Itrijd tegen afkalven duinen Tanker vastgelopen Mosselen in strijd tegen vervuiling Volkerak Nieuwe directeur van het Zeeuws Museum schuwt actualiteit niet GOED FINANCIEEL ADVIES KAN HEEL WAT OPLEVEREN teden sluiten jact tegen Inderlinge ioncurrentie JEER van invloed op topdrukte A ATARI \erschoore Surfer gestrand op zandplaat door harde wind ZATERDAG 13 MEI 1989 Fikse verhoging LISSINGEN - Zeeland is weer langzaam volgestroomd. De verkeersstroom naar de kust yam vrijdag rustig op gang. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) houdt er rekening ee dat dit pinksterweekeinde alle voorgaande records verslaat. De verblijfsaccommodatie ngs de Zeeuwse kust was vrijdag zeer goed bezet. Omvangrijk VOORVECHTSTER VAN EIGENTIJDSE KUNST Verslaving L Bon: Ik wil gratis en vrijblijvend informatie over 0 lijfrente Q] hypotheek Q] Ik wil dat u contact met mij opneemt naam: adres: postcode: zeeland eer strandhoofden bepleit iDELBURG - Het systeem van strandhoofden "s de Zeeuwse kust moet worden uitgebreid, ze vooruitgeschoven posten van palen, stenen ^zinkwerken horen het opdringen van de stroom- Ejjlen, richting duinen, tegen te gaan. Hoewel al in K vorige eeuw met de aanleg van strandhoofden is Begonnen, zijn nog niet alle door de zee bedreigde Uitvakken ervan voorzien. Wanneer eenmaal boor een dergelijk systeem is gekozen, moet het K volledig worden afgebouwd. Anders is het ren- jdement onvoldoende. iHit waterschap Walcheren onderhandelt momen- Eeel met rijkswaterstaat over het afbouwproject. ir ;s Nijboer, hoofd technische dienst van het wa- Hschap, zegt dat langs de Walcherse kust in totaal ™Tr 14 strandhoofden ontbreken. Er zijn negen vol- [ig nieuwe nodig, en vijf komen tot stand door het vormen van paalschermen tot vaste hoofden. Er ■Steen bedrag mee gemoeid van zeker tien miljoen Ifiïden, aldus Nijboer. De uitbreiding van de kust- Hïdediging is nodig wegens het almaar afkalven gfi de kustlijn. jboer geeft aan dat de strandhoofden - bestaande een harde berm, met aan de voorkant een bezin- king en bestorting - redelijk voldoen. „De aanpak was vorige eeuw praktijkgericht. Zoveel mogelijk de geul tegenhouden door de stroom af te leiden." Na de Tweede Wereldoorlog zijn er ook paalschermen geplaatst: rijen palen die los in het zand worden ge dreven. Deze schermen voldoen in de praktijk min der goed. Nijboer: „Het oogmerk ervan is dat je de stroming afremt en zandverlies vertraagt. Het was ook de bedoeling er zand mee te winnen. Dat is, me de door de zeespiegelrijzing, niet gelukt." Overigens hebben noch strandhoofden, noch paalschermen kunnen voorkomen dat de kustlijn afkalft. Om dat tegen te gaan, wordt in toenemende mate zand 'aan gevuld'. Het hoofd van de technische dienst signaleert, zich beperkend tot Walcheren, dat er nauwelijks meer droog strand aanwezig is. Hij noemt dit onder meer uit recreatief oogpunt een ongelukkige ontwikke ling. Ir Nijboer ziet hierin een taak weggelegd voor de gemeentebesturen. „Die zouden moeten zorgen voor meer droog strand. Het geld ervoor kan op tafel komen door bijvoorbeeld de toeristenbelasting te verhogen. Als je die belasting met 50 procent om hoog doet, dan levert dat enkele tonnen per jaar op. Daarmee kun je eens in de vijfjaar het strand prach tig verhogen." Nijboer is ervan overtuigd dat fikse verhoging van de toeristenbelasting best mogelijk is, zonder de recreanten weg te jagen. Hij wijst op de belasting druk in het buitenland en de manier waarop daar vrij onzichtbaar de toeristentax is verpakt. Ir Nijboer noemt de aanpak in Cadzand (gemeente Oostburg) een voorbeeld van goede samenwerking tussen gemeente en waterschap, waardoor werk (versterking zeewering) met werk (ophogen strand) gemaakt is. Het waterschap Walcheren heeft dat aangekaart ter gelegenheid van de kustlijnverbete ring bij Domburg. De duinstrook wordt versterkt door het aanvoeren van zand en omdat de zuiger er toch ligt, hadden meteen recreatief slechte strand- vakken verbeterd kunnen worden. De stichting Badplaatsbelangen had er geen geld voor beschik baar. Langs de hele Zeeuwse kust zijn meer strandhoofden nodig om de toenemende (Zie ook de bijlage Week In, pagina 29) duinafslag tegen te gaan. ust loopt weer vol et Pinksterdagen ■DDELBURG - De gemeenten Mid- ilburg en Vlissingen hebben een an- Jconcurrentiebeding afgesloten. Dat üiudt in dat ze bij elkaar geen bedrij- i zullen wegkapen. Zodra een be- ^jf is geïnteresseerd in verplaatsing i de ene naar de andere gemeente, 1 de ander daarover worden geïn- Jmeerd. Beide gemeenten wisselen Bi| exploitatie-opzetten van bedrijfs terreinen en de door de raden vastge- stelde exploitatieprijzen met elkaar uit. In beide gemeenten worden tot ééi jaar na vestiging van een bedrijf «n financiële faciliteiten aan be- jijven uit de zustergemeente gebo fte Niet in geld en niet in de vorm van het gratis laten uitvoeren van be paalde werkzaamheden. |drijfsverplaatsingen binnen de ge- lentegrenzen zijn niet aan de orde in overeenkomst. Die kunnen gewoon orgaan. Wanneer er een derde con- rrerende vestigingsplaats in het ge lding is, dan kan - in onderling overleg I-tussen Vlissingen en Middelburg van de afspraken worden afgeweken. Het fflïioud van het bedrijf voor één van iMide steden staat dan voorop. Het an- BKoncurrentiebeding wordt de Mid delburgse raadsleden voorgelegd in de gi'gadering van maandag 22 mei. De- g^begintom 14.00 uur. Hoewel het vrijdag winderig en regen achtig was, zijn de weersvoorspellin gen voor de pinksterdagen goed. Toe risten zijn daarom optimistisch ge stemd massaal naar de vakantiebe stemmingen getrokken. Dat de regen vrijdag in West-Duitsland onze ooster buren zal thuishouden, verwacht nie mand. Voor het weekeinde wordt droog weer met zonnige perioden voor speld. De temperatuur kan oplopen tot 18 graden Celsius. Het zeewater is met zijn 12 graden nog weinig aanlok kelijk. Maar met hemelvaartsdag bleek dat voor de waterratten geen be zwaar te zijn. Het NBT schat dat de combinatie van een gunstige weersvoorspelling en een aantal vrije dagen ruim een miljoen Nederlanders en 900.000 buitenlan ders aanzet tot een korte vakantie. Vo rig jaar kwam eenzelfde aantal buiten landers naar ons land, maar maakten minder Nederlanders een uitstapje in eigen land. Het NBT verwacht top drukte aan de kust, in de bollenstreek, de attractieparken en op de meren. De bungalowparken zitten voor 90 tot 95 procent vol, waarbij de vijf-sterrenpar ken al volledig bezet zijn. Volgens cij fers van het NBT zijn de hotels in de steden Amsterdam en Maastricht, op de Waddeneilanden, in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland voor 90 pro cent bezet. Mevrouw M. de Muynck, adjunct-di recteur van de provinciale VW Zee land, bevestigt deze cijfers voor wat betreft de Zeeuwse kust. Hotels en bungalows langs de kust zijn voor 90 procent bezet. De particuliere kamers hebben een bezetting van 80 procent. (Slot zie pagina 15 kolom 7) We willen het best bekennen, ie opzichtige pogingen van de gemeenten Vlissingen en Mid delburg om een vrijage met el kaar aan te gaan, hebben ons danig aangegrepen. Vlissin gen en Middelburg samen ooit nog eens een heus stadsgewest Zelfs de meest evenwichtige persoonlijkhe den onder onze collega's schij nen erdoor in verwarring te worden gebracht. Waf moeten we bijvoorbeeld aan met een bericht dat ons door één onzer rappe repor ters werd bezorgd. Het handel de over een rommelmarkt die onlangs te Middelburg moet zlJn gehouden. Het moet een omvangrijke trekpleister zijn geweest. Want, zo luidde een Zln: „Van de Markt tot de Lan ge Zelke trok een lange stoet voorbijgangers langs de kraampjes." W(? hebben naar die zin enige Vd wat verdwaasd zitten kij ken. En er daarna een dikke streep door gehaald. Um te voorkomen dat zich le ers zouden aandienen met de dggestie deze rommelmarkt date melden bij het Guinness hr°Vf °f Records. Voor het hoofdstuk 'De grootste rom melmarkten ter wereld'. ,nt Middelburg heeft een Zelke? maar een Lange fog die niet in Vlissingen TERNEUZEN - Door dat de schipper vermoe delijk in slaap was ge vallen, liep de met 1700 ton gasolie geladen Ne derlandse binnentanker Jeanne gistermorgen vroeg om vijf uur aan de grond bij de Hoek van Baarland op de Wester- schelde. De tanker was onderweg van Hansweert naar Ter- neuzen toen het ter hoogte van de boei 32 buiten het vaarwater liep. Aanroepen door de verkeerspost Temeuzen werden niet gehoord. Een kwartier later liep het schip op honderd meter uit de dijk vast. Door het opkomende water kwam de Jeanne na een half uur weer vlot en kon de tanker de reis zonder schade vervol gen. Tegenover de rijkspoli tie zou de schipper de stranding later ontken nen. Volgens hem was er sprake geweest van een motorstoring waardoor de schipper de brug moest verlaten, zodat hij ook de aanroepen vanuit Terneuzen niet kon ho ren. Omdat er volgens hem geen sprake was van een gevaarlijke situatie had hij de tanker maar rich ting dijk laten drijven. De rijkspolitie te water hechtte weinig geloof aan dit verhaal en maak te proces-verbaal op te gen de schipper. De Jeanne was onderweg van Rotterdam naar Gent. De achtkantige molen De Hoop op de toegangsdijk naar Sint-Philipsland kan vandaag worden bezichtigd. SINT-PHILIPSLAND - De gele achtkantige molen bovenop de toe gangsdijk naar het dorp Sint-Phi- lipsland kan weer voor jaren mee. Burgemeester T. A. Vogel onthulde vrijdagmiddag samen met gemeen telijk molenaar J. J. Reijngoudt een herdenkingsplaquette. De plaat meldt het bouwjaar en de beide res tauraties van het maalwerktuig: 1972 en 1988. De grondige opknap beurt kostte ongeveer 62.000 gul den, waarvan rijk en provincie het leeuwedeel voor hun rekening na men. De gemeente Sint-Philipsland heeft alles voorgeschoten. De afre kening volgt pas in 1991. Korenmolen De Hoop is vermoede lijk in 1724 gebouwd in opdracht van de toenmalige ambachtsvrouwe van Sint-Philipsland en verving een standerdmolen. De gemeente stelde toen nog niet zo bar veel voor: bijna veertig woningen aan de Voorstraat en een kerk. Meestertimmerman Pieter Oostdijk mocht de molen bouwen. Kosten: tweeduizend gul den. C. Mol werd de eerste molenaar, later gevolgd door W. Meijer, wiens nageslacht tot 1979 de molen be diende. In 1971 kocht de gemeente het eeu wenoude maalwerktuig aan voor zesduizend gulden. Een jaar later onderging de molen de eerste res tauratie. In 1980 werd De Hoop een meter opgehoogd in verband met dijkversterkingen. De aanzet tot de meest recente restauratie werd al in 1982 gegeven door het ministerie van WVC, maar door de trage over- heidsmolens duurde het nog tot 1988 voor molenmaker W. Herwij nen uit Spijkenisse aan de slag kon gaan. Hij heeft ervoor gezorgd dat het maalmechanisme weer als van ouds draait. Het dak kreeg een nieu we teerlaag en de romp een vers verf je. Molen De Hoop is vandaag (zater dag) de hele dag open in verband met de Nationale Molendag. Er zal net als vroeger weer koren worden gemalen. Elke bezoeker kan voor een schappelijk prijsje broodjes ko pen. DEN HAAG (GPD) - Mosselen moeten het water van het Volkerak gaan schoonhouden. Na proeven die een jaar geduurd hebben, gaat Rijkswa terstaat de beestjes nu op grote schaal aan het werk zetten. Het gaat om de driehoeksmossel, die een centimeter of drie groot is. Het diertje neemt alles wat in het water zweeft, op en filtreert het, om de eetba re stoffen voor zichzelf over te houden. De rest wordt in de vorm van een 'braakbal' uitgespuugd. De braakbal- len zakken naar de bodem en hechten zich daar vast. Het is de bedoeling dat voor de sluizen waar het water van het Hollandsch Diep het Volkerak in komt, netten worden gehangen, die vervolgens wor den gekoloniseerd met driehoekmos selen, duizenden per vierkante meter. De diertjes zullen niet alleen de algen uit het water eten maar ook verontrei nigde slibdeeltjes die er in mee komen. De vervuiling van het Volkerak is aan zienlijk verergerd sinds twee jaar gele den de Philipsdam werd gesloten. Het natuurlijke filter dat de mosselen moeten gaan vormen, lost de vervui ling op zichzelf niet op. De verontreini gingen worden echter geconcentreerd in de braakballetjes die op de bodem een laag gaan vormen. Het is dan vrij eenvoudig om ze daar weg te bagge ren. Rijkswaterstaat gaat onderzoeken of ook een mosselfilter te maken is voor het Haringvliet. VROUWENPOLDER - De reddings boot Koningin Beatrix heeft gister middag een surfer van een zandplaat voor de Zeeuwse kust opgepikt. De Westduitser G. P. was met zijn surf plank vanaf het Walcherse Vrouwen polder afgedreven in de richting Schouwen. Tegen één uur kwam de melding bin nen bij de kustwacht in IJmuiden. Zij waarschuwde de Koningin Beatrix die in de Roompotsluis lag. Om 13.22 uur werd gemeld dat de surfer nergens te bekennen was. Vanaf de kustwacht- post in Haamstede werd G. P. echter op een zandplaat gesignaleerd. Zes minuten later kon hij aan boord worden gehesen. P. bleek bij Vrouwen polder te zijn verrast door de plotse ling opzettende zuidwestenwind. Op de Waddenzee kwamen volgens het centrum van de kustwacht verschil lende jachten in problemen. Advertentie maakt computers betaalbaar. Wereldwijd verkozen tot computer van het jaar! w Nu met ingebouwde t.v.-modulator! Atari 1040 STF monitor 1 _Q_ muis nieuw basic IÖS3t" Official Atari-dealer voor geheel Zeeland. 1 UUR FOTO VIDEO COMPUTERS GROTE MARKT 7 - GOES - TEL.01100-16159 Advertentiei MIDDELBURG - Hoe moeilijk is het om in de voetsporen van een voorgan ger te treden, die volledig mislukt is Deze week gaf de Zeeuwse Museum stichting voor alle zekerheid nog maar eens een persbericht uit, waarin het vertrek van drs I. L. Szènassy als directeur van het Zeeuws Museum werd bevestigd. Het einde van een pijnlijke affaire, die de provincie han denvol geld heeft gekost. Inmiddels is mevrouw drs I. V. T. Spaander als zijn opvolger benoemd. Vrijdag presen teerde ze zichzelf bij de opening van de tentoonstelling Vormen in Glas aan het Zeeuwse publiek. Een start met handicaps De nieuwe directeur haalt de schouders op. „Ik kom hier niet in een gespreid bedje", geeft ze toe. „Maar dat is juist een uit daging. Over de kwestie rond mijn voorganger weet ik niets. Wel ben ik ervan overtuigd dat je eigen persoon lijkheid een belangrijke rol speelt in je functioneren. Ik ben niet iemand die bij de pakken neer gaat zitten". Mevrouw Spaander - in 1944 in Am sterdam geboren - studeerde kunstge schiedenis aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. De abstracte .moderne kunst in Nederland in de periode 1910- 1925 was het onderwerp van haar af studeerproject. In 1977 werd ze conser vator van het Stedelijk Museum Het Prinsenhof in Delft. Daar heeft ze de stormachtige opbouw meegemaakt - en begeleid - van de dienst welzijn, on derwijs en cultuur. De laatste vijfjaar geeft ze vorm aan het inhoudelijk be leid van twee van de drie stedelijke musea. Na twaalf jaar op dezelfde stek werd het tijd voor een frisse neus. De drei ging van routinematig werk werd te groot. „Ik had behoefte aan verande ring, ik wilde mijn ervaring nog eens ergens anders inzetten". Dus kwam Middelburg in zicht, waar mevrouw Spaander per 1 juni officieel als direc teur van het Zeeuws Museum aan treedt. Zeeland goede mogelijkheden biedt voor samenwerking met Belgische musea. En dan is er natuurlijk het museum zelf. „Ik vind het pakket, dat hier gebo den wordt, aantrekkelijk. Van archeo logie tot eigentijdse kunst, dat spreekt mij aan. Ik hou niet van musea die in het verleden stoppen, zoals het Am sterdams Historisch Museum. In zo'n geval mis ik het heden". Over de kwali teit van de collecties in het Zeeuws Museum laat mevrouw Spaander zich voorzichtig uit. „Een aantal goede ele menten vind ik er zeker in terug. Er zit Waarom Middelburg Het museum was haar in elk geval niet onbekend. „Want", zegt ze, „ik kan niet in een stad zijn zonder de musea en de ker ken te bezoeken. Dat is een ziekte, een verslaving". De beroemde Zeeuwse tapijten waren - jaren geleden - de aanleiding voor haar eerste bezoek. Wat haar ook aantrok was de stad Middelburg zelf. „Ik ben dol op oude gebouwen", verklaart ze haar voor keur. De Zeeuwse hoofdstad heeft met de exposities in de Vleeshal en het fes tival Nieuwe Muziek bovendien geen slechte naam in het artistieke wereld je. Minpunt is misschien de langere weg naar Amsterdam. Maar daar staat tegenover, heeft de nieuwe di recteur ontdekt, dat de ligging van Mevrouw drs I. V. T. Spaander: Ik hou niet van musea die in het verleden stoppen. een redelijke logica in. De Zeeuwse ta pijten vormen een unieke serie, de col lectie Bal heeft mooie stukken. En de verzameling van het Zeeuwsch Ge nootschap geeft een beeld van een paar eeuwen verzamelen. Aan de ar cheologische collectie kun je zien dat Zeeland een oude geschiedenis heeft. Dat vind je weerspiegeld in het mu seum". De plaats van de eigentijdse kunst is al jarenlang een strijdpunt in het mu seumbeleid. Dat er aan die - volgens velen - onderbelichte sector aandacht moet worden besteed, staat voor me vrouw Spaander vast. In hoeverre is ook voor haar nog een vraagteken. „Je moet naar een bepaalde verhouding streven. Zeker is dat de Zeeuwse ge schiedenis een onverwoestbare pijler onder dit gebouw is. Ik denk dat het daarentegen mogelijk moet zijn om bijvoorbeeld de Domburgse kunste naarsgroep duidelijker voor het voet licht te halen. We zullen met zijn allen over de eigentijdse kunst moeten na denken. Ik zal de actualiteit niet schu wen. In het museum mag duidelijk worden dat ook nu nog kunstenaars speciaal voor het Zeeuwse klimaat hier komen. Voor het publiek is en blijft het een moeilijk onderdeel. Het is lastig om de eigentijdse kunst op waarde te schatten. Iemand als Van Gogh werd eerst ook verguisd, nu brengt zijn werk miljoenen op". Ventevogel heeft meer dan vijftig jaar ervaring in de financiële dienstverlening. Ervaring die tot uiting komt in de kwaliteit van de adviezen. Ventevogel heeft geen binding met banken of verzekeringsmaatschappijen. Die onafhankelijk heid is een waarborg voor objectiviteit. Ventevogel adviseert ondermeer overhypotheekanalyse voor bestaande kontrakten: volledige hypothecaire financiering woonhuis; pensioenbreuk; lijfrente constructies; maximale fiscale lijfrente-aftrek. Het verzenden van onderstaande bon is het enige wat het u kost om een goed financieel advies te krijgen. I I i I I I I I telefoon: woonplaats: Ventevogel Zoon Assurantiën bv Postbus 5151 4380 KD Vlissingen Badhuisstraat 71 Tel. 01184-14461 vragen naar D. H. J. Severiens PZC 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9