Duizenden inwoners Moskou straat op ijnbachbv I China-reis onzeker Lucht in oosten van het land door smog zwaar verontreinigd Marcos op sterven [taliaans kabinet valt SITUATIE IN CHINA EXPLOSIEF week-in Herzberg overleden week-uit Raden ii Uitdelen op weg naar de stembus Vluchtstrook is voor veiligheid AKO-literatuurprijs voor Brigitte Raskin VERB0UWINGS OPRUIMING BIJ: WNTWESTEN lonnig 32e jaargang no. 111 aterdag 20 mei 1989 Auto laten staan Overijssel Europese aanpak Criminelen PEKING In Peking heerst sinds gisteravond de staat van beleg. De maatregel is bekendgemaakt door president Yang Shangkun. De maatregel komt aan de vooravond van het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus, dat dins dag zou beginnen maar inmiddels onzeker is geworden. Militairen Kampeerders Van Poppel Dames- en herenmode nrooa en zonnig. Maximum tempera tuur rond 25 graden, aan zee iets koe ler Meest matige noordoostenwind. OME (GPD) —De Italiaanse rege- "fcoa'itie is gevallen. Na 13 maan- J*® met de socialisten en een ^j..i i ne ''Oel"ale partijen gere- Bm llebben, diende de christen- ■"ocratische premier De Mita vrij- s zijn ontslag in bij president Cossi- I lleef' Mita gevraagd om Iop,S aan te blijven als demissio- Idfin em'er voor afhandelen van '«Pende zaken. Maandag zal de pre- E. c°nsultaties beginnen om ff We£ uit de crisis' te vinden. te viuucn. I ;CSS ontstond vrijdagochtend met I alSeVOering van de leider van de noCr^Sf sociaiistische partij, Betti- I ei vf1 rafsluiting van het 45e con- mtte in partÖ i11 Milaan. Craxi I e Mit a^.toesPraak zware kritiek op e Vari J beschuldigde de premier ■dent v,0. 00rd bebben genomen" net congres van de socialisten. De Mita had het congres van de socia listen deze week afgedaan als „een ko medie die zo snel mogelijk afgelopen moet zijn". „Welk recht heeft De Mita om de verontrusting en de kritiek die een grote partij als de socialistische uitspreekt, een komedie te noemen?", zei Craxi boos. Advertentie 'KANTOORINSTALLATIES Volledige inrichtingsadvie- zen. De beste buro'sen bu- 1 rostoelen. Kasten gr. en kl. t Smaakvol èn efficiënt 'n Bezoek aan onze showroom meer dan waard ff VLISSINGEN Industri Industrieweg 1-3 Tel. 01184-10740 Fax 01184-13307 ARNHEM (GPD) De lucht boven Gelderland en Noord-Brabant is ern stig door smog verontreinigd. Beide provincies stelden gistermiddag de waarschuwingsfase in. Er bestaat nog geen gevaar voor de volksgezondheid, wel kunnen mensen met een aandoe ning aan de luchtwegen hinder van de smog ondervinden. Dat is ook het ge val bij zware lichamelijke inspannin gen. Naar verwachting zal de smog de komende dagen aanhouden. Ook Lim burg en Overijssel zijn door smog ge troffen. De hoeveelheid stikstofdioxyde en ozon is de afgelopen twee dagen drie keer zo hoog als normaal. Bij vier keer de normale concentratie van deze stof fen treedt de alarmfase in werking. In Brabant heeft het provinciebestuur via de regionale omroep de bevolking inmiddels opgeroepen de auto zoveel mogelijk te laten staan. De provincie Gelderland wil voorlopig nog geen be perkingen opleggen aan het autover keer en de industrie. Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant heeft een aantal bedrijven ge vraagd hun uitstoot kritisch in de ga ten te houden en zonodig te verminde ren. In Brabant is om 16.30 uur gister middag de waarschuwingsfase inge treden en men wacht vooralsnog de verdere metingen van het RIVM af. Af hankelijk daarvan wordt bepaald of de waarschuwingsfase overgaat naar de alarmfase. De provincie Overijssel heeft de voor-waarschuwingsfase afgekon digd. Het meetpunt in Hellendoorn heeft wel een verhoogde ozonconcen tratie geconstateerd, maar nog niet van dien aard dat daardoor verdere maatregelen getroffen moeten wor den. Het provinciaal bestuur wacht de situatie vandaag af om te bekijken of alsnog de waarschuwingsfase moet worden afgekondigd. In het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in De Bilt worden vrij we, continue de luchtmonsters uit de betrokken pro vincies geanalyseerd. De smog komt tot stand onder invloed van het zonni ge, droge weer. Door het zonlicht heeft in de verontreinigde lucht een chemi sche reactie plaats, waardoor de con centraties ozon sterk toenemen. Zo lang de wind zwak blijft, houdt de smog aan. De verontreiniging wordt zelfs sterker omdat bij oostenwind ver vuilde lucht vanuit het Ruhrgebied wordt aangevoerd. Het probleem van hoge ozonconcen traties moet Europees aangepakt wor den. Nederland is slechts voor 10 pro cent verantwoordelijk voor deze ver vuiling. Dat is de mening van dr. R.M. van Aalst van het RIVM. Volgens het hoofd laboratorium luchtonderzoek doet de ozonvervuiling zich op dit mo ment in heel Westeuropa voor. De Nederlandse overheid heeft als norm gesteld dat de concentratie ozon maximaal vijf dagen per jaar de grens van 240 microgram per kubieke meter lucht mag bereiken. „Als die norm overschreden wordt, valt er echter vrij weinig te doen", zo stelt Van Aalst. „Dat is alleen op Europees ni veau aan te pakken". Van Aalst is van mening dat maatregelen dringend no dig zijn. Sinds het begin van deze eeuw is de hoeveelheid ozon verdub beld. De concentraties nemen nog steeds toe. In Zeeland was de toename van de verontreiniging minder ernstig dan in de andere delen van Nederland. (Zie ook pagina 9). DEN HAAG (GPD) - De spannin gen rond de acties van studenten in China en het mogelijke ingrij pen van het leger en het afroepen van de staat van beleg hebben de reis van koningin Beatrix naar China (van 24 tot en met 30 mei) hoogst onzeker gemaakt. Premier Lubbers zei vrijdag na afloop van het kabinetsberaad dat de reis ge woon doorgaat maar de Rijks voorlichtingsdienst zegt dat de Nederlandse regering nog geen be slissing heeft genomen. Als de be richten over de staat van beleg juist zijn, gaat het bezoek niet door. Op paleis Huis ten Bosch in Den Haag hebben premier Lubbers en minister Van den Broek van Bui tenlandse Zaken de situatie in Chi na met koningin Beatrix bespro ken. Het ministerie van buiten landse zaken houdt na het uitroe pen van de staat van beleg in China voortdurend contact met de Chine se autoriteiten. „We houden de vin ger aan de pols", aldus een woord voerder van het ministerie. Men blijft erbij dat de reis doorgaat. De Chinese autoriteiten hebben de regering vrijdagavond geen duide lijkheid kunnen verschaffen over de vraag of de staat van beleg nu wel of niet is afgekondigd. In het weekeinde zal de Nederlandse re gering opnieuw contact zoeken met China. De RVD zal zondagavond 18.00 uur met nadere mededelingen komen. Premier Lubbers deed zijn mede delingen over de reis van de konin gin na contacten met „onze Chine se vrienden". Volgens Lubbers hebben de Chinezen te kennen ge geven dat de majesteit „heel harte lijk welkom" is en dat haar bezoek zeer op prijs wordt gesteld. „Het licht staat op groen. Wij gaan er van uit dat de reis doorgaat", al dus Lubbers. 'monstranten in Peking houden een legertruck vol soldaten tegen, die op weg is naar het Plein van de Hemelse Vrede. Duizenden Chinese burgers blokkeerden terdagochtend vroeg de wegen naar het centrum van Peking. Leger moet orde MOSKOU (AFP) - Meer dan 3.000 in woners van Moskou zijn vrijdag de straat opgegaan om hun steun te be tuigen aan de onderzoeksrechters Telman Gdljan en Nikolaj Ivanov. De betogers eisten dat zij niet langer be lemmerd worden in hun strijd tegen de „mafia die de macht heeft" en zij riepen Sovjetleider Michail Gorbats- jov op een standpunt over deze zaak in te nemen, zo heeft de correspondent van het Franse persbureau AFP ge constateerd. De Sovjettelevisie uitte 's avonds scherpe kritiek op de twee rechters die zes jaar onderzoek hebben gedaan naar de corruptie in de Sovjetunie en tot de conclusie kwamen dat die is doorgedrongen tot in de hoogste eche lons van het Kremlin. Ivanov zei vorige week dat politburo- lid Jegor Ligatsjov en ex-politburole- den Michail Solomentsev en Grigori Romanov betrokken waren bij een omkopings-affaire. Ligatsjov en Solo mentsev dienden daarop een klacht in tegen de rechters bij het openbaar mi nisterie en Ivanov en Gdljan werden begin deze maand van him taak onthe ven. China in hervormingsroes 0 °orger Hans Walenkamp in ^tig vaarwater 0 Bij de Ita- manse tv is niets te dol 0 Wie is ang voor vergeetachtigheid? e oup-final wordt een me morial voor Hillsborough. PAGINA 29, 31, 33, 35 en 37 Om elf uur leek het weer rustig. De mensen stonden er wel verslagen bij, maar om kwart over één in de ochtend verschenen honderden mensen op straat, schreeuwden leuzen en grote groepen gingen in de looppas richting Plein. Om twee uur verschenen opnieuw honderden mensen op straat en mar cheerden in de richting van het Tia- nanmanplein, dat inmiddels door de soldaten was afgesloten. Een half uur Peking herstellen (Van onze correspondent) Tijdens een live op tv uitgezonden bij eenkomst van de partijtop en de leger staf, zei premier Li Peng dat het leger wordt ingezet om de orde te herstellen en de regering het werken weer moge lijk te maken. Partijleider Zhao Ziyang en 'sterke man' Deng Xiao ping, die voorzitter is van de militaire commissie en daarmee opperbevel hebber, waren op de bijeenkomst niet aanwezig. President Yang Shangkun is vice-voorzitter van de militaire com missie. Zhao Ziyang zou zijn ontslag hebben aangeboden na zich te hebben verzet tegen het uitroepen van de staat van beleg. Niet bekend is of dit is geaccepteerd. Vrijdagavond tegen tienen versche nen 2000 militairen in de straten in de omgeving van het Plein van de He melse Vrede. Daarop maakten de rond 3000 studenten in hongerstaking een einde aan hun protestactie die al een week duurt. Ze lieten weten hun col lege-boycot voort te zetten. Intussen werden tientallen andere le- gerkonvooien tegengehouden door mensenmassa's in de straten die naar het Plein leiden. „Laat de legerwagens niet door!", schreeuwden ze. De woe dende menigte riep de soldaten toe dat zij een leger van het volk zijn en geen acties moeten ondernemen tegen het volk. De soldaten, die alleen gewapend waren met stokken, hoorden het zwij gend aan, maar lieten zich niet provo ceren. later verschenen drie vrachtwagens vol studenten, die de rode vlag mee voerden. Het kwam echter niet tot bot singen. De militaire interventie komt ook op een moment dat de toestand van de hongerstakers snel begint te verslech teren. Doktoren waarschuwden dat de uiterst verzwakte studenten be vattelijk zijn voor infectie. De plek waar de 3000 studenten sinds vrijdag vorige week hun hongeractie houden, is sterk vervuild. Er hangt een lucht van uitwerpselen en rottende voed- selresten. AMSTERDAM (ANP) - De Nederland se schrijver en jurist Abel Jacob Herz berg is vrijdag op 95-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Een vriend van de familie Herzberg maakte dit bekend. Herzberg, die voor de oorlog onder meer voorzitter was van de Nederland se Zionistenbond, maakte naam met een authentiek verslag over het con centratiekamp Bergen Belsen, Amor Fati, en zijn kroniek der jodenvervol ging in Onderdrukking en Verzet uit 1950. Herzberg ontving in 1964 de Constan- tijn Huygensprijs en in 1974 de P.C. Hooftprijs. In memoriam op pagina 25. Het werd ook duidelijk dat er een con flict is ontstaan tussen premier Li Peng en partijleider Zhaou Ziyang. Beiden waren vrijdag in de vroege och tend naar het Plein gegaan om een be roep te doen op de hongerstakers om hun actie te beëindigen. Zhao pleitte voor een dialoog met de studenten over democratische hervormingen, maar Li Peng heeft deze eis van de stu denten van tafel geveegd. Een conflict zou ook bestaan tussen het leger en de politie. Geruchten wil len dat het leger is ingeschakeld nadat de politie had geweigerd om tegen de betogers op te treden. De politie heeft zich tijdens de demonstraties na het overlijden van ex-partijleider Hu Yao- bang eind april zeer soepel opgesteld jegens de demonstranten. Maar het garnizoen van Peking zou aanvanke lijk hebben geweigerd om te worden ingezet tegen de demonstranten. In de afgelopen dagen is het conflict tussen Li Peng en Zhao zeer duidelijk naar voren gekomen, met name in de wijze waarop zij zich jegens de honger stakers hebben opgesteld. Zhao was meer op de verzoenende lijn. Tijdens zijn emotionele ontmoeting met de hongerstakers donderdagochtend ver ontschuldigde hij zich dat hij hen te laat heeft opgezocht. Li Peng daaren tegen dreigde met krachtige maatre gelen als de studenten hun actie niet beëindigden. Gisteravond laat was nog niet bekend of de studenten en sympathisanten zich door het leger van het Plein van de Hemelse Vrede zullen laten verwij deren. In het verleden hebben zij zon der enige vrees en met succes de drei gementen van de regering getrot seerd. PAGINA 29: Studenten brachten China in hervormingsroes. Imelda Marcos, de echtgenote van de ex-president, omklemt een rozenkrans in afwachting van nieuws over haar man, die in kritieke toestand in het zieken huis ligt. Marcos kan ieder moment overlijden. HONOLULU (RTR) - De voormalige president van de Filipijnen Ferdi- dand Marcos verkeert na een operatie in een kritieke toestand en kan ieder moment sterven. Dit heeft een zieken- huiswoordvóerder donderdag in Ho nolulu verklaard. Marcos heeft volgens woordvoerder Eugene Tiwanak van het St. Francis Medical Centre een operatie aan zijn nieren ondergaan. Marcos onderging donderdag de operatie wegens het uit vallen van de nierfunctie tijdens een nierdialyse. „Zijn vooruitzichten zijn erg slecht, zo zei woordvoerder Tiwa nak. De huidige Filipijnse president, Corazon Aquino, heeft vrijdag ver klaard dat zij geen toestemming zal geven voor een terugkeer naar zijn va derland van de voormalige president Ferdinand Marcos. Een woordvoerder van de familie Mar cos had een verzoek tot terugkeer van de ex-president naar de Filipijnen in gediend bij Aquino. „Ik bid voor zijn herstel en ik betreur het dat ik met het oog op nationale veiligheidsbelangen geen toestemming kan geven voor zijn terugkeer", zei Aquino. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 38 en 39 Jan H. de Groot verwoordt de oorlog 0 België volgens Geert van lstendael 0 Met Ger at Jan Zwier terug naar de in quisitie 0 Het kwetsbare Ik van dichter Meindert Inder- urisch Plint plakt poëzie tus- sen de reclame. PAGINA 21, 22, 23 en 25 De ministerraad is vrijdag ak koord gegaan met een wets voorstel, dat het mogelijk moet maken illegaal verkregen win sten van criminelen af te pak ken. PAGINA 3 De Zeeuwse staten moeten ra den naar de kosten, die de vas te Westerschelde-oeververbin- ding voor Zeeland met zich meebrengt. PAGINA 9 De rijkspolitie in Zeeland voelt er niets voor in het voorseizoen gedurende enkele weekends krachtig op te treden tegen ille gale kampeerders. PAGINA 11 De Nederlandse wielrenner Jean-Paul van Poppel aast op succes in de Giro. PAGINA 39 Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond UK. Woonwand ontworpen voor diegene die iets meer verlangt dan een gewone kast. Ook in wit, zwart en eiken. PROVINCIAL! S (w TT et 'grote uitdelen' op -Liweg naar de Tweede j Kamerverkiezingen (6 sep- tember) is al weer begonnen, in de komende weken moe ten de politieke partijen hun program ma's voor de nieuwe regeerperiode vaststellen. Als voorschotjes daarop leggen demissionaire ministers en lijsttrekkers hun cadeautjes al voor het uitpakken klaar. Tegenover stom verbaasde vakcentrales kwam CDA- minister Van Dijk (binnenlandse za ken) enkele dagen geleden met het voorstel om in de jaren '90 met 2,5 mil jard gulden extra de salarisachter standen onder de ambtenaren geleide lijk aan weg te werken. WD-fractielei- der en beoogd lijsttrekker Voorhoeve houdt een vurig pleidooi om 500 mil joen gulden extra uit te trekken voor de rechtshandhaving in Nederland. PvdA-voorman Kok oppert bij de pre sentatie van een Politienota van zijn partij om de komende jaren 'een paar honderd miljoen' extra te bestemmen voor de versterking van de politie. CDA en PvdA lijken naar elkaar toe te kruipen als het gaat om hun opvatting over een (al dan niet gedeeltelijke) koppeling tussen het niveau van de ge middelde lonen in het bedrijfsleven en de uitkeringen. Kortom, alle catego rieën kiezers worden van links en van rechts gepaaid met mooie plannen en vooruitzichten. De zuinige overheid is kennelijk met de val van het kabinet van kleur verschoten. Waar jarenlang de knip op de beurs zat, lijkt plotseling een royaal budget voorhanden om al lerlei 'leuke dingen' voor de kiezer mee te doen. De vraag is natuurlijk hoe se rieus deze verkiezingsbeloftes zijn in een periode dat iedereen er driftig op los kan filosoferen zonder aan te geven waar de dekkingsmiddelen voor al de ze toekomstige uitgaven liggen opge stapeld. Zeker van de kant van de (voormalige) regeringspartijen klinkt het allemaal wat verdacht. Het zal er allemaal wel mee te maken hebben dat de kiezer nog even lekker moet worden gemaakt voordat die op 15 juni naar de stembus voor het Europees Parlement gaat. Want de uitslag daarvan is na tuurlijk een leuke peiling om na te gaan hoe 'de mensen in het land' op de cadeautjes reageren. Rijkswaterstaat en de ANWB heb ben goede gronden om zich te ke ren tegen het idee dat in de spitsuren van het verkeer auto's worden toegela ten op de vluchtstroken langs de rijks wegen in Nederland. Het adviesbu reau McKinsey heeft die oplossing aan de hand gedaan in een rapport onder de titel 'Afrekenen met files'. Maar het is een voorstel van iedere werkelijk heidszin gespeend. Wie in de piekdruk- te op de rijkswegen ook deze reserve- banen nog eens volstouwt met auto's is bezig om levensgevaarlijke toestan den te creëren. Vluchtstroken zijn be doeld om pechvogels onder de auto mobilisten een uitwijk te bieden; ze zijn er bovendien in geval van calami teiten om politie, brandweer en ambu lances door te laten. De veiligheid van het verkeer op de autosnelwegen is met zoveel mogelijk vrije vluchtstro ken gediend. Iedere brandweerman en chauffeur van ambulance kan uit ei gen ervaring het bewijs leveren, hoe grote problemen ontstaan wanneer in geval van incidenten het zogenaamde 'rampentoerisme' losbreekt: mensen die per auto erop uit trekken om met eigen ogen te zien wat er is gebeurd. Voor hulpverleners is er dan vaak geen doorkomen meer aan. Rijkswater staat heeft op het ogenblik zelf proe ven lopen om na te gaan of het verant woord is bussen in de spitsuren door gang te verlenen op de vluchtstroken langs de rijkswegen. Dat lijkt - op het eerste gezicht - de uiterste tolerantie ten nadele van de veiligheid in ver keer. Voor het overige zal voor vermin dering van het dagelijkse fileprobleem op de autowegen (in voornamelijk de Randstad) naar creatiever oplossin gen moeten worden gezocht. Met paar denmiddelen als aangedragen door McKinsey komen we geen steek ver der. vdM. AMSTERDAM (GPD) - De Vlaamse schrijfster Brigitte Raskin heeft de AKO-literatuurprijs 1989 gekregen voor haar werk Het Koekoeksjong. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 50.000 gulden. In het winnende boek reconstrueert Raskin het leven van haar in 1970 over leden huisgenoot. De literatuurprijs werd debutante Raskin gisteravond in Amsterdam overhandigd. Zes schrijvers waren voor de litera tuurprijs voorgedragen. (Advertentie) Lange Vorststraat 98-102 4461 JR Goes, 01100-15755

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1