Stroef begin gesprekken tussen Baker en Sovjets Passtoors op vliegtuig richting Europa gezet IN TWEE UUR LANGS TIEN AUTO- Voorhoeve reageert koel louw van tweede Gotthard-tunnél DEALERS IN DE ULIEUMINISTER BLIJFT IN POLITIEK h; Zestien doden bij gevechten in Bayrut Mogelijk sneller strenge norm uitlaatgassen het adres voor uw tuinkassen Chaos in WD steeds groter emier Shamir ziekenhuis lp, l ](an onze correspondent) mir Premier Jitschak Sha kend" 's gisteren in een zie- vln Jeruzalem opgenomen met llc 'luselen van overmoeidheid. "oordvoerder heeft laten weten lane°Pname waarschijnlijk niet Wit a 'Wee dagen za' duren. Hij en ir h r da' de Premier opgewekt is den Zlekenhuis zijn werkzaamhe- ■sedeeltelijk voortzet. «Kdagmorgen heeft Shamir nog a"estaties bijgewoond ter ge- Hii 7ei k ^an onafhankelijkheidsdag. Be PaioCtie Se'egenheid dat sommi- SLECHTS OP ÉÉN PUNT OVEREENSTEMMING KOK: BEGIN AFREKENING (tóe jaargang no. 104 hor derdag 11 mei 1989 linderheden laketten Criminaliteit Videoclip 'deine school Verpleging ravoure Geen aandrang Zeelands Grootste Dealer Occasion Festival 11 EN 12 MEI VAN 14 - 21 uur 13 EN 15 MEI VAN 10 - 17 uur in TERNEUZEN - Prinses Juliana opende woensdag offi cieel het nieuwe streekziekenhuis De Honte in Terneu- zen. Zij deed dit door met een druk op de knop een fon tein in de tuin van het ziekenhuis in werking te stellen. Na de openingsceremonie maakte de prinses een rond wandeling door de nieuwe instelling, sprak met een aantal patiënten en bracht een bezoekje aan de kinder afdeling. De totstandkoming van het nieuwe Zeeuws-Vlaamse streekziekenhuis, dat in de plaats gekomen is van de oude ziekenhuizen in Sluiskil, Hulst en Terneuzen, heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De ontstaansge schiedenis nam zestien jaar in beslag, omdat vooraf gaand aan de eigenlijke bouw de voormalige ziekenhui zen in de regio eerst moesten fuseren. Die fusie - alsme de de sluiting van het ziekenhuis in Hulst - kon pas in 1987formeeïworden geregeld, waarna direct begonnen werd met de bouw van het nieuwe complex in Terneu zen. Het streekziekenhuis De Honte telt 280 bedden en heeft ongeveer 80 miljoen gulden gekost. (Zie ook pagina 21) MOSKOU (RTR/AFP) - De ministers van buitenlandse zaken van de Sov jetunie en de Verenigde Staten begon nen woensdag in Moskou aan uitvoe rige besprekingen. Ondanks aanvan kelijke positieve uitlatingen bleek dat de dialoog tussen de nieuwe Ame rikaanse regering en Moskou stroef op gang komt. Sovjetwoordvoerder Gerasimov zei dat Baker en Sjevard- nadze na de eerste dag nog maar op één punt overeenstemming hadden bereikt. Baker begon woensdag in Moskou aan een tweedaags bezoek. Het is het eer ste uitgebreide overleg tussen de Ver enigde Staten en de Sovjetunie sinds Bush in januari Reagan opvolgde. Meteen na aanvang van de besprekin gen zijn vier werkgroepen ingesteld. Deze buigen zich over wapenbeheer sing, regionale conflicten, mensen rechten en bilaterale vraagstukken. De laatste behandelt op Amerikaans verzoek ook 'transnationale' zaken, zoals drugsbestrijding, terrorisme en milieuvervuiling. (Van onze correspondent) BRUSSEL Kleine auto's (cilinde rinhoud van minder dan 1400 cc) moe ten wat de Europese Commissie be treft al vanaf 1993 voldoen aan de strengste Amerikaanse normen voor de uitstoot van schadelijke uitlaat gassen. De vorig jaar in de EG afge sproken Europese normen moeten al begin 1991 van kracht worden, ruim een jaar eerder dan destijds is afge sproken. Beide ministers besloten de onderhan delingen over vermindering van de strategische kernwapens (Start) op 12 of 19 juni te hervatten. Deze ronde zal zes weken duren. Sovjet-woordvoer der Gerasimov zei dat Moskou liever eerder was begonnen. De ronde mag wat de Sovjets betreft ook best langer duren. „Terwijl de diplomaten op vakantie zijn, worden nieuwe wapens geproduceerd", aldus Gerasimov. Het overleg is vorig jaar november tot februari opgeschort in afwachting van de machtswisseling in Washington. Al gauw na zijn verkiezing liet Bush ech ter weten dat hij meer tijd nodig had. Eerst wilde hij de Amerikaanse bui tenlandse politiek aan een grondig on derzoek onderwerpen. Deze studie is inmiddels voltooid en deze maand zal de president onder meer uiteenzetten welk beleid hem ten aanzien van de snelle veranderingen in de Sovjetunie voor ogen staat. JOHANNESBURG/BRUSSEL (ANP) - Helene Passtoors, die in 1986 in Zuidafrika wegens hoogverraad werd veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf, is woensdagavond op een vliegtuig richting Europa gezet. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken zei dat zij in de loop van vandaag in Brussel zal arriveren. De Belgisch-Nederlandse Passtoors werd in 1985 samen met haar ex-man, Klaas de Jonge, opgepakt omdat zij leden of aanhangers zouden zijn van de anti-apartheidsorganisatie ANC. Klaas de Jonge mocht in september 1987 naar Nederland vertrekken in het kader van een internationale ge- vangenenruil. Een woordvoerder van het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken had woensdagavond bevestigd dat Passtoors is vrijgelaten en over gedragen aan de Belgische autoriteiten. De advocaat van Passtoors, Is mail Ehob, zei dat hij niet was ingelicht over haar vrijlating. Advertentie Het is de WD in ontreddering. De confrontatie-politiek van een avondje flink doen tegenover een rege ringspartner, met wie zeven jaar lang zaken zijn gedaan, dreigt uit te draaien op een forse klap in het eigen gezicht. Voorhoeve was er onmiddellijk nadat de minister-president het ontslag van zijn hele kabinet had aangekondigd nog heilig van overtuigd dat hij 'het' de kiezers allemaal best kon uitleggen. Of hij dat na zijn eigen doodgelopen lijm poging en nu het vertrek van minister Smit nog is, valt te betwijfelen. De cri sis in de WD begint zich te verdiepen en laat de eerste rauwe sporen na. Na tuurlijk wordt gepoogd de betekenis van de beslissing van deze ambitieuze minister van verkeer en waterstaat af te zwakken. Ze had immers al eerder verklaard, na deze kabinetsperiode in het Haagse politieke circuit te willen afhaken. Maar dat doet niets af aan haar openlijke oorlogsverklaring in Honselersdijk richting WD-Kamer- fractie. Tenslotte verwacht de WD- top van gewezen ministers dat zij zich voor een plaats op de kandidatenlijst voegen naar het partijprogramma. En daarin komt te staan dat het reiskos tenforfait - aanleiding tot de breuk met het kabinét - niet mag worden af geschaft. Demissionaire ministers moeten dus door de bocht. Smit-Kroes piekerde daar niet over. Haar vasthou dendheid is de maatlat voor de intense verdeeldheid en het gebrek aan uitge balanceerd leiderschap onder de libe ralen. Tegen de achtergrond van een op positierol, die bijna niet meer is weg te denken, moet 'deze WD' zich nu door een langdurige verkiezings campagne zien te worstelen. Met als eerste krachtproef de stembus voor het Europese parlement op 15 juni. Het politieke stuntwerk van de afgelo pen week mag dan worden uitgelegd als een begrijpelijke reactie van de WD om uit de bijwagen van de rege ringssamenwerking te willen kruipen en de richtingsbordjes van het beleid te willen verzetten, - het zal de libera len waarschijnlijk toch allemaal zuur opbreken. Milieu-minister Nijpels - de gedreven werkezel en voormalig poli tiek leider - heeft meegedeeld dat hij wel bereid is de ommezwaai te maken, die zijn collega Smit-Kroes weigerde. Dat maakt de discussie over het ware milieubeleid van de WD er de komen de maanden alleen maar pikanter op. Vooral het afgelopen jaar is in Neder land een sfeer gegroeid, die rijp leek om onder strakke maatregelen in het belang van de redding van onze leef omgeving een brede politieke basis te leggen. Een kabinet met (óók) een WD-etiket werd daarvoor als een garantie beschouwd. De liberalen heb ben die droom verstoord. Ze moeten nu uitleggen hoe hun milieu-beleid er zonder opsmuk uitziet. En zij niet al leen. Ook de kiezers mogen het zeggen. Tussen uitslagen van opinie-onderzoe ken en stembussen hebben wel eens vaker grote afstanden bestaan. vdM. DEN HAAG (ANP) - WD-fractieleider Voorhoeve uit te zich woensdag zeer koel over het vertrek van minis ter Smit-Kroes van verkeer en waterstaat uit de poli tiek. Zijn PvdA-collega Kok hield het erop dat bij de liberalen de afrekening is begonnen, terwijl De Vries namens het CDA er geheel het zwijgen toe deed. Voorhoeve nam op uiterst koele wijze politiek afscheid van Smit-Kroes. Na zijn eerste reactie dat hij haar ver trek na de demissionaire kabinetsperiode „betreurt maar respecteert", kon er in de latere officiële schrifte lijke verklaring bij Voorhoeve geen hartelijk woord af jegens het liberale kopstuk dat toch ruim tien jaar mede het WD-gezicht heeft bepaald in de achtereenvolgende kabinetten Van Agt en Lubbers. Voorhoeve volstond met de mededeling dat hij Smit "dringend heeft verzocht van haar besluit af te zien", maar dat hij nu zij haar kandidatuur definitief heeft in getrokken, dat besluit respecteert". Hij herhaalt dat noch partijvoorzitter Ginjaar, noch hijzelf Smit heeft gevraagd af te zien van haar kandidatuur voor de VVD- lijst bij de komende verkiezingen". „De afrekening binnen de WD is begonnen", aldus PvdA-leider Kok over de politieke aftocht van Smit- Kroes. „Zij heeft in Honselersdijk haar Waterloo gevon den", concludeert Kok na de in WD-kring met ergernis ontvangen harde bewoordingen waarmee Smit maan dag op een partijbijeenkomst haar gelijk trachtte te ha len in het conflict over het milieu met de Kamerfractie. CDA-fractieleider De Vries gaf geen commentaar. „Een puur interne aangelegenheid van de VVD, geen enkele behoefte aan commentaar". Ook vice-premier De Korte (WD) liet via zijn woordvoerder weten dat hij geen com mentaar heeft. „Het vertrek uit de politiek van minister Smit is op zich zelf chique en begrijpelijk, maar tegelijk jammer omdat zij daarmee het gevecht voor een goed milieubeleid bin nen de VVD heeft opgegeven". Zo reageerde D66-voor- man Van Mierlo woensdagavond in Leeuwarden op de aftocht van de minister. manavond een bui js mndaag veel sluierbewolking. In middag neemt de beivolking verder H, en vanavond is er kans op een bui. temperatuur wordt 17 graden. De Hid is zwak. vanmiddag matig. MACHNEFABFHEX /MOTOBENREVISg TLHNMACHNES /JWFRISOSTR 31. KRABBEND!JKE 0TI34-125S A. PLESMANWEG 1. GOES 01100-32288 HSV (RTRI - De regering van Zwitserland heeft woens- ^BesZofen een tweede spoortunnel aan te leggen door de IU/tthardDe tunnel is het hoofdonderdeel van een pro- ■Slon 7.6 miljoen Zwitserse frank (9,7 miljard guldendat TKÈnrt heeft de transportroutes tussen het noorden en het Hn van Europa te verbeteren. Imoitserse minister van transport Adolf Ogi verklaarde dat het besluit de positie van zijn land in de on- Jmdelingen met de EG zal verbeteren. ns minister Ogi zal het goederenverkeer tussen Noordeuropa en Italië in de periode tot 2030 verdubbelen. De kortste route voor ruim de helft van dat verkeer is via Zwitserland. Het besluit om een tweede tunnel door de St Gotthard aan te leggen is een investering voor Europa, al dus de minister. De huidige spoortunnel door de St Gotthard, die in 1882 werd geopend, is overbelast. De lengte ervan is vijftien kilo meter. De aanleg van de tweede tunnel, die 49 kilometer lang wordt, zal maximaal zestien jaar in beslag nemen. De bouw kan tussen 2005 en 2010 zijn voltooid. ij pels volgt stap an Smit-Kroes niet IDEk HAAG/ROOSENDAAL (GPD) Minister Ed Nijpels van milieu zal het voorbeeld van zijn I libérale geestverwante Neelie Smit-Kroes om de partijpolitiek de rug toe te keren, niet volgen, ((els blijft kandidaat voor de VVD voor de kamerverkiezingen van 6 september. et kón niet meer uitblij- Lven na haar dramati sche 'milieu-belijdenis' in Honselersdijk: minister Nee lie Smit-Kroes verlaat de po litiek. Haar persoonlijke aankondi ging gistermorgen kwam dan ook niet echt als een verrassing. Maar voor de WD betekent het besluit van deze 'dissidente', spraakmakende en popu laire bewindsvrouw om het verder voor gezien te houden in haar partij, dat de chaos steeds groter wordt. Pre mier Lubbers had de tweespalt tussen mevrouw Smit en de Tweede Kamer fractie van de WD op de millimeter nauwkeurig ingeschat, toen hij vorige week voorafgaand aan de val van zijn kabinet de liberale leider Voorhoeve tartte. Wanneer hij toegaf aan de eisen van de WD-ers zou hij moeilijkheden krijgen met 'zijn' ministers. Hij vond dat de WD-ers dat soort interne twis ten maar met elkaar moesten uitvech ten. Minister Smit heeft het land niet lang laten wachten op een schitteren de voorstelling. Op de eerste de beste spreekbeurt bekende ze 'liever als een leeuw te vechten dan als een struisvo gel de kop in het zand te steken' voor de gevaren die het milieu en de bereik baarheid over de weg in Nederland be dreigen. En passant kwakte ze de ei gen WD-fractie in de hoek en vervol gens gaf ze er - uit eigen beweging, zegt nu plotseling iedereen - de brui aan. Het besluit van de bewindsvrouwe om (g terug te trekken is niet van in- op Nijpels eigen positie, zo be- Itoonde hij woensdag op een bij- Jomst in Roosendaal. „Ik betreur [en respecteer haar besluit, maar het is J besluit. Ik ben vastbesloten kan- Kat te blijven en daar komt abso- [luut geen verandering in." Nijpels die niet in wilde gaan op ïraag of hij het verkiezingspro- Jima van de WD ten volle zal on- fchrijven, ook als daarin nadrukke- Ételling wordt genomen tegen af- jffing van het reiskostenforfait. extremkti?An de bezette gebieden "-mistischer Zljn dan „die in Tune- Hj verwijding naar de PLO. Niet op reageren, Lena: de tek sten van Willem Parel verschij nen in boekvorm. PAGINA 2 Het minderhedenbeleid moet g>p de helling. PAGINA 3 De rakettenkwestie bedreigt pe eenheid van de Navo. PAGINA 4 De recherche kan de slag met pe criminaliteit niet winnen. PAGINA 5 toe Jackson zwicht voor de vi deoclip. PAGINA 11 beetman wil rust voor de klei- pe school. PAGINA 17 De verpleging in De Honte pZopf met de acties voor een ho ger loon. PAGINA 19 'e bravoure van Johan Cruijff \evert Barcelona de Europa- "ip bij de bekerwinnaars op. PAGINA 27 adio, tv en kunst: 2 innen- en buitenland: 3 15 'pinie en achtergrond: 4 inanciën en economie: 7 unst en cultuur: 11 'rovincie: 17, 19, 21, 23 en f!5 Sport: 27 en 29 BAYRUT (DPA) - In de Libanese hoofdstad Bayrut werden woensdag opnieuw zware gevechten geleverd. Hierbij vielen minstens 16 doden en 100 gewonden. Daarmee is het aantal doden sinds vorige week zaterdag op meer 78 gekomen. Vorige week laaide de strijd tussen de dhristelijke troepen van generaal Aoun en de pro-syrische milities weer op en werd er voor de zoveelste keer een streep gehaald door een wapenstil stand. Volgens de politie kwam het woensdag vooral tot vuurgevechten in het isla mitische West-Bayrut. De Syrische ar tillerie heeft vanaf de heuvels de christelijke havens in Oost-Bayrut en Jounieh. 20 kilometer ten noorden van de hoofdstad, beschoten. Smit-Kroes maakte woensdag in Den Haag haar verwachte vertrek officieel bekend op een inderhaast belegde persconferentie. De minister zei „een ietsie pietsie teleurgesteld te zijn" over de door haar partij bewerkstelligde val van het kabinet. Ze koestert echter „geen gevoelens van rancune" jegens haar partijgenoten. Zij blijft minister tot er een nieuw kabinet aantreedt. De demissionaire bewindsvrouwe zei gisteren dat ze nog geen idee heeft welk soort werk wat ze daarna gaat doen. Zij is vier jaar staatssecretaris en zeven jaar minister op Verkeer en Wa terstaat. In liberale kringen werd al geruime tijd rekening gehouden met het ver trek van de 47-jarige minister, die de afgelopen tijd hard botste met de WD. De partij heeft echter „geen en kele aandrang" uitgeoefend, aldus Smit-Kroes. WD-fractievoorzitter Voorhoeve heeft haar zelfs verzocht af te zien van het besluit de politiek te verlaten. Maar Smit-Kroes voelde daar niets voor: „Het was een strikt persoonlijke afweging. Ik vind een discussie rond mijn persoon noch voor de partij, noch voor mijzelf, wen selijk". Smit-Kroes zei 'vol strijdlust' haar laatste maanden als minister af te wil len maken. Tussen de bedrijven door presenteerde ze een compleet politiek testament: „Er is nog veel te doen, op het gebied van verkeersveiligheid, de technische voorbereiding van het re keningrijden, de uitvoering van het be reikbaarheidsplan voor de Randstad, de inspraakronde voor het structuur schema Verkeer en Vervoer, de bouw van tunnels en de aanleg van een stormvloedkering in de Nieuwe Water weg. Wij zijn op Verkeer en Waterstaat niet in revisie. We rijden met de trein door". DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes tijdens de persconferentie. Advertentie Ruim 200 Bovag gekeurde gebruikte auto's van de gezamenlijke autodealers uit Goes. De toegang en het parkeren zijn gratis en de keuze is enorm. Graag tot ziens op: V i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1