CDA trekt fel van leer tegen „grillige" VVD Eerste transplantatie meniscus in Nederland Levenslang voor Hamadei Miljoen Chinezen steunen WBATSJOV: VREDESGRENS Staking in Panama geen succes OV-kaart zaak volgend kabinet Gezwicht chenking aas anaticus BIJ START EURO-CAMPAGNE IN GOES ZORG OM IN LIBANON ONTVOERDE DUITSERS Vonnis Knesset akkoord met vredesplan van Shamir Ontbijt-tv op z'n Amerikaans Mengistu terug naar Etiopië na mislukte coup onnig en warmer e jaargang no. 109 jpnderdag 18 mei 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Voorstander uurwoningen 'ok vandaag is er volop zon. De tem- -ratuur vanmiddag loopt op naar 22 aden. De noordoostelijke wind is ,ak, in de middag aan zee matig. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 PROVINCIAL HAAG (ANP) - De Nederlandse levensverzekeraars en onder invloed van de stijgende rente besloten de theekrente per 18 mei te verhogen met 0,3 procent. asisrente komt daarmee op acht procent. Het gaat ij om hypotheken met gemeentegarantie en hypo- en tot maximaal 75 procent van de executiewaarde met rentebetaling achteraf, aldus het Bureau Voorlichting Verzekering. Later volgde de Verenigde Spaarbank met een verhoging van de tarieven van 0,4 en 0,5 procent, afhan kelijk van de hypotheekvorm. De belangrijkste tarieven voor leningen met gemeentegarantie en maandelijkse be taling komen hier vanaf vrijdag te liggen tussen de 8,1 en 8,4 procent (was tussen de 7,7 en 8 procent). )eel Sovjetleger veg uit Azië (Van onze correspondent) KING - Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft woens- belangrijke verminderingen aangekondigd in het Russi- kernwapenarsenaal en de troepenmacht in Sovjet-Azië. en toespraak voor academici en diplomaten in de Grote van het Volk aan het Tiananmenplein in Peking onthulde batsjov dat 446 middellange- en korte-afstandsraketten in oostelijk deel van de Sovjet-Unie zouden worden vernie- krachtens een overeenkomst met de VS. Izei verder dat de Sovjet-troepen- Tht aan de grens met China met man zouden worden ingekort, Jjsief 130.000 man in het Aziatische van de Sovjetunie. In totaal lig- er rond 750.000 Sovjet-soldaten s de Chinese grens. Een tijdstip op de troepen en materiaal zullen teruggetrokken, kon hij niet ge- Daarvoor is een speciale werk- 'pingesteld. De Sovjet-leider deed voorstel aan de 7500 km lange s tussen beide landen een gedemi- 'seerde zóne in te richten. Daarin 'en alleen grenswachten actief i zijn. !n meer dan een uur durende toe- ak zei Gorbatsjov te geloven dat oplossing voor de kwestie-Cam- PZC bodja binnen bereik is. Hij gaf toe dat China en de Sovjetunie daarover vele verschillen van mening hebben. Hij zei dat „deze geschillen met begrip moeten worden benaderd". Gorbats jov leverde evenwel felle kritiek op Pakistan, bondgenoot van China. Hij beschuldigde de, wat hij noemde, mi litaire kliek in Pakistan van „openlij ke agressie tegen Afghanistan". Gorbatsjovs programma op de voor laatste dag van zijn bezoek moest van wege de massale demonstraties op het Tiananmanplein en in bijna alle hoofd straten van de hoofdstad drastisch worden ingekort. De geplande bezoe ken aan de Verboden Stad, het paleis complex van de laatste Chinese keizer, ging niet door. Evenmin het bezoek aan het Nationaal Museum en aan de schouwburg van Peking. De Russi sche leider vertrekt vandaag naar Sjanghai, waar hij maar vijf uur zal blijven. Daarna reist hij terug naar Moskou. De Europese Commissie is ge wicht voor de bezwaren tegen haar voorstellen voor harmo nisatie van de btw-tarieven in ie twaalf EG-landen. PAGINA 3 Premier Lubbers is voorstan- ier van het voorstel om uitke ringen voor jongeren gelijk te trekken met de studiebeurzen. PAGINA 5 particuliere huurwoningen s Zeeland staan er goed bij. PAGINA 13 et Anjerfonds schenkt de lichting Monumenten Wal keren '40- '45 een bedrag van 0-000 gulden. PAGINA 15 an Raas wil de Belgische wiel- cnner Eric Vanderaerden in- Wen bij zijn ploeg. PAGINA 21 bnifS D^eman is een volley- mnaticus. per week steekt ■1 Pauw ticintig uur in zijn tonele sport. PAGINA 23 adi°, tv en kunst: 2 innen- en buitenland: 3 na pinie en achtergrond: 4 "•ancien en economie: 7 u"st en cultuur: 9 fovineie: 13,15,17 en 19 -t: 21 en 23 Vaclav Havel op een archieffoto uit 1988. (Van onze correspondent) BUDAPEST (GPD) - De Tsjechi sche autoriteiten hebben woens dagochtend de toneelschrijver en Erasmusprijswinnaar Vaclav Ha- vel (52) vrijgelaten. Dat gebeurde op de dag dat Havel precies de helft van zijn gevangenisstraf achter de rug had. Hij was veroordeeld tot acht maanden. De schrijver werd op 16 januari gearresteerd tijdens demonstraties tegen het Praagse bewind. De ac ties hielden verband met de herden king van de zelfverbranding van Jan Palach, 20 jaar geleden. Palach protesteerde daarmee tegen de Russische inval van 1968 in zijn land. Havels arrestatie leidde tot felle protesten in binnen- en buitenland. Voor Nederland vormde het inci dent een van de aanleidingen om een procedure aan te spannen on der de klachtenprocedure van de CVSE-conferentie. De regels geven deelnemende landen het recht schendingen van de mensenrech ten in een ander deelnemend land te onderzoeken. (Van onze correspondent) PEKING - Bijna een miljoen men sen hebben woensdag een indruk wekkende, vreedzame betoging ge houden op het Tiananmanplein, uit solidariteit met de 3000 hongersta kende studenten die een directe dialoog eisen met de regering en de partijleiding. Zij eisen grotere vrij heden voor de pers en krachtige be strijding van de corruptie. De stu denten, arbeiders, intellectuelen, artiesten en schrijvers, vrouwen en kinderen kwamen uit alle delen van de stad, op de fiets, met de bus, de bakfiets of te voet naar het Plein van de Hemelse Vrede om hun sym pathie te betuigen met de honger stakers. Ook in andere Chinese ste den en Hongkong werden massale demonstraties gehouden. Het warme weer speelt de honger stakers danig parten. Volgens art sen, die vrijwillig over de gezond heid van de hongerstakers waken, gaat om de 30 seconden een honger staker van zijn stokje. Het aantal studenten dat woensdag bezweek, steeg tot over de duizend. Ambulan ces reden met loeiende sirenes af en aan. Veel studenten keerden na een korte medische behandeling terug naar het plein om hun actie voort te zetten. De hongerstakende studenten in Pe king hebben te lijden van de warm te. Met paraplu's beschermen zij zich tegen de zon. GOES (GPD) - Het CDA heeft bij de start van de campagne voor de Euro pese verkiezingen een harde anti- WD-toon aangeslagen. Partijvoorzit ter Van Velsen hekelde op een verkie zingsbijeenkomst in Goes de 'grillen en interne verdeeldheid van de libe ralen', die twee weken geleden het ka- binet-Lubbers ten val brachten. Volgens Eurolijsttrekker Penders ont breekt het de WD aan consistentie: „Stevige loftuitingen op het kabinets beleid op het gênante af wat moe ten ze nu?" CD A-fractievoorzitter Bert de Vries riep de VVD in Goes op tot „zelfonderzoek: wij zijn als CDA niet weggelopen voor onze verantwoor delijkheid". In de toespraken van de CDA-kop- stukken ontbraken opmerkelijk ge noeg aanvallen op de PvdA. Alleen De Vries sprak de hoop uit op een „fat soenlijke campagne, en verschoond te blijven van beschuldigingen over bo- terfraude", die de socialist Dankert onlangs deed. Maar Penders schrapte HEERLEN (GPD) - Voor het eerst in de me dische geschiedenis is er in Nederland een me niscus getransplan teerd. De orthopeed dr. H. de Boer verrichtte deze ingreep afgelopen vrijdag in het Heerlense De Wever-Ziekenhuis met een uit de VS over gevlogen donor-menis cus. Het transplantaat kwam ter beschikking door samenwerking van de Stichting Europese Botbank, een Ameri kaanse botbank en het De Wever-Ziekenhuis. De patiënt is een 49-jari- ge man uit de Oostelijke Mijnstreek. De verdere identiteit van de man is om privacy-redenen niet bekendgemaakt. De in greep is succesvol verlo pen. Er is geen speciale medicatie tegen afsto tingsverschijnselen no dig. De patiënt had proble men met lopen en pijn. In een eerder stadium waren bij hem de com plete buitenmeniscus en een deel van de binnen- meniscus verwijderd. Volgens dr. De Boer kwam de operatie tot stand met medewerking van Prof. A. Gross uit Toronto, die hem van advies diende. Prof. Gross heeft al enkele ja ren ervaring met deze nieuwe techniek. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO De staking van de Pana mese oppositie om te protesteren te gen de annulering van de verkiezin gen van vorige week zondag is uitge lopen op een grote mislukking. Meer dan 90 procent van alle winkels in de hoofdstad Panama opende 's ochtens de deuren. Leger en politie lieten zich amper zien. 's Ochtends bezette een groep van 12 jongeren het plaatselijke kantoor van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS). Ze kwamen niet verder dan de portier, maar kondigden aan dat ze daar een hongerstaking zouden begin nen van 48 uur. De inmiddels begon nen top van de OAS in Washington kan volgens de jongeren, bijna alle maal studenten, het startsein beteke nen voor een Amerikaanse invasie. J (Van onze correspondent) BONN - Nadat woensdag de Libanese vliegtuigkaper Mohammed Ali Ha madei in Frankfurt tot levenslang is veroordeeld, groeit de zorg om het lot van de twee Westduitse sociaal werkers die dinsdag in Libanon zijn ontvoerd. Er bestaat nog steeds geen contact tussen de kidnappers en Bonn. Het gaat om de voorzitter van de orga nisatie ASME-Humanitas, Heinrich Strübich, en Thomas Kemptner. De organisatie verleent humanitaire hulp in Palestijnse vluchtelingkampen en wordt volgens de directie onder meer financieel gesteund door de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO. Hamadei kreeg levenslang wegens verboden wapenbezit, vliegtuigka ping en moord op een passagier, de Amerikaanse marineduiker Robert Stethem. Het vonnis in Frankfurt was conform de eis van de officier van jus titie. In de speciaal voor dit proces gebouw de rechtszaal (kosten 15 miljoen) las de rechter, Heiner Muckensberger, het vonnis voor. Hij achtte de bewering van Hamadei dat hij in 1985 op het mo ment van de kaping minderjarig was en dus lichter bestraft moest worden, ongegrond. De documenten waaruit dat moest blijken, waren vervalst. Vast stond ook dat Hamadei geen meeloper was en zelf passagiers en be manningsleden had mishandeld om de eisen, vrijlating door Israël van 732 geloofsgenoten, kracht bij te zetten. Direct na Hamadei's arrestatie op 13 januari 1987 werden in Beiroet twee Westduitsers ontvoerd, de Siemens- technicus Alfred Schmidt en de Hoechst-manager Rudolf Cordes. De eerste kwam vrij nadat de rechters hadden besloten dat Hamadei niet aan de VS werd uitgeleverd, Cordes werd nog een jaar langer vastgehou den om te voorkomen dat Bonn toch zou zwichten voor Amerikaanse druk. een soortgelijke aanval op de PvdA op het laatste moment geheel uit zijn toe spraak. Alleen premier Lubbers onthield zich van elk commentaar op de ontwikke lingen bij VVD en PvdA. „Het gaat om de agenda voor de toekomst, en met wie die wordt uitgevoerd, is niet de hoofdvraag". Op die agenda staan be houd van de resultaten van het econo misch beleid, aandacht voor milieu en sociaal zwakkeren, aldus Lubbers. „Het karwei is in zekere zin af, maar de resultaten mogen niet verloren gaan", aldus de CD A-topman. (Zie ook pagina 13). (Van onze correspondenti TEL AVIV Het Israëlische parle ment, de Knesset, is woensdag ak koord gegaan met het plan van pre mier Jitschak Shamir voor het hou den van verkiezingen op de Westelij ke Jordaanoever en in de Gazastrook. Het verwierp twee moties van wan trouwen tegen het regeringsbeleid met 43 tegen 15 stemmen, bij 11 ont houdingen. Het Israëlische parle ment telt 120 leden, maar een groot aantal Likoed-aanhangers woonde uit protest het debat niet bij. De twee moties waren ingediend door de ultra-nationalistische oppositie partijen Techiya en Tzomet, die vre zen dat het regeringsplan zal uitdraai en op de vestiging van een Palestijnse staat. Vertegenwoordigers van die twee partijen verklaarden geen ver trouwen te hebben in herhaalde ver klaringen van Shamir dat hij nooit zal instemmen met zo'n staat. Wat Shamir zorgen moet baren, is de houding van zijn eigen achterban. De premier had woensdag voorafgaand aan het Knesset-debat een ontmoe ting met zijn fractie, waar hij werd ge confronteerd met felle oppositie, die hem dwong tot een aantal krachtige uitspraken. Zo zei hij dat de Arabische bevolking van Oost-Jeruzalem niet zal kunnen deelnemen aan de voorgestel de verkiezingen en dat er een eind moet komen aan de intifada voor er ge kozen wordt. Bovendien verklaarde Shamir dat niemand die op enigerlei wijze is betrokken bij de PLO zich kan didaat mag stellen. DEN HAAG (GPD) - De eventuele in voering van een openbaar vervoer- jaarkaart voor studenten wordt een zaak van het volgende kabinet. De huidige demissionaire ministers- ploeg-Lubbers zal geen initiatieven voor invoering meer nemen nu de Eer ste Kamer heeft besloten een wets voorstel daartoe voorlopig niet te be handelen, omdat dit te controversieel zou zijn. Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer ge zegd in antwoord op vragen van het PPR-kamerlid Lankhorst. Een week lang davert ie dere ochtend de ontbijt- show van het Amerikaanse commerciële tv-station ABC over de Nederlandse buis. We kunnen dan even nagaan hoe toe ristische en buitenissige ditjes en datjes van dit land enige uren eerder aan de kijkers in de Verenigde Staten zijn verkocht. Met uitzondering dan van de commercials, - in plaats daar van levert midden in de show een nieuwslezer van eigen bodem op z'n Nederlands nog wat recente informa tie. Ontbijttelevisie - die gemakkelijk weghapt - is hier tot nu toe beperkt ge bleven tot bijzondere gebeurtenissen, zoals de Olympische Spelen en ver slaggeving van de Amerikaanse partij conventies voor de presidentsverkie zingen. Maar misschien is de produk- tie die de Amerikanen ons deze week gladjes, gezellig en toch professioneel aangepakt voorschotelen, wel een voorproefje van wat Nederland te wachten staat met de komst van het nieuwe commerciële televisiestation TV 10 van de populaire Aalsmeerse tv-producent Van den Ende. Want na alle vage plannen van omroepen en grote uitgevers die onder de afkorting ATV/EPTV iets moois tot stand wil den brengen, lijkt nu een initiatief met meer levensvatbaarheid geboren. Ten minste, dat mag worden afgeleid uit de plotselinge zenuwachtigheid die zich van 'Hilversum' heeft meester ge maakt. Verschillende omroepen (NCRV, KRO en inmiddels ook de AVRO) hebben van de ene dag op de andere hun contacten met Van den Ende verbroken. De producent bij wie ze hun meest bekeken programma's lieten maken, is plotseling hun gevaar lijkste concurrent geworden. Vrijwel zonder dat de politiek er nu verder nog noemenswaard aan te pas komt, zal binnen een halfjaar vrij wel zeker een van oorsprong Neder landse televisiezender via de satelliet uitzendingen gaan verzorgen. Wan neer Van den Ende met dit station op dezelfde manier gaat werken als de nieuwe Radio 10 vanuit Milaan, zal het Commissariaat voor de Media even eens moeten vaststellen dat er wordt voldaan aan de eisen van de Mediawet. Op dat moment heeft Van den Ende voor een doorbraak gezorgd in het Hil- versumse bestel, dat zich altijd veilig heeft gewaand achter een hoog hek. In het gunstigste geval gaat er van deze professionele nieuwkomer een prikkel uit op de publieke omroepen om met een betere kwaliteit programma's te komen. Want de laatste tijd vooral is het daarmee - enkele uitschieters daargelaten - maar droevig gesteld. Het winterseizoen eindigt voor de meeste zendgemachtigden al onge veer medio maart. Daarna blijft het aanbod beperkt tot spelprogramma's, herhalingen, aangekochte series, oude films en dergelijke. Eigen werk begint tot de zeldzaamheden te behoren. In formatieve programma's moeten steeds goedkoper worden geprodu ceerd. Bezuinigen op kwaliteit lijkt het wachtwoord te zijn geworden. Wan neer de politiek stilvalt gaat Neder land 3 's avonds met de kippen op stok. Hilversum beschikt met het NOB over het grootste en duurste dienstverle nend bedrijf van Europa. Maar de om roepen hebben er geen geld voor. A ndersom heeft het publieke bestel xijn Hilversum de komst van com mercieel station, zoals nu bij Van den Ende in de steigers staat, zelf mee bevorderd. De produktie van de - naar achteraf is gebleken - best bekeken programma's zijn op steeds groter schaal uitbesteed, dus geprivatiseerd. Het sterrenwereldje van televisiepre sentatoren staat voor een belangrijk deel onder contract van en de rechten van de programma's waarin zij optre den berusten bij het bedrijf dat nu 'commercieel gaat'. Zoiets betekent dat er meteen een forse portie televi sietalent en -ervaring meeverhuist naar het nieuwe station. Een tv-zen- der, die zich vooral zal gaan toeleggen op wat in Nederland - bij gebrek aan beter - goed in de markt van de kijkers ligt: amusements- en dramaproduk- ties van eigen bodem, series, sport- en nieuwsuitzendingen. Aanvankelijk hebben de gevestigde omroepen mis schien verondersteld dat het met de commercialisering van het bestel niet zo'n vaart zou lopen. Ze dachten moge lijk dat zij zich het schrale aanbod aan de kijker nog wel zonder risico's kon den permitteren. Ontbijt-tv op z'n Amerikaans volgens het recept van Van den Endes TV 10 zou die houding wel eens grondig kunnen afstraffen. vdM. (Van onze correspondent NAIROBI - Eenheden van het rege ringsleger in de noord-Etiopische stad Asmara zouden de in Addis Abe ba uitgevoerde couppoging steunen en het plaatselijke vliegveld en radio station hebben bezet. Dit meldt het Eritrese Volks Bevrijdingsfront (EPLF). President Mengistu Haile Ma- riam heeft ondertussen zijn bezoek aan Oostduitsland afgebroken en is naar Etiopië teruggevlogen. Hoewel de Etiopische regering woens dagmorgen meldde dat een staats greep in de hoofdstad Addis Abeba was verijdeld, is de situatie de hele woensdag zeer gespannen gebleven. In de loop van de dag ging een groot aantal militairen het ministerie van defensie, waar dinsdagmiddag de couppoging begon, binnen, waarna zwaar geweervuur volgde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1