PZC olderkar-vader van incest vrijgesproken Hongarije slecht grensbafrieres Beul van Ommen blijft definitief vrij Akkoord controle Kampuchea Veel 65-plussers per 1 mei over naar de standaardpakketpolis BRUGMAN KEUKENS HEMELVAARTSDAG GEOPEND binnen- en buitenland Meer Nederlanders naar Spaanse zon Roomskatholieke pastores bepleiten inzegening van levensverbintenis homo's BIJ ZILVEREN KRUIS RUIM TACHTIG PROCENT mm* Inkrimping onderhoud Valkenburg RECHTER WACHT MET UITSPRAAK VOORLICHTING GEEN FOUTEN RECHTBANK De kamer heeft com munisten nodig Op donderdag 4 mei (Hemelvaartsdag) is onze showroom in Putte geopend van 10.00 tot 17.00 uur WOENSDAG 3 MEI 1989 - Nederlandse, Franse en Westduitse centra computeronderzoek slaan handen ineen Principe-akkoord over nieuwe cao jeugdhulpverlening Gevangenisstraf voor schieten en inrijden op groep jongeren veilig uitveilig thuis Morgen (Hemelvaartsdag) CPN PUTTE (N.B.) ANTWERPSESTRAAT 65 TEL. 01645-2943 DEN HAAG (ANP) - Het eerste kwartaal van dit jaar is het Nederlands toerisme in Spanje met 17,3 procent ge stegen ten opzichte vorig jaar. In totaal zochten de eer ste drie maanden van dit jaar 226.730 Nederlanders de Spaanse zon op tegen 193.270 in 1988. IJit heeft het Spaanse bureau voor toerisme dinsdag in Den Haag bekendgemaakt. De gemiddelde groei van toeristen uit Europa bedroeg het eerste kwartaal 5,6 procent. Uit de cijfers blijkt dat er groeiers en verliezers zijn voor de Spaanse toeristische industrie. Noorwegen is de grootste verliezer met een negatief saldo van 56.168 (min 40,8 procent). Portugal heeft als.belangrijkst toe ristenleverancier voor Spanje de vlag van Frankrijk overgenomen. Precies 1.707.114 Portugezen bezochten in de eerste drie maanden van dit jaar hun buurland, tegen 1.495.221 in dezelfde periode vorig jaar (plus 14,2 procent). Voor Franrijk lagen die aantallen op respec tievelijk 1.705.044 en 1.667.002 (plus 2,3 procent). Groot- Brittannië blijft met 1.004.255 toeristen tegen 935.511 vorig jaar een goede derde. De Bondsrepubliek Duits land is met 934.427 tegen 918.749 de vierde toeristenle verancier voor Spanje. Senaat aanvaardt reparatiewet AAW bij DEN HAAG (ANP) - Alle mannen en vrouwen die voor 1979 "arbeidsongeschikt zijn geworden hebben recht op een AAW- ■uitkering, als ze tenminste inkomen kwijt zijn geraakt. De ^Eerste Kamer aanvaardde dinsdag een reparatiewetje van de- .ze strekking dat moest voorkomen dat tienduizenden vrou wen zonder inkomensderving alsnog een uitkering zouden aanvragen. ^Bet, Comité Gelijke Rechten Nu deed 'dinsdag nog een vergeefse poging so- "ciale zaken te dwingen de vrouwen nog '"ééns uitvoerig op hun rechten te wij lden alvorens de wet in te laten gaan. ",Öe president van de rechtbank in Den -YJaag doet echter pas volgende week donderdag uitspraak en dan is de wet r_al afgekondigd. i Gehuwde vrouwen die voor 1 oktober 1975 arbeidsongeschikt werden, heb ben nooit recht op AAW gehad. Ge- huwde vrouwen die arbeidsongeschikt .werden tussen die datum en 1 januari 1979 kwamen alleen voor AAW in aan merking als hun arbeidsongeschikt heid tot verlies van inkomen leidde. Voor gehuwde mannen gold die beper king niet, zij konden zonder verlies van inkomen AAW krijgen. Door een wijziging van de AAW per 1 januari 1979 moest iedereen die na die datum arbeidsongeschikt werd vol doen aan de inkomensdervingseis, maar door een overgangsregeling be hielden arbeidsongeschikte mannen hun uitkering, ook al was er geen sprake van inkomensderving. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag de 27-jari- ge E. R. W. uit Spijkenisse vrijgespro ken van het plegen van incest. De man werd ervan beschuldigd dat hij zijn 4-jarig dochtertje dat het Medisch Kleuterdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen bezocht seksueel had misbruikt. Officier van justitie mr. H. Moraal eiste '- twee weken geleden een jaar gevange nisstraf. W. bekende aanvankelijk, te genover de politie maar trok die be kentenis later weer in. De rechtbank |icht niet wettig en overtuigend bewe nen dat hij de ten laste gelegde feiten heeft gepleegd. De officier van justitie baseerde het be wijs tegen W. mede op onderzoek van .De Bolderkar. De vader verklaarde dat hij had bekend om zo snel mogelijk psychische hulp te kunnen krijgen. Bovendien zou de politie hem hebben f, yerleld dat hij minder straf zou krijgen ^als bij bekende. Volgens de advocaat van W., mr. D. ^Vermaat is met het vonnis van de rechtbank nog eens vastgesteld dat de ^.onderzoeksmethoden bij De Bolder kar niet deugen. ,,De rechtbank heeft hiermee een dam opgeworpen tegen het onzorgvuldig handelen van De Bolderkar". Vermaat kondigde aan een eis tot J,schadevergoeding in te zullen dienen voor zijn cliënt. Hij zal ook een klacht indienen tegen individuele medewer- ^HsTERDAM (ANP) - Het Neder landse Centrum voor Wiskunde en In formatica (CWI) in Amsterdam heeft met het Westduitse Gesellschaft für Mathematik und Datenverarbeitung mbH (GMD) en het Franse Institut Na tional de Recherche en Informatique et en Automatgique (INRIA) een sa menwerkingsovereenkomst gesloten. Dit deelt het CWI dinsdag mee. Soortgelijke onderzoekinstellingen in andere landen van de Europese ge- kpffenschap kunnen zich bij deze sa menwerking aansluiten. Het streven naar gemeenschappelijk onderzoek is volgens het CWI een uitvloeisel van het Europese beleid voor politieke en economische samenwerking na 1992. De instituten spraken af een program- tna op te stellen voor onderlinge uit wisseling van uitmuntende onderzoe kers. Voorts komt er een opleidings programma voor mensen uit de indus trie en van universiteiten om de over dracht van technologieën vanuit de onderzoekcentra naar het bedrijfsle ven te bevorderen. UTRECHT (ANP) - De werkgeversver eniging Jeugdhulpverlening heeft met de vakbonden AbvaKabo en CFO een principe-akkoord bereikt over de gp voor 1989 voor de jeugdhulpverle- ig. Het akkoord behelst een loons- verhoging van 0,75 procent. Dat heeft -'de werkgeversvereniging dinsdag >;!meegedeeld. >?Verder is overeenstemming bereikt ©byer een gelijkstelling van relatievor- in en buiten het huwelijk, uitbrei- |hg van het zwangerschapsverlof met week en een verbetering van de ielktekostenverzekering. Ook gaat de «rgoeding bij de zogenoemde slaap dierst omhoog. TB nieuwe cao heeft betrekking op ffiderhuizen, instellingen voor (ge ils (voogdij, centrales voor pleegzorg ^begeleide kamerbewoning met in totaal 9.100 arbeidsplaatsen. kers van De Bolderkar die verant woordelijk zijn voor de foutieve diag nose. Bovendien wil Vermaat tegen de kinderarts, die het dochtertje van zijn cliënt onderzocht, een klacht in dienen bij het medisch tuchtcollege. Het openbaar ministerie overweegt tegen de uitspraak in beroep te gaan. Daar ging de Centrale Raad van Be roep niet mee akkoord op grond van internationale verdragen die discrimi natie verbieden. De uitspraak bete kende dat ook vrouwen die voor 1979 arbeidsongeschikt werden recht op uitkering kregen, ongeacht of ze door hun arbeidsongeschiktheid inkomen kwijtraakten. Dat leidde weer tot de nu aangenomen wet, die aan iedereen de inkomensdervingseis stelt. Wie nu nog een uitkering wil op grond van voor 1979 ingetreden arbeidsonge schiktheid moet voldoen aan die eis. Uitkeringen die zijn toegekend maar niet getoetst aan de feitelijke inko mensderving zullen alsnog worden bekeken en eventueel worden stopge zet, zij het niet eerder dan 1 juni 1990. DEN HAAG (ANP) - De twee onder houdsdiensten op het marinevlieg kamp Valkenburg zullen worden sa mengevoegd tot één dienst waarbij „aanzienlijk minder personeel" zal werken dan de 440 van de huidige diensten. Voor personeel dat overbo dig wordt worden plannen gemaakt om hen waar mogelijk elders binnen de defensie-organisatie, eventueel na om- of bijscholing, aan een baan te helpen. Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie zegt dit een brief aan de Tweede Kamer. HEGYESHALOM (AP) - In Hongarije is dinsdag een begin gemaakt met het weghalen van het prikkeldraad en de onder stroom staande afrasteringen aan de grens met Oostenrijk. Het slechten van deze barrières betekent het einde van een tijdperk in de Hongaarse betrekkingen met het Westen, zo stelde Andras Koevari van het Hongaarse ministerie van binnenlandse zaken. Het leger was inge schakeld om het karwei te klaren. Met bulldozers werden de pijlers van de afrastering- neergehaald en platgewalst. Vrachtauto's reden af en aan om de bergen prikkeldraad op te ruimen. Het kar wei zal naar verwachting in december 1990 zijn ge klaard. DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag veroordeelde dinsdag vier Hagenaars tot celstraffen van een tot vier jaar. De vier maakten afgelopen Oudejaarsdag deel uit van een groep Hagenaars die met auto's inreed op een groep jonge Rijswijkers. Uit één van de Haagse auto's is ook gescho ten. De 26-jarige W. P. kreeg conform de eis vier jaar, omdat hij een Rijswijker aan reed, die daardoor zwaar gewond raak te. De 23-jarige A. G. kreeg een jaar cel omdat hij bij P. in de auto zat en zich volgens de rechtbank „willens en we tens" aan de gebeurtenissen heeft overgegeven. Tegen hem was twee jaar geëist. De 21-jarige M. R. kreeg twee jaar, waarvan acht maanden voorwaarde lijk, omdat hij nog eens over het slachtoffer van P. heenreed. R. stelde tijdens de zitting twee weken geleden voor een schadevergoeding aan de ge wonde te betalen. De rechtbank zei dat te waarderen en gaf dinsdag een richtprijs van 10.000 gulden. De straf voor R. was aanmerkelijk lager dan de driejaar cel die de officier van justitie had voorgesteld. De 18-jarige M. v.d. S. kreeg drie jaar cel, waarvan negen maanden voor waardelijk. Hij schoot vanuit zijn auto op de groep Rijswijkers. Daardoor raakte nog een jongeman zwaarge wond. De officier van justitie had hier driejaar onvoorwaardelijk geëist. Advertentie DEN HAAG (ANP)- „De beul van Om men" is definitief vrij. De Hoge Raad der Nederlanden besloot dinsdag de vrijspraak van de voormalige kapo en oberkapo uit kamp Erika in Ommen, in stand te houden. De Haagse rechtbank heeft bij het vrij spreken van de nu 70-jarige R. de R. geen fouten gemaakt. De officier van justitie die in cassatie ging bij de Hoge Raad is daarom door dit hoogste rechtscollege niet ontvankelijk ver klaard. Dit was door De R.'s raads man, mr. J. Sjöcrona ook bepleit. Hij overweegt een schadeclaim namens zijn cliënt in te dienen. Sihanouk (rechts) en Hun Sen bij het betreden van de conferentiezaal. JAKARTA AFP/RTR) - De leider van de uit drie partij en bestaande Kampucheaanse verzetscoalitie, prins Norodom Sihanouk, en de premier van de door Viet nam gesteunde regering van Kampuchea, Hun Sen, zijn het dinsdag in Jakarta eens geworden over de noodzaak van internationale controle op de terugtrek king van de Vietnamese troepen uit Kampuchea, die in september van dit jaar voltooid moet zijn. Dat heeft Hun Sen gezegd na zijn gesprek met prins Sihanouk. Sihanouk en Hun Sen werden het ook eens over over het houden van een internationale conferentie over de kwestie Kampuchea in Jakarta of Parijs, die moet be slissen over de samenstelling van de internationale con trolecommissie, aldus Hun Sen. De in de Bondsrepubliek Duitsland wonende De R. moest zich in januari 1988 voor de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Den Haag verant woorden voor mishandelingen die hij in 1942 en 1943 in kamp Erika bij Om men zou hebben verricht en die in één geval tot de dood van een slachtoffer zouden hebben geleid. De R. kwam in Erika terecht als gevan gene van de Nederlandse justitie, maar werd - na zelf te zijn mishandeld - door de Duitse kampleiding tot kapo en oberkapo gebombardeerd. In die hoedanigheid verwierf hij de bijnaam „beul van Ommen". De strafkamer in Den Haag achtte niet bewezen dat De R. de hem verweten mishandelingen heeft begaan in „staats of publieke dienst van de vij and". Dat was voor een veroordeling wel nodig geweest: nu waren de mis handelingen verjaard. Om van zo'n dienstverband te kunnen spreken, moet er bij de persoon in kwestie een zekere vrijwilligheid zijn geweest, maar daarvan was in het ge val van De R. nauwelijks sprake, oor deelde de strafkamer. De mishandelin gen stonden volgens de rechters bui ten kijf, maar ze twijfelden eraan of dat ooit tot de dood van iemand heeft ge leid. De officier van justitie, die vijfjaar gevangenisstraf tegen De R. had geëist, ging tegen de vrijspraak in cas satie. Advertentie (Grindweg 6, tel. 01186-1632, tussen Westkapelle en Zoutelande) Na de succesvolle opening van 0 is vanaf morgen ook de Hooizolder weer heropend, gestoken in 'een nieuw jasje -nmm Busvervoer vanuit Middel burg, Souburg, Vlissin- gen, Koudekerke. Geopend van 21.00-05.00 do., 4, vr. 5 en za. 6 mei. Pinksterweekend: vr. 12, za. 13, zo. 14, ma. 15 mei. i.s.m. Charlie, Domburg. Aanvang 22.00 uur. Entree 12,50 (incl. consumptie) Voorverkoop kaarten: vandaag bij Frapo's, Cosmo, Charlie. Morgen bij de Hooizolder. tel. 020-239704 UTRECHT (ANP) - De Rooms-Katho- lieke Kerk moet de levensverbintenis van homoseksuelen inzegenen, vin den homo-pastores. De kerk heeft im mers een rijke traditie op het gebied van de zegening van mensen in aller lei situaties. Ze geeft zelfs dieren en dingen haar zegen. Met deze aanbeveling in de pastorale brief over geloof en (homo)seksualiteit wil het Werkverband van katholieke homo-pastores geen pleidooi houden voor een homohuwelijk'. De honderd leden van het verband willen alleen dat hun kerk de homoseksuele en les bische levensverbintenissen in reli gieus opzicht serieus neemt. Er gaapt een diepe kloof tussen de nor men die de kerkelijke leiding voor houdt, en de opvattingen van de meer derheid van de gelovigen, stelt het Werkverband in de dinsdag gepresen teerde brochure 'Tot zegen geroepen'. Het gaat om een reactie op de brief uit 1987 waarin kardinaal Simonis schrijft dat de presentatie van het verband „verwondering en afwijzing" heeft op geroepen. „Onze bisschoppen zijn op een enkele uitzondering na, niet in staat bevrij dende woorden te spreken", aldus de pastores. Nog altijd is de plaats van ve le lesbische vrouwen en homoseksuele mannen onopvallend. „Zij zwijgen, of worden doodgezwegen. Hun bestaan ontbeert erkenning en bevestiging". Het Werkverband komt sinds 1980 op voor homoseksuelen binnen de ker ken. De pastorale brief zal aan alle pa rochies worden gestuurd. Het moet afgelopen zijn met de na druk op het gezin als de hoeksteen van de samenleving. De kerk past zich te veel aan bij de heersende cultuur. „Volkse opvattingen, dat man en vrouw zich tot elkaar verhouden en elkaar aanvullen als actief en passief, als de fles en de kurk of als het deksel tje en het doosje krijgen soms een godsdienstig tintje mee, alsof de Schepper het zo zou hebben inge richt". TOKYO (RTR) - Keizer Hirohito heeft een persoonlijk vermogen van circa 30 miljoen gulden nagelaten. Het be staat uit, waardepapieren, aandelen en andere investeringen. Dat heeft het Japanse dagblad Mainichi Shimbun dinsdag gemeld. De krant baseert zich op anonieme bronnen binnen het hof. Een woordvoerder van het keizerlijk hof weigerde commentaar te geven op het bericht. „Het is een persoonlijke zaak van de familie", aldus de woord voerder. Japanse media hebben ge meld dat het vermogen van de voor malige keizer wordt verdeeld tussen zijn vrouw, keizerin Dowager Nagako, en haar zoon, keizer Akihito. Het merendeel van de kunstwerken, waaronder giften vanuit het buiten land, gaat naar de Staat ten behoeve van het gebruik door de familie. Door deze constructie behoeft geen belas ting over de erfenis betaald te worden. Van Hirohito, die 63 jaar lang keizer was, is altijd aangenomen dat hij een van de rijkste mensen ter wereld was tot het eind van de Tweede Wereld oorlog. Op last van de geallieerde be zettingsautoriteiten moest hij na de oorlog een groot deel van zijn vermo gen afstaan aan de Staat, waaronder het keizerlijk paleis en de grond rond het paleis in het centrum van Tokyo. (Advertentie) UTRECHT (ANP) - Ruim 80 procent van alle bij Zil veren Kruis verzekerde 65-plussers heeft gebruik gemaakt van de eenmalige mogelijkheid om over te stappen op een standaardpakketpolis van 181 gulden in de maand. Zilveren Kruis is met onge veer 700.000 verzekerden de grootste particuliere ziektekostenverzekeraar. De overgang naar de standaardpakketpolis is mo gelijk gemaakt door een wettelijke maatregel die op 1 mei afliep. Er is nogal wat verwarring over ont staan doordat verschillende verzekeraars druk heb ben uitgeoefend op mensen die nu goedkoper verze kerd zijn. Sommige gaven korting op de premie. De extra kosten van bejaarden met een standaard pakketpolis worden namelijk via toeslagen omge slagen over de andere particulier verzekerden, maai de verliezen op andere polissen niet. Zilveren Kruis bood geen korting aan. Bij deze maatschappij kwamen ruim 34.000 verzekerden voor de overstap in aanmerking. Degenen die nu meer dan 181 gulden betalen kregen automatisch de standaardpakketpolis tenzij ze lieten weten dat ze dat niet wilden. Verzekerden die er qua premie niet op vooruit gingen moesten hun keuze voor de stan daardpakketpolis uitdrukkelijk kenbaar maken. Ook in hun geval kon de overstap toch voordelig zijn, bij voorbeeld omdat ze een beperkt verzekerd pakket of hoge eigen risico's hadden. Via een speciale informatielijn verstrekte Zilve ren Kruis 12.500 keer inlichtingen. Uit de vele reac ties is volgens de maatschappij gebleken dat - be halve de hoogte van de premie - het ontbreken van alternatieve geneeswijzen in het pakket de belang rijkste reden was om niet voor de standaardpak ketpolis te kiezen. Een andere grote verzekeraar, VZS in Tilburg, heeft 65-plussers die nu een goedkopere polis hebben, wèl in de gelegenheid gesteld om voor hetzelfde bedrag- de standaardpakketpolis te nemen. De premie wordt de komende jaren geleidelijk verhoogd tot op het niveau van die van de standaardpakketpolis. VZS zegt dat ze dit heeft gedaan omdat bejaarden bij haar toch al lage premies betalen: terwijl ze el ders anderhalf a twee keer zoveel kwijt zijn als jon geren. is het verschil tussen laagste en hoogste pre mie bij VZS maar 37 procent. Vanwege de verwarring die bij de 65-plussers is ont staan over de standaardpakketpolis is er van ver schillende kanten op aangedrongen, de periode waarin ze een beslissing moeten nemen te verlengen tot na 1 mei. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft daar wettelijk geen mogelijkheden toe. Wel heeft hij er bij de verzekeraars op aangedrongen, de be jaarden meer tijd te gunnen. Het KLOZ, de over koepelende organisatie van particuliere verzeke raars, heeft zijn leden nu een „soepele" handelwij ze geadviseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5