Leerlingen bouwen schuur voor Zeeuws landschap Diamanten bruidspaar in Wolphaartsdijk De Ruyterjaarmark telt 150 kramen en 26 standwerkers Tholen wil geen pacht voor Speelmansplaten Raad Borsele geeft premies voor nieuwbouw Informatiebijeenkomst groenbeleid Serooskerke streek Schietingen Hobby's BEHEER RECREATIEGEBIED AL DUUR OP ZEEMANSERVE IN VLISSINGEN D Rekbaar ONDANKS AARZELINGEN BEHEERSPLAN UIT DE DOEKEN heinkenszand Rommelmarkt en braderie bij kinderboerderij Diensten van Leger des Heils in Zierikzee Roemeens predikant preekt in De Burcht scharendijke WOENSDAG 3 MEI 1989 Molen Nooitgedacht wordt heropend goes Orgelconcert Albert de Klerk Thema-avond over rouwverwerking waarde Feest en themadag over fascisme op g 5 mei in Souburg fc ZIERIKZEE - Zaterdag 13 mei wordt op kinderboerderij De Punt in Zierik- zee een grote rommelmarkt en brade rie gehouden. De opbrengst komt ge heel ten goede aan de vaste bewoners van de inmiddels bijna twee jaar be staande kinderboerderij: het dieren- bestand. Volgens beheerder Peter Wijnen komt de kinderboerderij aan de Schelde- straat steeds meer in de belangstelling te staan. Hij gewaagt van een positieve ontwikkeling. Zo werden alleen al ge durende de eerste vier maanden van dit jaar twaalf duizend bezoekers ge noteerd. Zeer onlangs werd zoals ge meld een nieuw kippen-onderkomen ingebruik genomen en er zijn diverse renovatieplannen. Of die kunnen wor den doorgezet, hangt deels af van de revenuen van de rommelmarkt en bra derie op Pinkster-zaterdag. Een hoogtepunt op die hoogtijdag van de kinderboerderij wordt ongetwijfeld een demonstratie schapenscheren. Dat gebeurt van 10 tot 17 uur. Schaap scheerder Kipping uit Oude Tonge staat voor de taak in totaal veertig schapen te scheren. Maar ook zal hij laten zien hoe de hoeven van de wolle verancier bekapt worden. Ook stoe- lenmatter De Rijks uit Serooskerke Sch.demonstreert de gehele dag zijn ambachtelijke vaardigheden. Ander vermaak, en de mogelijkheid aardige prijzen te winnen, biedt een rad van avontuur. Tevens komen er enkele kramen en stands, van onder anderen de Nieuwerkerkse kaasmaker De Reus. Grieks restaurant Delphi Zierikzee. dagverblijf Brugzicht en Sophia-vereniging tot bescherming van dieren. Medewerkers van De Punt bemannen eveneens enkele stands. Bovendien is gedacht aan een bloe- menkraam. met het oog op zondag 14 mei: moederdag. ZIERIKZEE - Majoor en mevrouw R. Thomlinson, divisie-officieren voor de Zuid-Nederland-divisie van het Leger des Heils, leiden zondag de och tendbijeenkomst in het Leger des Heils-gebouw De Lichtboei in Zierik zee. De bijeenkomst begint om 10 uur. Om 15 uur is er een bijeenkomst aan het Luitje, onder leiding van mevrouw majoor A. Holland-Kooij. Tijdens de bijeenkomst in De Licht boei op eerste Pinksterdag, die om 10 uur begint, vindt de inzegening als Heilssoldaat plaats van mevrouw L. Velders. De bijeenkomst staat onder leiding van majoor en mevrouw Hol land. De leerlingen van de Lagere Technische School in Steenbergen in actie bij het bouwen van de schuur, waarvan de onderdelen al in hun school waren gemaakt. ANNA JACOBAPOLDER - Leerlin gen van de Lagere Technische School in Steenbergen hebben dinsdag een werkschuur geplaatst bij de Eenden kooi in Anna Jacobapolder. De schuur wordt de berg- en werk ruimte van de regionale werkgroep Tholen en Sint Philipsland van de Stichting het Zeeuws Landschap. De leerlingen bouwden de onderdelen van de schuur in de school, zodat in feite een pre-fab gebouw in elkaar werd ge zet. Het Zeeuws Landschap zal de nieuwe ruimte op verschillende ma nieren gebruiken. Allereerst dient de schuur voor de opslag van gereed schappen die worden gebruikt bij ver schillende landschapverzorgingspro- jecten. Ook kunnen er kleine groepen terecht voor natuur- en milieu-educa tie en zal de ruimte worden gebruikt als werkplaats. De Steenbergse scholieren hebben een echte Zeeuwse schuur gebouwd: zwart geteerd potdekselwerk met witomran de deuren en ramen. Zonder de mede werking van de school had het Zeeuws Landschap nooit een dergelijke ruim te kunnen krijgen. De schuur kost de stichting ongeveer twintigduizend gulden. Bij een normale aanbesteding zou dat het dubbele zijn geworden. BURGH-HAAMSTEDE - De predi kant en Roemeense dissident Joseph Ton spreekt in het kader van een lan delijke toernee op woensdag 10 mei in cultureel centrum De Burght te Burgh-Haamstede. Ds Ton is onder meer predikant ge weest van de grootste Baptistenge meente in Europa in het Roemeense Oradea, waar hij in conflict kwam met de staat. In Nederland verblijft hij op uitnodiging van de Stichting Ant woord. Tijdens de spreekbeurt, die om 20 uur begint, vindt tevens een optre den plaats van het jongerenkoor Shir- chadasj. Open dag Lawn Tennis Club Scharendijke houdt zaterdag een open dag op de tennisbanen aan de Elker- zeeseweg in Scharendijke. Tennisle- raar Paul Verspeek geeft informate en begeleidt de eerste balletjes die bezoe kers kunnen slaan. De bahen zijn open tussen 14 en 16 uur. Hel echtpaar Kallemein-Gelok in Wolphraatsdijk vierde dinsdag zijn diaman ten huwelijk. den elkaar al van de school in Wol phaartsdijk. Zij traden in hun geboor tedorp op 21-jarige leeftijd in het hu welijk. Ze kregen vijf kinderen. De heer Kallemein werkte tot zijn pensione ring als landarbeider bij verschillende boeren in en rond Wolphaartsdijk. Het echtpaar is nog steeds actief met allerlei hobby's. De heer Kallemein is een liefhebber van biljart, hij rijdt nog geregeld op zijn snorfiets door de Bevelanden en onderhoudt een grote moestuin naast hun huis. Mevrouw Kallemein gaat nog iedere dag naar de gymclub, de soos of de spelletjes middagen op Nieuw Zorgvliet. Het bruidspaar viert vandaag, woens dag, feest met de kinderen, dertien kleinkinderen en twee achterkleinkin deren. Ze kozen deze dag uit, omdat dan ook de verre familieleden het laat kunnen maken vanwege de vrije He melvaartsdag donderdag. Vandaag houden zij een receptie in De Brug in Wolphaartsdijk en vanavond gaan zij uit eten in Kamperland. VLISSINGEN - Voor de dertiende keer wordt vrijdag 12 mei de Ruyter- jaarmarkt in Vlissingen gehouden. Op de Zeemanserve en in de Schutte rijstraat staan zo'n 150 kramen en 26 stands. De handelswaar loopt uiteen van de gebruikelijke verkoopartike len tot Indiaas handsnijwerk. De standwerkers worden gejureerd op de inrichting van de 'etalage' en op de wijze waarop ze het publiek 'verlei den' tot een aankoop. De jaarmarkt is één van de voorron den voor het Nederlands kampioen schap voor standwerkers, dat in sep tember wordt gehouden. De jaarmarkt wordt geopend en gesloten door de Vlissingse wethouder T. R. K. Meijers van detailhandel. Het aantal stands zal waarschijnlijk oplopen tot 30. De markt is georganiseerd door de afde ling Midden- en Noord-Zeeland van de Centrale Vereniging voor de Ambulan- E; te Handel. Zij zorgt voor de bekert' de derde prijs. Wie de eerste prijs-M wisselbeker - wint, ontvangt var.k< gemeente nog een kleine beker. De d< ker voor de tweede plaats wordt wjl schijnlijk geschonken door het singse Activiteiten Fonds. In eerdek* tent aan de Schutterijstraat wow! om 17.00 uur de bekers uitgereikt, st De gemeentepolitie moet zorgen d: geen parkeerproblemen in de bintar stad ontstaan. Zij zal met de Konihi lijke Maatschappij De Schelde <Kïg overleggen of de parkeerplaatsen1^ het bedrijf aan de Scheldestraat dag gebruikt mogen worden vooi gj) zoekers. Wanneer donderdagavort^ mei met het opbouwen van de krat0( wordt begonnen, moet het terrein' v, de jaarmarkt autovrij zijn. De aiïii die dan nog op de Zeemanserve de Schutterijstraat staan, wor^ weggesleept. gezonde begrotingsdicipline rieken om dergelijke grote voorschotten te nemen op de begroting van het vol gendjaar. Temeer daar nog steeds niet precies bekend is of de premie-E-rege- ling wel aan de gestelde verwachtin gen voldoet. Uit een evaluatie moet blijken wie, op welke manier, profite ren van de gemeentelijke bijdrage. WD-fractievoorzitter R. Boot had daarover zijn twijfels. ..Het zijn vooral projectontwikkelaars die ervan profi teren. Zij kunnen moeilijk verkoopba re kavels zo inkleuren dat ze met een premie nog aantrekkelijk worden". CDA-fractievoorzitter G. de Lange zag daarin geen problemen. Wel vond hij het het overwegen waard om het aan tal kernen wat voor de regeling in aan merking komt, te beperken. Nu geldt die voor alle kernen behalve Heinkens- zand en 's Gravenpolder. De Lange leek het zinvol te bezien of bijvoor beeld niet alleen de kernen met een te ruglopend aantal inwoners in aanmer king zouden moeten komen. Ook de SGP-fractie wil een evaluatie. Wethouder Peeters zei geen moeite te hebben met het feit dat projectontwik- 'kelaars hun huizen door de regeling makkelijker aan de man kunnen bren gen. „Particulieren ontzien het ook om die hele heisa zelf aan te gaan. Boven- 'S-HEER ARENDSKERKE - Burge meester mr T. R. Seinstra van Goes opent zaterdag 13 mei om 11 uur de ge restaureerde molen Nooitgedacht in 's-Heer Arendskerke. Enkele sprekers houden voor de ope ningshandeling een korte toespraak. De genodigden zijn vanaf 10.15 uur welkom op de Arendstraat 6, schuin tegenover de molen KWADENDAMME Handboog vereniging ADLM hield in Kwaden- damme een schieting op de staande wippen. Er waren 43 deelnemers. Uitslag eerste wip: le hoofdvogel J. van de Vries: 2e hoofdvogel M. Wisse: le en 2e zijvo- gel P Repkes: 3e zijvogel C. Stouthamer; 4e zijvogel Job Koens: le kal Jac de Baar: 2e kal C. van 't Westeinde: 3e kal W. Boudens; 4e kal J.van de Vries, meeste kleine vogels (8l mevr J. de Jonge. Uitslag tweede wip: le hoofdvogel C. Kor- stanje, 2e hoofdvogel A. Pikkaart, le zijvo gel C. Stouthamer, 2e zijvogel H. van de Dries. 3e zijvogel C. Stouthamer, 4e zijvogel H. Koens, le kal R. van Eijkeren. 2e kal Pat Kroonen. 3e kal M. Verdonk. 4e kal A. Pik kaart. meeste kleine vogels i7> Patric Kroo nen. De extra vogel was voor H. Koens. SINT-MAARTENSDIJK - Het college van burgemeester en wethouders van Tholen is niet van plan het beheer van het dagrecreatie-gebied de Speelmans platen op zich te nemen wanneer hiervoor een pachtsom moet worden be taald. De onlangs bekend geworden eis van de Dienst der Domeinen om een jaarlijks bedrag af te dragen heeft de plannen van de gemeente danig in de war geschopt. Een aantal Thoolse eampingbeheerders had al overeenstemming bereikt met de gemeente over de exploitatie van het dagrecreatief gebied aan de Oesterdam. „Wij vinden dat wij voldoende bereid heid getoond hebben", aldus wethou der J. Versluijs. „Wij doen gestand aan wat tot dusver besproken is. Nu te elf der ure een extra rekening wordt ge presenteerd is het beheer voor de ge meente Tholen niet acceptabel meer." Het dagrecreatief gebied aan de Oes terdam volgens het plan van rijkswa terstaat omvat een zonneweide, een af geschermd zwembad en een surfge- deelte in het Zoommeer. Aangeplante bosjes zullen het terrein in de toe komst vanaf de weg onzichtbaar ma ken. Verder is parkeergelegenheid aangelegd voor ongeveer 700 auto's. In totaal kunnen in het gebied dagelijks zo'n 1500 mensen recreëren. Vijf Thoolse campinghouders bleken enige tijd geleden bereid de exploita tie van de Speelmansplaten op zich te nemen. Ze hebben het plan op het strand een horecagelegenheid te ex ploiteren en onderzochten mogelijk heden voor andere voorzieningen, zo als onder meer een speeltuintje en ver huur van surfplanken en waterfietsen. Het conflict tussen de Dienst der Do meinen en de gemeente Tholen heeft hen bij de uitvoering hiervan pas op de plaats doen maken. De gemeente Tho len blijkt met de Speelmansplaten al eerder een financiële tegenvaller te hebben moeten incasseren. De aanleg van toiletgebouwen bleek slechts voor driekwart te worden gesubsidieerd. „Onze medewerking blijft niet rek baar". verklaart Versluijs nu. Het be heer van het dagrecreatief gebied aan de Oesterdam kost volgens hem ook zonder de pachtsom jaarlijks geld. „In hoeverre is niet te zeggen. Dat valt pas aan het eind van de eerste exploitatie- jaren te overzien. Begrotingsmodellen lopen uiteen van 30.000 tot 100.000 gul den per jaar. waar dan weer inkomsten tegenover staan. De kosten zijn sterk afhankelijk van de belangstelling. Wanneer bij drukte mensen van de ge meente bijvoorbeeld op zaterdag avond containers en septic-tanks moe ten legen, kost dit de gemeente wel ar beidsloon in overwerktijd. Er zit nogal wat risico aan." Privatisering van de werkzaamheden, bijvoorbeeld door personeel van de ex ploitatiemaatschappij. kan volgens Versluijs de kosten wat drukken. „Maar we blijven zitten met de inves tering van de toiletgebouwen en ande re jaarlijkse lasten." Volgens de Thoolse wethouder ligt de weg voor overleg nog steeds open. Het standpunt van b en w betreffende de pachtsom staat echter vast, laat hij weten. Voor de exploitanten wordt de kans om het gebied met pinksteren mét verschillende voorzieningen open te stellen, zoals was gepland, echter steeds kleiner. „Degene die nu verant woordelijk is, en dat is niet de gemeen te Tholen", aldus Versluijs, „moet be seffen dat het gebied straks als het mooi weer wordt in de belangstelling komt en er mensen neerstrijken. Het is HEINKENSZAND - Geen van de Bor- selse raadsfracties is echt helmaal te vreden met de zogenaamde Premie- E-regeling, een regeling waarbij een bijdrage van 10.000 gulden wordt ge geven aan nieuwbouwers in de vrije sector die niet voor rijkspremies in aanmerking komen. De gemeente raad ging dinsdag schoorvoetend ak koord met een voorstel om zeven pre- mieaanvragen alvast toe te kennen uit de pot voor 1990. De fracties van PvdA en VVD hadden liever eerst een evaluatie van de regeling gezien. Wet houder P. L. Peeters zegde toe die op tafel te zullen leggen als in de voor jaarsnota de tijdelijke stopzetting van de regeling aan de orde komt. De PvdA-fractie vond het naar een on- dien komt het vaak voor dat we moei lijk verkoopbare grond samen met premiekavels aan de ontwikkelaars kwijtraken. Dat geeft voordelen in het grondbedrijf, in de bouwleges, in de onroerend goedbelasting, de gemeen telijke uitkering en heeft bovendien voordelen voor de leefbaarheid in een dorp. En dat alles voor die 10.000 gul den". Burgemeester G. C. G. van den Heuvel zwakte dat wat af door op te merken dat uit een oogpunt van welstand bouw door particulieren meestal aar diger resultaten oplevert. Volgens de burgemeester verdient het aanbeve ling de bouw door particulieren te sti muleren. WOLPHAARTSDIJK - Twee geboren en getogen Wolphaartsdijkers van 81 jaar zijn sinds dinsdag zestig jaar in de echt verbonden. De heer Adriaan Jacobus Kallemein en mevrouw Hen- drica Kallemein-Gelok wonen in een aanleunwoning van bejaardentehuis Nieuw Zorgvliet in Wolphaartsdijk. Burgemeester mr T. R. Seinstra van Goes en echtgenote brachten daar een bezoek aan het diamanten bruids paar. In en rond Wolphaartsdijk speelde en speelt het leeuwedeel van hun leven zich af. Beide echtelieden zijn geboren in 1907. Zij ontmoetten elkaar op de kermis van Buitenzand, maar zij ken- HAAMSTEDE - Gemeentewerken Westerschouwen heeft een plan opge steld voor het toekomstig beheer van bomen en groen in Serooskerke. Het beheersplan is geënt op het enkele ja ren geleden door de gemeenteraad vastgestelde landschap-beleidsplan Westerschouwen. Donderdag 11 mei wordt in het dorps huis van Serooskerke een informatie avond gehouden over het beheersplan openbaar groen, waarvoor inmiddels alle inwoners van het dorp een uitnodi ging hebben ontvangen. In deze bij eenkomst wordt het gehele plan uit de doeken gedaan en kunnen de bewo ners er hun zegje over doen. Tekst en uitleg omtrent het komende beleid zal worden gegeven door het voltallige college van burgemeester en wethouders, directeur gemeentewer ken W. van Meerten en hoofd S. L. de Feiter van de gemeentelijke plantsoe nendienst. Aan het beheersplan Serooskerke is onder meer een gedetailleerde inven tarisatie van al het in de kleinste kern van Westerschouwen aanwezige groen opgesteld. Alles wat groen is, werd in kaart gebracht: gras, bollen, planten, struiken, vertelt De Feiter. Over de be heers- en inrichtingsvoorstellen voor Serooskerke wenst hij overigens des gevraagd, met het oog op de komende informatiebijeenkomst, voorshands geen mededelingen te doen. In het kader van het landschapbe leidsplan Westerschouwen wordt mo menteel ook gewerkt aan het opstellen van beheersplannen voor het open baar groen in de kernen Noordwelle en Renesse. Het beheersplan Noordwelle is bijna afgerond en het groen in Re- nesse wordt momenteel geïnventari seerd en in kaart gebracht. Evenals in Serooskerke worden te zijner tijd ook informatie-avonden over het toe komst groenbeheer voor de inwoners van Renesse en Noordwelle belegd. De bijeenkomst in Serooskerke begint om 19.30 uur. HEINKENSZAND - De Werkgroep Vrouwen Aktiviteiten (WVA) Borsele houdt donderdag 18 mei een thema avond over rouwverwerking in De Stenge in Heinkenszand. Myriam Du- castel, begeleidster van het Van Eeg- henhuis, geeft op deze avond een le zing met als onderwerp 'rouwen is een noodzaak'. Hierin besteedt zij aan dacht aan wat rouwen is en hoe een rouwproces kan verlopen. Ook de maatschappelijke factoren die een rouwproces beïnvloeden komen aan bod. De avond begint om 20 uur. Avondvierdaagse - Gymnas tiekvereniging Inter-Scaldis in Waar de houdt van maandag 8 tot en met donderdag 11 mei een avondvierdaag se. De afstanden zijn vijf en tien kilo meter. De start is om 18.30 uur vanaf het sportgebouw aan de Mauritsstraat in Waarde. in ieders belang dat de zaken dan gere geld zijn. Als dat zonder de gemeente Tholen kan gebeuren hebben wij daar geen problemen mee." Mr R. Bottemanne van de Dienst der Domeinen onthoudt zich van com mentaar op het standpunt van b en w van Tholen. „Officieel hebben wij hiervan nog niets doorgekregen", is zijn enige reactie. Openbaar groen aan de Ring in Serooskerke GOES - Organist Albert de Klerk con certeert zaterdag op het Marcussenor- gel van de Grote Kerk in Goes. De Klerk is oud-stadsorganist van Haar lem en hoofdleraar orgel van het Swee- linck Conservatorium in Amsterdam. Hij opent zijn programma met vier werken van Jan Pieterszoon Swee- linck, waaronder diens Baletto del Granduca. Het concert begint om 20 uur. Donderdag 4 mei 1989 Hemelvaartsdag Nederlands-Hervormde Kerk. But; 10 ds. Ten Have; Dreischor 10 ds. J(H ker: Eikerzee (Scharendijke) 9.30 j* Mulder; Haamstede 10 ds. KerssiH Kerkwerve 11 ds. Mulder; Nicu«b kerk 9.30 dhr. Van Es; Renesse 9.30: Bregman; Serooskerke 10 ds. Vanl' Sirjansland 10 ds. Boer; Zieriks®! Gasthuiskerk 9.30 ds. De Boo. k Gereformeerde Kerk. Brouwers ha;'1 10 ds. Van Zoelen; Haamstede 9 i® De Vries; Nieuwerkerk/Oosterlj,, 9.30 dhr. Van Es; Scharendijke 10;hj Kamermans. K' Gereformeerde Gemeente. Haamsg, de 10 leesdienst; Nieuwerkerk Sj leesdienst; Oosterland 10 leesdiens jj Oud-Gereformeerde Gemeente. Brei nisse 10 en 17 leesdienst; Oosterligi 9.30,14 en 18 leesdienst. ja Christelijk-Gereformeerde kM Haamstede 9.30 ds. Germs; KerknJ* ve 10 ds. v. d. Sluys; Zierikzee 10 ds.^1 Graaf. te J Gereformeerde Gemeente in Nei?] land. Bruinisse 10 en 17 leesdie: j Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdiec' Zierikzee 10 en 18 leesdienst. n' SLi Leger des Heils. Zierikzee 10 Sara0, komst. Rooms-Katholieke Kerk. Haamstci 10 dienst; Zierikzee 10 dienst; Rene: 10 dienst. Pinkstergemeente. Zierikzee straat) 10, woensd. 20 samenkomstji SOUBURG - Het 5 mei-comité in Sik burg heeft een bevrijdingsfeest zet ih de Schuur aan de Middelburg straat in Souburg. Vrijdag is deOT dag een tentoonstelling te zien oj;> anti-fascisme, een 'zwart-wif-rjgj toonstelling van de Anne Franksl B ting over de Tweede Wereldoorlom een expositie over verschillende (p tenlandse groepen in Nederland de eeuwen heen. Leerlingen van de scholengeme schap Scheldemond laten in de sch hun werkstukken zien die ze gems hebben tijdens een project over dis minatie en racisme. Op de basisscb draait ook de film 'Ongeoorloofd derscheid'. Om 19.30 uur wordtin Scheldemond een lezing geho» over het bestrijden van racistische tiviteiten en tendenzen. Het 5 mei mité vertelt over zijn werkzaamhet en van het Landelijk Buro tegen cisme komt gastspreekster Lotje il hoekoe, tevens coördinatrice van* meldpunt tegen discriminatie en cisme in Hilversum. Behalve dat er wordt stilgestaan Be onverdraagzaamheid en oorlog, waM* er in Souburg bij De Schuur vri.p feestgevierd. Om 11 uur is er popp: kast voor de kleintjes, de midp wordt vanaf 13 uur gevuld met musj| muurkrant maken, broodjes en ïtm jes bakken en mini-playbackstl Vanaf 20.30 uur is het feest metiB Spaanse gitarist, het IntercultuB Koor uit Middelburg en een count™ western band. 4 MEI 1989 (Hemelvaartsdag) ALARMNUMMER 01184-14441 Dierenartsen (Vanaf 9.00 uur): M. K. Buth, Haam de, tel. 01115-2254. Tandartsdiensten H. A. Boom-de Keizer, WestereÉ| weg 14, Burgh-Haamstede, tel. 01) j 3103. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18.I 01110-12906. Wijkverpleging: I Voor dringende hulpvragen is l dienstdoende wijkverpleegkuntB (7 x 24 u.) te bereiken via het tetfl 01184-14444. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 32