PZC Streek woensdag 3 MEM ssa ,22 j MMMIIÉ Kinderyoga: spelend bewegen en beter leren concenteren Wat mensen niet allemaal weggooien... KWEKERIJ DE WITTE IN VOGELWAARDE Goed gegokt Fraude Aanranding Dief bestolen ELLY MARIJS UIT BRESKENS Proces A utomatisering Containers ANTWERPEN - Onze Zuiderbu ren houden ervan zo nu en dan eens een gokje te wagen. De paardenraces genieten in België een grote populariteit. In 1988, zo blijkt uit een rapport van de be lastingdienst. vergokten de Bel gen maar liefst zestien miljard frank. Ruim tien miljard werd uitgekeerd in de vorm van prij zen. Nu is de belastingdienst tot de ontdekking gekomen dat gokken voor Belgen dé mogelijkheid is om zwarte coupures ivit te ivas- sen. Wie talloze malen verliest, maar uiteindelijk toch een goede slag weet te slaan, krijgt van de belastingdienst een zogenaamd fiscaal attest. Daarmee kan ie mand bewijzen waar een nieuwe dure auto. een huis of zeewaar dig jacht mee is betaald. De belastingdienst onderzocht de populariteit van de fiscale at testen en kivam zelfs tot de ont dekking dat er in Vlaanderen een levendige handel gedreven werd met de paperassen van de dienst zelf. Met name figuren die over goede contacten beschik ken met jockeys en trainers icis- ten steeds beslag te leggen op fis cale attesten. Behoorlijke bedra gen konden ingelegd worden en wanneer een race gelukkig uit viel kon door middel van de be lastingpapiertjes het gewonnen geld weer witgewassen worden. De Belgische belastingdienst be raadt zich nu over maatregelen. ZWEVEGEM - In de Midden- Amerikaanse landen gebeurt het bij elke verkiezing. In sommige Afrikaanse landen is het even eens gemeengoed, dus ivaarom niet eens een keertje in België proberen om verkiezingsfraude te plegen. Dat moet de Zwevegemnaar M. D. gedacht hebben in oktober vo rig jaar toen in zijn woonplaats gemeenteraadsverkiezingen werden gehouden. D. had zitting in een stembureaucommissie en kon zonder problemen wat stem biljetten voorzien van een rood bolletje. Had zijn schoonzoon Claude echter niet kandidaat ge staan voor een raadszetel. dan had de fraude waarschijnlijk zo'n vaart niet gelopen. Maar Claude stond nu eenmaal op de kandidatenlijst voor de CVP. Tot 33 keer toe beicerkte D. stem biljetten, hetgeen Claude uitein delijk een nipte zetel in de raad opleverde. Schoonvader blij. Claude blij, totdat Zwevegemse politici de stembiljetten nog eens nader onderzochten en stuitten op de 33 rode bollekes van D. In middels is de verkiezingsfraude door hogere overheden onder de loupe genomen. D. fraudeleuze handelingen bleken geen gevol gen te hebben gehad voor raads lid Claude. Die mag blijven zit ten. Zitten mag naar alle waar schijnlijkheid ook zijn schoonva der. Weliswaar niet op het pluche in de raadszaal, maar in de Kort- rijkse nor. De rechter beslist op 29 mei. SINT-PI ET ERS-WOLUWE - Een vrouw die deze week in het park bij kasteel Terhulpen nabij Brus sel werd lastig gevallen door een man, wist op kordate wijze haar aanrander verweer te bieden. De jongeman had de vrouw al gerui me tijd gevolgd en greep haar op een gegeven moment beet. Met geweld sleurde hij de vrouw een honderdtal meters mee, maar toen hij haar dwong op de grond te gaan liggen, weigerde ze dit pertinent. De rollen werden omgedraaid en de vrouw gebood de man te gaan zitten. Ze wilde met alle geweld weten wat de man dreef tot zijn daad en begon een gesprek dat meer dan drie kwartier in beslag nam. Na veertig minuten barstte de man in huilen uit en vertelde de vrouw dat hij geen succes had bij de vrouwen, dat zijn vriendin hem in de steek gelaten had en dat hij tegen het leven op zag. De vrouw hoorde het verhaal aan, suste zijn gemoed en stuurde de aanrander, nadat hij zijn hart gelucht had, huiswaarts. Wel meldde ze het voorval voor alle zekerheid even bij de politie. SINT-GILLIS - De gevangene die dacht dat zijn geld in de straf inrichting in Sint-Gillis wel veilig zou zijn, kwam bedrogen uit. De man moest eind vorig jaar wor den overgebracht naar een an dere strafinrichting in Leuven. Met hem werden ook zijn per soonlijke bezittingen, waaron der 125.000 peseta's, honderd dollars en evenveel Britse pon den verkast. De gedetineerde ar riveerde zonder mankeren in Leuven, zijn persoonlijke bezit tingen als kleding en boeken eveneens, maar zijn geld was verdwenen. Nader onderzoek wees uit dat een bewaker, die in Sint-Gillis administratieve taken vervulde, het geld in eigen zakken had la ten verdwijnen. De bewaker, die de politie te kennen gaf niet van dieven te stelen, blijft ontkennen. Niettemin is hij in hechtenis ge nomen. Champignonteelt is ingewikkeld proces VOGELWAARDE Wie heeft ze nog niet gegeten, de roomwit-gekleurde paddestoelen, die in Nederland met een duur woord 'champignons' wor den genoemd. Wat overigens niet meer is dan de Franse benaming voor paddestoel. Voor iemand die van ko ken houdt of misschien niet van ko ken maar wel van lekker eten, is de champignon niet meer weg te denken uit de Hollandse keuken. Of het nu een vleesgerecht betreft, eenvegetarisch menu of een gourmetschotel, de champignon is erbij. Dat geldt zeker ook bij de familie De Witte aan de Driegezustersdijk in Vo gelwaarde. Er gaat bijna geen dag voorbij of er komen champignons op tafel. En zo vers als zij ze eten, krijgt niemand van ons ze ooit op zijn bord. Maar. de heer des huizes runt dan ook sinds vijfjaar een eigen kwekerij. Dat doet hij samen met een vaste mede werker en acht pluksters. Het is haast niet voor te stellen, dat de nu 43-jarige De Witte, die vol enthou- saisme over zijn kwekerij vertelt, vroe ger schilder is geweest. „Maar, daar ligt nu juist de link", zegt hij zelf. „Op 19-jarige leeftijd startte ik een eigen schildersbedrijfje en specialiseerde me in het schilderen en coaten van koel cellen van onder andere fruittelers en champignonkwekers. Die laatste be drijfstak interesseerde me zo. dat ik het schildersbedrijf liet voor wat het was en de champignonteelt inging. Eerst ervaring opdoen en een gedegen opleiding volgen. Dat hield in een in troductiecursus en daarna een tweeja rige opleiding aan de enige champig nonteeltvakschool ter wereld in Horst. Met de broodnodige ervaring en vak- kenis op zak. durfde De Witte het vijf jaar geleden aan een eigen bedrijf te beginnen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een bijna unieke situatie want heel Zeeuwsch-Vlaanderenkent maar drie champignonkwekerijen. ..Ik zie het er wel van komen, gezien de vele problemen in de agrarische sec tor. dat er hier in de streek binnen en kele jaren nog wel een paar telers bij komen. meent De Witte. „Niet dat de meeste telers uit die sector afkomstig zijn. Absoluut niet. Ikzelf ben daarvan het levende bewijs. De kwekers komen uit alle lagen van de bevolking.Er zijn zelfs doktoren, die zo in de ban raken van het 'mysterie' paddestoel, dat zij een bedrijfje beginnen. Voor de niet-kenner van de paddestoe lenteelt lijkt het inderdaad enigszins op een mysterie. Maar wie nog steeds gelooft in het spreekwoord 'Als padde stoelen uit de grond rijzen', zal er na een bezoek aan een kwekerij van over tuigd zijn. dat, wat met het spreek woord bedoeld wordt, in werkelijkheid wel even anders ligt. „Voordat de paddestoelen uit de grond rijzen, is er al heel wat aan voor af gegaan", legt De Witte uit. "In één cel hebben we 240 vierkante meter teeloppervlak, verdeeld over twee rij en van zes bedden boven elkaar. Die bedden worden gevuld met zo'n 23 ton compost, die voornamelijk bestaat uit paardemest, vermengd met kippen mest, stro en gips. dat wordt geleverd door de Centrale Coöperatieve Neder landse Champignon Vereniging, waar bij bijna alle telers (dat zijn er tussen de acht- en negenhonderd) zijn aange sloten. Als de compost in de bedden ligt, wordt de composttemperatuur opge voerd tot ongeveer 60 graden, waar door alle schadelijke bacteriën wor den gedood. Dat duurt zo'n zes tot acht uur. Daarna wordt de tempera tuur in de compost teruggebracht tot 56 graden en begint het conditione ringsproces. dat een dag of zeven in be slag neemt, Na die week is de compost vrij van allerlei schimmels en is een ei witrijk voedingsbodem ontstaan. In een nacht wordt dan de temperatuur teruggebracht tot 25 graden, zodat de volgende dag de graankorrels met daarop een champignonschimmel geënt, over de compost gestrooid en alles wordt goed door elkaar ver mengd. „Dan pas", zegt de teler, "begint de in- groeifase, die zestien dagen inbeslag neemt. De hele bodem is dan door- groeid met mycelium (de draden, waaruit zich de champignons ontwik kelen), maar de champignongroei kan nog steeds niet beginnen. Eerst wordt er nog een eiwitproteïne toegevoegd en twee dagen later worden de bedden afgesloten met een laag dekaarde. Na een dag of zeven is het mycelium ook daar helemaal doorheen gegroeid. Dan wordt het klimaat in de cel zoda nig veranderd dat de myceliumgroei stopt en pas dan beginnen zich cham pignons te ontwikkelen. Als ze een dag of vijf boven staan kunnen ze worden geplukt. Dat noemen wij de eerste vlucht, die ons meestal zo'n 3000 kilo champignons opleveren. Daarna pluk ken we nog twee keer in diezelfde cel, maar de laatste keer spreken wij over een restant. De opbrengt ligt dan rond de 750 kilo. Na de laatste vlucht wordt de cel bij een temperatuur van 70 graden dood- gestoomd. waardoor bacteriën geen kans meer krijgen. Alle compost wordt dan verwijderd. Inmiddels zijn we tien weken verder en beginnen we weer van voor af aan. Maar we hebben vijf cellen met een totaal teeloppervlak van 1200 vierkante meter, waarmee we boven het gemiddelde champ-ignonteeltbe- drijf zitten. Alles is ook zo gepland, dat we continu kunnenplukken, behalve in de weekends. De Witte begon zijn bedrijf met drie cellen, maar twee jaar geleden werd dat uitgebreid met nog twee cellen en het hele bedrijf werd toen geautoma tiseerd. Nu brengt de eigenaar dan ook vele uren per dag door in de bestu ringsruimte om via de computer te bekijken, hoe alles inde cellen reilt en zeilt. Door de uitbreiding en automa tisering zag de kweker zijn produktie met 80 procent stijgen, wat inhoudt dat nu een omzet heeft van 140 ton champignons per jaar. Het merendeel van de paddestoelen gaat rechtstreeks naar de RBT (Tooms-Katholieke Baroniese Tuin bouwveiling) in Breda. Van daaruit wordt het produkt via de computer ge veild op de veiling in Grubbenvorst en begint de handel naar het buitenland en uiteraard in eigen land. De Witte le vert ook rechtstreeks aan groothande laren en winkeliers in de regio. Het be drijf aan de Driegezustersdijk heeft nog ruimte genoeg om verder uit te breiden, maar de eigenaar zegt wat dat betreft de kat nog even uit de boom te willen kijken. Elly Marijs bezig met Yoga voor kinderen. KOEWACHT - Een bekende ver schijning in Koewacht en omge ving is de 50-jarige George Wijnac- ker. Hij verzamelt met zijn auto en aanhangwagentje oud papier ten bate van de Koewachtse muziek vereniging Eendracht Maakt Macht (EMM). In de afgelopen vijf jaar haalde George Wijnacker bij na 390.000 kilo oud papier op, met een recordopbrengst van meer dan 107.000 kilo in 1988. Maar de Koewachtenaar - een fana tieke prestatieloper en reeds acht keer deelnemer aan de prestatie loop Terneuzen-Graauw - beperkt zich niet alleen tot het ophalen van oud papier bij particulieren en win keliers. Allerhande spullen die be stemd zijn voor de door EMM ge houden rommelmarkt worden door George Wijnacker op zijn aanhang wagen geladen. George Wijnacker: „Ik sta er wel eens versteld van wat de mensen al lemaal weggooien. Een heleboel spullen, variërend van huisraad en strijkijzers tot fietsen en koelkas ten, zijn door meestal een simpele reparatie geschikt te maken voor verkoop op onze jaarlijkse rommel markt." Naast de opbrengst van de rommel markt - vorige maand nog ruim 3.000 gulden - is het verzamelen en verkopen van oud papier een on misbare financiële injectie voor Eendracht Maakt Macht, waar mu ziekinstrumenten en uniformen aangeschaft kunnen worden. Ver der draait George Wijnacker, werk zaam als storingsmonteur bij NSM te Sluiskil, zijn hand er niet voor om uit onderdelen van allerlei huisraal een tent voor EMM in elkaar te zet- J ten. Met de ingebruikname van de huis-I vuilcontainers in Koewacht en om- geving is het er voor Wijnacker! niet gemakkelijker op geworden.,,1 Er wordt volgens mij meer oud pa l pier in de containers gegooid dan J in het verleden. En dat vind ik erg jammer, want zo gaat er veel oud papier voor ons verloren. Mis schien dat de mensen in Koewacht 1 en omgeving in de toekomst het oud papier weer naast de contai ners willen zetten, want ons mu ziekgezelschap kan het geld dat het I oud papier opbrengt goed gebrui- ken." De geldelijke opbrengst is sterk af-l hankelijk van de prijs van oud pa j pier die van jaar tot jaar verschilt George Wijnacker, trombonespeler I van Eendracht Maakt Macht:, Toen ik vijf jaar geleden het opha len van oud papier op mij nam bracht oud papier twaalf cent pet kilo op en momenteel bedraagt de 1 kiloprijs zes cent. De mensen hel pen niet alleen door het geven van j oud papier onze muziekvereniging, maar ook ons milieu is gebaat met - het verzamelen van oud papier en 3 dergelijke." Rondom hem ligt in een loods van een gedeeltelijk afgebrande vlasro-S terij aan de Emmabaan in Koe wacht het oud papier metershoog opgestapeld. BRESKENS Er is bijna geen litera tuur over te krijgen en er is geen spe cifieke opleiding voor: yoga voor kin deren. Toch organiseert Elly Marijs uit Breskens al zo'n zes jaar cursussen voor kinderen. Zij noemt het 'spelend bewegen voor kinderen' en 'beter le ren concenteren'. „Er wordt vaak gedacht dat yoga sta tisch en stil is. Yoga met kinderen is dat helemaal niet. Het spelelement is- groot. Ik vertel een verhaal en de bewe gingen die daar bij gemaakt worden zijn oefeningen uit de yoga". Over een boom bijvoorbeeld, waarvan de takken bewegen: „Dan maken de kinderen een zijwaartse beweging". Op het laatst wordt de boom in het ver haal omgehakt. „De kinderen roepen dan haaaa en dat is dan gelijk een ademhalingsoefening". De oefeningen heeft ze allemaal zelf bedacht. „Toen ik met kinderyoga begon, dacht ikdat het niet bestond in Nederland. Er blij ken echter meer mensen te zijn die yo ga met kinderen doen". Nu is ercon- tact met die anderen. „Die hebben zelf ook een programma voor kinderen ge maakt. NU wisselen we ervaringen uit. Daar steekje veel van op". Elly Marijs kwam zelf zo'n jaar of vijf tien geleden met yoga in aanraking. „Het was liefde op het eerste gezicht". Nadat ze zelf een aantal yoga-cursus- sen had gevolgd, besloot ze een tweeja rige opleiding te volgen aan het yoga- instituut te Den Haag. „Maar je be paalt je eigen niveau. Ik ben nog steeds bezig om te leren". Ze woonde toen in de Betuwe en be sloot om les te geven aankinderen. „Ik kom uit het onderwijs en heb altijd met kinderen gewerkt". Ze begon met haar eigen kinderen en de kinderen van de buren. „En die vonden dat leuk". Eenmaal in Breskens begon ze het 'echt' op te zetten. „De telefoon stond niet roodgloeiend hier", weet ze, „maar er was wel belangstelling". De grootte van de groep wisselt per sei zoen. „Dit jaar had ik er zes en dat is eigen te veel. Het liefst werk ik met vier hooguit vijf kinderen tegelijk". De kin deren, in de leeftijd van zeven tot elf jaar, volgen blokken van 10 lessen. „Het zijn meestal kinderen waarvan ook de ouders yoga doen of gedaan hebben". De oefeningen voor kinderen zijn an ders dan voor volwassenen. „Het doel is echter hetzelfde: het kind bij zich zelf brengen. Tegen een volwassene kun je zeggen 'ga liggen met je ofen dicht'. Bij kinderen kun je geen stilte afdwingen. Je kunt niet zeggen 'we doen yoga, houd je mond'. Elly ver wachtte dan ook geen stille groep. „Maar ze voelen dat er naar hen ge luisterd wordt". Opmerkelijk vindt ze dat overactieve kinderen stil worden en van huis uit stille kinderen zich uiten. De oefenin gen, die de kinderen doen, zijn niet prestatiegericht. „Je merkt dat kinde ren, onder invloed van gymnastiek, datgene willen doen wat andere kinde ren ook kunnen. Maar yoga is nooit for ceren. Als ze dan ontspannen, dan lukt het wel". Elly houdt het bij het lichamelijke. „Ik hou niet van dat zweverige". Yoga bevordert, volgens haar, de gezond heid. „Maar het werkt ook in op je geest. Het wekt je levenskracht op. Dat merk ik ook bijkinderen. Als je ziet hoeveel energie er tijdens de les los komt. En daarna zijn ze heel rustig". Yoga werkt, volgens Elly, niet alleen ontspannend maar verbetert ook de houding. „En versterkt de spieren". Elly gebruikt ook veel muziek tijdens de lessen. „De kinderen kunnen dan uitbeelden wat er in ze opkomt. Daar geniet ik zelf ook van". De les wordt besloten met schilderen of tekenen. „Ik vertel dan een Oosters sprookje of een verhaaltje. De kinde ren schilderen of tekenen daar dan over". Daar komen volgens haar ook veel dingen uit. „Ze kunnen zich daar mee prima uiten. Vaak tekenen ze over vrede, ook volwassenen vinden deze manier van schilderen heel leuk. Voor al omdat ze geen prestatie moeten le veren", weet Elly. Want naast de kin dergroep heeft ze ook nog twee groe pen met volwassenen. Het volgende seizoen start ze wellicht ook een groep voor ouderen. Yoga is, volgens haar, heel geschikt voor hyperactieve, overgevoelige, ner veuze en stille kinderen. „Maar ook voor kinderen met astma, want ik doe veel ademhalingsoefeningen. Je ziet bij veel kinderen dat ze te oppervlak kig ademhalen", besluit Elly. George Wijnacker De heer De Witte verzeilde via het schildersbedrijf in de champignonnenteelt. „Want", zo vervolgt hij, „in 1991 komt het CNC gedwongen door de milieu wetgeving met een amuniakvrije en voorbewerkte compost, wat inhoudt, dat elke teler zijn produktie automa tisch ziet stijgen en of de markt dat hebben kan. betwijfel ik. Bovendien wat ik hier heb staan, is verantwoord gebeurd, maar per cel spreek je toch gauw over een investering van twee ton. Dus daar denk je toch wel even over na". Maar als die maatregel niet al te on gunstig uitpakt, zit het er wel in, dat De Witte nog bijbouwt. Trouwens de zesde cel staat er al. Alleen wordt die nu nog min of meer gebruikt als berg ruimte en is nog niet ingericht voor de champignonteelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 38