Chinese premier Peng wijkt geen duimbreed in gesprek studenten Rol Van der Reijden in conflict verpleging Manhattan aan de Maas U kunt de bloemetjes weer buiten zetten. aag HONE LANDBOUW IN 2000 Ingrijpend BONDEN GAAN IN BEROEP Hongarije denkt aan verlaten Warschaupact Milieu-rekening voor de boeren lotners -OCCASIONSHOW ystemen Angst VNO Veehouderij Behoud Beker Massaal Bijna nieuwe Sierra's met voordeel tot 7.000,- autn adria We hebben bakken vol Begonia's, Afrikaantjes, Verbena's en Vlijtige Liesjes in de mooiste kleuren, per 10 stuks g gg Ook hebben we mooie Stekgeraniums, rood, wit, rose en lila, per stuk Innig, droog en warm. weer. Zwakke matige wind uit noordoostelijke lotingen. Middagtemperatuur 24 laden. je jaargang no. 110 [dag 19 mei 1989 ir Wegens ruimtegebrek nu goedkoper dan ooit! Bouwjaren 1971 t/m 1988, vanaf 950,- Hoek Ri)ksweg - Ringbaan West fr Ruime keuze, zie ook onze advertentie in rubriek 'Toerisme/Vakantieverblijven'. 01100 - 1 14 40 GOES PROVINCIA 1 HAAG (GPD) - De Westduitse en Nederlandse centra- Inken hebben donderdag - tegen de verwachtingen in - Ifjcjële rentetarieven niet opnieuw verhoogd. (ruk op vooral de Westduitse Bundesbank om de rente Irhogen nam de laatste dagen sterk toe door een snelle lars van de koers van de Amerikaanse dollar. Massale lopen van dollars door een aantal centrale banken kon- Jniet verhinderen dat de koers opliep van f 2,1840 op Tdagtot f2,2180 op woensdag. Na de bekendmaking van Bundesbank dat er geen rentemaatregelen genomen In worden, steeg de dollar donderdag korte tijd zelfs tot f2,24 om later op de middag weer wat terug te zakken. Door de hoge rente in de VS is er veel vraag naar dollars, waar door de koers oploopt. Er zijn echter indicaties dat de snel le economische groei in de Verenigde Staten aan het af zwakken is, dus dat er voor de monetaire autoriteiten daar ook minder noodzaak is de rente op een hoog niveau te hou den. Het vertrouwen in de Amerikaanse politiek kan zijn toegenomen, maar over het algemeen zal de waarde van de valuta van landen met een groot overschot op de handels balans (in het bijzonder Japan en Westduitsland) de waar de van die munten op langere termijn laten stijgen. ilieuplan Braks Is VVD te gortig |N HAAG (GPD) De VVD neemt afstand van de Land- liwstructuurnota en het Natuurbeleidsplan die minister aks (landbouw) gisteren publiceerde. Volgens VVD-kamer- jBlauw had de demissionaire minister zijn voornemens niet jgen publiceren. Het CDA, de partij van Braks, juicht de pu- katie echter toe en schaart zich achter de voorgestelde fatregelen. De PvdA heeft kritisch gereageerd op de plan- D66 kan er in grote lijnen mee instemmen. |gens de nota moet in het jaar 2000 gebruik van gewasbestrijdings- Idelen in de landbouw met 50 pro- It zijn verminderd. Bovendien zul- in de agrarische sector dan geen Idelen meer zijn toegelaten die on- ivaardbaar schadelijk zijn voor het ïeu. Per hectare mogen maar drie lien grazen. Alle plannen moet het Irijfsleven zelf betalen, normen voor stikstofbemesting 'den aangescherpt. Het totale ge- ik van grondontsmettingsmidde- Jioet'över tien jaar zijn verminderd 80 tot 90 procent en de ammonia- stoot van veehouderijen met 70 lent. r de financiering wordt een be fte heffing op kunstmest en chemi- gewasbeschermingsmiddelen rwogen. aan alle gestelde en nog te stellen n te kunnen voldoen moeten de rijfssystemen worden aangepast: limaal gebruik van chemische ge- ibeschermingsmiddelen, een rui- |re vruchtwisseling, mechanische onkruidbestrijding in plaats van che mische en een goed gedoseerde be mesting met zoveel mogelijk dierlijke of organische mest. In 2000 moeten nagenoeg alle bedrij ven volgens dit systeem produceren. Om het hoge gebruik van chemische middelen in de tuinbouw terug te drin gen, moet in 2000 in deze sector nage noeg de gehele produktie via gesloten systemen plaatsvinden, zodat bodem, water en lucht niet of nauwelijks wor den belast. In de intensieve veehoude rij moet de mest via gesloten systemen worden opgeslagen, afgevoerd en ver werkt. In 2000 moet ongeveer 20 mil joen ton mest worden verwerkt. Braks erkent dat een en ander grote financiële inspanningen van de agra rische ondernemers zal vragen. Ge schat wordt dat de milieu-investerin gen in de jaren negentig 2,5 maal zo groot moeten worden tot minimaal 600 miljoen gulden op jaarbasis. De melkveehouderij en de intensieve veehouderij zullen hiervan 400 miljoen gulden per jaar voor hun rekening moeten nemen; de akker- en tuin bouwsector ongeveer 200 miljoen gul den. Om een grootschalige mestver werking te realiseren, moet jaarlijks 330 miljoen gulden worden geïnves teerd. De overheid zal een bijdrage leveren die zal oplopen van 244 miljoen gulden in 1990 tot 431 miljoen in 1994. Het CDA erkent dat de plannen van Braks ingrijpend zijn, maar daaraan valt volgens het kamerlid Van Noord niet te ontkomen, gezien de ernstige toestand van milieu en natuur. Het CDA vindt dat de maatregelen naar in houd en tempo van doorvoering wel zo (Slot zie pagina 3 kolom 7) zc Onder bejaarden heerst grote angst voor euthanasie na op name in een tehuis of zieken huis. PAGINA 3 Het VNO wil, dat het herstelbe leid van de afgelopen zeven iaar wordt voortgezet, maar dan met de daadkracht van het eerste kabinet-Lubbers. PAGINA 5 He intensieve veehouderij in Zeeland neemt af. PAGINA 15 He Vliegclub Midden-Zeeland Pleit in een brief aan de subsi diegevers voor behoud van het vliegveld. PAGINA 17 Sluiskil heeft in de halve finale van de Zeeuwse bekerstrijd een 2-1 overwinning behaald °P Serooskerke. PAGINA 23 Napels heeft massaal het ver overen van de UEFA-beker doorNapoli gevierd. PAGINA 25. Radio, tv en kunst: 2 innen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 financiën en economie: 6 •"Jdagbijiage: 7> 9> u 12 en 13 ^ovincie: 15,17,19 en 21 port: 23 en 25 De secretaris-generaal van de Chinese Communistische partij, Zhao Ziyang tl), ging donderdag onverwacht op bezoek bij in een ziekenhuis opgenomen hon gerstakers, om zijn sympathie te betuigen. PEKING (RTR/AFP) - Het gesprek van de Chinese premier Li Peng met leiders van het studentenprotest is donderdag volledig mislukt. De Chi nese televisie zond 's avonds beelden van het Volk waaruit bleek dat de standpunten mijlenver uiteenliggen. Het was voor het eerst dat de premier wilde praten met een groep studenten leiders. Maar hij koos niet voor de zachte aanpak door de actievoerders te overreden om bijvoorbeeld een ein de te maken aan de hongerstaking op het Tiananmen-plein. In plaats daar van sprak hij ze op schoolmeesterige wijze streng toe. Volgens hem is Peking sinds enkele dagen vervallen in een staat van anar chie. „Ik hoop dat jullie studenten be seffen wat de gevolgen kunnen zijn. Wij, de regering van de Volksrepubliek China, zijn verantwoordelijk voor de bevolking. We kunnen niet doen alsof er niets aan de hand is", een aanwij zing dat de premier het leger wil inzet ten. Bij het begin van het gesprek maakte een student duidelijk wat hij verwacht van de regering. „Het is uw plicht de corruptie te bestrijden, te beginnen met uw eigen kinderen". „Ik heb drie kinderen, van wie er niet een corrupt is", antwoordde Li Peng. De studentenleider Wuerkaixi maan de Li Peng daarop serieus te worden. „We hebben weinig tijd om naar u te Marco van Basten juichend na zijn doelpunt tegen Westduitsland tijdens de Europese kampioenschappen van 1988. HAMBURG (SID) - Marco van Basten heeft sinds giste ren ook de titel „beste voetballer van de wereld in 1988" in zijn bezit. De speler van AC Milan en het Ne derlands elftal kreeg bij de verkiezing onder sport journalisten uit 81 landen, die voor het eerst werd ge houden, 101 punten. De topscorer tijdens het toernooi om het Europees kam pioenschap in 1988 was in december vorig jaar al geko zen tot Europees voetballer van het jaar. In het klassement van wereldvoetballers ging Van Bas ten Diego Maradona (92 stemmen) en Ruud Gullit (71) voor. DEN HAAG (GPD) - Voormalig staatssecretaris Van der Reijden zal een informele verkenning verrichten naar mogelijkheden om uit de impas se rond de cao voor het ziekenhuiswe zen te komen. Hij is door de vier bon den in de gezondheidszorg en de Na tionale Ziekenhuisraad gevraagd te onderzoeken welke instanties een bij drage kunnen leveren die ertoe leidt dat de cao-onderhandelingen kunnen worden hervat. De betrokken partijen in het cao-con flict zijn het met elkaar eens, dat het doorbreken van de impasse niet moge lijk is zonder dat ook de overheid daar in financiële zin een rol in speelt. Daar van uitgaande hebben zij Van der Reij den (die momenteel voorzitter van de NOS is) bereid gevonden een informele verkenning te doen. De bonden Abva Kabo, CFO, GOB, FHZ en van werk geverszijde de Nationale Ziekenhuis raad, achten het niet uitgesloten dat Van der Reijden zich ook richt tot het Pensioenfonds voor de Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (PGGM). Verlaging van de pensioenpremie voor verpleegkundigen kan wellicht een op lossing betekenen van het cao-con flict. Van der Reijden zal niet bemidde len, maar nagaan welke mogelijkhe den hij partijen kan aanreiken om ver dere besprekingen weer zinvol te ma ken. luisteren, premier Li: duizenden hon gerstakers wachten. Laten we er niet omheen draaien", aldus Wuerkaixi, zelf een van de duizenden hongersta kers. De studentenleiders herhaalden uit van het onderhoud in de Grote Hal hun eisen, onder meer het openen van onderhandelingen over democratise ring van China. Na bijna een uur werd het gesprek zonder resultaat afgebroken. Li bleef op het standpunt staan dat de demon stranten hun acties opgeven zonder zelf concessies te doen. Van der Reijden De vier vakbonden hebben besloten in hoger beroep te gaan tegen delen van de uitspraak die de president van de rechtbank in Utrecht begin mei heeft gedaan in het kort geding dat het Lan delijk Patienten/Consumenten Plat form tegen de bonden en de actiegroep WIO had aangespannen. De bonden vinden dat de uitspraak te veel beper kingen oplegt aan de te voeren acties voor hoger loon van verpleegkundig personeel en vanwege een principieel punt. Principiële bezwaren hebben de bon den tegen de uitspraak van de rechter dat de acties in principe onrechtma tig zijn, tenzij er voldoende zorgvul digheid wordt betracht. De opvatting van de bonden is dat de acties recht- Budapest (RTR) - Een adviseur van de Hongaarse partijleider Karoly Grosz heeft donderdag verklaard het moge lijk te achten dat Hongarije desge wenst uit het Warschaupact stapt. „Als de Hongaarse leiding dit besluit zou nemen in het belang van de Hon gaarse natie dan denk ik dat dit zou worden aanvaard", verklaarde Grosz' adviseur voor buitenlandse politiek, Gyula Thurmer, tegenover buiten landse journalisten. In februari verklaarde een Sovjetaca demicus Oleg Bogomolov voor de Hongaarse radio dat „als Hongarije zou besluiten neutraal te worden dit geen gevaar voor de Sovjetunie bete kent. Naar Thurmer zei, zal het zeker meer dan tien jaar duren voordat een voor uitzicht op lidmaatschap van de EG ontstaat. Maar wij zullen zeer sterk en op voorspoedige wijze samenwerken met de gemeenschap. „Ik hoop dat Hongaarse parlementsleden in 10 tot 15 jaar in het Europese parlement zit ten". matig zijn, tenzij er onvoldoende zorgvuldigheid in acht wordt geno- AdvertentieI Ford Sierra 1600 CL 3-deurs Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Km.aftrek Prijs Ford Sierra 2000 CL 5-deurs wit september '88 15.000 28.850,- 3.250,- 25.600,- Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Km.aftrek Prijs wit oktober '88 18.000 ƒ32.850,- 5.000,- 27.850,- Ford Sierra 1800 CL stationcar Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Km.aftrek Prijs wit oktober '88 25.000 37.000,- 7.150,- 29.850,- Waar (demissionaire) be windslieden en andere politieke kopstukken ver schijnen, staan boeren met trekkers voor de deur. Dat was deze week het geval in Goes; het zal de komende maanden nog wel va ker gebeuren. Zeker sinds minister Braks gisteren zijn Structuurnota Landbouw heeft wereldkundig ge maakt. Want daarin wordt de agrari sche sector voor de jaren '90 een forse milieu-rekening gepresenteerd. Braks' nota maakt onderdeel uit van het Na tionaal Milieubeleidsplan. Het beleid voor land- en tuinbouw in de komende tien jaar, zoals de bewindsman dat ziet, is dan ook geënt op de doelstel ling dat deze bedrijfstak aanzienlijk moet bijdragen aan de verbetering van het milieu. Middelen die schadelijk zijn voor het milieu moeten zover mo gelijk uit de produktie worden ge weerd. Dus: terug met het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen, met de uitstoot van ammoniak en de af- en uitspoeling van fosfaat en nitraat. Dat alles vraagt een grootscheepse aan passing van bedrijfssystemen. In de praktijk betekent dit dat boeren en tuinders fors zullen moeten investe ren: tot bedragen in de orde van groot te van zeshonderd miljoen gulden per jaar, twee en half keer zoveel als nu. Braks heeft de nota's voor de onder scheiden sectoren (akkerbouw, rund veehouderij, tuinbouw en intensieve veehouderij) nauwkeurig gespecifi ceerd. Een kostenverhoging, die er niet om liegt. Voor boeren die toch al diep in de financiële problemen zitten - zoals de akkerbouwers en de intensieve vee houders - tikt deze milieu-boodschap extra hard aan. De trekkerblokkades van de afgelopen maanden en harde verwijten aan het kabinet, dat zij 'in de steek gelaten worden' geven de stem ming aan in de bedreigde gebieden van de Nederlandse landbouwsamen- leving. ZLM-voorzitter Van der Maas houdt het erop dat zich in de akker bouw een sociaal-economisch ongeluk aan het voltrekken is met fatale af loop. Minister Braks op zijn beurt gaat ervan uit dat de overlevingsstrategie voor de land- en tuinbouw zonder meer gekoppeld is aan een vorm van (veel) milieubewuster produceren. Extra las ten en beperkende voorschriften zijn volgens het kabinet niet langer te ver mijden. Ze moeten worden opgelegd en naleving ervan afgedwongen. Ten opzichte van de bedrijfsvoering nu vergt zoiets over de hele linie een ri goureuze omschakeling. De overheid is bereid voor dit proces financiële steun te verlenen. Maar in principe zal de agrarische bedrijfstak het meren deel van deze extra inspanningen zelf moeten zien terug te verdienen. En dat komt er kort en goed op neer dat bin nen zo'n kader alleen de sterke onder nemingen het zullen redden. Maar was dat eigenlijk niet al lang de harde reali teit? Het mag overigens best 6 Alle wagens met fabrieksgarantie. official Ford Dealer wesïhavendijk 150 goes 01100 20440 nog wel .eens worden vastgesteld dat bin nen de land- en tuinbouw, van oudsher vergroeid met de natuur als ze is, de belasting van het milieu als gevolg van de naoorlogse produktiemethodes wel degelijk als een groot probleem wordt ervaren. De laatste tijd draagt de sec tor zelf plannen en oplossingen aan, waarbij de verantwoordelijkheid voor een sanering van het milieu hoge voor rang krijgt. Bovendien is er al van alles aan de gang in deze richting en groeit het besef dat de Nederlandse land- en tuinbouw voor de toekomst kansen mist, wanneer ze onvoldoende milieu bewust zou blijven produceren. Daar om is het alleen maar zinnig dat vanuit deze hoek constructief tegenwicht wordt geleverd aan de vaak kille bena-- dering, die het cijfermatige beleid van minister Braks - met handen en voeten gebonden aan afspraken binnen de EG - doorgaans uitstraalt. De Neder landse agrarische sector vertegen woordigt een beduidend economisch belang. In het algemeen gesproken staat de bedrijfstak er niet slecht voor. Maar ze kent - wisselend - zwakke plek ken. De akkerbouw is er op het ogen blik één van. Bij ingrijpende conse quenties, zoals nu neergelegd in Braks' structuurnota, gaat het niet aan om die zwakke plekken maar een voudig weg te snijden. Milieupolitiek mag geen afbraakbeleid worden. vdM. (Advertentie) ROTTERDAM (ANP) - De gemeen teraad van Rotterdam heeft don derdag zijn goedkeuring gehecht aan de plannen voor de bouw van een nieuw stadsdeel, de zogenoem de Kop van Zuid. De raad ging er unaniem mee akkoord om voor de ontwikkeling van de nieuwe wijk in totaal 227 miljoen gulden be schikbaar te stellen. De Kop van Zuid behelst het gebied rond de Spoorweghaven, Binnenha ven en de Wilhelminapier. de vroe gere aanlegplaats van de schepen van de Holland Amerika Lijn. In het gebied van ruim 120 hectare komen 4500 nieuwe woningen, 250.000 vier kante meter kantoorruimte en 80.000 vierkante meter bedrijfsruim te. Daarnaast voorziet het plan in hotels, winkels, horeca, musea en toeristische en recreatieve attrac ties. Door het prestigieuze karakter van het project - alle gebouwen en voorzieningen moeten van hoge kwaliteit worden - heeft de Kop van Zuid nu al de bijnaam Manhattan aan de Maas. Door de bouw van een nieuwe brug over de Maas die direct aansluit op de Coolsingel in het hart van het huidige centrum, de bouw van een nieuw metrostation en de aanleg van nieuwe wegen, wil het stadsbe stuur het zuidelijk deel van Rotter dam bij het centrum trekken. In totaal is met de bouw van de Kop van Zuid 3,5 miljard gulden ge moeid. Het rijk zal via subsidies 255 miljoen voor zijn rekening nemen. De rest van het geld moet komen van externe financiers, die volgens wethouder J. Laan van ruimtelijke ordening en verkeer, grote belang stelling tonen. Het is de bedoeling volgend jaar met de bouw van de eerste woningen te beginnen. Verkrijgbaar in alle AH-winkels met een bloemenafdeling. Zolang de voorraad strekt v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1