Peking toont bereidheid tot concessies studenten Geestelijk leider in Bayrut door autobom gedood Nederland stopt kwart miljard in een wereldklimaatfonds ZEEUNDBEURS VLISSINGEN lussen kampen met schaarste aan zout 13t/ml7mei Moskou levert Sandinisten geen wapens laatste dag SNAPPER MAAKT MAAIEN AANGENAAM ONTDEK HET VERSCHL BU CF gola lanceert edesplan Israël beperkt Palestijnen in hun beweging PARK WESTDUIN Peking-Moskou een nieuw begin anhoudend zonnig be jaargang no. 108 jensdag 17 mei 1989 OOK DIVERSE AKTIE MODELLEN \Klacht Walrus [Fregatten \Mini-camping Laat Haan ONTEVREDENHEID IN LEGER NAIROBI (REUTER) - Ontevreden militairen hebben gisteren in Etiopië vergeefs geprobeerd de macht aan zich te trekken. Gisteravond laat maakte de Etiopische staatsradio bekend •ngaarse televisie: •emenië maakt van |bels toiletpapier dat de couppoging was mislukt Winkels open on,ag. Midagtemperatuur ongeveer Een matige noordoosten ind. /JWFRISOSTR 31. KRABBENCXJKE 0TI34-1255 A PLESMANWEG 1. GOES 01100-32288 PROVINCIAL KOU (RTR) - Geruchten over voedseltekorten in de etunie hebben ertoe geleid dat er in de winkels nau- Rks meer zout te krijgen is. Dit heeft het vakbonds- n Troed dinsdag gemeld. „Handelaren profiteren zelf el t an deze geruchten", aldus het blad. ■hoofd van een Moskouse levensmiddelenwinkel zei dat ^tijd zout opgeslagen lag achter in de winkel. „Toen ik le dagen geleden echter terugkwam van vakantie kon ik mijn ogen niet geloven. De vakken waar het zout lag wa ren leeg". Thans lijden de Russen aan een tekort aan tandpasta, zeep en wasmiddelen. Suiker is voor het eerst sinds de jaren '40 alleen nog op de bon te verkrijgen. Er is veel vraag naar suiker omdat er op grote schaal alcohol van wordt gestookt nadat de overheid de verkoop van alcohol heeft beperkt. De Tsjechoslowaakse regering heeft een klacht ingediend te lgen het optreden van de Ne derlandse politie tegen anti- apartheidsdemonstranten, die een blokkade legden rond het I'Shell-laboratorium in Amster dam. PAGINA 3 Defensie ziet definitief af van de bestelling van twee nieuwe Walrus-onderrzeeboten bij de RDM. PAGINA 5 De bouw van fregatten voor Australië en Nieuw-Zeeland zal hoogstwaarschijnlijk wor den gegund aan De Schelde in Vlissingen. PAGINA 9 hein Wattel heeft van de ge- Imeente Domburg alsnog toe stemming gekregen voor het exploiteren van een mini-cam ping. PAGINA 11 KV Mechelen kwamen gister avond in en tegen Clinge pas laat op gang. PAGINA 14 Arie Haan rekent er op, dat zijn ploeg, VfB Stuttgart, van avond Napoli zal verslaan. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 14,15,16 en 17 Bbbbbmuboi Staatsgreep in Etiopië mislukt IlNDA (RTR) - Angola heeft dins- ïeen vredesplan aangekondigd dat |einde moet maken aan de dertien oude burgeroorlog in het land. ident Jose Eduardo dos Santos Angola presenteerde het plan tij- i een eendaagse conferentie van n Afrikaanse regeringsleiders in ^Bngolese hoofdstad Luanda, ■ons een persconferentie ontvouw- ■>os Santos zijn vredesplan dat uit delen bestaat. Het plan beoogt Bemde te maken aan buitenlandse nging in de Angolese burgeroor- ■ussen de regeringstroepen en de |n van de Nationale Vereniging Totale Onafhankelijkheid van pa (UNITA). De UNITA vecht al a 1975 tegen de communistische png in Luanda en wordt gesteund de Verenigde Staten. Angola ■>t onder meer gesteund door Cu- fnaast moet het plan ook de voor- f en creëren voor een langdurige pin het land. 'Van onze correspondent) 1APEST - in Roemenië worden ■Inwerkt tot toiletpapier. Die uldiging komt van een Ameri- pse predikant van Hongaarse af- f' Mandor Havadtoy. In een Hon- televisieprogramma werden avond rollen toiletpapier ge- Kj j yar na wat vouwen en kreuke- 1® den van bijbelpagina's zicht- P>aai erden. waren door westerse refor- sche kerken naar zusterge- in Roemenië gestuurd. Ha- y was gewaarschuwd door Roe- egelovigen die, achterdochtig t plotseling opduiken van toi- p r op een uiterst schaarse inb-tas n dat bijbels voor de kT6 ervan waren gebruikt. 'exmrtc>y sc'palcelde. wat hij noemde al non becijferden dat alleen ge exemplaren tot toiletpapier De radio zond een verklaring van de Etiopische Staatsraad uit waarin werd verklaard dat de regering een einde had gemaakt aan de poging van een enkele officieren om het bewind van president Mengistu Haile Mariam om ver te werpen. Etiopische troepen omsingelden dins dag het ministerie van defensie in Ad dis Abeba met tanks en pantservoer tuigen, zo meldden diplomaten en hulpverleners in telefoongesprekken. Gevechtshelikopters vlogen over het centrum van de hoofdstad. President Mengistu Haile Mariam was dinsdag juist vertrokken voor een vier daags bezoek aan de DDR. Uit het feit dat radio en televisie nor maal hun programma's bleven uitzen den en dat de verbindingen met het buitenland niet werden verbroken, conludeerden zij dat de poging in de kiem werd gesmoord. Een Canadese diplomaat, wiens kan toor uitkijkt op het ministerie van de fensie, verklaarde een groep soldaten te hebben gezien die schoten op een li mousine en dat enkele minuten later zich twee tanks en drie pantservoer tuigen rond het ministerie opstelden. Tanks namen ook posities in op toe gangswegen naar het vliegveld, maar de weg tussen het vliegveld en de hoofdstad bleef dinsdagavond open. In Addis Abeba bleef het overigens rustig en winkels bleven gewoon open. Ondanks geruchten over een staastgreep ging het leven in de woon wijken zijn gewone gang. De Etiopische regering heeft te kam pen met grote economische proble men, waaronder voedseltekorten, en ziet al jaren zijn gezag aangetast door guerrillagroepen in het noorden van het land. Al enkele maanden gaan er berichten over onvrede en een slecht moreel in het leger, dat de situatie in het noorden heeft zien verslechteren. In februari leed het leger een gevoelige nederlaag tegen het Volksbevrijdings front van Tigray (TPLF) en moest de regering Mekele, de hoofdstad van de provincie ontruimen. Het TPLF heeft sindsdien de provincie onder zijn con trole en ook de voornaamste wegver binding tussen Addis Abeba en Eri trea waar Eritrese separatisten al 28 jaar strijden. Veel jonge dienstplichtigen, die de last van de strijd moeten dragen, vluchten liever dan tegen de opstan delingen ten strijde te trekken, aldus diplomaten. (Van onze correspondent TEL AVTV - De Israëlische minister van defensie, Jitschak Rabin, heeft gisteren gezegd dat het voor onbe paalde tijd geldende uitgaansverbod voor de Gazastrook de bevolking daar duidelijk moet maken dat het over schrijden van de grens met Israël „een voorrecht is en geen vanzelfspre kendheid". Het hoofd van de Israëli sche politie heeft laten weten dat in woners van de Gazastrook die vanaf heden in Israël worden aangetroffen, zullen worden aangehouden en terug gebracht. In het kader van de nieuwe actie tegen de intifada heeft het Israëlische leger gisteren tientallen mensen gearres teerd in de buurt van Hebron en Ra- mallah op de Westelijke Jordaanoe- ver. Werknemers van de Televisie-omroep voor Centraal China zwaaien met hun perskaarten op het Tienanmenplein. Zij verklaarden zich solidair met de protesterende studenten. PEKING (AFP/RTR/DPA) - De Chi nese leiding heeft in de nacht van dinsdag op woensdag gezien de dra matische hongerstaking van stu denten op het Plein van de Hemelse Vrede besloten concessiebereid heid te tonen. Partijleider Zhao Ziyang gaf voor de partijleiding en de regering een ver klaring af, waarin op hun verlangens wordt ingegaan en hun „patriotti sche geest wordt geprezen bij deze eisen tot democratie en recht". Zhao Ziyang garandeerde de stu denten volgens het persbureau Nieuw China tevens dat partij en re gering geen stappen tegen hen zul len nemen. Hij riep hen ertoe op de hongerstaking te beëindigen. Op het plein zijn na vier dagen honger staking door duizenden studenten meer dan 600 hunner onwel gewor den en naar het ziekenhuis ge bracht. In Sjanghai betogen duizen den studenten om sympathie te be tuigen. Zij belegeren het gebouw van de stadsregering. Dinsdag overdag sprak Zhao Ziyang volgens Nieuw China in zijn gesprek met Sovjetleider Michail Gorbatsjov wel van de noodzaak van politieke hervormingen, maar benadrukte hij tevens te willen vast houden aan de leidende rol van de partij. In het gesprek liet ook Gorbatsjov zich uit over de massale acties van de studenten in Peking, die demo cratie eisen, maar hij deed dit op di plomatieke wijze. „Wij hebben ook onze heethoofden", zei Gorbatsjov volgens zijn woord voerder Gennadi Gerasimov. Daar mee doelde hij evenwel niet op alle Chinese studenten, zei Gerasimov met nadruk. Zhao Ziyang van zijn kant verklaar de in het gesprek, volgens het pers bureau Nieuw China: „Zonder poli tieke hervormingen zullen ook de economische hervormingen niet sla gen. Maar wij zijn geen voorstander van het meerpartijenstelsel zoals dat in het westen geldt en wij zijn ook niet voor de oprichting van poli tieke partijen. Zonder leiding door alleen de partij kan China niet vast houden aan het socialisme en kun nen socialistische hervormingen ook niet slagen". In tegenstelling tot de partijleider scheen de Chinese premier, Li Peng, met wie Gorbatsjov dinsdag ook sprak, concessies niet uit te sluiten: „Ook de mensen in socialistische landen dienen vrijheid, democratie en voldoende mensenrechten te ge nieten. China is bereid deze aspec ten bij zijn politieke hervormingen te verbeteren". In de geschreven boodschap die Zhao Ziyang richtte aan de ruim 3000 hongerstakende studenten be loofde hij voortzetting van de dia loog, mits zij terugkeren naar de col legezalen, zo meldde Nieuw China. Een van de voornaamste eisen van de studenten is dat de dialoog over hervorming, persvrijheid en bestrij ding van corruptie op de tv wordt uitgezonden. De twee communistische super machten hebben gisteren een punt gezet achter het verleden. De Chine se leider Deng Xiaoping kondigde na zijn historische ontmoeting met Gorbatsjov aan dat de relaties met de Sovjetunie, die dertig jaar lang waren verstoord door ideologische en strategische geschillen, zijn ge normaliseerd. Niet alleen op staats-, maar ook op partijniveau. „Laat ons een punt zetten achter het verle den", zei Deng tegen Gorbatsjov, die instemmend knikte. OOST-BERLIJN - De Etiopische presiedent Mengistu Haile Mariam (links) werd gisteren ontvangen door de Oostduitse partijleider Erich Honecker. Op hetzelfde moment deden ontevreden militairen in zijn land een greep naar de macht. De coup mislukte echter. :is: TT "cujierc an Hongaarstalige ^end kilo bijbel tc NAIROBI (GPD) - Nederland wil een Wereldklimaatfonds in het le ven roepen en is bereid daar de ko mende vier jaar 250 miljoen gulden uit de ontwikkelingsgelden voor beschikbaar te stellen. Het fonds zou eventueel uit een in de indus trielanden op te leggen heffing op de uitstoot van C02 mede gefinan- cieerd kunnen worden. Demissio nair minister van milieubeheer Ed Nijpels heeft dit dinsdagmiddag voorgesteld op een vergadering in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi van de Beheersraad van het Milieu programma van de Verenigde na ties (UNEP). Het Wereldklimaatfonds is bedoeld om ontwikkelingslanden techni sche en financiële steun te geven voor het aanpakken van milieupro blemen. Volgens Nijpels is het de plicht van de meer ontwikkelde lan den in de wereld om hen te helpen bij de uitvoering van internationale verdragen en conventies. Met de oprichting van het klimaat fonds wil Nederland een eerste stap in die richting zetten. Hoe groot de steun van andere landen voor dit initiatief is, moet volgens Nijpels blijken in november. Dan zal in Ne derland een ministeriële conferentie over klimaatveranderingen plaats vinden. BAYRUT (RTR/AFP) - In een drukke woonwijk van het islamitische West- Bayrut zijn dinsdagmiddag tenmin ste vijftien mensen om het leven geko men en dertig mensen gewond ge raakt toen een zware autobom ont plofte. Tot de slachtoffers behoort ook sjeik Hassan Khaled, de soenniti sche groot-moefti van Libanon. Dat hebben veiligheidstroepen en oogge tuigen gemeld. Khaled was de hoogste geestelijke au toriteit van de meer dan 700.000 soen nitische moslims in Libanon. Hij stond bekend vanwege zijn gematigde poli tiek en zijn verzoeningspogingen tus sen christenen en moslims. De explo sie veroorzaaakte een krater van meer dan twee meter diepte en vier meter breedte. iAdvertentie - ,fi*c j'SX [-■li' ',Y 1 LLtb lOPEN: DAGELIJKS VAN 13.00 TOT 22.00UUR.VOLG DE BORDEN BEURS De Sovjetunie en China hebben de Ongeveer tien gewapende mannen hebben dinsdag vier Westduitsers ge gijzeld in Sidon, in Zuid-Libanon. Drie van hen werden voor de tweede keer opgepakt, zo hebben ooggetuigen en veiligheidstroepen gemeld. Ooggetuigen herkenden Henrich Strübig (48), Petra Schnitzler (26), Marcus Quint (24) en een vierde mede werker van de Westduitse hulporgani satie Asme Humanitas Relief Agency (AHRA), toen de gewapende mannen hen in twee auto's uit Sidon vervoer den. Struebig, Schnitzler, en Quint werden al eerder, op 4 mei, in Sidon ontvoerd. Struebig en Schnitzler wer den na een dag vrijgelaten, Quint kwam afgelopen zondag vrij. Een uur na de gijzeling zou Schnitzler weer zijn vrijgelaten. afgelopen dagen geschiedenis geschre ven door de eenheid in de communistische wereld te herstellen. Dertig jaar nadat het tot een vrijwel volledige breuk kwam tus sen Moskou en Peking zijn gisteren de betrekkingen tussen beide groot machten officieel genormaliseerd. Sovjet-president Michail Gorbatsjov en China's bejaarde leider Deng Xiao ping bezegelden met een stevige hand druk het definitieve einde van een lan ge periode, waarin ijzige kilte, soms op het randje van oorlog, de wederzijdse relatie stempelde. Maar sinds ruim twee jaar is daarin langzamerhand verandering gekomen. De Sovjetunie en de Chinese Volksrepubliek zijn bei de niet meer wat ze dertig jaar geleden waren: regiems die naar buiten toe bij zonder verkrampt optraden en mede daardoor - hoewel politiek ideologisch verwant - ook elkaar het leven zuur maakten. Vandaag de dag gaan Sov jetburgers in een sfeer van glasnost en perestrojka naar een stembus, die meer invloed heeft dan ooit. En in Chi na durven honderdduizenden studen ten met demonstraties en hongersta kingen het in hun ogen nog te behou dende bewind tot politieke en econo mische hervormingen op te roepen. In zo'n veranderingsgezind klimaat past het vijanddenken tussen communis ten onderling niet meer. Toch was het voor Gorbatsjov en Deng niet eenvoudig om het oud zeer te begraven. Want de wrok was groot en de geschillen hebben een ach tergrond, waarin minachting en wan trouwen onder de grote leiders van destijds een belangrijke rol hebben ge speeld. Tussen de nu ook in Moskou verguisde Stalin en China's afgezwo ren 'grote roerganger' Mao Zedong heeft het nooit geboterd. De Russen in het Kremlin van die dagen beschouw den de leider in Peking als 'het kleine broertje' en vernederden hem ook in die trant. Chroesjtsjovs topontmoetin gen met Mao aan het eind van de jaren '50 waren complete mislukkingen en de inleiding tot zo grote onenigheid in het communistische kamp, dat het via indirecte bemoeienissen en zelfs langs directe weg tot militaire botsingen kwam. Elk op hun eigen manier heb ben Russen en Chinezen in die periode van de bevroren verhoudingen hun contacten met het westen verstevigd. En juist daardoor kon een toenadering ook eigenlijk niet langer uitblijven. Het initiatief ertoe ging uit van Gor batsjov. In 1986 hield deze in Vladivos tok een rede, waarin hij pleitte om een eind te maken aan de vijandige hou ding tussen de Sovjetunie en China. Gisteren kon Gorbatsjov de bejaarde Deng weer 'kameraad' noemen. Wat betekent dit tekenen van de vrede tussen Moskou en Peking nu voor de rest van de wereld? Tame lijk veel, want het gaat niet om een communistisch onderonsje. Zo is er bijvoorbeeld misschien zicht op dat echt een eind komt aan het nu al meer dan tien jaar durende conflict om Kampuchea (het vroegere Cambodja), dat door Vietnam - met steun van de Russen - wordt bezet gehouden en waar de Chinezen de guerrilla van de gevreesde Rode Khmers steunen te gen dit bezettersbewind. Wanneer uit deze kwestie de angel kan worden ge haald van de Russisch-Chinese tegen stellingen is er ook kans op minder spanning in de verhouding met de ove rige Aziatische landen. Opmerkelijk bij het vredelievende gebaar naar el kaar van Gorbatsjov en Deng is de ver zekering dat 'verbetering van de be trekkingen tussen China en de Sovjet unie niet gericht is tegen welk derde land dan ook'. Met enige optimisme zou hieruit kunnen worden «afgeleid dat beide communistische reuzen in de toekomst (samen) een meer wezen lijke bijdrage kunnen leveren bij de op lossing van internationale conflicten dan in de afgelopen dertig jaar moge lijk was. Natuurlijk staat eigen belang bij deze verzoening in Moskou en Pe king voorop. Maar herstel van de rela tie tussen deze twee voormalige vijan den kan de ontspanning in de wereld ook verder bevorderen. vdM. (Van onze correspondent WASHINGTON - De Sovjetunie heeft zijn wapenleveranties aan de Sandi nisten in Nicaragua 31 december 1988 stopgezet. Dat heeft de Russische pre sident Gorbatsjov zijn Amerikaanse ambtgenoot Bush enkele weken gele den per brief meegedeeld, zo meldt de krant Washington Post. Het blad ci teert voor dit besluit, dat in Washing ton noch in Moskou officieel is mede gedeeld, anonieme Amerikaanse re geringsbronnen. Gorbatsjov heeft vorige week tegen over minister van buitenlandse zaken James Baker bij zijn bezoek aan Mos kou bevestigd dat de Sovjetunie niet langer wapens naar Managua stuurt. De CIA heeft nog niet kunnen bevesti gen of inderdaad de wapenstroom naar Nicaragua tot stilstand is geko men. Volgens de Washington Post zal het enkele maanden duren voordat de Amerikaanse inlichtingendienst vol doende informatie heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1