Oorlogsmisdadiger Touvier in klooster gearresteerd Winsemius staat pal achter zijn opvolger Nederlands feestje Partijvoorzitter Zhao Ziyang getipt als de nieuwe leider luchtverontreiniging jereikt gevarenzone Arabische top nog verdeeld over Libanon Oproep binnen Zuidafrikaanse kerk tegen apartheid vandaag WAARSCHUWING IN ZEELAND ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? Eerste nieuwe haring goed voor 31.000 Kromme stok bij de achterdeur LEGER LAAT DENG XIAOPING VALLEN lonnig Afval en 5 Varia: 9 VAL NIJPELS FUNEST VOOR WD DDELBURG - In Zeeland is sinds woensdag de waarschuwingsfase van kracht vanwege erhoogde luchtverontreiniging. De bevolking moet zware inspanning in de buitenlucht zo- eelmogelijk vermijden. Vooral wanneer sprake is van aandoeningen aan de luchtwegen (ca- «f hart- en vaatklachten. Tevens wordt de bevolking opgeroepen het autogebruik zoveel te beperken. Metaalmoeheid Gas Dollar Teken Optreden Bommelding Onderwijs Droog on zonnig weer. In de namiddag nu kleine kans op een onweersbui. Maximum temperatuur van 25 gra- }en. De wind is zwak tot matig uit zuid- 2e jaargang no. 115 onderdag 25 mei 1989 Bel voor informatie - 01184-84317 - 01155- 8000 PROVINCIAL Mensen moeten niet zeuren over de kwaliteit van het on derwijs. PAGINA 15 Met ingeleverde afval is slechts bet topje van de chemie-berg. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 R'nnen- en buitenland: 3 Opinie en achtergrond: 4 financiën en economie: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 13,15,17 en 19 «Port: 21 en 23 PARIJS (AFP/RTR/UPI) - De meest gezochte Franse oor logsmisdadiger, Paul Touvier, is dinsdagavond gearres teerd, na meer dan 40 jaar op de vlucht te zijn geweest. Dit heeft de politie woensdag in Parijs bekendgemaakt. Touvier (73), die tijdens de Tweede Wereldoorlog leider was van de met de nazi's collaborerende militie in Lyon, werd op het terrein van een klooster bij Nice, in Zuid-Frankrijk, gearresteerd. Hij is in de nacht van dinsdag op woensdag onder zware bewaking n?ar Parijs overgebracht. De militie hielp de Duitse bezetters bij het opsporen van verzetsstrijders. Touvier wordt ervan verdacht nauw te hebben samengewerkt met het voormalig hoofd van de Ge stapo in Lyon, Klaus Barbie, die in 1987 in diezelfde stad tot levenslang werd veroordeeld. Touvier was in 1945 en in 1947 bij verstek veroordeeld tot de maximale straf. Later, in 1971, werd hij gegratieerd door president Georges Pompidou. Hij keerde toen terug naar zijn familie in Chambéry, in de Alpen, maar moest onmid dellijk weer onderduiken omdat zijn gratie leidde tot pu blieke protesten. Hij woonde voornamelijk in kloosters in Zuid-Frankrijk. Tegen Touvier, die men de „Franse Barbie" noemde, werd in 1981 opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd, wegens „misdaden tegen de menselijkheid". Hij wordt onder ande re verantwoordelijk gehouden voor de executie van enkele joodse verzetsstrijders. IJMUIDEN, KATWIJK (GPD) - De eerste twee emmertjes Hollandse Nieuwe hebben gisteren in Katwijk 31.000 gulden opgebracht. De op brengst is bestemd voor Greenpeace. Koper was een handelaar uit Spaken burg, die handelde namens de Evan gelische Omroep en de Commissaris van de Koningin in Utrecht. Keurmeester en landelijk haringspe cialist K. Taal zei tevreden te zijn over de kwaliteit. „De haring is klein. Er is sprake van een duidelijke speklaag. Het vleesgewicht is nog onvoldoende. Maar de malsheid en de smaak zijn in orde". De emmertjes maakten deel uit van een partij van 152 stuks die gisteroch tend vroeg door een helikopter van de KLM op Schiphol werden aangevoerd. In Nederlandse koelhuizen liggen gro te partijen Deense haring, die niet voor vandaag verkocht zullen worden. Daarover is een afspraak gemaakt met het Nederlandse Haringcomité. Van een echte haringrace was dit jaar geen sprake, omdat de vis niet te vin den was. De kunst was deze keer de Deense concurrentie voor te blijven. Naar verwacht zullen vandag de eerste Nederlandse haringvissers de thuisha vens binnenlopen. De handel kon daar niet op wachten. CASABLANCA (AP) - Arabische lei ders hebben woensdag op hun topcon ferentie in Casablanca weer geen overeenstemming kunnen bereiken over een voorstel om een gezamenlij ke politiemacht naar Bayrut te stu ren, ter vervanging van de Syrische troepenmacht die de moslim-strijd krachten in de Libanese burgeroorlog steunt. Maar ondanks de verdeeldheid over Libanon en een andere ruzie over de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, leek de topconferentie toch vooruit gang te hebben geboekt in het berei ken van een betere verstandhouding tussen de leiders onderling. De Amerikaanse president Bush stuurde de Marokkaanse koning Has san een boodschap, waarin hij de hoop uitsprak dat de top de kansen op een Arabisch-Israelische vredesregeling zou vergroten. Ook benadrukte hij de Amerikaanse steun voor de pogingen van de Arabische leiders om een staakt-het-vuren tot stand te brengen in Libanon. JOHANNESBURG (ANP) - Prominen te leden van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) in Zuid- afrika dringen er bij de leiding van hun kerk op aan de apartheid openlijk te veroordelen en samen met de vroe gere dochterkerken voor Indiërs, zwarten en kleurlingen op te gaan in e e n, niet-raciale kerk. Volgens ds. C.F. Beyers Naudé is de oproep, die is ver schenen in 'Ligdraer', het orgaan van de Nederduitse Gereformeerde Sen- dingkerk, „de belangrijkste gebeurte nis binnen de NGK in de afgelopen 25 jaar". Op dit moment hebben 150 vooraan staande Afrikaners de oproep, die in Johannesburg en Pretoria circuleert, ondertekend. Minister Brinkman - de missionair en met lege handen - stond gisteren in het besloten overleg met de Tweede Kamer bij de puin hopen van zijn media-beleid. Deze week presenteren twee plotseling ge boren Nederlandstalige commerciële satellietzenders (Radio Tele Véroni- que en TV 10) met veel geschetter hun plannen. En de bewindsman kan blijk baar weinig of niets uitrichten tegen deze aangekondigde aanval op het be staande omroepbestel in Hilversum. Hij staat met een kromme stok bij de achterdeur, waarlangs zij de Neder landse beeldbuis bereiken. Iedere slag daarmee is al bij voorbaat mis. De wet geving veranderen is tot het aantreden van een nieuw kabinet niet mogelijk. De door hem zelf geformuleerde me diawet vol gaten en ontsnappingsmo gelijkheden handhaven, levert alleen het nakijken op. Met andere woorden: Nederland heeft straks een commer cieel omroepbestel in huis zonder dat de politiek daarop enige vorm van stu ring heeft kunnen ontwikkelen. Brink man is met dat alles weinig gelukkig. Hij houdt niet van dit soort piraten- streken in omroepland, zegt hij. Wie commerciële omroep wil bedrijven moet volgens hem de 'koninklijke weg' bewandelen. Maar dat was er de afge lopen jaren een van louter hindemis sen en valkuilen. Het zijn dus allemaal nogal kroko- dilletranen die de minister van WVC laat, nu er (voor hem) onver wacht en in hoog tempo allerlei dingen gebeuren waarop hij niet had gere kend. In het onmogelijke compromis dat de voormalige regeringspartijen CDA en WD hebben gesloten over de toekomst van het vaderlandse om roepbestel is te weinig rekening ge houden met de feitelijke ontwikkeling. De coalitie dacht met tijd rekken een methode te hebben gevonden, waarbij de bestaande omroepen ruim gelegen heid zouden krijgen om zich aan te passen en commerciële gegadigden voorlopig wel aan het lijntje konden worden gehouden. Maar die politieke slimmigheid hield geen rekening met: a. de technische foefjes om de regelge ving eenvoudig te omzeilen en b. de al veel verder gevorderde Europese af spraken op het gebied van vrije uitwis seling in radio- en televisieprogram ma's. Brinkman doet over het in zijn ogen nogal brutale optreden van de twee nieuwe satellieten 'gemaakt' ver ontwaardigd. Hij plaatst zich in de rol van de bestraffende vader die zijn kwa jongens van zonen naar bed heeft ge stuurd, maar die niet in de gaten heeft dat ze weer even snel het slaapkamer raam uit klimmen. Zoals de zaken er nu voorstaan heeft 'Den Haag' de greep op de vormgeving van het toekomstig om roepbestel in Nederland verloren. In plaats van een beleid uit te stippelen, waarmee het kader voor nieuwe ont wikkelingen in radio en televisie is aangegeven, moet de bewindsman- van-de-lopende-zaken zich beperken tot pogingen om na te gaan of hier en daar misschien ondeugdelijke regels worden overtreden. Het is alles bijeen een genante vertoning. Het kabinet heeft, gesteund door een al even goed gelovige meerderheid in het parle ment, serieuze gegadigden voor com merciële omroep in Nederland de voet zoveel mogelijk dwars gezet. Maar het heeft zich niet gerealiseerd dat via de ze dubieuze houding in feite een hand reiking werd gedaan in de richting van handige vaklui, die veilige sluipwegen snel weten te vinden. Radio Tele Véro- nique en TV 10 nemen een stevig risi co. Maar ze weten zich gesteund door een bedrijfsleven dat in dit soort avon turen wel brood ziet en door kabelex ploitanten die de populaire nieuwko mers met open armen ontvangen. En de minister? Die mag via de in zijn ogen legale netten komen uitleggen dat hij met de kromme stok bij de ach terdeur alleen zijn eigen schenen heeft geraakt. vdM. Paul Touvier DEN HAAG (GPD) - Oud-milieumi nister Winsemius zal zich nog eens ernstig gaan bedenken op zijn rol binnen de WD als de liberalen zijn opvolger Nijpels laten vallen. Win semius heeft dit in een interview in de Volkskrant laten weten. Bij de komende verkiezingen zou Winse mius een plaats krijgen op de kan didatenlijst voor de WD. Dit met het oog op een mogelijke minister spost in een volgend kabinet. In de Kamer wil de zogenoemde lijstdu wer niet. Over zijn beschikbaarheid voor de WD als Nijpels valt, zegt Winse mius: „Daar zou ik zwaar over moe ten nadenken. Ik zou er in zo'n si tuatie grote moeite mee hebben om als lijstduwer nog een bijdrage te le veren. Dat wordt dan natuurlijk heel moeilijk". De oud-minister keert zich tegen degenen binnen de WD die Nijpels weg willen hebben. Hij zegt dat zijn opvolger het uitstekend heeft ge daan als milieu-minister. Winse mius meent verder dat de val van Nijpels betekent dat de WD de ver kiezingen niet kan winnen. De voorzitter van de WD-fractie in de Eerste Kamer, Luteijn wil dat Nijpels zich vanochtend bij de pre sentatie van het Nationale Milieu beleidsplan openlijk distantiëert van de afschaffing van het reiskos tenforfait. Doet hij dat niet, dan loopt de milieuminister gevaar van de kandidatenlijst van de liberalen te worden geschrapt. Luteijn vindt dat Nijpels „op zijn minst een signaal aan de WD moet geven bij de presentatie van het NMP, wil deze kans maken weer in genade te worden aangenomen". Luteijn acht het onjuist dat Nijpels vorige week een motie van de WD- partijraad onderschreef waarin staat dat het reiskostenforfait niet afgeschaft moet worden, terwijl hij als minister vast zou houden aan de afschaffing. „Het negatieve beeld naar buiten toe van de verdeeldheid binnen de WD is alleen veroorzaakt door de opstelling van de ministers Smit- Kroes en Nijpels." Als de weersvoorspelling uitkomt zal de vervuiling vanaf vrijdag langzaam afnemen. Bij 90 microgram wordt de voorwaarschuwingsfase ingetrokken. „Mensen kunnen zelf het beste voelen wat ze nog kunnen hebben", verklaart ir R. Glaser van de Regionale Inspec tie van de Volksgezondheid voor de Milieuhygiëne op de vraag welke li chamelijke inspanning zoal verme den dient te worden. Men zal het vol gens hem eerder benauwd krijgen en dan niet alleen door de warmte. In het algemeen zal iedereen het iets rusti ger aan moeten doen. Fietsen is volgens hem alleszins ver antwoord, desnoods in een wat lager tempo. „Maar anders is er nog het Ie hoofdingenieur-directeur van Pro- Waterstaat, ir P. G. van der leer, heeft vervolgens de grote bedrij en gevraagd de uitstoot van vervui- stoffen, vooral stikstofdioxiden ikoolwaterstoffen, sterk te matigen, e waarschuwingsfase is woensdag- om drie uur ingegaan, gezien e verwachting dat de concentratie jon en stikstofdioxyde de norm van microgram per kubieke meter t zou overschrijden. Vorige week ag was reeds de voorwaarschu- ;sfase bereikt. Dat is het geval bij n verwacht daggemiddelde van 125 licrogram. Het 'normale' vervuilings- ei ligt rond de 50 microgram. )e verhoogde luchtverontreiniging is et gevolg van de weersomstandighe- veel zon, oostelijke wind (met iaardoor aanvoer van verontreinigen- le lucht uit veraf gelegen industriege- lieden) en een lage windsnelheid, Hardoor de vervuiling niet wordt af- poerd. Als de verontreiniging de 200 licrogram overschrijdt, treedt de larmfase in, waarbij de commissaris an de koningin strengere maatrege- Wet Falkenburg signaleert metaalmoeheid bij het kijk- en luisterpubliek. PAGINA 2 De Nederlandse bodem bevat mogelijk veel meer gas. PAGINA 3 De dollar stijgt maar zou ei genlijk moeten dalen. PAGINA 4 Kleine teken zorgen voor pa niek onder de Amerikanen. PAGINA 5 The Golden Earring vindt ie der optreden nog steeds een sensationeel gebeuren. PAGINA 7 Ken bommelding bij de Oost- burgse scholengemeenschap 't Zwin legt het examen stil. PAGINA 13 len kan nemen, zoals het volledig stil leggen van het wegverkeer. Verwacht wordt dat het deze keer zover niet zal komen en dat de situatie vanaf morgen, vrijdag, verbetert ge zien de voorspelde weersverandering: meer wind, uit meer noordelijke rich ting. De norm van 150 microgram is een daggemiddelde. „De vervuilingsgraad loopt op verschillende tijdstippen sterk uiteen", legt ing L. Leynse van de afdeling milieu van Provinciale Water staat uit. Woensdagochtend, verklaart hij, lag deze tegen de honderd. Om 18.30 uur was de piek bereikt: 200 mi crogram. In de loop van de avond wordt dit langzaam minder. Voor vandaag, donderdag, wordt vol gens hem eenzelfde patroon verwacht. Marco van Basten rechtskijkt toe hoe Ruud Gullit de Europacupbeker aan een uitzinnige menigte Italiaanse supporters toont. BARCELONA (ANP) -Twee Nederlanders hebben gisteravond de kroon gezet op het Italiaanse voetbal. De verbazingwekkende, nauwelijks van een knie-operatie herstelde Ruud Gullit en Marco van Basten - onnavolg baar als altijd in topwedstrijden - gaven met elk twee treffers in de Euro pacupfinale van Landskampioenen tegen Steaua Boekarest (4-0) de triomf van AC Milaan de allure, die PSV vorig jaar node miste. De weergaloze voetbalshow vergde nauwelijks drie kwartier. Gullit scoorde in de 18de en 39ste minuut, Wan Basten trof doel na 28 minuten en maakte vervolgens met een vroege treffer na rust dat de tienduizenden Italianen ver voor het slotsignaal op de tribunes in feeststemming ge raakten. Daarna wachtte Gullit nog slechts op zijn applaus-wissel en bleef uitsluitend bij Frank Rijkaard de offensieve dadendrang tot het einde intact. (zie ook pagina 21) Slot zie pagina 19 kolom 6) (Van onze correspondent) PEKING Partijvoorzitter Zhao Ziyang wordt getipt als de nieuwe lei der van China, ondanks een felle aan val van Deng Xiaoping tijdens een spoedberaad van het politburo. Op de spoedzitting van het beleidslichaatn van de partij attaqueerde Deng giste ren zijn voormalige protégé en noem de hem „een verrader van de partij en een contra-revolutionair". De aanval van Deng komt op een mo ment dat de positie van Zhao die vori ge week als secretaris-generaal van de partij op non-actief zou zijn gesteld, sterker wordt en die van de „sterke man" zelf zwakker. Gebleken is dat de militaire commandanten in bijna alle dertig provincies Deng hebben laten vallen. Ze weigerden troepen naar Pe king te sturen om in het kader van de staat van beleg de orde in de hoofdstad te handhaven. Deng is voorzitter van de militaire commissie en als zodanig de opperbe velhebber van de strijdkrachten. Niet alleen de provinciale militaire com mandanten maar ook de gouverneurs in bijna alle provincies keerden zich van Deng af. Zeven generaals hebben voorts in een petitie zich fel verzet tegen het inzet ten van het leger tegen het volk. De loyale troepen die president Yang Slïangkun heeft opgetrommeld om de stad binnen te trekken, hebben het be vel genegeerd en zich teruggetrokken in kampen westelijk van de hoofd stad. Dat er ook nog officieren zijn die pre- PEKING - Studenten zitten oog in oog met militairen die de wacht houden voor de ingang van het gebouw van de Chinese communistische partij in Peking woensdag. mier Li Peng steunen, bleek uit een brief van het opperbevel in de militiare krant. Deze brief, maandag gedateerd, stond haaks op die van honderd hoge officieren die maandag het einde van de staat van beleg eisten. Een signaal dat Zhao weer van de par tij is kwam gisteren ook van het staats- persbureau Xinhua, dat in een bericht Zhao aansprak met „partijvoorzitter". Zhao is sinds zaterdag niet meer in de media genoemd. Minister van buiten landse zaken Qian Qichien, ontkende dat Zhao is afgezet als partijleider. Volgens Chinese journalisten is Zhao afgelopen dinsdag tijdens de bijeen komst van het politburo in zijn oude functie hersteld ondanks tegenstrib- belingen van de conservatieve groep onder Deng. In het politburo wordt intussen zware druk uitgeoefend op premier Li Peng om af te treden. Ook wordt pressie uit geoefend op Deng en president Yang Shangkun om op te stappen. Deze drie leiders worden verantwoordelijk ge steld voor de invoering van de staat van beleg afgelopen zaterdag. De studenten hebben de voorzitter van het parlement Wan Li, verzocht om het nationale volkscongres in bij zondere zitting bijeen te roepen om de noodtoestandmaatregel te vernieti gen en een procedure in gang te zetten om Li Peng, Deng en Shangkun af te zetten. Wan Li heeft zijn bezoek aan de VS afgebroken en is inmiddels in Pe king teruggekeerd. Inmiddels heeft het Rode Kruis een dringend beroep gedaan op de studen tenleiders het Plein van de Hemelse Vrede te ontruimen in verband met de dreiging van het uitbreken van epide mieën als gevolg van de slechte sani taire voorzieningen. Het plein is ern stig vervuild en gevreesd wordt dat het water besmet is. qITERDAM (GPD) - De door de Rotterdamse politie ont- iltkelde doekenproef een methode om via een 'geuraf- mt' criminelen op te sporen, wordt in de toekomst moge- iiandelijk toegepast. oijens brigadier J. C. de Bruin van de Hondenbrigade vit gewacht op een ministeriële beschikking, waardoor •ioekenproef een 'officieel erkende opsporingsmethode' jj worden. De rijkspolitie werkt inmiddels al met dit re volutionaire systeem. Het plaatselijke korps krijgt ook de beschikking over een 'professioneel' geurarchief waarmee reeds een aantal jaren wordt geëxperimenteerd. In dit archief kunnen honderden geuren worden opgesla gen. Officier van justitie mr. H. Smid noemt de 'Rotterdam se' methode een 'aardig selectiemiddel', dat wat hem be treft „in beginsel bij zware criminelen" kan worden toege past. s' i,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1