ten met twee prijzen. De lands kampioen versloeg Groningen en legde zo beslag op de KNVB-beker PAGINA 31 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Vrijdagbijlage: 17,19,21 en 23 Bijlage Ronde Midden- Zeeland: 25, 26, 27 en 29 Sport: 30 en 31 ROTTERDAM (GPD) - De zonne brillen vliegen de winkels uit. „Gigantisch," roept een woord voerder van Vroom en Drees- mann, „ze zijn nauwelijks aan te slepen. Ik durf nog geen exacte voorspelling te doen, maar de verkoop van zonnebrillen loopt vele malen beter dan in voor gaande jaren." Ook een zegsman van Polaroid- Nederland in Utrecht is in z'n nopjes over de prima verkopen. „Eind van de maand verwachten we de definitieve cijfers over mei. Maar we horen nu al van de ver kooppunten dat er meer zonne brillen verkocht worden dan vo rig jaar." Bijzonder goed in de markt ligt het zogeheten Dwayne Wayne- brilletje; populair geworden door de TV-serie 'A Different World'. De woordvoerder van V&D stipt tot slot aan dat het niet alleen voor de wind gaat met de afzet van zonnebrillen. Alles dat met mooi weer te maken heeft, ver laat de winkels alsof het gratis is. Daarbij gaat het onder meer om zonnebrandolie, campingspul len, watersportartikelen, tuin- spullen, etcetera. Minder leuk aspect van het zo merweer is de luchtvervuiling. De luchtmacht hield vanwege de smog in Brabant alle toestel len aan de grond. De burgemeesters van Voome- Putten, Rozenburg en Goeree- Overflakkee die met een busje de nieuwbouw van Spijkenisse zou den bezoeken leenden gisteren tien fietsen van ambtenaren en lieten de auto staan. Dat deden °ok de commissarissen van de koningin in Brabant, F. Houben en in Zuid-Holland, S. Patijn. Beiden spoedden zich op de fiets naar hun verplichtingen. De drie grote fracties wensen extra on derzoek naar de koopkracht- en werk- PARIJS (GPD) - Verpleegkundigen uit heel Europa zullen op 15 juni, de dag van de Europese verkiezingen, de monstreren in Brussel om aandacht te vragen voor hun loonachterstand en de grote werkdruk in de instellin gen. Naast verpleegkundigen uit Ne derland zullen collega's uit Frank rijk, Italië, België, Duitsland en Span je aan de demonstratie in Brussel deelnemen. Dat is donderdag bekend geworden tijdens een medische beurs in Parijs, waar duizenden verpleegkundigen bij een zijn gekomen. Voor Nederland neemt een delegatie van de actiegroep voor verplegenden en verzorgenden (WIO) deel aan de bijeenkomst. Ver tegenwoordigers van actiegroepen uit diverse Europese landen overleggen in Parijs over gezamelijke acties in de ge zondheidszorg. gelegenheidseffecten. „De koopkracht van de laagstbetaalden moet tenmin ste gehandhaafd worden", aldus het CDA-kamerlid Lansink. Ook de PvdA betreurt het dat „de zwakste schou ders in verhouding te zware lasten moeten dragen". De WD vindt koop krachtdaling, voor welke inkomens groep dan ook „onnodig". Teleurgesteld zijn de grote partijen dat het kabinet geen kans ziet de uit stoot van kooldioxyde te beperken. Deze stof, die vrijkomt bij alle verbran dingsprocessen, is de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect, de temparatuurstijging op aarde. De WD'er Te Veldhuis spreekt van struisvogelpolitiek, omdat algemeen is aanvaard, dat de geïndustrialiseer de wereld de uitstoot van kooldioxyde met de helft moet terugdringen. Het li berale kamerlid pleit daarom voor een hernieuwde discussie over de voors en tegens van kernenergie. De instelling van een klimaatfonds, om schone technologie aan ontwikke lingslanden over te dragen, wordt toe gejuicht. Maar het CDA zet vraagte- Slot zie pagina 7 kolom 1 Joop van den Ende (vierde van links) met zijn sterren, van links naar rechts: Koos Postema, Jos Brink, André van Duin, Ron Brandsteeder, Henny Huisman en Sandra Reemer. AALSMEER (ANP) - In een bomvolle studio in Aalsmeer kon donderdag iedereen die iets met media en reclame te maken had, kennis maken met het „sterrennet" van Joop van den Ende. Tot aan vertegenwoordigers van CDA, VVD, PvdA en WVC toe. Niets was aan het toeval overgelaten. Ook niet de naam TV 10 op de petitfour tjes. Van den Ende noemt zijn station een sterrennet dat noodzakelijk is geworden door het feit dat „schraal hans keukenmeester is geworden in Hilversum". Om roepen hebben maar geld voor nauwelijks drie maan den topamusement zo zei hij. TV 10 wil dat 40 weken per jaar doen met alleen in de zomer een aangepast pro gramma. Sterren heeft Van den Ende voorlopig genoeg. André van Duin met Jaap Aap, Jos Brink met Wedden dat, Ti neke de Nooij, Koos Postema voor een actualiteiten show, Ron Brandsteder met de Honeymoon-quiz en Sandra Reemer met de Showmasters. Van den Ende heeft inmiddels een programma klaar voor dertien we ken. Adverteerders mogen nu inschrijven a raison van een kleine 8.000 tot maximaal ruim 33.000 gulden per 30 seconden, afhankelijk van de te verwachten kijkdicht heid. Van den Ende maakte voorts bekend dat hij samen werkt met de Vlaamse televisiemaatschappij. Het pro gramma van TV 10 zal dan ook niet in Vlaanderen te zien zijn. Wel sommige programma's, zoals de al ge noemde Honeymoon-quiz. Het Nederlands Omroep produktiebedrijf NOB, zal een apart bedrijf oprichten dat faciliteiten zal gaan verzor gen voor de programmaproduktie op TV-10. Het budget van TV-10 dat eerst was begroot op 125 miljoen gulden is door de overweldigende belangstelling van de kant van de adverteerders tot 200 miljoen opgeschroefd, zo zei Van den Ende. mmmmm Zie voor verder nieuws rond het Nationaal Milieu Beleidsplan en de reacties daarop de pagina's 4, 7, 9 en 12. DEN HAAG - Het demissionaire kabinet presenteerde donderdag in het gebouw van de Raad van State het Nationale Milieu Beleidsplan. Van links naar rechts de demissionaire bewindslieden Nijpels, Lubbers, Smit-Kroes en Braks. PEKING AFP/RTR/UPI/DPA- De voorstanders van de „harde lijn" in China lijken steeds meer de overhand te krijgen in de machtsstrijd tussen volk en regering. Voor het eerst sinds zaterdag, toen de Chinese regering de staat van beleg afkondigde, ver scheen premier Li Peng donderdag in het openbaar. Voor de Chinese staats televisie verklaarde hij dat de rege ring „bekwaam en stabiel" is. Zijn televisie-optreden maakte een eind aan geruchten als zou hij in de machtsstrijd in de top verloren zou hebben. De machtspositie van Li leek nog eens te worden onderstreept door de sympathieboodschap die de hoog ste militairen van China de regering donderdag stuurden. Ondertussen ne men de demonstraties in de straten van de Chinese hoofdstad Peking af. Li Peng ontving donderdag de ambas sadeurs van Nigeria, Mexico en Bur ma, een taak die normaliter vervuld wordt door de Chinese president, Yang Shangkun. Li Peng hield zijn ge hoor voor dat hij van plan is zijn „poli tiek van openheid en hervormingen" voort te zetten. Hij liet zich milder uit over de demonstrerende studenten dan voorheen. „Ik ben ervan overtuigd dat de meesten van hen goede bedoe lingen hebben". Tussen hem en de stu denten, aldus Li Peng, is geen sprake van een „tegenstelling". Dat de studenten zelf daar anders over denken, bleek donderdag duidelijk uit de teksten op hun spandoeken en de Advertentie lll/llll/llvlvil ZONNEMAIRE - On zaterdaa 27 mei a.s. wordt er bil Paa (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Vanaf 1 juli kun nen homoseksuele paren in Denemar ken eindelijk met elkaar trouwen. Zij krijgen dan dezelfde rechten als hete roseksuele echtparen, zo heeft het Deense parlement na een maanden lang slepend debat bepaald. Met de zogenaamde „homowet" is Denemar ken het eerste land in de wereld dat de verschillende samenlevingsvormen gelijkstelt voor de wet. Het van oorsprong sociaal-democrati sche voorstel geeft homoseksuele partners dezelfde rechten voor erfenis, huisvesting, belasting en onderhouds bijdrage als de doorsnee echtparen. Volgens een van de initiatiefnemers, Pia Gjerrerup is het normale huwelijk tussen man en vrouw niet langer de ba sis voor de Deense samenleving. Bo vendien verandert de zogenaamde ho moseksuele partnerschap niets aan de status van heteroseksuele echtparen. Het voorstel had de steun van drie pro gressieve partijen en onafhankelijken in andere partijen. De kleine christelij ke volkspartij is geschokt: „Het blijft verkeerd", zegt een woordvoerder. „Ook al kom je met zoveel argumen ten. Men maakt alles belachelijk met deze wet waarop deze maatschappij is gebouwd", meent de partij. Ook de voormalige conservatieve mi nister van justitie en huidige parle mentsvoorzitter, Erik Ninn Hansen, is weinig gelukkig met de wet. „De meer derheid in het parlement wil slechts te genover het buitenland de Deense vrij- gezindheid demonstreren", zegt Han sen. Hij vindt bovendien dat Denemar ken niet met haar tolerante levensvi sie te koop moet lopen. Kisten Pouls- gaard van de Voortgangspartij noemt het voorstel ronduit een „slechte zaak". Volgens hem heeft al 45 procent van de Deense bevolking homoseksue le neigingen. Een wetsvoorstel zal dit alleen nog erger maken, vreest Pouls- gaard. ZONNEMAIRE - Op zaterdag 27 mei a.s. wordt er bij Paauwe Interieur In Zonnemalre een voor Zeeland unieke meubelvei ling georganiseerd. De verbouwing van het pand van Paauwe Zonnemaire vergt 'n rigoureuze opruiming van het oude magazijn. Daarom heeft men besloten een partij sta-in-de-weg meubelen middels een eenmalige veiling voordelig van de hand te doen. Het betreft hier tevens meubelen, lampen, matrassen, bedden etc. met lichte schade of klein foutje. Een unieke kans om voordelig be slag te leggen op een Paauwe-kwaliteitsartikel. De veiling wordt geleid door een heuse veilingmeester, deurwaarder Fr. van Veen, en begint zaterdagmorgen klokslag 11 uur. U wordt wel verzocht de achteringang van het pand aan de Zuidweg 20a te nemen. Veiling- voorwaarden voor aanvang aanwezig. Paauwe Interieur Zuidweg 20a, Zonnemaire Telefoon 01112-1318 (Advertentie) ^■1 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN Finish: Bergweg -Goes 'aar met het verziekte gescandeerde kreten. Zij vergeleken de premier met Hitier en eisen het af treden van „de politieke terrorist Li Peng". De studentenleiders zijn zich aan het beraden over het vervolg van hun ac ties. Nu de chefs van staven van het le ger zich zo duidelijk achter de regering hebben opgesteld, sluit men niet uit dat het leger binnenkort zal ingrijpen om een einde te maken aan de demon straties. Om bloedvergieten te voorko men, achten sommige studentenlei ders het verstandiger zelf de acties af te blazen. Chinese intellectuelen vrezen dat er een periode van zuiveringen ontstaat als de hervormingsgezinde partijleider Zhao de machtsstrijd verliest. LONDEN (Reuter) - Frankrijk gaat Saudiarabië voor bijna 60 miljard gulden aan wapens leveren. Dit meld de donderdag de Libanese krant Al Hahat, die in Londen gevestigd is. Volgens de krant zal de Saudische mi nister van defensie Ibn Abdulaziz zijn aankoop tijdens zijn bezoek aan Frankrijk op 5 juni bekendmaken. De wapenleverantie zou onder meer bestaan uit twee fregatten en 3.000 luchtdoelraketten, zo citeert de krant betrouwbare Franse bronnen. milieu in Nederland ei genlijk geen uur meer valt te verliezen, wordt toch nog royaal de tijd genomen om met de behandeling van de patiënt te beginnen. Het gisteren gepresenteer de Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) is - ondanks de daarin geboden voor uitzichten dat het allemaal nog wel zal lukken - het plan van de trage start. Het moet kennelijk al als een grote ver dienste worden beschouwd dat het er eindelijk ligt. Even weg van de loop gravenoorlog die binnen de WD woedt, is de nu alles omvattende aan pak van het milieu vooral op het conto van minister Nijpels te schrijven, de bevlogen werkezel in het belang van de verbetering van onze leefomgeving. Zonder zijn inzet en verdediging van het belang had het plan, dat nu alle trekken heeft van een moeizaam be reikt compromis, er nóg wateriger uit gezien. Want bij alle kritiek, die er gis teren meteen over de inhoud van dit NMP is losgebarsten - van mensen die teleurgesteld zijn tot mensen die de maatregelen te ver vinden gaan - moet toch worden vastgesteld dat in ieder geval sprake is van een wending in tra ditioneel beleid. Was vroeger milieu beleid het aftreksel van tegengestelde krachten binnen een kabinet, nu is sprake van een breed ('nationaal' heet dat dan) gedragen formule. En aan niets minder was grote behoefte. Nu de inhoud van dit NMP op zijn samenhangende waarde valt te beoordelen, wordt de heisa die de op hol geslagen WD heeft gemaakt over de financiering van een onderdeel er van (via afschaffing van het reiskos tenforfait) er alleen nog maar onbegrij pelijker om. Immers: de lasten die de (voorlopige) schoonmaak van het mi lieu in dit plan tot 1994 aan een gemid deld huishouden oplegt komen neer op 30 gulden per maand. Het belang rijkste van dit plan is overigens dat het de zorg voor het milieu op de voor grond van beleid plaatst. Het NMP geeft in het verlengde van het alarme rende rapport 'Zorgen voor morgen' een helder overzicht van wat er alle maal mis is en nog verder kapot dreigt te gaan in dit dichtbevolkte land waar ook onze kinderen en kleinkinderen nog willen leven, wonen, werken en re creëren. Het NMP geeft vervolgens aan wat dringend noodzakelijk is om het milieubederf van energieverbruik, verkeer, industrie en landbouw terug te dringen. Het NMP legt daar de (eer ste) rekening bij. Maar het NMP speelt bovenal - nu de publieke bewustwor ding daarvoor rijp begint te worden - in op een dringende mentaliteitsom buiging bij alles wat we in Nederland individueel en met elkaar onderne men. Want juist naast een grote maat schappelijke en financiële inspanning gaat het óók om verandering van ge drag bij allerlei kleine en voor de hand liggende dingen, om een 'verbod' op slordigheid met het milieu. Eerste vereiste is nu dat dit Natio naal Milieubeleidsplan overal in de samenleving ter discussie komt en dat de politiek er actie op gaat onder nemen. Zonder eindeloos gehakketak over kleinigheden, met de soepelheid om daar bij te stellen waar het plan on evenwichtigheden laat zien (in de las tenverdeling bijvoorbeeld) en met de vaste wil om aan daadwerkelijke ver betering van het milieu te beginnen. Daarom zal de invulling ervan niet vaag kunnen blijven. Onderzoek heeft uitgewezen dat de burger bereid is voor het milieu te betalen, maar niet in het wilde weg. De politiek zal moeten duidelijk maken wat het effect is van de voorgestelde maatregelen, voor schriften en belemmeringen. Pas op die manier kan milieubesef worden omgezet in milieupraktijk. Bij dat al les moet natuurlijk worden beseft dat Nederland internationaal gezien geen eiland is zonder contact met zijn om geving. Een belangrijk deel van het mi lieubederf is uit het buitenland afkom stig of wordt door ons naar het buiten land geëxporteerd. Europees en inter nationaal gezien kan Nederland met dit plan zeker voorop lopen. De politie ke partijen kunnen in de komende ver kiezingscampagne en de kiezers kun nen bij de stembus laten zien wat de redding van het milieu in Nederland hen werkelijk waard is. Het NMP is wat dat betreft - in al zijn compromis achtige bescheidenheid - een interes sant ijkpunt. vdM. DEN HAAG (ANP) - PSP-Kamerlid Van Es wil dat de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Evenhuis (economische zaken) de verkoop van TSN-pindakaas en Wijko-pindasaus verbieden en de produkten uit de han del nemen. Van Es wil in schriftelijke vragen dat de bewindslieden de Rijkskeuringsdienst een nader onder zoek laten instellen naar te hoge con centraties giftige aflatoxine in de lek kernijen. De Consumentenbond heeft uitge zocht dat merkloze TSN-pindakaas en Wijko-pindasaus meer dan het wette lijk toegestane percentage kankerver wekkende aflatoxine bevatten. Pinda kaas en -saus moeten zeer zorgvuldig worden bereid, uit gave, onbeschim- melde pinda's. Aaangetaste pinda's kunnen aflatoxine bevatten, een uit- scheidingsprodukt van een bepaalde schimmel die vooral voorkomt op on der vochtige omstandigheden opge slagen eiwitrijke levensmiddelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1