PZC Zeelandhallen podium voor 'Up With People' Hoechst Holland heeft goed jaar achter de rug Middelburg maakt kans op opleiding economie 19 provincie TUNNEL KANAALZONE 'Blijf van m'n lijf heeft nijpend tekort aan personeel WOENSDAG 3 MEI 1989 DEN HAAG - Het rijk is niet geïnteresseerd in plannen om de Midden-Zeeland route uit te bouwen tot een autosnelweg voor verkeer tussen Rotterdam en het zuidwaarts gelegen achter land (Frans-Engelse Kanaaltunnel). NOORD-ZUID ROUTES Tevreden Geld Prof Goudzwaard over economie in Middelburg Fosfaten Milieubeleid Positieve lijn EHBO-Koewacht behoudt wisselbeker Onderzoek Geld PZEM Geen snelle route auto's in Zeeland Ook wanneer een vaste Westerschel- de-oeververbinding wordt aangelegd behoudt de Midden-Zeeland route (het traject Zierikzee-Goes-Terneuzen) het huidige provinciale karakter. Het lan delijk Struktuurschema Verkeer en Vervoer zal in die zin worden bijge- steld. De andere noord-zuid-verbinding in Zeeland, de Dammenroute (door het Zeeuws provinciebestuur omgedoopt tot Kustboulevard) mag onderdeel blijven van het landelijk hoofdwegen net, maar wordt niet uitgebouwd tot autosnelweg. Het rijk ziet ervan af de ze weg af te stoten naar het provincie bestuur. Dat geldt ook voor de belang rijkste wegen in Zeeuwsch-Vlaande- ren. De Zeeuwsvlaamse oost-west rou te en de weg Perkpolder-Hulst blijven, anders dan in de bedoeling lag, rijks verbindingen. De roep om een tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen heeft in zoverre gehoor gevonden dat deze wens tot 'studieproject' wordt verheven. Een delegatie van het dagelijks pro- vinciebestuur is dit dinsdagochtend overeengekomen met topambtenaren van de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en VROM (ruimtelijke orde ning). De afspraak werd gemaakt tij dens het wettelijk voorgeschreven 'be stuurlijk overleg' over het Struktuur schema Verkeer en Vervoer. Minister Smit-Kroes -verhinderd wegens de cri sissfeer rond het kabinet- gaf haar ambtenaren mandaat namens haar met Zeeland zaken te doen. Gedeputeerde J. D. de Voogd (verkeer en waterstaat) toonde zich erg tevre den over de afspraak over de noord zuid routes. „Waar wij als provincie naar streven is dat het rijk nu eerst de bedragen op tafel legt om de Dam menroute te verbeteren. Ik denk dan niet alleen aan het sluitstuk -het aquaduct bij Middelburg-, maar ook aan de Veerse Gatdam en de situatie op Schouwen Duiveland. Het gaat daar om het rechttrekken van boch ten, verkeerstunneltjes, noem maar op. Alles bij elkaar praat je dan over onwaarschijnlijk hoge bedragen. Laat het rijk dat nu eerst maar eens afmaken. Dan gaan wij als provincie gewoon door met de Zeeland-route voor onze rekening te houden". Overi gens is De Voogd er nog lang niet van overtuigd dat het rijk de Dammen route zoveel voorrang geeft als Zee land, en met name Middelburg, zou wensen. Daarvoor maakt nog te wei nig verkeer van de Dammenroute ge bruik. De gedeputeerde kwalificeerde de toe zegging dat een officiële studie wordt gewijd aan de mogelijkheid een tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen te realiseren als 'een stap voorwaarts, wat natuurlijk nog niet wil zeggen dat die tunnel er nu ook komt". De Zeeuwse delegatie, verder bestaan de uit commissaris dr C. Boertien, ge deputeerde drs R. C. E. Barbé en enke le provinciale topambtenaren, bracht nog tal van kleinere wensen naar vo ren, waarop veelal veel minder gretig werd ingegaan. Wel vond de delegatie een gewillig oor voor de wens ook Zee land mee te laten delen uit een potje waaruit experimenten betaald worden met openbaar vervoer in 'vervoersar- me gebieden'. Daarbij kan onder meer gedacht worden aan belbussen en het inschakelen van taxi's. Hoofdtransportas in aanleg/gepland i Hoofd- en/of provincieweg gepland Verstedelijkt en/of geidustrialiseerd gebied De auto-routes vanuit de Randstad naar het zuiden. Het landelijk Struktuurschema Verkeer en Vervoer wijst de West brabantse Zoomweg aan als hoofdtransportas. De -nog in discussie zijnde- vaste Westerschelde-oeververbinding houdt vooralsnog het centrale tracé Terneuzen-Elleivoutsdijk aan. Gisteren is afgesproken dat de DammenroutetKustboule- vard onderdeel blijft van het rijkshoofdwegennet. De Midden-Zeeland route blijft een provinciale weg. Het provinciebe stuur ziet de Dammenroute in de eerste plaats als een ontsluitingsweg voor toeristisch-recreatief verkeer, de Midden- Zeeland route als een weg voor zakelijk verkeer. Vijf deelnemers aan de Up With People-shoio: Astrid Curfs, Tracey Goodmanson en Micheal O'Leany (vlnr boven), Nico Klasema (midden) en Birgitte Lauridsen (onder),voor het gebouw van de PZC, die het optreden sponsert. GOES - Zes weken zijn ze in trai ning geweest in het Amerikaanse Tucson, Arizona. Zes dagen per week, tien uur per dag. Er móest en zóu weer een professionele show uitrollen, zoals Up With People dat al sinds 1968 jaarlijks doet. Vijfhon derd jongeren - geselecteerd uit zo'n tienduizend gegadigden met vijfentwintig verschillende natio naliteiten - werden inderdaad klaargestoomd. Tracey Goodman son, die dinsdagavond 16 mei vanaf acht uur op het podium staat in de Zeelandhallen in Goes, staat er na acht maanden nog versteld van. „Ze verwachten dat je professio neel bent en je bént het ook". Up With People. De Nederlander Ni co Klasema, die zich vorig jaar juli ook in Tucson meldde, wist tot voor twee jaar niets van de organisatie. Zoals waarschijnlijk veel landgeno ten. Hij ging in 1986 met zijn moeder mee naar de show van Up With People in het Brabantse Roosen daal. „Ik had het idee dat het één of andere religieuze organisatie was", vertelt de 22-jarige inwoner van Ber gen op Zoom, „maar dat bleek zeker niet het geval. De show is ontzet tend gevarieerd, van traditionele volksmuziek, rock 'n roll tot go spel". Nico kwam enthousiast terug uit Roosendaal. Hij meldde zich een paar dagen later op de interviewdag van Up With People in Eindhoven en werd geselecteerd. Na afronding- van zijn havo-opleiding in 1988 kon hij afreizen naar Arizona. Astrid Curfs, afgestudeerd in de theaterwetenschappen en bij Up With People belast met promotie, herkent in Nico's eerste reactie de houding van veel Nederlanders. „Dat is een probleem in dit land, mensen denken dat wij religieus zijn. Wij zijn dat echter absoluut niet". Astrid zwaaide vorig jaar in Valkenburg de scepter over het openluchttheater. Up With People kwam daar en ze is na afronding van haar studie medewerkster gewor den van de organisatie. „Wij stellen ons ten doel begrip te kweken tus sen jongeren uit allerlei landen", geeft de Limburgse aan. „en we doen dat door ze samen een show in te la ten studeren. Zij gaan na de training in Tucson 'de boer op'. De groep die optreedt in Goes, is al in het mid- westen van de Verenigde Staten en Zweden geweest, toert een maand door Nederland en gaat vervolgens nog naar België, Jordanië en Dene marken." „Wij zijn nu, na negen maanden, op ons best", verzekert Nico. Hij speelt basgitaar. De Nederlander kon dat instrument al goed hanteren, maar ervaring met muziek of dans is niet vereist voor deelname. Geld wel. Elk lid moet 18.000 gulden opbren gen. Nico beschikte niet over dat bedrag. Hij richtte een aandelen- beurs op en bood zichzelf daar te koop aan. Elke aandeelhouder krijgt van hem brieven toegezon den over zijn belevenissen. Hij heeft zestig mensen zo ver gekre gen. Michael O'Leaney uit Wisconsin, USA, werkte als tennisleraar en heeft ook van zijn ouders wat centen gekregen. Alle deelnemers 'scharre len' een kwart van het budget bij el kaar. Het restant komt uit de kaart verkoop voor de show en sponsor gelden van bedrijven. O'Leaney kwam met Up With Peop le in aanraking via zijn familie. Zijn ouders waren gastgezin voor drie meisjes die bij Up With People werk ten. „Ik had er nog nooit van ge hoord. Dit leek mij echt een prima kans om de wereld en ook mezelf be ter te leren kennen. Muzikaal was ik niet". Ironisch vult hij aan: „Ik heb alleen persoonlijkheid". Reizen. Mensen ontmoeten. Voor Astrid Goodmanson waren dat de belangrijkste drijfveren om zich bij Up With People te voegen. „Make people feel good". Enthousiasme is spreekwoordelijk. De Deense Birgit te Lauridsen spant wat dat betreft de kroon. Zij doet Amerikaanser aan dan de Amerikanen. „Ik wilde reizen, nieuwe mensen zien, Engels leren. Wij vormen niet alleen één grote familie, maar moeten ook da gen keihard werken. Voor mij is het echt een grote uitdaging". Groep A van Up With People komt zondag 14 mei al naar Goes. Zij blijft daar tot en met donderdag 18 mei en verzorgt - naast het optreden in de Zeelandhallen - nog een kosteloos concert in een bejaarden- of verzor gingstehuis. De meer dan honderd deelnemers aan de show - die vol gens Astrid Curfs wel wat weg heeft van de film Les Uns et Les Autres - worden bij gastgezinnen 'gestald'. Up With People doet dat bewust. Jongeren komen zo direct met de bevolking in aanraking. De werving van gastgezinnen loopt niet zo ge makkelijk in Goes. Astrid wijt dat aan Pinksteren, wanneer waar schijnlijk veel mensen niet thuis zijn. Up With People verenigt vijfentwin tig nationaliteiten in zich, maar de organisatie verloochent haar Ame rikaanse afkomst niet. Vijftig pro cent van de deelnemers heeft een Amerikaans dan wel een Canadees paspoort. Oosteuropeanen doen niet mee. „Volgend jaar verandert dat", meldt Tracey enthousiast. „Verschillende studenten uit de Sowjet Unie komen er dan bij". Groep C van Up With People gaat binnenkort voor een toernee naar Oost-Europa. Wie weet, is de show van de Amerikaanse organisatie 1 mei 1990 wel de hoofdact op het Ro de Plein in Moskou. Bij de inaugu ratie van president Goerge Bush trad Up With People immers ook op. Pfm dr B. Goudzwaard. MIDDELBURG - Economie heeft veel weg van een afgod. De manier waarop veel mensen praten over de zegen van economische groei, de oneindigheid van de menselijke behoeften en de mogelijkheden van de markt, is reli gieus van aard. Dat is het uitgangspunt van de lezing, die professor dr B. Goudzwaard woensdag 17 mei in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg houdt. Hij is hoogleraar economie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. In zijn voor dracht zal hij aangeven dat niet de groei, maar de zorg het criterium moet zijn voor de aanpak van economische problemen. Hij heeft zijn visie ver woord in het boek 'Genoeg van te veel, genoeg van te weinig, wissels omzet ten in de economie'. Dat boek schreef hij enkele jaren geleden samen met professor dr H. M. de Lange. In die publicatie worden concrete voorstellen gedaan voor het oplossen van actuele economische problemen. Het gaat dan ondermeer om armoede bestrijding, vermindering van de druk op het milieu en het overschakelen op arbeidsintensievere produktietech- nieken. In zijn lezing zal professor Goudzwaard laten zien waar de wis sels in de economie moeten worden omgezet. De voordracht wordt gecombineerd met de jaarvergadering van het regio naal verband Zeeland van de VU-ver- eniring. Aanvang 19.45 uur. (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Een omzetstijging van 16 procent, een winst - na aftrek van belastingen - van 52 miljoen gul den en een dividend voor de aandeel houders van 50 miljoen gulden: het gaat goed met het chemieconcern Hoechst Holland NV. Aan dit resul taat hebben nagenoeg alle activitei ten van de onderneming (vestigingen in Vlissingen en Weert en het dochter bedrijf Nunhems Zaden BV in Haelen) bijgedragen. Wat de Vlissingse vesti ging betreft baart alleen de ammo- niakterminal zorgen. De markt voor ammoniak is al vele ja ren slecht, voor een belangrijk deel als gevolg van de sterk afgenomen vraag naar kunstmest. Uitvloeisel daarvan is dat de capaciteit van de op- en over- slagterminal in Vlissingen niet volle dig wordt benut en dat heeft geleid tot een reeks rode cijfers over de afgelopen jaren. De raad van bestuur van Hoechst verwacht, zo blijkt uit het jaarverslag over 1988, geen blijvende verbetering van de afzetmogelijkhe den voor ammoniak. Daarom is uit oogpunt van voorzichtigheid besloten de terminal (kosten veertig miljoen gulden) volledig af te schrijven. Dat heeft Hoechst vorig jaar 23 miljoen gulden gekost. De onderneming gaat nu onderzoeken of de terminal beter voor andere doeleinden kan worden gebruikt. De produktie van fosfaten staat onder druk doordat de overheid ernaar streeft het gebruik van deze stoffen in wasmiddelen terug te dringen om het milieu te beschermen. Daardoor is de markt voor fosfaten in Nederland sterk teruggelopen. Dat heeft tot dus ver geen nadelige consequenties voor Hoechst gehad. De fabriek voor fosfor en fosfaten in Vlissingen heeft vorig jaar op volle toeren kunnen draaien. De geringe fosfaatafzet op de Nederlandse markt kon worden gecompenseerd door le veringen binnen het concern, een gro tere export en door een toename van de afzet van zuivere fosfor voor ande re toepassingen dan wasmiddelen. De raad van bestuur van Hoechst is niet bang voor de hevige concurrentie op de kleiner wordende markten voor fosfaten en de daardoor dalende re sultaten. Het concern acht zijn positie op lange termijn zelfs sterk, omdat de doeltreffendheid van de produktie voortdurend wordt verbeterd. Het aantal medewerkers van Hoechst Nederland is vorig jaar met 5 procent toegenomen tot 2400. Uitbreidingen en moderniseringen zullen er volgens de raad van bestuur toe leiden dat de werkgelegenheid bij de onderneming nog verder zal toenemen. In het bijzon der gaat het dan om arbeidsplaatsen waarvoor een goede vooropleiding is vereist. Vorig jaar heeft Hoechst ongeveer 20 miljoen gulden besteed aan maatre gelen en onderzoek om het milieu zo min mogelijk te schaden met produk- ten en fabricagemethoden. Zo ver vaardigt de vestiging in Weert het schuimfolie Depron, dat wordt ge bruikt voor isolatie en schaaltjes in de vlees- en levensmiddelenindustrie, thans zonder het ozonlaag aantasten de CFK. In het milieubeleid van Hoechst past eveneens de financiële steun van het bedrijf aan de ontwikkeling van de korrelreactor. Het gaat om een instal latie die fosfaten kan terugwinnen uit rioolafvalwater. De fosfaatkorrels zijn in het produktieproces van fosfor in Vlissingen weer opnieuw te gebruiken. Hoechst meent dat vergroting van het slibprobleem bij zuiveringsinstallaties hiermee kan worden voorkomen. Bit ter stelde ir B. van Nederveen, voorzit ter van de raad van bestuur, dat het chemische bedrijfsleven - zowel ver oorzaker als mogelijke oplosser van milieuproblemen - niet bij de tot standkoming van het Nationaal Mi lieubeleidsplan van milieuminister Nijpels is betrokken. De positieve lijn in financieel opzicht bij Hoechst Holland heeft zich in de eerste maanden van 1989 voortgezet. De verwachting is dat het resultaat van de fosforprodukten fors zal dalen. In de overige sectoren staat de vlag er volgens de raad van bestuur beter bij. De nieuwe investeringen - Hoechst heeft vorig jaar 98 miljoen gulden in de onderneming gestoken, ruim twee keer zoveel als in voorgaande jaren - zullen de eindcijfers van 1989 nog niet helpen verbeteren. In het jaarverslag wordt er dan ook van uitgegaan dat omzet en winst dit jaar zullen achter blijven bij die van 1988. Tot de nieuwe investeringen behoren de uitbreiding van de bouwplatenfabriek in Weert en de bouw van een fabriek voor de produktie van de bleekmiddelactiva- tor TAED in Vlissingen. De sterke verbetering van de resulta ten van het Westduitse moderbedrijf Hoechst in 1988 heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar voortgezet. De concernwinst voor belastingen steeg ten opzichte van de eerste drie maan den van vorig jaar met 22,6 procent tot een miljard mark. De omzet groeide met 12,1 procent tot elf miljard mark. Dat heeft het concern dinsdag bekend gemaakt op de jaarlijkse persconfe rentie in Frankfurt. In het afgelopen jaar steeg de winst voor belastingen met 31,5 procent tot 4,1 miljard mark en de omzet met 10,8 procent tot 41 miljard mark. Hoechst-topman ir B. van Nederveen KOEWACHT - De EHBO-Afdeling Koewacht heeft bij nationale wed strijden in Gemert met succes de vo rig jaar behaalde wisselbeker verde digd. Deze keer behaalde de ploeg, be staande uit commandant R. de Co- ninck-Dankaart en de helpers P. Sa- mijn en J. Wijnacker-d'Haan een eer ste prijs met lof. De equipe behaalde 170 van de 180 te behalen punten. Commandant R. de Coninck-Dankaert eindigde bij de commandanten wedstrijd op de twee de plaats. Een tweede team uit Koewacht be haalde ook een eervolle eerste prijs. Deze ploeg bestond uit commandant I. van Daele en de helpers T. Hoofman en A. de Kerf-Kindt. VLISSINGEN - Het Blijf van m'n Lijf-huis in Vlissingen kampt met een nijpend tekort aan personeel. Dit ver oorzaakt een grote werkdruk op de veelal vrijwillige medewerksters. De eerste opvang voor vrouwen krijgt voorrang. Vooral de verdere onder steuning van de bewoonsters en de nazorg komen hierdoor in het ge drang. De situatie in het Vlissingse opvanghuis komt overeen met die in de negentien andere Blijf van m'n Lijf-huizen in Nederland. Zij kampen allemaal met gebrek aan personeel. De regering stelde eind vorig jaar ze ven miljoen gulden beschikbaar om het nijpend tekort aan personeel in op vanghuizen te lijf te gaan gaan. Voor de Blijf-huizen werd drie miljoen uitge trokken. Ondanks de groeiende vraag naar opvang heeft het opvangcentrum in Vlissingen nog geen zekerheid over de toegezegde arbeidskrachten. Eeh woordvoerster van het Blijf-huis in Vlissingen: „We zullen nog wel een tijd moeten wachten voor we extra perso neel krijgen. We hebben nu 100 werku ren voor betaald personeel, dus 2,5 mé dewerksters. In totaal moeten dat 200 werkuren worden. Veel werk blijft nu liggen. Zo moesten we de nazorggroep opheffen. Voor de opvang van de vroü- wen zouden elke dag twee medewerk sters aanwezig moeten zijn. Dat kan meestal niet, we zitten dan met maar één medewerkster." „Er zijn nu twee vrijwilligsters. Het verloop onder de onbetaalde krachten is ons grootste knelpunt. Je steekt er drie maanden in om ze in te werkep, maar de meesten gaan na hooguit twee jaar weer weg. Zij vertrekken als ze een betaalde baan krijgen." Vorig jaar kwamen alle huizen gemiddeld ze ven medewerksters tekort om het werk goed uit te voeren. Driekwart van de huizen haalt zelfs niet de minimaal noodzakelijk geachte bezetting van 2,5 medewerksters. De resultaten van een knelpuntenon derzoek bij Blijf van m'n Lijf-huizen zijn dinsdag bekend gemaakt in Den Haag. Drs B. Maathuis, ex-medewerk- ster van het Blijf-huis in Venlo, onder zocht de problemen in achttien van de twintig opvanghuizen in Nederland. Eén bevinding is dat dezelfde hoe veelheid werk moet worden verricht door steeds minder mensen. Ook e's- sentiële taken worden naar de achter grond geschoven, zoals nazorg, pre ventie, actie en onderzoek. Medewerksters van diverse Blijf-hui zen luidden dinsdag bij de presentatie van het onderzoek in Den Haag de noodklok. Zij vrezen dat een deel van de huizen moet sluiten als niet meer geld op tafel komt. Een medewerkster van het Blijf-huis in Vlissingen denkt niet dat 'haar' instelling gevaar loopt, maar 'de enorme druk maakt het werken er niet prettiger op'. „Het aan tal vragen voor hulp vertoont een stij gende lijn, dat kun je niet met een paar mensen af. We hebben een capaciteit van 26 bedden voor vrouwen en hun kinderen. Je hebt nergens anders tijd voor als je je met hen moet bezighoü- den." Uitbreiding van het aantal betaalde medewerksters is volgens onderzoek ster Maathuis de enige oplossing. De continuïteit van het werk is dan beter gewaarborgd. (Slot van pagina 15) „Als we op fatsoenlijke manier over eenstemming kunnen bereiken met een demissionaire minister, zie ik niet in waarom we een lopend project als de WOV niet kunnen afronden". De mogelijke deelname van de PZEM aan de financiering maakte dinsdag geen onderdeel uit van het overleg met de minister. Volgens Barbé maakt het de minister niets uit waar Zeeland het eigen aandeel vandaan haalt. Het provinciebestuur heeft al vaker geld bij de PZEM weg gehaald om problemen op te lossen (redding van de Koninklijke Maatschappij De Schelde en aanleg van kabeltelevisie op het platteland). De PZEM, zo wordt nu geredeneerd, kan kabels en leidin gen kwijt in de WOV. Als 'vergoeding' daarvoor zou de PZEM mee kunnen doen met de financiering van het pro ject. Dit dan onder het eerder ook al gebezigde motto: geld lenen bij de PZEM is goedkoper dan bij de ban ken. MIDDELBURG - De Hogeschool Rot terdam wil in samenwerking met de Hogeschool Zeeland een deeltijd-le rarenopleiding economie in Middel burg beginnen. Vandaag, woensdag, voert een delegatie van de Rotter damse hogeschool afrondende be sprekingen op het ministerie van on derwijs. Loopt dat overleg goed af, dan kunnen meteen na de zomer vakantie de eerste lessen worden ge geven. Daarmee wordt tegemoetgeko men aan een vurige wens van het pro vinciebestuur, dat al langer aan dringt op de invoering van een cursus economie. Evenals in de rest van het land is er ook in Zeeland een groot tekort aan le raren economie. Gedeputeerde staten stellen in een brief aan de Hogeschool Rotterdam dat er meteen elf docenten aan de slag zouden kunnen. Momen teel worden er in de provincie op de scholen voor algemeen vormend (ma vo en havo) en voorbereidend weten schappelijk onderwijs (vwo) elke week 88 lessen economie in overuren gedo ceerd. Bovendien worden er wekelijks nog eens 219 lessen door onbevoegde leraren gegeven. Verwacht wordt dat de behoefte aan nieuwe docenten jaar lijks me teen baan toeneemt. De nieuwe lerarenopleiding zou in deeltijd gegeven moeten worden aan de Nutsacademie in Middelburg. Die instelling, die ondermeer part-time le raren-opleidingen Duits, Engels, peda gogiek en wiskunde verzorgt, is onder deel van de Hogeschool Rotterdam. De in Vlissingen gevestigde Hoge school Zeeland heeft geen vergunning voor het geven van deeltijd-onderwijs. De Hogeschool Rotterdam speelt met de plannen voor de opleiding econo mie in op de overheidscampagne, die ten doel heeft het tekort aan leer krachten terug te dringen. Naast lera ren economie is er ook een dringende behoefte aan docenten duits en na tuurkunde. Volgens directeur F. A. H. Guis van de faculteit educatieve oplei dingen van de Rotterdamse Hoge school zijn alle voorbereidingen voor de. opleiding economie rond. Per 1 september zouden er wat hem betreft minstens 15 kandidaten aan de slag kunnen. Het wachten is nu op het ja-woord van het ministerie in Zoetermeer. De cursus zou vier jaar moeten duren. Guis verwacht dat er in Zeeland meer dan voldoende vraag is naar een dergelijke opleiding. Te vens wordt bekeken of er een verkor te, twee-jarige cursus kan worden ge geven. Die opleiding zou dan vooral bestemd zijn voor werkloze leraren, die willen omscholen. De sector heao (hoger economisch en administratief onderwijs) van de Ho geschool Zeeland zou voor de oplei ding de benodigde leerkrachten moe ten leveren. Althans, dat meent direc teur Guis. In Vlissingen weet heao-di- recteur L. de Putter nog van niets. Hij reageerde gisteravond: „Ik kan me voorstellen dat er behoefte is aan zo'n lerarenopleiding. Maar het is natuur lijk te gek om los te lopen, dat ik van niets weet". Hij kon dan ook nog niet zeggen, of de heao wel de mensen kan leveren, die aan de opleiding moeten gaan lesgeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 19